IS TEGEN AJAX KANSLOOS Het 'eerste' succes van Hennie Pleizier PUSKAS: CSKA Beograd komt, spektakel verzekerd VOLBLOEDS lGEN ïDACHT Bewondering van Kovacs voor winnende Bulgaren (2-0) Cruijff kent alleen een paar namen Ajax-aanvoerder Johan Cruyft, vond het maar een bijzon der moeilijke zaak een oordeel te vormen over CSKA. 'Tk ken een paar namen, zoals Zjekov en Kolev, maar daar houdt het ook wel mee op. De knapen zijn vrij hard, dat Is wel bekend en ze spelen voornamelijk op conditie. Misschien waa het een voordeel geweest als we tegen Panathi- naikos hadden kunnen spelen, omdat we die eenmaal hebben ontmoet maar dat is nakaarten. Het Bulgaarse spel komt mij wat harder voor. Het Is wat stugger, zoals er trouwens overal gespeeld wordt in Oost-Europa". Cruyff kan zich nog niet uit laten over de voorbereidingen van Ajax om de eenvoudige re den dat hy het niet wist. "Onze trainers zijn naar de wedstrijd gaan kijken en die zullen nu wel met hun plan komen. Dat maakt tenslotte toch de heer Kovacs uit. Maar gemakkelijk zal het zeker niet warden", meende Cruijff, wiens blessssure aardig geneest. "We hebben gelukkig een zondag vrij en dat komt ons wel ten goede. De blessures krij gen nu gelegenheid beter te ge nezen en we hebben bovendien even wat rust," aldus de captain van de wereldkampioen. PAGINA 25 AMSTERDAM Het is altijd vermakelijk om achteraf te ezen wat trainers aan de vooravond van een belangrijke wed- trijd gezegd hebben. Zo noemde Twente-trainer Spitz Kohn iet Deense „Frem" „vermoedelijk gevaarlijker dan Dynamo Tiflis", en u weet hoe de wedstrijd afliep: het werd in Kopen- lagen 05 voor Twente. Of neem Ernst Happel. Nu moet ik evoren even waarschuwen, dat alles wat in de kranten geno- :eerd staat als uitspraken van Happel, met de grootste terug houding moet worden bekeken. Be weet niet wat het me is. mis- jchien word ik langzamerhand te dit vak, of misschien ben i niet gis genoeg, of misschien ont- ik het ware verslaggeversvuur, iedere keer als Ernst Happel kouwelijk gezicht in zijn jas gedoken) de journallstenkantine het Feyenoord-stadion betreedt en uitleg van de zojuist selde wedstrijd te geven, kom ik te laat voor die twee laatsjes aan de tafel vanwaar Je kans maakt hem te verstaan. DEN HAAG In meer dan een izicht is het vooral de rensport tegen het einde van het Duin- draf- en renseizoen 1972 de seste aandacht trekt. De negatie- i kant: de onverkwikkelijke affai- i twee amateur-Jockeys die via kort geding de rechter willen n beslissen wie uit mag komen het Europees kampioenschap, sitief is de feUe strijd die de pioen-Jockey Henk van der s moet leveren om zijn in 1971 •overde titel ook dit Jaar te be- uden. [Met nog zes rennen in het vooruit- pcht is het vooral Dieter Weiss die kan bedreigen. Verheugend, }]n ook de grote velden die voor ners aan het einde van seizoen binnen de baan kunnen gebracht. Zaterdagmiddag telt de volbloed- opnieuw twee topnummers professionals houden zich bezig de Grote Prijs der 3-Jarigen, larin Gerabher Sweet Memory i waarschijnlijk ook Pallieter het rloop van de strijd zullen bepalen, latrices en amateurs gaan in het de ren om de Beker der mateurs. Twaalf paarden komen i de startboxen, waarvan Joeri, Jet eigenaresse mej. M. Ooms 'n terste kans heeft. Door Nico Scheepmaker Nu even afgezien van het feit dat Üj een soort Weens-Niederlandisch spreekt dat misschien het beste als „voetbaljiddisch" kan worden aange duid, is er ook nog de handicap dat hy murmelt als een beekje. Je moet pal naast hem zitten en je oor vlak by zyn mond te luisteren leggen, om iets te kunnen opvangen van wat hy zegt. Het doet me altyd denken aan die grote schelpen, waarin Je, als je je oor er maar dicht tegenaan drukt, het ruisen van de zee kimt horen Ik wil daar meteen aan toevoegen, dat die beperkte draagwydte van zijn stem my buitengewoon sympathiek is, want in deze tyd van voetbaldic tators is zo'n bescheiden stemgeluid verademing. Je vraagt je wel af hoe hy tydens de training zyn spe lers dirigeert, maar dat is natuuriyk andere kwestie: de sportjourna listen hoeft hy niet te dirigeren, al leen maar zyn mening kenbaar te maken. Natuuriyk ls het wel lastig dat Je hem niet verstaat als Je niet (net Rika Hopper vroeger In de schouwburg) op de eerste ry stalles maar gelukkig hebben de sportjournalisten, vindingrijk als zy zijn, daar een oplossing voor gevon den. De concurrentie tussen de ver schillende dagbladen ten spyt, is het een goed gebruik dat de journalisten die naast Happel zaten en dus de meeste kans hadden iets te verstaan, na afloop van de perconferentie hun eigen persconferentie aan de colle ga's geven, waarop zy melden wat er door Happel gezegd is. Visum Diit ter zyde, nu ter zake. Voor de UEFA-wedstryd tegen OFK Beograd heeft Happel, die tegen zyn ge woonte in zyn tegenstander niet in Joegoslavië was gaan bekyken, ge zegd dat Feyenoord rustig en ont spannen kon spelen, omdat ei Rotterdam geen enkele reden zich aan het spel van de Jo egos la ven aan te passen. „In Belgrado zien we wel weer", voegde hy daar biykbaar I aan toe. Happel ging zover met deze filo sofie (zich niet aan de tegenparty aanpassen) dat hy ook de waarschu- 1 wing van Beograd's trainer dat diens ploeg ook in Rotterdam constant zou aanvallen, niet alleen in de wind sloeg, maar afblufte met een drie mans-achterhoede zonder ausputzer. Het gevolg was in de eerste plaats een allergezelligste, ouderwetse wed strijd met in totaal negen doelpunten waarvan een enkele ten onrechte werd afgekeurd en andere weer ten onrechte werden goedgekeurd! er bleven ten slotte zeven goals over), en in de tweede plaats dat Feyen oord de eerste tien minuten opper machtig was. Het creëerde de ene kans na de andere, terwyi de spe lers van OFK Beograd de indruk maakten dat de Rotterdamse rege ring hun visum had geweigerd voor het overschrijden van die middellijn. Zingen Dit eerste spelbeeld bevestigde mijn vermoedens dat mijn twee Joe goslavische collega's die ik voor de wedstryd uithoorde, de toekomst voor OFK Beograd in hun chauvinisme wat te rooskleurig hadden gezien. „Ofke", zeiden ze, „is een heel merk waardige ploeg. Als het elftal draait, dan is er geen club ter wereld die het kan verslaan, ook Ajax niet, of Feyenoord. Natuuriyk is Feyenoord de betere club maar het gevaariyke Beograd is dat al die jongens nog plezier hebben in het voet bal. Het hele elftal speelt al zes Jaar m, tien van de elf studeren of hebben gestudeerd (al hun kwalitei ten, van student via „technicus" tot medicus werden opgesomd) en het resultaat van de wedstryd kan ze nauwelyks iets schelen, als ze maar leuk gevoetbald hebben. Als ze ver- liezen, komen ze zingend de kleed- j kamer uit". Trouwens, Steponavic, ook volgens Spaanse en Italiaanse kenners „dej beste back van Europa" die echter, net als Van Hanegem, meestal een vrye rol op het middenveld vervulde (zo vertelden ze) had een uur geleden in het motel, vlak voor het vertrek naar het stadion, nog het hoogste lied gezongen. In die mentaliteit paste dan ook het aanvallende ka rakter van Beograd. „Ze vallen uit principe aan, nemen daarby de grootste risico's, maar Ja, zo z(jn ze nu eenmaal. Daarnaast is het het fairste team van Joegoslavië, de scheidsrechters hebben er nooit moei lijkheden mee". Geen wonder dus, dat OFK Beo grad ln zyn uitwedstrijden het mees te publiek naar de tribunes trekt, want iedereen weet: vandaag komt Beograd, spektakel verzekerd. „In SpUt by „Hajduk" waren er 25.000 toeschouwers. „Hajduk" won door een doelpunt, drie minuten voor het eind, maar de toeschouwers bleven na laatste fluitsignaal nog vyf minuten op de tribunes om Beograd toe te Juichen Ik probeerde hun optimisme zc leefd mogeiyk te temperen, om nodige teleurstelling te voorkomen. „Feyenoord heeft een erg hecht en compact elftal waar moeiiyk door heen te komen is", zei ik waarschu wend en ik dacht: zo meteen worden Jullie weggespeeld en piepen jullie wel anders, maar omdat ik niet wist wat „piepen" in het Servokroatisch is, hield ik mijn mond maar, onder het motto: Jullie zien het zo meteen zelf wel. Enfin, die wedstrijd begint, Feye noord start overdonderend, de Bel- grado'ers willen misschien wel aan vallen, maar krijgen de bal niet te pakken, en ik doe mijn uiterste best om, naast mijn Joegoslavische colle ga's gezeten, geen triomfanteiyk ge zicht te zetten (te meer niet omdat ik wist dat de VPRO een camera op de perstribune gericht hield voor het programma „Het gat van Neder land"). Dan even twee uitvallen en het is 0—2 voor OFK Beograd. Bin nen het kwartier hè, dacht ik, zo zo. Kijk eens aan als die twee snelle doelpunten geen geweldige „uplift" aan die zingende voetballers geven, als ze daarvan niet juichend gaan draaien, dan weet ik het niet meer. Feyenoord maakt nu dus helemaal geen kans meer. Feyenoord maakt zich dus even kwaad, en met rust is het 32. Ik leef weer helemaal op, want hoe gek het ook klinkt voor een Amsterdam mer: als ik moet kiezen tussen Rot terdammers en Belgrado'ers, kies ik na lang wikken een wegen toch voor de Rotterdammers. Het wordt 4—2, om de een of andere duistere reden wordt het niet 72, en dan opeens, net zo opeens als het 0—2 werd, wordt het vlak voor tyd nog 4—3 ook, daar had ik toch wel weer schik in, moet ik toegeven. Die 4—3 was een volmaakte uitslag voor deze wedstryd. Iedereen had er geiyk mee gekregen. De 38.000 toe schouwers die waren komen kyken, want het was een feesteiyke, mesjok ke wedstryd. Ook Happel had met zyn concept geiyk gekregen, omdat doelpunten waren gemaakt en publiek iets leuks te zien had gekre gen. En Marovic en myn Joegosla vische collega's konden toch ook triomfantelijk op de drie doelpunten wyzen die zy gemaakt hadden, ter wijl Eddie Treytel dit seizoen pas doelpunt in de kuip had hoeven doorlaten. Overigens ben Ik ervan overtuigd dat Feyenoord in Belgrado wint, niet eens geiyk speelt. Happel heeft OFK Beograd nu wel zien spelen, en weet dus wat hem te doen staat. Feye noord moet als een pietepeuterige boekhouder zyn overdosis aan kwa liteit ten toon spreiden, dan wordt OFK Beograd geleidelijk aan naar een onvermydeiyke nederlaag ge speeld. Niet hotse-knots, zonder aus putzer, maar kalmpjes aan. Enfin, dat heb ik twee weken geleden trou wens ook al geschreven. Hennie Pleizier in typerende houding' hij voert de eerste houdgreep uit. LEIDEN Hij viel onmid dellijk op temidden van al die kwetterende judo-calimerootjes die die middag de zaal van de Leidse sportsohool Luiten be volkten. Hennie Pleizier zag Je dan ook waarachtig niet zo erg gemakkelijk over het hoofd. De aspirant-judokampioen van Ne derland (bij de zwaargewich ten) liep op zijn blote voeten negentig kilo aan vijftienjarig vlees, bloed en bot mee te tor sen. Honderdtadhtig pond schoon aan de haak, die dan wel één meter vijfennegentig Door Paul de Tombe hoog zou moeten hangen. Dat was het niveau vanwaar Hen nie Pleizier het aardse gebeu ren bekeek. Met de bravour van de opgroeiende jongen die na pas negen maanden Judo al was „uitgeschoten" naar een ti tel, maar die tegelijkertijd toch ook nog zo schuchter bleek in de confrontatie met de gevolgen van zijn onverwachte succes. „Het leek gisteren wel of ik Jarig was", vertelde hy enige dagen na zijn opmerkelijke suc ces trouwhartig. „Iedereen die ik tegen kwam, feliciteerde me". Dat Hollandse ritueel van handjes schudden, had dat Ja rige" gevoel nog aangewakkerd, maar de innerlijk springende blijdschap („Ik voelde me de koning te rijk") viel voor de buitenstaander die middag nau welijks te ontdekken. De Was- senaarse scholier van een Leid se LTS verblikte of verbloosde ook niet toen trainer Adri van Polanen zijn prestaties een „openbaring" noemde, al bedoel de Van Polanen dat dan ook in die zin dat hij vooraf nog geen stuiver had willen geven voor de titelkansen van zyn Jonge pupil. Van Polanen (de midden gewicht, die weer werd gekozen om volgende maand tegen Frankrijk een landenwedstrijd met het vaderlandse Judoteam mee te maken)„Omdat hy hier pas 9 maanden was, wist ik natuurlijk dat hij op technisch gebied nog bijzonder veel moest leren. Ik verwachtte zondag dan ook niet veel van hem". Maar Pleizier logenstrafte de vooraf onuitgesproken gedach ten van zijn Judo-leraar. Met maar steeds diezelfde, frappan te gelijkmatigheid „pakte" hij al zijn hoger gegradueerde tegen standers. Steeds deed de drager van de blauwe band dat volgens hetzelfde stramien, daar sport hal Overbosch in Mariahoeve. Driemaal Joeg de eerste been- worp de opponent naar de mat, driemaal voltooide de eerste houdgreep de puntige actie. En dat was geen toeval. „Dat was de enige greep en de enige worp die hij goed kende," zei Adri van Polanen. ,Die eerste been worp en die eerste houdgreep zyn de handelingen die hy het eerst had geleerd, vandaar. Vandaar dat er ln de weken, voorafgaande aan de strijd, hard was getraind in de sportschool aan de Pieterskerkgracht. Van Polanen had zijn aankomend ta lent twee, driemaal per week steeds meer weer laten oefenen op de techniek van die eerste beenworp en die eerste houd greep „Dat was het makkelijk ste omdat hy de heupworpen nog niet kon doen, 't bleek een ideale combinatie", triomfeerde v. Polanen mee, „Z'n tegenstan ders gingen neer en pats, hij lag er bovenop. Daar was geen ont komen en geen uitkomen meer De intensieve oefeningen hadden het vertrouwen van Hennie Pleizier danig ge schraagd., Jk zette wel meer worpen in, maar dat deed ik niet op zeker", wist hij nog. „Pas als ik de beenworp inzette, ging ik met hem naar de grond, dan volgde de houdgreep. Ik moest wel steeds tegen hogere banden uitkomen (Je moest minstens - blauwe band zijn als Je wilde deelnemen) maar daar keek ik niet tegenop. Want ook hier op school oefende ik al vaak met Jongens met een hogere graad. Ik dacht er alleen aan dat ik sneller moest zijn, de „zware" Jongens bleken meestal wat lui. Ik moest de worpen dus snel in zetten en dat ging. Nog niet in de eerste partij omdat ik nog ze nuwachtig was, maar toen ik na de herkansing de eerste wed strijd won, kwam het zelfver trouwen weer terug De herwonnen zekerheid dreef hem naar de halve finale, die hij nog inging met de gedachte dat „een derde plaats eigenlijk ook al mooi was". Pas in de fi nale maakt® een nieuw gevoel zich van hem meester: tegen de knaap die hem in de poule naar de herkansing had verwe zen, toonde de fan van Willem Ruska (,Jk las zyn boeken om daaruit meer techniek op te doen") z'n strijdlustige aard. „Ik dacht: nou moet ik maar met een proberen kampioen te wor den ook. Tot myn eigen verba zing lukte dat VRUDAG 27 OKTOBER 1972 Van onze speciale verslaggever ATHENE CSKA Sofia gold, achteraf, n iet als de voorkeur van Kovacs. De Ajax' coach in het lauwe Athene, waar hij zich orienteerde op het extra-duel tussen Panathi- naikos en de Buig n: „Nu ik deze wedstrijd heb gezien, had ik liever de Grieken ge troffen. Die voetbaden veel minder georganiseerd". Maar CSKA, de weinig populaire Iegerploeg uit Sofia, sprong alsnog over naar de tweede ronde om de EC I, dankzij een ondubbelzinnige 20. Daarmee werd de rechtvaardig heid mede-winnaar. Want indien de Russische scheidsrechter, eind september, de serie itrafschoppen niet in een black-out had ingekort, zou de Bulgaarse kampioen zich af gelopen woensdag al met Ajax hebben gemeten. De Grieken toonden zich overge- ukkig met het (onredelijke) buiten- ;ansje van een derde match. Do- nazos, de aanvoerder van te ploeg, verkondigde al in ver roering een herhaling van de EC-fi- ïale, destijds op Wembley. Maar de lulgaren haalden gistermiddag, op liet wasbord in het Pikolo-stadion, ils rechtmatige vinders him eigen- Hom op. Na 2—1 destijds in Sofia nu —0, die ook als een rake wraak- ieming op de strafcommissie van le UEFA werd gevierd. Animator Kovacs huisde, met Groot, op de ribune. Later, in het hotel, venti- eerde hy zijn bewondering voor de (uigaren. Hoewel die (vermoede- ljk op 28 november en 13 decem- ler) wel moeten wijken voor Ajax. Ik wil het voornameiyk hebben, iver die Bonev. Hy valt misschien liet al te zeer op, maar hij verzet en hoop werk. Hij is de grote ani- lator. De collectiviteit van CSK4 i bijzonder sterk. In het elftal is idereen bereid zich voor elkaar op t offeren. Je kan niet zeggen, dat iet team veel varieert in tempo, ïaar het is wel voortdurend in be- eging". Panathinaikos, dat zich op Griek se wijze verwarde in de zelf ge schapen chaos, droeg (allicht) Ko vacs niet tot prijzende uitspraken. "Waarom zou ik het me niet ge makkelijk wensen. De Grieken gun nen de tegenpartij veel te veel ruimte. Dan is Ajax niet te hou den. CSKA heeft daar misschien weinig gebruik van gemaakt, maar houdt ook in de gaten, dat het wei nig tegengoals heeft. Het was een veel beter voetballend elftal dan Pa nathinaikos, ook in aanvallend op- zdent. We zullen straks gaten moeten pruoeren te tretken via de vleu gels. De beide backs iZafirov en Penev) üjken me Kwetsbaar. CSKA heeft de gewoonte veel op buiten spel te gokken". Trillend De Bulgaren raakten direct al in de winning mood, dankzy een vroeg doelpunt. Na vier minuten striem de Benev, een manusje van alles op het middenveld, de lat. Rechter spits Zjekov was ter plekke om de onzekere doelman Constantinou toch de bal uit het net te rapen (10) Enkele seconden na rust overrom pelde CSKA opnieuw Panathinai kos. Stankov, ook uit de middelste drie (waaruit veel werd geschoten), kende geen mededogen met de tril lende Constantinou: 2—0. De Grieken hadden tal van kansen om die score rigoreus om te gooien. Vooralde lange Antoniades weiger de aan de cyfers te komen. Zelfs oog in oog met keeper Filippov met Gaganelov, Penev, Stankov en Benev, Marasliev en Denev opge nomen in de nationale selectie spatte zijn schot als vluchtig vuur werk in het zwerk uiteen. Na rust konden de Grieken de (genade) slag van 2—0 niet verkroppen. Zij ter roriseerden de tegenpartij. Vooral de Argentijn Veron bekoel de zijn teleurstelling In overtredin gen, die overeenkwamen met het ge bruikelijke bandietisme in sommi ge wedstrijden om de wereldbeker. Driemaal liep hij, snuivend als een stier, in op doelman Pilippov. De Schotse scheidsrechter Mullan slin gerde hem er desondanks niet uit. In het gekrakeel gebaarde hij maar als een man,die slechts de vrede kwam prediken. Uiteindelijk zwaai de hij toch drie keer met de kaarttegen twee Grieken, van wie er één openlijk in de duim van een Bulgaar beet en tegen Benev. die zonder schroom natrapte. Raadsel Het voetbal moest geheel wijken rUSKU.8. „SLJUJL M> i/ÜUf lltlj IKJy ULOIJU ILGt. U601C GIJ LM uu.lt uuivyu.. in deze samenzwering. Tussen het vele fluiten door creëerde Panathi naikos wederom enkele hoopgeven de openingen. Trainer Puskas, die snakte naar een herontmoeting met Ajax: "Als Je zoveel kansen mist, verdien je deze uitschakeling. Wat Antoniades vandaag mankeerde, is me een raadsel. Ik beschouw CSKA zeker als een goede ploeg. Maar het is kansloos tegen Ajax. Dat is voor mij nog altyd het beste elftal van Europa". Collega Manolev: "Ik vind het geweldig om Ajax als tegenstander te ontmoeten. Natuuriyk zyn de Ne derlanders favoriet, al was het al leen maar op grond van hun erva ring. Maar ik moet optimistisch zijn. Anders hadden we ons net zo goed uit dit toernooi kunnen terug trekken. Vroeg of laat krijg Je toch een sterke tegenstander. En dat het nu al in een vroeg stadium de sterkste van allemaal is. nou ja, daar is nou eenmaal niks aan te doen".

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 25