Leythenrode nu 'echt' open Woningbouw Voorscho ten al twee jaar lam9 Veel publiek voor antiek V ietnam-zondag OPHALEN VAN GROF VUIL Speld van voor D. J. verdienste Verzijden Kappers vieren lustrum Auto in sloot Raad vol kritiek over GS en gemeentesecretarie ZATERDAG 28 OKTOBER 1972 LEIDERDORP In 1339 stond op de plaats waar nu het In terkerkelijke Verpleegtehuis en Reactiveringscentrum „Ley thenrode" staat, een monnikenklooster, genaamd „Engelen- dael". Het klooster werd „Engelendael" genoemd, omdat men op die plaats, zoals de overlevering wilde, het gezang van de engelen had gehoord", aldus de heer J. v. Namen secretaris van het bestuur van „Leythenrode", in de eerste uitgave van de „Leythenrodese krant". Gistermiddag bestond dat geluid echter uit de toespraken van de no tabelen, die in de pyramide van het verpleegtehuis bijeengekomen wa ren om het splinternieuwe „Ley thenrode" officieel te openen. Een televisiecircuit zorgde ervoor dat al le patiënten en verplegend personeel de ceremonie kon meebeleven. De heer Tobé begon het programma met orgelspel op het splinternieu we orgel dat in de recreatiezaal (py ramide-) was opgesteld. Dit orgel was, samen met een groot biljart en en avondmaalstel, een cadeau van de gezamenlijke diaconiën. Mr. J. Klaasesz, oud-commissaris van de koningin in Zuid-Holland, was voor deze gelegenheid uitgenodigd om LEIDEN In het kader van de LEIDEN In het kader Vietnam-zondag zal morgen in een aantal kerken aandacht worden be steed aan Vietnam en de oorlog, die daar nu al zovele Jaren woedt. De landelijke werkgroep, die wordt ge steund door de Raad van Kerken in Nederland en waarin o.a. zitting hebben Jan Boonstra, Huub Ooster huis en Anton Drökers, heeft aar alle priesters en predikanten eer brochure toegezonden, waarin aller lei informatie staat e; liturgie is toegevoegd. De Bijkerk-Noord, die op deze actie inhaakt, heeft het Petrakoor uitge nodigd, dat met een tekstgroep in samenwerking met pater C. v. Vliet, de celebrant van die zondag "Leythenrode" te openen. Hij bena drukte in zijn toespraak dat Ley thenrode een echt "tehuis" moet zijn voor de mensen die er in komen wonen. Het gebouw zelf voldeed ze ker aan deze verwachting. Hij wenste het personeel merendeels jeugdige verzorgsters, toe, dit gevoel van "tehuis" zijn over te dragen op de bewoners. "Laten zij ook de ogen en oren zijn van mensei» die hier komen wonen, opdat ook die deel nemen aan wat er buiten het ge bouw gebeurt". Hij nodigde daarna een van de eerste bewoners van "Leythenrode" Mevr. C. Logger-Delfgauw uit, het gordijn van de gedenksteen weg te trekken. De steen wordt in de hal ingemetseld en draagt een tekst van Huub Oosterhuis: "God van de machten wees onze Heiland; wees hier aanwezig, dat wij herle- Ruim tien jaren ls aan voorberei ding en uiteindelijke bouw van "Leythenrode" besteed. De totale kosten Inclusief de grond zijn 10.7 miljoen gulden. Het verpleegtehuis is bedoeld voor patiënten uit de regio Leiden (van Wassenaar tot Hillegom en Bodegraven) die chro nisch hulpbehoevend zijn. De opnamecommissie vai thenrode" bekijkt op grond medische, maar ook sociale urgen tie wie voor opname in aanmerking komt, Geneesheer-direkteur, dr. H. Ba- kema. deelde mede dat er een goe- de samenwerking is met de Leidse thematische dienst in elkaar heeft Ziekenhuizen vooral de grote buur- gezet. Een deel van de collecte is man het St. Elisabethziekenhuis. bestemd voor de Stichting Medisch Dat betreft vooral de geneesmidde- Comité Nederland-Vietnam, dat vele lenvoorziening en de diverse labo acties op touw heeft gezet zoals o.a. j ratoriumonderzoeken. ..Leythenrc- Boten voor Vietnam. Brel-actie, I de" zelf heeft een eigen opleiding Naaimachine- actie en Babyvoeding, j voor ziekenverzorgers waarvan op Na de dienst bestaat er gelegenheid hun beurt de ziekenhuizen weer tot discussie. De dienst, die gehouden profiteren De capaciteit van „Ley- wordt in de aula van de Alphons j thenrode" bedraagt 160 bedden. Er Ariënsschool aan de Timorstraat be- zijn er nog ongeveer 20 vrij. De ge- gint om half elf. middelde leeftijd van de aanwezige MAANDAG De 87-jarige mevrouw Logger-Delfgauw trok, geholpen door mr. Klaasesz, het gordijn voor gedenksteen weg. patiënten is 68.5 jaar. Van t totale "Ley- bestand patiënten komt 50% uit Lei den, 7% uit Leiderdorp, 6% uit Oegstgeest, 4% uit Voorschoten en 33% uit overige gemeenten. De verpleegprijs bedraagt vanaf 1 oktober f 87.10 per dag maar die komt voor rekening van de algeme ne wet bijzondere ziektekosten. De architecten waren Schutte en Bel laar uit Leiden. Aannemer was J. Hilgeman uit Linschoten. Burge meester M. v. d. Have zed „trots en blij" te zijn met "ons" Leythenrode en bood, samen met wethouder me vrouw Tichler namens de gemeente Leiderdorp tientallen bloembakken en potten (van potterie Zaalberg) gevuld met een weelde aan bloemen en planten aan het verpleegtehuis aan de Hoogmadeseweg. (Foto Jan Holvast) Zaterdag Kreatief Sentrum Breestraat Swingen met llghtshow 8 uur nar Breestraat 19 Jeugdhaven Soos 8—11.30 i ■eestraat Sociëteit Twent- alleen. Oegstgeest (Geversstraat 65) kamerbewoners Hose Morsweg, Morsweg (van Lage Morsweg tot Hoge Morsweg), Mors- laan, dr. Lelylaan, Granaathof, Dia mantlaan, Onyxhof, Amethisthof, Smaragdlaan, Robijnstraat, Parel straat, Topaaslaan, Aquamarijn- taat, Bothastraat. H. Costerstraat. Morskade, Rhijnhofweg, Agaath- laan. Saffierstraat. Turkooislaan. Berylstraat, Carneoolstraat, Barn steenpad, Kristalstraat, Toermalijn straat. Lage Morsweg, P. C. Hooftlaan, Vondellaan. van Baerlestraat, Jacob Catslaan. Gerard Brandstraat, Coornhertetraat. C. Huygenslaan, Brederostraat, Spieghelstraat, R. Pom,ekP m1<. Visscherstraat, Tesselschadestraat, grecje vietnambe weging Leiden 2 Leeghwaterstraat, St. Buysingh- straat, Calandstraat, Leemanstraat, Conradstraat, Dijkstraat. Stuw- straat, Sluisstraat, Duikerstraat, Damlaan. Haagsestraatweg. «taanden 8 i Doopsgezinde adventisten bijbelstudie 10 uur voorm. prediking 11 uur voorm. Schaakzolder (Morsweg 114) Leidse Jeugdschaaksocieteit 15.30 uur nam Bij molen De Valk Postzegelmarkt Schuttersveld Vertrek demonstratie Brede Vietnamgeweging Leiden DINSDAG Lammenschansweg (beide zijden van Zoeterwoudsesingel tot Station). Kamerlingh Onnesplein, de Sitter- laan, v. d. Waalsstraat, Buys Bal lotstraat, Hugo de Vriesstraat, Kap- teynstraat, v. d. Waalsplein, van Bemmelenstraat, Lorentzkade, Zee manlaan. van 't Hoffstraat, Bakhuis Roozeboomstraat. M. Treublaan, Stieltjensstraat, Fran- chimontlaan, v. d. Hoevenstraat, Kanaalweg (van v. Vollenhovenplein tot spoorlijn), v. d. Sande Bakhuy- zenlaan, Beyerincklaan, Temminck- straat, Suringarstraat, Burggraven- laan, Asserstraait, Scholtenstraat, Moddermanstraat, Oppenheimstraat. Jeugdcafé 8-10. groep Durf Je 't aan 8 uur nam. Middelweg 19c Kindervoorstelling pop. huls Dansen 8-11 ïur nam.' 19 Sociëteit Twentwel alleenstaande! Zondag 19 Jeugdhaven Maandag Breestraat 19 Jeugdhaven jeugdca fé 7.30-10.30 x Alg. Clubhuis Derde lustrumvleriai ipperspatroonbond 8 uur. H. Hartschool (Lusthoflaan 2) Wijk- smité Plan Noord. Start Huiswerk- roep 4-9 uur. Stadhuis Gemeenteraad 7.30 uur na- Dinsdag VOORSCHOTEN „Ik zal vaker antiekbeurzen moeten openenmeende Voorschotens burge meester Van der Haar, toen hij het antieke wijnglas uit het papier tevoorschijn haalde. Met muziek van harmoniekapel Benvenuto en een toespraakje van de burgemeester werd gisteren Voorschotense tweede antiekbeurs in het Cultureel Centrum geopend. Eén van de organisatrices van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeenmevro uw Hulscher: „We zouden het erg fijn vin den de drieënhalf duizend bezoekers van vorig jaar weer te halen, maar of het lukken zal. De eerste avond leek in ieder geval een goede startmen kon door de mensen nauwelijks nog een glimp van het uitgestelde antiek zien. Antiek waar het gebouw aan de Prinses Marijke- laan vandaag en morgen vol mee staat. Het is al dan niet helmaal echt en al dan niet een beet je (te) kostbaar. Iets meer over prijzen? Van een klein bakje dat f 1-50 kost zou het er nog staan? tot een schilderij f 54.000 op moet brengen. Tot zondagavond elf uur kan men terecht om te kijken en te kopen of zijn geluk te beproeven met en lot van 't Nut. Op de foto van Jan Holvast: v.l.nx. mevrouw Van der Haak, burgemeester Van der Haar, me vrouw Hulscher en notaris Boom. leden werd de Leidse Politie Sport Vereniging opgericht. Bij het inlei dend woord tot de feestavond waar mee dat negende lustrum gister avond in de Doelenkazerne werd gevierd, liet LPSV-voorzitter D. J. Verzijden nog even speurend het oog gaan over de jaren dat de ver eniging bestaat. Om 1927 het oprichtingsjaar, te vergelijken met nu is ondoenlijk. De verschillen zijn zo ontzettend groot geworden". Met genoegen blikte hij terug op hetgeen de LPSV in de naoorlogse jaren in sportief, maar vooral organisatorisch op zicht tot stand heeft gebracht. Hij dacht met name terug aan het fa meuze zeven-landen-politie-toer- nooi in 1947 en het Europese poli- tievoetbaltoernooi in 1957, die bei de door de LPSV waren georgani seerd. Tot slot zei de heer Verzijden dat het hem met vreugde vervulde dat politie mensen ondanks het steeds sterker toenemende terrorisme. de agressieve criminaliteit en de steed* groter wordende verkeersintensiteit nog tijd vonden om (met plezier) sport te bedrijven. Later verwisselde heer Verzijden de rol van spreker voor toehoorder. Dat was toen LPSV-secretaris Joop Westbroek hem de LPSV-speld Verdienste overhandigde voor feit dat hij al 25 jaar deel uitmaakt van het bestuur van de Leidse Po litie Sport Vereniging. De heer Westbroek roemde de kwaliteiten van de heer Verzijden als organisa tor en als sportman. (Hoofdinspec teur Verzijden was captain van de Nederlandse politie soherméquipe die in de Jaren zestig beslag legde op het Europees kampioenschap). Het LPSV -bestuur bood mevr. Ver- zijden een bloemetje aan. In vlot verloop had, kreeg de heer Verzijden nog tal van geschenken geboden. Onder andere van Swift-voorzitter Joop Riethoven die hem een "gouden" beker op affuit overhandigde, jaarlijks te overhan digen aan de beste all-round sport man van de LPSV. DONDERDAG Havenplein, Haarlemmerstraat (van Haven tot Mare), Donkersteeg. Kul- Ned^Kapperspotr^nbond 8 persteeg, Dullebakkersteeg, Hoog- landsekerksteeg, Pelikaanstraat, Koestraat, Lege Werfstraat, Bouwe- louwensteeg, Duizendraadsteeg, Van der Werfstraat, Meermanshof, Druc- kerstraat. Maredorpsedwarsstraat, Grevenstraat, Voldersgracht, Noord en Zuid Rundersteeg, Janvossen- steeg, Koddesteeg, Clarasteeg, Oude Singel (van Houtmarkt tot Mare), Oude Vest (van Havenplein tot Ma re), Lange Zandstraat, Volmolen- gracht, Oostdwarsgracht, Koolstraat, Emmastraat, Baatstraat. Haarlemmerstraat (van Turfmarkt tot Mare), Stille Rijn, Apothekers- dijk, Schapensteeg, Goegerritsteeg, Prinsessekade, Turfmarkt, Steen straat, Beestenmarkt, Nwe. Beesten markt, Kort Galgewater, Morsstraat, Smidsteeg, Narmstraat, Kruisstraat, le en 2e Binnevestgracht, St. Aag tenstraat, Lammermarkt, Markt- steeg, Lange Schelstraat, Nieuwe Mare, Oude Singel (van Mare tot Turf mark tbrug), Fokkestraat. Oude Vest (van Turfmarkt tot Mare), Lange Mare, Vrouwenkerkhof, Vrou- wenkerkkoorsteeg, Dolhuissteeg, Si- onshof. St. Ursulasteeg, Caecilia- straat. Lange en Korte Lijsbetsteeg, Korte en Lange Agnietenstraat, Spij- kerboorsteeg, Vestwal, 3e Binnen vestgracht, Reineveststeeg, Lange- gracht, Vredehof, Houtmarkt, Noor derstraat, Hendrikstraat. Leiderdorp. Dorpshuis: in Dijk 8.15 uur nam. Morsweg 10 Werkgroep structuurplw werkgroep verkeer 8 l IsdI Éj WÊ werkgroep fraaiing 8 Museum Natuurlijke Historie Spr ïr. P. Staffeleu over „Mensen en die n van Suriname" 8 uur nam. adhuls (kamer 234) Openbare oo issievergadering alg. en bestuur lijke aangelegenheden 8 uur nam. Steenschuur 6 Ned. Instituut W Volksontwikkeling en Natuurvrien- Noorwegen. 8 Morsstraat 25 Afscheidsreceptie Oudheden Spr. drs. opgravingen op LEIDEN Maandagavond viert de Ned. Kapperspatroonsbond ray on Zuid-Holland het derde lustrum in het Antonius Clubhuis. De Jaarrede zal worden uitgesproken door de voorzitter, de heer Ernest Langezaal met als onderwerp: "Dankbaarheid rond 15 Jaar prac- tisch werk". Aan de lustrumviering werken o.m. mee mevrouw C. v.d. Berg, zang; het dubbel-mannenkwartet OKG uit Nieuw Vennep. De heer K. Ferdaan draagt de levensloop van 15 Jaar afdelingwerk voor terwijl de heer Verbiest een dia-vertoning verzorgt op speciaal bioscoop-for maat met geluid. Gedurende de afgelopen 15 Jaar, zo weet het bestuur te melden, zijn er 30.000 circulaires uitgegeven, 200 bestuursvergaderingen gehouden, 17 congressen bezocht en 300 bijeen komsten gegeven op sociaal econo misch en vaktechnisch gebied. VRIJDAG Van Vollenhovenkade en -plein; Snouck Hurgronjestraat, Huizinga- straat, ühlenbeckkade. Colebrander- straat, Meyerskade, Duyvendak- straat, Kanaalweg (van Hoge Rijn dijk tot Van Vollenhovenplein), Rijndijkstraat, Kanaalstraat, Dozy- straat, de Goejestraat, Cosijnstraat, Hartmanstraat, Roomburgerlaan, Hoge Rijndijk (van Utr. brug tot WilhelminabrugCatharinastraat, Rij nstroomstr a at. Hoge Rijndijk en Utr. Jaagpad (beide van Wilhelminabrug tot Rhijn- vreugd), Rhijnvreugd, Bruggestraat, Besjeslaan, Park „Die Leythe", Roomburgerweg, Aarstraat, Meer burgerkade en -straat, Gouwestraat, Amstelstraat, Leedestraat, Wiericke- straat, IJsselkade, Kasteelhof, Vlist- staat, Zaanstraat, Maasstraat, Mer- wedestraat, Drechtstraat, Linge- straat, Spaarnestraat, Lekstraat, Castellumweg. d. Nat 4. Museum Sarfatij Valkenburg 7.15-9 Driftstraat expresslegroep tlt spreekuur socül Rijnsburgerweg 163 Spreekuur Alp capten 2-5 gerweg Iö3 öpreesuu. gezin vragen, v.au-ö.au uur nam. Volmolengracht 19 Welfare- winl Rode Kruis 2.30-5.0" Diamantplein 27 Gesprekavond Bi Doktersdiensten zondagnacht siuirena voor spoedgevallen de doktti telefoon 22222 (wijkzusters G. LEIDEN Een 39-Jarige inwoner van Castricum kon vannacht heel huids uit zijn auto kruipen nadat hij op Rijksweg vier by Zoeterwoude was geslipt. Zijn auto was over de kop geslagen en in een langs de weg lo pende sloot terecht gekomen. laan 14 Leiderdorp, tel. 44204 bgg 6** Voorschoten (dokter S. v. ih. v. d. Oyelaan 18. tel. sluitend op zaterdag, dokter F. K<X| man. Van Kleffenplantsoen 43, t 6352, uitsluitend op zondag (wijlen pleging Gezondheidscentrum, gaardenlaan 2, tel. 2177). Apothekers De avond-, nacht- en zondagsdW wordt waargenomen door Zulderi| theek, Lammenschansweg 7, Breest Smallenburg. Loevesteln 6 apotheek Oegstgeest, VOORSCHOTEN De Voor schotense raad stelde zich gister avond zeer kritisch op ten op zichte van Gedeputeerde Staten en de eigen gemeente-secretarie. Aanleiding was de brief, die GS op 27 sept. aan de Voorschoten se gemeente stuurde. Daarin stond, dat het raadsbesluit van 28 april tot verkoop van bouw grond in Noord-Hofland was af gekeurd. De brief is uitgebreid in de pers gekomen. GS bleken op 6 september aan B. en W. een ant woord te hebben gevraagd, maar het Voorschotense college rea geerde niet. Wethouder Koetser vertelde de raad. dat hij die brief pas had gezien bij de mededelingen aan de gemeen teraad en hij constateerde een en tige communicatiestoring tussen de verschillende secretarieonderdelen. "Als het college niet op de hoogte is van een binnengekomen brief kan het ook niet reageren", aldus de wet houder. Verschillende raadsleden hadden hun ernstige bezorgdheid al geuit over de tegenwerking, die steeds bij G. S wordt ondervonden zodra het om de afbouw van de wijk "Noord- Hofland" gaat. Drs. Mennema no de Gedeputeerde Staten „dat logge lichaam, dat met allerlei inspraak- commissies, die allemaal weer vele vingers in de pap steken, kans ziet o al twee Jaar lang de gehele woning bouw in Voorschoten lam te leggen". Ir. Franken (KVP) zei het een tries te zaak te vinden dat G.S. het weer nodig vinden om in te grijpen en een achterhaalde zaak om te willen dat Noord-Hofland en de Leidse Ste- venshovenpolder moeten integreren, terwijl deze Leidse wijk de eerste 10 Jaar niet zal worden gerealiseerd. Wethouder Koetser (WD) heb op 12 oktober een brief gestuurd naar b. en w. van Lelden om overleg. Het Leidse College heeft nog steeds niet geantwoord of het moet zijn dat deze brief ook nog zweeft op het ge meente-secretarie. Mr. Begeer (WD) verzocht om ander meubilair zodat brieven niet in plooien kunnen glij den van de bekledingen van de stoelen. Positief Mr. Goosens(D'66) zag als positief resultaat van alle verwikkelingen rondom de afwijzing door G.S. het volledig openbaar zijn van alle moei lijkheden rondom het complex 'Noord-Hofland". Graag ziet de ge meenteraad een spoedig gesprek van de wethouder met G.S. tegemoet. De wijkcontactraad "Noord-Hofland" zal op 6 november met de wethouders en de leden van de commissie open bare werken een gesprek hebben. "Er mogen geen Journalisten bij zijn", al dus wethouder Koetser, "de wijkcon tactraad moet zich rustig kunnen uitspreken." Het gasbedrijf is 65 Jaar oud en wil de bejaarden een geschenk van 10.000,— geven. Het werd een lan ge discussie. Mr. Goosens (D'66) be toogde dat de winst van het gasbe drijf komt in de algemene dienst en dat dit onderdeel van de gemeentelijk huishouding niet zo maar geschenken kan uitdelen. De heer Oosterbaan (WD) vond de hele procedure niet Juist en zag vele vraagtekens. Wet houder Iestra (PC) meende dat er best wel eens feest mag zijn en de bejaarden kunnen die 10.000,— wel gebruiken. Zowel V.V.D. als D'66 stemden tegen, de bejaarden krijgen toch de 10.000,— want de overige fracties en het college van b. en w. stemden voor. !l. 42606) Leiderdorp dokter F. Kemme, Gaa raat 2. tel. 44898 (wijkzuster Prins, Wilddreef 250. tel. 24909) Oegstgeest (dokter J. B. Hugen- derdorp helmlnapark SOS-dienst HJkhedeD verkei Gezinsverzorging Aanvragen hulp bejaarden durig zieken en gezinsverzorging Mo singel 8 tel. 24800 9-10 uur voor Aanvragen voor halve dagen terkerkelijke opleidingsschool vo< zinsverzorging, Rijnsburgerweg 86, 56336 voorm. 9—10 uur. 1 Wetswinkeltje donderdagavond 1 Dertig september e Dienstencentrum voor 65 Algemene informaties Noordelndsplein 2B tel. 40483 hulpdienst Gerecht Tel 43503 De Kool Wljkinformatljj -10 uur): clubs hulpdienst Delftstfr 49a tel 49726 Zeeheldpnwijk DlJJ telefoonnummers (9-10 uur): 43078, 30897 20176 Meerburg telefoonnummers (9-10 uur); 34639. 20788. 44256, 41796.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 2