Offensief tegen na palm van de VN Nieuw gat dreigt in rijksbegroting CHAUFFEU Con Amore zong zijn jubileumliecf De Slichlse Glashandf met rijbewijs BE-CD Wie het gebruikt maakt zich weinig zorgen over de doden Lustrum Kappers patroonsbond Duitsers waarschuwen voor vervuiling van Eems-Dollard-gebied AMERIKAANSE FORD STATIONCAR PAGINA 10 VARIA WOENSDAG 25 OKTOBER 1 NEW YORK Er is in de huidige zitting van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York een voor stel op komst om het gebruik van napalm en brandbommen te verbieden. Een groep deskundigen, tien maanden geleden door de VN ingesteld, is tot de slotsom gekomen dat het gebruik van die wapens „buitensporig lijden" veroorzaakt. Deze conclusie is vervat in een rap port. Maatregelen om tot een al gemeen verbod van napalm en an dere brandstichtende wapens te ko men zijn dringend geboden, aldus het rapport. Copyright ADQLD-Observer De conclusies van het rapport bren gen de Amerikaanse, de Engelse en de Franse regering In een pijnlijke positie, want zij hebben destijds de VN-oproep om deskundigen te zen den genegeerd. Rusland, Tsjechoslo- Slowakije, Roemenië, Zweden, Nige- rlë en Mexico hebben wel een offi ciële deelnemer aan het VN-onder- zoek benoemd. De Verenigde Naties hebben het ge brek aan medewerking van de drie Westerse mogendheden toen beant woord door zelf enkele mensen uit te nodigen om met de officiële af gevaardigden van de meewerkende landen in de onderzoekersgroep sa men te werken. De Engelse ontwa peningsexpert Julian Perry Robin- Bon, die aan de universiteit Sussex verbonden Is, heeft kunnen meedoen dank zij een contract met de Wereldgezondheidsorganisatie die zijn kosten op zich nam. Als advi seur ls voorts de Amerikaanse mili taire chirurg Fred Ackroyd aange trokken, die de uitwerking van na palm in Vietnam bestudeerd heeft. De weigering om officieel deskundi- Bij troetreding EEG Engeland kiest miss tv-Europa LONDEN (AP) In Groot-Brit- tannië zal een tiendaags muziek-, toneel-, sport- en tv-festival worden georganiseerd ter gelegenheid van de toetreding tot de EEG in Januari 1973. Het festival, "Fanfare voor Eu ropa' genaamd, begint op 3 Januari, twee dagen nadat Groot-Brittannië tezamen met de Ierse Republiek en Denemarken officieel lid van de EEG is geworden. De regering heeft 350.000 pond sterling ter beschikking gesteld van de organisatoren van het festi val. De tv-bijdrage zal o.m. bestaan uit een schoonheidswedstrijd ter ver kiezing van een miss tv-Europa. Verder zullen concerten worden gegeven door 15 orkesten, waarbij het Amsterdamse Concertgebouwor kest en de Berlijnse Philharmonie. Andere evenementen zijn de Euro pese première van een nieuw toneel stuk van Samuel Becket en het zeg gen van een Europese ode van Chris topher Fry door Lord Olivier. Tot de niet-culturele evenementen behoren o.a. een rit voor bejaarde automobielen van Londen naar Brus sel, een Europese winkelweek in Bir mingham en een tv-talentenwed- strijd voor cabaretiers uit alle EEG- landen. Het hoogtepunt van het sportpro gramma wordt een voetbalwedstrijd tussen een elftal van de zes EEG- landen en een van de drie nieuwe leden. gen af te vaardigen is slechts te beschouwen als een stuntelige po ging om napalm en brandbommen buiten de publieke aandacht te houden. Van de kant van het Ame rikaanse ministerie van Defensie bekeken, is dat natuurlijk heel be grijpelijk, want er is en wordt in Vietnam op grote schaal napalm gebruikt. Maar Frankrijk en Enge land hebben geen eigen directe re den voor zoveel bedeesdheid, even min als trouwens Zweden, dat eerst een militaire deskundige had aan gewezen en hem toen onder druk van Zweedse militaire kringen (of van de NAVO) verving door een burger. Het zal nu niet zo gemakkelijk meer zijn om het onderwerp te omzeilen. Het zal vrijwel zeker uitgebreid besproken worden in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, en daar zullen ongetwijfeld vele landen erop aan dringen om napalm en brandbom men onder eenzelfde soort interna tionaal toezicht te stellen als che mische en biologische wapens. Napalm, een gelei-achtig benzine- produkt dat in bommen en vlam menwerpers toegepast wordt, is voor het eerst op grote schaal gebruikt aan 't eind van de Tweede Wereld oorlog, toen generaal Curtis Le May er grote delen van Tokio met de grond gelijk mee maakte. Sedert dien is er een aantal afgrijselijke technische verbeteringen bijgekomen die het brandende napalm heter en kleveriger maken, zodat het goed aan het slachtoffer vastplakt en hem vrijwel altijd doodt of dode lijk verwondt. De moderne versie van napalm d'e nu in Vietnam gebruikt wordt, na palm-B, is een mengsel van ben zeen, polystreen en benzine, dat ontstoken wordt met kleine korrel tjes witte fosfor. Het is waarschijn lijk de goedkoopste methode die er tot dusver ontdekt is om mensen te doden. Hel Napalm verbrandt zijn slachtoffer, of verstikt hem doordat de hel van vlammen alle zuurstof uit de lucht in de nabijheid gebruikt. Dat is wat dikwijls gebeurt met mensen in een ondergrondse schuilplaats: zij stik ken doordat de omringende na- palmbrand alle zuurstof gebruikt. De kleine witte-fosfordeeltjes zetten zich dikwijls vast in het vlees van slachtoffers. Ze blijven daar gloeien, dikwijls wekenlang, wat een afschu welijke pijn veroorzaakt waarvoor constante onderdompeling in een koud bad de enige remedie is. Die witte-fosfor kan ook los ge bruikt worden als brandverwekkend wapen, en er worden ook wel mag- nesiumbommen gebruikt, omdat die bij een zeer hoge temperatuur branden. Wapens van deze aard werken in het wilde weg, op alles wat ze toevallig treffen. De VN- groep zegt tactvol: „Dat de niet- strijdende inwoner buiten de strijd gelaten moet worden, is in het mili taire besef op de achtergrond ge raakt". In gewone woorden wil dat zeggen dat mensen die een land streek met napalm besproeien zich er weinig zorgen over maken Wie zij nu eigenlijk doden. Klem Het rapport van de groep wijst er met klem op dat deze wapens in het wilde weg werken en een ver schrikkelijke uitwerking hebben De brandwonden, meldt het rapport zijn buitengemeen pijnlijk en het gebruik van deze wapens heeft „heftige afkeer bij het publiek" ge wekt. Veelbetekenend is misschien dat het rapport niet ingediend wordt bij de Derde Commissie van de VN, de commissie voor de men senrechten, maar bij de Zesde Commissie, die een Juridische rol heeft. De groep hoopt het rapport kenne lijk 'n juridische overtuigingskracht invloed mee te geven in plaats van het te zien verzanden in een golf van rechtschapen boosheid in de commissie voor de mensenrech ten. Er is trouwens nog een ander LEIDEN. Het Rayon Zuid-Holland van de Ned. Kapperspatroonsbond gaat maandagavond in het Anto- niusclubhuls het derde lustrum fees telijk vieren. Voorzitter Ernst Lan- gezaal spreekt deze avond over 'Dankbaarheid rond vijftien Jaar practlsch werk", in aansluiting waarop Kees Perdaan iets zal ver tellen over de geschiedenis van de bond. De bijeenkomst wordt verder afgewisseld met zang en een dia-ver toning van tal van kappersevene menten. Wolf bij Parijs Al langer dan een half Jaar zaait een levensgrote wolf terreur en verderf in het depar tement van deSeine en de Marne, nauwelijks 70 kilometer van Parijs. Misschien is hij uit een dierentuin m rondtrekkend circus gevlucht. Mogelijk heeft hij op zijn eentje de lange tocht gemaakt vanuit Polen of de Pyreneeën, waar wolven nog in het wild leven. De wolf moet in dat goede halve jaar al 90 schapen lammeren, twee rammen, twee kalveren en talloze kippen, eenden fazanten, patrijzen konijnen en ha zen hebben buitgemaakt. Gendarmes jachtopzieners hebben alles be proefd om het roofdier te verschal ken. Niets heeft geholpen: de lekker ste hapjes wild waarin vergif is ver werkt, laat hij onaangeroerd, zoals hij ook telkens weer behendig alle vallen weet te ontlopen. Aanklacht ingetrokken De Amerikaanse luchtmacht heeft glste- besloten de aanklachten in te trekken die bij een krijgsraad waren ingediend tegen gen. majoor John Lavelle, die van zijn bevel werd ontheven, gedegradeerd en met pen sioen gezonden nadat hij opdracht had gegeven tot bombardements- aanvallen op Noord-Vietnam zonder daartoe gemachtigd te zijn. Staats secretaris Robert Seamans jr. heeft de aanklachten laten intrekken na een diepgaand onderzoek van alle feiten in deze zaak. In de bekend making werd gezegd dat Lavelle door degradatie en ontslag ai voldoende is gestraft. Wandeling werd bloedbad Een poging van twee Amerikaanse broers om voor het Kinderfonds van de Verenigde Naties om de wereld te wandelen ls in Afghanistan geëin digd in een bloedbad. John en Davld Kunst uit Waseca in Minnesota wa ren in juni 1970, alleen vergezeld van een ezeltje voor het dragen van hun bagage, vertrokken en hadden er al bijna 12.000 kilometer door de Ver. Staten, Spanje, Frank rijk, Italië, Joego-Slavië, Bulgarije, Turkije en Iran opzitten. Zaterdagochtend vroeg werden de broers in Sarobi, op 110 kilometer van de Afghaanse hoofdstad Ka boel door twee gewapende mannen overvallen. John, die in 1970 afstu deerde aan de universiteit van Min nesota, werd gedood David werd gewond midden op de hoofdweg aan getroffen. Hij is herstellende in de kliniek van de Amerikaanse bassade in Kaboel. Slachtoffers van na-palm zijn "bijna altijd burgers. rapport over deze verschikkelijke zaken op komst, van het Stock- holmse Internationale instituut voor Vredesonderzoek, dat een gedetail leerder behandeling van de Juridi sche en humanitaire kanten zal bieden. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen te Kethel en Spaarland, P. Magre, zendingspredikant met verlof, te Oegstgeest. Te Hoevelaken en Sint Maartensdijk: A. Beens kan didaat te Genemuiden. Te Ede: P. M. Breugen te Barneveld. Te Ge nemuiden, Putten en Voorthuizen: E. M. Bakker, te Rijssen. Aangenomen naar Utrecht: drs. A. Noordgraaf te Ede. Naar Papen- dreoht: G. van den End te Zald en Veecaten. Naar Poederooijên: drs. C. A. van der Sluijs, kandidaat te Ou de Tonge. Bedankt voor Enschede: F. Moll te Schoonefceek. Geref. Kerken Beroepen te Maarssen: J. J Hof land te Rijsoord. Aangenomen naar Maasdijk: S. B. van der Molen te Hoogersmilde. Naar Zwolle: H. Olde te Baarn. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Hasselt: J. de Feijter M. A. Groeneveld, kandidaat te Hoogezand, te Hoek en Ulrum: J. Utrecht, te Ermelo, T Dekker te Ca- pelle aan de LJssel. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Boskoop: J. C. L. Starreveld te Cornhorn, te Middel- berg G. Leendertse te Zwijndreoht. Geref. Gemeenten Beroepen te Capelle aan den IJs- sel: D. Hakkenberg te Dordrecht, die bedankte voor Utrecht, te Haarlem L. Blok te Beekbergen. Bedankt voor Mijdrecht: C. de Rid der te Nunspeet. Baptistengemeenten Beroepen te Emmererfscheiden- veen: Jac. Tromp te Sittard, die dit beroep heeft aangenomen. UTRECHT (ANP) Overbelas ting van de zeearm Eems-Dollard door lozing van te grote hoeveelhe den afvalwater zal nadelige gevolgen hebben voor de visserij en voor de badplaatsen op de naburige Duitse waddeneilanden. Wanneer de bad plaatsen eenmaal in een kwade reuk staan bij de toeristen is daar niet gemakkelijk meer verandering in te brengen. Dit oordeel werd gisterenmiddag uitgesproken door de Duitse hoog leraar, dr. G. Rincke van het Insti tuut voor watervoorziening en af valwaterlozing van de TH in Darm stadt. Overschatting van het zelfrei nigend vermogen van dit waterge bied kan het biologisch evenwicht van Eems-Dollard verstoren en dat dient volgens prof. Pincke voorko men te worden. De hoeveelheid te lozen vuil via afvalwater op het F.ems-Dollard estuarium mag z.l. niet groter zijn dan 3,5 miljoen inwoner- equivalenten en bij een optimale spreiding van het afvalwater hooguit 5 miljoen (een inwonerequivalent is gelijk aan de hoeveelheid afval, die een inwoner in het afvalwater brengt). Prof. Rincke gaf op de bijeen komst het standpunt weer van de adviseurs van de Westduitse over heid op dit punt. Hij zei hoog te put ten uit de opmerking van oud-mj, nister Drees van Verkeer en Water, staat, begin dit Jaar, dat slechti „voorgereinigd" afvalwater via aan te leggen persleiding het het Eems-Dollard esturarium komt. p Ir. J. A. Jansen van het Rljfa. o instituut voor de Zuivering van Al.1 valwater (RIZA) tweede inleider6 op de bijeenkomst vindt de be-1 rekeningen die de Duitse deskundi.v gen tot hun conclusies hebben ge. d bracht te statisch. De Duitsers heb.6 ben volgens hem op een nogal over. dreven wijze veiligheidskleppen In. tl gebouwd. ii Volgens de RIZA-deskundigen kg' een hoeveelheid van 7.3 miljoen ta« bi woner-equivalenten (2,3 thans) aaa.fi vaardbaar. Hij tekende er bij aan datb: dit in de praktijk wel minder ulw; worden. Ir. Jansen wees er op dat a ri. 1970 nog rekening werd gehoudeide met een hoeveelheid van 24 miljoen n inwoner-equivalenten, maar dat a da sindsdien een andere filosofie i iV gekomen ten aanzien van de be«:u scherming van het milieu. De nleu.^ we procesvoering in de strokarton industrie zal tot een geringere vulAc produktie leiden dan aanvankeU) aangenomen. In de aardappel ,e meelindustrie zijn experimenten ai J de gang om stoffen (onder meer el witten en veevoederprodukten) ul het afvalwater terug te winnen e K het daardoor schoner te maken, LEIDEN De Chr. Oratoriumver eniging Con Amore bestaat 60 jaar, hetgeen natuurlijk in een jubileum concert moest resulteren. In principe heb ik niets tegen een jubileumcon cert, mite men rekening houdt met het uithoudingsvermogen van uitvoe renden, publiek en recensenten. Ik geloof, dat bij alle categorieën na afloop de tong op de schoenen hing, want een concert van acht tot elf duurt wel erg, erg lang, behalve wan neer het om kwalitatief hoogstaande werken gaat. Na de Symphonie Lob- gesang, één van Mendelssohhns zwak ste werken, hadden we bepaald gieen behoefte meer aan de Saint Nicolas Cantate van Britten, en omgekeerd was Britten beter verteerbaar geweest indien het gedeelte voor de pauze was gehouden. De Lohgesang uit 1840 geldt als Mendelssohns tweede symfonie (wan neer we de 12 jeugdsymfonieën niet meerekenen), maar is in feite de vijfde. De juiste chronologische volg orde is: 1, 5, 4, 3, 2. Om te beginnen heeft de Lobgesang een bijna volle dige orkestsymfonie, waarbij het Ge westelijk Orkest voor Zuid-Holland zich, wat de strijkers betreft, van zijn beste kant liet zien. De blazers vorm den hiermee geen eenheid. Jan Pas- veers opvatting was een gematigd- romantische: weinig scherpe contras ten en veel detailwerk, wat als ge heel zeer overtuigend was; slechte het allegretto had ies meer in de sfeer 1.1,1 vam de Midzomernachtsdroom mogen liggen. Het laatste deel was langer dan de vorige bij elkaar, en was voor Con Amore het belangrijkste. Het koor was hier goed op dreef, de klankver houding, ook die met het orkest en de solisten was goed uitgebalanceerd. Het werk behoefde twee sopranen en een tenor; met Annette de la Bije doet men altijd een goede keus, hoe- wefl een neiging tot slordig intoneren gisteravond niet te ontkennen viel. Thea Ekker van der Pas gaf haar zeer goed partij m het duet Ich hairrete des Herm, maar zal by het beluiste ren van de radio-opname wel mer ken, dat zy in de Stadsgehoorzaal haar volume niet hoeft te forceren. De tenor, David Johnston, zou waarschijnlijk het best passen in wer ken van de laat-romantiek. zym aan pak van zowel Mendelssohn als Brit ten (waarin hy als enige soliëerde) deed sterk denken aan die van een Wolfgang Windgassen. Hy ls een te- om zuinig op te zyn, hoewel Bit ten de Saint Nicolas Cantate wed voor Peter Pears bedoeld zal hebben. By deze kantate deed de vermoeidheid <i& van zich spreken by het koor, voa "P het vierde deel ging de mist eil Daartegenover stonden zeer frapg; gedeelten, vooral deel zeven, de drie gepekelde jongetjes van adfrer ter uit de zaal naar voren kwam e 1: wandelen. Het jongenskoor van Haarlemse St. Bavo weerde .zich tnfera: wens als geheel erg dapper. Beide werken zou ik graag nogeAog] horen. Over 15 jaar byvoorbee hu\ Maar dan uitgesmeerd over avonden, R. G. HABC DEN HAAG Het kabinet-Bies heuvel wordt opnieuw geconfron teerd met een tegenslag: het is uit gesloten dat het wetsontwerp op de selectieve investeringsheffing nog voor de verkiezingen wordt behan deld in de Tweede Kamer. Daardoor dreigt in de begroting voor volgend Jaar een „gat" te ontstaan. De or^rengst van deze heffing was geschat op 100 miljoen gulden, als de wet p<>r 1 1an-"»ri van 7,ou worden. Het is de vraag of straks de nieuwe Tweede Kamer aan een snelle afhandeling van dit wetsont werp wil meewerken. InvoQring oer 1 Januari wordt moeiiyk haalbaar geacht. Gistermiddag heeft de commissie uit de Tweede Kamer die met de voor bereiding Van de behandeling van het ontwerp is belast, besloten Ka mers van Koophandel, gemeentebe sturen, aktiegroepen en andere orga nisaties in de gelegenheid te stel len in de komende veertien dagen schriftelijke reacties in te dienen. Aan de hand van de reacties zal de commissie nagaan of zij haar werk zaamheden voortzet. De kamerleden mevrouw Smit- Kroes en Van Aardenne i belden VVD) hebben in schriftelijke vragen aan minister Langman (Economi sche Zaken) de selectieve investe ringsheffing in verband gebracht met berichten over exploitatiezor- gen van uitgeverijen van dag- en weekbladen. WAT, KAN DAT NIET met een aanbetaling van f 850,een goede auto onder f 3500,— met garantie. Natuurlijk kan dat bij ons Een greep uit onze collectie: OPELS KADETT 1968 f2900,— FORD 15 M stationcar f2500,— FIAT 124 stationcar f2600,— CORTINA 1600 f2900,— AUSTIN SEVEN oranje f2750,— AUSTIN Glider 1969 f3300,— SIMCA 1100 GLS f3200,— RENAULT R 8 als nieuw f2950,— CITROEN 2 CV 1970 f3400,— Ook voor duurdere auto's gunstige regeling. BOVAG-GARAGEBEDRIJF Jan v. d. Meer Hoge Rijndijk 4a - Leiden - Telefoon 25259 GEMEENTE VOORSCHOTEN Burgemeester en Wethouders der Gemeente Voor schoten roepen sollicitanten op voor de betrekking van LEIDSTER in tijdelijke dienst aan de openbare Kleuter school „Vinkenhof", Thorbeckeweg 1a (wijk Noord-Hofland). Indiensttreding per 1 januari 1973. Bezit van de akte A is vereist, alsmede enige jaren ervaring. Het onderwijs wordt gegeven in een nieuw modern scholencomplex (laagbouw). De gebruikelijke rechtspositieregelingen zijn van toepassing. Inlichtingen worden verstrekt door de hoofdleidster, mevrouw A. E. Delvoije-Dortmundt, telefoon school (01710) 44381. Sollicitaties met uitvoerige inlichtingen en referenties binnen 10 dagen na het verschijnen van dit blad in te zenden aan Burgemeester en Wethouders. Openbaar Slachthuis donderdagmiddag 2 uur verkoop grote party gesteraliseerd paarde- en rundvlees. De verkoper J. A. Slierings. EXECUTIE-VERKOOP op donderdag, 26 oktober 1972 des namiddags te 2.00 ten laste van de heer J. Duyn, wonende te Katwijk, aan de Johan Willem Friso- dreef nr. 60, van enige rende goederen, bestaande uit meubilaire goederen, o.a. TV- toestel, radiomeubel etc. De verkoop geschiedt con tant, zonder opgeld. De gerechtsdeurwaarder, J. M. van Belle, Rapenburg 125, LEIDEN. Mevr. O. D.-B. te V. "Onze kleine Karei wilde van het kinderwagenonderstel een skelter maken. Daar vond ik 'm te mooi voor, de kinderwagen. Om kort te gaan. ik plaatste een advertentie in zo'n rubriek van de krant Nog dezelfde avond kwamen ze de kinderwagen ophalen. Ik kreeg er een mooi bedrag voor. En zodoende rijdt kleine Karei nu in een echte trapskelter." Het dagblad Is uw waardevolste r"^"i kontaktadres. L J juli 1970, 6 cil., handgeschakeld, 40.000 miles, schadevptei van part. KNAC-rapport aanwezig. Wij staan voor u klaar voor vracht-, bestel- en personenwagen verhuur AUTO PETER St. Aagtenstraat 16-20 vraagt ter opleiding tot glasvakman. B.V. STICHTSE GLASHANDEL Jan Evertsenlaan 4, Katwijk, tel. 01718-11 Petit Restaurant 'T GALGJE nu ook PIZZERIA Italiaanse specialiteit. Open iedere dag van 5 tot I I uur. NOORDEINDE 51 - TEL. 4996

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 10