Raad niet achter Breestraat-plan De verkiezingen kosten Leiden f 40.000 extra Praten over recht dat mensen zelf ervaren COM MIS SIE HAD VEEL BE ZWA REN Enquete onder hemofilie- patiënten Calimero wedstrijd Kraaierbrug dicht voor alle voertuigen FINSE PATIENT KRUGT NIEUWE NIER LEZERS SCHRIJVEN Vondel en de Rijn 99 Leger had Leidse nepbom moeten weghalen WOENSDAG 25 OKTOBER 1972 Aan het eind van de vorige eeuw was de Breestraat nog wandelgebied, met slechts een paar- detrammetje door de city. Rechts op de foto het torentje van de Waalse kerk, met daaraan- grenzend de oude Stadsgehoorzaal, die in augustus 1889 afbrandde. (Foto links: Jan Holvast) LEIDEN Het ziet ernaar uit, dat de plannen van wet houder Kret om de Breestraat voorlopig nog niet af te sluiten op grote tegenstand in de raad zullen stuiten. De raadscommis sie voor stadsontwikkeling had gisteravond grote bezwaren. De tegenstand richt zich overigens niet teg^n de maatregel als zo danig. KVP-er Driessen en VVD-er Wiebenga zijn tegen het noe men van een termijn (het mo ment waarop de reconstructie van de straat gereeds is) omdat zij vinden, dat er zich tijdens de reconstructie-periode nog nieuwe inzichten kunnen voor doen. "Komt tijd, komt raad", zo drukte Driessen het uit. Wie benga: „Ik wil de afsluiting van de Breestraat eerst nog wel eens zien in het kader van de afslui ting van de Pieterswijk". Heel andere taal sprak PSP- man Amptmeijer. Hij stelde als absolute voorwaarde voor het nog niet afsluiten van de Bree straat, dat er dan niet een extra route bij zou komen door 't ope nen van een omleidingsroute. Hij wilde snel maatregelen in de Pieterswijk. „Anders maken we de verkeerssituatie erger dan hij ooit is geweest." Wethouder Kret zag dat probleem niet zo: „Wie in de binnenstad gaat rijden, zal daar heel wat meer tijd mee kwijt zijn dan de route over Hooigracht en Langegracht kost. Amptmeijer en de PvdA- ers Waal en mevrouw Kerling waren daar niet van te over tuigen. Houtman (Prot.-chr.) stelde een tussenoplossing voor: „Waarom maken we geen semi- promenade, zoals de Nieuwe Rijn?" „Omdat de Nieuwe Rijn ondanks alle bekeuringen die er vallen niet auto-vrij te krijgen is", antwoordde Kret. Ondanks al zijn pogingen kon de wethouder de commissie er niet van overtuigen dat de Breestraat geen eigen leven zou gaan leiden. „Dit is salami-tak- tlek", vond Wiebenga. „We moe ten beslissen over de Breestraat, maar niet over de rest". „Maar als Je gaat zitten wachten tot je het geheel ziet, en niet vast begint met punten uit te voeren, dan kom je nooit ergens aan toe", probeerde Kret. Hij sprak bovendien duidelijk zijn angst uit voor het frusteren van de aanleg van de busbanen, zoals geschetst in de nota over het openbaar vervoer op korte ter mijn. D'66-er Oosterman had nog een kleine technische opmer king: „De asfaltering van de Breestraat vind ik een walgelijk plan, terwijl ik sierbestrating helemaal tuinkabouterachtig vind". De discussie moet voor het publiek, dat in voor commissie vergaderingen ongekende aan tallen was gekomen, wat ondui delijk zijn geweest. WD-er Wiebenga deed een suggestie voor dergelijke gevallen: „Een paar exemplaren van het voor stel stencilen voor het publiek". LEIDEN De verkiezingen op 29 november kosten de gemeente Lei den f40.000 extra. Voor onderhoud e.d. van het verkiezingsmateriaal is op de begroting f28.000 uitge trokken. Burgemeester en wethou ders stellen de raad voor dit be drag met f 40.000 te verhogen, om dat f68.000 nodig is om de verkie- zingskosten te bestrijden. Bijna 2 ton, om precies te zijn f191.000, extra is nodig voor de aanleg van een deel van de Oegst- geesterweg over het Schuttersveld. Bij de uitvoering van het werk bleek de ondergrond slechter dan gedaoht en werd het plan ge deeltelijk gewijzigd. Het krediet, van f 1.855.000 bleek niet voldoen de voor het gehele werk rondom de Willem de Zwijgerbrug. De gemeenteraad behandelt deze voorstellen in een maandagavond ga dering. De agenda hiervoor luidt: vergadering. De agenda hiervoor luidt: LEIDEN De werkgroep Hemofilie Onderzoek, die is gevestigd in het Leidse Academisch Ziekenhuis, gaat een enquête houden onder Neder landse hemofiliepatiënten. Het is de eerste nationale enquête die er in Nederland onder lijders aan deze er felijke bloederziekte, wordt gehou den. Het onderzoek wordt gehouden in nauwe samenwerking met het In- ïtituut voor Sociale Geneeskunde en de Nederlandse Vereniging van He mofiliepatiënten. Bedoeling van de enquête is een zo goed mogelijk beeld van de verschil lende toegepaste behandelingsmetho den te krijgen en daarnaast inzicht te krijgen in de maatschappelijke positie van de Nederlanders die aan deze ziekte lijden. De leden van de Vereniging van Hemofiliepatiënten tullen binnenkort enquêteformulie ren krijgen. Omdat niet alle hemo filiepatiënten lid zijn van de vereni ging verzoekt de werkgroep alle niet- leden zich bekend te maken. Zij kun nen een kaartje sturen aan de Werk groep Hemofilie Onderzoek, Acade misch Ziekenhuis afdeling Hemo- Btase. Rijnsburgeweg 10, Lelden of even opbellen, telefoon 0171047222 toestel 3562. Beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van de uitvoering van de verkiezing van de leden voor de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal. Garanderen van rente en af lossing van een aan de Stichting R.K. bejaardencentrum Huize Roomburgh te verstrekken geld lening. Beschikbaarstellen van gelden voor de aanleg van een lift in de woningwetwoning Verdistraat 5. Besohikbaar stellen van gelden voor de aanleg van het gedeelte van de Oegstgeesterweg over het Schuttersveld tussen de Willem de Zwijgerlaan en het verkeersplein nabij het Rijnsburgerviaduct. Aankoop van een perceel wei land, gelegen in de Veerpolder te Warmond. Besohikbaar stellen van gelden ten behoeve van het geschikt ma ken van he<t gemeentelijk school gebouw César Franckstraat 3 voor kleuteronderwijs en overdracht van het gebouw c.a. in eigendom aan de Stichting Katholiek Onderwijs te Leiden. Vaststelling van de vergoedin- Mariniers kapel LEIDEN Wfj herinneren nog even aan het feit, dat lezers van onze bladen korting krijgen (f 6 in plaats van f 7,50) voor het concert en de show, die de Marinierskapel vrijdagavond in de Groenoordhal geeft, Kaarten zijn verkrijgbaar bij onze kan toren op de Witte Singel in Lei den en in de Julianastraat in Alphen a. d. Rijn. gen in de exploitatiekosten, waar op de besturen van de bijzondere kleuterscholen over het jaar 1970 aanspraak hebben. Voorlopige vaststelling van de exploitatiekosten van het openbaar kleuteronderwijs over het jaar 1970 en de voorlopige vaststelling van deze kosten over het vijfjarig tijd- LEIDEN De eerste prijs (waarde bon van f 100,in de Calimero- wedstrijd, die door P C was uitge schreven ter gelegenheid van haar negentigjarig bestaan, is gewonnen door Marco Rijnsburger (7), Lam- menschansweg 99. Op de tweede prijs (f 50,legde Arthur Sonneville (6) uit de Karei Doormanlaan te Oegst- geest beslag, terwijl de derde prijs (f25,werd toegekend aan Tineke van Rossenberg (3) Haarlemmer straat 251. Alle verdere deelnemers ontvangen een troostprijs. De hoofd- Drijzen zullen in november worden uitgereikt. ADVERTENTIE LEIDEN Met ingang van maan dag moet de Kraaierbrug worden af gesloten voor alle motorrijtuigen en bespannen voertuigen. De afsluiting wordt aangegeven met verkeersborden, terwijl bovendien in het wegdek aan weerszijden van de brug betonnen paaltjes zullen wor den geplaatst. B. en W. hebben zich tot deze maat regel gedwongen gezien door de zeer slechte staat van de brug. By voort gaande belasting met motorry tuigen zou gevaar voor instorting van de brug niet denkbeeldig zyn. Bromfiet sers, fietsers en voetgangers kunnen wel gebruik blüven maken van de brug. Momenteel wordt nog bestudeerd of door deze maatregel voor de Kraai- erstraat, Utrechtse Veer en Ryn- straat een andere verkeersafwikke ling nodig is dan de huidige. vak 1966 t/m 1970. Wijziging van de gemeentebe groting en begrotingen van 'n aan tal takken van dienst voor het dienstjaar 1972. 9 Wijziging van de begroting van de gemeente voor het dienstjaar '72. Beëindiging van de verhuur van het winkelgedeelte van het woon/ winkelpand Oosterkerkstraat 1. Jehovah dienen LEIDEN Ruim drieduizend Je- hovahs Getuigen uit de Leidse regio woonden in de Groenoordhal congres by, dat daar gehouden werd onder het motto „Laten wy met ge heel onze ziel Jehovah dienen". In zyn toespraak betoogde de districts opziener, de heer H. H. L. Steen kamp, dat schoonheid, macht, ryk- dom en beroemdheid hebben byge- dragen tot zorgen en verdriet. Alles wat de meeste mensen in het leven bereiken heeft op den duur niets te ^tekenen. Men is spoedig verdwenen en vergeten. Een mens valt af als bloem. Dit is, aldus de spreker, geen cynisme of bittere kyk op het leven. Het is alleen maar realistisch. De op standing is een fundamenteel middel voor de verwezenlijking van Gods voornemen. Chrlsteiyke getuigen var Jehovah weten, dat het leven werke- lyk een doel heeft, zy verwachten dan ook een grootse toekomst en men deel aan de uiterst belangryke prediking van Gods koninkryk. Cursus bij K en O LEIDEN De wyze waarop het strafrecht in Nederland functioneert, vertoont een heel merkwaardige ei- LEIDEN Door bemiddeling van eurotransplant heeft een Finse ern stige nierpatiënt in de nacht van 23 op 24 oktober een passende donor- nier ontvangen. De stichting Eurotransplant, is een internationale organisatie voor or gaantransplantaties. Als de daarbij aangesloten lan den donor-organen beschikbaar heb ben. maar geen passende ontvanger kan worden gevonden, wordt een orgaan steeds aangeboden aan sa menwerkende organisaties. Zo kon in dit geval voor een van twee uit Duitsland afkomstige nieren via Skandiatransplant een zeer urgente en identieke ontvanger in Helsinki worden gevonden. De andere nier kon bij een patiënt in Bonn worden ingebracht. Beide patiënten maken het goed. De stichting Eurotransplant is ge vestigd bij het Academisch Zieken huis in Leiden. Dit Jaar heeft zij bemiddeld by 280 transplantaties. Nog steeds is er groot tekort aan do- ADVERTENTIE A.s. vrijdag (20.15 uur) CONCERT MARINIERSKAPEL GROENOORDHAL O Vondel, kondt gij in het heden zien, Gij zoudt geen glorie op hem schrijven. Gij zaagt de ontzielde visselijven In het water, dat „ontvonckt uw vier". Geen glorie, levensader van weleer. „Europees riool", verdorie, en niets meer. O drager van de welvaartslast, Hoe ernstig is uw glorie aangetast! Hoelang nog zullen onze magen Het water uit uw drek ontwrocht verdragen? Uw boezem is tot in de grond verpest Door wat van chemicaliën nog rest. De golven wenen, diepbewogen. Het zijn de laatste zieletogen. Uw glorie is voor goed vergaan. Dat deden wijwij rommelen maar aan. O Vondel 'k schaam mij zeer, zeer diep, Dat het door ons zo triest verliep. Het komt door dat vervloekte winstbejag, Dat immers in uw tijd het licht al zag. JAN VAN DER KOOIJ v. d. Marckstraat 12, Leiderdorp. genschap. De burgerij ervaart voort durend de gevolgen van een systeem, dat door zeergeleerde heren wordt uitgedacht, zonder zelf in het alge meen erg nauw bij de ontwikkelin gen in dat systeem betrokken te zijn. Dat is één van de voornaam ste reden waarbm K en O op 2, 9 en 16 november een cursus organi seert onder het motto: "strafrecht (te-) recht?", zoals de naam al doet vermoeden een vervolg van een eer der dit Jaar gehouden congres. De organisatoren van de K en O- cursus Fons Orie en Huib de Ruijter willen proberen om bij het „beetje babbelen over recht", zoals Huib het noemt, zoveel mogelijk uit te gaan van de ervaringen van de deelne mers. De eerste avond zal dan ook geheel gewijd zijn aan de vraag: „wat is recht, en hoe kom je het in het dagelijks leven tegen? Op die avond zal heel globaal een „land kaart" van het recht worden ge maakt, waarop de belangrijk ste rechtsindelingen zyn aangebracht. Vanzelfsprekend zal al wel de na druk worden gelegd op het straf recht en het strafproces. Daarbij wordt nagegaan wat er precies ge beurt als iemand onder invloed heeft gereden. „Waarom valt iets wel of niet onder het hoofdstuk strafrecht" is de vraag die de tweede avond cen traal staat. Daarbij wordt aan de hand van ook alweer makkelijk aansprekende voorbeelden als de wet op de kansspelen en zedendelic ten nagegaan welke argumenten voor en welke tegen onderbrengen onder het strafrecht kunnen zijn, waarom men wel en niet kan zeggen: dit is een strafbaar feit, hier moet dus gestraft worden". Een voorbeeld dat Fons Orie geeft: „Stel dat iemand een verkeersdelict pleegt, maar dat hij onmiddellijk zorgt dat de schade wordt vergoed, dat hij op bezoek gaat bij de slachtoffers etc. Moet er dan toch nog een uitspraak van een rechter volgen dat hij een strafbaar feit heeft begaan, of is hij al genoeg gestraft? Dit soort grensvragen ko- in de cursus veel aan de orde. Hervormingen Het congres, dat als uitgangspunt heeft gediend voor de cursus, is ge houden onder auspiciën v. d. Coorn- hertliga. Deze groepering wil bepaal de duidelijke hervormingen in het strafrecht. Op de derde avond van de us komt er van de invloed van de Liga iets naar boven: dan gaat om de vraag waarom het zinnig is het strafrecht zo weinig uitgebreid Hoogheemraad schap Rijnland LEIDEN. Tot hoofd- resp. hoofd ingelandplaatsvervanger van het Hoogheemraadschap van Rijnland zijn in het vijfde district herbe noemd de heren G. P. van der Meer te Rijnsaterwoude en L. Treur te Lelmuiden, idem in het vijftiende district de heren H. R. J. graaf van Zuylen van Nijevelt en mr R. C. baron van Schauburg te Wassenaar. Viswedstrijd LEIDEN In de Ringvaart hield het personeel van de firma Van Ros sen een viswedstrijd, waarvan de uit slag als volgt luidt: 1. T. Boot. 2. G. v. Rossen. 3. D. Wassink. 4 K. Groenendyk. 5 B. v. Tongeren, 6 L. Verhoeven, 7. P. Aben. 8. J. vyfer, 9 Lino. 10. W. v. d. Berg. te houden als maar mogelijk Is. Aan de orde komen dan vragen als: wat zijn de sociale gevolgen van straf fen, en wat zijn de gevolgen voor anderen dan de gestrafte zijn gezin bijvoorbeeld. Bij het behandelen van deze problemen zijn geen gastspre kers uitgenodigd. In plaats daar van worden er rollenspelen etc uitge voerd, die aansluiten op wat de ge wone man in zyn omgeving ziet of aan den lijve ervaart van de ge volgen van het strafrecht. „Ook voor het stelllen van vragen", verzekert Fons Orie, zal ruim gelegenheid zijn. Op die manier hoopt hij met name te bereiken dat mensen wat dieper zullen gaan nadenken over het straf recht. „We zullen ook proberen om emoties in een wat betrekkelijk dag licht te stellen", zegt hij. Niet te werk gaan op de manier van „dit is een strafbaar feit, dus straf fen". De cursus zal warden gehouden in 't Snouck Hurgronjehuis, Rapen burg 16. Belangstellenden kunnen zich nog opgeven by K en O, Oude Vest 45. GOUDEN Kwaliteits-Sieraden en de voordeligste pryzen. Biyft Uw adres Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Grote keuze en vak-service. 99 DEN HAAG/LEIDEN Het ka merlid Roethof (PvdA) meent dat de explosievenopruimingsdienst van -het leger gisteren ingeschakeld had moeten worden bij het verwijderen van de „nep-bom" op het Stations plein in Leiden. Hij heeft de ministers Geertsema (Binnenlandse Zaken) en De Koster (Defensie) vragen gesteld over de vertraging in de verwijdering van het projectiel. Dit vloeit z.l. voort uit het korps hulpverleningsdienst van het ministerie van Binnenlandse Za ken. Roethof merkt op, dat dit korps slechts over drie specialisten be schikt van wie één inmiddels met ziekteverlof moest. De explosieven opruimingsdienst van het leger be schikt z.l. wel over voldoende perso nal Het Inschakelen van deze dienst zou bij bewoners in de omgeving veel onrust hebben voorkomen, al dus het kamerlid.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3