toe raken we steeds meer GENEZING UIT DE RUIMTE Meer energie uit zonnecellen mie oplossing is technisch nog niet mogelijk films in één camera VENTILATIE GRENS VAN HET STEENZOUT Wetenschap en technologie door P. Bok BOVENGRONDS GEBOUW TUSSENOPSLAG I TERSRUIMTE •400 M GESTOKT IN: 2000 IG 28 OKTOBER 1972 1995 GEK EED IN 1980 -500 M t STEEN GKUIS Onderzoekers van IBM's Thomas J. Watson research Centre in York- town Heights melden de ontwikke ling van een nieuwe zonnecel, die meer elektrische energie oplevert en beter bestand is tegen extreem hoge temperaturen dan alle voorgaande. De nieuwe zonnecel kan daarom worden gebruikt voor toekomstige ruimtevoertuigen, die wetenschappe lijk onderzoek doen naar de twee binnenplaneten Venus en Mercu- rius.dle zich dichter bij de zon be vinden dan de aarde, en bij de zon zelf. Een Venus-Mercurius-eonde van het type mariner staat voor fe bruari as. op het programma van de NASA maar kan nog niet met deze nieuwe zonnecellen worden uitgerust. De ontwikkelde zonnecellen bereiken bij de omzetting van zonnestraling naar elektrische energie een nuttige opbrengst van ruim achttien pro cent, tegen het maximum van der tien tot veertien procent bij de reeds toegepaste silicon en gal lium-arsenide cellen. Het actieve materiaal van de nieu we zonnecel bestaat uit een drie voudige legering van gallium-allu- minium-arsenide (GaAlAs), verrijkt met nog enkele andere elementen. De oei wordt vervaardigd door het doen groeien van een GaAlAs-laag waaraan zink wordt toegevoegd tot een hoeveelheid van 10 tot de ne gentiende tot 10 tot de twintigste atomen per kubieke centimeter. Behalve een hogere elektrische energie-opbrengst biedt de toegepas te drievoudige legering het voordeel van een goede afscherming in de ruimte tegen protonen- en elektro nenstraling. Bij de test is gebleken dat de nieuwe zonnecel nog voor vijf procent efficiënt is bij driehon derd graden Celsius, bij welke tem peratuur siliconcellen het laten af weten. De zonnecellen kunnen, be halve voor ruimtemissies in de rich ting van de zon, ook worden toege past in aardsatellieten met als voordeel, dat door het hoge stra lingsabsorptievermogen van het ac tieve materiaal met een dikte van slechts enkele microns kan worden volstaan. Bovendien is het mogelijk uitgestrekte cellen volgens het nieu we procédé te vervaardigen op ger- maniumplakken. Dit opent perspectieven voor het op grote schaal toepassen van zonne- cellenvelden op aarde voor de direc te omzetting van zonlicht in elek trische energie. camera, die fotograferende toeristen esjouw af kan heiven' een toestel met een voor zwart-wit en een voor kleuren, letje luerd onlangs geïntroduceerd op de 1972 in Keulen. olfilms worden in speciale cassettes ge- elektronische apparatuur zorgt er voor geloenste film (zwart wit of kleur) vó&r de opname het eerstvolgende onbelichte negatief in belichtingspositie wordt gébracht. Direct na de opname draait de film automatisch weer terug in zijn oorspronkelijke positie waardoor men voor de volgende opname weer keus heeft tussen de beide films. De elektronische apparatuur bestaat uit niet minder dan 200 elementenDe prijs staat nog niet vast Een embolie is een bloestolsel, dat ergens in het lichaam ontstaat, vaak na operaties en bevallingen. Via de bloedbaan komt dit stolsel vaak terecht in een longbloedvat waardoor de bloedtoevoer tot de long grotendeels wordt afgesneden en via de long onvoldoende zuurstof in het bloed' komt die voor de li- ohaamsfunotionering noodzakelijk is. Het is een van de meest gevrees de complicaties bij operatieve ingre pen. Het enzym urokinase vervult een belangrijke rol bij het tijdig afbre ken van die bloedstolsels. Ons li chaam produceert het enzym zelf, maar in onvoldoende mate om „rampsituaties" als het optreden van 'n gevaarlijke embolie aan te kun- Het is mogelijk, urokinase toe te dienen als geneesmiddel, maar dan moet men er eerst over beschikken. Ook dat is mogelijk. Het werd tot dusverre bereid uit manlijke urine, ordt hoog tijd, dat ook ons land zich bezint op de moge- in steeds grotere hoeveelheid radio-actief afval van uizen, laboratoria, industrie en kern-centrales veilig raken. Bovendien niet alleen veilig maar ook betaal- zijn daartoe verschillende mogelijkheden, waarvan de opslag op 400 tot 500 meter diepte in zoutlagen in nstantie het aantrekkelijkst lijkt. wereld zit met dit pro- k ontwikkelingslanden, met het oog op indu- itplooing het gebruik gestimuleerd grote moeilijkheid is, dat ctiviteit van een deel toffen slechts zeer emt, In sommige geval- tot de helft in duizenden moet derhalve voor een verpakking zorgen, die des tij cis volledig moet oor staan. het probleem Sop te lossen mogelijkheden zijn daar liet toereikend. Het afval- het leven op gevaarlijk, ergo laat het irde verdwijnen. Het doel- limte in schieten is echter >E1 Bsing, want ook daar kan doen. Bovendien is het aantrekkelijk gedachte, •uimte als vuilnis belt te ruiken. Maar het mogelijk, het gevaarlijke te schieten, waai hitte in ele- deeltjes wordt vergast. Per ekening is de zon als ie- op zichzelf een miljarden manent werkende kern- het op iets andere basis ardse tot dusver. Daar kernen gespleten maar Het is een permanente m. Het radioactieve ma tt daar geen enkel kwaad. de techniek sing nog niet ver genoeg Men mag niet het een raket tijdens de lan- ect raakt, en in de damp- od'eert, op aarde terugvalt ruimte in de atmosfeer en verbrandt. Wanneer een behoorlijke hoeveel- ioactief aval vervoerde, i in zo'n geval niet te Men moet derhalve lanceertechnieken kun- ■^likken, alvorens oplossing kan overgaan, de space-shuttle, die fonerika wordt ontwikkeld ■t eind van de Jaren •rationeel moet zijn, deze richting. Wan- shuttle in nog betere ijfszekere versie metter- lenken nu aan de tijd 2000) zeer regelmatig de gaan, is het mogelijk hoeveelheden radioac- een zeer hechte ver- zelfs en sporadische overleven naar de ruimte Daar zouden die betrek- de veilig verzameld kun- tot één groot pakket, betrekkelijk klein ra- stigd zou moeten worden In. ra arte in de richting van Huren. er is, zal de mens er op moeten bedenken, r een rapport versche- werkgroep, ingesteld hrectie van het Reactor yj iederland (RCN). Daarin prognose gegeven van istige aanbod in Neder- adio-actief afval en een veilige en economische wijze van verwerking en opslag. Het rapport werd toegezonden aan de belang hebbende ministeries en instanties. De voorkeur van de werkgroep gaat uit naar opslag van licht radioactief afval (middelmatig en hoog ra dioactief materiaal vormt een pro bleem op ziohzelf, maar dit komt in veel mindere mate voor) in diepge legen zoutlagen. Een dergelijke op slagplaats zou omstreeks 1980 be drijfsklaar moeten zijn. Op korte termijn zou een onderzoek naar deze mogelijkheid moeten beginnen, teneinde een evenwichtige ontwik keling van de kern-energie-opwek- king in Nederiand mogelijk te ma ken, aldus de werkgroep in het rap port dat in het maandblad „Atoom energie en haar toepassingen" van septemJber JJ. is versohenen en daardoor voor iedere belangstellende toegankelijk is geworden. Deze snelheid van werken is nood zakelijk, gezien de groeiende om vang van de afval, waarover het hier gaat. Van 1963 tot 1970 heeft het RCN ongeveer 100 kubieke meter niet-samengeperst afval opgehaald, afkomstig uit ziekenhuizen, labora toria en industrieën. Door de in ge- bruikstelling van de kerncentrale in Dodewaard ontstond een sterke toeneming van het aanbod. In 1970 alleen bedroeg dit reeds 120 kubieke meter en in 1971 maar liefst 180 kubieke meter. De werkgroep heeft berekend dat in het jaar 2000 ongeveer 70.000 kubie ke meter van dit afval zal moeten worden verwerkt. De groep ging bij deze berekening uit van een totaal vermogen aan kern- ongeveer 20.000 mega watt in 24 centrales. Terzijde: de nota kernenergiebeleid die in het voorjaar is uitgebracht, gaat echter al uit van een geïnstalleerd vermo gen van 35.000 megawatt in het Jaar 2000. Het rapport van de werk groep heeft deze prognose niet in het rapport verwerkt. Tot dusver worden vrij grote hoeveelheden ver pakt in beton gedumpt in de Atlan tische Oceaan. Voorlopig zal dit nog wel voortgezet worden, maar een ideale oplossing is het allerminst. Terugverzamelen is niet mogelijk en geen enkele controle over de be stendigheid van verpakking en eventuele lekkages is uitvoerbaar. Wanneer, zo stelt de werkgroep, ook deze mogelijkheid mettertijd wordt afgesneden door internationale ver dragen, en nog een andere stor- tingsmogelij kheid bv in diepe zout lagen is verwezenlijkt,- zal men de stoffen in betonblokken moeten op slaan bv in duinterreinen. Aantrek kelijk is ook dit niet. Technisch mogelijk en economisch haalbaar is het „begraven" van de gevaarlijke stoffen in diepe zoutla gen, die in voldende mate aanwezig zijn in onze bodem en onder de Noordzee, ook in het Nederlandse deel van het continentale plat. Het rapport noemt de kosten van aan leg van een eiland in de Noordzee boven zo'n stortplaats in een zout laag „prohibitief", zonder daar na der op in te gaan, zodat rest de aanleg van een of meer dumpings plaatsen in zoutlagen in de Neder landse bodem. Later willen wij nog iets zeggen over het „eiland-plan", waar wel zeer licht overheen wordt gestapt. Allereerst de oplossing, die de werkgroep voor ogen staat. Gedacht wordt aan de uitloging van een holte in een zoutlaag van 400 tot 500 meter diepte, welke hol te met de oppervlakte zou moeten zijn verbonden door een vulpijp. Met een diameter van twintig me ter zou die uitgeloogde holte een inhoud hebben van 30.000 kubieke meter, welke voor 70 procent kan worden volgestort. De vulpijp krijgt een diameter van 30 tot 45 centi meter, waarin een dumplift-mecha- nisme moet worden aangebracht. Een en ander is in een bijgaande schets verduidelijkt. De aanlegkosten van zo'n stortholte met bedieningsgebouwen komt op ongeveer 8^ miljoen gulden. Deze kosten voor de verwerking van de gevaarlijke stoffen tot het jaar 2000 verschillen nauwelijks met die van bovengrondse opslag nog bewaking meer nodig, en in het geval van bovengrondse opslag nog bewaking gedurende zeer lange tijd. De werkgroep heeft geen antwoord kunnen vinden op de vraag, wat er met verouderde en buiten bedrijf gestelde kerncentrales moet gebeu ren. Bij ontmanteling komt er zeer veel radioactief materiaal vrij, waarvan een groot deel zeker nog honderd jaar gevaarlijk blijft en bewaking behoeft. Men schat de le vensduur van een kerncentrale op veerbig jaar. Het „eiland-plan", dat voor de werkgroep min of meer terzijde wordt geschoven vanwege de kosten, verdient niettemin o.i. een nadere beschouwing. Indertijd hebben wij al gewezen op de aantrekkelijkheid van een dergelijk kunstmatig eiland in de Noordzee voor andere doelein den (LD 3 mei 1972 pag. 19) en combinatie met stortplaatsen voor radioactief afval niet alleen voor Nederland maar voor geheel West Europa maakt de kosten allerminst „prohibitief". Men zou een dergelijk eiland tevens kunnen gebruiken voor installaties voor de vernietiging van chemisch moeilijk te verwerken afval van de gehele Westeuropese industrie. De energievoorziening voor dit complex zou kunnen worden verzorgd door een gigantische kernenergiecentrale, die tevens stroom via kabels levert aan het continent en Engeland, en die bovendien installaties zou kun nen voeden voor de ontzilting van zeewater, niet alleen ten behoeve van eigen koelinstallaties maar ook voor de steeds moeilijker drinkwatervoor ziening van Europa. Denkbaar is ook, dat zioh op zo'n eiland industrieën vestigen, die elders uit milieu-over wegingen geweerd worden, iets wat in steeds frequentere mate geschiedt. Voor ontreiniging van zee en lucht behoeft men bij toepassing van de Juiste technieken allerminst be vreesd te zijn. Indien men al bezwaar zou hebben tegen een ontziltingsinstallatde om dat die eventueel toch het marine milieu zou aantasten, dan kan het eiland ook dienstig worden gemaakt aan winning van zoet water (voor koelinstallaties en drinkwatervoor ziening) uit de ijsbergen van het Noordpoolgebied. Er zijn reeds se rieuze plannen om ijsbergen naar de kuststreken van Amerika te sle pen voor ontdooing en watervoor ziening. Tanschepen zouden de uit ijsbergen gewonnen miljarden ku bieke meters water naar pompsta tions aan de kust kunnen voeren of dit zou zelfs door pijpleidingen kunnen geschieden. Ook voor deze verwerking van ijs tot water kan een grote kernenergiecentrale op een Noordzeeeiland zeer nuttig zijn. Het gaat bij dit alles om coördina tie van vele belangen. Wanneer deze coördinatie tot stand komt, kan een miljardenproject als dit, uitgevoerd in Europese samenwer king en onder supervisie van Euro pese organisaties, op den duur enorme kostenbesparingen meebren gen. Wat is eigenlijk een dankbaar der taak voor Europese organisaties zoals bv Euratom, en Nato met een enorm technisch apparaat) dan het voorbereiden en uitvoeren van zo'n projeot tot heil van het gehele werelddeel? Alleen: het zal niet meer in 1980 klaar kunnen zijn, en in dat opzicht is Europa weer te laat. Voorlopig zal het wel een stortplaats worden ergens in Gro ningen of Drenthe, waar geschikte zoutlagen op een paar honderd me ter diepte beschikbaar zijn. Dit is een schets van een stortplaats voor radioactief afval, zoals de werkgroep van het RCN zich die denkt diep in een zoutlaag. Het uitlogen van de holte zal nog een moeilijke op gave zijn. Het is uitgesloten dat men een kern-explosie hiervoor zou gebruiken. In Amerika werden dergelijke holtes diep in de bodem (voor andere doeleinden) wél met behulp van kernbom men tot stand gébracht. door de firma Abbott uit Chicago. Om welke bedragen het gaat blijkt uit het feit, dat alleen al voor de behandeling van 236 patiënten in Amerika in vier Jaar tijd ruaim an- derhalfmiljoen guilden moest worden uitgegeven voor het verkrijgen van voldoende urokinase. Men wil nu via de methode van Koflin de sortering van actieve en inactieve niercellen uitvoeren in ge zichtsloze toestand, dwz aan boord van een ruimtelaboratorium. De ac tieve cellen worden dan in de ruim te in een capsule ingevroren en naar de aarde mee teruggenomen. Daar worden zij door een farma ceutische industrie gebruikt om urokinase te produceren. Men schat dat de kosten per patient-behande- ling dan tot een twintigste kunnen worden teruggebracht. Waarbij ove rigens niet de lanceerkosten worden berekend.Maar op den duur, wanneer er veel goedkopere lanceer technieken beschikbaar komen en permanente bemande ruimtestations ook ten dienste van andere medi sche doeleinden, zullen ook deze kosten aanzienlijk minder gaan tei len. Hiet is niet onmogelijk, dat de methode-Kolin ook toegepast zou kunnen worden bij het moeilijke speurwerk naar de oorzaak van kankers, influenza en de huis- tuin-en-keuken-verkoudheden. Niet alleen de oorzaken kunnen mis schien langs deze weg en dan in gewichtsloee toestand betrekkelijk snel worden gevonden, maar ook de middelen geproduceerd om de ziek tes hetzij te bestrijden, hetzij wat nog beter zou zijn te voor komen. Urokinase werd in ons land tot dusver niet klinisch toege past. Wel bestaan er plannen om het enzym hier in de naaste toe komst in verschillende grote zieken huizen te laten beproeven, waarvoor Abbott dan het kostbare geneesmid del ter beschikking zal stellen tegen een aanvaardbare prijs. Uiteraard niet geheel belangeloos, maar een farmaceutische industrie is nu een maal een onderneming, gericht op het maken van winst of althans minstens het dekken van de koeten. Wanneer dat laatste niet het geval was, zou de overheid de kosten van research en ontwikkeling moeten dragen. In zeker opzicht doen NASA en de Russische ruimte-in stanties dat al, door het experiment kosteloos mee te nemen naar de ruimte. Aanvankelijk is nog overwogen, het experiment uit te voeren in het bemande ruimte-laboratorium dat de Biologische experimenten zijn vrijwel van het begin van de bemande ruimtevaart af uitgevoerd tijdens bemande en onbe mande vluchten. Maar nog geen enkel experiment was zo direct op de medische praktijk gericht als de proef, die hoogstwaar schijnlijk zal worden uitgevoerd tijdens de gemeenschappelijke Amerikaans-Russische Apollo-Sojoez-vlucht, die voor de zomer van 1975 is geprojecteerd. Men wil dan aan boord van het tijdelijke "ruimtestation" met drie Amerikanen en twee Russen in de gekoppelde capsules het enzym "urokinase" vervaardigen via een methode, die het best kan worden gehanteerd in een toestand van gewichtloosheid. Het enzym wordt in Amerika toegepast voor de behandeling van long-embolieën. waarin het in winbare hoeveelheden voorkomt. Maar voor een beperkte dosis is een enorme hoeveelheid urine nodig en de bereiding moet vla een zeer gecompliceerd proces geschieden. Zowel financieel als wat betreft mankracht en organisatie is het niet doenlijk, het enzym langs deze weg in ook maar enigszins vol doende hoeveelheid te bereiden. Er is enkele Jaren geleden een nieuwe methode ontwikkeld. Daarbij wordt gebruik gemaakt van de nier cellen van een bij een miskraam ver kregen foetus. Niet alleen leverende- ze niercellen 50 maal zoveel urikonase op als manlijke urine, maar de winningsprocedure is veel minder gecompliceerd. De grote moeilijkheid is evenwel, dat slechts een op de twintig van deze nierweefselceïlen tot produktie van urokinase kan worden gestimu leerd. Men moet die gewenste cellen selecteren, en dat levert veel prakti sche problemen op. De Amerikaanse biofysicus Alexander Kolin heeft een handige methode ontwikkeld om deze scheiding uit te voeren. Hij ontwierp een toestel, dat de niercel len afscheidt door middel van elek- troforese, waarbij een elektrisch veld als het ware de cellen uitsor- teert op hun gewicht bij verschil lende snelheden. In prinoipe is dit uitvoerbaar. In de praktijk ook, maar het blijft een enorm kostbare en gecompliceerde zaak, vooral om dat de zwaartekracht, die wij op aarde nu eenmaal niet kunnen ont lopen, het procédé ernstig bemoei lijkt. De onderzoekingen van Kolin, die hebben aangetoond, dat de sortering van actieve en inactieve cellen via zijn methode mogelijk is, zijn als gezegd uitermate kostbaar. Zij wor den uitgevoerd door een combinatie van farmaceutische en technische ondernemingen en instituten, samen met medische faculteiten. Het meeste geld is er aan gespendeerd Amerikanen in het voorjaar van 1973 lanceren, en dat tot het einde van het Jaar vrijwel onafgebroken door afwisselende bemanningen zal worden bewoond. Het wetenschap pelijk programma voor dit Skylab was echter al volgeboekt. Bij derge lijke projecten is nu eenmaal een Jarenlange voorbereiding noodzake lijk. We zullen dus moeten wachten tot na zomer 1975 om te weten, of urokinase voor vele duizenden een aanvaardbaar geneesmiddel zal war denof niet. Het gaat per slot van rekening nog altijd om een ex periment. Dezer dagen werd het mini-ruimtelaboratorium Skylab op zijn plaats gebracht op de top van een eerste trap van een Saturnus- raket. Het is het bovenste donkere gedeelte op de foto. Als alles goed gaat wordt Skylab in het komende voorjaar gelanceerd. Het is een proefkonijn, dat gebruikt wordt om te leren, aan welke voorwaarden een permanent bemand ruimtestation moet voldoen. In Skylab zullen volgend jaar drie ploegen van telkens drie astronauten tot een duur van 56 dagen in de ruimte blijven. In Skylab kan de proef met het gewichtloos vervaardigen van urokinase niet meer worden uitgevoerd. Het wetenschappelijk instrumentarium voor Skylab, waarin ook medische en biologi sche experimenten worden uitgevoerd, is al geruime tijd gereed.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 17