Naar de Schouwburg? 3% jaar wachten Nog Leugens over Zuid-Afrika HORLOGES PIERROT Leiden vroeger en nu (44) 'Vlugschrift' over snelle verbindingen NIVE-jaarprijs voor Leidse hoogleraar {ff LEIDEN Vandaag krijgt de Amsterdamse architect Onno G-reiner van het college van B. en W. opdracht om op basis van zijn schetsplan een definitief restau ratieplan met kostenraming voor de Leidse srhouwburg te maken. B. en W. vragen tegelijkertijd ad vies bij de rijkscommissie en gaan verder onderhandelen met Mo numentenzorg over de subsidië ring van het unieke theater aan de Oude Vest. Dit is het resultaat van een be spreking, die gisteravond werd ge houden tussen de betreffende wet houders en de raadscommissies voor financiën, voor openbare werken en cultuur, recreatie, sport en Jeugd. Die commissies zetten het sein op veilig. Om met wethouder Harmsen te spreken gaat Leiden nu doorstomen naar het einddoel: een schouwburg. Er zal nog weieens ge stopt moeten worden, maar dat is niet meer dan een halte. Dit alles betekent, dat het uitgaan de publiek over drieënhalf jaar te recht kan op de Oude Vest. De ar chitect heeft ni. drie maanden no- oor het maken van een kosten raming, op grond: waarvan de raad een financieel besluit neemt. Punt belang is: hoeveel wordt ge bruikt van de f 11 miljoen, de z.g. „sdhouwburgpot," waaruit ook een zwembad moet worden betaald. yDen Haag" heeft fcotnog toe alleen toestemming gegeven voor besteding een gerieele voor de sohouw- burgrestauratie. Met K. en O. Zes maanden daarna ls het plan bestekski aar en dan moet worden gerekend op een bouwtijd van twee ënhalf Jaar. Het zal het meest prak- tisch en ook het goedkoopst zijn om de sohouwburgrestauratie te laten samenvallen met die van het naast- staande gebouw t.b.v. K en O. Bin nenkort komt hierover een voorstel de raad. Harmsen zei gisteravond, dat het gemeentebestuur erop staat, beide werken tegelijk gebeuren. Een financiële ambtenaar schatte beide werken in een orde van groot te van f 10 miljoen. Hoe de financiële kant ook zal worden geregeld, B. en W. zijn niet plan te wachten tot subsidie van Monumentenzorg binnen is. Dat wordt dan wel voorgefinancierd. De wethouder van financiën wil geen „tweede Zijipoortgeval," waarbij de raad dn 1968 besloot tot restauratie op grond van de mededeling, dat in 1972 subsidie zou afkomen. Nu is bekend, dat het zeker 1976 wordt. In tussen zal het werk veel duurder tijn. „Toren" Het restauratieplan, waarover wij reeds uitvoerig hebben gepubliceerd, werd in de commissievergadering toegelicht door de architect. Meest opvallende punten zijn het verdwij- raxi de brandtrap aan de voor- en de bouw van een 18 meter hoge toneeltoren. Hierdoor wordt het r,. mogelijk ondanks het vrij smalle j 9- toneel veel in het theater te kunnen laten spelen. De „toren" was nog even onder- j Philips batterijen die in een zaklantaarn kruipen, veroorzaken een zee van licht- LEIDEN Nederlandse Spoorwegen, NZH en HTM willen een groot publiek wijzen op de snelle verbindingen met Den Haag, die het openbaar vervoer in de Leidse regio biedt. „Snelle verbindingen met Den Haag" heet dit „vlugschrift", een handzaam boekje van 24 paginaatjes. Naast de kortelings ingevoerde extra stoppingen van trei nen in de forensentijd op de stations Rijswijk en Den Haag Mariahoeve vindt men o.a. in het boekje de dienstregeling van de HTM-lijn 6, die als voorloper van de semi-metro zuid westelijk Den Haag via de binnenstad met Leidschendam- Noord verbindt. Zo ook is de per 30 oktober a.s. met snelbus uit te breiden NZH-busverbindïng Den Haag-Wassenaar- Katwijk-Noordwijk in het boekje opgenomen, evenals de snel dienst Leiderdorp-Lelden-Den Haag. Belangrijkste verschil tussen de voorgevel van de Leidse Schouwburg nu en na de restauratie is het verdwijnen van de brandtrap. Er komen andere vluchtwegen. Op de schetsteke- ning van Onno Greiner links het complex van K. en O. werp van gesprek, omdat men voor omwonenden volgens de ar chitect is het van de straat af niet te zien geen leuk idee vindt tegen een grote stalen kist te moeten aan kijken. fJrelner sprak over passende kleuren. Schouwburgdirecteur Hans van Dam zei ons van plan te zijn de „kist" door Willem Breddels te laten beschilderen, wat een goed idee lijkt. De zaal blijft hetzelfde, al zal het aantal plaatsen iets verminderen. De foyer blijft boven. De trap wordt open en er komen uitgebreide garde robes e.d. Al met al krijgt Leiden ©en fijn renaissance-theater met een VERLOVINGSRINGEN Blijvende service. De ruimste keuze De beste merken. Gratis graveren, desgewenst handgravure De KONING der VERLOVINGSRIN GEN Uw Juwelier v.«l. WATER Haarlemmerstraat 181. Mevr. Kerling: Gisteren kwam er iemand in de winkel voor een paar eerste kwaliteit elektriciteitshuisjes. Hij bedoelde Philips batterijei Plan voor Ha ver en Gort binnen jaar LEIDEN Het PvdA-raadsltd mevr. Kerling is van mening, dat voor de Haver- en Gortbuurt «tus sen Levendaal en Plantsoen) zo snel mogelijk en zeker binnen een jaar een duidelijk plan voor de toekomst moet worden gemaakt om te voor komen, dat de bestaande toestand van onzekerheid voortduurt, waar door in de buurt allerlèi ongewen ste ontwikkelingen plaats vinden. Zij zegt dit in een interpellatie- verzoek. waarin zij vraagt waar om wethouder Kret in een commis sievergadering geen mededeling heeft gedaan over een raadsbesluit, dat de wil uitdrukt tot het maken van een bestemmingsplan. Zij vraagt naar de resultaten van een onderzoek van bureau ESS en trekt de mededeling van de wethou der, dat er weinig bekend is over de wijk, in twijfel. Tenslotte vraagt zij bij welk raadsbesluit prioriteit is verleend voor de Kooi en Noord wat het I werk van de afdeling stedebouw be- I treft. LEIDEN Het bestuur van NIVE. Nederlandse Vereniging voor mana gement, heeft de NIVE-jaarprijs 1972 toegekend aan prof. dr. H. Plii- lipsen, hoogleraar aan de Leidse uni versiteit. Het is de tiende keer dat deze on derscheiding wordit uitgereikt aan een Jonge Nederlander, van maxi maal 40 jaar, die wegens een opmer- Zal ik u eens vertellen wat er wer kelijk in Rotterdam tijdens de rel len in de Afrikaanderwijs is g< beurd? Ik was daar; ik zag het zelf. Ik zag een paar Nederlandse jongens een Turks echtpaar in een nauwe steeg aanvallen. De man werd met een knuppel op het hoofd ge slagen en, toen hij op de grond viel. in zijn gezicht getrapt en geschopt. Wanhopig trachtte hij weg te rollen, maar de gillende en lachende Jon gens sloegen en schopten keer op keer, zodat hij ten slotte bewusteloos werd. Van de vrouw werden de kle ren van het lijf gescheurd en ter wijl vier of vijf jongens haar stevig vasthielden, werd zij beurtelings door allen verkracht. Twee politieman nen sloegen dit alles met brede grijnslach gade. Andere band es bra ken bij Turkse pensionsin, verwoest ten en verbrandden alles wat zij kon den en verwondden, verminkten en doodden de inwoners. Zal ik u eens vertellen wat er wer kelijk gebeurde, toen de Surinaam se Jongeman een paar weken gele den in Amsterdam door een agent werd doorgeschoten? Hij liet heel on schuldig langs het trottoir, toen hij ineens van achteren door de agent werd gepakt. Het is trouwens een geliefkoosd spelletje van de Neder landse politie: zwartje-pakken. Dat doen ze zomaar voor de lol. Toen de Jongen zich verzette, werd de agent zo boos dat hij gedwarsboomd werd, dat hij zijn pistool trok en de Suri namer doodschoot. In de loop van volgend Jaar keer ik terug naar Zuid-Afrika na afloop van mijn studie in Neder land. Dan ga ik het Zuidafrikaanse volk inlichten over hetgeen er fei telijk dagelijks in Nederland gebeurt. Discriminatie op alle vlakken tegen gekleurden, die voortdurend in angst om hun leven verkeren en geen sym pathie hoegenaamd van overheid of politie krijgen. Nu zie ik wenkbrauwen omhoog schieten. Kreten van verontwaardi ging: hoe durft hij dat zeggen! Dat zijn allemaal leugens! Ja. dames en heren, natuurlijk is er geen woord van waar. Maar dat geeft niet. Het geen ik nu schreef, ga ik in Zuid- Afrika verkondigen. Opnieuw hoor ik kreten: is de kerel zijn verstand kwijtgeraakt? Wat bezielt hem dan! Inderdaad. Maar, geachte lezer, nu zult u precies begrijpen hoe ik mij gevoelde toen ik het artikel, „Pers geen Zuid-Afrikaan uit" in het Leidsch Dagblad van 24 oktober las. Wat kan men nu eigenlijk zeg gen op zo'n artikel? Of op de bewe ringen uit het boek „Outspan" aan gehaald? Wat kan ik meer zeggen dan dat er geen woord van waar is van de toestanden, die geschilderd worden? Wat kan ik anders vra gen als: in Godsnaan waarom, waar om? Ik kan alleen maar op het goede oordeel van het Nederlandse volk vertrouwen dat het zich niet -door zo'n leugenachtige haatcam pagne zal laten meevoeren. In het artikel staat ook, dat „in- Lezers schrijven koop-organisaties en winkeliers die een vriendelijk verzoek daartoe (om boycotten) terzijde leggen, „alch in maart van het volgend Jaar gecon fronteerd zullen zien met hardere acties". Indien dit succes heeft, zal ik werkelijk moeten constateren dat het Nederlandse volk zijn democra tische karakter heeft verloren. In dien het werkelijk zover komt dat handelaren door buiten-parlemen taire acties gedwongen kunnen wor den alleen produkten te kopen en verkopen, die de goedkeuring van een actiegroep wegdragen, dan is het voor Nederland zeer laat in de dag geworden. Laat u zich liever leiden door het voorschrift van de Britse filosoof John Stuart Mill: iedereen mag zijn streven naar vrijheid zo ver doorvoeren als hij wil. mits hij niet het streven van anderen naar hun vrijheid be lemmert. Wees niet bevreesd: ik ga geen leu gens over Nederland in Zuid-Afrika verkondigen. Ik ben nog niet zo laag gedaald als de heren Du Plessis en Elbrink. W. L. SCHOLTZ, Dorpsstraat 53, Oegstgeest. kelijke publlkatie, voordracht of an dere in de laatste jaren geleverde bij zondere prestatie op het gebied van de wetenschappenj ke bedrijfsorga nisatie of efficiencybevordering naar het oordeel van de Jury verdient voor het voetlicht te worden gebracht. Prof Philipsen l37) wordt onder scheiden op grond van het feit dat zijn studies en voortdurende activi teiten een belangrijke bijdrage leve ren aan het meer doorzichtig maken van het verschijnsel van het toene mend ziekteverzuim, dat in onderne mingen en andere arbeidsorganisa ties optreedt en dat samenhangt met problemen van een veranderen de en onzekere maatschappij. De toe kenning van deze onderscheiding be oogt mede een intensieve en brede aanpak van dit verschijnsel te onder steunen. De algemeen voorzitter van het NIVE. ar. R. van Maanen, reikt de onderscheiding uit op woensdag 22 november as. tijdens de opening van de NIVE-najaarsdag 1972, waarop behandeld wordt het onderwerp ma nagement en samenleving: uw orga nisatie heeft geen grenzen meer. Grote collectie bekende merken o.a. CERTINA PRISMA PIERRE CAROIN CITIZEN JUNGHANS etc. met garantie en verzekering. JUWELIER - HORLOGER MAARSMANSSTEEG 21, LEIDEN VRIJDAG 27 OKTOBER 1972 die daar toen nog stonden. Liep het grachtwater van de Nieu we Rijn aanvankelijk langs een onbe- tchoeide helling, in het laatst van de estiende eeuw zijn gemetselde wallen angebracht. Het karakteristieke trapgeveltje foto links) heeft in de loop der ja- en plaats moeten maken voor een nieuwe gevel, die zoveel mogelijk in oude stijl werd aangepast. Achter de ze gevel is nu reeds circa vijftig jaar de firma Paddenburg gevestigd. In het naastliggende pand fmet dak raam) oefende de oogarts Lechner ja renlang een praktijk uit. Geheel rechts op beide foto's is nog een ge deelte zichtbaar van het onlangs ge planteerde pand van boekhandel joyker, die hier reeds sinds 1863 is gevestigd. Hoewel wij aannemendat een en kel ontheffing is verleend, kan, ge let op de foto (Jan Holvast), toch nog niet gesproken worden van een rcan- delgebied. waartoe onlangs ook dit ge deelte werd „uitgeroepen"Een recen te uitspraak van reet houder Kret„De Nieuwe Rijn is ondanks alle bekeu ringen niet auto-vrij te krijgenm. SAM PLATTE EU LEIDEN In het begin van deze eeuw toen de beurtschippers Leiden nog druk aandeden en langs de Nieu we Rijn afmeerden schipper Post bijv. bracht toen wekelijks alle Verka- ié's artikelen uit Zaandam binnen Leidse wallen kon men langs S ^z gracht onder lommerrijk geboom- 335ÓAnog een rustig wandelingetje ma len. In avondlijke uren roar en het de iaslantaarns, die dan voor een spaar zomerdijk licht zorgden en het alles nog romantischer maakten. De hand- en sleperswagen nam toen nog de plaats in van het huidige gemoto riseerde vrachtvervoer. Ook van een wekelijkse warenmarkt was in die tijd nog geen sprake. Toch zijn er in deze omgeving in een ver verleden reeds markten gehouden. Op de tegenoverliggende Vismarkt (de salm werd hier bijna het ganse jaar rijckelijck te koop gesonden) en de Koornbeurs werd ijverig handel ge dreven. De weekmarkten hadden in die tijd nog bepaalde namen. Zo heet te de Nieuwe Rijn ter hoogte van de Hooigracht appelenmarktbij de Kar nemelksbrug stoelenmarkt en tusse Koornbeurs en Visbrug tonnenmarkt dit laatste afgeleid van de pistonnen,

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3