Voorschotense buitenplaats Ter Wadding gerestaureerd Met bouw zwembad wordt nu begonnen agenda KANTOOR VOOR PROVINCIALE WATERSTAAT ZOETERWOUDS RAADSUD SIES VERTREKT VRIJDAG 27 OKTOBER 1972 VOORSCHOTEN De buitenplaats „Ter Wadding" In Voorschoten zal er na de restauratie aan de hand van de f~ tekeningen weer uit zien als in I 770. Na de restauratie, die ongeveer een jaar gaat duren, zal het landhuis in gebruik genomen worden als kantoor voor het wegendistrict Rijn streek-zuid. Het park wordt voor publiek opengesteld. gere landgoed „Adegeest". aam „Ter Wadding" heeft in de middeleeuwen betrekking ge had op een groter gebied dan het landgoed nu beslaat. Het Haagsche Schouw werd in die tijd al aange duid als het veer „Ter Wadding". Waarschijnlijk heeft op de plaats waar nu het landhuis staat vroeger een grote boerenhoeve gestaan. Nog nooit is gebleken dat de vermoe dens dat ter plaatse een versterkte ridderwoning gestaan heeft op waar heid berusten. In 1687 kocht Jo hannes Minne, pontgaarder in Lei den „Ter Wadding". In 1730 wordt bij een verkoopacte het goed om schreven als „een herenhuis en stal ling en plantages". Ter Wadding was een leen van Ter Werve in Voor burg. In de 18e eeuw komt het ook voor onder de naam „Waddings hoorn" en Smitslust. In de 16e eeuw was „Ter Wad ding" bekend om de „hagepreken", die onder bescherming van de toen malige heer Van Duivenvoorde plaats vonden. Rond 1574 tijdens „Lelden's Ontzet" is ook Ter Wad ding ten prooi gevallen aan de Spaanse brandstichting evenals vrij wel alle landhuizen en ridderhoven rondom Leiden. Over een jaar zitten 20 ambtena ren van de Provinciale Waterstaat in een historisch kantoor, Van bui tenaf zal het landgoed de indruk geven gewoon bewoond te worden, binnen zullen de moderne bureaus staan in de statige kamers en de keuken met zijn mooie schouw zal geheel #erestaureerd benut worden als kantine. De wandelaar in het park met zijn waterpartij kan er alleen maar blij mee zijn. o enigszins feestelijke bijeenkomst in een tochtig en door vandalisme ernstig geschonden „Ter Wadding" gaven dr. Eysink, gede puteerde en architect P. van der Starre een uiteenzetting over de toe komstplannen. Dr. Eysink meende dat met de vestiging van 't kantoor van de Pro vinciale Waterstaat het behoud van „Ter Wadding" als buitenplaats is gewaarborgd. Restauratie en aankoop zijn voordeliger dan nieuwbouw. De provincie tracht zoveel mogelijk his torische gebouwen, als blijkt dat de ze door het bedrijfs- of particuliere leven niet meer gewild zijn, aan te kopen als kantoorgebouw. Als de provinciale waterstaat „Ter Wad ding" niet had aangekocht, zou het huls binnenkort in elkaar gezakt zijn door het sloopwerk en het park zou verkaveld zijn geworden tot een bun galowpark. Ook in Warmond heeft de provincie met de aankoop van „Het Huys" het oude dienstbaar ge maakt aan het nieuwe. Vernield Architect Van der Starre noem de „Ter Wadding" een plechtstatig gebouw met een hoofdingang goed voor een rijtuig bespannen met zes paarden, slaapkamers die alleen met een hemelbed te bewonen zijn. maar een gebouw dat waard is om voort te leven. Helaas zyn clandestiene slo pers als vandalen aan het werk ge weest tijdens de ongeveer zes Jarige periode dat het huis onbewoond was. De gehele houten ballustrade van het trappenhuis is vernield en waarschijnlijk zijn vele kleine waar devolle muurstukken en houten wan den terecht gekomen op antiekbeur zen. Toch meent Van der Starre het huis in zijn oorspronkelijke pracht en praal te kunnen restaureren. De vensters zullen weer met houten spij len getooid worden, terwijl niet his torische aanbouwingen worden af gebroken. In 1965 15 het landgoed getaxeerd op een bedrag van f 900.000,-. Het was toen 3,86 ha groot, terwijl het ln de vorm van erfdienstbaarheid vrij uitzicht had over de omliggen de landerijen. In verband met we genaanleg heeft de provincie toen ca. 6600 m2 van het land aangekocht, terwijl de erfdienstbaarheid is afge kocht, een en ander tot een totaal bedrag van f 400.000,-. in 1970 be sloten provinciale staten het land goed aan te kopen en de prijs be droeg f 350.000,-. Van het aankoop bedrag heeft f 150.000,- betrekking gehad op het parkbos. De restauratie vergt een bedrag van f 446.300,- ex clusief btw. Van dit bedrag zal C.R. M. 30 pet., de gemeente Voorscho ten 30 pet. en de Provincie 6 pet. subsidie verlenen, het restant wordt door de provincie uit andere midde len betaald. Historie Over de vroege historie van „Tei Wadding" is weinig bekend. Het hui dige landhuis dateert uit 1770. Het torentje is afkomstig van het v Huis Ter Wadding waar de al enige tijd geleden zijn aangebracht (Foto Jan Holvast) ZOETERWOUDE De Dorpskerk staat nu sinds heel kort 's avonds trots in de schijnwerpers. Het raad huis wordt al veel langer belicht, en in dat laatstgenoemde stukje Zoe- terwoude greep gisteravond weer de maandelijkse gemeenteraadsvergade ring plaats. Het was een vergade ring gevolgd door een gezellig samen zijn van wethouders en raadsleden, echter niet bedoeld om de verlich ting van de kerk te vieren. Nee het borrelen daarna was ter afsluiting van de gemeentelijke aktiviteiten van raadslid Sies Vrije Lijst). Sies gaat, nadat hij zes Jaar eerst wethouder en later raadslid is geweest, het dorp binnenkort verlaten: hij heeft zijn zinnen op Leiderdorp als zijn woon- gemeente gezet. De heer B van Leeu wen volgt hem op. Maar waar men tjjdens de vergadering zoals over gepraat heeft? Met de bouw van het nieuwe zwembad, het eerste en enige ln Zoeterwoude, kan nu zo spoedig mogelijk begonnen worden. Dat betekent alleen nog geen zwem men geblazen in het volgende sei zoen .Waarschijnlijk wordt het al wel „leren zwemmen" volgend in het nieuwe instructiebad. gesierd worden met een tunnel voor voetgangers en fietsers. De veilig heid van deze twee langzame ver- keersgroepen wordt hierdoor gewaar borgd, en daar ging het om. Met de komst van dit tunneltje zal het snel verkeer eahter voortaan een stukje om moeten gaan rijden. Iets anders gisbaren de f 35.000,- die aan R.K. Woningbouwvereniging St. Willi- brordus moet worden uitbetaald. En- gelkes (Prot. Chr.) kwam er moppe rend tegen in opstand, maar het haalde niets uit. Burgemeester Det- mers redeneerde: „Hier is sprake van een vergissing". En met name de uit getekende plannen voor een woon- flat aan de Burgemeester Wapstraat was dan de inhoud van de kostba re vergissing. Gedeputeerde Staten heeft deze plannen indertijd af gekeurd (vijf woonlagen vond men teveel) en de kosten van het nu on bruikbare ontwerp zijn voor Zoeter woude. Verder: de volkstuinhouders v Zoeterwoude moeten voortaan 100 pet. meer gaan betalen. Dit ont lokte een heftige, doch korte reactie van raadslid Straver (Vrije Lijst). Burgemeester Detmers: „We hadden ook met kleine beetjes kunnen ver hogen: dus eerst van f 0,10 naar f 0,11 en zo verder. Nu gaat de prijs van f 0,10 naar f 0,20" wij doen het ineens. En Straver was weer stil. R.K. Sportvereniging S. J.Z. krijgt zijn urinoir; er komt een vijfde den- talcar te rijden; dit is een wagen met tandheelkundige installatie voor de schoolkinderen. En tenslotte kre diet is beschikbaar voor de aanschaf van een gemeentelijke personenauto oftewel: de burgemeeste krijgt een nieuwe auto. B. EN W. VAN VOORSCHOTEN BOOS OP J. ZANDEE VOORSCHOTEN Het Voor schotense college van B. en W. vindt het "volstrekt onjuist dat een raadslid, dat zich eerder heeft opgeworpen als adviseur van een particulier, zich daarna in zijn hoedanigheid van raadslid in de zelfde zaak met een verzoek om inlichtingen tot het college wendt". B. en W. protesteren ook tegen de door het raadslid Zandee (prot. Christ.) in deze aangelegen heid gebezigde terminologie. Dit staat in het antwoord van het college op vragen van Zandee over het niet verlenen van een bouwvergunning aan W. Gerrits dan na betaling een bedrag van f24.000. In 1968 werd met de heer C. H. Valk overeenstemming bereikt over aankoop van zijn perceel tuin land aan de Leidseweg. Met de verkoper werd overeengekomen dat 800 m2 grond niet werd aange kocht, de mindering op de koop prijs werd f 50.000 en de heer Van der Valk kreeg toestemming op die grond een bungalow te bouwen. Door wijziging van de plannen verzocht Van der Valk in 1970 op zijn stuk grond van 800 m2 in plaats van de bungalow 3 wonin gen te mogen bouwen. Over en weer was men het eens dat de overeenkomst van 1968 dan her ziening behoefde en er werd een bedrag vastgesteld van f 15.200, no dig voor extra voorzieningen. Daarna werd door Gerrits, die inmiddels de grond van Van der Valk had gekocht, een verzoek voor de bouw van 2 woningen. Hij ging akkoord met een bijbetaling van f 15.200. Van de verleende bouw vergunning werd tot nu toe geen gebruik gemaakt en ook werd door de gemeente het bedrag van f 15.200 niet ontvangen. Op 17 mei van dit Jaar diende Gerrits een schetsplan in met de aanvrage voor een bouwvergun ning voor 4 woningen op de 800 m2. hetgeen andermaal tot een herberekening van de bijbetaling leidde tot een bedrag van f24.000. Het bevreemdt het college dat de heer W. Gerrits op 9 oktober aan dringt op een spoedige verlening van de bouwvergunning, maar geen toezegging doet over beta ling van de verschuldige bijdrage. Tegen al deze achtergronden zijn B. en W. niet voornemens op de bouw van 4 woningen goedgun stig te beschikken. Aanvra ger komt dan 't recht toe een be roep te doen op de raad. Resume rend zijn B. en W. van oordeel correct te hebben gehandeld en wijzen onbehoorlijk bestuur en de term chantage. De bejaardensoos van de interkerkelijke vrouwen dienst in Leiderdorp heeft gastvrij onderdak gekre gen in het bejaardencen trum Brittenstein. Na de officiële opening door me vrouw Ruteck werd er meteen druk gesjoeld en gekaart. (Foto Jan Holvast) l Vrijdag Kreatief Sentrum (Breestraat 08), Speed King (winnaar Kaagfestival 1972) 8 uur nam.1 uur 's nachts. Breestraat 19 Jeugd ha ven Sociëteit Mirakel 811 uur nam., longensdub Nieuwe Oogst 78 uur nam. Bevrijdingskerk (Montgomereyifr) Ruilbeurs 7—10 uur n Breestraat 19 Soc] voor kamerbewoners en alleenstaan- den) 9—12 uur nam. Oegstgeest (Geversstraat 65) Socië teit voor kamerbewoners en r" Leiderdorp (Fred. Hendrlkpla 25) Gespreksavond Baha'i 8.15 Oegstgeest (Lijtweg 7; Spreeku bejaarden Soc. Med. Adviesbureau tot 4 uur nam. Rijnlandüat Leidse Smalfilmli ga Frits Hullse vertoont vakantiefilms Steenschuu: (dhr. Koning) D '66 (dhr. De Goede) "30 uur nam. Herengracht 35 Bazar "Het Oudelle- familie- Frits Huijse antiefilms 8 i Steenschuur 6 Ihr 8.30 H£ denhuls' Zaterdag Kreatief Sentrum (Breestraat Swingen met lightshow 8 uur na feugdhaven nachts, at -11.30 i Met medewerking van Hans Melkert, Paul Delfgaauw en Jan Holvast Onder redaktie van RONNY VINK telefoon 25260 Mag niet III burg (u leest er op de pagina hiernaast over). Jammer, dat al die dames en heren met hun rug naar de ramen zaten. Anders had den ze de oplossing van hun fi nanciële problemen de hele avond voor ogen gehad: "C. en A. is toch voordeliger". Beredruk Het is verboden zonder ver gunning van burgemeester en wethouders, een voorwerp, niet zijnde een in bruikbare staat ver kerend voertuig, in, over of bo ven een openbaar water te plaat sen, aan te brengen of te hebben. (art. 11 ontw. alg. pol. ver.) Voordeliger Wie zeiden dat ook weer. dat een koopavond in Leiden geen succes zou worden? Het was gis teravond bereslecht weer en toch beredruk in de Leidse binnenstad. En niet alleen op straat, maar ook in de winkels. De parkeerruimte schoot aan alle kanten tekort. Nergens was een plekje te vinden. Automobilisten draalden vele dure rondjes. Vergadering- en cconcertbezoekers kwamen te laat. Zo druk als het in Leiden was, zo stil was het in Oegstgeest, dat ook een koopavond heeft. De win kelcentra maakten een verlaten indruk. Dat komt natuurlijk ook door het feit, dat verscheidene winkels hun deuren dicht hebben. In de koffiekamer Leidse stadhuis zat gisteravond weer eens een forse club al dan niet edelachtbare dames en heren over miljoenen te praten. Miljoe nen, die nodig zullen zijn voor restauratie van de Leidse schouw- Amusement Op een, overigens erg mooi, span doek boven het Noordeinde: 20.00 uur amusement voor Vietnam. Voor Vietnam is er voorlopig geen amusement, vandaar de actie die de komende weken wordt gehouden. Je zou haast zeggen, we bouwen er een feestje van. Maar er Is geld nodig en de mensen moeten maar eens weten wat er loos is in Viet nam. Even in het kort het program ma van morgen; zaterdag 28 ok tober: één uur Schuttersveld, de monstratie; twee uur, Stadsgehoor zaal politieke middag met twee vertgeenwoordigers van de Voorlo pige Revolutionaire Regering in Zuid-Vietnam (VRR) en sprekers namens PvdA. CPN, PSP. Ook in de Stadsgehoorzaal, later in de middag, film .tentoonstelling, in formatie-standjes. 's Avonds om acht uur dan ein delijk het amusement met klassie ke muziek, boogie woogie, het Noordvietnamese strijdlied gezon gen door Guido de Groot en Jan Rietbroek, pantomime van Rob van Reyn, ballet van Marjolein Briër (Brown baby), Jaap van der Mer- we, Emile en Natasja. poppenkast voor volwassenen, liederen van Bertold Brecht, gezongen door Trins Snijders, gedichten van Ho Chl minh, opgezegd door Elsje de Wijn en Jack Horn en zang van Jan van Rhenen. Later op de avond wordt het programma onder broken door een kunstveiling van werken van kunstenaars uit Leiden en omgeving. Nou Ja, eigenlijk is iedereen er, uit het Leidse wereldje. Wil Je er bij horen dan koop Je een geëngageerd doek en steeds als Je blik op de schoorsteen valt, of op de muur achter de ribfluwelen bank, dan denk Je: "toch heb ik Vietnam een beetje geholpen". Boos Wouter Kuyper, onze kersverse PvdAD'66-er, is boos. Boos om het stukje dat gisteren over hem in "Allegaar" stond. Hij wil lekker niet zeggen wat er verkeerd aan was. "dat komt allemaal nog wel". En toch willen we zo graag weten waarom. Wie weet verdient zijn handelen navolging. deld een delirium of twee per dag om de ondraaglijke maatschappij proberen te ontvluchten. Het woord „stilte" is uit de grote „Van Dale" geschrapt; Niemand kent dit meer. Zelfs in je slaap dreunt het lawaai door, opgeroepen door lawaaigeesten uit je dromen. Kortom, iedereen staat op het punt overspannen te worden, on danks het feit dat er op iedere twee mensen één psychiater is, maar die hebben het meestal te druk met het consulteren van hun collega's. Mirakel De Vink Dansen 9 uur nachts. Breestraat 19 Socie wei (voor kamerbewoners en allee®. Oegstgeest (Geversstraat 65) cletelt voor kamerbewoners en :erk Zevendedi voerra. prediking 1 T, (Morsweg eteit 1—5.3< Schuttersveld Vertrek demonstrate Brede VietnamgewegTng Leiden Stadsgehoorzaal Politieke mK dag Brede Vietnambeweging Lelden Sentrum Zondag Kreatief 66) Folkavond Nout 8-12 uur nam. Breestraat 19 Jeugdhaven irakel 11 uur voorm. 1.30 ut kamerbewoners alleenstaanden Hofjes II Eén ding is zeker niet vergeten lawaai! Op ieder moment van de dag is dat te horen. Het ontstaat echter niet door gillende kinder tjes die tikkertje spelen of diefjf met verlos, maar door straalja gers (die bovendien iedere dag het wereldrecord naar beneden storten breken), auto's, motoren bussen, vrachtwagens, fabrieken keiharde ondefinieerbare muziel uit tientallen amusementshaller en uit honderden draagbare, ter roriserende radio-pick-up-recor dertoestellen met 24-uurspro- gramma's op zes netten, plus het voortdurend sneuvelen van fles sen alcoholische dranken, want de mensen drinken zich gemid- Geversstraat 19) kamerbewoners en a staanden 11 uur voorm.-2 uur na Leiderdorp (Wilhelmlnastraat 10) p* spreksavond Baha'i Doktersdiensten telefoon 22222 (wijkzi Markman, Ambonstraat 34, en N. M. de Vries, Schubertlaan 164 tel. 42606). Leiderdorp dokter F. Kemme, Gan» (wijkzuster C. tel. 24909). (dokter J. B. Hugen- lminapark 2, tel. 51 lemeijer, Wielewaal laan 14 Leiderdorp, tel. 44204 t Voorschoten (dokter S. v. a. Sch. v. d. Oyelaan 13. tel. 2527. sluitend op zaterdag, dokter F. Koop* man. Van Kleffenplantsoen 43, teL 6352, uitsluitend op zondag (wljkver pleging Gezondheidscentrum. Wijn gaardenlaan 2. tel. 2177). Apothekers zondagsdleW )or Lammenschansweg Jmalle helmiriapark 1 SOS-dienst SOS-Telefonische Hulpdienst maandag acht uur v.m Gezinsverzorging Aanvragen hulp bejaarden durig zieken en gezinsverzorging Mora singel 8 tel 24800 9-10 uur voort Aanvragen voor_ halve dagen: I" Wetswinkeltje Juridisch adviesbureau rechtskundige bijstand. Adres Lelds Volkshuis Apotheken dijk 33 Openingstijden: dagelijks Dertig september en 3 oktober geel' Dienstencentrum voor 65-plassert Algemene Informaties (9-10 uur! Noordelndspieln 2B tel. 40483 M kwartier Wijkinformatie 9-10 uur); clubs hulpdienst Dljkstraat 2a tel. 19698 Binnenstad Wijkinformatie 10 uur); clubs hulpdienst Gerecht 1 Tel 43503 De Kooi Wijkinformatie I hulpdienst Delftstr»" tel. 49726 Zeeheldenwijk Dlven dlve» elefoonnummers I 34639. 20788. 44256, 41796.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 2