Oude gereedschappen niet in de vuilnisbak Iedere zondag fietsdag' Waddinxvener heeft verzameling Ingeland herkozen Jaarconcert op niveau van koor 'Concordia' PAGINA 4 STREEK WOENSDAG 25 OKTOBER 1972 WADDINXVEEN Gereedschappen waarmee ouder wetse vaklieden hun oude ambachten uitoefenden vormen een van de onderwerpen waarvoor G. Verborgh (35) voor blinden of andere gehandicapten gediend wordt. weet al te goed. dat het alleen van a capelle oefenen komt, dat de zui verheid <mel uitzondering van wat hoge liggingen) bij dit troepje pure diletanten markant veroverd kon worden. Alle eer, het lineaire con trapunt was duidelijk te volgen. Merkwaardig dat een op Ingegneri en Palestrina volgend motet van Haydn, nu met steun van pianobe geleiding, door verminderde con centratie de vormvastheid ver loor. In de toneelkoren (speciaal het puik voorgedragen Dorpskoor uit Smetana's Verkochte Bruid en het Rebellenkoor uit Suppe's Bocaccio) keerde het evenwicht weer terug. Welbooren is een waarborg voor het bereikbare. De kleine bezetting be lette niet om ongeforceerd volklin- kend de grote ruimte te vullen. En de dirigerende zangleraar weet ook iets van stemplaatsing af. Zoals Ada v.d. Bent, de koorbegeleidster op de piano, van toonplaatsing in haar altijd onwrikbaar dwingend neer geworpen klavier impulsen. De tenor Distel velt (door Welboo ren begeleid) had nauwelijks iets riskantere kunnen uitkiezen dan de Ottavio-aria's Dalla pace en Mio Tesoro uit Mozart's Don Juan. Eén keer hebben we het stilstaan op een hoge toon een snipper nog reiner ge wild, maar wat zat het allemaal goed, ook in meiismen of coloratuur frappant gaaf, terwijl hij in liede ren van Schubert, Wolf, Haijdn in pretentieloze eenvoud de oorsprongs aandoening, elk lied eigen meegaf. Zijn uitgesproken lyrische stem krijgt gaandeweg een donkerder gloed. Wat deze tenor laten op de plan ken voor zelf nog verder bijleren zal, de actie, zit bij Eke Witteveen al volledig in de stem. Een pakkend dragende grote glanzende beweeg lijke stem, reeël zowel in de droom sfeer van een Schlummerlied uit Weber's Freischütz als in het uit bundiger. expansiever Mio Babbino uit Pucinni's éénakter Gianui Schicchi. Wat kleine versoepeling hier en daar, kan nog wel. KEES VERHOEF. LEIDEN— In het vijftiende dis trict (Wassenaar, Katwijk en Voorschoten) van het Hoogheem raadschap van Rijnland zijn de zit tende leden, vertegenwoordiger van het ongebouwd eigendom, herkozen. Dat zijn H. R. J. graaf van Zuylen van Nijevelt —hoofdingeland en mr. R. C. baron Snouckaert van Schaubrug hoofdingeland plaatsvervanger beiden uit Wasse- ALPHEN AAN DEN RIJN Ve len, die echt wel van een fietstochtje houden maar er niet zo gauw toe Het visserij schap zal een stu die gaan maken over de structure le gevolgen van de afsluiting van de Oosterschelde. Deze studie wordt begeleid door de Deltacommissie van het schap. In het bijzonder zal worden nagegaan wat de gevolgen van de voltooiing van de Deltawer ken zullen zijn voor de visserij. Het visserijschap wijst erop, dat het uit stellen van dit onderzoek niet in houdt, dat het schap terug is geko men op zijn mening dat het open houden van de Oosterschelde te pre fereren is boven de afsluiting. In de week van 25 t/m 30 sep tember werd 5220 kilo diepgevro ren, gekaakte haring in Katwijk aangevoerd. Dit brengt het totaal sinds het begin van de teelt op 2.166.391 kilo, waarvan in Scheve- ningen 1.316.115 kg; in Katwijk 537.993 en in IJmuiden 312.283 kg. Het Britse visserij bescher mingsvaartuig de "Miranda" is na een tocht van 26 dagen in de IJs landse wateren teruggekeerd naar Huil. De "Scotia" is de "Miranda" gaan vervangen. Voorstel tot verkoop van Jacobswoude met 3-8 verworpen WOU BRUGGE De raad van Woubrugge heeft gister avond een voorstel van B. en W., om de ambtswoning van de bur gemeester voor f 125.000,op te knappen aangenomen. Dat be drag zal worden besteed om het interieur te moderniseren. Dat is niet zonder slag of stoot gegaan. Eerst werd er een voorstel ge daan om de ambtswoning te ver kopen en van de opbrengst een nieuwe ambtswoning te laten bouwen. Dat voorstel werd met 3 voor en 8 tegen verworpen. Gou- tier, de indiener van het voor stelFaber en Scheelbeek stem den voor. Mevrouw Sijses wilde de hele kioestie uitstellen tot na de behandeling van de begroting in december, ivanneer de conse quenties van deze uitgave zijn te overzien. Ook dit voorstel werd verworpen en wel met 29. komen om alleen op de „stalen ros" te stappen en in de streek rond te toeren, kunnen volgend jaar iedere zondag (start laatste zondag in fe bruari) een tocht van twintig of veertig kilometer door het „groene hart" rond Alphen maken. Organi satrice is de Ren- en Toervereniging „Avanti", die deze toeristische trim- tochten op touw heeft gezet. Mocht het aantal deelnemers/sters zo groot zijn, dan zal een tweede groep op zondagmiddag kunnen ver trekken. Deze tochten zullen ook nog een extra sportief karakter krijgen voor hen, die graag „hard fietsen" Na aankomst van de tocht over de twintig a veertig kilometer zullen na melijk alle fietsers aan de start kun nen verschijnen voor een tijdritje, van vijf kilometer. Hierin zal om punten worden gestreden in ver schillende categoriën, afhankelijk van leeftijd en fietssoort. Aan het einde van het seizoen (eind oktober) zal dan een prijsuit reiking plaatsvinden aan de hand van het gemiddeld aantal verzamelde punten per week. Organisatie tij dens de tocht zal niet aanwezig zijn geen stempelposten of afmelding bij vertrekgeen servicewagen; geen vaste startplaats hoewel het clubhuis van Avanti aan de Halve Raak, tussen Alphen en Boskoop wel als start en finish wordt geken merkt en ook geen herinnerings geschenk per rit. De kosten voor dit toeristisch trim men bedragen voor zover het zich thans laat aanzien vijftien gulden per seizoen. Daarbij zijn inbegrepen alle routebeschrijvingen (in kaart vorm) plus het clubblad van de ren nerevereniging. Het is dus geen echte racerij maar wel een sportief gebeuren. Voor ie dereen die iets van de natuur in deze streek wil zien en bovendien nog aan zijn conditie denkt, is dit een goede gelegenheid om „twee vliegen in één klap te slaan". Nadere Inlichtingen worden verstrekt door: W. Planije, Nocturnepad 42, Alphen aan den Rijn, tel. 01720-75391 (na vier uur) of C. van Tol, Vorselenburgstraat 38 Alphen. grote belangstelling heeft. Hij bracht in enkele jaren een aardige collectie van deze oude werktuigen bijeen en hij deed dat niet alleen om er zelf zijn plezier aan te beleven, hij is ook bereid zijn verzameling in bruikleen af te staan voor tijdelijke exposities, indien daarmee b.v. het werk Dat ligt dan duidelijk in de lijn i van de overige activiteiten van de I heer Verborgh, die zonder valse be scheidenheid van zich zelf zegt dat hij veel sociaal werk doet. Dat ge beurt dan vanuit de overtuiging dat christenen wat voor anderen over moeten hebben. „Ik werd daarom nog al eens gebeld door mensen die met moeilijkheden zitten en dan pro beer ik daar iets aan te doen". Dat helpen heeft vaak betrekking op heel praktische dingen zoals het metterdaad of met adviezen bij staan bij het verrichten van ver schillende karweitjes. „Ik ben een ontzettend handige vent. Ik kan allés", aldus deze conciërge van het centrum van de vakopleiding voor de Gawalo (gas, water, loodgieter). Daar leerde hij de fijne kneepjes van dit beroep, als aanvulling op het geen hij als voormalig timmerman al „in de vingers" had. Die liefde voor het ambacht leidde haast van zelf naar belangstelling voor oude gereedschappen. Daarvan bezit de heer Verborgh er nu veel. Ze zijn afkomstig uit de werkplaatsen van timmerman, klompenmaker, kuiper en scheepsmaker. Zo heeft hij on der meer klompenmakers gereed schap, afkomstig van de heer Huls hof, eigenaar van de Reeuwijkse Jachtwerf „De Waterlelie". Museum Hij heeft over een museum ge sproken met 'n wethouder van Haas trecht, de gemeente waar de heer Verborgh zich binnenkort zal vesti gen. Of deze gedachte ooit werke- likjheid wordt zal moeten blijken; er zal eerst nog overleg met ande ren nodig zijn. Voorlopig blijft de heer Verborgh echter geïnteresseerd in oude gereedschappen, voor uit breiding van zijn verzameling. Hij gelooft vast, dat op verschillende plaatsen nog stukken te vinden zijn zonder dat de eigenaren er zelf veel waarde aan hechten. Hij heeft b.v. al eens helaas te laat ontdekt dat iemand een flinke hoeveelheid oude spullen met de vuilman had meegegeven. Zoiets is natuurlijk doodzonde. De heer Verborgh hoopt daarom dat anderen in zo'n geval hem willen waarschuwen. Hij komt het graag halen en is zelfs bereid een vergoeding te betalen. Zijn adres is Prinses Margrietstraat 16. Waddinxvener G. Verborgh uitgebreide verzameling ouc kregen. Hartpatiënten klagen noorl in zwartboek BREDA De Hartpatiënten ver eniging heeft vandaag het zwartboek „Hart nodig" aan de Tweede Kamer gestuurd. De patiënten dringen aan op uitbreiding van de hartcentra. Zij vinden, dat er meer hartspecia listen moeten worden opgeleid en dat het onderzoek van hartpatiënten intensiever wordt. De hart- en vaatchirurgie moet een aparte oplei ding worden. De hartklinieken van de universi taire centra moeten niet alleen res sorteren onder het ministerie van Onderwijs maar ook onder Volks gezondheid. De patiënten twijfelen aan de opgave van de hartchirur- gische centra, dat dit Jaar 1050 ope raties worden verricht, in 1970 waren het er maar 650 en vorig jaar niet veel meer. De vrouwenarts dr. J. van Wijck, ?e/f in enkele jaren al een vrij gereedschappen bij elkaar ge- (Foto Wim Dijkman) voorzitter van de medische staf van het Eindhovense Binnenziekenhuis, wordt door de hartchirurg dr. P. v. d. Schaar in een kort geding voor de rechtbank in Den Bosch gedaagd. Ook zal de chirurg tegen zijn colle ga een klacht indienen bij het Me disch tuchtcollege. Het gaat om beschuldigingen aan het adres van dr. v. d. Schaar in de actualiteitenrubriek „Hier en Nu" van de NCRV-radio. Dr. van Wijck zei ons dat de hartchirurg in het Binnenziekenhuis „dingen deed, die niet door de beugel kon-' den", „experimentele dingen deed op patiënten". NOORDWIJKERHOUT Het zangkoor Concordia draagt z'n naam niet ten onrechte. Een felix concordia was hij de Romeinen standaarduitdrukking voor één hart één ziel. Kwalitatief. Kwantitatief gaat het hier om 16 harten, 16 zie len. Nogal weinig. Leiden .Voorhout, Katwijk, De Zilk en MeppeK!) zijn daarbij nog betrokken, alle met één lid. Zo niettemin toch de eindjes bij elkaar te houden is een staal van superkorpsgeest. En bestuur en di rigent spelen het klaar om telkens weer een Jaar concert met niveau aan te bieden, waarvoor zaal Bra- ma nog aardig vol ioopt ook. De liturg Palestina was de com ponist vooraan, de oper'tteoning Straus achteraan Negenmaal werd oeroep gedaan op opera Mo zart, Weber, Smetana, Verdi, Puc cini) en operette (Suppé, Strauss), drie maal op motetten, vier maal op een kunstbed. Dit uiteraard niet zonder medewerking van solisten <Eke Witteveen, sopraan, en de Lei- denaar Barth Distelvest, tenor, resp. 4e en 2de jaars conservatoriumstu denten). In de Zigeunerbaron van de be roemde Johann der 19de eeuw de den alle genoemden mee, met keu rig volbrachte incidentele invoeging nog als bariton solist van 't koorlid Venetiën. Als daarop 'n ogenblik de wijs 'So voll Fröhlichkeit, so frisch und kühn, tlotte Weisen sprüh'n" aan de beurt raakt, dan is Palestrina een vergeten man. Maar Welbooren In Amsterdam is gisteravond de strijd om het officieuze wereldkampioenschap/IWPfren'' ge houden. De hoofdprijs van deze strijddie vrijdag zijn beslag zal vinden, bestaat uit een le vensgrote, echte flipperbak. Bij de St. Bavo-stichting in Noordwijkerhout is men gisteren druk in de weer geweest met het verplaatsen van bomen i.v.m. nieuwboumplannen. De grote bomen (waarbij met een doorsnede van veertig centimeter) werden naar hun nieuwe plaatsen gebracht met de zogenaamde 'Bo'- mobiel'. (Foto Jan Holvast)

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4