LEIDSCH DAGBLAD Reeds deze week meldplicht bij prijsverhoging El 3ersoneel hotel :>laatst nep-bom Represailles van Israël op Fatach-bases vandaag Kabinet weinig pijn aan sociaal akkoord leidsch dagblad Studenten bezetten senaat in Nijmegen n.v. v. d. velde Citroën Nieuw Esso album (3,45) met gratis kleurenfoto's Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 30 OKTOBER 1972 No. 33851 Directeur: G Koopman ïoofdredacteur: Han Mulder DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 25,90 per kwartaal (postabonnementen t 28,30), f 8,76 per maand (by vooruitbetaling), giro 57055. losse nummers f 0.35 Witte Singel l. Lelden TeL: 25041. Redactie: 21507 Nabe zorging tot 20 uur. tel 30500 (zat. 18 uur) Minister Boersma IEN HAAG Financieel heeft de egering nauwelijks enige pijn aan *t utwerpakkoord tussen werkgevers werknemers voor '73. In de begro- ing voor volgend jaar ontstaat een jat" van driehonderd vijftig mil- gulden als gevolg van een reeks oncessies die de regering aan de akbeweging heeft gedaan. Aan de Tweede Kamer wordt oorgesteld dit "gat" als volgt te ichten: intrekken van het voorstel geen ïkomstenbelasting te heffen van de erste 200 gulden rente uit eigen ermogen; levert 75 miljoen gulden p; i de dieselolie-accijns verhogen; ivert 25 miljoen gulden op; i op een reeks begrotingsposten erder bezuinigen tot een totaal edrag van 100 miljoen gulden; Op die manier resteert een be- rag van 150 miljoen gulden. Aan- er voldoende ruimte op de )en kapitaalmarkt is stelt dit res- int de regering niet voor grote pro- lemen. Bovendien is er nog de be ruchte meevaller van 70 miljoen gulden die deze zomer door minis ter Nelissen tevoorschijn werd ge toverd nadat de DS *70-ministers Drees en De Brauw waren afgetre den. De salarisstijgingen van het over heidspersoneel in vergelijking met de oorspronkelijk ingediende begro ting bedragen 350 miljoen gulden. Daar staat aan de belastingkant evenwel een meeropbrengst van 400 miljoen gulden tegenover, omdat het ontwerp-akkoord toch tot een reële inkomstenverbetering leidt van tot één procent. Van deze werkelij ke loonstijging wordt het rijk der halve 50 miljoen gulden beter. Het akkoord voorziet in een prijs stijging volgend jaar van 5.75% In de begroting werd rekening gehou den met een stijging van 5 procent. De regering stiet zich op het stand punt dat een grotere prijsstijging niet tot meer uitgaven mag leiden. Als de prijzen verder stijgen doen we met hetzelfde geld minder, zo is de redenering. AARN (ANP) De Baarnse poli- heeft drie personeelsleden van )tel „De Hooge Vuursche" in aarn aangehouden. Zij hebben be- ind zaterdagmiddag een (nep) bom hebben geplaatst op een balkon DROOG WEER De Bilt verwacht van vanavond tot orgenavond: wolkenvelden en op meeste plaatsen droog weer. herwegend matige wind uit zuid it zuidwest. Minimumtemperaturen igeveer 9 graden. Max. tempera- iren rond 14 graden. (Opgemaakt om 12.40 uur). 31 OKTOBER in op: 7.33 uur; onder: 17.13 uur. lan op: 1.22 uur; onder: 14.57 uur. oogwater te Katwijk te 10.57 en ,34 uiur; laagwater te 6.22 en 18.51 van het hotel, terwijl binnen een Joods bruiloftsfeest werd gehou den. De drie aangehouden personeels leden, die ook op de Hooge Vuur sche wonen, zijn de 22-Jarige H. M. van N, de 21-Jarige C. J. van de B. en de 19-Jarige W. Z.. allen uit Baarn. Wat hun motieven zijn ge weest, is niet bekend. Het drietal wordt daarover nog gehoord. De bom werd zaterdagmiddag tus sen de bloemen op een van de bal kons gevonden door een bloemschik- ster. De politie heeft de hulpverle ningsdienst gewaarschwd. Deze plaatste explosieven bij het voor werp. De ontploffing was in de wij de omtrek te horen. Er werd geen schade aangericht. Persoonlijke on gelukken deden zich evenmin voor. Het Joodse bruiloftsfeest vond nor maal doorgang, omdat men erin slaagde, de gasten van een en ander onkundig te laten. Brandweer en Rode Kruis waren aanwezig vanaf het ogenblik, dat de politie van een en ander in kennis werd gesteld. DEN HAAG Nog deze week zullen ondernemingen worden verplicht prijsverhogingen te melden aan het mi nisterie van Economische Zaken. Alleen kostenstijgingen zullen mogen worden doorberekend. Het is de bedoeling de winstmarges in guldens te „bevriezen". Alleen voor be drijven die in moeilijkheden dreigen te komen zullen uit zonderingen worden gemaakt. De werkgeversbonden heb ben al eerder ingestemd met een dergelijke maatregel. rlngsdelegatle en de Stichting van de Arbeid, topoverlegorgaan van vakbe weging en werkgevers. Als gevolg van de crisis binnen het NW kon de vakbeweging za terdag geen centraal akoord afslui ten. De regering is nu echter zelf be gonnen met de uitvoering van het ontwerp voor een sociaal akkoord waarvan de prijsmeldingsplicht een onderdeel is. Het standpunt van de regering be tekent ook dat loonstijging in de per 1 Januari te vernieuwen cao's 3,5 procent mag bedragen (exclusief compensatie van prijsverhogingen) en de prijsstijging volgend Jaar niet meer dan 5.75 procent mag bedra gen. Minister Boersma (Sociale Zaken) verklaarde dat het kabinet begrip heeft voor de moeilijkheden, die door de breuk in het NW zijn ont staan. De regering wil de vakbewe ging alle ruimte geven die vraag stukken het hoofd te bieden. De be windsman hoopt dat over enige tijd wanneer het interne beraad van vakbeweging en werkgevers is vol tooid, alsnog een afrondend gesprek over het .sociaal akkoord" kan plaatsvinden. Het NW zal echter geen akkoord tekenen wanneer de Industrlebond-NW niet meedoet, aldus de heer A. de Boon (NW). De heer De Boon zei het niet uitge sloten te achten dat Industriebond NW alsnog Ja" zegt tegen het ont werp voor een sociaal akkoord. Van morgen is de bondsraad van de re bellerende Industriebond NW in Utrecht bijeengekomen om een oor deel te vellen over het optreden van het door Arle Groenevelt geleide bondsbestuur. De beslissing om een sociaal akkoord af te wijzen berust echter op een unaniem „nee" van veertien districtshoofden van de In dustriebond NW. Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs f! 'k worc* abonnee per 13 nov. 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. f! Stuur mij 4 weken het Leldsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend al9 abonnee. naam: adres: plaats: Hok|e rwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegeO sturen aan Leldsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. Het kalbinet Biesheuvel zegt in principe „ja" tegen het ontwerp voor een centraal loon- en prijsbe leid, waarvoor de vakcentrales en de werkgevers eerder overeenstemming bereikten. Dit is gebleken op het tweede gesprek tussen een rege- Brits groenboek over Ierse zaak BELFAST (Reuter) De Britse regering heeft vandaag weer eens nadrukkelijk gesteld dat het aan de bevolking van Noord-Ierland zelf is te beslissen welke vorm haar be trekkingen met het Verenigd Ko ninkrijk en de naburige Ierse Repu bliek moeten hebben. Daarbij zou het niet onmogelijk moeten zijn regelingen te vinden die op de bes te wijze tegemoetkomen aan de be langen van alle drie partijen. Dit staat in een document van de regering in Londen, een "groen boek" geheten, dat ter discussie is toegestuurd aan alle Britse parle mentsleden. Het "groenboek" be vat een aantal meningen en stand punten van de verschillende poli tieke partijen en andere groeperin gen in Noord-Ierland NIJMEGEN (ANP) Van ochtend om 4.00 uur hebben studen ten in Nijmegen het bureau van de senaat van de Katholieke Universi teit te Nijmegen bezet. Dit gebeur de uit protest tegen de benoeming van prof. Duynstee tot rector-mag- nificus, en lid van het universiteits bestuur. De Unie van Studenten in Nijme gen vindt prof. Duynstee iemand die door zijn "openlijk anti-democrati sche gezindheid en ultra-conserva tieve opvattingen" te weinig ver trouwen geniet in grote groepen van de universiteit. Op 17 oktober ondersteunden meer dan 40 studen tenorganisaties de houding van de unie. Ook studentendekanen, studenten artsen, studenten-psychologen, stu denten-pastores en -psychiaters spra ken de vrees uit dat de benoeming van prof. Duynstee het leefklimaat op de universiteit ernstig zal scha den. De USM is "bijzonder verontwaar digd" dat het college van curato ren de benoeming heeft doorgezet. Met dit Condor-straalvlieg tuig van de Lufthansa wer den de drie Arabische ter roristen, die een aandeel hadden gehad, in het bloed bad tijdens de Olympische Spelen overgevlogen naar Zagreb. Daar zouden ze door de kapers worden ge ruild tegen de passagiers van de Boeing. De terroris ten kwamen aan boord, de passagiers moesten blijven. Mee naa)r Tripolis. 18 PAGINA'S Jazz-reuzen in Rotterdam. PAGINA 5 Topploegen UVS, Roodenburg en Lugdunum werden alle door vier de klassers een illusie armer ge maakt. LFC won tegen de verhou ding In met 13 bjj Stolwijk. Maar niet alleen voetbal, ook vele andere sporten komen aan bod. PAGINA'S 7—13 Na vrijlating terroristen v. ZUYLEN VAN NIJEVELTSTa 372 - WASSENAAR - TEL 3013 ZOETERWOUDSEWEG 23 - LEIDEN - TELEFOON 33741 JERUZALEM De Israëlische bombardementen op vier Fatach-ba ses, alle in de directe omgeving van Damascus, kwamen niet als een ver rassing. Verwacht wordt dat er nog meer represailles zullen volgen. De Israëlische regering had de laatste weken al herhaaldelijk gewaar schuwd het Palestijnse verzet overal te zullen treffen waar zij kan. De re presailles van vanmorgen volgden zo snel op het gebeurde van gisteren, dat er niet eens tijd was voor nieuwe dreigementen. De ochtendbladen zijn eenstem mig in hun verontwaardiging over de snelle Duitse capitulatie voor de Palestijnse kapers. De Jeruzalem Post, die meestal de regeringsopinie weergeeft, schrijft dat het er wel op lijkt alsof de Duitsers zaten te wach ten op een kaping om van de drie Arabische terroristen af te komen. Er was volgens de Post geen enkele reden voor haastige capitulatie, te meer niet omdat zij niet snel een vliegtuig met acht Arabieren aan boord de lucht in zullen laten vlie gen. Het invloedrijke blad Haftretz eist ?n internationale boycot van alle Arabische landen die steun verlenen aan kapingen of onvoldoende veilig- 't Nieuwe album bevat al 66 kleuren foto's. Er ontbreken nog 34 zelfklevende foto's. Die zitten in 16 zakjes. U krijgt bij bijna alle Esso dealers steeds een zakje gratis bij 20 liter benzine of 2 liter Esso Mix. 't Album is dus snel vol! ^ESSOl Beperking VS- vlootaanvallen op Nrd-Vietnam SAIGON (AP, AFP) In navol ging van de Amerikaanse luchtmacht heeft ook de Amerikaanse zevende vloot de aanvallen op Noord-Viet- nam boven de twintigste breedte graad beëindigd. Officieel heet het in Saigon dat dit een bewijs van de goede wil van de Amerikanen Is. Noord-Vietnam begint echter bij de twintigste breedtegraad. De bombar dementen vanaf de 17de breedte graad en in Zuid-Vietnam duren on verminderd voort. Alleen gisteren werden ln de omgeving van Saigon waar zware gevechten woeden al meer dan 1000 ton bommen gegooid. Zie ook pagina 4. METRO definitief in Leiden. Zoals reeds eerder bekend is ge maakt, is thans definitief besloten het METRO-centrum te situeren in Leiden. De hoofdingang van de METRO zal inderdaad aan de Stationsweg komen. Uitgebreide mededelingen hierover zullen a.s. woensdag 1 november bekend worden ge maakt heidsmaatregelen nemen. Dat de ka pers naar Libyë zijn gegaan werd al gemeen verwacht en in veiligheids- kringen is men van mening dat de Libische regering van tevoren vao de kaping op de hoogte is geweest, en mogelijk zelfs bij de planning betrokken is geweest. Zie ook pagina 4. BOMALARM AMSTERDAM (ANP) In ver band met een bomalarm is de LJ- tunnel in Amsterdam sinds ongeveer kwart voor twaalf voor het verkeer gesloten. Om 11.40 meldde een onbe kende telefonisch, dat er om 12.16 u. bom in de tunnel zou ontplof fen. Tot nu toe heeft zich echter nog geen ontploffing voorgedaan. teuWA Sedert de laatste dagen doen de Mormonen te De venter weder pogingen om volgelingen voor hunne leer te winnen. Binnenkort zal te Am sterdam een aanvang wor den gemaakt met het leg gen eener asphaltbestrating op den Nieuwendijk. De generaal De Jasykoff, schrijver van het boekje fPe- ter de Groote te Zaandam zond onlangs aan den bur gemeester te Zaandam t 500, zijnde de opbrengst van door hem in Rusland verkochte exemplar en Deze som is de eerste bijdrage tot het, op verlangen van den schrijver te stichten fonds, waarvan de jaarlijksche koop van een prijs voor den Ijverig sten leerling der Hoo- (jere Burgerschool. Vandaag 50 jaar geleden: In Italië heeft de koning aan Mussolini oplossing van de regeeringscrisis opgedra gen. Hier en daar hebben zich botsingen tusschen fas cisten en communisten voorgedaan. Er vielen enige doden. In de Vereenigde Staten is uit de verzamelde statis tieken van de politie in 50 groote steden gebleken, dat gedurende het tweede jaar van de toepassing der anti drankwet dronkenschap en misdaad overal zeer zijn toe genomen. In dit jaar zijn 125 agenten der drankbe strijding spolitie gedood en )500 gewond Aanvankelij ke voorstanders der droog legging hellen steeds meer wer tot wijziging der anti- drankwetgeving.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1