Oppositie: „Prijzen moeten nu aan banden gelegd" Akkoord over zoutlozing in de Rijn Koninklijk Huis s krijgt van Kamer t bijna vijf miljoen De Voordeel-prijs van Biolon KINDERBIJSLAG TWEEDE KIND NIET BEVROREN Nederlandse militair wordt steeds viezer .Moties van 1 oppositie verworpen Politici beginnen -verkiezingsactie Pater Krekelberg niet de cel in J VRIJDAG 27 OKTOBER 1972 Luitenant-generaal Meijnderts: Den Uyl vreest misbruik DEN HAAG De Neder landse militairen worden steeds viezer. Dat vindt luitenant-ge neraal P. E. Meijnderts, com mandant van het eerste leger korps. In een brief aan de onder hem dienende militairen zegt hij: "Er worden steeds meer gevallen geconstateerd van on verzorgd haar, slecht gebit, vuile handen, voeten en nagels, schaamluis, schurft en het dragen van vuil ondergoed". De toestand ls volgens de ge neraal niet direct verontrus tend. Er moet echter, vindt hij, aan dit probleem aandacht worden besteed, vooral omdat een slechte persoonlijke hy giëne een bron van ziekte kan vormen. De generaal draagt de commandanten op scherp op de hygiëne van hun mensen te letten en doet tevens een persoonlijk beroep op de eigen verantwoordelijkheid van de militairen. DEN HAAG Oppositieleider drs. J. M. den Uyl (PvdA) wil dat de regering ten spoedigste scherpe prijs maatregelen neemt. Hij zal daar volgende week een uit spraak van de Tweede Kamer over vragen. Minister-president Biesheuvel heeft de Tweede Kamer toegezegd, dat de regering in een brief uiteen zal zetten tot welke conclusies de DEN HAAG (ANP) De Tweede Kamer heeft gistermiddag de bedde moties-Laban (PvdA) verworpen, die K woensdag waren ingediend tijdens de j5 behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken en tot doel had- m den: 1. meer geld beschikbaar tekxij- ~J gen voor het politiepersoneel en 2. X uitoefenen van druk op de regering voor open overleg met de aanbtena- j renbonden over het pensioen-bijdra- 'I geverhaaJ. V Voor de moties waren alleen de j fracties van PvdA, D'66, PPR, PSP X en CPN. De andere fracties lieten we- i ten, dat zy veel vertrouwen hebben J in minister Geertsema van Binnen- J landse Zaken, nu hij heeft toegezegd 1 zowel te gaan overleggen met de po- 2 litiebonden als met de centrales van J overheidspersoneel. Wat het pen- I sioenbij drageverhaal betreft zal het loverleg niet uitgaan van het feit, dat 1 in elk geval f 140 miljoen in de In het bijzonder gaat het over de eventuele wijzigingen in de belas tingplannen van de regering, die dinsdag, woensdag en donderdag in het parlement besproken worden. PvdA, D'66 en PPR hebben al een voorstel ingediend om het ver laagde BTW-tarief niet te verho gen vam vier naar vijf procent en de voorgestelde verhoging gewone tarief (14%) met twee pro cent te beperken tot één procent. In totaal zou dit voorstel de schat kist zevenhonderd miljoen gulden kosten. Het staat echter wel vast, dat de regering vasthoudt aan de voorgestelde verhoging tot zestien procent. Drs. Den Uyl heeft hier gister avond in de radiozendtijd van zijn partij over gezegd: "Dat betekent een extra stuk prijsstijging volgend jaar; dat is een buitengewoon ge vaarlijke zaak". Hij herinnerde eraan, dat werk gevers en werknemers zijn overge komen, dat met ingang van 1 ja nuari "een bepaald prijsgedrag" tot stand zal komen. Hij voorspel de dat er tot die datum van alle kanten misbruik zal worden ge maakt van de situatie dat er geen prijsbeheersing is. Hij begreep niet dat de regering deze toestand liet voortduren. 'Ik meen dat er nu on middellijk rust op het prijzenfrout moet komen", zei Den Uyl. In de tweede-kamervergadering, drong de PvdA-er aan op een extra debat over het resultaat van d< derhandelingen over een sociaal tract. De regeringsfracties en DS- *70 lieten weten hier weinig voelen. De Kamer beslist volgende week dinsdag aan de hand van de brief van de regering of zo'n de bat er komt of niet. Felle aanvallen over en weer EMMEN (ANP) PvdA-voorzitter André van der Louw meent dat samenwerking van de progressieve drie (PvdA, D'66 en PPR) na de komende verkiezingen met de KVP is uitgesloten. Op een verkiezings bijeenkomst in Emmen zei hij gister avond, dat er na 29 november geen regering zal komen waarin de PvdA, D'66 en PPR zullen samenwerken met de confessionele partyen KVP, ARP en CHU. Ook de partyvoorzitter van D'66 mevrouw R. van der Scheer-Van Es sen en Dolf Coppes (PPR) wezen een samenwerking met in het byzonder de KVP definitief van de hand. NI den HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren by na vyf miljoen gul den uitgetrokken voor het inkomen voor volgend jaar van Koningin Juliana, Prins Bernhard, Prinses Beatrix en Prins Claus. De verdeling 603j is als volgt: de Koningin f 2.940.000,-; Prins Bernhard f 590.000,-; Prinses Beatrix f 680.000.- en Prins Claus S f 600.000.-. Eerder had een royale meerderheid in de Kamer zich akkoord verklaard Jmet een Financieel Statuut van het 2.J Koninklyk Huls. Dit is het sluitstuk van een jaren geleden begonnen mo dernisering van de financiële betrek- I kingen tussen het staatshoofd en haar familie en de Nederlandse staat. I In 1968 bracht het parlement de uitkeringen op een hoger peil. In 1970 werd besloten sommige uitgaven van het Kominkiyk Huis rechtstreeks ten laste van de begrotingen van enkele departementen te brengen. Na de grondwetsherziening van be gin dit jaar was het mogelyk de laat ste fase van de vernieuwing door te voeren. De uitkeringen aan Koningin Juliana, Prins Bernhard, Rinses Beatrix en Prins Claus worden voor taan in een afzonderiyke wet vast gelegd en geplitst-C in: een inkomen, een vergoeding voor personeelskosten en een vergoeding van "overige kos ten". Het niet nader specificeren van de post "overige kosten" was voor de PvdA-kamerleden Van den Doel, Dol man en Schaefer reden om tegen het Financieel Statuut te stemmen. Verder voorziet het Statuut in een regeling voor het ter beschikking stel len van de paleizen. De exploitatie kosten ervan komen ten laste van het ryk. Het Kroondomein 1863 (onroe rend goed, effecten en leningen)- wordt opgeheven en kan derhalve geen inkomensbron'! meer zyn voor de koningin. „Daaraan behoeft nu niet getwyfeld te worden", aldus Van der Scheer. De PPR-voorzitter stelde in zyn afwyzing onder meer dat „met de KVP niets ls te begin- KVP-fractie voorzitter mr. Andries- sen vindt het programma van de progressieve drie, dat niet in vier, maar in vyf Jaar moet worden uit gevoerd, erg onredelyk. Daarmee wil len PvdA, D'66 en PPR het Neder landse volk z.i. vyf Jaar op de zoge± naamde nuliyn zetten. Op een ver- kiezingsbyeenkomst van KVP, CHU en ARP in Zeist, zei Andriessen gis teravond dat de nuliyn straks in de centrale afspraak tussen werkgevers en werknemers, die in de plaats van het sociaal contract schynt te komen, een belangrijke rol gaat spelen. Mis schien is de noodzaak aanwezig om een Jaar, misschien twee Jaar, op de nullijn te gaan zitten. Maar vyf Jaar mag men de kiezers toch niet voor houden. Ook noemde hy het onzin om te zeggen dat er sprake is van een keerpunt in de Nederlandse poli tiek, alsof alles tot nog toe verkeerd is gedaan. Mr. Andriessen kondigde aan dat volgende week het gezameniyke ver kiezingsmanifest van de drie chris- telyke partyen zal uitkomen. Huizenkrakers raken slaags met de politie BUSSUM Zes huizenkrakers zyn gisteren, na een vechtparty met poli tieagenten in de hal van het Bus- sumse raadhuis, opgesloten. Een com missaris van politie liep rake klap pen en schoppen op. De krakers, by wie twee meisjes, moesten gisteren op last van de politie uit enkele panden in het cen trum. Deze moesten verdwynen in verband met een verkeersverbetering. De zes verplaatsten hun meubilair naar de hal van het raadhuis, vlak voor de loketten van de afdeling burgeriyke stand. De gemeentesecre taris, die hen er niet weg kreeg, riep toen politiehulp in. NACHTELIJKE OVERVALLEN OP HOTEL EN JUW ELIER AMSTERAM (ANP) Twee be snorde mannen met een donker uiter- lyk hebben vanmorgen rond kwart voor drie het hotel "De 1'Europe" in het centrum van Amsterdam, drei gend met een pistool en een mes. overvallen en er de kas en de brand kast leeggehaald. Na hun binnenkomst boeiden zy een 19-Jarige kelner, openden de kas sa waarin ook de sleutel van de brandkast lag en verdwenen met de buit in een groene auto. Volgens de nachtwaker van het hotel zat er in de kassa ongeveer 2500 gulden en in de brandkast een nog niet nageteld bedrag tussen de 10 en 20.000 gulden. Een kwartier later hoorde een ju welier by het Concertgebouw dat het hek voor zyn etalage en de winkel ruit van zyn zaak vernield werden. De inbrekers gingen er in een rode auto vandoor met een party horloges ter waarde van ruim 50.000 gulden. Woordenstrijd om de a.o.w. DEN HAAG Tot woede van mej. J. van Leeuwen (ARP) heeft mej. N. Barendregt (PvdA) gisteren voorge steld in de Tweede Kamer om de aow-uitkerimg per 1 juli 1973 te bren gen op het peil van het dan geldende netto minimumloon. "Dit is beneden het niveau van het parlement," riep mej. Van Leeuwen uit. 'Telkens als de regering met een voorstel toomt de aow te verhogen, komt de oppositie om nóg meer vra gen. Dat wekt valse verwachtingen by de bejaarden." Mej. Barendregt verdedigde zich met een verwyzing naar het voorstel van de regering: per 1 januari komt de aow-uitkering door een structurele verhoging met 4 procent vlak in de buurt van het netto-minimumloon te zitten. Het PvdA-kamerlid herinnerde te vens aan het voornemen het mini mumloon te verhogen. Mej. Baren dregt vond, dat het "gaatje" tussen minimumloon en aow-uitkering nu snel gedioht moet worden. ADVERTENTCB Biolon,uwwas-verwenner, Biolon, uwveilig-wasser Biolon,uw fijnwas-kenner, is óóknog een prijs-venasser! Biolon, uwkleur-ophaler, Uwordtmateloosverwend: Biolon, uw ™tgoed-staier, Korting 35 cent! eversjes nog insturen tot4novemberas. U kunt de poesieversjesnoginstuien t RIJSWIJK (ANP) De Jezuiet pater Ed Krekelberg, is gistermiddag niet in zyn huis in Rijswyk (ZH) gearresteerd zoals hy verwacht had. De pater, wegens het gooien van een steen door de ruit van een sexboetiek in Maastricht veroordeeld tot f.75,- boet subs. 15 dagen hechtenis, wei gert deze boete te betalen. Hy erkent namelyk de wet niet, op grond waarvan hy is veroordeeld. Pyromaan (19) veroordeeld GRONINGEN Tegen de 19-Jari- ge pyromaan Gerrit J. K. uit Fin- sterwolde is gisteren door de Gro ningse rechtbank achttien maanden gevangenis geëist, plus voorwaarde- ïyke terbeschikking stelling van de regering. Gerrit heeft in de polders rond zyn woonplaats voor miljoenen schade aangericht. Hy deed het, naar hy op de fitting zei, niet om de sensatie van het vlammenspel, maar de stukjes daarna in de kranten. Pater Krekelberg had aan de Rys- wykse politie laten weten gistermid dag thuis te zullen zyn voor het ge val de politie een arrestatiebevel wil de uitvoeren. In plaats van een arrestatiebevel kreeg pater Krekelberg gisteren via de Ryswykse politie van de officier van Justitie in Den Haag de aan maning alsnog binnen acht dagen te betalen. Anders zal de boete via de deurwaarder worden verhaald op de inkomsten of bezittingen van pater Krekelberg. Pater Krekelberg zal het daar op aan laten komen, zegt hy. De pater vindt het „een vernedering voor de Nederlandse wet dat er eerst met hechtenis is gedreigd en dat men nu is gezwicht". Hy vindt de nu gevolgde methode een inbreuk op het eigen domsrecht. Op de foto: Pater Krekelberg hefl waarschuwend de vinger. DEN HAAG De kinderbyslag voor het tweede kind wordt niet be vroren. Staatssecretaris Rietkerk (Sociale Zaken) heeft een voorstel daartoe gisteren ingetrokken. Hy handhaafde evenwel het voorstel de kinderbyslag voor het eerste kind vanaf 1 Januari niet verder te laten sty gen. De besparing in de sociale - DEN HAAG De ministerscon ferentie over de Rijnvervulling heeft na anderhalve dag van bijzon der moeizame besprekingen in de Ridderzaal de volgende akkoorden geformuleerd: uiterlijk 1 Januari 1975 moet Frankrijk beginnen aan gedeeltelijke opslag van het afvalzout der Elzas- kalimijnen; De andere Rijnsta ten zullen maatregelen nemen ter voorkoming van hogere zoutlozingen dan tot dusver geschiedden. Nederland en Zwitserland zul len in de kosten van zoutopölag min der bijdragen dan oorspronkelijk was overeengekomen, Duitsland en Frankrijk zelf zullen daarentegen |meer betalen; alle nog te bouwen elektrici teitscentrales langs de Rijn moeten worden voorzien van koeltorens; •de Internationale Rijncommissie (een permanente ambtenarenwerk- groep) zal opl voorstel van Neder land een zwarte lijst opstellen van chemische stoffen die niet in de Rijn geloosd zullen mogen worden en een grijze lijst van stoffen waar van dat onder bepaalde voorwaar den wel mag; de Rijn-ministers zullen voor taan eenmaal per Jaar vergaderen, vooral om het werk in de Interna tionale Rijncommissie steeds 'n nieu we tijdslimiet te geven en aldus te versnellen. Silo's Wat het zoutgehalte van het Rijn water betreft, zijn de ministers over eengekomen dat het chloridegehalte maximaal 200 miligram per liter mag zijn. Op dit ogenblik, in een periode van langdurige, lage water afvoer, is dit gehalte gestegen tot 350. Frankrijk weet nog niet hoe en waar het afvalzout van de kalimij- nen zal worden opgeslagen. Men denkt aan de bouw van grote silo's bij Staffelfelden in de Elzas. De Fransen zullen hiervoor binnen zes maanden een plan indienen. De kosten van de opslag worden geschat op 70 miljoen gulden over tien Jaar. Nederland zal daarin voor 34 pet. bijdragen, ruim twee miljoen gulden per jaar. Frankrijk en Duits land betalen 30 pet, Zwitserland 6 pet. In de Internationale Rijncommis sie had Nederland eerder al een bijdrage van 46 pet. voorgesteld In de opslag van het zout op het Rijn- eiland Fessenheim, wat neerkwam op ongeveer vijf miljoen gulden per Jaar, maar de Duitsers zyn zich hard nekkig tegen deze opslagplaats blij ven verzetten omdat zij zoutinfittra- tie in het grondwater van de deel staat Baden-Wilrttemberg vreesden. Koeltorens Ook Nederland heeft zich plicht zijn toekomstige kerncentrales langs de Rijn met koeltorens uit te rusten. Voor de in aanbouw zijnde twee Duitse kerncentrales en de Franse centrale op Fessenheim slo ten de ministers een compromis: in de maanden juli en augustus mag het koelwater van deze drie oentrales het Rijnwater met niet meer dan twee graden Celsius opwarmen. Hier liet Duitsland zijn eis vallen dat Fes senheim niet verder mocht gaan dan één graad opwarming. Een nieuwe conferentie van minis ters of de Internationale Rijncom missie zal worden bijeengeroepen, zodra gedurende tien maanden mocht biyken, dat het Rynwater ondanks het akkoord toen meer dan twee graden warmer wordt dan de normale temperatuur. „Koehandel" Hoewel de ministers (met voorop drs. Sohmelzer als voorzitter van de conferentie) zich gisteravond over de bereikte akkoorden voldaan toon den, sprak een alternatieve Rijncon ferentie van milieu-actiegroepen na afloop van een „koehandel". De Ver eniging Milieudefensie. S.O.S. Plai- ne du Rhln (Frankrijk) en de Rheln- tal-Aktion (Duitsland), die samen de Internationale Rijngroep hebben gevormd, spraken als hun eis uit dat de gehele problematiek van de Rijnvervulling in handen wordt ge legd van een supranationale Rijn- autoriteit, zoals dat onlangs ook is voorgesteld door de Italiaan Spinelli van de Europese Commissie. sector die daarmee gepaard gaat, zal worden gebruikt om een begin te maken met een pensioenverbetering voor werknemers en de bouw van goedkopere woningen. Tegen het voornemen van de re gering zowel de byslag voor het eer ste als het tweede kind te bevriezen had in het regeringskamp de KVP- fractie in de Tweede Kamer grote bezwaren. Deze fractie wilde niet meewerken aan behandeling van het voorstel voor de verkiezingen van 29 november. Nu hy zyn voorstel heeft gewyzlgd; hoopt staatssecretaris Riet kerk, dat de bevriezing van de byslag voor het eerste kind volgende week door de Tweede Kamer wordt aan vaard. Gisteren ging de Kamer akkoord met de Invoering van kinderbyslag voor de ouders of verzorgers van wer kende Jongeren die onder de partiële leerplicht vallen. Deze byslag wordt gegeven om te voorkomen, dat het gezinsinkomen vermindert. De byslag gaat met terugwerkende kracht in vanaf 1 Juli 1972. Het bedrag varieert van f. 12.66 tot f. 23.28 per week al naar gelang er sprake is van het eerste, tweede, derde, vierde of vyf le kind. In een door alle fracties op D'66 na gesteunde motie spreekt de Twee de Kamer uit. dat de regering maat regelen moet treffen om ook wer kende Jongeren van zelfstandigen dia buiten de kinderbijslagregeling val len, schadeloos te stellen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7