Hoofdklasse: logische stap naar beter amateurvoetbal laak IJshockey is et geen fiasco... Tototips RECLAMEAANSLAG OP TENNISBOND APPIE HAPPIE erste werkelijke krachtproef Stoke City koopt nieuwe doelman I :,'SDAG 25 OKTOBER 197» SPORT PAGINA 15 Positieve readiesal is plan er nog niet door 0 VAN WEZEL )EN Het is nog lang niet zeker dat het amateur-voetbal een toplaag krijgt in orm van drie hoofdklassen. DCG-voorzitter Feringa, sinds afgelopen zaterdag litter van de Landelijke Bond Amateurverenigingen heeft maandag met grote ver- ig kennis genomen van de strekking van de ANP persberichten over de vergade- van de zondagamateurs in Zeist: ,,lk begrijp die berichten niet helemaal. Terwijl unt nog moet worden voorgelegd aan de amateurverenigingen, wordt de indruk :kt als zou het besluit al definitief zijn. Zo is het echter beslist niet. Ik weet dat er tegenstanders van dit plan zijn. Vooral in de afdelingen Oost, Noord en Zuid I". heer Van Marle (de sectie- Iter van de amateurs) heeft üuwens tijdens een buitenge- amateurvergadering dit voor- loegezegd dat, hetzij in een hetzij als agenda-punt op irgadering, deze kwestie als- de orde zal worden. Door iblikaties loop je de kans dat c in 't emotionele vlak ken gaat worden" KAREL JANSEN tioneel of niet, de betrokken 'amateurclubs zullen hun stem top "-zaak moeten hebben acht. Voordat de promotie-en itie-regeling voor het nieu- izoen bekend zal zijn", aldus C. Matla, KNVB-secretaris zondagamateurs. Als het rordt goedgekeurd, zullen juist periode (1973-'74) de eerste- hutn toelatingsexamen moeten afleggen, uitlopend op de ontwikkelin- an worden vastgesteld dat de in ieder geval in de afdelin- I en n raak gaat schie- le instelling van de drie en. Het verre avontuur vooruitziende westelijke voet- teurs nu al. Een paar van itieve uitlatingen van nauw- ïenen„Het kan een stimu- jn voor het spel, het kan een betekenen voor de publieke telling" (Jan van Wezel, elf- ieider Roodenburg)"Een in- voor het amateurvoetbal, een betere aansluiting be- )ij het betaald voetbal" (Ka- isen, trainer RVC). „Spelver- moet mogelijk zijn als de bij elkaar komen die het voetbal spelen" (Wally van en, trainer UVS). lokkende nieuwe voet bal-episode is nog allerminst scherp omlijnd. Er staat bijvoorbeeld nog niets vast omtrent de structuur van die hoofdklassen en er is nog maar erg weinig bekend over de promo tie-regeling. Volgens een eerder ont werp zou elk van de hoofdklassen in het seizoen 1974-1975 best eens kunnen gaan bestaan uit veertien clubs: de beste zeven eersteklasser uit de twee samen te voegen dis tricten. Maar ook daarover moet de amateursectie van de Voetbalbond nog uitvoerig vergaderen met de belanghebbenden. Op dat punt rij zen dan ook voornamelijk de vra gen. Van Schooten: „De instelling van die hoofdklassen vind ik positief. De vraag is alleen hoè en wanneer wor den die klassen geformeerd. Wordt er volgend seizoen gespeeld om een plaats in die klassen, of worden de prestaties van de afgelopen Jaren in aanmerking genomen? Als alleen de resultaten van het volgend seizoen bepalend zullen zijn, zou dat toch een beetje onrechtvaardig werken. Want stel: Je hebt de afgelopen tien Jaar constant meegedraaid aan de top en volgend seizoen zal je net niet „draaien". Dan mis Je de boot. Maar een ploeg, die nooit hoog is geëin digd kan dan plotseling een uitschie ter Rebben en die plaats gaan pak ken. Daar zou dan volgens mij een stukje onrechtvaardigheid liggen. Hoewel, in iedere competitie eindi gen de ploegen die het betere voetbal spelen, toch wel hoog op de rang lijst. En als die ploegen uit de een. klassen by elkaar worden ge bracht, moet dat kunnen leiden tot spel-verbetering wellicht nog niet vol 1 seizoen, wanneer iedere ploeg zou zijn om een bepaalde plaats te bereiken. Immers, iedere ploeg blijft dan tot het einde van het seizoen knokken en Je kunt geen wedstrijd meer vrijuit spe len Vrijgezellen „Toch blijven wij er voorstander van", zegt Roodenburgs' Jan van Wezel", hoewel daar direct moet worden bijgezegd dat wij in een gunstige positie verkeren. (Tegen) argumenten als „we willen geen ver re reizen maken", gelden niet voor ons als West I en West II wor den samengetrokken. Wij zitten on geveer in het midden van het rayon. Bovendien hebben we een ploeg met een hoog percentage vrijgezellen, die best een uurtje langer in de bus wil len zitten. Het positieve effect van het instellen van die hoofdklassen zou zijn dat we (als we die klasse halen) geconfronteerd kuunen wor den met de betere clubs uit West I. In de oefenwedstrijden (tegen O.V. V.O. en SDW) zijn we verdraaid leuk voetbal tegengekomen. De sti mulans kan ook doorwerken op het publiek. Op de tegenstanders van nu, is dat publiek wel zo langza merhand uitgekeken, die andere clubs zijn „nieuw". Het zou een nieuw avontuur zijn ook voor de Jonge-ns, die iedere hui dige tegenstander ook all door en door kennen. Ik geloof trouwens ook niet dat het ongunstig hoeft te wer ken opAiet spel in het volgende sei zoen. In de eerste klasse spelen nog teveel clubs "Om niet te degrade ren", die zullen moeten gaan voet ballen om zich te plaatsen. Angst voor hard spel hoef Je dan niet te (hebben. Zodra een amateurclub hardheid in het spel gaat bren gen, gaat dat ten koste van de kwaliteit. Die hardheid kunnen ze speüteohnisbh niet opvangen. Gezond Karei Jansen als secretaris van de VVCS nauw verbonden met het betaalde voetbal en als trainer van het Rijswijikse RVC met het ama teurvoetbal, ziet in de eventuele komst van de hoofdklassen een uitstekende mogelijkheid om beide bolwerken nader tot elkaar te brengen. 'Tk zou het een gezonde "age vinden om een betere aan sluiting met het betaalde voetbal tot stand te brengen. Een logische Wally van Schooten: "Spelverbetering moet mogelijk zijn" ITERDAM De eerste werkelijke krachtproef van IJshockey gisteravond tegen de Nederlandse kampioen is nog nét géén fiasco geworden. De nieuwe Haags/ rdamse/Canadese combinatie verloor de première van de competitie in AHOY's sportpaleis met 84, alleszins jke cijfers wanneer men louter het resultaat beziet. Een echter waarmee de werkelijkheid werd verdoezeld. Want omdat Tilburg bij een voorsprong van 82 kort na de ing van de derde periode allerlei varianten wenste uit fren, kon Raak het krachtsverschil camoufleren met twee unten van de sterk aanvallende verdediger (en aanvoer den Brown, ongetwijfeld een van Raaks betere spelers. ft geen fiasco. Dait betreft de waardering van de wed- i>p zich (vrij tam, ofschoon ft onaardig)maar meer een ing van de al eerder uitge- vermoedens dat Raak IJs- toch niiet het topteam is, t bij de geboorte had willen orkomen. Het kraaide in de van pret bij het vooruit- 5t seizoen Tilburg de kroon hoofd te stoten. Het kon- ihzelf aan als de sensatie wea l niet zo zijn. Raak liet op te lichtvaardige gronden bij- ld vier Nederlandse, Canade- wkomen. Na de eerste tral- vielen zij door de mand en teruggezonden. De Canadees uterty, in een wat later stadium Wven, mocht zijn retourtje k laten afstempelen door Ier professionele levenswan- gisteravond misten de 3000 n ofiwers ook de Canadese ach- Burkart. Zijn afwezigheid door Raaks leiders niet ge- 'orden verklaard. Secretaris „Het enige wat 'end is, is dat zijn grootva- W i Door Wim Schild der is overleden. Waar hij sinds maandag verblijft weten we niet. We hebben iets gehoord over Span je, maar het kan ook zijn dat hij all in Canada zit. Of hij tijdelijk wegblijft? Misschien wel, misschien niet". Waardoor Raak op een te smalle basis is komen te rusten. Met na tuurlijk wel een kern van goede spelers: de verdedigers Brown, Sproule, Van Wieren, Gaanderse, de Nederlandse aanvallers Constant, Mulder en de gisteravond zelfs uit blinkende Paul Rusche, alsmede de Canadese professional Lee Inglis. Maar, en dat is misschien wel de grootste deceptie, daarbij bevindt zich niet de als grote crack gean nonceerde Canadese speler/trainer Wayne Maxner. Het enige onder deel, waarmee hij een voldoende kon halen, was het passen van de puck, als hij zich in vrijtaande po sitie bevond. Maar zijn sticktech- ndek is bepaald ontoereikend, hij laat veel te gemakkelijk de puck van zijn stick springen), zijn snel heid schoot te kort wervelende rushes bleven ook nu weer achterwege en bovendien toonde hij zidh nog een meester in het missen van enige opgelegde kansen. Maar misschien, dat Maxner dan wel een goede trai ner ls. Teken aan de wand ook: in de tweede periode voerde Tilburg met zelfs één man minder op het ijs binnen vijftig seconden de stand op van 2—6 tot 2—8. En dat mocht niet eens dappere doelman Anton van Esch worden verweten, die er, op één fout na, nog heel wat uitranselde. Scoreverloop: Tuma 01, Sproule 1—1, Tinna 1—2, Tuma 1—3, Peters 14, Inglis 24, Van der Broek 2 —5, Burger 2—6, Tuma 2—7, Peters 28, Brown 38 en 48. stap ook naar beter voetbal. Ik zou er beslist gelukkig mee zijn. De competitie wordt interessanter. Niet alleen zou in de eerste klassen het kampioenschap dan nog belangrij ker zijn ook zou het dan gaan om een plaats in de hoofdklasse. Iede reen is het er over eens dat het amateurvoetbal moet worden her zien. Wel, dit is een prachtige ge legenheid, om het publiek weer voor het amateurvoetbal te winnen. An dere sporten doen een aanval op het voetbal. Zij hebben de afgelopen Jaren de supporters voor een flink deel van het voetbalheld weten te halen. Bovendien is het recreatie- patroon veranderd. De mensen gaan er in het weekeinde op uit met de EUROPA CUP: GROTE ZEGE BAYERN M. MUNCHEN Het is voor Bayern München geen vraagteken meer of de kwartfinales van het toernooi om de Europacup voor landskampioe nen worden bereikt. De Westduitse vertegenwoordiger versloeg gisteravond voor 25.000 toe schouwers in het Olympisch stadion van München Omonia Nicosia (Cy prus) met 9—0, rust 4—0. Gerd Müller scoorde vijf keer. De tweede wedstrijd wordt don derdag al gespeeld in het Rosenau- stadion van Augsburg. Gisteravond zijn ook al twee wed strijden voor de tweede ronde van het toernooi om de UEFA-cup ge speeld. Liverpool versloeg op eigen terrein AEK Athene met 30. Bij de rust stonden de Engelsen reeds met 20 voor door doelpunten van Boersma (9) en Cormack (28). Na de rust konden de bijna 32.000 toe schouwers nog een keer Juichen voor een treffer van Smith, die in de 78e minuut uit een strafschop scoorde. In Stavanger won het pas Noors kampioen gewordenViking verras send met 10 van 1 FC Köln. Het enige doelpunt kwam in de 77ste minuut op naam van Void. Er waren 13.000 toeschouwers. Poolse leiding DEN HAAG De leiding van de voetbalwedstrijd Nederland—Noor wegen op 1 november in Rotterdam is in handen van het Poolse trio Eksztajn (scheidsrechter)Kuston/ Lazowski (grensrechters). caravan. Ze hebben een of twee auto's voor de deur staan. Ze kun nen overal heen. Er zal dus iets nieuws moeten komen om deze mensen weer voor het voetbal te winnen". Karei Jansen zou ook graag willen zien dat het amateur voetbal niet langer aan "strakke, ouderwetse normen gebonden zou zijn". "In Europa zijn de Neder landse amateurvoetballers bui tenbeentjes. Zij zitten altijd in een gehandicapte positie wanneer zij in het buitenland spelen. Met deze zeer strenge regels kom Je er niet. Je mag zelfs een bepaald bedrag niet overschrijden wanneer een spe ler na b.v. 25 Jaar een afscheidsca deau wil geven". Enthousiast Niet alleen in West 2, ook in de NoordhoUandse afdeling West I is de animo voor de instelling van drie hoofdklassen groot. DCG-voor zitter Feringa: "In het verleden heb ik al eens het plan geopperd clubs uit West I in West 2 te laten spelen en andersom. Het publiek is hier uitgekeken op wedstrijden, die ieder Jaar weerkeren. DCG is dan ook erg enthousiast, en staat zeer positief tegenover de plannen van de KNVB. Maar nogmaals, ik moet nog zien of de stemming ook posi tief zal uitvallen". Koersen Hilversuni Pools) (1.26.0)2. Kondor Fez; 3. Ko meet Jezebel. Toto: w. 4,00; pl. 2,30, 2,30, 4,20; koppel 5,20; trio 314,50. Galanthls-prij s eerste afd.: 1. Leo Buitenzorg (P. Koppejan) (1.30.8); 2. Lucky H; 3. Leltha. Toto: w. 3,10; pl. 1,70, 5,00, 3,00; k< Yellow mamouth-prijs: 1. Keep it Again (K. Woudstra) (1.27.7); 2. Kora Princess; 3. Kiry van Ursem. Toto: w. 2,70; pl. 1,50, 1,90, 1,60; koppel 5,60; trio 30,60. Tom Schreurs Memorial, eerste afd,: 1. Famke van Hiddium (S. Bosch) (1.19.7); 2. Fontanes; 3. Carlos Pluito. Toto: w. 9,90; pl. 2,00. 2,10, 1,50; kop pel 2,90. Broadiway-piijs: 1. Ideal Buitenzorg (H, van Dijk) (1.24.9); 2. Joyce; 3. Ivonne Hanover. Toto: w. 9,00; pl. 4,80, 2,30, 13,10; koppel 13,10; trio 3219,80. Tearose-prijs: 1. Hanover Cavaljos (P. Langeberg) (1.25.9); 2. Gyas; 3. Jello. Toto; w. 2,70; pl. 1,70, 2.20; kop pel 7,00. Myosotis-prijs: 1. I'm Happy J. Hoe. Jenbos) (1.24.0); 2. Kitty H; 3. Irma Hollamdla. Toto: w. 25,30; pl. 5,20, 3,30, 1. Gallant Prince (J. v. Dooyeweerd) over (M. Bouwhui 3. Jamaica Boy. Toto; w. 6,00; pl. 2,30, 2,50, 2,60; koppel 21,40; trio 355,00. Galanthls-prijs, tweede afd.: 1. Lui Bloemlust (A. Suykerbuyk) (1.28.9); Lea W; 3 Lonia Buitenzorg. Toto: ,90; pl 1,30, 1,70, 1,20; koppel 7,00. Totalisator-omzet f 368.5: STOKE Stoke City heeft het zekere voor het onzekere genomen en zich een nieuwe doelman aange schaft: voor 30.000 pond (ongeveer 240.000 gulden) kocht de club als plaatsvervanger van Gordon Banks de 21-Jarige Michael McDonald van de Schotse tweede divisie-club Clyde Bank. De reserve-keeper van Stoke, John Famre, ls namelijk momenteel ook geblesseerd. Gordon Banks maakt het Intus sen naar omstandigheden goed. Hij heeft rond zijn rechteroog meer dan 100 hechtingen. De doelman van het Engelse nationale elftal (34) voelt zich, naar eigen zeggen, ech ter „nog niet goed". Zijn Duitse vrouw Ursula was optimistischer: „Ik vind dat hij erg vooruit is gegaan. Of hij ooit weer kan voet ballen ls natuurlijk de vraag, maar we zijn voorlopig blij dat hij het er ADVERTENTIE levend heeft afgebracht. Met zijn linkeroog kan hij al weer goed zien". Leeuwarden-Heracles U: Zwart Wit-Volendam ■i Sparta '25-Dordrecht ■1 IJsselmeerv.-Roda JCj ■i Caesar-Helmond Sp. ■i Vitesse-De Graafsch. FSC-PEC Veendam-Fortuna VI. SVV-Cambuur ■1 HVC-De VolewyckersM Chelsea-Newc. United; Stuttgart-B. München Kaiserslaut.-FC Köln; De uitslag na 2 x 45 minuten be kervoetbal geldt. Sponsorplannen Ton Uissers DEN HAAG Dedag lijkt niet ver meer, dat onze toptennissers met voor deze sport bijzonder opzichtige reclames de banen zullen betreden om zodoende het nodige profijt uit hun sport te trekken. Door Piet Kienhuis Sportmanager Ton Vissers vooral bekend in wielerkringen heeft namelijk vergevorderde plannen om ook de sponsoring in de tennissport ingang te doen vinden. Niet alleen wat reclame betreft op shirts, maar tevens door een aantal toernooien te organiseren in sporthallen. Met de meeste van onze toptennissers heeft Vissers al besprekingen ge voerd en zonder uitzondering zijn zij, uiteraard, voor dergelijke ex traatjes wel te vinden. Dezer dagen zal hij ook nog een gesprek hebben met de werkgever van nationaal kampioen Jan Hordijk, sporthallen- bouwer Henk Pelllkaan uit Tilburg, bij wie Hordijk in dienst is, om toetemming te krijgen, dat Hordijk eveneens reclame op zyn tennisshirt draagt. Er is echter een niet te verwaarlo zen moeilijkheid, die nog moet wor den opgeruimd. Ton Vissers moet zich ook nog in verbinding stellen met het bestuur van de tennisbond om toestemming voor deze voor tennis opzichtige sponsoring er door te krijgen. Hetgeen geen eenvoudige zaak zal zijn. Zo verscheen Jan Hor dijk tijdens de nationale kampioen schappen in augustus op de Mets- banen in Scheveningen met een nogal weelderig uitgegroeide lauwer tak op zijn shirt ln de baan, hot handelsmerk van een bekende in ternationale sportkledlngsfirma. Daarover heeft men in de kringen van het bondsbestuur flink het voorhoofd gefronst. Tot dan toe was het alleen gebruikelijk dat dergelij ke lauwertakjes (of andere firma- merken) in minimale afmetingen op het shirt of de broek werden gedra gen. De tennisbestuurderen nemen de zaak hoog op blijkens het voor nemen deze opdringende vorm van reclame ter sprake te brengen in de bondsraadvergadering van 3 en 4 november, alsmede in de algemene ledenvergadering. Tot nu toe was het zoals bekend ln internationale tenniskringen gebruikelijk om in smetteloos witte kledij in de baan te verschijnen. Alleen gekleurde vesten worden min of meer oogluikend toegestaan. Nu echter het proftennis steeds meer om zich heen grijpt, ook binnen onze grenzen, lijkt de tijd aange broken dat de KNLTB (ook) ln dat opzicht een moeilijke toekomst te gemoet gaat. Ton Vissers: „Ik kan me niet voor stellen dat de tennisbond de spelers in de weg zou willen staan nu zij van elders financiële steun voor hun sport kunnen krijgen. In ande re takken van sport gebeurt dat toch ook". Deze „wielerman" realiseert zich blikbaar niet dat wat in die sport en vele andere al heel gebruikelijk is in tenniskringen niet zonder de nodige opschudding gepaard zal gaan. Vooral als men weet dat hij het niet bij een „naamloze" lauwer tak zal willen laten.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 15