EGYPTE KRIJGT SAM-6 RAKETTEN lonesiers restaurerenkoloniaal verleden iTAVIA ÏRLEEFT DJAKARTA r Vragen over de huurharmonisatie Uitvoer groter dan de invoer Dichter Ezra Pound (87) overleden Protest Britse taxichauffeurs tegen b.t.w. Prof. Gorter overleden Spoorproef van de baan DDR laat onverwacht politieke gevangenen gaan Kettingbrieven nu uit Zweden LO 2 NOVEMBER 1972 PAGINA 17 ETA Het gemeentebestuur van de Indonesische Djakarta heeft grootscheepse plannen om historische ?se gebouwen die nog stammen uit de tijd van de roert °0Stindische Cwnpagnie volledig te restaureren. De hd, of Kota zoals hij nu heet, waar deze huizen staan, p omgetoverd in een centrum dat een grote trekpleis- (vorden voor toeristen: onder hen treft men jaarlijks :r Nederlanders. In de Kota verscftillen- iindige musea, eethuisjes ies in 17de-eeuwse stijl. h van nu heeft weinig cs voor de buitenlandse mees^e toeristen reizen een of twee dagen door oboedoer-tempel in Mid- f het eiland Bali. Veel iandse gebouwen zijn in zeer slechte staat. Het een beetje uitspringt is pseum, een 17de-eeuwse Be" gevelwoning aan het Stadliuysplein, waar re- de koloniale periode Ttald en waar ook de ver- H Jacatra, Jan Pieters- igt begraven. 710 herbouwde stadhuis ^|7oormalige Batavia (de ^f]e Hollanders aan Jaca- B ail sinds de Tweede We- i gebruik als kazerne. Na tie zal het als museum picht en de naam krij- i van Jaya-Katra en Ba- illen speciale kamers ko- ilangrijke historische per- wordt in zijn ge- aan de militaire geschie- idonesië van het rijk van lW (1293-1520) tot heden. Ien 18de -eeuwse Amster- thuizen langs de „gracht" zullen eveneens in hun 00' hersteld worden. Nieu- g, ven, veelal banken, krij- „oude" gevels. De activi- le financiële en zakenwe- i van oudsher in de Kota illen niet te lijden krij- mRestauratieplannen. 18- alles oud-Nederlands rden opgeknapt. Ook een moskee die binnen het ren gebied valt, zal verbe en krijgt een museum islamitische ge- I Hetzelfde geldt voor een Je-eeuwse Chinese gebou- B wijk Glodok. Hier zal worden getoond van die in de 16de tan wal zetten in de buurt jnmalige Jacatra. basisplan dat uitSlui- i/1et in het herstel van de '^b gebouwen heeft men geraamd op een miljoen dollars. Een groter plan je eerder genoemde Chi- Sen de herbouw van een scheepsdek op het in an Djakarta liggende bust, annex scheepvaart- Mi naar schatting 2,5 mil- I kosten. De financiën zijn i niet helemaal rond, maar jwel verschillende toezeg- 3s1aan, onder meer van een )derlandse bedrijven met i in Indonesië. Bur Ali Sadikin van Dja- nt wel een beetje op een van de Nederlandse re- ■—©slotte is er zoiets als een p- Indonesisch cultureel Q is er in het kader van ird onlangs een Indonesi- iling verschenen van de jMax Havelaar van Multa- jr dit Jaar heeft een ver- iger van de Amsterdamse Vereniging Heemschut ireid laten voorlichten over en aangeboden advie- bank Wereldbank is zeer ge- fd. Dit speciaal met het oog ienlandse deviezen die deze ktraktie kan opbrengen ook vanwege de werkge- Jdie geschapen wordt. On- P00 arbeiders kunnen voor üe van twee tot drie jaar vinden. Maar ook daarna nog tal van arbeidsplaat- ftikbaar in de musea en enwinkeltjes en -stalletjes, die van het begin af nauw tauratieprojekt betrokken is de UNO-deskundige bllo-Strologo, een Italiaan aaica met succes een soort- heeft geleid. Hier zal tiwerken met zijn Indo- fcollega Aji Damais. Aan- klonken er van nationalis- |jde protesten. Men vond Dloniale periode, die zoveel gebracht, zou worden ver- [De tegenstanders schroom- wijzèn op de politiek van sident Soekarno die in zijn quent alles wat uit de Ne- tijd stamde liet verwijde- pdonesische krant schreef protesten toen een hoofd- pn concludeerde nuchter: ld is onafhankelijk en soe- Door Peter Schumacher We zijn in staat op deze dingen terug te kijken als onderdeel van onze geschiedenis. Dat is alles. Uit pure nieuwsgierigheid is het gewoon leuk om dit stukje historie nieuw le ven in te blazen". Allerlei namen Djakarta heeft in de loop van zijn geschiedenis allerlei namen gehad. Nog voor de Hollanders er in de 16de eeuw kwamen lag er op de plek van het huidige Djakarta-Kota het plaatsje Soenda Kelapa. Het lag aan de baal waar uit Tjiliwoeng in zee uitmondt en fungeerde als uitvoer- haven van het koninkrijk Padjad- Jarah, dat het tegenwoordige Bo- gor (in de koloniale periode Buiten zorg geheten) als hoofdstad had. De naam Jacatra komt oorspronkelijk van Djajacarta dat zoiets als „ge weldige overwinning" betekent. Islamietische troepen gaven Soen da Kelapa die naam, nadat ze er een veldslag tegen Portugese zeevaarders hadden gewonnen. De mannen on der aanvoering vam Jan Pieterszoon Coen, afstammende van de Batavie ren noemden het later Batavia. Sinds Indonesiës' onafhankelijkheid ('45) heet de intussen tot vijf miljoen zielen uitgegroeide hoofdstad Djakar ta. Deze naam wordt in verband met de invoering van de nieuwe zogehe ten Malindo-spelling nu als Djakar ta geschreven. Dit Indonesië is weinig aantrekkelijk de Westerse toerist. Niet de eerste keer Het is niet de eerste keer dat men Jacatra heeft herbouwd, zoals mag blijken uit een passage die ik vond in het uit 1825 daterende boek je „Keur van gedenkwaardige tafe- reelen uit de Nederlandse geschiede nis" door G. Engelberts Gerrits. Zo beschreef hij de stad na een aan val van J. P. Coen en zijn troepen op 27 mei 1619: „De stad was half verwoest en verbrand, maar werd ver volgens herbouwd, bekwam den naam van Batavia, werd de hoofd stad van het middelpunt onzer Oost- indische bezittingen en een kostbaar gesteente in de kroon van Neder land, dat heinde en ver zijn glas ver- Alls voetnoot tekent Gerrits er echter bij aan: „Batavia is thans (1824) echter door de ongezondheid harer ligging zeer in verval: geheele straten zijn verdwenen, onderscheidenen grach ten gedempt, en vele fraalje gebou wen en de vestingwerken afgebro ken. De gegoedste inwoners hebben zich langs den grooten weg van Ja catra en het Molenvliet nedergezet". De .gegoedste" burgers zijn nog steeds niet teruggekeerd naar het voormalige Jacatra, maar heb ben zich „nedergezet" in de wijk koloniale karakter hier en daar nog een beetje heeft behouden, en in de pas na 1950 gebouwde zuidelijke tuinstad Kebajoran. Het zijn twee voor de toerist weiniig aantrekkelijks biedende woon wijken. Het is te hopen dat een ge restaureerd en herbouwd Jacatra als kostbaar gesteente van de Indone sische repubüek heinde en ver zijn glas zal verspreiden. LONDEN Zesduizend ta xichauffeurs blokkeerden gisteren de hele morgen het centrum van Londen om te protesteren tegen de komende belasting op de toegevoeg de waarde. De chauffeurs menen dat dit een reductie van 10 procent zal betekenen op het bedrag dat ze nu mee naar huis nemen. De 6000 chauffeurs maakten een zeer on engels gebruik van hun claxons en bleven midden op straat staan. Alle toegangswegen tot het centrum van de stad raakten geblokkeerd. De voor Engeland gloednieuwe be lasting op de toegevoegde waarde zal in april worden ingevoerd. De taxi chauffeurs protesteerden echter ook tegen wat zij piraterij in het taxi bedrijf noemen. De Londense agen ten keken rustig toe hoe de hoge zwarte vehikels het Trafalgar Squa re helemaal bezet hielden, terwijl uitgelaten jongelui hun armen door de raampjes mochten steken om ferm op de claxons te drukken. BEIROET (AP, Reuter) Gisteren is in Beiroet bekend geworden dat de Sowjet-Unie is overeengekomen Egypte raketten van het type Sam- 6 te leveren. Het stond in t onafhan kelijke blad An Naihar en was af- komtig van de deskundige op het ge bied van Egyptische zaken, Poead Matt ar. Deze meldt dat de Sam-6 In gewijzigde versie is van de Sam 2 en 3, en dat het wapen op voertuigen kan worden geplaatst en dus beweeg baar is. Over de levering van de raketten was men bezig toen Egypte bevel gaf dat de Russische militaire deskun digen het land moesten verlaten dat was in juli van dit Jaar. De Russen namen toen de Sams- 6 die al in Egypte stonden, mee. Het besluit dat er nu toch raketten van dat type aan Egypte worden geleverd zou het gevolg zijn van het bezoek van premier Sidky aan Mosou me- dio-oktcber. Dit zou hébben bijgedra gen tot een verbetering van de be trekkingen tussen de twee landen. De aflevering van de Sam-6, een luchtdoel- en verdedigingswapen, zou al zijn begonnen. An Nahar had gemeld dat de Sowjet-Unie Egypte tegen het eind van 1973 aanvalswa penen zou gaan leveren als Washing ton en Moskou tegen die tijd nog geen overeenstemming haddien be reikt ten aanzien van het Midden- Oosten. West-Duitsland heeft de beperkin gen die het naar aanleiding van het bloedbad in München tijdens de Olympische Spelen ten aanzien van Arabieren had ingesteld, verzacht, aldus de mening van het gezagheb bende Egyptisohe blad Al Achram. Volgens dit blad heeft de Westduit- se ambassadeur Steltzer laten we ten dat de visumplicht en andere veiligheidsmaatregelen ta.v. in de Bondsrepubliek verblijvende Arabie ren of Arabische burgers die West- Duitsland willen bezoeken, zijn ver zacht. Spijt De drie nog in leven zijnde daders van het bloedbad van Miinchen tij dens de Olympische Spelen hebben gisteren tijdens een persconferen tie in Tripoli spijt betuigd dat hun actde mensenlevens heeft gekost. „Wij zijn geen terroristen en do den is ons doel niet", aldus het drie tal dat in het weekeinde onder pres sie met een gekaapt Lufthansevlieg tuig door de Duitse autoriteiten werd vrijgelaten. Zij voegden hieraan toe: „WIJ zou den liever zonder bloedvergieten tot resultaten zijn gekomen. Ons doel was de vrijlating te bewerkstelligen van onze in Israëlische gevangenis sen zittende kameraden". LEIDEN Het PvdA-raadslid mevrouw Kerling heeft deze vragen gesteld aan B. en W. Het ministerie van Volkshuisves ting heeft een circulaire over de huurharmonisatie-1973 verzonden. Wat zouden naar de mening van het college de consequenties van deze circulaire zijn voor de huur harmonisatie in Leiden? Hébben B. en W. kennis genomen van het commentaar op deze cir culaire van de Nationale Woning raad, waarin naast enige zeer in teressante opmerkingen opvalt dat de NWR het niet gewenst acht, dat in die gemeenten, (zoals Lei den) waar de huuraanpassingen van 1 april 72 nog niet defenitief zijn afgewikkeld wederom, en nog wel voor 1 dec. '72 een ge heel nieuw harmonisatieplan voor de huurharmonisatie van 1 april 73 zou moeten worden opgesteld. Wat is de mening over een nieuw harmonisatieplan en wat is de mening van de besturen van de woningcorporaties in Leiden? Achten B. en W. het mogelijk het in te dienen harmonisatieplan in de raadsvergadering van 20 no vember a.s. (zijnde de laatste vóór de inzenddatum van 1 dec.) aan de arde te stellen? Wat heeft het college gedaan om uitvoering te geven aan het raads besluit, waarin B. enW. werd ver zocht om „al het mogelijke in het werk te stellen om onrechtvaar dige gevolgen van de huurharmo nisatie te bestrijden, zo mogelijk in samenwerking met de woning bouwverenigingen maximale pu bliciteit te verzorgen teneinde aan de bevolking alle ontheffingsmo gelijkheden van de huurharmoni satie duidelijk te maken, aan alle fracties in de Tweede Kamer te verzoeken om de huurharmonisa tie volgens de huidige opzet stop te zetten en terug te draaien"? Is er van het ministerie reeds ant woord ontvangen op het verzoek om in Leiden de huurharmonisa tie 72 niet op 1 april 72 doch pas op 1 ókt. 72 te mogen laten in gaan, zodat de besturen van de woningbouwverenigingen en de gemeentelijke woningstichting geen huurverhogingen met terug werkende kracht behoeven in te vorderen. Doden bij onlusten Bij onlusten in de Indiase staat Assam om een taalconflict zijn gisteren vier perso nen om het leven gekomen in de plaatselijke hoofdstad Sjillong werd op grote schaal brand gesticht en geplunderd. Er deden zich ook veel steekpartijen voor. Het leger is tus senbeide gekomen en voor verschei dene wijken is een uitgaansverbod afgekondigd. Het conflict is vorige maand al uit gebroken nadat steeds meer stem men waren opgegaan om het Assa- mitisch tot enige officiële taal van de staat te verklaren. De Bengaals- sprekende bevolkingsgroep verzet zich daartegen. DEN HAAG (ANP) De uitvoer was in september volgens de voorlo pige berekeningen van het CBS vijf procent groter dan de invoer. Afgezien van de handel met Bel gië en Luxemburg, waarvan het CBS sedert enige tijd geen gegevens meer heeft, had de uitvoer in sep tember J2. een waarde van 3.948 miljoen gulden tegen 3.919 miljoen gulden in september van het vorige jaar. Toen was de invoer 6 procent groter dan de uitvoer. De invoer is opzichte van een jaar geleden met vier procent gedaald en de uibvoer steeg met 7 procent. Houdt men re kening met de omstandigheid, dat september 1972 een werkdag minder telt dan september 1971 en laat men anderzijds de in- en uitvoer van schepen en vliegtuigen, die aan ster ke fluctuaties onderhevig is, buiten beschouwing dan is de invoer met vier procent gestegen en de uitvoer met 10 procent. In de eerste negen maanden van dit Jaar is voor 33.7 miljard giüden Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Oudewater: E. M. Bakker te Rijssen, te Ommerlan- derwijk en Meeden: W. G. Schaap, kandidaat te Delft. Aangenomen naar Koog-Zaandijk P. Oussoren, kandidaat te Utrecht. Naar Heerenveen: J. C. van der Berg Jr. te Goes-Vlissingen. GEREF. KERKEN Beroepen te Reeuwijk: F. D. Meynhardt, kandidaat te Kampen, die dit beroep heeft aangenomen. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Beroepen té Bedum: Th. Dekker te Capelle a. d. IJssel. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam H. C. van der Ent te Katwijk aan Zee. Voor werkende jongeren 24 miljoen gulden DEN HAAG Nog voor de ver kiezingen zal minister rnr. Chr. van Veen meedelen op welke schaal hij de tweede vormingsplicht voor wer kende jongeren zal invoeren en hoe veel geld hij daarvoor beschikbaar zal stellen in 1973. De minister heeft dit toegezegd aan de commissie voor Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk uit de Tweede Kamer. De minister gaat er vooralsnog vanuit, dat invoering per 1 augustus 1973 voor dat Jaar 24 miljoen gulden kost Als er meer geld beschikbaar zou moeten koenen, wil hij dit vinden door elders in zijn begroting te be zuinigen. Over de invoering treedt de minister in overleg met organi saties op het gebied van het vor mingswerk. LEIDEN Deze week Is prof. E W. Gorter, hoogleraar aan de Leddse universiteit, in het Academisch Zie kenhuis overleden. Gorter werd in 1912 in Leiden geboren. Hij studeerde daar ook en voltooide zijn studie in 1939. Hij was enige tijd leraar Schei- kimde in Den Haag en vertrok in 1940 naar Manchester om verder te studeren. Gorter aanvaardde in 1946 een functie bij Philips in Eindhoven, acht Jaar later promoveerde hij in Leiden cum laude. Zijn benoeming tot gewoon hoogleraar aan de Leidse univrsiteit had in 1963 plaats. Gorter bouwde verder aan het werk dat hij in Eindhoven was begonnen: een nieuwe beschrijving van kristalstruc turen en de mogelijkheid daarmee voorspellingen te doen over nieuwe structuren. Hij was mede-uitvinder van het permanente magneetmateri aal Ferroxdure. Prof. Gorter zal 4 november in Ockenburg warden ge cremeerd. VENETIË (Reuter) De bekende Amerikaanse dichter Ezra Pound is gisteravond in een ziekenhuis in Ve netië overleden. Hij was maandag jl. 87 jaar geworden. Sinds 1958 woonde de dichter, die eens door T. S. Eliot „de grootste vakman" werd genoemd, in vrijwel totale afzondering in Venetië. Zijn enige gezelschap was zijn huishoud ster mevrouw Olga Rudge. Hij kwam naar Venetië nadat hij 13 Jaar in een Amerikaanse zenuw inrichting was vastgehouden. Aanlei ding hiertoe was het feit dat hij ge durende de Tweede Wereldoorlog voor de Italiaanse radio het regime van de fascistische dictator Benito Mussolini had verdedigd. Ook liet hij zich in die tijd gunstig uit over het optreden van Hitier. Póund wordt beschouwd als een van de invloedrijkste en ondoorgron- delijkste schrijvers ter wereld. Hij had een sterke invloed op auteurs als James Joyce, Robert Frost, Ernest Hemingway, T. S. Eliot en Wyndham Lewis. Ezra Loomis Pound werd op 30 ok tober 1885 in Hailey in de Ameri kaanse staat Idaho geboren. Hij speelde op het gebied van de dicht kunst een zelfde soort rol als Pablo Picasso in de beeldende kunst en Igor Strawinsky in de muziek. Het gezin Pound trok van Idaho naar Philadelphia waar Ezra aan de universiteit van Pennsylvania stu deerde. Later doceerde hij Engels aan een college in Wabash in de staat Indiana. Zij verzet tegen het acade mische systeem leidde tot zijn ont slag. De roodharige jonge dichter trok aan het begin van deze eeuw naar Europa waar hij spoedig door zijn scherpe tong en welsprekendheid naam maakte in literaire salons in Londen en Parijs. Dikwijls is hij de vader genoemd van de opstandige be weging in de moderne letterkunde in Europa. Zijn beroemdste gedichten zijn de 800 bladzijden beslaande Canto's, die de gedachten weergeven van de mensheid van Confusius en Aristote- les vla het Romeinse Rijk tot de moderne tijd. Hij is vergeleken met Dante en andere grote dichters uit de geschiedenis. Tijdens de Tweede Wereldoorlog bevond hij zich in Italië. In een van zijn gewraakte radiopraatjes zei hij toen: „Als de Amerikanen zo ver standig waren geweest Roosevelt en zijn Joden of de Joden en hun Roo sevelt uit te schakelen, zouden zij nu niet in oorlog zijn". Toen de oorlog voorbij was, werd Pound in Amerika aangeklaagd we gens verraad. Hij werd echter gees telijk niet geschikt bevonden voor een proces en in een inrichting opge sloten. Toen hij in 1958 daaruit werd ontslagen, keerde hij terug naar Italië. In die tijd stelde hij de vraag: „Hoe kan iemand in Amerika leven buiten een krankzinnigeninrichting? In een vraaggesprek met een Ita liaans blad in 1963 zei Pound dat hij niet meer schreef als gevolg van „een groeiend besef van mijn fouten". Pound is getrouwd geweest met de Engelse Dorothy Shakespeare. Hij heeft twee kinderen een zoon die in Engeland woont en een dochter «üe met haar man, de Egyptoloog Prins Boris Rachewilz, een kasteel bewoont in de omgeving van Merano in Noord-Italië. ingevoerd en voor 33.6 miljard gul den uitgevoerd. De handelsbalans was dus nage noeg in evenwicht. Ten opzichte van de eerste negen maanden van het vorige Jaar steeg de invoer met 205 miljoen gulden of een procent en de uitvoer met 2.841 miljoen gulden of 9 procent. UTRECHT De proef die de Nederlandse Spoorwegen zou den gaan nemen met conduc- teurloze treinen gaat niet door. De bedrijfsleiding heeft dat be sloten na overleg met de onder nemingsraad. De personeelsraad en de vak bonden van spoorwegpersoneel hebben indertijd scherp gepro testeerd tegen de proef, die op het baanvak Gouda - Alphen aan den Rijn gehouden zou wor den. Volgens hen kwam daarmee de veiligheid In gevaar en werd de service aan het publiek te sterk beknot. "De proef vraagt een uitgebreide voorstudie. Het is verstandig hem uit testel len", reageert de heer J. H. Schroër namens de vakbonden. De heer J. Gijsbertse van de federatieve spoorwegvakvereni ging: "Wij hadden niet anders verwacht. Iedere vorm van me dewerking hadden wij gewei gerd". 'Een aantal aspecten, met name ln het psychologische vlak, zal nader worden bekeken voor we met de proef begin nen", aldus een NS-woord voer der. 'De ondernemingsraad is bereid daar aan mee te wer ken". WEST BERLIJN (Reuter) Da eerste groep van ongeveer 50 gevan genen die onder een Oostduitse am nestie zijn vrijgelaten is gisteroch tend in West-Berlijn aangekomen. Al enkele uren nadat de amnestie van kracht werd reden Oostduitse bussen naar 2 grensposten in de Eerlijnse muur, waar de dun geklede, berooide gevangenen langs de politie naar de andere kant van de muur wandelden. De Westberlijnse politie was ver rast door de plotselinge toevloed van gevangenenen die onder de verrei kende amnestie waren vrijgelaten. Deze amnestie was op 6 oktober, do vooravond van de 23ste verjaardag van Oost-Duitsland, afgekondigd. Do vrijgelatenen van gisteren wa ren grotendeels mannen in de mid delbare leeftijd die ongeveer een derde van hun gvangenisstraf had den uitgezeten. Velen van hen waren gestraft voor hulp aan mensen die naar het westen wilden vluchten. Twee waren gevangen gezet voor ernstige verkeersovertredingen. Regeringswoordvoerder Ahlers zei dat de Westduitse regering "hierin een goed teken ziet voor de voort durende verbetering van de betrek kingen tussen de twee Duitse sta ten". DEN HELDER (ANP) Er zijn sinds enige tijd ln ons land ketting brieven afkomstig uit de Zweedse stad Uppsala ln omloop. TJït een on derzoek dat de politie naar de ket tingbrieven, die worden verkocht als .Aandelen" van de .New methema- tiaal investment systeem" heeft inge steld is gebleken dat achter deze zaak de 31-jarige heer H. H. W. uit Den Helder schuilgaat. Dit heeft de Hel- derse 'hoofdinspecteur Brinkman gis teravond meegedeeld. De heer W, die in Zweden verblijft, was enkele Jaren geleden de uitgever van een roulettespel vla kettingbrie ven. De in beslag genomen postwis sels van f 7,50 het bedrag van de eerste inzet voor het nieuwe kans spel waren volgens de politie ge adresseerd aan gefingeerde personen in Uppsala, achter wie de heer W zich bleek te verbergen. Voetbal Oost Duitsland heeft, gisteren in Bratislava in een vriend schappelijke wedstrijd met 3—1 van Tsjecho Slowakije gewonnen. Bij rust leidden de Oostduitsers met 10. Krelsche (2) en Ducke scoor den voor Oost Duiteland. Pekartk voor de Tsjechen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 17