Steun voor de landbouw ('rees voor EEG- :iubsidie aan de )eense visserij ALGERIJN OP „SCHIPHOL" MET REEKS BOMRRIEVEN 'Ik heb nooit geexperimenteerd' Lardinois doet toezegging HOE POST Kamervragen over politiedemonstratie Omstreden hartchirurg dr Van der Schaar: Defensie begroting akkoord bENSDAG 25 OKTOBER 1972 BINNENLAND De Finse president Uhro Kekkonen is in Den Haag. Vanmiddag ontmoette hij onder andere een groep Kamerleden op het BinnenhofDe regering biedt hem in Kasteel Oud Wassenaar een diner aan. De 72-jarige president brengt een driedaags staatsbe zoek aan ons land. Hij werd gisteren door prinses Beatrix en prins Claus op de vliegbasis Soesterberg verwelkomd. Gezamenlijk reed men in de koninklijke trein naar Amsterdam waar koningin Juliana en prins Bernhard hen opwachtten. De Finse president logeert op het paleis op de Dam. Gisteravond werd daar een galadiner ge houden. De koningin prees daarbij Finlands streven naar stabiliteit in het noorden van Europa De foto werd gemaakt voor aarwang van het galadiner. EN HAAG Het tweede-kamer- J. Koningh (DS'70) is bang da: :e vissers, nu hun land lid i: orden van de EEG, zullen probe- op verkapte wijze subsidie uit de opese pot te krygen. et kamerlid sprak tijdens de be- ingsbehandeling van het minis- Landbouw en Visserij er minister Lardinois of er nu aan gedacht wordt aan een ient controle-systeem om elijke gang te voorkomen. Deense vissers zullen onder mom van aanvoer voor mense consumptie veel jonge haring aen aavoeren, die officieel door- it, waardoor zij worden afge- de vismeelfabrieken. Deze aangevoerd door leden producentenorganisatie, kan lit Brussel in belangrijke mate ien gesubsidieerd", stelde de heer ingh. zijn antwoord beloofde de be sman op korte termijn schrif- op deze vragen nader in te Nederlandse regering heeft in brief aan de IJslandse regering eykjavik geschreven dat de een- je uitbreiding van de visserij- lar 50 myl door ons wordt erkend. nister Lardinois van Landbouw 'issnj heeft dit gisteren in de jJfde Warner tijdens de begrotings indeling gezegd. ADVERTENTIE -1 LAARZEN*^ I lort vraagt rdubbeling O n subsidie N HAAG De georganiseer- port vraagt een verdubbeling iet rijkssubsidie: bijne elf mil- rt" gulden in plaats van de 5.5. en die is uitgetrokken In de 4ing 1973 van cultuur, recrea- e|. i maatschappelijk werk. een petitie die vanmiddag aan "weede Kamer is aangeboden de Nederlandse Sport Fed era- j ordt gezegd, dat "des port na g is verwijderd uit het wel- 1 fcleid van de regering". NSF vraagt de Tweede Kamer fc georganiseerde sport na meer 100 jaar werken voor een ge- vrijetijdsbesteding deze af- [politiek heeft verdiend". Volgens de bewindsman draagt dit besluit alleen maar bij aan de over- bevissing van de rest van de Noord- Namaak-bom bij EL AL AMSTERDAM (ANP) Een anoniem telefoontje over een bom bij het kantoor van de Israëlische Luchtvaartmaatschappij El Al aan het Rokin heeft de Amsterdamse politie dinsdagavond in alarm- toe stand gebracht. Maar al spoedig bleek dat het hier weer om een maak bom ging. In het portiek van de El Al werd een kartonnen koker gevonden, vuld met lood en een wekkertje. Er zaten echter geen ontsteking, geen batterijen en geen springstof in he "projectiel", dat door twee bomex- perts van do Amsterdamse politie werd verwijderd. DEN HAAG Tijdens de begro tingsbehandeling van het ministerie van Landbouw en Visserij heeft mi nister Lardinois gisteren in de Twee de Kamer toegezegd dat, als er een sociaal contract komt en het lage btw-tarief op 4 procent gehandhaafd blijft, voor de landbouw compensatie zal worden gezocht. De bewinsdsman antwoordde hier mee op vragen van het Kamerlid dr. Ter Woorst (KVP) die namens de drie confessionele fracties zijn zorg hierover had geuit. „Laat de land bouw niet het kind van de rekening worden", had hij gezegd. Minister Lardinois zag onder meer als oplossing dat dan een aantal be langrijke produkten van het hoge tarief (dat van 14 naar 16 procent zal gaan) naar het lage tarief zal moeten worden verschoven. Ook voelde hij iets voor belasting-voor delen of een combinatie van beide Tijdens de begrotingsbehandeling ging een aantal kamerleden in op het onlangs verschenen bericht dat meer dan de helft van de boeren Jongen haalt met ambulance buurt uit bed ENSCHEDE (ANP) De poli tie van Enschede heeft 's- nachts om drie uur een dertien jarige jongen gearresteerd, die in een straat in Enschede op en neer reed met een ziekenauto, met loeiende sirane en bran dend zwaailicht. Hij zette met de gestolen auto de buurt flink op stelten. De Jongen was afkomstig uit een opvangcentrum in Gronin gen. In die stad had hij een spik splinternieuwe auto gestolen, was daarmee naar het Gelder se Angerlo gereden. Daar kwam hij zonder benzine te staan en stal daarom een twee de wagen, die bij Emmen zon- brandstof raakte. In Emmen wist hij tenslotte de ambulance op de kop te tikken waarmee hij in Enschede d mensen uit bed haalde. De ge schrokken buurtbewoners alar meerden de politie, die hem klem reed, na eerst twee pis toolschoten te hebben gelost, tij dens de achtervolging. De poli tie was overigens bijzonder on der de indruk van de stuur manskunst van de 13-Jarige. slechts een inkomen van rond het minimum-loon heeft. Tuijnman (WD) vroeg de minis ter of het niet mogelijk is dat er voor de tuinbouw een soort subsidie wordt gezocht ter bescherming van de un faire concurrentie uit het Oostblok. De socialist Vredeling uitte onder meer veel kritiek op het ruilverkave- lingsbeleid. Hij was van mening dat veel meer aandacht zou moeten wor den geschonken aan landinrichting. De ruilverkaveling zou daarbij als in strument moeten worden gebruikt. Hij diende een amendement in, waarin wordt voorgesteld om meer geld (5 miljoen) beschikbaar te stel len aan de Stichting Beheer Land bouwgronden. Dit geld zou volgens hem kunnen worden gevonden als de ruilverkaveling van de bovenloop van beken niet wordt doorgezet. Drs. Verwoert (DS'70) diende een motie in waarin hij voorstelde alle stemmingen over ruilverkavelingen op te schorten totdat de ruilverkave- lingswet is herzien of vervangen. Verder diende hij een amendement in waarin hij voorstelt tien miljoen over te hevelen om de natuurreser vaten Planken Wambuis, Huis ter Heide en de Amerongse Berg te be houden. DEN HAAG (ANP) "Gistermid dag laat heeft de douane op Schip hol bij bagagecontrole twee koffers met springstof en vuurwapens aan getroffen. In de ene koffer werden gevonden een grote hoeveelheid tro tyl ontstekingsinrichtingen, enige handgranaten en een aantal niet geadresseerde bombrieven. Zo heeft het ministerie van Justitie gister avond meegedeeld. "In de andere koffer zaten enke le pistolen met patronen. De koffers bleken te behoren bij een reiziger R. H. op doorreis van Damascus naar Zuid-Amerika. Deze man, 33 Jaar oud en geboren in Jordanië, was in het bezit van een Algerijns diplo matiek paspoort en zou volgens zijn zeggen verbonden zijn aan een am bassade in Zuid-Amerika. Bij het verhoor heeft hij verklaard niet be- de panty die tegen een stootje kan (In de groene verpakking) teren tijdens de begrotingsbehande ling van Binnenlandse Zaken minis ter mr. W. J. Geeftsema vragen ge steld over de politiedemonstratie van afgelopen maandag. Het kamerlid wil een onderzoek door de rijksrecherche naar de gebeurtenissen van die middag. „Als de persberichten juist zijn dan waren er uitwassen die de politie niet past. Er is een taxi chauffeur gemolesteerd, agenten zijn in ramen geklommen en er is ge gooid met uniformstukken. Boven dien was er geen vergunning voor, lichtte het kamerlid toe. Bijna de gehele kamer wilde ech ter betere salarismaatregelen voor de I politie, vooral voor de agenten met lagere inkomens. De kritiek richtte zich op het feit dat de regering te weinig tegemoet is gekomen aan de wensen van de politie, wier taak l steeds zwaarder wordt. Het PvdA-kameriid Latoan wilde 17 tot 10 miljoen gulden extra voor de verbetering van de salariëring van vooral het jonge personeel. LIEROP Hartchirurg dr. P. J. van der Schaar lijkt de si tuatie gelaten over zich heen te laten gaan. Maar hij plukt ge spannen aan een rieten kinderstoeltje. Hij zegt eerst niet veel. De houding van een man die afwacht. En hoopt. Nee, hij wenst niet nog meer aantijgingen aan zijn adres te horen. Maar mis schien komt er iets wat op een oplossing lijkt. Van der Schaar, de zondebok uit het Eindhovens Binnenzie- kenhuis, heeft de afgelopen dagen zoveel op zijn brood gekre gen, dat hij het amper kan verwerken. „Er is niet met hem samen te wer ken", meent de medische staf van het ziekenhuis. Veel erger: „Bij zijn operaties vallen veel doden", zegt collega-vrouwenarts Van Wijk. Een wit huis dat verscholen ligt in de Brabantse bossen bij Lierop. Mooi, maar moeilijk bereikbaar voor wie de omgeving niet op zijn duim pje kent. Als we er die middag te laat aankomen, slaapt de hartchi rurg. Een hazeslaap, want hij laat niet lang op zich wachten. Het conflict rond de hartöhirurgie in het Binnenziekenlhuis dreunt even later uit de radio. Ook de kin deren Van der Schaar luisteren. Naar het verweer van hun vader tegen grove beschuldigingen. Dr. Van der Schaar praat rustig, is vriendelijk. „Het gaat zo langza merhand gewoon langs me heen", zegt hij. „Bijna onwezenlijk. Er wordt over mij beslist en ik zit hier". Hoop Hij is die dag nog wel in het zie kenhuis geweest. Alleen maar om wat lopende zaken af te werken. Verder wacht hij de beslissende mededeling af. Of van het bestuur het ziekenhuis, óf van minister Stuyt. Hij heeft nog een sprankje hoop dat Stuyt hem elders in het land een plaats aanwijst in de hartchirurgie. Van der Schaar zal en wil ook niet meer binnen de muren van het zie kenhuis in Eindhoven werken. In dat ziekenhuis, dat de afgelopen Ja- een groeiende faam verwierf in de hartchirurgie. mede dankzij het werk van deze hartchirurg, liggen de hartoperaties sinds 1 Juli stil. In de bedden op de h artaf deling liggen nu andere patiënten. De ope ratiewachtlijst is tot het minimum gedaald. Veel patiënten willen straks, als de operaties zonder dr. Van der Shaar worden hervat, lie ver naar een ander ziekenhuis. Ook zou er nu al een verloop zijn van andere patiënten. Hij zal geen stappen ondernemen tegen artsen van het Binnenzieken- huis. „De schade is op die manier toch niet goed te maken. De beschuldi gingen komen van mensen met wie ik niet samenwerk. Men heeft altijd al geprobeerd ons team uit elkaar te rafelen. Maar het is nooit echt gelukt tussen mij en mijn naaste medewerkers tweedracht te zaaien". „Overigens geloof ik dat de kritiek veel dieper ligt. Ze hebben mij als een vlag op het ziekenhuis gebruikt. Maar ik wilde wat anders. Meer operaties dan sommigen lief was. Je moet namelijk regelmatig opereren om de hartchirurgie zo veilig en be trouwbaar mogelijk te maken. Vier tot zes operaties per week is heel gewoon". „Ik had ook mensen in opleiding. En als je dat allemaal goed wil doen, moet je ook internationaal werken. Ik ging wel naar Amerika en Engeland, maar op eigen kos ten". Drie per week Sinds 1969 werkt dr. Van der Schaar In bet Binnenziekenhuis In Eindhoven. Hij is nu 44 jaar. Begon in 1962 ,in de hartchirurgie. Hij doet gemiddeld drie hartoperaties per week. Maar hij heeft ook weken van vier operaties. Daarbuiten ver richt hij longoperaties in Weert en Breda. Het conflict in het Binnenzieken huis is overigens niet nieuw. Het bestaat zolang dr. Van der Schaar heeft geprobeerd de hartchirurgie uit te bouwen. Zijn ideëen stuitten op verzet bij de algemeen chirurg van het zieken huis, dr. M. Eysbouts. De ruzie over de plaats van de hartchirurgie ging uiteindelijk zo diep, dat er ook persoonlijke vetes ontstonden. Van de veertig medische specialis ten spraken 35 zich uit tegen Van der Schaar. Daarmee sloegen zij het besluit van minister Stuyt en het advies van dr. Veldkamp in de wind. De Hartpatiëntenvereniging vreest dat straks dr. A. Masshour, de as sistent van dr. Van der Schaar die ook tegen hem is, de plaats van de hartchirurg zal innemen. Dr. Van der Schaar heeft ooit ge zegd dat hij zijn collega nog niet geschikt acht om alleen te werken Later heeft hij die uitspraak op ad vies van bemiddelaar dr. Veldkamp ingetrokken. De hartpatiënten, de verpleegkundigt staf en de anesthe sist Van Dijk bleven solidair met dr. Van der Schaar. De anesthesist is inmiddels gedwongen ergens ander? te gaan werken. Waar de Eindhovense arts VaD Wijk zijn beschuldiging over veel sterfgevallen op baseert, is de chi rurg niet duidelijk. Hij acht het mogelijk dat de arts een oor te luisteren heeft gelegd bi, hartspecialisten. Een onzorgvuldig, greep uit het operatieboek van dr Van der Schaar is ook niet uitge sloten.. aangezien dat boek niet meer in handen is van de hartchi rurg. Nooit eerder Nooit eerder is het vakmanschap van Van der Schaar aangetast. De enige man die hem ooit grondig heeft doorgelicht is prof. Tausk, hoofd van de documentatie commis sie van het academisch ziekenhuis Utrecht. Zijn advies was toen on*, r Van der Schaer kandidaat te stellen voor het noogleraarschap in de hart- ?n vaatchirurgie in Utrecht. Sterftecijfers heeft dr. Van der kend te zijn met de inhoud van da koffer met springstof en handgra naten. Deze koffer had hij in Da mascus ontvangen. Hij meende niet anders dan dat er documenten in waren bestemd voor iemand bij een Algerijnse ambassade in Zuid- Amerika. „De pistolen met amunitie had hij aangeschaft voor collega's di plomaten. De officier van Justitie in Haarlem heeft na kennis te heb ben genomen van het resultaat van het onderzoek, besloten af te zien van strafrechtelijke vervolging. Hij is van oordeel dat ook na grondig onderzoek niet is komen vast te staan dat de betrokkenen met de inhoud van de meegegeven koffer bekend was zodat een strafvervol ging geen zin heeft. Betrokkene heeft inmiddels, na afstand gedaan te hebben van de gevonden goede ren, zijn reis naar Zuid-Amerika vervolgd. Het ministerie van Justitie ver klaarde dat het geen verdere in lichtingen zal geven. Op de foto links dr. v. d. Sande, rechts dr. v. d. Schaar. dr. Veld- Sohaar wel gegeven kamp. „Omdat je in Nederland geen ver gelijkingsmateriaal hebt door te kleine centra, kun je en mag je er niets mee doen. Als bij mij veel mensen zouden sterven, had ik niet zoveel patiënten uit het hele land gehad. Er waren patiënten bij die elders waren geweigerd". Dr. Van der Schaar: „Sterftecijfers heb ik overigens al vaker in het Nederlands tijdschrift voor genees kunde gepubliceerd. Die mogen ze allemaal zien. Ik kan naar eer en geweten zeggen dat ik geen enkele experimentele operatie heb ver richt". DEN HAAG Ondanks de felle te genstand die vorige week tijdens «1e defenslebegrotingsbehandeling door de oppositie is gevoerd, is de begro ting gisteren zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Vorig Jaar stemden PvdA, D'66 en PPR tegen de begroting. Minister H. J. de Koster (Defen sie) zal laten onderzoeken of de diensttijd tot twaalf en voor som- 3 rangen tot uiterlijk veertien maanden kan worden terugge bracht. Dit op aandrang van zowel de oppositie als de regeringspartijen, de CPN-fractie na steunde de he le kamer de motie van het KVP-ka- merlid J. van Eisen. De commissie Dienstplichtzaken is door de minister belast met de studie van de verkorte diensttijd, die moet samengaan met wijziging van het oproepings- en uitstelbeleid. Brandstichting uit schaamte op huwelijksdag MAASTRICHT (ANP) Op de dag dat hij zou gaan trouwen, heeft de 25-Jarige machinebankwerker L. C. uit Kerkrade „uit zenuwachtig heid" een brandende sigaret in de muurkast van zijn slaapkamer ge legd, naast een stapeltje kleding, dat later vlam vatte. Voor de rechtbank te Maastricht zei hij gistermiddag dat bij hem toen het idee was gerezen de brand even verder te laten woeden om la ter aan de verzekeringsmaatschap pij te kunnen opgeven dat een deel van zijn geld was verbrand. Zijn plan ging niet door, omdat een broer de rookontwikkeling ontdekte. Volgens een psychiatrisch rapport moet de man in een neurotische toe stand hebben gehandeld. Zijn ge hele bezit was f24 en verder had hij f 1300 van een bank in Duits land geleend. „Ik schaamde mij er voor zo weinig te hebben gespaard," zei hij voor de rechtbank. De officier van Justitie eiste zes weken gevangenisstraf waarvan drie voorwaardelijk. Uitspraak 7 november. VROUWEN ORGANISATIES FUSIONEREN DEN HAAG (ANP) De ruim één miljoen vrouwen die in ons land zijn georganiseerd in één van de 56 landelijke organisaties en drie overkoepelende instellingen g«— sa menwerken. Gisteren hebben hun afgevaardigden in de Triumfator- kerk in Den Haag dit besloten. Een interimstichting zal de samenwer king vorm geven. Op de vergadering waren 37 van de 56 organisaties alsmede drie over koepelende Instanties aanwezig. Zij besloten ieder de gelegenheid te ge ven de komende Jaren de werkzaam heden van de koepels in elkaar te schuiven. Unaniem was m«»rt sot aens hiertoe een Interimstichting op te richten die gaat fungeren als "on- tactpunt voor de organisaties ener zijds en de overheid en de maat schappij als geheel anderzijds.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7