rADRHONC KUST HET KONIJN 9 - IEGE Te gen Bel g e beginnen we gelijk met tweede helft NEDERLA Keizer: Ik had wel eens willen zien wat er zou zijn gebeurd als we echt hadden aangeval leif STAND NU Auto-ongeluk radioreporters Jan Lubbers tegenstander van Urtain? 2 NOVEMBER 1972 SPORT PAGINA 11 rdt velin l ----- in sf DTTERDAM Terwijl de oranje-elf een commerciële groet bracht aan 51.000 oneel applaudiserende consumenten, onttrok de 25-jarige Noorse doelman Per Haf- |R|Fn a^s een delinquent aan het opdringerige en nieuwsgierige 'oog'' van de fo- ifen. Diep voorovergebogen, als torste hij in zijn eentje de last en schande van de kaai0 tre^ers> die zijn doel tot een kermisvermaak hadden gedevalueerd. Had hij op noment kunnen bevroeden wat Piet Keizer later zou zeggen (,,ik zou wel eens wil den wat er gebeurd zou zijn als wij werkelijk hadden aangevallen")» Per Haftorsen ongetwijfeld devoot kruipend uit de ,,Hel van Rotterdam" zijn gekomen. Levtnde voetbalencyclopedie In Emmenes bladerde in zijn terachtige geheugen terug tot rgeeld hoofdstuk, dat in 1912 l de Olympische Spelen In jolm onder leiding van Jan d voor vijf goals) werd ge- om een dergelijke mon ter ug te vinden. Frantisek ine, die in zijn campagne te- onderschatting voetbal dwerg »en op belachelijke wijze Ijlslaarzen had aangemeten, Dr het eerst in zijn carrière idscoach eens niet de star le voetbaldoctor. Na de ver- nde doelpuntendouche liet hij >lledig gaan: "Ik heb het Ko- •ekust. Mag ik alsjeblieft? ir in Uruquay of elders in nerika zo'n uitslag zou wor- ireikt zouden de spelers uit -rheid in een rij voor de De stand in groep 3 in het toer nooi om het wereldkampioen schap luidt nu: België 3 3 0 0 6 10- 0 Nederland 1 1 0 0 2 9-0 Noorwegen 3 1 0 2 2 4-12 IJsland 3 0 0 3 0 1-12 Preenen de Noren in het flower-power- In-voor-elkaar-tijdperk zijn i steken, vergat Fadrhonc ge- lalve maar, zo beleefde hij jes."Voor de eerste maal 'het publiek de volledige wed- achter ons gestaan. Ik vind jntastisoh. Voor de jongens en /32ftiezelf. Ik. die toch niet meer 8-1ftan een loopjongen...". Dat k, dat het Nederlands elftal |n afsprong naar München be- jde met muziekstukken uit de doos, werd op zyn wenken be- I Wilde het Brokamp? Het zijn blonde pijl! Wilde het goals? Het kreeg er negen! 1 na rust toen de Vikingen r enige vorm van navigatie bos ronddobberden door de Eén helft hadden zij de illu- had de springvloed te door- |Sa Pas in de 30e minuut, nadat T en Neeskens alleen voor an Haftorsen hadden gefaald. Irdediger Meirik de bal al 'n van de doellijn had moeten gehele ploeg zou het enthousiast meelevende publiek een krachtige werking hebben. Zo zelfs dat de tweede helft één ononderbroken re clamespot werd voor interlandvoet bal, waarin het vuurwerk in vele vormen werd afgestoken. Door De Jong, die in alle rust de vijfde tref fer kon voorbereiden en vervolgens door Brokamp, Keizer (uit een straf schop, na zelf, terwijl Cruyff in bal bezit was, te zijn gevloerd) Cruyff (na solo Brokamp) en tenslotte Brokamp. Nederland, de kampioen van de vriendschappelijke wedstrijden had eindelijk gevlamd in een "echte" wedstrijd, al kun je daarvan na een ontmoeting tussen profs en ama teurs nauwelijks meer spreken. Cur tis: "Wat moet ik mijn spelers, die voor deze wedstrijd éénmaal bij el kaar zijn gekomen, verwijten?" Bondscoach Frantisek Fadrhonc („Ik heb het Konijn gekust") toost op de historische 90. halen wees Johan Neeskens deze stagière zijn plaats. Na een "één- bweetje" met de opvallend sterke Theo de Jong, knalde de Ajax-mid denvelder diagonaalsgewijs in- 10. Die treffer zou in die eerste helft geen gezelschap krijgen, ook al stonden de verdedigers van Ne derland vrijwel constant op de Noorse helft en moest Jan van Be- veren alleen maar in actie komen, bij terugspeelballen. Perfect De show was echter wel zo per fect. dat de Noorse trainer Curtis later zou zeggen"Toen het bij de rust pas 10 stond hoopte ik dat we met een gunstige uitslag zouden kunnen vertrekken. Maar ik wist. dat ik mezelf bedroog. Nederland, dat ook superieur moet zijn aan de Belgen, was in technisch opzicht zo veel beter, dat het wel een afgang móest worden". Het verdedigen op één lijn waar voor bij vlagen acht Naren zich meldden, (alleen de gebroeders Jan en Tor Fuglset doolden dan nog als verdwaalde Jongens in de "voorhoe de" rond) werd pas na rust afge straft. ook al knipte Piet Keizer met vloeiende schaarbewegingen de bro ze verdedigingsdraad nog zo gemak kelijk door. Te vaak echter verloor de Neder landse ploeg zich in die fase van de strijd in breedtespel en "achter- uitvoetbal" (Pahlplatz) zodat het element verrassing voorlopig ach terwege bleef. Uitgezonderd dan de Noorse doelman Per Haftorsen verlaat de Kuip op de manier als torste hij Vi zijn eentje de last en schande van de negen HILVERSUM Wim Hoogen- doorn en Chris van Leeuwen die gisteravond met Dick van Rijn het radioverslag zouden verzorgen van de wedstrijd Nederland—Noorwegen hebben op weg naar Rotterdam *n auto-ongeluk gehad. De twee ver slaggevers werden na het ongeluk, dat tussen Hilversum en Vreeland plaats vond, voor onderzode naar een Hilversums ziekenhuis gebracht maar konden dat gisteravond al verlaten. Theo Koomen versloeg de wedstrijd als "invaller" in samen werking met Dick van Rijn. momenten, waarop Theo de Jong op de kruising schoot en even la ter met een uit positie gespeelde Haftorsen voor zich over schoot. "Mijn ploeg heeft in de eerste helft vergeten een ééntweetje door de lucht te maken. Nu konden de No ren steeds alle aanvallen afkappen" was de enige kritische kantteke ning, die Fadrhonc gisteravond plaatste. Wel bereikte Nederland met het kat-en-muisspelletje, dat de Noorse accu in ijl tempo leeg liep. Aanvoerder Cruyff: "We wis ten dat we een veel betere conditie hadden. Daarom hebben we via bal bezit getracht de Noren voor rust kapot te krijgen. Gezien het succes in de tweede helft lijkt me dat we] geluktToch werd het team door de machtige Vox Populi, tot daden aangespoord toen de 1—0 maar gehandhaafd bleef. "Brokamp Brokamp" scandeerde het van de tribunes, waar het gemor even snel weer in vreugde omsloeg toen ach tereenvolgens Neeskens (afstands schuiver) en Cruyff (na prachtige dieptepass van Barry Hulshoff) in een tijdsbestek van drie minuten de stand tot 3—0 opvoerden. Toen Nees kens in de 18e minuut al zijn hat trick met een bekeken doelpunt vol tooide kreeg het legioen ook Bro kamp bij het servicepakket. "Met trainer Knobel van MVV had ik af gesproken dat ik Willy bij de stand 40 zou inzetten om de sfeer te proeven", lichtte Fadrhonc de en tree van de Limburger toe. Een op merking, die door Belgisohe waar nemers gniffelend werd beantwoord met: "Wij kunnen straks ook we) zeggen, dat Van Moer tegen Neder land niet eerder aan bod komt dan wanneer de stand 70 is". MADRID De Spaanse promotor Miguel San Roman heêf-t gisteren in Madrid b:-kend gemaakt dat de oud europees kampioen boksen in het zwaargewicht José Manuel Ibar "Ur tain" op 17 november in het sport paleis in Madrid zou willen uit komen tegen de Nederlander Jan Lubbers. Ds Amsterdammer verloor op 6 juni j.l. in Londen een gevecht om de Europese titel halfzwaarge- wicht tegen de Brit Chris Fimiegan. 't Doorgaan van de party tegen Ur tain hangt echter nog af van toe stemming van de Nederlandse Boks Bond, die de aanvraag in behande ling heeft. En ie achtste, Brokamp scoort ditmaal. De blonde pijl schiet uit de boog naar 8—0. ROTTERDAM "Superieur" dat was de mening van de is aardig gelulrt. Vooral die eersteverantwoordelijke voor het Neder- Noorse bondscoach George Curtis over het Nederlands elftal lvas een opluchting. Ik kreeg hem lands elftal: "Tegen Belgie beginnen nieuwe stijl dat zich gisteravond vol elan wierp op de geweldig op mijnrchoen." we gelijk met de tweede helft Het nieuwe uitdaging: plaatsing voor West Duitsland 1974. Supe rieur aan Noorwegen, maar ook superieur aan de Belgen, die Noorwegen enkele weken geleden slechts twee keer in het hart raakten. Valse parel "De Bro" maakte zijn opwachting ten koste van Pahlplatz, de enige parel, die op deze avond vals bleek te zijn. Brokamp daarentegen paste zich na een wat al te egoïstische start uitstekend aan. Zo zelfs, dat hij tweemaal scoorde: "Met zulke klassevoebballers om Je heen moet Je wel doelpunten maken. Tevoren had ik er wel tegenop gezien om in te vallen. Ik was bang dat mijn benen ijskoud zouden zijn als ik zo lang op de bank had gezeten en dat ik dan alles zou missen. Het ge roep van het publiek was voor mij echter een enorme stimulans" Niet alleen op Brokamp, maar op de "Nederland moet favoriet zijn in deze groep", aldus de Engelsman, "Wat een techniek. Ze zijn in elk geval beter dan de Belgisohe ploeg die wij in Oslo troffen. Deze tech niek en kracht moesten wel zegevie ren. Dat doelpunt van die blonde spits bijvoorbeeld het zevende geloof ik. Tik-tik-tik-bom. Dat was het al lermooiste. Niets tegen te doen." Dat was ook de mening in de Ne derlandse rijen. Aanvoerder Johan Cruyff, die zelf een bescheiden aan deel in de productie had: "We moes ten proberen ze af te matten. Niet ons geduld verliezen. Natuurlijk hadden we er voor rust al wel drie kunnen maken (Cruyff miste zelf de mooiste kans), maar toen het even tegenzat hebben we toch het geduld kunnen opbrengen. Dat vond ik wel het belangrijkste. En na de rust ging het opeens vanzelf. Toen waren ze uitgeblust. Ik daoht dat het publiek toch wel tevreden kon zijn." Bondscoach Frantisek Fadrhonc "Ik was voor de wedstrijd echt zenuwachtig. Het was tenslotte de aanloop naar het wereldkampioen schap van 1974." Volgens Fadrhonc had de ontmoeting geheel aan zijn verwachtingen voldaan. "Ik wist dat de Noren met negen man in de de fensie zouden spelen. Daarom heb ik de afgelopen dagen op het sportcen trum in Zeist ook veel op de één twee-combinatie getraind. In die paar dagen dat je de spelers bijeen En Jack van Zanten, nu grote is toch beter oan het andersom te I doen geloof ik." ADVERTENTIE hebt, behoef Je aan de conditie en de individuele techniek niets te doen. Ik moet er dan alleen een eenheid van maken." De bondscoach ontkende niet dat de een-twee-combinatie voor de rust weinig werd toegepast. "Bij een massale opeenhoping van spelers moet de bal in de combinatie door de lucht gaan. Bij spel langs de grond loop Je de kans dat er bij zo'n massa spelers altijd een been tussen gestoken wordt. Het lukte bij ons in de eerste helft maar één keer en dat was bij het doelpunt van Johan Neeskens. Nor maal hadden wij echter met drie-, of vier-nul moeten voorstaan. Het was voor mij echter geen probleem omdat ik wist dat de Noren dit na de rust toch niet zouden kunnen vol houden." Het grote voordeel van de forse zege op de Noren vond Fahdrhonc dat Nederland met het doelsaldo begint dat vrijwel gelijk is aan dat1 wat de Belgen in drie wedstrijden hebben opgebouwd. "Dat is een voorsprong, die wel eens beslissend zal kunnen zijn." Topscorer was intussen midden velder Johan Neeskens (drie), het beste bewijs van het gevarieerde op treden van de Fadrhonc-equipe. Neeskens: "We hadden opdracht veel uit de tweede lijn naar voren te komen, omdat er voor de aanvallers wel weinig ruimte zou zijn. Nou dat Lekker eten in een gezellige sfeer. In 't Eethuisje"De Munnikhof" van Albert's Corner Restaurant Leiderdorp. Voor prijzen die extra plezierig zijn. Probeert u eens één van onze specialiteiten:, Fondue Bourguignonne voor f 9,50 200 gram biefstuk in blokjes, geserveerd met twee sauzen, gemengde salade en pommés frites. Neem er zo'n heerlijk glas wijn bij. Per karafje 0,3 liter f 2,35. Keuze uit rood, wit of rosé.. De gehele week geopend, ook zondags. Eethuisje "De Munnikhof' van Albert's Comer Restaurant, Leiderdorp, tel. 01710 -30066, aan de Rijksweg Amsterdam- Rotterdam, afslag Hoogmade. U u] Ook uw adres voor een geslaagde lunch, c Met het tweede kopje koffie gratis.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11