Ook kleine kruidenier kan zich staande houden Deense huizen uit Oegstgeest Ook Van Zeist Stars raakt 'n punt kwijt Afscheid INBRAKEN Bazaar JAARCONCERT CRESCENDO Drukte aan de kust FANCY-FAIR IN WARMOND HENGELSPORT Koster Driessen kreeg pauselijke onderscheiding MAANDAG 30 OKTOBER 197; LEIDENAAR VAN DER NAT BEWEES HET: LEIDEN Het is een bekend feit: elke dag sluiten in ons land kruidenierswinkels. De kleintjes leggen het af tegen grootwinkelbedrijven van Al- bert, Plet en Simon en tegen verbruikersmarkten van Joop, Jan en Willem. Opvallend feit- Je: morgen trekt zo'n kleine Leidse kruidenier zich uit zaken terug en hij doet zijn winkel in de Morsstraat over aan een Jonge opvolger, die niets te ma ken heeft met de familietraditie. Kruidenier N. van der Nat is 53 Jaar en gaat stil leven. Het kan ook ln deze tijd nog. Door Hans Melkert Foto Jan Holvast Vijfenvijftig Jaar heeft de heeft de naam v. d. Nat op de ruit gestaan en daarvóór is in het twee eeuwen oude pand ook bijna altijd een kruidenierswin kel geweest. Van die royale hal ve eeuw heeft Nico 33 jaar in de zaak gestaan, elf met zijn moe der en tweeëntwintig met zijn "Kijk, we hebben al die Jaren samen hard gewerkt, van de vroege ochtend tot de late avond. Mijn vrouw deed het huishouden er tussendoor. Hulp in de winkel of in de huishou ding hebben we nooit gehad. Een kind krijgen betekent voor een middenstander niet zes we ken ervóór en zes weken erna niet werken, maar na veertien dagen weer ln de zaak staan. Is het dan zo gek, dat we nu onze schaapjes min of meer op het droge hebben?" Hard werken is dus één van de voorwaarden om te slagen. Wat nog meer? v. d. Nat: „Je voordelen uitbuiten. Wat missen de mensen in de supermarts e.d.? Persoonlijke benadering en service. Dat kan nee, dat moet je als middenstander geven. Wij hebben geen gooi- en smijtzaak. We hebben altijd eer lijk zaken gedaan. Wat heb ik aan een artikel, waaraan ik niets verdien en dat de klant niet goed vindt? Koopt de klant morgen tien gebakjes van een dubbeltje stuk als hij vandaag heeft gemerkt, dat ze niet te eten zijn? Reclame-artikelen graag, maar Je moet erachter kunnen staan". De heer en mevr. v. d. Nat hebben altijd zelf bepaald wat goed was voor hun zaak. Dat konden ze, omdat ze zich niet gebonden hebben aan een grote organisatie. „Er staan wel een paar letters op het raam, maaT dat Is de naam v. d. Nat. Nooit iets anders. Ik heb geen behoef te gehad me aan te sluiten. Zo bewaar je als middenstander Je zelfstandigheid. Je binden aan een organisattie betekent het weggooien van die zelfstandig heid. Hoe kan die man in Am sterdam of waar dan ook bepa len wat het beste ls voor Jouw zaak? En wat kan het hem schelen of Jouw zaak naar de knoppen gaat?" Met een stuk of twintig andere kruideniers heeft v. d. Nat een een inkoopvereniging gesticht, hfj tevreden ls. „Je moet natuurlijk wel ln iets gro ter verband werken om aan be hoorlijke kwantums te komen. Deze manier van werken garan deert de zelfstandigheid van ieder. Ik heb ook rondom de kruidenierswinkels zien slui ten. De onze bestaat nog en fit hoop, dat de bloei zich voortzet onder de jeugdige leiding van mijn opvolger Ton v. d. Loos en zijn toekomstige vrouw. Ze zul len het anders doen dan wij, maar ze zijn uit het goede hout gesneden". Dat goede hout miste v. d. Nat te veel in middenstands- kringen. Hü is er zelf één, maar heeft het niet erg op midden standers. de goede uitgezonderd. „We hebben het aan ons zelf te wijten, dat we niet meetellen als groep. We zijn solisten en kun nen geen groep vormen, sociaal niet en politiek niet. Kijk eens naar de middenstandspartij in de Tweede Kamer. Het is toch een lachertje". Gezamenlijk optreden zou vol gens hem tot betere omstandig heden kunnen leiden voor veel middenstanders. „Het is toch te gek, dat onze kinderbijslagTege- ling nog altijd verschilt met die voor werknemers. En het is ronduit discriminatie, dat zoveel belasting moet worden betaald voor de vrouw des huizes, die hard werkt en dan als straf moet betalen. Aan die dingen zou met kracht iets moeten wor den gedaan". Het is één van de redenen waarom de v. d. Natjes hun zaak wegdoen. „Ik heb uitgere kend, dat we op deze manier net ■zoveel inkomen hebben zonder te werken. Dan zijn we toch gek om door te ploeteren? Ik heb gelukkig, want het valt in het algemeen niet mee mijn zaak behoorlijk te kunnen overdoen. Het doet .me goed, dat het een kruidenierswinkel blijft. Ja, het contact met de klanten zullen Die klantenkring zal morgen wel acte de présence geven. Dan is er 's middags van half vijf tot zeven uur een afscheidsre ceptie. Een sluitstuk van de per soonlijke benadering. Zoiets kunnen Albert, Piet en Simon niet doen. LISSE —In de GREEP IN DE KASSA LEIDEN Vier Engels sprekende Jongelui hebben zaterdagmiddag kana gezien om zich in een dames modemagazijn aan de Breestraat i Petitie in Lisse is ook koploper Van een bedrag van f 750 toe te eigenen. I ZeLst Sfcars ziJn eerste punt kwijtge- Het gezelschap, bestaande uit twee meisjes van ongeveer zestien Jaar en twee jongens van ongeveer twintig Jaar, stapte het magazijn binnen onder het voorwendsel een broekpak te willen kopen. Terwijl drie van de Jeugdige bezoekers zich door de verkoopster lieten advise ren slaagde de vierde er in zich ongemerkt in het kantoortje bij de kassa op te houden. Pas nadat het viertal zonder tot aankoop te zijn overgegaan, vertrokken was werd de diefstal van het geld opgemerkt. OEGSTGEEST In besloten kring wordt as. dinsdag afscheid genomen van groepscommandant Kuipers van de Rijkspolitie, die met pensioen gaat. Zijn opvolger adjudant V. H. J. Du- sink treedt op 1 november ln functie. Burgerlijke Stand van Leiden Iwan Conatantyn, zn. va en M. R. Hekert; Monlq van T. P. Scliotte i i H. Varkevlsser en A. J. Pronk: E. R. Zepeda Cambro- C. d. C. Méndez Lombarda; Hockx; Marlëlle Gertrude, dr van der B Abraham, M. A. van lersel. ONDERTROUW W. H. Lucas en P. Verra; B. N. M. selectiespelers van o.a. Sportclub Lis- se en Concordia H mocht uitein delijk met het 3-3 resultaat tegen het weer sterke 3 M Minnesota niet eens ontevreden zijn, omdat het in de laatste minuut fortuinlijk op de 3-3 eindstand' kwam. Een onnodige handsbal resulteerde in een straf schop en de gelijkmaker. De concurrentie van de Van Zeist Stars profiteerde van de halve mis stap van de leiders en FC Fair Play (meer kwaliteit en rustiger spe- lens dan het eveneens hooggeklas- seerde FC Import, het werd 4-3) en de Kleine Beurs (gemakkelijk met der Poe len G. M Bink eu de Vries; - A. J. de Jong Zwaan; A, T. M. Koster i Overdeveat; D. F Gerritsen: K. J. van der Linden; SegiJn; J. Rietk lane; F. A. Slbbiftg Bink en J. Terpstra; J. Bouma en O. T. W. M. Po- t W. J. Breedeveld; T. Smo< LISSE Cash en Carry bedrijf Mljnders en antiekhandel Tamme, hebben dit weekeinde ongewenst be zoek gehad. Bij Mljnders werden 20 horloges buitgemaakt, terwijl bij Tamme een aantal zeer dure beel den verdwenen. Collecte voor Nierstichting LEIDEN In deze week houdt de Vereniging tot steun aan de nier stichting ook in Leiden haar jaarlijk se inzameling. Collectanten, die hier bij behulpzaam willen zijn, kunnen dit telefonisch opgeven onder no. 01710—41304. OEGSTGEEST De dames van U.V.V. houden op 1 november a.s. de jaarlijkse bazaar voor de hand- werkolub van bejaarden in het Dienstverleningscentrum. De op brengst zal worden bestemd voor het kerstfeest der bejaarden en voor een blindengeleidehond. W. A. Moraal. LEIDEN Een 72-jarige fietser uit Leiden brak zijn rechteronder- been, toen hij vrijdagavond op de Plantagelaan in botsing kwam met een hem inhalende personenauto. De bejaarde Leidenaar is door de EHD naar het ziekenhuis overge bracht. 9-3 langs de zwakke formatie van het Jeugdbestuur van de Sportclub Lisse, uitkomend onder de naam Be Je) brachten het verschil tot één punt terug. Opmerkelijk in de Lisser Sporthal, Maandag Breestraat 19 Jeugdhaven Jeugdca- fé 7.30-10.30 l H. Hartschool (Lusthoflaan 2) Wljk- Start Huiswerk comité Plan Dinsdag Leiderdorp, Dorpshuls: Trio Louis fan Dijk 8.15 uur nam. Morsweg 10 Werkgroep structuurplan 8 uur nam,, werkgroep verkeer 8 nam. Stadhuisplan Informatiecentrum werkgroep leefbaarheid en stadsver- fraaling 8 uur nam. Museum Natuurlijke Historie Spr. dhr. P. Staffeleu over „Mensen en die- 'an Suriname" 8 uur nam. huis (kamer 234) Openbare com missievergadering alg. en bestuur lijke aangelegenheden 8 uur nam. Steenschuur 6 Ned. Instituut voor Volksontwikkeling en Natuurvrlen- denwerk. Film over Noorwegen. 8 uur 5 Afscheidsreceptie N, Oudheden Spr. drs. H. De or Woerd te Valkenburg expresslegroep Sarfatij "'oerd t Breestraat 19 Jeugdhaven Ouderen- - -iressiegroep tle- Jeugdcafé 7.30- ».3U uur nam. Breestraat 19 Sociëteit Twentwel (v, imerbewoners en alleenstaanden) 9- 12 uur nam. Driftstraat 49 spreekuur sociale raadsvrouwe 10.30- 11.30 uur voorm. Breestraat 19 Socletelt voor gehandl- ipten 2-6 uur nam. Rijnsburgerweg 163 Spreekuur Alge- ieen Bureau voor levens- en gezins vragen, 7.30-8.30 uur nam. Volmolengracht 19 Welfare- winkel Kruis 2.30-5.00 uur nam. 8, Spreekuur stichting kende Jongeren 7.30— Chr. Eml- Diamai 27 Gesprekavond Ba- Apothekers De avond-, nacht- en zondagsdienst wordt waargenomen door ZUiderapo- theek, Lammenschansweg 7, Van ïOS-dienst SOS- reiefonlsche Hulpdienst ni (01710)25202 Vooi alle die ln moei. UJkhedeD verkeren bereikbaar elke werkdaa van acht uui nm tot acht uur vm doorlopend tn net weekeinde d W-S van vrllaug acht uur Q.m tot maandag acht uur v_m Gezinsverzorging Aanvragen hulp bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging Mors singel 8 tel 24800 9-10 uur voorm Aanvragen voor halve dagen: In terkerkelijke opleidingsschool voor ge zinsverzorging, Rljnsbuïgerweg 86, tel 65336 voorm. 910 uur. Wetswinkeltje Juridisch adviesbureau voor gratlB rechtskundige bijstand. Adres Leids Volkshuis Apothekers- dijk 33 Openingstijden: dagelijks van 10 uur voorm tot 1 uur nam (behal ve maandag) en donderdagavond van 7-9 uur. Dertig september en 3 oktober geslo ten. Dienstencentrum voor 65-plussers Algemene informaties (9-10 uur) Noordeindspiein 2B tel. 40483 Mors* Wij kinformatie 9-10 i LEIDEN Onder leiding van haar directeur, de heer van Strien, geeft de Mondakkordeoïwerenlging "Cres- 149a 'tel cendo", waaraan de laatste Jaren ook telelooi operette- afdeling is toegevoegd, j clubs hulpdienst G< De Kool Wljklufurmatle (9 ubs hulpdienst Detftstraai 26 Zeehelden wijk Diverse 43078, "30897 '2< slefoonnummer: 4639. 20788 44256, 41796, de zaalvoetbalcompetitie op de vrijdagavond in het Ant. Clubhuls het zaterdagochtenden wordt afgewerkt, is de stijgende publieke belangstel ling, die voor een sfeervoller geheel zorgt Uitslagen vierde ronde: FC Fair Play FC Import 4-3, 3 M Min nesotaVan Zeist Star 33, Blau we Reigers— Caesar 4-3, Kleine Beurs— Beje 9-3. Stand: Van Zeist St. 4-7, Import 4-4, Fair Play 4-6, BI. Reigers 4-4, KI. Beurs 4-6, Caesar 4-0, 3 M Minn. 4-5 BeJe 4-0. Programma zaterdag 4 november 8,45 uur: Kleine Beurs—Blauwe Reo- gers, 9.50 u: Van Zeist StarsFC Import, 10.35 uur; 3M Minnesota —FC Fair Play, 11.30 u: Caesar—Be- Je. NOORDWIJK/KATWIJK Het prachtige herfstweer van zondag heeft velen uit het binnenland naar zeer gelokt, terwijl aan de andere kant talrijken uit de kustprovincies naar de bosrijke streken in *t midden van ons land togen. Dat veroorzaak te veel drukte op de wegen met hier en daar opstoppingen en kettingbot singen- In de badplaatsen Katwijk en Noordwijk was het bijzonder druk. Velen maakten een wandeling over het strand of door de duinen en weer anderen zaten op de terrasjes van de mog in bedrijf zijnde horeca-gele- genheden te genieten van de wel dadige zonnestralen. Opvallend was nu weer, dat tijdens zo'n zonnig weekeinde Noordwijk meer in trek l« dan Katwijk. Er waren zo bleek op de goedbe- zette parkeerterreinen, dat er vooral in Noordwijk nog heel wat buiten landers onder de kustbezoekers wa- Velen voor een lang weekeinde. De restaurants en andere eetgele- genheden hadden druk werk. traditionele jaarconcert. Voor pauze worden o.a. enkele marsen uit gevoerd. Het tweede gedeelte van de avond wordt in beslag genomen door de opvoering van de operette "Gra vin Maritza", met medewerking van het dameskoor en de solisten me vrouw R. Viéle (sopraan), C. Siebert (tenor), mevrouw C. J. van Dorp (so praan) en de heer J. Teske (tenor). Zaterdagavond ls mem weer ln het Ant. Clubhuls bijeen, maar dan om te kijken naar de Hans Bukmanshow "Een avond in de malle molen". (9 10 uur) 43754 f6 Meerburg diverse 33509, Diefstal uit etalage LEIDEN Onbekenden hebben in de nacht van zaterdag op zondag de ruit van een muziekwinkel aan de Haarlemmerstraat Ingeslagen. Uit de etalage werden een radio en een draagbaar televisietoestel weggeno men. Presentatie in Lisse LISSE/OEGSTGEEST t Liep allemaal uit op een gezellig en echt huiselijk Deens feestje: de presenta tie van de door Expo Bouw uit Oegst geest ontwikkelde en gebouwde een en twintig Deense patiowoningen in Lisses Poelpolder. Gasten waren ve le leden van de gemeenteraad van Lisse en van de Deense ambassade in Den Haag, onder wie de kortgele den benoemde handelsattaché Poul Essemann. Als gastheer tradt op Expo-directeur H. C. Dam, die ook één van deze ruime en leuk ingerich te huizen naar Deense architectuur zijn patio-woning naar eigen inzicht bewoont. Deense huizen zijn gezellig. Ze mogen uiterlijk dan wel niet veel van elkaar verschillen, van binnen is dat wel zo. Iedere bewoner heeft zijnpatio-woning naar eigen inzicht ingedeeld en ingericht. De één heeft op dezelfde oppervlakte bijvoorbeeld maar één slaapkamer en de ander, om twee uitersten te noemen, heeft er zes. Dat is allemaal mogelijk bij die patiobouw. In het kort gezegd men kan ze Indelen naar de gezins behoefte. De oppervlakte - 14,46 bij 14,46 meter - is voor allemaal gelijk. Vrijheid Het prettige is, dat de bewoners door de patio, die aan de achterzijde van het huls ligt en aan beide zijden is afgeschermd door delen van de bouw, zials slaapkamers, onnoeme lijk veel privacy hebben en dus on gestoord kunnen genieten van de zon de frisse lucht zonder dat men laar een buur ziet. Aan de architectuur, zowel bin nen als buiten, is bijzondere aan dacht geschonken. Binnen kan men alle kanten uit doordat eerst muren en dak worden gecreeërd en men daarna met de toekomstige bewo ners over de indeling gaat praten. Er is een gesloten architectuur naar buiten en binnen ademen de huizen een grote mate van flexabiliteit, zo dat gesteld mag worden, dat er van de een en twintig bungalows aan de Poelwaaidreef geen twee hetzelfde zijn. Dat indelen was vroeger op deze wijze niet mogelijk door de geijkte plaatsing van de kachels. Nu wel doordat hete luchtverwarming wordt gebruikt, waardoor geen rookkana len nodig zijn en het gehele huis be- hagelijk warm is. Bovendien kan men in de huiskamer nog een open haard realiseren. Die huiskamers in de Deense woningen liggen dichtbij de keuken. De Denen houden name lijk veel van gezelligheid en willen WARMOND De commissie "Trouw moet blijken" van de Her vormde gemeente in Warmond houdt vrijdagavond om half acht een fancy-fair in het Trefpunt. Het is de laatste van een hele reeks ac tiviteiten die door commissie dit jaar zijn georganiseerd, en die ai veel geld hebben opgebracht. Naast de traditionele bazars zal er vrijdag ook een expositie plaats vinden van een achttal Warmon- ders die, elk op hun eigen manier, een aspect van het dorp weergeven. Hun werkstukken worden beoor deeld door een jury, die bestaat uit mevrouw Van de Velde en de heren P. A. B. Bakkers en Th. Verhaar sr. Er zal ook een rad van avontuur draaien. graag het contact bewaren. Va», daar, die relatie keuken en wonen Het voordeel van de heteluchtver- warming is, dat de lucht steeds wordt ingeblazen en weer afgezogen, zodat er steeds weer frisse lucht binnenkomt. De afgezogen lucht wordt via de kruipruimten weggevoerd met het gevolg, dat de vloeren steeds op kamertempera tuur zijn. Expo-Bouw-directeur Dam vertel de dat allemaal tijdens een bijeen- komst in de ontspanningszaal van de Pauluskerk. Hij deed het aan hand van veel tekeningen .maquet tes en foto's. Daar sprak ook Oegstgeestenaar Frits H. Huysman van Danmark Promotion over "De kunst om te leven". LEIDEN Zaterdag is de directrice van het verpleeghuis Zuydtwijck, zuster M. Af. den Draak, in het huwelijk getreden met de heer H. J. de RuyterDe vader van de bruidegom bevestigde het huwelijk in de Groenekerk in Oegstgeest. (Foto Jan Holvast) LEIDEN De Leidsche Boyj vonden ditmaal hun tegenstanders niet op het voetbalveld, doch langs de Ringvaart onder Aalsmeer tij dens een onderlinge viswedstrijd. Er werden weinig "puntjes gezet" want de vangst viel zwaar tegen. De uit slag was als volgt: D. Herreur 1000 gr., G. P. de Haas 430 gr., J. Slag. wijn 325 gr., G. v. d. Vaart 175 gr. J. Slijkhuis 130 gr., H. Jansen 120 gr., C. Cornet 110 gr., W. Wassink 100 gr., P. Dozy 95 gr., K. mond 80 gram. Ook het viscollege HSV moest zich met een matige vangst tevreden stellen. In de Damse Rijn werden de volgende resultaten geboekt: H. Laterveer 2000 gr. 32 st., 2. H Montanus 1335 gr. 19 st., 2 Wondergem 880 gr. 16 st., Bontje 875 gr. 14 st., 5. J. Leuering 825 gr. 12 st., 6. I. Arnoldus I gr. 13 st., 7. K. Laterveer 755 gr, 14 st., 8. G. C. Bontje 700 gr. 12 st 9. Laterveer Sr. 400 8 st.. 10. H Onderwater 380 gr. 8 st. Dronken bestuurder ramt vier auto's LISSE Op het kruispunt van Lisse raakte vannacht de bestuur der (F. J. M. W. uit Lisse) van een Ford Taunus de macht kwijt, over zijn stuur. Hij was vermoede lijk onder invloed. HIJ ramde vlei stilstaande auto's, waarvan er twe« totalloss raakten. De Ford Taunui ging over de kop en twee inzitten den zijn met ernstige verwondin gen naar het academisch Ziekenhui in Leiden vervoerd. Een dame, di< in een van de geparkeerde auto'i zat werd lichtgewóhd naar een zie kenhuis in Haarlem gebracht. Di bestuurder zelf kwam er met eei paar schrammen van af. WASSENAAR Het 40-jarige ju bileum van de koster van de R.K parochie "De goede herder" in Was. eenaar, de heer A. M. Driessen, gisteren niet ongemerkt voorbijge gaan. Ruim 400 Wassenaarders, onder wie burgemeester mr. K. Staab, be zochten de receptie na de H. Mis in het gymnastieklokaal naast de kerk. Kroon op het werk van de heer Driessen was de bekendmaking dat de koster, die door de parochianen de ere-titel "vierde kapelaan" is toebe dacht, de pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Ponti-fice heeft gekre gen. Dood door schuld: 800 gulden boete DEN HAAG Voor de Haag se rechtbank had zich te verant woorden een 26-jarige werkvoorbe reider uit Miihlheim in Duitsland, die op 18 Juli van dit Jaar op de Herenweg te Noordwijkerhout met de door hem bestuurde auto de Jarige J. J. Buokens had aar reden, tengevolge waarvan deze over leed. Volgens verdachte was de He renweg vroeger een voorrangsweg ei hi-J had gedacht, dat het slachtof fer dat op een bromfiets reed, hem voorrang zou geven. Evenwel bleek, dat er inmiddels geen voorrang meer bestond. De officier van Justitie eiste twee maanden gevangenisstraf. De recht bank heeft vonnis gewezen en dood door schuld bewezen geacht verdachte veroordeeld tot f 800 boete en voorwaardelijk een maand ge vangenisstraf met proeftijd v; Jaar.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 2