Regio Alphen staat er niet slecht op Kippen brachten bal aan 't rollen FLORA ZETTE NEGEN MILJOEN MEER OM Directeur van de Wege van Arbeids bureau over werkloosheidscijfers: ALPHENAAR OP HET DIEVENPAD Louis van Dijk bij kaarslicht PAGINA 4 STREEK WOENSDAG 1 NOVEMBER 1972 Door Jan Westerlaken Foto Wim Dijkman ALPHEN AAN DEN RIJN „Van een verzadiging van de arbeidsmarkt kan nog niet worden gesproken, maar er is in ieder geval wel een tendens in die richting. Als we de stand op de totale .markt" bekijken, kunnen we rustig stellen dat de regio Al phen er echt niet zo slecht op staat. De werkloosheid hier is anderhalf procent van de afhankelijke mannelijke beroepsbevolking. Zowel provinciaal als landelijk gezien, steekt Alphen hier „gunstig" bij af. Want die cijfers liggen aanzienlijk hoger". doet zich voor, dat inwoners van Al phen voor een gedeelte afhankelijk zijn van de werkgelegenheid in die grote steden. En toch blijven we aan de lage kant. Dit pleit onder meer voor de kwaliteit van de werknemer in dit gewest". Directeur Van de Wege is zeer re soluut als hij stelt, dat de werkgele genheid terdege in het oog moet worden gehouden. „Er moet naar worden gestreefd", meent hij, „dat de werkgelegenheid in bepaalde sec- j toren toeneemt (c.q. zal toenemen I vooral omdat de (beroeps) bevolking groeit'. Bedrijven, die een bijdrage leveren tot een grotere beroepsdiffe rentiatie en zaken, die een appél doen op de „betere" beroepen, heb ben we nodig. Die bieden voor velen een aantrekkelijke baan. Aan éénzij dige bedrijven, waar bijvoorbeeld al leen maar ongeschoolden te werk kunnen worden gesteld, hebben we niet zo heel veel". GAB-directeur Van de Weege maakt zich re at zor gen over de administra tieve sector. Het aanbod stijgt, terwijl de vraag ge ringer is geworden. ren. Daarnaast staat Leiden er be roerder voor dan wij wat de werk gelegenheid betreft. Uit dat oogpunt gezien ligt het^ voor de hand, dat Heineken zich onder de rook van de Sleutelstad gaat vestigen. Het bedrijf is daar gewoon beter op zijn plaats" WERKLOZE VROUWEN Hoe is de stand met de werkende vrouw. Neemt ook hier de werkloos heid toe? „Jazeker", vervolgt directeur Van de Wege. Er komen steeds meer (on- ider wie gehuwde) vrouwen bij ons, die een baan zoeken. Ook het aantal vrouwen, dat part-time wil werken Iwordit steeds groter. En die kunnen Wanneer er nu meer vestigingen we thans niet allemaal aan werk hel- binnen de regio grenzen zouden pen. Om hieraan meer te kunnen worden gehaald, zou dit de werk- doen, hebben we één van onze me- j loosheid drukken? MEER VESTIGINGEN „Vanzelfsprekend zou dit een gun stige werking hebben", zegt directeur Van de Wege „Maar denk nu niet, dat die werkloosheid in zijn geheel vers» te wijten is aan de geringe werk-!® h gelegenheid. Wanneer er bedrijven een lijst met daarop de beroepen van bij ons ingeschreven part-time krachten zenden naar idverse werk- personeel, is er onder de be- langrijkste bedrijven in de Alphen- se regio een enquete gehouden. „Op sou er echter wel gunsttger Baanu.t-[(1.e £anicr.. directPur Va„ jde Wege, „kun je zowel werknemer I)e vestiging van Heineken in als werkgever beter bedienen. Voor Zoeterwoude, had Alphen die eigen- onze „open informatie" moeten we lijk niet moeten „pakken"? I tenslotte ook goed gedocumenteerd Zonder maar een moment na te j zijn. De verzonden formulieren heb- denken zegt Van de Wege: "Nee. De- ;ben zeker al een paar honderd aan- ze vestiging is zo dichtbij, dat onze vragen opgeleverd. De response is dus regio er toch wel van kan profite- I zonder meer goed DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN Als iemand in de nachte lijke uren met een aantal kippen in zijn auto rijdt, dan is het niet vreemd d'at de politie wantrouwend wordt. Dat was dan ook het geval, toen een 36-jarige fabrieksarbeider uit Alphen aan den Rijn in de om geving van zijn woonplaats werd aangehouden. Met die kippen was hij al een heel eind op stap, bleek de functionaris sen van het openbaar gezag: hij had zich het pluimvee op slinkse wijze aangeschaft in de buurt van Noordwijk. Dat was nog lang niet alles wat niet door de beugel kon. Bij de Haagse rechter werd er een flink boek over hem opengedaan. Daarbij waren niet alleen feiten uit het wat verdere verleden, maar vooral in de laatste maanden was er druk aantekeningen gemaakt over de kwade bezigheden van de Alphenaar. In de nachturen had hij een "uitgebreide bijverdienste", zijn werk terrein strekte zich uit via vooral omdat hij ook nog beschikte over allerlei sleutels, die hem toe gang tot diverse huizen en gebou wen zou moeten kunnen verschaf fen. De officier vond dat allemaal maar "griezelig". De 36-Jarige man weet alles aan zijn onvrede met allerlei toestan den, maar op zijn beurt kon de of ficier daar weer weinig vrede mee hebben. Hij constateerde, dat ver dachte reeds een voorwaardelijke gevangenisstraf boven het hoofd hing en wilde hij volstaan met een eis van drie maanden gevangenisstraf, waarvan weer twee voorwaardelijk. Verdediger mr. Slot bepleitte geen gevangenisstraf op te leggen, het was eigenlijk vooral om status te kunnen voeren dat verdachte tot de inbraken was gekomen. De politie rechter ging daar enigszins in mee: hij veroordeelde de Alphenaar tot 350 gulden boete en zes weken ge vangenisstraf, waarvan vier voor waardelijk. GAB-directeur Van de Wege kiest i werkgelegenheid de laatste Jaren ook behoedzaam zijn woorden voor hij hier teruggelopen. Dat is onder zijn visie ergens op geeft. En te- meer een conjunctureel verschijn recht, want het onderwerp is van sel en dat kunnen we goed merken dien aard, dat er niet luchtig over- 1 aan de dalende vraag naar personeel, heen kan worden gewandeld. „He- En die is nogal drastisch", laas", zegt Van de Wege, „is de i Is er een bepaalde uitschieter waaruit duidelijk blijkt dat er in een sector een sterke stijging van de werkloosheid is? "Er is vrijwel in elke sector een toeneming waar te nemen", vervolgt Van de Wége. „Maar één afdeling, die ons toch wel enige zorgen baart, is de administratieve. Het aanbod van handels- en kantoorpersoneel stijgt, terwijl de vraag hiernaar ge ringer is geworden". Als we nu eens gaan vergelijken met andere plaatsen, hoe komt de regio Alphen er dan af? Zonder dralen zegt directeur Van de Wege: „Goed. Wanneer we de percentages van bijvoorbeeld Den Haag, Rotterdam, Utrecht en om maar eens dichter bij huis te blij ven Leiden met die van ons gaan vergelijken, komt duidelijk naar vo ren, dat d« werkloosheid in deze plaatsen wel twee keer zo hoog ligt als ln deze regio. Het „vreemde" over de gezichten bij de muzi kale buitelingen en capriolen van het trio waarbij vooral John En gels de „over"-acoustiek in de kerk wist uit te buiten op zijn Slagwerk. Jacques Schols, voor gesteld door Louis van Dijk als zijnde een van de beste bassis ten van Nederland, hield bij dit drumgeweld kundig stand. En Louis zelf? Ach. de liefhebbers weten wel hoe fenominaal hij „Windmills on your mind" van Michel le Grand scheen het hautaine orgel overwonnen en leek het mee te zingen Koster Soek heeft er een uur voor nodig gehad om de 135, kaarsen aan te steken maar de sfeer in de middeleeuwse kerk was dan ook uniek. Voor de jazz liefhebbers een avond om niet gauw te vergeten. RONALD VEEREN LEIDERDORP Het klinkt geweldig. In een kerk drummen en pianospelen. Het zeventiende eeuws orgel in de Dorpskerk in Leiderdorp keek in het begin, wel wat hautain neer op 't me rendeels jonge publiek, dat gis teravond de oude dorpskerk vul de om te luisteren naar het trio Louis van Dijk. Het was het eerste van de vier concerten bij kaarslicht welke georganiseerd wordt door K en O in Leider dorp. Louis van Dijk en z'n bas sist Jacques Schols en drum mer John Engels spelen reeds, meer dan 13 jaar met elkaar en zijn voortreffelijk op elkaar in gespeeld. Het was een Jazz concert van de glimlach. Het trio wist de overvolle kerk na het eerste nummer reeds volledig te boeien en in hun ban te hou den. Telkenmale vloog er 'n lach 99 RIJNSBURG De bloemenveilingvereniging „Flora" j ün"b<ÏÏ^ in Rijnsburg heeft over het boekjaar 1971-1972 bijna ne- heeft moeten constateren. Het is wel gen miljoen gulden meer omgezet dan vorig jaar. Exact f 8.941.791,20. De omzet steeg van f 68.952.504,90 tot f 77.894.296,10. Het gaat dus wnog steeds crescendo met „Flora". Daarover is men in Rijnsburg bijzonder verheugd, want de bloementeelt en -handel zijn de belangrijkste pij lers, waarop de economie van dit lieflijke dorp rust. Het is voorts de laatste maal in temeer omdat dit beter past een meer dan vijftigjarige periode, werkwijze van onze leden", dat de jaarcijfers in oktober bekend worden gemaakt. Het boekjaar liep tot hu toe altijd van 1 oktober tot en met 30 september. Daar is bij besluit van de ledenvergadering op voorstel van het bestuur een einde aan ge maakt. Administrateur Karei An- holts uit Oegstgeest heeft de zaken voor deze omschakeling al voor el kaar. Hij brengt nu voor eenmaal een kwartaaloverzicht uit en daarna ontvangen de leden steeds per ka lenderjaar de balans. Door Cees Combee Foto's Jan Holvast Voorzitter Piet van Delft Czn na drukkelijk: "In de Jaren, dat de vel ling bestaat zyn er al vele veran deringen aangebracht in de interne gang van zaken. Meestal om het vei- llnggebeuren aan te passen aan de fcyd waarin wij leven. Als bestuur wa ren wij van mening, dat het thans in de gewenst is een boekjaar parallel te ln de winter te gaan wat de oorzaken daarvan zyn". Wy vragen ons in alle gemoede af of dié prysdaling niet gezocht moet worden in het feit, dat de exporteurs die grotere hoeveelheden niet meer aan de man kunnen brengen omdat per slot van rekening iedere huis- I vrouw - in ons land en ln het bui tenland toch wel een bepaald bud- cje I get afzondert om wekeiyks een fleu- j rig ruikertje aan te schaffen. Boven- De stijging van diTomzet heeft dien misschien, dat men ln die tijd niet zulke vormen aangenomen als in het boekjaar 19701971 toen men met f 13,5 miljoen het bedrag van het Jaar daarvoor grandioos voorby streefde. Toch zit men daar februari f 1.949.338,41, maart f 1.261.433,86. mei f 2.313.254,57 en augustus f 1.332.352,31. April en juni bleven dus alleen beneden de cijfers van 1971. Bolbloemen burg niet ai te zeer over in. Wel ls gebleken, dat het met de bolbloemen over het algemeen niet zo goed is gegaan als voorgaande Jaren. Zeker, er was een groei in de aanvoer, doch dat is bepaald niet tot uitdrukking gekomen in liet eindcUfer van de omzet Er waren in het boekjaar twee maanden, die aanzienlijk lagere omzet van bloemen op de veiling te zien gaven: in april werd maar liefst f 688.294,22 minder geveild dan in 1971 en in juni bleef men f 511.825.08 lager. Vooral voor april is dat een bevreemdende zaak. Er was een be- langryk grotere aanvoer, doch de pryzen bleven aanzienlyk beneden die van het jaar daarvoor. Dat heeft iets te maken, zo neemt men aan, met die verminderde belangstelling, vooral in het buitenland, voor de bolbloemen. Voorzitter Van Delft: "Die groei de lagere pryzen 1971—1972 zijn het Jaar wel eens een ander I bloemetje in huls wil hebben dan I boeketje tulpen of narcissen J v,. Ryns. INiet m mineur laten lopen met het kalenderjaer, I de oorzaak van geweest, iedere Nu richt men in Rynsburg de blik op het bolbloemenseizoen. Nog een dag of veertien en dan worden de eerste gekoelde bollen voor de trek weer uit de koelcellen gehaald om ln de kassen te plaatsen en spoedig zullen ook de kistjes uit de kuilen by de tuindersbedrijven aan de beurt komen. Men hoopt zo tegen de kerst dagen voldoende tulpen, hyacinten en narcissen aan de veiling te kun nen aanvoeren om aan de vraag te voldoen. Er heerst momenteel in "Flora" weer een grote activiteit. Hoewel het vooral de chrysanten zijn, die in gro te partyen worden aangeboden, biy- ven de pryzen behoorlyk styf. Ad ministrateur Karei Anholts kon vori ge week dagomzetten noteren, die zo'n f 150.000,- hoger lagen dan in dezelfde dagen in 1971. Deze ver hoogde pryzen op de veilingklokken afgedrukt vinden eveneens hun weerslag in de prys, die de consu- echter om ons heen zien kunnen ment zal moeten betalen. Een na- we dankbaar constateren, dat on- deel is geweest, dat door de vorst danks een minde gunstig wintersei- behooriyke partijen chrysanten van de bloemisterij zich goed heeft de koude grond zyn bevroren. Daar van Delft heeft daarover nog geen uitgesproken mening. Wel zegt hy over die geringe verhoging van de omzet by vorig Jaar: "Men kan zich afvragen of het boekjaar nu ook in mineur is geëindigd. Zo mogen we het echter gelukkig niet stellen. On ze omzet ls toch immers met maar liefst f 9 miljoen gestegen. Dat is bepaald verblijdend. Nu kan men stellen dat het te weinig is. Wanneer gehandhaafd. Laten we daarom, kwekers en handelaren dankbaar zyn met het bereikte resultaat en de hoop uitspreken, dat het dit Jaar een beter winterseizoen wordt". Wanneer we de omzetcUfers beky. ken, komt november er naast april en Juni met een voordelig verschil van f 828,53 ook niet zo best af. Ver der is alles crescendo gegaan met als "toppers" met een meer-omzet van 1 miljoen deoember f 1.031.847,38, zyn vooral de kleinere kwekers de dupe gworden. De bloemenverkoop voor Allerhei ligen is zonder meer goed geweest. Voor de afzet ln Nederland is deze topper de laatste jaren practisch te verwaarlozen, doch in Duitsland en Oostenryk worden er nog veel bloe men op de graven geplaatst. Rustig kan worden gesteld, dat kwekers en handelaren goede zaken hebben ge daan. Op de veilingkarren liggen duizenden bossen bloemen, die straks voor de klok zullen komen om verhandeld te worden.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4