Moedige houding van prof. Cleveringa 2.25 Bil lavüna i Nederland in de Tweede Wereldoorlog (II) Dof, kleurloos haar? Mvonw Doorlopend geld achter de hand. irDaar voel ik wel voor."! Algemene Bank Nederland Nederland moet milieu in Vietnam ter sprake brengen fOENSDAG 25 OKTOBER 1972 in Leiden, aan 's lands oudste universiteit, zouden tien academi sche docenten, onder wie twee hoogleraren, uit hun functie ont heven worden. Een van die twee M. Meijers. Hij do- jljteerde burgerlijk recht en inter nationaal privaatrecht en werd in ons land en elders als een ge- y, leerde van uitzonderlijk formaat jgJ beschouwd. Dat ook hij zijn taak iou moeten neerleggen, was voor velen van zijn collega's een on- ?e, dragelijke gedachte, maar geen 5b. hunner werd er misschien per- er. soonlijker en pijnlijker door ge in, troffen dan Cleveringa, hoogleraar In het handelsrecht en het bur gerlijk procesrecht. Cleveringa had ln. jij Meijers gestudeerd, Meijers an. sas in '19 zijn promotor geweest, dat had hem in zijn gehele carrière zal sarm gesteund en was hem na jiarijn benoeming te Leiden "een va- da derlijk vriend" geworden. Het had oenioor Cleveringa vanzelf gesproken a 1st hij Meijers opzocht op de i ivond van 14 mei waarop de capi tulatie bekendgemakt was. "Hij lej*vas heel somber", had Cleveringa ;oen ln zijn dagboek genoteerd, wj ichter een uiterlijke rust was ^Cleveringa, als meer Noorderlin gen, een man van sterke emoties. de herfst van '40 had hij al (en gevoel "of ik", zo noteerde hij, u In razernij kan ontsteken en al- 8 es tegen de Duitsers kan doen; ik ieb er mijn verstand bij nodig in niet de straat op te lopen en ~"!e eerste de beste op zijn gezicht «je slaan". Zwaar drukten hem de ijdsomstandigheden, maar toch zo zwaar of in zijn krachtige zuivere persoonlijkheid die rars was van effectbejag, bleef zijn oner lijk optimisme onaange- ast. [ij had, in diepste wezen, een jnnige natuur. Zijn vrouw, de ordate en gevoelige Hiltje, dacht voelde als hij; er waren drie ochters. februari '39 was Cleveringa de in (voorzitter) geworden van de uridische faculteit. Hij had al in '40 veel contact met Dllega's uit die faculteit: Telders. Asbeck en vooral R. D. Kolle- wier rechtgevoel even ge- wetst was als het zijne. Want iet recht (hij schreef het bij voor- met een hoofdletter) was voor Sevringa niet een stelsel van ab- Iracte formules, maar de onont- eerlijke en zegenrijke norm van maatschappelijke werkelijkheid, n visioen van een groot licht", ïi hij in september bij de her- atting der colleges. oktober ontvingen alle «idse hoogleraren de Ariërverkla- log. Drie dagen later wilde de lemische senaat zich beraden aefrer een collectieve weigering om hatelijke afstammelingsformu- (ren in te vullen. Procureur-ge- al van Genechten, die ver- oedelijk door de pro-Duitse jaéoogleraar J. J. Schrieke gewaar- b« huwd was, verbood die zitting, verbod werd gerespecteerd en stemming werd onzeker. Mede Wens "de regering" (het college secretarissen-generaal) ging president-curator, mr. A. van 'llï Sande Bakhuyzen, burgemees- iflr van Leiden, op invulling aan togen. Men kon er, zei deze, een levi otest aan toevoegen; dat zouden secretarissen-generaal ook aag zien. Dat betoog werd door everinga en Telders verworpen. jet een aantal gelijkgezinden Iden zij afgesproken dat zij bij weigering zouden volharden zoals vertrouwd werd, de tota- ADVERTENTIE p in 21 light- proof tinten herstelt de kleur van uw haar. tlakon voor 2 a3 behan AaeHklnur- delingen lavona is 'n WelJa-produkt BETER DAN Vandaag een tweede artikel nit het boek "Mei *40-Maart '41", het vierde deel van de serie "Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog", ge schreven door dr. L. de Jong, directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie". Na de houding van het Nederlandse bedrijfsleven in de eerste oor logsdagen, waarover we gisteren een artikel publiceerden, van daag de feiten over de moedige houding van de Leidse hoogle raar professor Cleveringa, die het ondanks de Duitse be zetting aandurfde om fel ver zet aan te tekenen tegen de 'ariërverklaring' die de Duitsers wensten. Morgen het laatste ar tikel uit het boek van De Jong handelend over "De Telegraaf". Ie groep weigeraars vijf-en-twintig van de drie-en-zeventig Leidse hoogleraren zou omvatten. Een paar dagen later waren de vijf- en-twintig evenwel tot achttien geslonken, "de vrouwen dringen hun mannen tot tekening; de mijne", schreef Cleveringa, "hoort tot de moedigen". Allen vulden tenslotte de formulieren in, zij het dat zestig hunner er een door Telders opgesteld protest aan toe voegden. Het afbrokkelen van het verzet had Cleveringa diep aangegrepen. Zelfverwijt ging hem kwellen: had hij desnoods niet als enige het in vullen van de Ariërverklaring moeten weigeren? Geen tweede keer zou hij nalaten te doen wat zijn geweten hem voorschreef en waartoe zijn hard hem drong! Werd Meijers inderdaad ontslagen, dan zou hij publiekelijk proteste ren. Dat deelde hij aan Telders mee. "Laat mij het doen", zei Tel ders, "ik ben ongetrouwd". Cleve ringa weigerde: hij was de decaan der faculteit, het was zijn taak, als decaan. Deze en gene hoorden van zijn voornemen, ook in krin gen der studentn. en op zaterdag morgen 23 november kwamen twep bestuursleden van de faculteitsver eniging van de studenten in de rechten hem meedelen dat de stu denten besloten hadden om, als de Joodse docenten er uit gingen, en kele dagen lang in staking te gaan. Dat besluit had Cleveringa's hartelijke instemming. Dinsdagmorgen om tien uur zou Meijers college moeten geven. Cle veringa zou die colleges overne men en het eerste college-uur zou hij aan zijn protest wijden. Zon dagmiddag rangschikte hij er de aantekeningen voor, maandag schreef h(j de tekst, 's Maandags avond' (wij volgden zijn dagboek) "zat ik met Hiltje alleen in de huiskamer. Wij zaten elk aan een andere zijde van de grote tafel, tgenover elkaar; het theeblad stond naast haar. Het was een laatste avond van stil huiselijk geluk; maar er was een grote ernst in ons beiden. De zenuwach tige opwinding was uit mij; maar ernstige, welberaden zekerheid was er voor in de plaats gekomen. Ik wist wat mij te doen stond; maar ik wist ook dat ik gevaar ging lo pen. Ik begreep dat, als ik weg moest, Hiltje en de kinderen veel te lijden zouden krijgen; dus was, wat ik ging doen, niet alleen mijn zaak maar ook de hare. Ik had haar gezegt dat ik zou gaan spre ken, en zij had dit gebillijkt; maar ik had haar niet gezegd wat ik wilde gaan zeggen. Ik vond het. toen wij daar zo samen zaten, mijn plicht haar dit te vertellen: en ik las haar mijn aantekenin gen voor. Toen ik geëindigd was, stond zij op, liep om de tafel heen naar mij toe, sloeg haar ar men om mij heen en zei met tra nen ln de ogen: "Ze nemen Je vast als Je dit gaat zeggen, de el lendelingen". Maar na een kort ogenblik van stilzwijgen: "Maar als Je meent dat het Je plicht is, moet Je het doen". Hij begon met het briefje voor te lezen dat Meijers ontvangen had. Een nadere qualificatie daarvan achtte hij onnodig, het enige wat hij begeerde was, zei hij, de Duit sers "uit het gezicht en beneden ons te laten en uw blik te richten naar de hoogte waarop de lichten de figuur staat van hem wien onze aanwezigheid hier geldt": Meijers de geleerde, "welke een macht die op niets dan enkel zichzelf kan steunen, hier na een dertigjarige werkzaamheid achte loos terzijde schuift". Toen kwam hij over de mens Meijers te spre ken: ongewoon doceertalent, en hoogle raar die niet ook de hoofden tot werken en denken heeft gebracht van de duizenden die hij is voor gegaan, maar die er tevens, zon der dat ooit de minste uiting van populariteitsgewin bij hem waar genomen is kunnen worden, de harten van allen heeft veroverd". Soms was er een begin van ap plaus in de zaal Cleveringa dempte het met een ongeduldig handgebaar. Hij kwam tot zijn slot: "Het is deze Nederlander, deze no bele en ware zoon van ons volk. deze mens, deze studentenvader, deze geleerde dien de vreemdeling welke ons thans vijandelijk over heerst, "ontheft van zijn functie'" Ik zeide u, niet over mijn gevoe lens te zullen spreken; ik zal mij er aan houden, al dreigen zij als kokende lava te barsten door al de spleten welke ik bij momenten de indruk heb dat zich, onder de aandrang daarvan, in mijn hoofd en hart zouden kunnen gaan ope nen. Maar in de faculteit die blijkens haar doelstelling gewijd is aan de betrachting der rechtvaardigheid, mag toch deze opmerking «niet achterwege blijven: in overeen stemming met Nederlandse tradi ties verklaart de Grondwet iedere Nederlander tot elke landsbedie- ning en tot de bekleding van elke waardigheid en elk ambt benoem baar en stelt zij hem, onafhanke lijk van zijn godsdienst, in het genot van dezelfde burgerlijke en burgerschapsrechten. Volgens arti kel 43 van het Landoorlogregle ment is de bezetter gehouden, de landswetten te eerbiedingen sauf empechement absolu (behoudens volstrekte verhindering). Wij kun nen het niet anders zien dan dat er geen de minste verhindering voor onze bezetter bestaat, Meijers te laten waar hij was. Dit impli ceert dat de wegdringing van zijn plaats op de wijze waarvan ik u mededeling heb gedaan, en de soortgelijke maatregelen die ande ren hebben getroffen.door ons slechts als onrecht kunnen worden gevoeld. Wij hadden gemeend, hiervoor gespaard te mogen en te zullen worden. Het heeft niet zo mogen zijn. Wij kunnen, zonder in nutteloze dwaasheden te ver vallen welke ik u met klem moet ontraden, thans niet anders doen dan ons buigen voor de over macht". Cleveringa wist dat een studenten staking op handen was. Het leek hem verstandig die "waarschu wing" in te lassen (dan stond hij veel sterker tegenover de Duitsers als ze hem gingen verhoren) een "waarschuwing" waarvan hij vertrouwde dat zij geen enkel ef fect zou hebben. Daar hield hij ook rekening mee want hij kon digde aan dat hij pas over negen dagen zijn eerstvolgend college zou geven. "En inmiddels", aldus zijn laatste woorden, "zullen wij wachten en vertrouwen en hopen; en steeds -in onze gedachten en onze harten het beeld en de ge stalte en de persoonlijkheid vast houden van wie wij niet zullen kunnen aflaten van te geloven dat hij hier behoort te staan, en zo God het wil, weer zal keren". Hij had gezegd. Het was even stil. Toen klonk er een luid, lang aangehouden ap plaus. Midden in de zaal zette een student het Wilhelmus in. Men zong, menigeen terwijl hem of haar de tranen over de wangen stroomden, het eerste couplet, daarna het zesde, "en de smeekbe de, de tyrannie te mogen verdrij ven "die mij mijn hart door wondt", werd", aldus Cleveringa, "een vol klinkende, hoog verheven, ernstige, plechtige psalm als. in mijn oren, zelden eerder". Zijn collega van Bemmelen schoot hem aan en vroeg om de tekst; hij zou hem, zei van Bemmelen, graag nog eens lezen. Cleveringa gal hem de beschreven velletjes; hij wilde ze wel terughebben, voegde hij er aan toe, om er zich bij de Duitsers op te beroepen. Presi dent-curator van de Sande Bak huyzen belde op: de studenten zouden in staking gaan, kon Cle veringa hen daarna niet weerhou den? Cleveringa weigerde. "Opge lucht en rustig" liep hij naar huis. Voor zijn vrouw arriveerde er een bloemstuk van Telders, zelf kreeg hij van zijn oudste dochter die pas veertien jaar geworden was, een zelfgekochtje begoniaatje dat ze mij gaf met eerst een stra lend gezichtje en toen terwijl ze haar armen om mij heen sloeg, een snikkend gehuil, 's Avonds kwam eerst een inspecteur van politie langs die in opdracht van procu reur-generaal van Genechten de tekst van Cleveringa's toespraak in beslag nam. Hij kreeg de velle tjes mee die mevrouw Cleveringa. zonder dat de inspecteur iets merkte, in alle haast bij van Bemmelen ophaalde wiens woning een verbinding had met die van de Cleveringa's. Na de politieman ADVERTENTIE Als u een ABN Plan-Krediet afsluit, hebt u doorlopend geld achter de hand zonder dat het u een cent kost. U mag zelf weten hoe en wanneer u het Plan-Krediet wilt besteden. U kunt er een kleuren TV, ee caravan of dat leuke vis-bootje voor kopen. U kunt het gebruiken voory die onverwachte garage- of tandartsrekening, voor het opknappen van uw huis, voor een vakantie. U kunt profiteren van die voordelige aanbieding, want wachten op het einde van de maand of op uw tantième hoeft niet meer. U kunt het overeengekomen bedrag van uw Plan-Krediet ineens of in gedeelten opnemen. U kunt het ook rustig laten staan tot u het nodig hebt. Zo hebt u altijd wat geld achter de hand, zonder steeds opnieuw een kontrakt te hoeven afsluiten. En het mooie is: u begint voor ABN Plan-Krediet pas rente (1% per maand) te betalen als u geld opneemt. ABN Plan- Krediet geeft u een financiële reserve die u geen cent kost! Be heb geea rekening bij de Algemene Bank Nederland. LD 2 Adres In ongefrankeerde envelop opzenden aan: Algemene Bank Nederland, Antwoordnummer 3502, Amsterdam. Prof. mr. R. P. Cleveringa verschenen nog Meijers en zijn vrouw. Cleveringa was moe. "Slaap de slaap des rechtvaardi gen", zei Meijers ten afscheid. "Ik sliep die nacht heerlijk en rustig". Dinsdagmiddag 26 november was de studentenstaking in Leiden na genoeg algemeen. Verscheidene hoogleraren begonnen aan het eind van de ochtend hun college, voor weinig toehoorders overigens, met een woord van protest tegen- het ingrijpen van de bezetter. Cleveringa werd op donderdag 28 november gearresteerd. Hij werd verhoord aan de hand van zijn tekst die van Genechten, zo deel de deze in de vergadering van Tenkink en de procureurs-gene raal mee, "onmiddellijk naar de Siohgrheitspolizei (had) doorge zonden". Cleveringa verdedigde zich rustig en vastberaden: de be zetter had, zei hij, het volkenrecht overtreden en hij, Cleveringa, had geenszins tot verzet aangespoord: "Ik heb immers ook gezegd dat wij voor geweld moeten bukken". Eén verhoor werd voldoende geacht. In de Cellenbarakken te Scheveningen werd hij goed be handeld. Na acht maanden werd hij vrij gelaten. Wij keren, wat Cleveringa's toe spraak betreft, nog even naar het ogenblik terug waarop deze. on middellijk na het uitspreken van zijn tekst, de velletjes met zijn woorden aan zijn collega van Bemmelen gaf. Van Bemmelen had daar niet op eigen initiatief om gevraagd maar op verzoek van een student, A. B. J. Koch. Beiden waren van mening dat de tekst vermenigvuldigd moest worden. Koch nam de velletjes mee en reisde naar Den Haag; de vrou welijke repetitor met wie hij daar een afspraak had, tikte op haar schrijfmachine zes kopieën. Van Bemmelen kreeg 's avonds vroeg de oorspronkelijke tekst weer thuis. Koch mobiliseerde een groep studenten en liet die ln zijn kamer op enkele schrijfmachines 's avonds en 's nachts de tekst opnieuw kopiëren, "er waren ke rels bij", vertelde hij ons later, "die nauwelijks typen konden. Veel flessen bier kwamen er aan te pas. 's Morgens om vijf uur had Koch een kleine vijftig exem plaren in handen. Die werden aan alle faculteitsbesturen en alle be sturen van studentenfaculteitsver- enigingen in den lande toegezon den. Eén tekst hield Koch achter en toen Telders hem de volgende ochtend om exemplaren vroeg voor alle leden van de Hoge Raad, moest hij nieuwe kopieën laten maken. Nu mobiliseerde hij tien- meisjesstudenten, "die heb ik thee gegeven". Zeventien teksten gin gen naar de Hoge Raad uit. "St. Nicolaas" werd als afzender op de brief vermeld. De dagbladpers ontving op 26 no vember instructie, te zwijgen over wat zich in de universitaire wereld afspeelde. Het enige blad dat er een kort commentaar aan wijdde, was Het Liberale Weekblad: het sprak 'de vurige wens" uit, "dat verdere maatregelen van dezelfde aard als de tha*-s genomene mo gen uitblijven". Velen die Cleveringa's tekst ont vingen. maakten weer eigen ko pieën en spoedig waren honderden exemplaren van zijn toespraak in omloop. Zü sterkten menigeen bij het ingaan van de eerste bezet- tlngsw Inter. Congres Nijmegen NIJMEGEN Het congres Eko- cide in Vietnam, dat de afgelopen dagen in Nijmegen is gehouden door de Brede Vietnam Beweging Nijmegen en de Studentenbond So ciale Geografie heeft een verklaring aan de Nederlandse regering ge stuurd. Daarin doen de deelnemer* een dringend beroep op de rege ring om de gevolgen die de Ame rikaanse bombardementen en actie* met ontbladeringsmiddelen voor de Vietnamese mensen en voor de planten- en dierenwereld hebben, aan de orde stellen. Verder vragen zij om technisch en financiële steun voor het herstel en instand houden van de dijken, sluizen en ir- rigatiewerken in Noord Vietnam, de vestiging van een informatiebureau v^n de Voorlopige Revolutionaire Regering van de Republiek van Zuid-Vietnam toe te laten en de be trekkingen met de Saigon-regering te verbreken. Ook wil het congres, dat de Nederlandse regering de De mocratische Republiek Vietnam er kent, en in het algemeen een bij drage levert tot het stopzetten van de bombardementen in Indo-China, tot de terugtrekking van alle Ame rikaanse troepen uit Zuid-Vietnam en tot de zelfbeschikking voor de volkeren in Vietnam, Laos en Cam bodja. Het congres is vooral erg geschrokken van de vernielingen dia de Amerikaanse biologische oorlog voering heeft aangericht in het pa troon van betrekkingen tussen mi- kro-organismen, planten, dieren en de mens. Voor de bevolking leidt dit tot geboortemisvormingen en tot de vernietiging van de agrarische be- staansbronnen. De gevolgen daar van zullen nog generaties lang merk baar zijn. Het congres veroordeelt het optre den van de regering van de Verenig de Staten in Indo-China met kracht vooral ten aanzien van de ékocide (verstoring van de betrekkingen, mens en dier). Het spreekt vooral zijn afkeur uit over de wetenschap pelijke kennis die in dienst wordt gesteld van deze vernielingen en over Nederland, dat via zijn lid maatschap van de NAVO. betrok ken is in de oorlog in Indo-China,

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11