FASSON WIL EINDE MAKEN AAN HET STANKPROBLEEM Volste vertrouwen in realisering van cultureel centrum De miljoenen liggen al klaar Ook in Leiden? Dit jaar meer haring gevangen KOSTBARE STOPLICHTEN Wethouder Paats: Gemeentebestuur miste de boot niet PAGINA 4 STREEK VRIJDAG 27 OKTOBER 1972 (Van een onzer verslaggevers) HAZERSWOUDE 37 van de honderd huisvaders in de Ha- zerswoudse buurtschap Groenendijk vinden ook dat de bij vla gen stinkende fabriek Fasson onmiddellijk moet worden aan gepakt. Ze hebben dat laten merken door adhesiebetuigingen aan de actievoerders tegen de fabriek. De directie van het be drijf, dat zelfklevende folie maakt, heeft zojuist besloten tot een miljoeneninvestering om een eind te maken aan de over last. Wethouder Verweij verwacht binnen enkele dagen het stand punt van de inspectie voor de volksgezondheid over het stellen van hinderwetsbepalingen, daarna kan de plaatselijke over heid spoedig ingrijpen in de produktie van kwalijke geurtjes aan de Hoge Rijndijk. Geen boerenbedrog De nieuwe, grote lijmmachine (Foto Wim Dijkman) Bovendien blijkt de fabriek daar niet op te zitten wachten. In de eerste helft van november zal het bedrijf zijn plannen ontvouwen, heeft directeur A. C. Freling beloofd. In de bedrijfsbudgetten voor dit en de komende Jaren zijn, zo zegt de direc teur, miljoenen opgenomen voor ap paratuur die de onwelriekende pro- dukten uit de lucht moeten houden. De plannen zijn het resultaat van bijna een jaar research door een ploegje technici en chemici, door de bedrijfsleiding bij elkaar gezet in een „smell-team" oftewel reukploeg. De miljoentjes die met de maatregelen zijn gemoeid zijn inmiddels door de leiding van het internationale con cern waartoe Fasson behoort goed gekeurd. Vóór de anti-stankapparatuur er is gaat Fasson onmiddellijk rekening houden met de windrichting bij het loslaten van geurtjes. „We hebben één proces dat onprettig ruikt," zegt directeur Freling van het lijm aan folie smerende bedrijf. .Dat draaiden we vroeger eens in de twee weken. Het bleek inderdaad hinderlijk te zijn voor de omgeving; iedere keer als we met dat proces begonnen was er bijvoorbeeld een mevrouw die belde met klachten over benauwdheid en hoofdpijn. We zijn toen begonnen met eens in de maand het hinder lijke procédé toe te passen, en zojuist hebben we besloten om als het enigs zins mogelijk is alleen bij zuidenwind te draaien. Met enig voorbehoud, dat wel. Dat proces kunnen we niet ach terwege laten, en als een afnemer vraagt wanneer we kunnen leveren kunnen we ook niet zeggen: Zodra de wind gunstig is." Onstabiel „Zuidenwinden plegen vrij onsta biel te zijn", vertelt de directeur. „We hebben hier iemand met vliegeniers ervaring. Die kan aan de hand van de weerkaart wel beoordelen of een periode met zuidenwind lang of kort zal duren. Het is natuurlijk maar een tijdelijke maatregel, over een tijdje zullen we ook de koeien ontzien". Dat zou wat de buurt betreft ook hoog tijd worden. Een groepje actie voerders heeft inmiddels bij dorps- en provinciebestuurders op stopzet ting van het riekende proces aange drongen, na het inwinnen van Juri disch advies bij de wetswinkel in Leiden. Daarbij hebben ze ook nog eens onder de aandacht gebracht dat Fasson al bijna vijf Jaar zonder hinderwetsvergunning werkt. Zowel wethouder Verweij als de directie van de fabriek zeggen dat de overlast niet voor de komst van de fabriek is voorzien. De door de actievoerders aan de kaak gestelde wetteloze toestand verklaart de wet houder: „We hebben gewacht op de uitbreiding van de fabriek, die nu onder handen is. De hele zaak houdt ons al lang bezig, en er is ook veel contact met het bedrijf geweest. Maar het heeft nu eenmaal geen zin een vergunning af te geven voor maar een deel van de installatie. Dat zou ook nog geen bescherming voor de omgeving opleveren". Over Fassons stankbestrijdings- plan, dat ook aan de gemeente is gemeld, zegt de wethouder: „Tech nisch kan ik het nog moeilijk be oordelen, maar gezien de omvang Dat vindt directeur Freling ook. „Geen boerenbedrog met een hoge schoorsteen om de uitworp meer te verdunnen", bezweert hij. „We gaan die hinderlijke stoffen zo goed mo gelijk uit de atmosfeer houden. Toen we er achter waren wat de stank veroorzaakt afbraak van mole cuulketens tijdens een droogproces zijn we eerst met de grondstof- fenleveranciers gaan praten. Toen die de chemicaliën niet kon aan passen, heeft ons smell-team naver- branding en terugwinning in studie genomen. Onze oplossing van het probleem is verstrekkender dan het wat verder wegblazen van de af- braakprodukten". Verstrekkende oplossingen of niet. de gemeente gaat nauwkeurig voor schrijven wat Fasson zijn omgeving wel of niet mag aandoen. „Ik ver wacht de nodige adviezen nu ieder moment", zegt wethouder Verweij. „En daarna is het geen kwestie van maanden of zelfs niet van vele we ken meer". De lawaaihinder, waarover ook druk wordt geklaagd, is niet met dure machinerie op te lossen. Tegen over de klachten van de buurt staat een gunstig rapport van TNO. De onderzoekers zijn onaangekondigd aan het meten geslagen en hebben geconstateerd dat overdag ieder ge luid uit de fabriek ruimschoots wordt overstemd door het drukke verkeer op de rijksweg, en bij nachtelijke metingen konden de wetenschappers slechts een aanmerking plaatsen op een radio, die bij een open deur in het continubedrijf stond te spelen. Ook lawaai „Toch is er wel eens nachtelijk lawaai", erkent directeur Freling. .Dat zijn incidenten", meent hij. Maar een van de actievoerders, de heer M. A. J. Gordijn, ziet in die in cidenten een bewijs van onwelwil lendheid. „Het is niet nodig in het holst van de nacht een lading ijzeren staven van een vrachtauto op de grond te gooien. Je kunt ze ook ge bundeld van de wagen lichten", zegt hij bij wijze van voorbeeld. „Incidenten" zijn het niettemin voor de directeur. „We verladen on der meer metalen houders en pal lets. Dat kan met een klap en dat kan voorzichtig, het hangt af van de attentie van de heftruckchauffeur. We wijzen daar op en we zien er zo veel mogelijk op toe. Er zijn ook klachten geweest over nachtelijke heftruckraces; als we daar iemand op betrappen krijgt hij een stevige schrobbering". Fasson, het bedrijf dat Ha- zerswoude zoveel overlast bezorgt, maar dat ook de miljoenen al klaar heeft liggen, om er wat aan te doen. (Foto Wim Dijkman) LEIDEN Ook de bewoners uit de omgeving van de Leidse vestiging van Fasson klagen over stank. Vanmorgen nog werd onze redactie gebeld door Leidenaars, die angstig de wind richting in de gaten houden. "Wij leven bij de gunst van de windrichting. Vandaag is de stank hier ondragelijk en mor gen daar. Er zijn mensen in de wijk, die hun koffertje pakken en enkele dagen verdwijnen. Wanneer wordt er in Leiden iets gedaan?" Rijksbijdrage reconstructie Emmalaan ALPHEN AAN DEN RIJN Fi nancieel gezien is het rijk Alphen de laatste tijd goed gezind. Kreeg men reeds eerder bijdragen voor de recon structie voor het city-plan en de bouw van het politiebureau, nu is er weer een voorlopige bijdrage toege kend van 2.700.000 in de verwer vingskosten voor het reconstructie plan Emmalaan. Dit plan heeft hoofdzakelijk betrekking op het voor malig Oosthoekcomplex, waarvan het slopen reeds enige tijd geleden is begonnen. B-ovendien heeft de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening een vast bedrag van 82.400 verleend in-dé sloopkosten. Normali ter worden geen bijdragen in de sloopkosten toegekend; een uitzon dering op die regel wordt gemaakt wanneer kan woraen aangetoond, dat de sloopkosten bijzonder hoog zijn. RIJSWIJK (ANP) De Neder landse haringvloot heeft tot dusver 17 procent meer gezouten haring aangevoerd dan is het vorige Jaar. Vanaf het begin van de teelt 1972 tot en met 20 oktober was de aan voer 208.734 kantjes, in dezelfde pe riode 1971 bedroeg de aanvoer 178.536 kantjes. Dit heeft de waarnemend voorzit ter van het Produktschap voor Vis en Visprodukten, B. A. de Jonge, gisteren meegedeeld. KATWIJK De verkeerslichten installaties in Katwijk hebben be duidend meer onderhoud nodig dan was geraamd. Vermoedelijk als ge volg van het slechte weer en de zout- aanslag moest voor het onderhoud in het eerste halfjaar al ruim tien duizend gulden worden betaald, tegen een voor het gehele jaar geraamd bedrag van vierduizend gulden. Men is thans op zoek naar ver- keerslichtbakken van een ander ma teriaal, dat minder last heeft van weer en zout. Men wil hiermee een proef nemen van een half jaar. Mochten de bakken niet bevallen, dan kunnen ze terug naar de levey rancier. In totaal zal er voor onder houd, stroomverbruik en de proef f 22.000 nodig zijn, zodat er een aan vullend krediet moet komen f 12.000. Warmond Dr. F. Walenkamp. Dorpstraat 45, tel. 2220 (wijkzuster A. Vriend, Friezenhorst 23 Sasseu- heim, tel. 12022) Burgerlijke Stand r dr. v. G. M. Rhljnsburger uer Mey; Robert Theodonu zn. v. T. W. Westgeest en der Poel; Angellque Anna R. P. J. Beltman Dijkstra: H. S. Moesgen; F. Schoonderwoerd Eyk G. A. M. Gelleexun en A. C. OVERLEDEN J. Dura (69) man; A. van Rossen (70) man; J. van de Poll (42) man; W. den Elzen (0) zoon; B. E F (71) vrouw; C. J. M. Godd(fi vrouw; N. Versteeg (95) man; M. Kille, brand (73) vrouw. ALPHEN AAN DEIN RIJN ,,Als het sociaal cultureel centrum financieel volstrekt onmogelijk zou zijn, is het be slist niet zo, dat het gemeentebestuur zegt; het moet er nil komen. Regeren is in de toekomst kijken en als je geen plannen maakt ben je nergens. Wanneer 1975 geen haalbare kaart blijkt te zijn. doordat CRM nog geen subsidie geeft of doordat de begrotingspositie van Alphen het niet toelaat, dan stellen we het een jaar uit. Je kunt tenslotte nooit zeggen wanneer „iets" er komt. Maar in de realisering van het sociaal cultureel centrum heb ik het volste ver trouwen Wethouder Paats, toch wel enigs- zins „geschokt" door het artikel in ons blad van vorige week donder dag, spreekt met klem tegen, dat het gemeentebestuur de boot heeft ge mist toen de plannen van „De Bron" kenbaar werden gemaakt. „Er is een diepgaand overleg geweest om een stichting in het leven te roepen waarin behalve de drie kerken ook de gemeente zou participeren". Door Jan Westerlaken Foto Wim Dijkman Die plannen zijn afgeketst. Waar om? „Twee jaar geleden stelde CRM een nieuwe subsidie-regeling in," zegt wethouder Paats. ,Deze houdt in, dat CRM vijfenzeventig procent voor centrale accomodaties, inclusief grondprijs, subsidieert. In september 1970 zijn de gesprekken met de Raad van Kerk en Samenleving geopend. De 3 samenwerkende kerken hebben op grond van de „premiewet kerke- bouw" van het ministerie van Volks huisvesting vijfentwintig procent subsidie gekregen. Die toezegging stond vast. Maar de wet dreigde in maart 1971 af te lopen, terwijl de premieregeling van CRM in Januari 1971 zou ingaan". ZWART OP WIT „Maar," vervolgt wethouder Paats, „CRM kon niet zwart op wit garan deren, dat die vijfenzeventig pro cent kon worden uitgekeerd. De Raad van Kerk en Samenleving kere genomen en om niet tussen de wal en het schip te geraken, die vijfentwintig procent subsidie „ge pakt". Een resultaat van die bespre kingen is, dat het filiaal van de openbare bibliotheek in ,De Bron" Er zijn ook besprekingen met het Christelijk Lyceum geweest om sa men met deze school in de nieuw bouw (nabij de Julianabrug) een cultureel centrum te stichten. „Het is echt niet zo," aldus de wethou der, „dat we dogmatisch zeggen het moet daar komen en nergens anders. Tot die reëele mogelijkheden reken ik zeker niet het gebouw Nabij. Als dat moet worden aangepast, moet het totaal tegen de grond en hele maal opnieuw worden opgebouwd, met verlies van een stuk van het plein". Overigens zijn de kosten van „De Bron" niet 1,2 miljoen gulden maar twee miljoen. Dat betekent dus, dat het cultureel centrum, gerekend naar eenzelfde peildatum, niet vijf keer zo duur wordt, maar twee- en- een-half maal. Wethouder Paats wijst het volstrekt van de hand, dat het cultureel centrum „een cultuur- paleis" wordt. De opzet is Juist, dat van eenvoudige materialen gebruik zal worden gemaakt. GEDEELTE ERAF Als de hoge investering opnieuw ter sprake komt, zegt wethouder Paats: „Het zou best mogelijk zijn, ais het te duur uitvalt, dat er een gedeelte vervalt. Het laatste woord over dit centrum is beslist nog niet gesproken. Het ministerie moet zijn oordeel over het plan geven. Boven dien krijgen alle belanghebbenden- en wie is dat niet? op hooravon- den de gelegenheid hun visie ken baar te maken. Er kunnen best nog goede suggesties uit de bus komen, waarom niet". Zijn er nog bepaalde garanties voor de gebouwen waarvan de ge meente tot op heden gebruik maakt en na de totstandkoming van het 1975 vermoedelijk niet „Nee," zegt wethouder Paats be slist. „Alle hebben een graantje mee gepikt van de ruimtenood, die er in Alphen heerst. Ik zie echter niet in, dat de gemeente verplicht is om toch Jets" in deze gebouwen te blij ven organiseren. Deze accomodaties zullen zich heus wel kunnen bedrui pen, omdat er altijd wel verenigin gen zijn, die hier het één of ander willen organiseren. We moeten niet vergeten, dat op het moment, dat het centrum gereed is, de bevolking de vijftigduizend zal zijn gepas seerd". NIET GEREKEND „Toen bijvoorbeeld Nabij werd ge bouwd," besluit wethouder Paats, „was er nog geen culturele raad, die allerlei evenementen organiseerde. Op de inkomsten daarvan kan men dus nooit hebben gerekend bij het maken van de plannen". De wet houder hoopt overigens wel, dat een sociaal-cultureel centrum een ontmoetingsplaats zal worden voor de hele Alphense gemeenschap. „Zo is het bedoeld," zegt hij. „Het cultureel centrum wordt geen cultuurpaleis", wethouder Paats. Opzet is juist gebruik te maken voudige materialen". verzekert van een-

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4