LEIDSCH DAGBLAD HANOI: AKKOORD IN PARIJS BEREIKT 89 NIEUW! VVD: zorgen om 'gat' van half miljard HU E Oploskoffie O ,VS moeten overeengekomene uitvoeren TV vandaag LEIDSCH DAGBLAD NOS: 'Kijk geld f 112.- of kleur toeslag' WATER IN mn mossels versteege EUR0PA PANTY Gedroste Deense kok opgepikt (9urf Qföeu WS* Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 26 OKTOBER 1972 No. 33848 jrecteur: G Koopman iofdredacteur: Hao Mulder DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t 25,90 per kwartaal (postabonnementen t 25,30). I 8,76 per maand (btj eoornjtbetallng)piro 57055, losse nummers f 0,35 Witte Singel t. Leiden TeL: 25041. Redactie: 21507 NaDezorging tot 20 uur. teL 30500 (zat 18 uurl |0NG KONG Radio Hanoi heeft donderdag verklaard, fet de Verenigde Staten en Noord-Vietnam in Parijs over- fnstemming hadden bereikt over een wapenstilstand. De frereenkomst zou nog deze maand in Hanoi en Parijs lorden getekend. De Verenigde Staten trokken zich echter (rug, omdat zij moeilijkheden in Saigon heetten te hebben. ,X>e bewering over die zogenaamde moeilijkheden in Saigon gewoonweg een voorwendsel van de Amerikanen om de ver- zzenlijking uit te stellen van die zaken, die zij reeds toegezegd dden", aldus Hanoi. In Washington weigerde het departe- mt van Buitenlandse Zaken iets te zeggen over het bericht Hanoi. de Noordvietnamese regering officieel namens de regering Hanoi gezegd dat men de VS op- pt „alle punten waarover over stemming was bereikt precies en reet uit te voeren'en het verdrag de oorlog en het de vrede in Vietnam op oktober te tekenen". ipenstilstand olgens Hanoi hield het plan in V.S. hadden aanvaard dat er 24 uur na het ondertekenen loord- en Zuidvietnam het vuren worden gestaakt, onmiddellijk ipen werden ondernomen voor t laten van alle krijgsgevangenen, laatselijk regen Bilt verwacht van vanavond norgenavond: ie nacht en ochtend veel bewol- met plaatselijk regen en hier laar mist. Morgen ook af en toe Zwakke tot matige wind tussen en oost. Minimumtemperaturen 10 graden in het zuiden tot on er 2 graden in het noordoosten het land. Maxima morgen om- is 15 graden. (ODgemaakt om 12.40 uur). 27 OKTOBER op: 7.26 uur; onder: 17.21 uur. ia op: 21.25 uur; onder: 13.27 uur. i jwater te Katwijk te 6.15 uur en uur, laagwater te 2.07 en 14.28 alle Amerikaanse troepen werden te> ruggetrokken binnen de 60 dagen ei er tussen de huidige Zuidvietnamese regering en het Bevrijdingsfront „vrije democratische verkiezingen werden gehouden tot het ener natoinale coalitieregering" Zuid-Vietnam. De VS .mochten zichzelf niet In laten met welke politieke aktlvitelten dan ook namens individuele perso nen in Zuid-Vietnam". Ameri ka moest, aldus de verklaring, de afhankelijkheid, eenwording en ter ritoriale onschendbaarheid van Viet nam respecteren. De eenwording van noord er zuid diende geleidelijk plaats te vin den en langs vreedzame weg. Laos-Cambodj a De souvereiniteit en neutraliteit van Cambodja en Laos moeten door alle partijen die bij het conflict zijn betrokken, worden erkend. Amerika moet alle militaire tiviteiten in die landen staken, alle troepen uit die gebieden terugtrek ken er er geen nieuwe troepen of wapens meer heen sturen. Het eind van de oorlog moet voor waarden scheppen voor de vestiging van betrekkingen tussen de VS Noord-Vietnam waaronder de moet bijdragen tot de heropbouw in Noord-Vietnam en heel Indo-China. Als laatste punt werd in de uit zending genoemd dat het vredesak koord onmiddellijk in werking moet treden zodra het door de VS en Noord-Vietnam is getekend. Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 11 no de krant reed9 vanaf heden. f. 1972 en ontvang Stuur mij 4 weken het Leldsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres: plaats: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leldsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. DEIN HAAG De liberalen heb ben het moeilijk met het gister middag door de vakcentrales ge- DEN HAAG De NOS heeft 't kabinet vanochtend voorgesteld de omroepbijdrage voor 1973 te ver hogen van f75 tot f112. De om- roepstichting heeft becijferd dat een verhoging tot 108 gulden zoals door de regering is voorgesteld zowel het volgend Jaar als in 1974 een tekort van 24 miljoen oplevert. Om de tekorten weg te werken, heeft de NOS ook nog een ander plan. Dan zou er volgend Jaar een speciale "kleurentoeslag" geheven moeten worden bij de bezitters van een kleuren^.rvisie De voorgestel de verhoging van het luister- en kijk geld zou dan beperkt kunnen bllj- tot f 105,-. Werknemers bij radio en televisie drongen vanochtend tijdens de openbare hoorzitting over dit on derwerp aan op een jaarlijkse auto matische aanpassing van de om roepbijdrage aan de stijging van lo nen en prijzen. Bezwaren tegen de verhoging van de omroepbijdrage kwamen zowel van de kant van de bejaarden als de invaliden. "De uitkeringen alge mene bijstandswet moeten met ten minste 108 gulden per Jaar ver hoogd", aldus de Alg. Ned. Invali den Bond. "Juist voor deze groepen moeten radio en televisie tot de noodzakelijke kosten van levenson derhoud gerekend worden. Ze ho ren dan ook rechtstreeks onder de ABW té horen. presenteerde eisenpakket voor een centraal loon- en prijsakkoord, waarmee de werkgevers in grote lijnen hebben ingestemd. De WD fractie in de Tweede Kamer, van daag in spoedberaad bijeen, heeft met name zorg over de consequen ties van de loonstijging van 2.5 pro cent, in de per 1 Januari te vernieu wen cao's, voor de rijksbegroting. Globale berekeningen hebben uit gewezen dat het pakket van maat regelen, waarover werkgevers vakvereniging 't nagenoeg eens zijn, een "gat" van ongeveer vijfhonderd miljoen in de begroting slaan. Er zou een uitweg kunnen worden gevonden uit de moeilijkheden door geld te lenen op de kapitaalmarkt, maar by de opstelling van de be groting heeft minister Nelissen (Fi nanciën) dit Juist willen vermijden. Een verhoging van de loon- en in komstenbelasting is niet waar schijnlijk omdat de WD zich daar tegen tot het uiterste zal verzetten. Morgen zal het kabinet beslissen, of het al dan niet zal ingaan op het eisenpakket van de vakcentrales. Za terdag volgt het tweede, afrondende gesprek, tussen de regering en het georganiseerde bedrijfsleven. Binnen het NW blijft de opstelling van Groenevelts Industriebond NW nog onduidelijk. Maandag komt de bondsraad van deze vakbonden in Utrecht bijeen om zich uit te spre ken over de recente ontwikkelin gen. SAIGON Zuidvietname se soldaten in een troepen transportschip op de Me kong. De laatste dagen is de gevechtsactiviteit in Zuid-Vietnam sterk opge laaid. Beide partijen schij nen zoveel mogelijk grond gebied te willen beheersen voordost een overeenkomst van kracht wordt. Er gaan geruchten dat zaterdag een bestand van kracht zal worden. Er is wat meer hoop dat dan toch nog een sociaal akkoord de ge moederen van Nederland tot bedaren zal brengen. Wellicht is de tragi-komedie alsnog een gelukkig slot beschoren, al zal de schurk van het stuk de inflatie ontkomen, zoals altijd. De progressieve drie komen in een onverwacht dilemma, omdat zij en zij niet alleen in de vaste veronderstelling verkeerden dat onder het kabinet-Biesheuvel zo'n sociaal akkoord niet meer moge lijk was. Maar er lijkt nu meer water aangevoerd te worden, van regering zowel als van werkgevers en werknemers en de wijn blijft aan de smaak. De linkse drie hadden zich massief achter de eisen van de vakbeweging geplaatst en moeten nu meebuigen of barsten. De vakbeweging stelt zelf keer op keer dat ze een pressiegroep in de samenleving wil zijn, maar geen politieke ambities als zodanig heeft. In de praktijk is het natuurlijk vaak andersom, al is het In Nederland nog niet zo gesteld als in Engeland, waar de Labour- partij van de financiële steun van de vakbeweging afhankelijk ls om te kunnen functioneren. De strijdbare Industriebond van het NW zou het straks tot een conflict kunnen laten aankomen met de top van de eigen vak centrale door „nee" te zeggen tegen een pakket dat die NW-top zelf aanvaardbaar vindt. Maar dan blijken de aanstaande ver kiezingen belangrijker voor sommige vakbondsleiders dan een gezonder sociaal-economisch klimaat voor de leden. Voor deze politieke opvatting hebben die leden echter geen mandaat ge geven. 26 PAGINA'S Het gezag van de voormalige partizaan Tito, de huidige onge kroonde koning van Joego-Slavië (op de foto rechts nog schijnbaar onbekommerd een verjaarstaart aansnijdend) is tanend. N? moei lijkheden in Kroatië beginnen ook de Serven zich te roeren. Tito hanteert als oplossing oude dog matische middelen om de disci pline te bewaren PAGINA 9 Brandpunt-chef Ed van Westerloo meent, dat de keuze van onder werpen het karakter van zijn actualiteitenrubriek zal blijven be palen PAGINA 5 Werknemers willen geen loon- et prijsmaatregelen PAGINA 7 Feijenoord speelde een reprise van een tien jaar oude wedstrijd PAGINA 11 Eddy Merckx heeft er weer een record bij: hij fietste meer kilo meters in een uur dan destijds Ole Ritter PAGINA 15 Weer een episode uit het laatste boek van prof. dr. L. de Jong PAGINA 19 Een en ander over hondenten toonstellingen PAGINA 21 Spiritueel ballet op muziek van Bach PAGINA 25 zoekt U een voortreffelijk muziekinstrument Stap dan eens binnen bij Mossel Versteege... het gerenommeerde adres met de grootste collectie piano's, vleugels, orgels, etc. En profiteer van de unieke voordelen van onze muziekscholen. Groningen. Heorlen en Middelburg deze week bij eerste kwaliteit altijd rimpelloos passend Spaar mee voor gratis sherrypakket Geertsema zoekt geld voor Leiden DEN HAAG Na aandrang van uit de Tweede Kamer heeft minis ter mr. W. J. Geertsema (Binnen landse Zaken) zioh vannacht nader uitgelaten over de financiële positie van de gemeente Leiden. Hy ont kende, dat hy gistermorgen ty- dens de begrotingsbehandeling had betoogd, dat de regering helemaal niets voor Leiden kon doen en dat de gemeenten zijn eigen financiële boontjes zou moeten doppen. „Wij zoeken naar mogelijkheden", zei Geertsema, "Al zeg Ik er meteen bij, dat elk van de maatregelen die wy overwegen op zichzelf niet vol doende soelaas bieden". Een van de maatregelen die in overweging is, is een verfijningsre geling .historische stadskern" uit het gemeentefonds. KOPENHAGEN (Reuter) De 28-Jarige Deense scheepskok Jör- gen Christiansen, die er zondag avond in Aberdeen alleen vandoor ging met de treüer Nordkap waar op hij werkte, is vanochtend vroeg op 12 mijl van de Jutlandse haven plaats Thyboroen aan boord geno men door een ander Deens vissers schip, dat twee man op de Nord kap heeft gezet om het schip thuis te brengen. Christiansen, die ruim drie da gen geen bed had gezien, viel spoe dig in slaap. Hij zal in Esbjerg aan land worden gezet. De kok heeft geen verstand van navigatie. Wel heeft hij volgens zijn moeder altijd schipper willen worden, maar hij ls daarvoor op zyn ogen afge keurd. Christiansen heeft via de radio tot zijn ouders gezegd, dat het avontuur "zuiver delirium" is geweest. Wat hij precies bedoeld (met dat) 'delirium' ls nog niet duidelijk. Het kan zijn, dat hij bedoelde dat hij dronken was geweest toen hij ervan door ging. Als de omstandig heden 'normaal' waren geweest zou Christiansen als een held wor den binnengehaald. Alleen met een treller van Schotland naar Dene marken varen met onderweg storm is voor wie dan ook een prestatie van belang. Maar zoals de zaken nu staan zal Christiansen stevig worden aangepakt In "La Presse Musicale" vindt men met lof gewag gemaakt van onzen jeugdi gen landgenoot, den violist en componist Martlnus van Gelder, die zich thans te Parijs bevindt. Het blad deelt mede, dat de jonge kunstenaar den 9den Octo ber in het Palis de l'Indus- trie zelf een door hem ver vaardigden marsch heeft ge dirigeerd en door het talrij ke publiek zeer is toege juicht. Volgens het Britsche "Medical Journal" heb ben driehonderd jonge Rus sinnen zich aangemeld als leerlingen voor de nieuwe medische school te Peters burg. Daa de rechter slechts zeventig geplaatst kunnen worden, zullen velen teleur stelling ondervinden. Het heeft Dinsdagnacht in Friesland, Drente en in het Noord-westen van Over ijssel zóó gevroren, dat 's morgens in wijken en sloo- ten een flinke laag ijs lag. De thermometer wees negen graden vorst aan. Het gras in de weiden is op en het vee moet gestald worden. In Rusland wordt de economische toestand met den dag ernstiger. Het aan tal werkloozen neemt on rustbarend toe, vooral in steden en industrieele cen tra. In Petrograd bedraagt het aantal werkloozen 65.000. in Moskou 37.000, in Odessa 16.000, in Charkoff 12.000 enz. Daar de bevolking uit de door hongersnood ge teisterde districten naar de steden stroomt, wordt het aantal werkloozen dagelijks grooter.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1