CURTIS: ƒ65.000 KRANKZINNIG Bona in verlenging verslagen: 95-93 Wisselslagrecord van Zijl/LGB Kangeroes laat wakker in 'fel'duel Vlotte zege De Zijl/LGB Zwaar verlies LSRG en DIOK Slechte wedstrijd SMS VERRAST Oegstgeest sterk MAANDAG 30 OKTOBER 1972 SPORT OSLO De 52-jarige Georges Curtis, is een echte globetrotter. In zijn lange carrière als trainer/mana ger/coach werkte hü vier wereldde len af. Over zijn talrijke buienlandse escapades wil hij evenwel liever niet al te zeer uitweiden. „Ach, ik ben persoonlijk toch niet belangrijk? En wat interesseert het de mensen nu dat ik pak weg in de Soedan en India heb gewerkt?" Maar over zijn arbeid in twee lan den wil hij toch dieper, ja zelfs erg diep .ingaan. Over zijn bezigheden in Engeland, zijn geboorteland, en Noor wegen, dat hij in feite als zijn tweede vaderland is gaan beschouwen, al blijft de United Kingdom uiteraard immer nummer één. George Curtis: „In Engeland heb ik zelf in Arsenal gevoetbald. In 1937 maakte ik er in het eerste team mijn debuut. Eerst was ik voorhoe despeler; binnenspeler, zoals dat toen heette. Later toen ik wat ou der werd, zakte ik terug tot het middenveld. Na mijn actieve loop baan, heb ik in Engeland ook veel gedaan. Ik was in het begin van de vijftiger Jaren in dienst van de F.A. De Engelse voetbalbond. Ik trainde er de nationale Jeugdselectie. Verder ben ik manager van de club Brigh ton geweest en coach bij Sunder land en Huil City. Leuke tijden". I Van Engeland naar Noorwegen. Het gebeurde drie keer. Georges Curtis, die in de tweede wereldoorlog bij de Royal Airforce vloog, arriveerde er I vrij spoedig na het oorlogsgeweld I voor de eerste maal. „Met veertig Britse coaches zijn we toen voor drie maanden naar Noorwegen ge varen. Om het voetbal er op poten te zetten. We gaven er cursussen". De tweede Noorse periode van Cur tis viel aan het eind van de zestiger Jaren. Hij werd twee jaar trainer van Rosenborg. Het eerste seizoen bezorgde hij de club uit Trondheim het Noorse kampioenschap. Het sei zoen er op zorgde hij ervoor dat zijn pupillen zich in het Runners Up-toernooi mochten storten. Thans is hij dus voor de derde maal in Noorse dienst. Als bonds coach. Hij volgde in die functie de Noor Johannesen op, die op zijn beurt de Oostenrijker Willy Kment, eens emotioneel Feyenoord-trainer, had vervangen. Voorliefde Waarom keert Noorwegen steeds in het leven van Georges Curtis terug? Vanwaar die voorliefde voor het land waar het voetbal op een dus danige amateuristische leest is ge schoeid,. dat een door de wol ge- verfde trainer er onmogelijk profes- sioneel kan werken? Georges Curtis aarzelt. Dan: „Er is meer dan één reden voor. Ten eer ste zijn de Noren op en top eerlijke mensen en die vind Je tegenwoordig op de wereld ook niet overal meer. Het zijn mensen van hun woord. Kijk, ik heb bij de bond nu een twee-Jarig contract. Er staan inder daad handtekeningen onder. Maar eigenlijk was dat helemaal niet no dig geweest. Als een Noor zegt „Je bent twee Jaar bij ons", dan is dat zo. Handtekeningen hoeven dan niet. Woord is woord. En verder trekt het werk me hier ontzettend, i Doordat er nog zoveel te doen valt. I Je hebt hier met amateurs te ma ken die enthousiast zijn en graag goed voetbal willen. Nou, dat wil ik I ook. Dus trek ik het hele land door van Narvik tot Sarpsborg en I geef en organiseer cursussen. Voor j trainers en spelers. En wat di? laatste groep betreft, ik blijf erbij dat voetballers niet worden geboren, maar dat Je Jonge knapen de sport kunt leren. Als Je er maar jong ge noeg mee begint. En dat doen we hier. In navolging van de cursussen in Engeland waar de opleidingen perfect in elkaar zitten begin nen we hier op school ook met de acht-jarigen te werken. Interessante arbeid". Komende woensdag voor de voor ronden van de wereldkampioen schappen Nederland-Noorwegen. Wat weet de Noorse bondscoach van het Nederlandse voetbal af? De man, die er om bekend staat dat hij tagen een zware opponent met plezier zijn vlucht tot puur de fensief spel neemt: „Het voetbal in Nederland heeft een geweldige sprong gemaakt. Ongelooflijk bijna. Wat wisten wij bijvoorbeeld voor de oorlog van clubs als Feyenoord en Ajax af? Niets. Totaal niets. Maar nu kent iedereen over de hele we reld die ploegen. Zijn we via de te levisie tot de ontdekking gekomen dat ze momenteel topvoetbal vertol ken. En niet alleen Feyenoord en Ajax zijn sterk. Ik heb dit seizoen FC Den Haag tegen PSV zien voet ballen. Den Haag imponeerde me toen ook. Vooral van die vrije ver- I dediger ch ja, Mansveld heet hij I raakte ik onder de indruk. Een echte Engelse voetballer". „Maar al weet ik dus wel het een en ander van het voetbal in Holland af, het Nederlands elftal heb ik nog nooit van mijn leven zien spelen. Maar wat maakt dat eigenlijk uit? Wei- I nig of niets uiteraard. Ik wéét dat Nederland in deze poule de moei lijkste tegenstander voor ons is. Vooral Cruijff is een briljante spe ler". Gouden horloge „Het merkwaardige feit doet zich evenwel voor dat mijn elftal Juist tegen sterke tegenstanders wel eens verdraaid verrassende dingen kan doen. Dit jaar hebben we bijvoor beeld in Oslo bijna tegen Uruguay gelijk gespeeld. Bijna. Tot vlak voor tijd stond het nog 00. Toen vloog er eentje bij ons in. De 10 neder laag was natuurlijk óók geweldig eervol. Voor ons, als amateurtjes. Want amateurs zijn het in mijn elftal. Het enige dat ze met inter landvoetbal kunnen verdienen is een gouden horloge. En dan moeten ze er 25 weg hebben. Maar ze knok ken voor dat horloge alsof het een kapitaal vertegenwoordigt". Over kapitalen gesproken, de spelers van het Nederlands elftal kunnen, als de weg naar Duitsland succesvol wordt afgelegd, xo'n kleine 65.000 gulden opstrijken. Wat vindt Geor ges Curtis van een dergelijke finan ciële prikkel bij de wedstrijden ln de voorronden? De op en top Engelsman in Noorse dienst: „Laat ik eerst even dit stel len: als er veel geld achter zit, hoeft ddt niet te zeggen dat er be ter wordt gevoetbald of harder ge lopen. Mijn spelers zullen woens dagavond ongetwijfeld negentig mi nuten keihard werken, het maxima le er uit persen, en die verdienen er niets mee". „Aan de ene kant zeg ik verder" 65.000 gulden lijkt voor de prestatie die moet worden afgelegd een krankzinnig hoog bedrag", maar aan de andere kant geef ik de spe lers groot gelijk dat ze eruit hebben gehaald wat er ln zit. Als voetballer moet je immers ln korte tijd zo veel mogelijk zien te verdienen. Want als Je uitgespeeld bent, word Je slechts beoordeeld naar wat Je in je zak hebt. En nergens anders Georges Curtis: Noren door en door eerlijk. naar. Dus zeg ik bijvoorbeeld tegen elke profvoetballer: als Je vier pond verdient, moet je er twee uitgeven en twee wegleggen. Voor later". Laatste vraag aan bondscoach Cur tis: ook voor deze interland net als vorige maand in Oslo tegen België krijgt hij zijn selectiegroep pas een dag voor de wedstrijd bij elkaar. Is dat niet veel te kort? Het antwoord is onthutsend Engels i „Ach, collega Ramsey tobt ook vaak met dergelijke problemen, dus ik klagen"? LEIDEN In drie sets speelde VVC/Excellent in de eerste divisie Kangereos naar een nederlaag (915, 9—15, 1315). In het begin kon de Leidse formatie nog goed door het blok van de Vughtse club heenko men, maar dat duurde niet ng. Van 5—2 werd het 9—9 en vanaf dat mo ment heerste WC/Excellent. Bij Kangeroes faalde het blok volledig. Vooral diagonaal kregen de gasthe ren niet te missen kansen. Met nog- eens 915 was het allang geen punt meer of WC/Excellent de winst zou binnenhalen. Inderdaad roffelde de Vughtse ploeg zich naar een onover brugbaar lijkende 311 stand. Pas toen ontwaakte Kangeroes. Het blok werkte, de aanval scoorde overdwars I door het WC/Excellent-blok. Het werd 12—11, 14r-13. Met kunst- en I vliegwerk redde WC/Excellent het I op 1513. De Leidse hoofdklasser I prijkt na dit verlies op een vierde i plaats van onderen met drie schame le punten. Ook het tweede van Kangeroes verloor. Tegenstander Corbulo H liet een pittig partijtje volleybal zien. Tegen deze ploeg leverde Kangeroes zo geweldige tegenstand dat de gast heren er door geïmponeerd raakten. Na verlies van de eerste set (157> sloeg Kangeroes terug (9—15, 11—15). De verrassing van een zege hing in de lucht maar bij 0—6 voor Kange roes in de vierde set was het afge lopen en kon Corbulo uitlopen tot 15—11 en de laatste set moeiteloos tar 150 spelen. De dames van Leython/AC deelden j tegen het Brielse Kangeroes de la- kens uit (151, 15—4). In de derde j sett ging coach Taco Veldstra expe- i kon de derde set met 159 grijpen, rimenteren. Cocky Feunekes kreeg De Brilse formatie wilde dadelijk opdracht om als speliverdeelster van doorgaan maar stuitte op een t de rechtsaehterplaats te penetreren. I hersteld Leython/AC dat de teugels Dit gaf de nodige consternatie in de I in de laatste set weer stevig in han- Leython/AC gelederen. Kangeroes I den had: 15—7. Struggle for lifetijdens de rugbywedstrijd LSRG HRC. LEIDEN DIOK en LSRG zijn middels duidelijke nederlagen weer terug in de werkelijkheid gezet. LSRG verloor met maar liefst 343 van HRC, dat al by de rust met 13-3 de leiding had. De Leidenaars scoor den tegen via een penaltykick van Renny v. d. Graaff. LSRG, dat niet beschikte over de zieke Wicher Nicolal en de om disci plinaire redenen naar het tweede team verwezen Willem van Leeuwen en Michiel v. d. Graaff (vervangers waren Luuk Wiertsema en Florin Schokking) was met name in de driekwartlijn niet sterk. Renny v. d. Grnaff en Eric Hoencamp liepen bij een botsing nog eer. blessure op. Na even groggy te zijn geweest keerden zij weer terug. DIOK werd door een 166 neder laag tegen Wateringen, dat sterk en gevarieerd speelde en goed profiteer de van zijn meerderheid in de drie kwarten, weer naar het tweede plan verwezen. B. del Pr ado moest in deze forse partij geblesseerd het veld ver laten. ZANDVOORT Er zijn nog twin tig seconden te spelen in de wedstrijd LionSBona Stras. De stand is 8686 en Lions heeft balbezit. Natuurlijk proberen de Zandvoorters pas in de laatste seconden toe te slaan. Coach Kees Burgert (oud-coach van het gedegradeerde Landlust) staat aan de kant af te tellen. Lions vergeet ech ter te schieten en een verlenging is noodzakelijk. Een verlenging van vijf minuten vol spanning en sensatie, die Lions toch nog in zijn voordeel weet te beslissen: 9593. Door Jan van der Nat Bona Stars trad gehandicapt in de Zandvoortse sporthal De Pellikaan aan, want Wayne Denham mocht al leen spelen als het strikt noodzake lijk was. Vandaar ook dat coach Kal lenberg begon met Petrici, Moody, De Jong, Van Eyk en Kop. Dit vijftal startte in een dermate hoog tempo dat Lions volkomen werd afgebluft. Het was echter van korte duur. Lions hervond zichzelf onder aanvoering van de Amerikaanse balgoochelaar Aimer Lee. Lee, die in het team van de Harlem Globetrotters niet zou misstaan, scoorde met vreemde drives en ongelooflijke afstandsschoten en Lions nam, mede door de goedschie- tende Roel Tuinstra, een kleine voor sprong: 24—20. Het keerpunt kwam in de veertiende minuut. Lee, die af en toe de meest vreemde passes gaf, werd door coach Kees Burgert naar de bank gehaald en dat gaf Bona Stars de kans om de voorsprong van de eerste minuten te heroveren. Na zeventien minuten was de voorsprong zelfs acht punten: 2937. Dat werd Burgert te gek en hij stuurde Lee weer binnen de lijnen. De kleine Amerikaan scoorde zes punten op een rij en Tuinstra gaf Lions opnieuw de leiding: 3837. Bij de rust leidden de Zandvoorters met 4239. Denham Zeven minuten na de hervatting deed Kallenberg een beroep op Way ne Denham. De stand op dat moment 56—56. Denham plukte een paar rebounds en Bona Stars kwam weer aan del eiding: 70—75 met nog zeven minuten te spelen. De tweede helft werd de helft van Bill Moody, de man die vorige week nog zo teleur- stelde, scoorde in totaal 30 punten. Wayne Denham, gehinderd door de lastige rugblessure, gaf alles wat hij I kon, maar was na een minuut of ze- I ven volkomen uitgeblust. Hij werd echter niet gewisseld. Vier minuten j voor tijd werd Peter de Jong naar de bank gehaald en Lions rook zijn kans. Weer werd de stand gelijk: 78 I 78. Bij het ingaan van de laatste I drie minuten leidde Lions met mi- I niem verschil: 8078. De slotfase had een bijzonder sensationeel verloop: 80—80; 84—84; 86—84 en uiteindelijk 86—86. Dat betekende dus verlenging. Een i verlenging, waarin Lions de langste I adem bleek te hebben. Via Tuinstra nam de Zandvoortse ploeg een voor- sprong (8886), die even later door oud-Bonaspeler Paul Ruysenaars werd vergroot tot 9087. Bona Stars was toen eigenlijk al verslagen. De voorsprong van Lions werd nog gro ter (9287), maar Bona Stars üep weer in tot twee punten: 9290. Pe ter de Jong maakte zijn vijfde per soonlijke fout en dat stelde Ruyse naars in staat een marge van drie punten op het scorebord te brengen: 9390. Kort daarna, bij 9592, mocht Har Stol twee vrije worpen nemen, omdat Roel Tuinstra zijn vijfde fout had gemaakt. De eerste ging feilloos door de ring en Stol mikte bij de tweede opzettelijk op de ring, om via de rebound de score gelijk te kunnen trekken. Har Stol liep echter zelf te vroeg in. Het werd en het bleef daar om 95—93. Lions: Roel Tuinstra 28 (12-14-2), Almer Lee (10-12-0), Frans Stiphout 17 (5-10-2), Paul Ruysenaars 13 (6- 4-3), Roy Lelsner 9 (5-2-2) en Lex j Kroder 6 (4-2-0) Bona Stars: Bill Moody 30 (8-18- 4), Wim Petrici 23 (10-13-0), Peter' de Jong 18 (14-4-0), Har Stol 7 (0- 5-2), Rudy van Eyk 5 (2-3-0), Peter I Kop 4 (2-2-0), Wayne Denham 3 (0- 2-1) en Chris Verhoekx 3 (3-0-0). Essor DAS Essor 58—91 (29—46) Een volkomen misplaatste man-to- man van DAS stelde Essor in staat I al direkt een ruime voorsprong te nemen: 1223. Essor bleef zeer ge makkelijk scoren. Vermeldenswaard is dat Ton Schlagwein 7 van de 8 vrije worpen benutte. De rust kwam met 2946 en ook in de tweede helft 1 bleef Essor goed draaien. De „hon derd" zat er echter net niet in: 91— I 58. Toch een zeer hoge score en dat terwijl Essor John van der Voort in de rebound moest missen. Scores: Dick Klop 26, Hans van Rooyen 19. Essor MSV 83—59 (39—28) Ook MSV kon weinig inbrengen te gen de scoringsdrift van de Leidse ploeg. Een sterke start van Essor was de basis van een ruime 8359 zege. Essor speelde echter onzorgvuldig en vandaar dat bij de rust de stand pas 3928 was. In de tweede helft wer den de zaken wat beter aangepakt en was het al na zes minuten 54—34. Scores: Hans van Rooyen 39 en Ton Schlagwein 18. Blitz-TRK Ondanks het gemis van Jan de Jong is TRK er toch in geslaagd Blitz te kloppen. De eerste helft ging gelijk op (13—14 na tien minuten), maar bij de rust had Blitz een kleine voor sprong: 3128. Na de hervatting ging het mis bij de Voorschotenaren en TRK kon uitlopen tot een veilig lij kende voorsproong van 3949. Een full-press verdediging bracht Blitz echter weer dicht bij de Leidenaars en met nog één minuut te spelen was het verschil nog maar twee punten: 5254. TRK herstelde zich echter op tijd en won met 54—48. Scores: Hermie Koemans 13 en Hans Koenen 11 voor Blitz; Frank Ver beek 16 en Huib Hasselbach 13 voor TRK. Stand in de eredivisie: Raak P. 8—16 EBBC 8—8 Levi's Fl. 8—14 DED 8—4 Fiat Stars 8—14 AS VU 8—2 Transol 812 Rac. Agon 82 Lions 812 Donar 82 Bona Stars 8— 8 H. Card. 8—2 LEIDEN De waterpolocompeti- tie beleefde dit weekend zijn tweede speelronde. In de hoofdklasse ver- I loor AZC zaterdagavond in Bussum j met 94 van landskampioen HZC/ I De Robben. Ook volgens de ver wachtingen was de 7—4 winst, die eersteklasser De Zijl/LGB gister avond bij PSV behaalde. De Leidenaren hebben het de eer ste helft van de wedstrijd niet ge makkelijk gehad tegen een PSV dat weigerde uit de verdediging te ko men. Misschien onderschatten zy de Eindhovenaren wel, die na het ver trek van Van Esch en Van Eerden danig verzwakt leken. PSV opende in de eerste periode de score, toen Gerdie van Lint van een numerieke meerderheid gebruik maakte. Na het uitzwemmen in het tweede part pro fiteerde Frits Welling* van verwar ring in de Eindhovense ploeg om de LEIDEN In de Leidse Vijf Meihal heeft het Voorhoutse For- wodians in een zeer slechte wedstrijd met 35-33 verloren van Ariston uit Delft. Forwodians is de laatste weken volledig uit zijn spel en de ploeg is geen schijn meer van het team, dat twee weken geleden nog zo fraai van Blitz won. Bij de rust was de stand 15-25. In de tweede helft scoorden de Forwodians slechts acht punten en dat spreekt voor zich zelf: 35-33. Topscorers Forwodians:. Paul Baikker en Chris Uhlenbeck ieder 8. Belaagd door Bill Moody van Bona Stars probeert Paul Ruy senaars (Lions) met de bal naar de basket te springen. (Foto Jan Holvast) NIEUW VENNEP SMS is er ln geslaagd tweede klasser Zuidvo gels uit te schakelen voor de beker Ofschoon de bezoekers al snel een voorsprong namen toen Van Sloten leen foutje afstrafte. SMS kwam ech ter al in de 18e minuut terug via j Dik Kalfshoven. Nadat Van der 'Hulst eenmaal op de doellijn had moeten redden en SMS zelf na rust j goede kansen had laten liggen (Ben Haspels en Barend van Groningen werd verlengd. Toen ook daarna dp stand gelijk was kwamen de straf schoppen aan de beurt. Op dat on derdeel maakten Joosten, Tates, I Kamphorst, Haspels en Snaterse geen fout. De derde stafschop van 1 SMS stopte doelman De Blaay. balans in evenwicht te brengen. Van Gemert en Albert Spijker (numerie ke meerderheid) scoorden éénmaal, zodat de tweede helft van de wed strijd met een 2—2 stand aanbrak. I Coach Hans van der Molen gaf in de rust zijn mannen opdracht om meer vaart in het spel te brengen. Deze taktiek had duidelijk sucoes. De Leidenaren verwierven zich meer vrijheid en met goede schoten trof- fen Leo Onderwater, Albert Spijker en Jacob Spijker de roos. Tussen- stand 25. De Leidenaren liepen ln het vierde part nog verder weg, toen Jacob Spijker een strafworp mocht nemen I en vanaf de vier-meterlijn niet faal de. Daarna vatten de rood witten de zaak weer wat te gemakkelijk op en I zo kon Van Gemert van een misver stand gebruik maken: 6—3. Albert Spijker en Oerdle van Lint bepaal den de eindstand op 74. Omdat Kon. AZ '70 zich uit de eerste klasse teruggetrokken heeft gaat de voor aanstaande zaterdag geplande wedstrijd tussen De Zijl/ LOB en de Amsterdammers niet door. OEGSTGEEST Pas na het ne men van strafschoppen werd Oegst geest uitgeschakeld door Looeduinen. Het hoger geklasseerde Loosduinen heeft tevoren de grootste moeite ge had met Oegstgeest, dat echter een flink aantal kansen onbenut liet. Niettemin nam het na rust de lei ding toen Peter An es de bal achter waart inkopte. In de extra speeltijd kwam Loosduinen nog Juist langszij. Het leek definitief de zege te grijpen toen het tweemaal achtereen de lei ding. nam ln de verlenging. Evenzo- vele malen sloeg Oegstgeest echter middels Jan Per fors en Jaap van Duivenbode terug: 3—3. Bi) het no men van strafschoppen bleek Looe duinen tenslotte iets koelboediger. ALPHEN Voor de eerste wed strijden van de B-zwemcompetitie van dit seizoen week de Zijl/LGB gistermiddag uit naar zwembad De Dillen in Alphen. De Leidse zwem- club had daar als tegenstanders DWR (Haarlem), de Devel (Zwijn- drecht), ZPA (Almelo) en HZ&PC (Den Haag). Voor de Zyl/LGB-ers leverde de middag twee nieuwe kring- I records op. Ton van den Bosch nam met een tijd van 2.38.4 het kring record op de 200 rugslag voor jon gens onder zestien over van zijn club genoot Peter Wolters. De ZiJl/LGB- ploeg op de 4 x 100 m wisselslag voor jongens onder zestien bracht het '<ringrecord op die afstand van 4.57.4 naar 4.52.8. Pech had Peter Wolters, doordat hij op de 200 m schoolslag (tyd 2.39.8) i werd gediskwalificeerd, omdat een keerpunt niet goed zou hebben ge nomen. De belangrijkste uitslagen: 200 m schoolslag heren: 1. Peter Spijk HZ&PC 2.36.3; 2. Cees Uitten- hout Zijl/LGB 2.425; 100 m vrije slag heren: 1, André 't Veld ZPA1 58.7; 2. Dick Werter Zijl/LGB 59.6; 100 m vrije slag Jongens o/12: 1. Rolf Jansen DWR 1.12.8; 2. Edward Maasdijk Zijl/LGB 1.13.6; i(K) m rug slag meisjes o/16: 1. Kitty Beccarl DWR 1.12.5; 2. Renée Platje Zijl/ LGB 1.14.-; 200 m rugslag jongens 0/16: 1 Chlelde Kieft DWR 2.33 4; 2. Ton van den Bosch Zijl/LGB 2.38.4.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9