SAIGON BEPAALD NIET TEVREDEN Hoofdlijnen van akkoord MCGOVERNS VERLIES: KWESTIE VANFATSOEN STAATSGREEP IN DAHOMEY De Mercedes Diesel is opmerkelijk zuinig. Daar is het een diesel voor. Maar hij is daarbij èn veilig èn comfortabel èn duurzaam. Daar is het eenMercedes voor. VRIJDAG 27 OKTOBER 1972 SAIGON/PARIJS (Reuter, AFP) Saigon is bepaald niet tevreden met de voorwaarden van het ak koord dat tussen Hanoi en Was hington is gesloten, evenmin als met de verklaring die Henry Kis singer eraan heeft gewijd. In kringen rond het paleis Doc Lap lei men gisteren dat het niet om kleine meningsverschillen of over detailpunten gaat maar om ver schillen over "basisprincipes". Men bevestigde nog eens dat de regering in Saigon op het strand- punt blijft staan dat "de uiteinde lajke beslissing bij haar ligt". Op de vredesconferentie in Pa rijs vroeg de Zuidvietnamese afge vaardigde Ngoeyen Xoean-phong aan een aantal eisen te voldoen voordat vrede kan worden geslo ten. "De communisten moeten in stemmen met een bestand in heel Indo-China die alle strijdenden be treft aan alle oorlogsdaden In elke vorm een einde maakt. Ook moe ten zij precies meedelen welke waarborgen zij willen geven om in ternationaal toezicht op het be stand te verzekeren". Phong sprak nog van de verschei dene fundamentele verschillen in politieke kwesties. Hij pleitte voor waarborgen voor het Zuidvietna mese volk om over zijn eigen toe komst te beslissen, "langs demo cratische weg en zonder bedrei ging van dwang in enigerlei vorm en zonder buitenlandse inmenging" Formule Phong kritiseerde de formule, voor een Z uid - Vietnam ees kabinet voor nationale verzoening, be staande uit drie partijen. Hij zei dat dit geen doelmatige garanties biedt voor een strikte eerbiedi ging van het recht op zelfbeschik king van het Zuidvietnamese volk". Vlaggen President Thioe had trouwens in zijn toespraak van dinsdag toege geven dat er wel spoedig een staakt-het-vuren zou komen maar dat hij nooit zou toestaan met het Bevrijdingsfront samen een coali tieregering te vormen. Door Hanoi is dit nu Juist wel voorgesteld. Saigon heeft de politie op dracht gegeven beslag te leggen, op alle rode of blauwe stof waar van Viet Cong-vlaggen zouden kun- nenn worden gemaakt. De politie vatte haar nieuwe taak meteen aan en hield op een stuk snelver- keersweg tussen Saigon en Tay Ninh, 48 kilometer westwaarts, autobussen en vrachtwagens aan, om de passagiers te fouilleren. Twee vrouwen die 200 meter van de gewraakte stof bij zich hadden werden aangehouden. Thieoe heeft in het begin van de week gezegd dat iedereen die een Viet Cong-vlag uithangt, voor de krijgsraad zal worden gedaad en de kans loopt ter dood te worden veroordeeld. De Vietcong zou dui zenden vlaggen naar steden en dorpen gesmokkeld hebben om te laten uithangen zodra een wapen stilstand zou worden afgekondigd. De Vietcong-vlag is blauw van bo ven en rood van onder. In het midden prijkt een gele ster. WASHINGTON/HANOI/PARIJS/SAIGON (Reuter, AFP, UPI, DPA) Er komt vrede en het door Hanoi gepubliceerde akkoord van negen punten is in grote lijnen juist. Dit heeft de belangrijkste Amerikaanse onderhandelaar, president Nixons veiligheidsadviseur dr. Henry Kissinger, gisteren gezegd op een persconferentie na de publikatie van de overeenkomst en de beschuldiging van de Noordvietnamezen en het Bevrijdings front dat de Amerikanen zich eraan trachten te onttrekken. Kissinger betreurde de indiscretie van de Noordvietnamezen maar prees de „juiste weergave" door Hanoi van de tot nu toe overeengekomen punten. Nadrukkelijk maakte hij uitzondering voor de datum 31 oktober als datum van ondertekening. De bekendmaking van deze datum zou echter het gevolg kunnen zijn van een „onopzettelijk misverstand" van de Noord Vietna mese regering. De Noordvietnamezen stellen dat de Amerikanen na enkele malen uitstel akkoord waren gegaan met 31 okto ber voor ondertekening van het ak koord en 1 november als datum van ingang voor een wapenstilstand. Kis singer zei beloofd te hebben ernaar te streven tegen 31 oktober tot een wapenstilstand te komen, maar zich niet sterk te hebben gebonden van wege nog op te lossen detailpunten. In de nacht van zaterdag op zon dag heeft Washington Hanoi nog om een slotbijeenkomst gevraagd ter op lossing van die punten, maar tot op heden is geen antwoord ontvangen, aldus Nixons adviseur. Amerika laat zich niet tot een overeenkomst dwingen als de voor zieningen daarin niet Juist zijn, zo zei hij. Tegelijkertijd zo menen ♦waarnemers, waarschuwde hij de Zuidvietnamese president het been niet stijf te houden. "De Verenigde Staten zullen zich niet van een over eenkomst laten afhouden als de voor zienlngen Juist zijn". Hij zei ook: Ik wil benadrukken dat wat er nog ge daan moet worden zeer klein is ver geleken met wat al bereikt is." Bestand Kissinger erkende dat al overeen stemming bestaat over ingang van de wapenstilstand 24 uur na de onderte kening van het akkoord en over te rugtrekking van alle buitenlandse troepen binnen 60 dagen. Tegelijker- tijd vindt de uitwisseling van krijgs gevangenen plaats. Een internationa- commissie zal de wapenstilstand iranderen. Er kan binnen enkele weken vrede Jn en zelfs eerder afhankelijk van ^3een datum waarop de Noordvietna- n de slotbijeenkomst willen. Kis singer zei ervan overtuigd te zijn dat prsident Ngoejen Van-thieu met de overeenkomst zal instemmen. Problemen die nog moeten worden opgelost zijn onder meer: voorkomen dat de wapenstilstand in gevaar kan komen door een laatste poging om nog gebied te veroveren en politieke controle over zekere gebieden te krij gen, taalproblemen in de tekst van de overeenkomst, de eis van Noord-Viet- dat de overeenkomst moet wor den getekend door de Verenigde Sta- ;n Noord-Vietnam namens hun bondgenoten. Er zijn ook vragen over een vraag gesprek van de Noord Vietnamese pre mier Pham Van-dong in een Ameri kaans tijdschrift. i dat er ook verduidelijking moet komen over het tijdstip van een Vietnamese regeling ln verband met de regeling van de conflicten ln Laos en Cambodja. Eén van de andere problemen, aldus Kissinger was of Washington de overeen komst zou ondertekenen uit naam van Zuid-Vietnam. Kissinger zei dat Saigon het op bepaalde punten wel en op andere punten niet eens was met de voor gestelde regeling. Nixoil Ook president Nixon heeft gezegd van mening te zijn dat de moeilijk heden die een bestand en een poli tieke regeling in Vietnam nog in de weg staan zullen worden opgelost en dat de Verenigde Staten een eervol le vrede zullen winnen. Hij deed deze voorspelling tijdens een Repu blikeinse verkiezingsbijeenkomst op het vliegveld van Huntington ln de staat West-Virginia. Nixon en pre mier Pham Van-dong van Noord- Vietnam hebben eerder deze maand boodschappen over het Vietnam- vredesoverleg uitgewisseld. Polsen De Verenigde Staten zijn begon nen met het polsen van andere lan den die eventueel bereid zouden zijn toezicht te houden op een bestand Vietnam. Zweden is bereid desgevraagd zit ting te nemen in een internationale commissie voor het toezicht op een wapenstilstand in Indo-China, zo werd donderdag in Stockholm verno men. Kort voordat Kissinger zijn pers conferentie op het Witte Huis gaf, WASHINGTON Presidentieel adviseur Henry Kissinger op zijn nu al historische persconfe rentie. eiste de Noordvietnamese delegatie leider in Parijs, eveneens tijdens een persconferentie, dat de Ver enigde Staten de overeenkomst op 31 oktober ondertekenen, zoals volgens hean overeengekomen. Amerikaanse beschuldigingen, dat Hanoi de geheimhoudingsovereen komst heeft geschonden werden door delegatieleider Xoean Thuy, van de hand gewezen. „Er was geen geheimhoudingsovereenkomst" KOTONOE (Reuter, AFP) In de Westafrikaanse staat Dahomey heeft het leger gistermiddag de macht overgenomen. De presidentië le raad en de nationale raadgeven de vergadering zijn ontbonden. Bij het presidenti71e paleis zijn schoten gevallen maar over slachtoffers is niets bekend. In de hoofdstad Ko- tonoe is alles rustig gebleven. De presidentiële raad was gevormd op 30 april 1970 en bestond uit drie leden die beurtelings gedurende twee Jaar het presidentschap zouden ver vullen. De huidige president was de 55-Jarige Justing Ahomadegbe. Over zijn lot en dat van een der andere leden van de raad, Hubert Maga, die tot 7 mei van dit Jaar president was, is nog niets meegedeeld. De derde man van de raad. Souroumig- Apithy, is met vakantie in Frankrjk. Het was de vijfde staatsgreep in Dahomey sinds het land in 1960 onafhankelijk werd van Frankrijk. "wij waren gedwongen de tekst te i De Voorlopige Revolutionaire Re- publioeren omdat de Verenigde Sta- gering van Zuid-Vietnam (Vietcong) ten, naar onze mening, de onderte- 'heeft zich al akkoord verklaard kening, onder allerlei voorwendse- j met de overeenkomst zoals die nu len, begonnen te vertragen. I bekend is. ADVERTENTIE Een befaamde veiligheidskool, een schokabsorberende voor- en achterzijde, een schokbrekend dashboard, een veiligheids- stuurkolom, veiligheidssloten, een rammelvrije carrosserie, die qua constructie op de oersterke dieselmotor berekend is en een zeer hoge inruilwaarde, ook na vele jaren trouwe dienst. Dat koppelt elke Mercedes Diesel aan zijn opmerkelijke zuinigheid. Dat doet geen andere diesel hem na! Wanneer mogen wij u noteren voor een proefrit? Mercedes Diesel. Klasse als geen ander. ROOYAKKERS AUTOMOBIELBEDRIJF N.V., Oegst- geest, Leidsestraatweg 1, tel. 01710-52643/4 N.V. L.I.A.M., Lelden, Vondellaan 45, tel. 01710-44545. HANOI (AFP, Reuter) Het ak koord zoals door Hanoi gepubliceerd en door Washington "in grote lij nen" bevestigd omvat de volgende negen punten: 1. De Verenigde Staten eerbiedi gen de onafhankelijkheid, soeverei niteit en onschendbaarheid van Vietnam, zoals in de akkoorden van Genevè in 1954 erkend. 2. 24 uur na ondertekening van de bestandsovereenkomst in heel Zuid-Vietnam beëindigen de VS alle militaire activiteit, de bombar dementen en het leggen van mij nen in de Noordvietnamese wate ren. De terugtrekking van de Ame rikaanse strijdkrachten en die van hun bondgenoten zal in 60 dagen geschieden. De beide partijen in Zuid-Vietnam, d.w.z. het leger van Saigon en het bevrijdingsleger, zul len niet opnieuw met militair ma terieel worden bevoorraad, met uit zondering van het vervangen van vernield materiaal, en zullen geen beroep doen op een buitenlandse adviseur. 3. De twee tegenstanders zullen gelijktijdig met de terugtrekking van de Amerikaanse troepen hun gevangenen uitwisselen. 4. Het volk van Zuid-Vietnam moet zelf door middel van werke lijk vrije verkiezingen onder Inter nationale controle over zijn toekomst beslissen om te komen tot "verzoening en internationale over eenstemming". Er zal een be stuursvorm onder de naam "natio nale raad van verzoening en natio nale eendracht" komen bestaande uit drie gelijke partijen, die de toe passing door de revolutionaire re gering en het bewind van de re publiek Zuid-Vietnam moet bevor deren van de getekende akkoorden en de algemene verkiezingen moet organiseren. 5. De hereniging van Vietnam zal geleidelijk „met vreedzame midde len" wordt verwerkelijkt. 6. Er zullen een militaire ver bindingscommissie van vier partij en en één van twee partijen, alsme de een internationale controle- en bewakingscommissie worden ge vormd. Dertig dagen na de onderte kening van het akkoord zal een internationale conferentie voor waarborgen voor Vietnam worden gehouden. 7. Het vraagstuk van Laos en Cambodja zal worden geregeld op basis van de Geneefse akkoorden van 1954 en 1962. 8. Commissies voor het vestigen van nieuwe betrekkingen tussen Noord-Vietnam en de VS zullen in het leven worden geroepen. Zij zullen bijdragen tot het helen van oorlogswonden en de opbouw na de oorlog van de Democratische Re publiek Vietnam (Noord) en Indo- China. Datum 9. Dit akkoord zal na de onderte kening door de ministers van Bui tenlandse Zaken van Amerika en Noord-Vietnam op 31 oktober in Parijs van kracht worden. Over dit laatste punt zijn de Verenigde Staten het, zoals gemeld, oneens. In het akkoord maakt Ha noi geen melding van het vertrek van president Thioe. Op zijn pers conferentie zei Xoean Thuy daar over dat Thieu aan kan blijven als hoofd van de regering in Saigon welke zal bestaan naast die van de Vietcong overeenkomstig het akkoord in de door hen beheerste gebieden. ADVERTENTIE Natuurlijk kun je beweren: wat de boer niet kent dat (vr)eet ie niet. maar een boer is ook maar een mens, nietwaar, en iedereen heeft zo z'n kleine gebreken. bon appétitf Wegens (uw) goede smaak alle seizoenen geopend. Palaceplein 3, Noordwijk aan 2e« Telefoon (01719) 2488 (Door onze correspondent) NEW YORK De Amerikaan se verkiezingscampagne heeft iets gekregen van een wake, in de zin waarop Ieren de wacht houden bij het stoffelijk overschot van een fa milielid voordat hij begraven wordt. In Amerika is het wachten op de verkiezingsdood van kandidaat George McGovern en het enige waarop zijn aanhangers nog kun nen hopen is dat het een milde dood zal zijn, dat zijn nederlaag minder verpletterend zal zijn dan de opiniepeilingen nu al weken lang voorspellen. oor I Henk Leffelaar op reis met 1 George McGovern wie echter met de senator heeft cin meegereisd, raakt onder de indruk van zijn zelfvertrouwen en zijn blijkbaar authentieke geloof in een overwinning. De verklaring daar voor is dat McGovern bezeten is van de boodsohap die hij het Ame rikaanse volk wil brengen. H\j is een politicus voor wie overtuiging be langrijker is dan het begeerde ambt en hij is er zeker van dat wat hij te zeggen heeft geen kiezer onbe roerd kan laten. Maar tegelijkertijd is er in zijn manier van spreken, in zijn diep gevoelde verontwaardiging over de chinacerieën van de Nixon-rege- ring, een ondertoon te bemerken van onmacht. Hij pleit zoals een theoloog pleit voor geloof in gods woord tenslotte was McGoverns vader een methodistische dominee. Waar andere politici mensen-me nigten melken voor applaus, is ap plaus voor McGovern een bijna hinderlijke onderbreking van wat hij zeggen wil. Wijlen Robert Kennedy noem de hem „de meest fatsoenlijke man in de Senaat" (een uitspraak die door vele sprekers die McGovern introduceren wordt gememoreerd), en het is misschien Juist dit fat soen dat McGovern parten speelt en hem ervan weerhoudt de gebrui kelijke plichtplegingen te betrach ten die andere politici verwach ten. Een voorbeeld daarvan is zijn stroeve relatie met Shirley Chis- holm, het zwarte vrouwelijke lid van het huis van afgevaardigden. McGovern belde Chisholm op. zes weken na het partijcongres in Mia mi en vroeg haar of zij zijn vrouw zou kunnen vergezellen op een be zoek aan haar district in Brook lyn. Chisholm was gepikeerd, om dat de senator haar niet eerder had opgebeld, zoals kandidaten voor het presidentschap plegen te doen als gebaar tegenover de verslagen me dedingers tenslotte had zij zelf een spectaculaire campagne voor de presidentiële kandidatuur van de Democraten gevoerd: de eerste vrouw en dan nog zwart, in de Amerikaanse politieke geschiedenis. Haar indirecte weigering van Mc Governs verzoek (ze zei dat ze het te druk had) werd door hem niet begrepen. Korte tijd later belde hij opnieuw. Weer verzuimde hij zijn excuses aan te bieden en weer zei Chisholm dat ze geen kans zag McGoverns vrouw te vergezellen. Tenslotte informeerde McGovern- stafleden bij een assistente van Chisholm wat de reden van haar terughoudendheid was. Toen de se nator op de hoogte werd gesteld, belde hij haar voor de derde keer, bood zijn excuses aan, waarna Chisholm hem toch niet helemaal van harte begeleidde op een bezoek aan Cheyney-college in Pennsyl vania en later op de dag naar Bed ford - Stuyvesantde vervallen ne- gerwijk van Brooklyn waar Chis holm vandaan komt. Weinig Een incident als dit illustreert hoe weinig politiek McGovern is ingesteld en ook hoe weinig er varing zijn staf heeft. Een derge lijk verzuim zou in de campagne van John Kennedy ondenkbaar zijn geweest. Dit gebrek aan ervaring en McGoverns essentieel a-politieke in stinct was in de voor-verkiezingen een van zijn charmes, maar in de nationale verkiezingen is het een gebrek aan finesse en inzicht. Toch is het apathische verloop van deze presidentsverkiezingen niet alleen aan McGovern te wij ten, want het is een verkiezing niet tussen twee kandidaten, maar tussen een kandidaat en een pre sident die vindt dat het Amerikaan se volk hem een tweede ambts termijn verschuldigd is. President Nixon moet de naam McGovern nog over zijn lippen la ten komen. Als Nixon zich al aan den volke vertoont, dan is het op zorgvuldig uitgekiende bijeenkoms ten met een minimum aan persoon lijk contact. Want de les, die Nixon in 1968 leerde was, dat hij als mens de kiezers tegen zich innam, maar dat hij met de synthetisch gekweekte image van „beza digd staatsman" en met even kunst matig samengestelde menigten van toehoorders de indruk kon wekken van persoonlijke populariteit. Het is het zelfde recept dat zijn ima ge-dokters dit Jaar hebben voorge schreven. Door het uitblijven van een wer kelijke confrontatie tussen McGo vern en Nixon en doordat er geen werkelijke vergelijkingen getrokken kunnen worden tussen de campag nestijl van beide kandidaten, maakt McGoverns campagne een dimen- sieloze indruk. Het is één van de redenen waarom zijn campagne geen vlucht heeft genomen. Sluw Een andere reden Is de zeer slu we manipulatie van de publieke opinie door Nixons public-rela tion-experts. Het is een manipula tie die middelen als infiltratie en sabotage van de Democratische par tij niet schuwt, die met kille be rekening waarheden opoffert aan halve waarheden, en die oppor tunisme heeft verheven tot een ere code. Het meest recente voorbeeld daar van is het briefje van president Nixon, waarmee ouden van dagen met hun laatste uitkering van ouderdomsvoorzieningen werden verrast. Deze uitkeringen waren met 20 procent verhoogd. Het briefje suggereerde dat zij deze verhoging te danken hadden aan president Nixons warme belangstelling voor hun lot. De waarheid is echter dat de verhoging door het Democrati sche Congres erdoor werd gedrukt en dat president Nixon, die een ver hoging van 5 procent had voorge steld, zich tot het laatste toe met hand en tand tegen de 20 procent bleef verzetten. Voor de heer Nixon is het be langrijkste dat men wint. Voor Mc Govern is het meer een vraag hoe Je wint en hij baseert zijn ver trouwen op een overwinning op de overtuiging dat Amerikanen van nature fatsoenlijk zijn een the ma dat hij in zijn toespraken vaak aanroert. Waar McGovern echter geen rekening mee houdt, na ze ven Jaren oorlog in Vietnam, is dat ook fatsoenlijke mensen him fat soen kunnen verliezen wanneer zij maar lang genoeg bedrogen wor den, niet uit zwakheid, maar uit verwarring.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11