Kabinet schrapt 225 min. voor sociaal akkoord L.I.A.M.-MERCEDES-BENZ „U werkt diefstal in de hand" Kerk en museum twisten over eigendom van oud schilderij 'Arie' heeft het goed gedaan Dordrecht trekt alle nachtvergunningen in MERCEDES-BENZ OCCASIONS STUYT TEVREDEN OVER EUROPEES MnJEU-OVERLEG Rechter waarschuwt antiquairs WOENSDAG 1 NOVEMBER 1972 BINNENLAND PAGINA 7 MAASTRICHT (ANP) In het dorp Geulle bij Maastricht is een conflict ontstaan rond een verloren en herondekt schil derij. Het stelt een kruisafne ming voor en dateert uit de 16- of 17de eeuw. Het schilderij, dat een grote gevoelswaarde heeft voor de parochianen van de Martinuskerk, wordt toegeschre ven aan leerlingen van Rubens. Toen de heemkundige vereni ging G&öl de Limburgse naam voor Geulle, dezer dagen 25 jaar zou bestaan, wilde men een ten toonstelling inrichten. De secre taris van de vereniging, de heer J. Thijssen, herinnerde zich, dat het schilderij in 1948 in de kerk Uit een publikatde uit 1916 bleek dat het schilderij in 1916 door het kerkbestuur van Geulle in bruikleen was afgestaan aan het Bonnefanten Museum te Maastricht. Daar wist men aanvankelijk niets van 't schil derij af. De vroegere directeur van het museum wist echter te vertellen dat het schilderij "in dertijd" was uitgeleend aan het klooster te Wittum. Van daaruit is het toen voor de heemkundige expositie op 28 en 29 oktober naar Geulle gebracht. Maandag 30 oktober zou het schilderij te rug moeten zijn, zo bedong het Bonnefanten Museum. Met een veewagen hebben mensen van de vereniging het schilderij dat 3.70 hoog en 2.60 breed is, bij het klooster afge haald. Ondertussen heeft pastoor H. E Hartmann van de Martinus-pa- rochie te Geulle het Museum geschreven dat het schilderij indertijd in bruikleen afgestaan naar zijn parochie terug moest komen. Toen de heem kundigen van GeUlle maandag op weg waren het schilderij naar het klooster terug te brengen, zijn zij niet ver gekomen, want een deurwaarder heeft er be slag op gelegd. Dit met toestem ming van de president van de rechtbank te Maastricht. Het kunstwerk belandde weer in de kerk, waar de haken het schilderij indertijd heeft ge hangen, nog in de muur zaten. De parochianen wachten nu met spanning af of de leidiny van het museum zal reageren op de actie. De heer Thijssen zegt: als een schilderij nou bijne 25 Jaar spoorloos is, zal het mu seum het wel niet tot een pro ces laten komen nu wij het schilderij, dat de kerk toch in bruikleen had afgestaan, heb ben teruggevonden. In afwach ting van de gang van zaken heeft het bisdom Roermond een bewaarder over het schilderij aangesteld. UTRECHT (ANP) Het ziet er naar uit dat het voorwaarde lijk „neen" van de Industriebond NW tegen het centraal akkoord zal uitmonden in een definitief neen van de op 11 nov .aanstaande bonds raad van de Industriebond NW. De tot en met gisteravond gehouden le denvergaderingen waren unaniem in hun waarderend oordeèld over het door het bondsbestuur gevoerde be leid. De slogan Arle (Groenevelt) heeft t goed gedaan in de gisteravond ge houden ledenvergadering in Utrecht en kreeg niet allen veel applaus maar is ook kenmerkend voor de sfeer in alle reeds gehouden leden vergaderingen, aldus districtsbestuur ders van de industriebond NW. De vergaderingen waren niet alleen zeer druk bezocht, de eensgezindheid was bovendien zeer groot ten aan zien van het door het bondsbestuur van de Industriebond-NW ingeno men standpunt. Het bondsbestuur van de Industrie bond-NW en de heren A. de Boon en W. Kok (waarnemend resp. vioe- voorzitter van het NW) hebben gis teren de ontstane moeilijkheden be sproken. Het gesprek zal vandaag, worden voortgezet. DEN HAAG Het centraal akkoord tussen werkgevers en werknemers over lonen en prijzen in 1973 houdt voor de rege ring in da/t in totaal voor 225 miljoen gulden in de begroting voor volgend jaar geschrapt moet worden. In dit bedrag is inbegrepen 125 miljoen gulden als gevolg van ex tra prijsstijgingen. De regering wil al zonder meer 100 miljoen bezuinigen om de concessies aan de vakbeweging te kunnen beta len. Minister mr. R. J. Nelissen (Finan ciën) noemde deze bedragen gisteren tijdens een debat in de Tweede Ka mer over het centraal akkoord. HU liet zyrn geestverwante K VP-fractie weinig hoop op de mogelijkheid nog verschuivingen binnen de begroting aan te brengen ten gunste van het Een meerderheid van de Kamer onderschreef het akkoord. Daarby deed de stelling van minister drs. J. Boersma (Sociale Zaken) opgelid, dat het beter is wel een akkoord te slui ten, dan geen akkoord te hebben. De minister gaf overigens toe, dat er geen sprake is van een sociaal contract en dat er nauwelyks enige winst is geboekt in de strijd tegen de geldontwaarding. Maar Boersma tartte DS'70, de partij die deze zo mer in de loon- en prijsontwikkeling had willen ingrijpen, aan te geven DORDRECHT (ANP) Burge meester J. J. van der Lee heeft be sloten tot nader order alle nachtver gunningen voor horecabedrUven in Dordrecht in te trekken en het alge meen sluitingsuur te handhaven op één uur 's nachts. HU heeft dit be sluit genomen na overleg met de raadscommissie voor openbare orde in verband met de ongeregeldheden in de binnenstad de laatste maanden, zoals vechtpartijen, vernielingen, overlast aan bewoners en zelfs be rovingen. Ook het bonnenstelsel, dat het mo gelijk maakte tegen inlevering van een bon (honderd bonnen per jaar) een horecabedrU'f tot drie uur 's nachts geopend te houden, wordt tot nader order afgeschaft. De maatregel geldt eveneens voor cafetaria's en brood jeswinkels. By overtreding er van zul len ook de zogenaamde gunst vergun ningen worden ingetrokken, zoals voor muziek, het exploiteren van speelautomaten en dergeiyke. Eén van de leden van de commis sie, het raadslid M. Barelds van D'66 was het oneens met deze maatregel, omdat volgens hem vele goeden, moe ten lyden onder de weinige kwaden. Felle brand VALBURG (ANP) In het Be- tuwse Zetten (gem. Valburg) is gis teravond een grote brand uitgebroken bU het olie- en gashamdelsbedrijf van de heer Van DUken. Wegens ont ploffingsgevaar werd de hele straat afgezet. BU de brand is het hele olie- en gasbedrUf verloren gegaan, de schade bedraagt minstens enkele tonnen. In as werden gelegd: de garage met in ventaris, het woonhuis en 'n trans- sportbusje, een tankwagen die voor het bedrUf stond, brandde gedeelteiyk uit. De brandweer slaagde erin drie op slagtanks met een inhoud van dertig duizend liter benzine, die onder de garage lagen, te behouden, Ook de voor het bedxyf staande auto explo deerde niet. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. wat een betere oplossing was ge weest. Naar Boersma's stellige over tuiging zou ingrijpen hebben geleid tot een sociale chaos en tot ongecon troleerde loon- en prijsstygingen. Boersma verzette zich evenzeer krachtig tegen de suggestie van op positieleider drs. J. M. den Uyl (PvdA) als zou het sociale klimaat zUn verziekt. „Dat is de grootst mo- Politie legt beslag op 400.000 sigaretten MIDDELBURG Twee mannen, de 29-jarige R. G. de V. uit Rotter dam en de 27-Jarige B. S. uit Schie dam, liepen gasteren tegen de lamp met 400000 niet gebanderolleerde si garetten met een handelswaarde van bijna 14000 gulden. Het tweetal werd door de douane recherche in Zeeland op de veerpont Kruiningenperkpolder in de kraag gepakt. Zij verklaarden dat de siga retten uit Antwerpen komen, maar de recherche acht het waarschijnlij ker dat de lading uit Zeeuws-Vlaan deren afkomstig is. Vandaar wor- Onder de caféhouders in Dordrecht den beide verdachten voorgeleid aan sprekers, in het belang van het land, heeft de maatregel, die op 1 novem- i de officier van justitie in Middel- dat de eenheid in de ber ingaat, veel ontstemming gewekt. I burg. geiyke onzin", zei de minister. Boersma zou wel eens willen zien hoe snel en op welke manier een ka binet van de „progressieve drie" een sociaal contract tot stand zou bren gen. Hy betichtte Den Uyl es. ervan alleen oog te hebben voor de belan gen van de werknemersorganisaties. Minister Nelissen verzette zich sterk tegen het voorstel van Den Uyl om met onmiddeliyke ingang de prUzen aan banden te leggen. HU wilde vasthouden aan de centrale af spraak tussen werkgevers en werkne mers, dat prijsstijgingen gemeld zul len warden. De vraag of de parlementaire de mocratie is uitgehold doordat de re gering in het overleg met het be drijfsleven concessies over de belas tingen heeft gedaan, werd door KVP-fractieleider mr. F. H. J. J. Andrlessen ontkennend beantwoord. Andriessen meende, dat de meerder heid van de Kamer de regering juist op dit punt onderhandelingsruimte had gegeven. PvdA-fractieleider Den Uyl vond, dat het parlement zelf van te voren die ruimte had moeten aangeven. Van de kleinere fracties opperden P. Jongeling (GPV) en ir. C. N. van Dis Jr. (SGP) staatsrechteiyke bezwaren tegen de gevolgde procedure. Minister Boersma had wel oren naar een suggestie van mr. H. A. F. M. O. van Mierlo (D'66) om voor taan elk jaar op Prinsjesdag tegely- kertyd in te dienen: de miljoenen nota, de begroting en een voorlopige overeenkomst tussen regering en be drijfsleven over de verdeling van de sociaal-economische ruimte. Over het conflict binnen het NW was minister Boersma terughoudend. HU vond het, samen met vrijwel alle zou worden hersteld. Uw MERCEDES-BENZ dealer L.I.A.M. te Leiden biedt U de volgende wagens aan onder volledige garantie. MERCEDES BENZ 200, 55.000 km., groen MERCEDES-BENZ 220, 3 stuks, 1971, 1970, 1969, Icm.st. v.a. 22.000 MERCEDES-BENZ 230, type 1972 MERCEDES-BENZ 250 Coupé, wit, in nieuwstaat. MERCEDES-BENZ 250 CE automatic 1972, zilver metallic Tevens MERCEDES-BENZ 200 diesel en 220 diesel, 11 stuks, 1972, 1971, 1970. Deie wagens ruilden wij veelal in van Iste eigenaar en zijn schade vrij. Volledige dealer-garantie. INRUIL EN FINANCIERING MOGELIJK. Gaarne verschaffen wij u alle gewenste inlichtingen, omtrent deze bijzondere occasions. Vondellaan 45 Telefoon 01710-44545 Leiden Leden van de plaatselijke presssiegroep "Stop de kindermoord" hebben gisteravond het kruis punt Nicolaas Maesstraat-Van Baerlestr aat bezet. Zij willen op die marnier protesteren tegen de situatie op dit kruispunt, dat vooral voor kindefren erg gevaarlijk is. Communisten veroordeeld We gens lidmaatschap van de in Spanje verboden communistische partij zijn in MaJlaga dinsdag 21 mensen tot gevangenisstraffen, va riërend van één tot zestien Jaar ver oordeeld. De zwaarste straf kreeg Pedro Cueto Lucas, die zich in 1967 in Frankrijk bij de partij zou heb ben aangesloten en die later leider van de party in Malaga werd. De president van de strafkamer van de Haagse rechtbank prof. mr. W. F. C. van Hattum is gistren hard van leer getrokken tegen een aantal antiquairs, die zijns inziens door him onvoorzichtige manier van kopen mede-verantwoordelijk moe- Door Sybe Stamm ten worden geacht voor de golf van antiekdiefstallen welke ons land sinds meer dan een Jaar teistert. Niet minder dan zeven antiquairs en handelaars stonden wegens he ling terecht omdat zij eind vorig Jaar en begin van dit Jaar voor vele tienduizenden guldens aan gestolen antiek hebben gekocht van de roemruchte Bennie van der V., een 31-jarige koopman die zowel in de Haagse onderwereld als in kringen van antiekhandelaars bekend staat als een geroutineerde en veelvuldig veroordeelde dief en heler van an tiek. De antiquairs beriepen zich er op dat zij te goeder trouw hadden ge kocht. De president reageerde fel en sarcastisch. Plaag HU las een krantenbericht voor van 10 Januari onder de kop: "An tiekdiefstallen groeien naar een criminele plaag". Al langer dan een jaar staan alle kranten bijna dage lijks vol over de enorme hoeveelheid inbraken waarbij de dieven het spe ciaal gemunt hebben op antiek, zo hield prof. Van Hattum de anti quairs voor. "Als u dan desondanks toch an tiek koopt van iemand die berucht is als dief en heler op düt gebied, dan werkt u er aan mee dat dit euvel blijft bestaan", zei de president. "Als u niet van hem had gekocht, zou Bennie van der V. zijn buit niet hebben kunnen kwijtraken. Door van zo iemand te kopen werkt u diefstal in de hand en bent u een gevaar voor de samenleving", al dus de Haagse strafkamer presi dent tot de onthutste antiekhande laars. Risico Twee antiquairs vertelden dat Bennie van der V. hen had bezwo ren dat zijn handel eerlijk was. We liswaar noemde hij nooit een adres waar hij zijn kostbare klokken en andere antiquiteiten vandaan had, maar dat is ook geen gebruik in de ze handel. Omdat het bekend is dat Bennie ook wel legale antiekin kopen pleegt te doen in Engeland, hadden de antiquairs in zUn eer lijkheid geloofd. "Dat is uw risico", vond de pre sident, die de naam van Bennie van der V. vergeleek met een rood licht op de weg. "Van zo iemand moet u nou eenmaal niets kopen, tenzij u echt de zekerheid hebt dat 't niet is gestolen". „Dan kunnen we onze zaken be ter opdoeken, want zekerheid heb Je nooit hnil'e'de.vnrez eahtztdu-vngel nooit in deze handel", verzuchtte een van de heren. Twee miljoen De zeven antiquairs en handelaars hadden antiek zilverwerk, tin, por- celein en vooral talrijke antieke klok ken en pendules gekocht die af komstig waren van een golf van an tiekdiefstallen in en buiten de rand stad. Al deze kostbaarheden waren hen geleverd door super-heler Ben nie van der V., die hiervoor momen teel anderhalf Jaar gevangenisstraf uitzit. Deze antiquiteiten maken deel uit van een buit ter waarde van onge veer twee miljoen gulden, bij elkaar gestolen door een aantal beruchte Haagse antiekdieven, onder wie de Haagse beroepskraker Nico H (27), die van oktober vorig Jaar tot en met Januari Jl. wekelijks zijn weekeind- verlof uit de t.b.r.-inrichting „Groot Batelaar" gebruikte voor het plegen van deze inbraken. Nico H. kreeg een half Jaar plus voortzetting van zijn ter beschik kingstelling. Hij heeft vierendertig inbraken bekend, onder meer de diefstal van antiek ter waarde van f 700.000 uit het stedelijk museum te Alkmaar. Een parelmoeren doosje uit het museum werd aangetroffen Deurwaarder Alle verdachten op één na had den de bij hen in beslag genomen gestolen antiquiteiten zonder meei teruggegeven aan de rechtmatige eigenaars. Alleen in het geval van een horlogemaker moest er een deur waarder aan te pas komen om een gestolen klok ter waarde van f 1.950 van hem los te krijgen ten behoeve van de gedupeerde eigenaar. Rechtbankpresident prof. mr. Van Hattum wees er nog eens na drukkelyk op dat iedere bestolene z'n eigendommen zonder meer kan terug vorderen, ook van iemand die wel licht „te goeder trouw" heeft ge kocht, tenzij de aankoop is geschied op een openbare velling of Jaar markt. Deze verdachten kochten van een particulier en hadden dus geen recht op schadevergoeding. Schuldheling Offioier van Justitie mr. Van Steen deren achtte niet bewezen dat de antiekhandelaars precies hebben ge weten dat al hun aankopen afkom stig waren van diefstal, maar zij hadden dit wel kunnen en moeten begrijpen. De officier liet terzake van zogenaamde schuldheling for se eisen horen. Vijftien weken gevangenisstraf vorderde hij tegen een 47-Jarige gla zenwasser te Scheveningen, die niet minder dan elf kostbare klokken had gekocht van zijn neef Bennie van der V. Tegen drie antiquairs werden ge vangenisstraffen van twaalf weken geëist. Een 62-Jarige antiquair en 'n 51-Jarige marktkoopman hoorden elk zes weken tegen zich eisen. De eis tegen een horlogemaker die één klok had gekocht luidde 750 gulden boete. Wondermiddel De rechtbank behandelde gisteren ook nog de zaak tegen een der an tiekdieven, die pas onlangs in han den van de politie was geraakt. 'Het is de 27-Jarige kantoorbediende Jan A., expert in het openen van lips- sloten door middel van een mica plaatje, een soort wondermiddel voor inbrekers, dat gelukkig niet werkt als een deur op het nachtslot zit. Samen met twee mededaders pleeg de hij een indrukwekkend aantal an tiekdiefstallen. Zijn maat Robbie H. is door de rechtbank veroordeeld tot anderhalf Jaar met aftrek. Te gen Jan A. eiste de officier een Jaar gevangenisstraf. Verdediger mr. H. J. Brandsma vond dit veel te veel omdat Jan uit eigen bewe ging was opgehouden en omdat hij zich sindsdien volledig heeft gere- classeerd. Uitspraak in alle zaken op 14 november. BONN Minister dr. L. B. J. Stuyt van Volksgezondheid en Mi lieubescherming heeft zich gisteren tevreden getoond over het resultaat van de tweedaagse milieuconferentie van negen EEG-milieu-ministers in Bonn. „Ik had niet gedacht dat er in een enkele conferentie zoveel uit zou komen", zo zei hy. HU zinspeelde daarby op het traditionele gebrek aan bereidheid van vooral Franse rijde om Europese problemen in het verband van de Europese gemeen schap aan te vatten. Dat Europese karakter werd niettemin benadrukt door de aanwezigheid van dr. Spi- nelli, het Italiaanse lid van de Euro pese commissie, dat door de West- duitse regering was uitgenodigd. Niet geheel zonder moeite, naar minister Stuyt zei, zUn de ministers tot een gemeenschappeUjk communi qué gekomen. Als gebruikeiyk in ge vallen waarby ieder woord onder het vergrootglas gaat, is de tekst even hoog gestemd als vaag. Het beginsel van ,,de vervuiler betaalt" klinkt ook In dit voorzichtige inter-Europese werkstuk door. Maar tydens de over- gansperioden, aldus het communiqué, zUn op dit principe uitzonderingen mogeUjk, voor zover deze geen zware belemmeringen voor de Internatio nale handelsbetrekkingen opleveren. Grondthema van het ministerieel overleg: de milieubescherming is geen zaak meer van afzonderiyke landen. Vandaar de vaststelling van de noodzaak het beleid der landen op elkaar af te stemmen. Voor 31 Juli van het volgend Jaar moet een Europees actieprogramma voor het milieu in kannen en kruiken zUn als houvast voor de milieucommissie van de EEG in BrusseL Omdat ln orde te krijgen zullen de Europese ministers vaker voor consultaties by een moe ten komen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7