KAPING DUITS TOESTEL KRI JGT DIPLOMATIEK STAARTJE Noord- en Zuid Jemen op weg naar eenheid Sadek onder huis arrest NOG STEEDS ONZEKERHEID OVER VIETNAM Doden bij brand op Saratoga Loon- en prijsstop in VS weg in april Bevrijdingsfront voert aanvallen op BUITENLAND MAANDAG 30 OKTOBER 1972 BEIROET/BONN/TEL AVIV (UPI, AFP, Reuter) Met de vrijlating van de „drie van München" door de Bondsrepubliek en de uitgestelde vrijlating van passagiers en bemanning van de Boeing 727 van de Westduitse Lufthansa in de Libische hoofdstad Tripoli is gisteravond een einde gekomen aan de zoveelste spectaculaire vliegtuigkaping door Arabische com mando's. Maar op diplomatiek gebied is het laatste woord nog niet gesproken. Israël is woedend over het snelle toegeven van de Westduitse autoriteiten aan de eisen van de kapers, en zal dat in krachtige bewoordingen ter kennis van de regering in Bonn brengen. De Israëlische minister van Staat Galili noemde de vrijlating van de drie overlevende Palestijnse deelne mers aan het bloedbad van Miin chen een "verschrikkelijke daad, die in alle opzichten onvergeeflijk is". Een woordvoerder van het Is raëlische ministerie van Buitenland se Zaken verklaarde: "het stand punt van Israël is bekend. Iedere capitulatie voor kapers spoort hen aan en doet hun misdadige activi teit toenemen. Het inwilligen van hun eisen gaat ten kosten van toe komstige slachtoffers. "Tijdens de kaping heeft de Israëlische regering via haar ambassadeur in Bonn en via de Westduitse ambassadeur in Tel Aviv geprobeerd de Bondsrege ring te weerhouden van de vrijlating van de drie Palestijnen. Deze drie commando's zijn de loverlevenden van een groep van acht, die op 5 september de Israëli sche sportploeg in het Olympisch dorp in Miinchen had overvallen. Bij het vuurgevecht later op het vliegveld van München kwamen ne gen Israëliërs, vijf Palestijnen en een Duitse politieman om het leven. Studenten hebben gisteravond voor de Westduitse ambassade in Tel Aviv tegen de vrijlating gedemon streerd. De Westduitse regeringswoordvoer der Conrad Ahlers heeft gisteravond voor de Westduitse televisie ver klaard dat de Israëlische verwijten ongerechtvaardigd zijn. Hij zei dat zijn regering tevreden constateert, dat de 11 passagiers en zeven be manningsleden zonder bloedvergie ten hun vrijheid hebben herkregen. De Bondsrepubliek is geen partij in het Israëlisch-Arabisch conflict, al dus Ahlers, gezien de recente ge beurtenissen is zij er eerder een slachtoffer van. Aanbod De inzittenden van de gekaapte Boeing hebben na him vrijlating in Tripoli een aanbod van de Libische autoriteiten aanvaard om de nacht in een hotel ter plaatse door te brengen en vandaag de reis voort WASHINGTON (AFP) Bij een brand aan boord van het Amerikaan se vliegdekschip Saratoga in de wate ren by Indo-China zijn verscheidene bemanningsleden gedood en gewond, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van Defensie in Washing ton zondag meegedeeld. Nadere bijzonderheden wilde hij nog niet geven. te zetten. De twee kapers hadden eerder toegezegd dat ze alle gijze laars zouden vrijlaten nadat de drie vrijgelaten Palestijnen in de Joego slavische plaats Zagreb aan boord gebracht zouden zijn. Ze zouden dan de reis in een vliegtuig van een Ara bische maatschappij voortzetten. Maar toen de drie Palestijnen door de Westduitsers aan hen waren overgedragen eisten ze in Zagreb nieuwe brandstof, met het dreige ment dat ze anders het toestel zou den opblazen. Met de nieuwe brand stof zetten ze koers naar Tripoli, waar voor passagiers en bemanning eindelijk een eind aan het hachelijk avontuur kwam. Opgestegen De Boeing was gisterochtend in Damascus opgestegen voor een vlucht via Beiroet, Ankara en Mün chen naar Frankfurt. Kort na het vertrek uit Beiroet kaapten twee mannen met handgranaten het toe stel en dwongen het via Nicosia op Cyprus naar Zagreb te vliegen. Daar werd brandstof ingenomen, voor de vlucht naar München, waar de kapers hun bevrijde colle ga's op wilden halen. Ze veranderen echter van ge dachten en bleven vijf uur lang heen en weer vliegen tussen Za greb en München, terwijl de drie Palestijnen uit drie verschillende Westduitse gevangenissen werden overgebracht naar Zagreb. Nadat dit drietal in Zagreb was ingestapt werd de reis, tegen de afspraak in met de bemanning en de passagiers, voortgezet naar Tripoli, waar het radiostation hen als de "helden van München" verwelkomde. Volgens het persbureau voor het Midden-Oosten heeft het drietal verklaard de strijd tegen het zionis me overal te blijven voortzetten. Het Libanese dagblad An Nahar heeft de kapers geïdentificeerd als Kas- sam Saleh uit Zuid-Jemen en Sa- mir el Sjahed uit Oman en Muska- te. Het blad meent dat de twee ka pers lid zijn van een pas opgerichte "Arabisch-nationale Jeugdorganisa tie voor de Bevrijding van Palesti na". Deze beweging, die van de Palestijnse zaak een Pan-Arabische zaak wil maken, heeft de steun van Libië. Slecht Een van de drie vrijgelaten Pales tijnse commando's Sam er Moham med Abdoellah, zei na aankomst in Tripoli dat de Westduitse autoritei ten hen hadden verteld dat ze naar een andere gevangenis overgebracht zouden worden, toen ze gistermor gen uit hun cel werden gehaald. Hij verklaarde dat ze erg slecht behan deld waren in de Westduitse ge vangenissen. "Westduitse politie mannen stormden 's nachts onze cellen binnen en begonnen ons dan te slaan en in ons gezicht te spu gen, hoewel we gewond waren. We moesten naakt op de grond slapen en het eten was erg slecht, daarom zijn we vier dagen in hongerstaking geweest", zo vertelde Abdoellah, vol gens een bericht van het persbureau voor het Midden-Oosten. De Westduitse "capitulatie" is in Arabische kringen positief be groet. In kringen in de Egyptische hoofdstad sprak men er zijn vreug de over uit dat West-Duitsland de daders van München heeft laten gaan en meent men dat dit zeker gunstige gevolgen zal hebben voor de betrekkingen tussen Bonn en de Arabische landen. Na het bloedbad van München kwam Bonn op gespannen voet met de Aarabische landen als gevolg van strenge maatregelen tegen de rond 6000 Arabische studenten en arbei ders in de Bondsrepubliek. De rege ring in Bonn verbood twee Pales tijnse organisaties en hield een grootscheepse klopjacht naar de leden ervan. Ook werden beperkin gen opgelegd aan reizen van Ara bieren naar de Bondsrepubliek. Tweede keer Het was de tweede keer dat Ara bieren een Lufthansa-vliegtuig ont voerden. In februari maakten vijf mannen zich meester van een Jum bo Jet, die tegen een losgeld van 16 miljoen mark weer werd vrijgege ven. De nu toegepaste manier van bevrijding heeft in grote trekken haar voorbeeld in die van september 1970, toen gelukte het een Arabische organisatie door drie vliegtuigont voeringen naar een woestijngebied zeven Palestijnen uit gevangenissen in de Bondsrepubliek, Zwitserland en Engeland te bevrijden. MÜNCHEN Tijdens een persconferentie gistermiddag maakte de Beierse minister van Binnen landse Zaken Merk (midden) de vrijlating bekend van de drie Palestijnse overlevenden van het bloedbad tijdens de Olympische Spelen. Later bekritiseerde Merk het gedrag van de piloot van het charter-toestel die de drie Palest ijnen naar Zagreb bracht. De man zou in Zagreb zijn geland zonder dal hij daartoe toestemming had gekre gen. De afspraak was geweest dat hij met de landing zou wachten totdat definitief met de Joegoslavische autoriteiten was overeengekomen dat de Palestijnen tegen de gijzelaars zouden worden uitgewisseld. Bus gekaapt De politie van de Braziliaanse stad Sao Paulo is op zoek naar een van de twee Jonge mannen die vrijdagavond een auto bus kaapten, twee personen dood schoten, een meisje verkrachtten en 12 passagiers dwongen geheel ont kleed een tocht van 14 uur door de stad te maken. Een van de kapers werd zaterdagoch tend gearresteerd. De twee jonge mannen schoten de conducteur van de bus en een passagier neer, die ge zamenlijk probeerden hen te ontwa penen. Beide slachtoffers die elk door vier kogels waren getroffen werden dood langs de weg aangetrof fen. Nadat de kapers zich van de bus hadden meester gemaakt dwongen ze de chauffeur hen buiten de stad te brengen en gelastten ze de passa giers, na elkele waarschuwingsscho ten, zich te ontkleden zodat ze niet konden ontsnappen. Van de kleren en de documenten van de passagiers maakten ze een „vreugdevuur", lie ten de chauffeur naar een afgelegen park rijden en namen een 17-jarig meisjes mee voor een .korte wande ling". Boeing gekaapt Een Boeing-727 van de Amerikaanse maatschappij „Eastern Aairlines" is zondagochtend door vier mannen en, na een opont houd van zeven uur op Cuba, zon dagavond teruggekeerd naar de Ver enigde Staten. De vier kapers zijn in Havanna uit het toestel gestapt, dat enige tijd later met passagiers en bemanning en een gedode functio naris van de luchtvaartmaatschappij aan boord in Miami, Florida, landde. De functionaris van de maatschappij werd doodgeschoten toen de kapers op het vliegveld van Houston de macht over de Boeing overnamen. Een andere werknemer van .Eastern Airlines" werd gewond. In de romp van het vliegtuig zaten negen kogel gaten. Verrassende uitkomst vredesgesprek in Cairo CAIRO (UPI) De Noord- en Zuid-Jemen hebben in de Egyptische hoofdstad Cairo een ak koord getekend waarbij ze him twee landen tot één staat samensmelten. Dilt heeft het persbureau voor het Midden-Aosten bekendgemaakt. De nieuwe natie zal één vlag heb ben, één hoofdstad, één presidentieel lichaam en verenigde wettelijke, uit voerende en gerechtelijke autoritei- Allende breekt gesprek met werkgevers af SANTIAGO (Reuter) President Allende van Chili heeft het gesprek met de eigenaars van vrachtauto's afgebroken omdat zij onaanvaard bare politieke eisen hebben gesteld. In een radio- en televisieuitzending zei de marxistische president, dat hij "n bijeenkomst die voor vandaag op t' programma stond heeft geannu- Op die bijeenkomst zou gediscussieerd leerd. worden over de eisen van de eige- Allende ging niet in op de inhoud van een document dat hem ter hand is gesteld door de voorzitter van de vertegenwoordigers van de zoge naamde "bazen-staking" die nu de 17de dag ingaat. Hij zei dat de sta king wordt uitgebuit "door opruiende fascistische of bijna-fascistische groepen" en waarschuwde dat hij de volle kracht van de wet tegen hen zou gebruiken. Hij herhaalde een eer dere verklaring dat de staking het land nu al meer dan 300 miljoen gul den heeft gekost. Eén van de oorspronkelijke redenen voor de staking van de eigenaars van vrachtauto's die ertoe heeft geleid dat de regering 21 van de 25 pro vincies In Chili onder militaire con trole heeft gesteld was de bekend making van een regeringsplan in het zuiden van het land een door de staat geleid transportsysteem in te voeren. ten. De regeringsstructuur van de nieuwe staat zal "republikeins, na tionalistisch en democratisch" zijn. De rondwet houdt waarborgen in voor publieke en privé-eigendommen. als mede voor de resultaten van de Noord- en de Zuidjemenitische revo luties. Letterlijk heeft dat "als eer ste stap naar de tenuitvoerlegging van het akkoord" een topconferentie van de leiders van de twee landen zal worden gehouden om gezamenlijke commissies op te richten die de de tails van de eenwording moeten uit werken. Een datum voor deze confe rentie is niet vastgesteld. Eén van de commissies zal een grondwet opstel len die goedgekeurd moet worden in een landelijk referendum. De twee premiers hebben ook een gezamenlijk communiqué onderte kend waarin staat dat: de troepen langs de grens zullen worden teruggetrokken en de gren zen heropend; de troepen zullen worden terugge trokken uit gebieden die na 26 sep tember zijn bezet toen de jongste ge vechten uitbraken: alle politieke vluchtelingen naar huis zullen terugkeren; alle sabotage-daden en "negatie ve" en "agressieve" activiteit zullen worden beëindigd. Hoofdkwartier Het akkoord Is getekend op het hoofdkwartier van de Arabische Liga door de noordelijke premier Mojsen Aini en zijn zuidelijke collega Ah Nas ser Mohammed. Het volgt 'n week na de steeds weer oplevende gevechten langs de wederzijdse grens tussen het marxistische regime van Zuid-Jemen en de neutral istische regering van Noord-Jemen. Onlangs kon een vre desmissie van de Arabische Liga een bestand bewerkstellingen en de twee premiers werden vervolgens uitgeno digd naar Cairo te komen om de een wording van hun landen te bespreken als beste middel om aan de vijande lijkheden een eind te maken. Premier Ainiy had gedreigd ontslag te nemen als zijn besprekingen met Mohammed niet tot succes zouden leiden. De ondertekening van het akkoord moest twee keer worden late aankomst van Mohammed in de eerste keer wegens de Cairo en de tweede keer wegens ge rezen meningsverschillen. Het is de tweede poging tot een unie van landen te komen op het Arabisch schiereiland. Vorig jaar sloten een groot aantal staatjes aan de Perzi sche Golf zich aaneen, in de Ver enigde Arabische Emiraten. De nieu we Jemenitische staat heeft een op pervlakte van 253.000 vierkante mijl en een bevolking van ongeveer 7 mil joen WASHINGTON De loon- en prijsbeheirsingsmaatregelen in de Verenigde Staten dienen volgend jaar april, wanneer de wet vervalt, te verdwijnen, vooropgesteld dat het land economische stabiliteit heeft bereikt. Dat heeft de voorzitter van de presidentiële pr ij zencommissie, C. Jackson Grayson, verklaard in een vraaggesprek met "Us News and World Report". Hij zei zich zorgen te maken over de gevolgen die loonovereenkomsten in 1973 met zich kunnen meebren gen, maar hij geeft de voorkeur aan het vrije-marktsysteem voor lonen en prijzen boven de loon- en prijsbe- heersing gezien de problemen die daarmee gepaard gaan. President Nixon stelde 15 augustus 1971 loon- en prijsbeheersing voor de Amerikaanse economie in met de be doeling een eind te maken aan de in flatie. De wet die hem de bevoegd heid geeft dergelijke maatregelen te nemen, loopt in aprü 1973 af. BEIROET (UPI/AP) De Egyp tische oud-minister van Oorlog, ge neraal Mohammed Sadek, is onder huisarrest geplaatst in rijn woning in Zamalek, een buitenwijk van Caz'ro, aldus het blad Al Anwar. Sadek, die in mei 1971 tot minis ter van oorlog was benoemd, was volgens een officiële bekendmaking in Cairo donderdag afgetreden. Een reden voor deze onverwachte stap werd niet genoemd. Al Anwar schreef dat president Sadat „de afgelopen twee dagen be vel heeft gegeven meer dan 100 of ficieren met pensioen te sturen, on der wie enige hoge militairen". Het blad noemt dit „een witte Sadeks aftreden of ontslag was direct verbonden met zijn ver zet tegen herstel van de oude ban den tussen Egypte en de Sowjet- Unie. Sadek was één van de vele Egyptenaren die voor het uitwijzen van de Russen waren en heeft on omwonden gezegd dat hij ze liever zag verdwijnen". Premier Aziz Sidki kreeg na zijn bezoek aan Moskou bij terugkeer in Cairo van Sadek te horen dat hij het met hem oneens was. „Hebt u de Mig-23 en lange-afstandsraket- ten meegebracht die we nodig heb ben? De afgelopen jaren hebben we die vam de Sow jets willen hebben en wat hebben ze voor ons gedaan? Niets. Zij hebben ons de wapens die we nodig hebben met gegeven", zei Sadek volgens Al Anwar. Sadek werd wegens zijn afkeer voor de Sowjets niet toegelaten tot de besloten vergadering van de Egyptische leiders waarop de resul taten van de besprekingen van Sidki in Moskou werden besproken, zo schrijft het blad. Actie In een grote actie, die waarschijn lijk bedoeld is om het leger te zui veren van anti-Russische elementen heeft Sadat meer dan 100 officieren van hun functies ontheven. Sommi gen hiervan waren hoge bevelheb bers, aldus Al Anwar. Volgens het blad werd deze actie donderdagnacht gehouden en werd hij door president Sadat zelf geleid. Na Sadek heeft Sadat later ook de opperbevelhebber van de Ma rine, generaal der zeestrydkrachten Mahmtud Fadwi van zijn post ont heven. „Al Achbar" ln Oaïro schrééf dat de .geruchten" volgens welke „pre sident Sadat het ontslag van Sadek zou hebben aanvaard om aan de wensen van de Sowjet-Unie tegemoet te komen" onjuist zijn. Het vertrek van Sadek was een „administratieve beslissing" omdat Sadek bepaalde richtlijnen van ae president met had uitgevoerd. Jood Doebrow in gesticht in Sowjet-Unie MOSKOU (AP) De Sowjetrus- sische autoreiten hebben een jonge Jood laten arresteren die geweigerd heeft in militaire dienst te gaan na dat de toestemming die hem was ge geven voor emigratie naar Israël was ingetrokken. De 22-jarige Andrei W. Doobrow is door rechercheurs in bur ger aangehouden en in een inrichting voor geesteszieken ondergebracht. Doobrow had zich sinds vorige week maandag verborgen gehouden, toen hem het uitreisvisum voor Israël zan der nadere verklaring werd afgeno men. Hem werd toen gezegd dat hfj zich moest melden voor dienst in het rode leger. SAIGON/PARIJS (Reuter, AFP, UPI) Met een spannende week op diplomatiek niveau in het voor uitzicht en de nog steeds open vraag of de Verenigde Staten aan de Noordvietnamese eis zullen vol doen morgen, 31 oktober, de Viet nam overeenkomst te tekenen, deden in het afgelopen week de strijdende partyen in Zuid-Vietnam al het mogelijke om zo gunstig mo gelijke posities ln te nemen. Niet minder dan 138 aanvallen het grootste aantal sedert het zeven maanden geleden begonnen offen sief deden de Vietcongstrijd- krachten op Zuidvietnamese posi ties. Gisteravond waren drie be- langryke wegverbindingen naar de hoofdstad Saigon door de aanval lers afgesneden, naar men aan neemt om de bevoorrading van de stad in de war te sturen. De Vietcong (Bevrijdingsfront) veroverden 21 dorpen en gehuchten rond Saigon en ln de Zuidvietna mese rijstschuur, de delta van de Mekong. Een andere plaats waar de strijd weer oplaaide was Kontoem. Het Be vrij dingsfront zou daar 130 mm geschut in stelling hebben gebracht en zich gereed maken voor een al gehele aanval. Een aantal gehuch ten ten noorden van de stad is door de aanvaller veroverd en Vietcong - strijders zouden daar Zuidvietna mese vlaggen weghalen. De Amerikaanse luchtmacht heef- rond de stad meer dan 1.000 to bommen gegooid. Boven Noor Vietnam werden 120 aanvallen uit gevoerd, maar alle beneden de 20s. breed t^graad. In Franse en communistische dipromatieke kringen in Parijs ver wacht men het nog steeds dat de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken William Rogers mor gen in Parijs zal zijn om het ak koord met Noord-Vietnam te teke nen. Van Noordvietnamese zijde zou de overeenkomst eveneens door de minister van Buitenlandse Zaken, Duy-trinh, worden getekend. Ame rika zou mede namens Zuid-Viet nam tekenen en Noord-Vietnam het Bevrijdingsfront. worden getekend. De adviseur van president Nixon, Henry Kissinger, is van oordeel dat een aantal bij zonderheden nog nader moet wor den geregeld, aldus de Times. Oorlogsmateriaal In Parijs verluidde ook nog dat ie vyf grote mogendheden zyn vereengekomen over ongeveer een naand nadat het bestand van racht is geworden een conferentie ver Vietnam te houden. De gezaghebbende New York Ti nes meldde echter vanochtend dat dat het vredesplan morgen niet zal De Verenigde Staten hebben de laatste paar dagen grote hoeveel heden oorlogsmateriaal aan Zuid- Vietnam geleverd. Er zyn meer C5A Galaxy transportvliegtuigen op de luchtmachtbasis Tan Sonyshut aangekomen in de afgelopen paar dagen dan anders in een hele week. CJit de enorme toestellen werden grote hoeveelheden oorlogsmate riaal uitgeladen. Volgens berichten zouden de toe stellen vertrekken van bases in het Oostelyk deel van de Verenigde Staten. Volgens bronnen is het oorlogsmateriaal bestemd om de verliezen goed te maken die de Zuldvietnamezen hebben geleden in het Jongste offensief van de Noord- Vietnamezen. Volgens de vredesovereenkomst die tussen de VB. en Noord-Viet nam zou zyn gesloten mag, als deze overeenkomst eenmaal Is onderte kend, militair materiaal slechts worden vervangen wanneer het on bruikbaar is geworden. Weer Saigon De Zuidvietnamese minister van Buitenlandse Zaken, Tran Van- Lam heeft vanmorgen gezegd dat de mogeiykheid wordt open gelaten dat Henry Kissinger naar Saigon zou terugkeren voor nieuwe beraad slagingen. Of die er komen hing van de presidentiële adviseur af zei hy. Kissinger, die het ontwerp der overeenkomst met Hanoi had uit gewerkt, wilde meer duidelijkheid over de passage van de voorgestelde ..nationale raad van verzoening", die, zei Lam een „verkapte coalitie regering" was volgens de tekst zo als deze nu was. De raad zou als men de tekst niet veranderde in wezen een .superregering" zyn. Adviesgroep De adviesgroep voor nationale veiligheid van de Democratische presidentskandidaat George Mc- Govern heeft gisteravond meege deeld dat de Amerikaanse strijd krachten „tot de grootste slacht offers van de Indo-Chinese oorlog behoren". Oppervlakte - verschijnselen als misbruik van verdovende rassenrellen, muiterijen, aanvallen van soldaten op meerderen en mas samoorden op Vietnamese dorpe lingen zyn symptomen van een veel diepere malaise, aldus de groep, waartoe onder meer de voormalige minister van Defensie Clark Clif ford behoort. Volgens de groep gebruikt 10 tot 15 procent van de soldaten ln Indo- China heroïne terwijl 60 procent van de lager gegradueerden in Europa gebruik maakt van vel schillende soorten verdovende mid delen. Eén op de twintig militairen is alcoholist. In Vietnam hebben rassenspan- ningen tezamen met frustraties over de oorlog geleld tot muiterijen, vuurgevechten tussen zwarte en blanke Amerikanen en aanslagen met granaten van soldaten op hun meerderen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4