dienst met daad Dienst met het Woord of met van het jaar deuren nu met deuren Kerkarts en sexualiteit nnnnSj) Nieuw Esso album (3,45) met gratis Kleurenfoto's Hongersnood Nieuw Guinea VERKIEZING LUTHERSE SYNODELEDEN Beroepingswerk Doopsgezinde zending bestaat 125 jaar AANSLAG OP RELKWIE 2deurs Sdeurs PAGINA 20 VRIJDAG 27 OKTOBER 1| In de „kathedraal" van de Nederlandse Doopsgezinden de Singelkerk in Am sterdam is het feit herdacht, dat het deze maand 125 jaar geleden was, dat een eigen doopsgezinde zendingsvereniging werd opgericht. Het was in een tijd, dat zich ook in ons land het bekende Reveil voltrok, welke beweging een beperkt aantal doopsgezinden had aangetrokken en dat ook van invloed was op de vorming van een nieuwe organisatie. De oprichting van de zendingsver eniging, die in 1950 een nieuwe naam kreeg: Doopsgezinde Vereni ging tot Evangelieverbreiding, en de uitzending (reeds ln 1851) van de onderwijzer Pieter Jansz naar Japa ra op Java waren niet de eerste missionaire activiteiten van de doopsgezinden in ons land. In 1821 werd er een Nederlandse afdeling van de Baptist Missionary Society opgericht, waarvan veel doopsgezin den lid waren. Maar na de stichting van de Ned. Baptistengemeenten, die een geheel ander karakter hadden dan de Engelse Baptistengemeenten, bedankten er veeel leden, vandaar dat in 1847 een eigen doopsgezinde zendingsvereniging werd opgericht. Na de Tweede Wereldoorlog won de gedachte hoe langer hoe meer veld, dat zending niet van een ver eniging, doch van de kerk moet uit gaan. een standpunt, dat men in kerken van gereformeerde belijdenis altijd had verdedigd en in praktijk gebracht. De nieuwe kerkorde, die in 1951 in de Ned. Herv. Kerk werd Ingevoerd, bepaalde dan ook dat de kerk voor de zending verantwoorde lijk was. De kerk nam het werk van de vroegere samenwerkende zen dingscorporaties over. De synode van de Evang. Lutherse Kerk deed hetzelfde, gevolgd door de bestuurders van de Algemene Doops gezinde Soclöteit, die in 1957 een nieuwe instantie in het leven rie pen: de Doopsgezinde Zendingsraad, die belast werd met de leiding van het zendinsgwerk. De vereniging, toen al meer dan een eeuw oud, bleef om formele re denen bestaan, vertelt ds. L. Lauren- se te Delfgauw, die zijn pastoraat in de kleine gemeente van Delft comi- neert met het secretariaat van de zendingraad Behalve op Java heeft men nog zendingsterreinen op West-Iran en Tchjaad ln Afrika. Daar vindt men echter geen Nederlandse doopsgezin den. De Doopsgezinde Zendingsraad werkt namelijk met de doopsgezin den gemeenten in Duitsland, Frank rijk en Zwitserland samen in het Europaisches Mennonitisches Evan gelisations Komitee, het EMEK dat ook op de herdenking in Amsterdam tegenwoordig was. Zo arbeiden er bijvoorbeeld twee Zwitserse verpleeg sters in West-Irian. De Nederlandse Mennonieten zorgen speciaal voor Midden-Java. In de doopsgezinde gemeente is men er altijd sterk van uitgegaan, dat iedereen zyn eigen mening moet hebben en dat men niemand Iets moet opdringen. Kan men zich dan wel geroepen voelen tot zen dingsactiviteiten? Het ligt inderdaad voor de hand, antwoord ds. Laurense, dat de zending in de negentiende eeuw ge dragen werd door de orthodoxe vleu gel van onze broederschap. Maar die oude tegenstelling van orthodox en vrijzinnig geldt vandaag in veel mindere mate. al zal bij die doops- zinden bij wie de roeping tot getui gen sterk is, ook uiteraard meer en thousiasme voor de zending worden gevonden. De gemeenten die uit de doopsge zinde zending zijn ontstaan, zijn 30 mei 1940, vlak na de inval van Duitsers in Nederland, waardoor het contact werd verbroken, zelfstandig geworden. Twaalf autonome gemeen ten vormden toen samen een kerk verband, de Evangelische Kerk op Java. Deze gemeenten vertonen na tuurlijk typisch doopsgezinde ken merken: de doop van volwassenen na geloofsbelijdenis, de afkeer van het afleggen van de eed en de auto nomie van de plaatselijke gemeen ten. Een consequentie van de zelf standigheid is dat niet de Doopsge zinden Broederschap in Nederland, maar deze Javaanse kerk zendings- actviteiten ontplooit. Wij helpen slechts zegt ds. Laurense bij de ta ken, die zij niet aankunnen. De bood- ongeveer 25 gemeenten maar er zijn nog honderd evangelisatleposten. De kerk is sinds 1965 erg gegroeid. Vier partners dragen gezamenlijk dit se- menarie: de Evangelische Kerk, de Chinese Kerk, het EMEK en Amerikaanse doopsgezinden. We steunen deze school niet met geld, maar we geven wel een bedrag aan de synode van de Evangelische Kerk, die dan zelf deze school mede moet financieren. Jubileumactie panty extra de panty die tegen een stootje kan (In de groene verpakking) Op alle zending svelden treft men veelal de bevolking in een voudige omstandigheden aan. treden. Dat is een dienst met het woord en een dienst met de daad, aldus ds. Hoekema, die bijbelse theo logie en Nieuw Testament doceert. De school, die men niet kan verge lijken met theologische hogescholen in Nederland, maar meer het peil van een middelbare opleiding heeft, telt 35 studenten. Er is een groot aantal vacatures. Er zijn wel slechts sdhap moet door de mensen daar worden uitgedragen. De opdracht van ds. A. G. Hoekema, buitenge woon predikant van de gemeente Haarlem, die sinds 1 september 1968 in dienst van de Doopsgezinde Zen dingsraad in Pati werkt, is dan ook om die hulp te verlenen door als docent aan de Theologische School van de Evangelische Kerk daar op te Ter gelegenheid van het Jubileum heeft men een financiële actie ge organiseerd. Men heeft aan alle doopsgezinde gemeenten gevraagd of zij een bedrag van f 125.000 bo ven de normale bijdragen bijeen wilden brengen. Daarmee hoopt mei dan enkele projecten te kunnen fi nancieren, die plaatselijke gemeen ten in Nederland op touw hebben gezet. Zo is er een actie om de Javaanse predikanten een motor fiets te geven, omdat ze die hun werk dringend nodig hebben. Men wil ook hier weer volgens het principe van de zelfstandigheid de Javaanse gemeenten zelf laten uit maken wat er met het geld zal wor den gedaan. Wij hebben geen ver langlijstjes opgesteld, merkt domi nee Laurense op, wij nemen geen beslissingen meer. Landbouwkolonie Men zou dat een modern standpunt kunnen noemen, maar de eenvou dige onderwijzer Pieter Jansz zag al een eeuw geleden in 1875 dat men deze weg moest inslaan. In dat Jaar schreef hij een boekje getiteld Landontginning en Evange lisatie op Java: een voorstel aan de vrienden van het Godsrijk. Daar in legde hij een nauw verband tus sen het godsdienstig en het maat schappelijk leven der Javanen. Zijn mening werd door het verenigings bestuur oorspronkelijk niet ge deeld. Pieter Jansz, die kort daarop door ziekte werd gedwongen zich met het vertalen van de Bijbel in het Javaans bezig te houden, heeft zijn plannen dan ook niet kunnen verwerkelijken. Zijn zoon Pieter A. Jansz, die in 1878 werd uitgezonden heeft dit echter wel kunnen doen. Hij stichtte een landbouwkolonie bij de berg de Moeria. Dienst met het woord en met de daad! 't Nieuwe album bevat al 66 kleuren foto's. Er ontbreken nog 34 zelfklevende foto's. Die zitten in 16 zakjes. U krijgt bij bijna alle Esso dealers steeds een zakje gratis bij 20 liter benzine of 2 liter Esso Mix. 't Album is dus snel vol! ^£SSO] Het aannemen door de hervormde synode van het minderheidsrapport over de sexualiteit, maakt het niet ondenkbaar dat bij een aantal mensen schuldgevoelens en frustra ties zullen toenemen. Dit schrijft de hoofdredacteur van Medisch Con tact. dokter F. A. Bol, in het laatste nummer van dit offlclë'e orgaan van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering der geneeskunst. Het minderheidsrapport, dat door de synode in Juni is aanvaard met 37 tegen 13 stemmen, gaat onder meer uit van een verbod van voor echtelijk geslachtsverkeer. Volgens de heer Bol komen vele artsen op hun spreekuur in aanraking met mensen die door voorschriften als deze in conflict zijn geraakt. In dit verband merkt de heer Bol op, dat men soms de indruk krijgt dat het spreekuur van de arts wordt gebruikt als sluitstuk voor niet opgeloste maatschappelijke, ln dit geval religieuze problematiek. De medicus laat zich wat al te gemak kelijk de „zwarte plet" ln de hand drukken, schrijft hij. Die Indruk wordt nog versterkt door het advies van het breed mo- deramen van de Hervormde Kerk aan de overheid inzake de zedelijk heidswetgeving. Dit advies betreft de pornografie en het moderamen stelt erin voor de zogenaamde har de pornografie alleen op recept ver krijgbaar te stellen. De wereldraad van Kerken heeft al le aangesloten kerken gevraagd geld in te zamelen ter leniging van de hongersnood op Nieuw-Guinea. Er is een bedrag van 100.000 dollar no dig. De stichting oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen heeft haar gironummer voor dit doel geopend. Bijdragen kunnen worden gestort op postgiro nr. 5261 ten name van de Stichting oecumenische hulp in Utrecht onder vermelding „Hon gersnood Nieuw-Guinea". De procedure voor verkiezing van leden voor de Lutherse synode is ver ruimd. Eerst kozen alleen de kerke raden. Zij stelden kandidaten voor uit een landelijke lyst en kozen daar uit 12 predikanten en 24-niet-predi- kanten, die met elkaar zonder een formele band met de eigen gemeente, n.l. "èb titre personnel", de synode vormden. Langs twee lijnen is hierin met ingang van de nieuwe zittings termijn van mei 1973 verruiming ge komen. Ieder lid van de Lutherse Kerk ki Nederland wordt thans de gelegen heid geboden by de eigen kerkeraad schriftelyk personen voor te dragen, die naar zyn mening ervoor in aan merking komen in de synode een plaats te krygen. Voorts mogen nu ook groepen van tenminste twintig leden schriftelyk by de synodale commissie één of meer kandidaten stellen. Daarvoor gelden enkele een voudige voorwaarden. Zo dient de te stellen kandidaat te worden gepolst omtrent zijn of haar bereidheid even tueel lid van de synode te worden. Ook moet de groep by de kandidaat stelling een motivering geven. De kandidaat moet voorts ouder dan 21 jaar en jonger dan 70 zyn. De leden van de Lutherse Kerk zullen in de periode van 10 december 1972 tot 1 februari 1973 tydens een openbare (wy k) kerkeraadsver gade- ring in de gelegenheid worden ge steld aan de verkiezing van de leden mee te doen. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Zoetermeer: J. C. Schuurman te Putten, te St. Philips- land: G. KKorporaal, kandidaat te Gorinchem, te Onstwedde: J. Vroeg- indewey te Emmeloord. Bedankt voor Veenendaal: M. v. 1 ei Bosch te Goes. Gereformeerde Kerken (vrijge maakt buiten verband) Bedankt voor Kampen: W. J. v.d. Linde te Urk. Imp. Leonard Lang B.V., Stadhouderskade 113, Amsterdam. TeL 020 - 730867. alle prijzen Incl. BTW, af Born. keer, alleen in altaarlinnen in te steken. (n In de lijkwade van Turi rij na zijn kruisdood Jezus g0 zijn. Ze is het eigendom huis van Savoye. De politie vermoedt, dat dt slagen het werk zijn van een ffl TURIJN (AFP) Voor de twee de keer in twintig dagen heeft een onbekende geprobeerd een aanslag te plegen op de „Heilige lijkwade van Turijn", een relikwie in de Ko- Comfortabel (royale ruimte voor 4 personen)sterk (47 DIN pk)veilig, handig, zuinig, fel (0-100 km/u in 20,5 sec.), snel (140 km/u top), ruim entree, allergemakkelijkst (3e deur), auto van het jaar! DE BUJDE RIJDERSr$Ë7

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 20