Leiden voor Vietnam: de zaken zoals ze horen Brees traat-ui ts tel uit angst voor winkeliers Impressie van een demonstratie Grote opkomst bij demonstratie Telegram Leidse Schaakkring stelde hevig teleur BESPREKING ADVIESRAAD LEZERS SCHRIJVEN Zelfs het spandoek liet los MAANDAG 30 OKTOBER 1972 (Door één onzer verslaggevers) LEIDEN „Leiden voor Vietnam" prijkte ruim veertien dagen lang op spandoeken en affiches bedoeld om de bevolking te bewegen in het totaal van een landelijke manifes tatie die opnieuw de aandacht moest vragen voor de schrijnende oorlog in Vietnam en de rest van Indo-China. Een oorlog die vier jaar nadat Richard Nixon voor zijn ver kiezing tot president van de machtigste natie ter wereld had beloofd er een eind aan te maken, nog steeds voortduurde. Een paar cijfers die de trieste balans van het vredesstreven van Nixon illustreren: in de afgelopen vier jaar werden meer bom men op Indo-China gegooid dan in de hele Tweede Wereldoor log en de Koreaanse oorlog samen. Voor Nlxon aan het bewind kwam telde men in het gebied 3 ttniljoen bomkraters. De bommen van de huidige Amerikaanse presi dent voegden daar 24 miljoen aan toe. Tweehonderd reusachtige B-52's de helft van de Amerikaanse stra tegische reserve, 1300 straalbom- menwerpers en andere toestellen, (eenderde van die reserve) de grootste concentratie van vliegdek schepen uit de geschiedenis, 140 oor logsschepen van allerlei soort en 200.000 man, die deze geweldige oorlogsmaohine moeten bedienen la ten zien dat Nixon es. de oorlog in Vietnam niet heeft beperkt maar veeleer gebrach/t binnen de werke lijke proporties van de Amerikaan se technische suprematie. Toen vorige week de definitieve versie van een voorlopige Ameri kaans - Noordvietnamese overeen komst voor een beginregeling in Vietnam werd bekendgemaakt leek de actie tot steun aan het Vietna mese volk in Leiden een vroegtij dige dood te zullen sterven: immers vrede was in zicht en wie zou nog moeite doen. De pessimisten heb ben zich vergist: juist het politieke deel van de steun actie: een één-urige demonstratie met daarna een bijeen komst in de Stadsgehoorzaal had den een grote opkomst. Het eendrachtige optreden en het overweldigende applaus voor twee vertegenwoordigers van de Voorlo pige Revolutionaire Regering van Zuid-Vietnam (Vietcong) was niet alleen een uiting van waardering, voor moed en strijdlust van het Viet namese volk maar gold ook onder streping van de eigen vastberaden heid in de toekomst bij de opbouw van het verwoeste land de helpen de hand te bieden, zo vertelden de organisatoren. Zaterdag was die toekomst net als de afgelopen dertig jaar ondanks alle hoopvolle tekens nog in neve len gehuld. Mevrouw Minh (voormalig hoogle raar Vietnamese talen, moeder van vier kinderen, Jongste 15 Jaar oud ste 22 Jaar en vechtend in het le ger van de Vietcong, afkomstig uit het bevrijde gebied bij Da Nang), en meneer Diep (32, leraar buiten landse talen, afkomstig uit de om geving van Saigon, vader van een zoon van 2) gaven op een geïmpro viseerd persconferentie vlak voor hun optreden in de Stadsgehoorzaal aan die twijfel lucht: "We hebben soepelheid en goed vertrouwen ge toond om vrede te bereiken. Maar zijn niet bereid om in fundamente le zaken ooncessies te doen. Die fundamentele zaken betreffen de vrijheid en het recht van zelfbeschik king van het Vietnamese volk. De Amerikanen hebben beloofd op 31 oktober het bereikte akkoord te zul len ondertekenen. Het gemarchan deer met Ngoejen Van-thioe, die nooit anders dan een politieke zet baas van de Verenigde Staten in Saigon is geweest wijst er op, dat de Verenigde Staten van kwade wil le zijn. Om de manipulaties van Nixon en Kissinger aan het lioht te brengen hebben onze Noordvietna mese vrienden de negen punten van de bij de geheime onderhande lingen in Parijs bereikte overeen komst in de openbaarheid gebracht. Hoe de Verenigde Staten proberen de publieke opinie in de wereld te misleiden blijkt wel uit de aankon- LEIDEN Het slenterend win kelpubliek draaide een paar mi nuten de rug naar de etalages en mikte enige ernstige blikken op de voorbijtrekkende stoet. „Kom. mensen, loop eens eventjes mee", moedigde een demonstrant aan. „Kom, één half uurtje per jaar tegen de oorlog in Vietnam, dat kan er toch ivel af?" Maar het kon er niet af; men bleef liever op de stoep staan, al of niet bepakt en bezakt met de zaterdaginkopen. Een man met marktplantje op de arm verwijt- te de tweehonderd "Nixon, moordt gij nog?"-zangers: „Jullie zijn vergeten wat de Amerikanen in de tweede wereldóórlog voor ons ge daan hebben. Dat weten jullie niet hè?" Hij zette zijn woorden kracht bij door met het nieuw aangekochte plantje door de lucht te zwaaien. En zijn echtge note valt de man met het inmid dels roodaangelopen hoofd bij. Een discussie demonstrant versus de "Verenigde Staten-trouwgeble- vene" haalt niets uit. De woor denwisseling verdiept slechts de woeste blos van de man aan de kant. Er was zoals gewoonlijk weer veel volk van het 'jong langharig3 soort op de been om- zaterdag te gen de Vietnamese oorlog te de monstreren. Maar ouderen waren er toch ook bij. Twee dames uit de laatste categorie' "Wij strijden tegen de oorlog in het algemeen" En wat de vrede betreft, die nu in Vietnam op til zou zijn? „Ach ik vertrouw die hele Nixon voor geen cent", zegt de vrouw, die ge armd naast de eerste loopt. ..Wat Nixon aan ellende in de wereld heeft gemaakt, dat is nog erger dan wat Hitler in de tweede we reldoorlog heeft gedaan". De eer ste vrouw meent'. „Ja. en het is allemaal tegen de arbeiders. Die oorlog in Vietnam is toch ook weer teaen links". Het "Viva Vietcong" zioett aan en weerklinkt teaen de winkelrui ten van de Haarlemmerstraat Met hanepoten staat er op een voortgedragen bordje: „Vietnam vrij!" Het jongetje wat eraan vastzit is een nog prille "grote school"-ganger. Zijn moeder zegt hem voor„Je wilt niet, dat al die kindertjes van jouw leeftijd in Vietnam gedood ivorden. hè Peet?" Peet beaamt dit en ..Nixon kan voor mijn part in de gracht lopen", gromt hij inmidiïwat minder timide. Een luid "Nixon moordenaar!" schreeuwt Peet, als deze kreet om hem heen geroepen wordt. Herman Amptmeijer, PSP-raads lid, liep ook mee: „Juist nu is het zo belangrijk dat er gedemon streerd wordt om een vrede tot stand te brengen", zegt hij. ,floe- wel: als de presidentsverkiezin gen weer voorbij zijn, gaat Ame rika natuurlijk weer door met zijn oorlogvoering." En dan is de stoet in de buurt van de Stadsgehoor zaal, die heteindpunt vormt. De laatste stickers met het Nixon/ Hitier portret worden op de daar voor geschikte plaatsen geplakt. De allerlaatste van de jongen die onderweg zoveel plaktegaat op de ruit van een frites-zaak. Het was zijn tweehonderdste sticker. VERA GAIKHORST Zaterdagavond is namens de Brede Vietnam beweging Leiden en het voltallige in de Stadsge hoorzaal aanwezige publiek het volgende telegram verzonden aan de minister-president: „De Brede Vietnam Beweging Leiden dringt er bij de Neder landse regering op aan dat zij tegenover de Amerikaanse rege ring stappen onderneemt ten gunste van de ondertekening van het negen punten tellende akkoord in Parijs aanstaande dinsdag". diging van rpinister van Defensie Laird, afgelopen vrijdag, dat de bombardementen boven de twintig ste breedtegraad waren gestaakt. In de eerste plaats begint Noord- Vietnam bij de 17de breedtegraad, maar wanneer Nlxon c.s. hun goe de wil hadden willen tonen waarom hebben ze de bombardementen in heel Vietnam dan niet gestopt", aldus mevrouw Minh samen met Diep sinds Vijf maanden als ver tegenwoordiger van respectievelijk, de Vrouwen- en Jeugdbeweging bij het vredesoverleg in Parijs betro- ken. De twijfel over de toekomst van Vietnam die op de persconferentie nog centraal stond, kon later tij dens de bijeenkomst in de grote zaal van de Stadsgehoorzaal nauwelijks aan bod komen. De volle zaal pas binnen van de demonstratie scan deerde anti-Amerikaanse leuzen en verkeerde in een overwinningsroes, want mevrouw Minh riep hen toe: "We beschouwen onze overwinning als een van alle volken van de we reld en de zaak van rechtvaardig heid". Scheurtjes Hartroerend waren de taferelen bij het vertrek van de twee afge vaardigden van de Vietcong. Onder kussen beladen en uitgeleid met 'n ovationeel applaus vertrokken me vrouw Minh en Diep naar een nieuwe halte op hun Nederlandse toernee. De zaal werd alleen gelaten met een forum van prominente verte genwoordigers der Nederlandse "linkse" partijen en de Leldse hoogleraar theologie prof. Berkhof. Een forum dat onder alle goede wensen voor de toekomst van het Vietnamese volk nauwelijks de ideo logische scheurtjes kon verbergen. Was het applaus voor mevrouw Minh en de heer Diep totaal ge weest, de diverse forum-sprekers, moesten de oogst uit verschillende hoeken binn enhalen, waarbij boege roep nauwelijks kon worden verhuld. Met de verkiezingen in het zicht, ihielden de mieesten hun activis tisch gehoor de kwestie Vietnam als een lokkende worst voor. Wat die worst van Van der .Hek (PvdA), De Leeuw (CPN) en Riethof (PSP) uiteindelijk lek ker moest maken was een vage drievoudige oproep tot eenheid waar boven de Leidse "Barth" Berkhof tenslotte de parapluie van het ko ninkrijk Gods plantte. Berkhof: „Ik werd van de week ADVERTENTIE beeld van de demonstratie. Onder mevr. Minh Belgisch jeugdtoernooi MENEN (BELGIË) Het derde mtersteden Jeugdschaaktoernooi van de stad Menen is voor de drie teams van de Leidse Schaakkring een te leurstellend succes geworden. Zowel het eerste als het tweede viertal lie ten het volledig afweten. Alleen het derde kwartet wist in de A-reeks een finaleplaats te behalen door alle partijen te winnen. De finale werd een Nederlands onderonsje, want de Limburgse Schaakkring won ook al le partijen. Helaas werd de finale door Leiden verloren, zodat de tro fee van de stad Menen, die door de Leldenaartjes verdedigd moest wor den, dit maal naar Limburg ging. Het Leidse team moest genoegen ne men met de trofee van de Burger meester voor de eerste niet West- vlaamse ploeg: een schoon tinnen bord. Voorts werden er nog twee tro- fees van de Menense Schaakkring uitgereikt aan de Kon. Brugsche (winnaar van de B-reeks). Met het plaatsbewijs waren een groot aantal verrassingsprijzen te bekomen. Het Leidse team ging naar huis met: een barometer, twee boeken, houtsnij werk en als klap op de vuurpijl 4 pakken frituurvet. De resultaten in België waren: A-reeks: 1 Limburgse schaakkring 4; 2 Lelden III (met Artur Koet, Lex de Roo, Joan Baart en Michiel van der Berg) 4; 3 Brabant 3 en 50 krachtpunten; 4 Torrew. Roeselare 3 en 45; 5 S.K. Mariakerke 3 en 40. De snelschaakfinale tussen Artur Koet en W. Kortis werd 'n Limburg se zege. Dit was voor de Leidenaars een reden om de Limburgse Jeugd voor een revanchematch uit te da gen. Leiden I: Jeugdkampioen Charles Kuijpers (0), Leon Konings (0), Bert Houweling (1) en Pim Braggaar Leiden n: Ruud Dobbelaar Hans Kemperman (1), Guus van Dijk (0) en Kees de Korte (0). Als extra reserve voor Leiden was Folkert Geertsma aanwezig. Hij speelde voor een Franse kadetten- ploeg mee in de B-reeks en won op zijn slofjes. opgebeld door een boze meneer die had begrepen dat ik hier vandaag namens de Leidse kerken zou spre ken. Ik heb hem gezegd dat dat niet het geval is, dat ik hier ben als vertegenwoordiger van niks. Wat natuurlijk wel Jammer is voor de Leidse kerken". "Als Johnson en Nixon volgens dezelfde wetten volgens welke de na zi's in Neurenberg werden gehan gen, zouden worden geoordeeld zou den ze als oorlogsmisdadiger zijn gebrandmerkt. Maar toch wordt pre sident Nixon herkozen, waaruit blijkt dat wat onze cultuur uiteindelijk beweegt de angst voor de opmars van de niet achtergebleven maar achtergelaten gebieden is. Vietnam is het examen, waarvoor wij zijn gezakt. Na een overwinning van de Vietnamese "spleetogen", zullen wij ons werpen op de .nik kers" in Afrika en mochten die ook winnen, dan op de Zuidameri kanen (wat voor scheldnaam daar voor bestaat weet ik niet) totdat wij tenslotte oog in oog zullen ko men te staan met de fouten van onze voorvaderen". Met deze uitspraken kreeg hij wel de meeste handen op elkaar maar omdat hij "tenslotte ook nog domi nee was" (Berkhof) bleek een ver-' wijzing naar de verdiensten van het geloof niet te vermijden, zodat ook deze spreker aantoonde dat de kwes tie-Vietnam er ook eentje van zuilen is. Waarmee maar gezegd wil zijn dat de zaken eindelijk zijn zoals het hoort. HEIN ELBRINK Herengracht- (Zijlsingel) LEIDEN Woensdagavond half acht wordt in het stadhuis openbare informatieve vergadering gehouden van de commissie stadsont wikkeling over het ontwerp-bestem- mingsplan HerengrachtZijlsingel. Hiervoor zijn uitgenodigd de voorzit ters en rapporteurs van de Advies raad voor de binnenstad, die over d plan een advies heeft uitgebracht. HORLOGES De mooiste en de ruimste keuze in de allerbeste merken. SEIKO - ETERNA - CERTINA CITIZEN - PRISMA - LASITA JUNGHANS - EWE - ANC RE Voor f39,50 heeft U bi) ons al een echt Anker Uurwerk, schokvrij, onbr. veer. Door eigen ateliers, de beste vakservice. Uw horloger v. d. Water Haarlemmerstraat 181 - Leiden LEIDEN Grote lege plekken in de Stadsgehoorzaal leken zaterdag de amusementsavond tot een armzalige vertoning te maken. Hield de Leide- er niet van om zich te amu- i voor Vietnam? Of was de afge lopen politieke middag zo slopend geweest, dat men zich nog slechts uitgezakt bij de tv kan vleien? Het a us aan het begin van de avond klonk in ieder geval akelig hol. De kreet „bossen en bergen ontwaakt" uit het strijdlied, dat met overgave door Marcel Bloemendal gezongen werd, leek heel toepasselijk op het afwezige publiek. Maar tegen nege nen begonnen er toch wat meer men sen binnen te druppelen. Daar kwam bovendien bij, dat de geluidsinstallaties telkens weer bij zonder wispelturige apparaten bleken te zijn. Het hele gebeuren dat een solidariteit met het Vietnamese volk moest uitstralen, kreeg daardoor een enigszins chaotisch karakter. Bij het optreden van het Leidse duo Na tas Ja en Emile brak een snaar van de gi taar. Toen dit leed was hersteld en de twee aan him laatste liedje bezig waren, ging plotseling een snerpend geluld vooraf aan het uitvallen van hun geluidsinstallatie. Emile stelde aan het publiek voor zichzelf even te amuseren. Dit ontlokte een ,,Zo, nou moeten we even gezellig praten Jon gens" van iemand in de zaal. Maar dichter Jan Buzeman stond meteen paraat om een tekst over de verdrukkingen in Vietnam te lezen. Meerdere keren zag men hem achter het gordijn vandaan kamen. En dan moest men zich weer even ellendig voelen. Zijn voorlezingen vereisten enige gespletenheid en zelfbeheersing van het publiek. Na- of uitlachen over een bijzonder sterk staaltje mime-spel van Rob van Reyn was er bijvoorbeeld niet bij. Onmiddellijk stond Jan Buzeman al weer op het podium. Voor sommigen bleek dit te veel gevraagd. Zo steeg van elders in de zaal plotseling gelach op, terwijl Buzeman juist over de akelige ge volgen van de dijkenbombardemen- ten in Vietnam sprak. Op een gege ven moment weigerde de lijm van een spandoek nog verder te functio neren. Het. aan het bewind in Saigon" begon langzaam om te krul len. En dat gebeurde dan net op een moment, dat een ludieke veiling meester enigszins in paniek enkele kunstwerken weer naar achteren stuurde. De beurzen gingen niet erg open om de Vietnamese dijken te dichten. Men leek veeleer op koopjes uit te zijn. Toch bestond de avond ook uit zogenaamd „cultureel verantwoord" amusement. Vietnamese gedichten die Elsje de Wyn voorlas waren bij zonder goed. Liedjes gezongen door Jaap van der Merwe wekten bij het publiek de revolutionaire gevoelens op. Jaap's felrood overhemd stimu leerde dit proces misschien nog. Het poppenkastspel van Lucas Goud zwaard en Leonore de Jong had wel niet zoveel met Vietnam te maken, maar was door zijn Fabeltjeskrant achtig karakter wel erg fijn om naar te kijken. En dan was er nog de nieuwste balletproduktie van Mar jolein Briër "Brown Baby'), die zeker even genoemd mag worden. VERA GAIKHORST Het gemeentebestuur van Lelden staat op het punt een historische blunder te begaan. B. en W. stellen voor het raadsbesluit van vorig Jaar september, dat afsluiting van de Breestraat per 25 nov. as. inhoudt,, in te trekke*. Wat dat voor gevaar lijke gevolgen kan hebben willen wij trachten te verduidelijken. Ongeveer tien Jaar geleden ls be sloten ter wille van een goede af wikkeling van het verkeer een om leidingsroute vla Hooigracht, Lange gracht en Lammermarkt tot stand te brengen. Hiervoor zijn de afgelo pen Jaren een zeer aanzienlijk aan tal miljoenen verslindende werken verricht: demping Lange gracht en Oost dwars gracht; doorbraken ln St. Jorissteeg, Watersteeg, Oranje- boomstraat, Pelikaanstraat; aanleg van de nieuwe Pauwbrug en de dam in de Korte Mare. In de loop van die zelfde tien Jaar is ook duidelijk geworden dat onze binnenstad niet berekend ls op de enorme druk van het autoverkeer en dat tal van functies (mm de woon functie) van die city worden ver stoord en dreigen verloren te gaan. Om aan het toenemend aantal ver keersopstoppingen het hoofd te bie den zijn achtereenvolgens vele maat regelen genomen: instelling van eenrichtingsverkeer allereerst op Breestraat en mark- tenroute, daarna in steeds meer straten; het aanbrengen van verkeersllch- teninstallaties op vrijwel alle be langrijke kruispunten; het creëren van het begin van een voetgangersgebied. Al deze maatregelen hadden tot doel het autoverkeer enerzijds te re guleren en anderzijds te weren van plaatsen waar het niet thuishoort. Naar onze mening is het een zaak van leven of dood voor de stad dat deze lijn in versterkte mate wordt voortgezet. Wat gaat er gebeuren als half december de oostelijke citytan gent voor het verkeer wordt open gesteld en de Breestraat en de mark- tenroute behouden hun huidige functie? Er wordt dan een extra op namecapaciteit geschapen die een sterk verkeersaantrekkende werking zal hebben, met als gevolg een nieu we druk op de wegen ln de gehele binnenstad, ook naast de hoofdrou- j tes (Pieterskerkwijk, Hooglandse kerkwijk, Maredorp Oost). Het zou betekenen dat er geen omleidings- 1 route tot stand is gekomen, maar een extra route. Nu zullen er door de gemeente on getwijfeld richting aanwijzende bor- l den geplaatst worden, maar dat is een druppel op de gloeiende plaat om dat de meeste mensen het straten plan van Lelden wel kennen en op eigen houtje him sluipweg zoeken. Het meest schandlge argument dat zowel door wethouder Kret als door i WD-er Wlebenga wordt gehanteerd (in de openbare vergadering van de commissie stadsontwikkeling) ls het gevaar dat de Pieterskerkwijk loopt bij afsluiting van de Breestraat. In derdaad de smalle straten ln dit monumentaalste deel van de stad kunnen het te verwachten „sluipver- keer" in het geheel niet verwerken. Bovendien is het hoogsi ongewenst dat er veel verkeer komt ln verband met het uit elkaar trillen van de oude hulzen daar. Het was echter wethouder Kret die vorig Jaar voor stelde het Breestraatverkeer over de Lange Brug te lelden. Een voorstel van het PAK om de Pieterskerk wijk voor alle doorgaand verkeer af te sluiten zou toen nader bekeken worden. Bij dit voorstel van nu wordt daarover niets meer vernomen. Een Jaar verprutst, wethouder Kret. Het is een trieste zaak dat bij de toenemende verkeersproblemen op deze manier gesold wordt met onze kwetsbare binnenstad. Wi) kunnen ons niet aan de Indruk onttrekken dat het huidige voorstel voorkomt uit de angst van de winkeliers en de angst van de wethouder voor de win keliers. RIA BOKHORST, GERT v. d. ZWAN, v. d. Werfstraat 49, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3