ians op sociaal contract kestegen na beraad in SER Sombere voorspelling de sociale verzekeringen over Kritischer beoordeling van noodzaak tot opname akbeweging en werkgevers komen tot akkoord )laande ruzie in de liddenstandspartij Geen stappen na verkeersramp bij Prinsenbeek CNV-bonden willen wel een federatie Stank over Amsterdam PROF. HARTOG HEEFT NIEUW SYSTEEM lATERDAG 21 OKTOBER 1972 Niemand wordt er beter van wanneer er geen matiging _i loon- en prijsstijgingen komt in de vorm van een iaal contract. Integendeel: de dreiging van grotere (loosheid zal onrustbarend toenemen." Deze verkla- is gistermiddag aan het eind van het debat in de :iaal-Economische Raad over lonen en prijzen in 1973 elegd door vijftien Kroonleden van de SER (onafhan- ijke deskundigen), onder wie prof. dr. J. Zijlstra, pre- J :nt van de Nederlandsche Bank en prof. dr. J. Schou- voorzitter van de commissie van „wijze mannen" van «SER. mmm,WuÈ jdens het debat is duidelijk ge len dat werkgevers en vakbe- I uig het in grote lijnen eens zijn een matigingsprogram. Reeds een ontwerp voor een "sociaal Ijract" gereed, waarvan kern zijn: beperking van de loonstijging het begin van de nieuwe, per 1 ari te vernieuwen c.a.o.'s tot procent. Later in het Jaar vol- dan compensaties voor prijsstij- j pa. Het geheel resulteert in een j somstijging van 11 procent (en- procenten minder dan dit Dit betekent ook dat nie- er behoudens periodieken, jjlsatjes e.d. in inkomenspositie ooruitgaat (de nul-lijn) stijging van de kosten van ■jjsonderhoud wordt in 1973 be- tot 4,7 procent. De werkge- J stemmen in met een verplich- I tiding van prijsverhogingen aan ministerie van economische werkgevers gaan akkoord met positieve benadering van het bedrijvenwerk (activiteiten van iakbonden binnen de onderne- ^-tarief vakcentrales willen de "pul- echter alleen accepteren wan de regering instemt met een al verlangens van de vakbewe- op het terrein van de gemeen- I psvoorzieningen (onderwijs wer- I !e Jongeren, beperkte verhoging de BTW). De SER gaf giste- de vakcentrales een steun in de door unaniem te adviseren tot ihaving van het lage BTW-ta- I op 4 procent. stemden werkgevers en de paleden in met een amendering voorliggende ontwerp, I door de gehele SER verklaart de mogelijkheden voor het af- DEN HAAG De Sociaal Economische Raad heeft gis termiddag in meerderheid ge adviseerd tot een extra verho ging van het minimumloon (nu f 860 rond per maand) per 1 Januari komend Jaar met twee procent. De vakbeweging wilde een verhoging van vijf procent maar kreeg voor dat standpunt geen steun. Voor een verhoging met twee procent stemden de werk gevers en zes Kroonleden. Ook een derde standpunt, een ver hoging van drie procent, kreeg onvoldoende steun. sluiten van een "sociaal contract" mede worden bepaald door de uit eindelijk door regering en parle ment te nemen beslissingen over 'n aantal rechtstreeks met het loon- en prijsbeleid samenhangende voor waarden. Werkloosheid Bovendien vindt de gehele SER de door de economische deskundigen gehanteerde norm van een werk loosheidspercentage van 2 tot 2,5 procent van de beroepsbevolking te hoog. Op knelpunten (de one- wichtige spreiding van de werkloos heid naar beroepsgroepen en re gio's) is een krachtige aanpak no dig. "De overeenstemming op hoofd lijnen binnen de SER betekent een belangrijke bijdrage tot de totstand koming van een sociaal contract" concludeerde SER-voorzitter drs. J. W. de Pous. Of dat sociaal contract er zal komen is nu nog louter zaak van regering en vakbeweging waarover volgende week dinsdag een topberaad met het kabinet wordt beslist. HAAG Vlak- voor de ver sgen is er in de gelederen van Nederlandse Middenstandspartij ievige ruzie ontstaan tussen het •tweedekamerlid A. W. te Pas, i schoonzoon J. Kamping en W. Dessing, tot voor kort frac- dewerker en tevens bestuurs- q deze mini-partij. Helding tot de slaande ruzie die Idels is uitgelopen op telefo- dreigementen, het gooien met en t schrijven van waarschu- brieven is de nieuwe kandi- ilijst van de NMP. Dessing is mening dat deze lijst door Te ffl diens schoonzoon eigenmach- strijd met de statuten en zon iet samenvoegen van een alge- ledencongres is samengesteld, dejsing heeft alle hoofdstembu- in het land een brief gestuurd iet verzoek de NMP-kandidaten- nlet te erkennen. Te Pas en ping hebben deze zet beant- met een telegram, eveneens naar alle leden waarin gemeld werd dat Dessing als lid is geroyeerd. Te Pas ontkent dat er ledenbij eenkomst is geweest. Deze zou op 25 september in het overigens piep kleine fractiekamertje van de NMP in het gebouw van de Tweede Ka mer zijn gehouden. Daar is be sloten Dessing als lid te royeren. Op 13 oktober heeft het restant-bestuur van de NMP de kandidatenlijst op- igent wordt liet vervolgd IERDAM De 20-Jarige Am- unse agent, die 8 september in fondelpark de 23-Jarige Surina- Paul Heesbeen doodschoot, gaat De Amsterdamse officier van e, mr. J. F. Hartsuiker, besloot strafvervolging tegen de agent stellen, omdat hij naar zijn B uit noodweer heeft gehan- agent voelde zich door Hees- ernstig bedreigd en hij was igd op dat moment van zijn gebruik te maken ter ver lig van zijn eigen leven", aldus irtsuiker. „Dat het schot dode- geweest is vanzelfsprekend de bedoeling van de agent m daarom kan hij niet aan- Jk worden gesteld". Hartsuiker heeft de moeder slachtoffer geschreven, dat het niet eens is met zijn be- zij een bezwaarschrift kan bij het gerechtshof in Am- Te Pas geeft ook de ruzie tussen zijn schoonzoon en Dessing toe maar dat gaat over een financiële affaire. Dat heeft hier niets mee te maken", licht hij toe. Ongeveer een Jaar geleden ont stond een scheuring in de tweemans fractie van de NMP in de Tweede Kamer. Jac. de Jong uit Vorden scheidde zich af. Hij neemt met een eigen -lijst deel aan de komende ver kiezingen. ROTTERDAM Er zullen geen strafrechtelijke stappen worden on dernomen in verband met de ver keersramp bij Prinsenbeek die 25 augustus aan dertien mensen het le ven kostte. Dat deelde mr. Korsten, officier van Justitie in Breda, gis termiddag mee na een omvangrijk onderzoek van de rijkspolitie. Uit het onderzoek is gebleken, dat de fatale afloop van het ongeluk be slissend is beïnvloed door menselij ke fouten. Van misdadig gevaarlijk weggedrag is echter geen sprake ge weest. Ook is de ramp niet veroorzaakt door technische mankementen aan de bij het ongeluk betrokken perso nenauto's en vrachtwagens. De grootste fouten, die er op de mistige ochtend van de 25-e augustus zijn gemaakt, aldus mr. Korsten, ren onvoldoende afstand bewaren onvoldoende aanpassing aan weg en weerssituatie. Ex-casinohouder Piet Smit links op de fotois gisteravond begonnen met een cursus, die moet opleiden voor het diploma croup ier. Tien maanden lang zullen 26 leerlingen élke week een avond naar het "Nederlands Roulette Instituut" moeten komen voor de cursus, die ze drie honderd gulden per persoon kost. Kostenbesparing in ziekenhuizen LUNTEREN/UTRECHT De christelijke vakbeweging heeft zich gisteren op drie fronten beziggehouden met een eventuele vakbondsfederatie. De metaalbedrijfsbond toonde zich in principe voor, de hout en bouwbond was in grote meerderheid voorstander, ter wijl de grafici er niets van wil len weten. De bondsraad van de christe lijke metaalbedrijfsbond zei gis teren in principe Ja, maar wil de uiteindelijke beslissing aan de leden overlaten. Zij krijgen tot 28 november de gelegenheid zich uit te spreken in rayonver gaderingen. De metaalbewer kers onderstreepten verder het grote belang van de voorwaar den die door het CNV zijn ge steld aan de andere vakcentra les om tot een federatie te ko men. Op 4 december vergadert de algemene vergadering van het CNV en daar zal het defi nitieve Ja of nee moeten vallen over een federatie met NW en% NKV. De bondsraad van de Neder landse Christelijke Bond van Werknemers in de Hout- en Bouwnijverheid ging niet alleen akkoord met een federatie, maar veranderde ook nog even de naam in Hout- en Bouw bond CNV. De bondsraad achtte voorts de totstandko ming van een sociaal contract van groot belang ter bestrijding van de Inflatie, die extra nade lig is voor de werkgelegenheid in de hout- en bouwsector. Voorzitter G. Jens van de Ne derlandse Christelijke Grafi sche Bedrijfsbond heeft ernsti ge kritiek geuit op het enquête formulier van de CNV. Hiermee werd de mening van de leden over de vorming van een fede ratie gepeild. Jens was het vol strekt oneens met de tekst, om dat de vragen niet neutraal zouden zijn gesteld. De NCGB wil zelfstandig blijven en voelt niets voor een opgaan in een zo groot geheel. De voorzitter van de grafische bond zei „er voor te passen om een kostbaar goed, met een geschiedenis van 70 Jaar, met een sneltreinvaart in zeven weken te laten veran deren in een filiaaltje van het CNV". AMSTERDAM (ANP) Honder- mens er twee uur in zou kunnen den ongeruste Amsterdammers héb- verblijven zonder tegen de vlakte te ben gisteravond politie, brandweer gaan". In de loop van de avond ar- GGD gebeld, omdat ze het op riveerde ook een ambtenaar UTRECHT (ANP) „De arts staat voor een gewetensconflict Enerzijds wordt hij geconfronteerd met de noodzaak tot kostenbewaking, anderzijds is hij volgens zijn roeping en opleiding verplicht aan een ieder die zich aan zijn zorgen toever trouwt, alles te geven volgens de hui dige stand van de wetenschap wat deze individuele patiënt behoeft om zo lang mogelijk en zo aangenaam mogelijk in leven te blijven". Dit zei de voorzitter van de Lan delijke Specialistenvereniging dr. R M. Versteegh vanmorgen op de le denvergadering van de LSV. Hij meende dat ook de artsen zich van uit hun proffessionele verantwoor delijkheid, in de problematiek van de kostenstijging in de gezondheids zorg dienen te verdiepen, al mag vol gens hem niet worden vergeten dat deze stijging mede een gevolg is van de toegenomen vraag om medische zorg. In dit verband wees dr. Ver steegh erop dat ook bij de Neder landse burger in het algemeen een duidelijke behoefte bestaat aan kos tenbewaking. Maar als die Neder landse burger patiënt is geworden zal hij een grote druk op de artsen uitoefenen het gehele arsenaal van hun kunnen en kennen voor zijn ge nezing open te trekken, zo meende dr. Versteegh, die er zijn gehoor ver volgens op wees dat iedere verande ring is de gezondheidszorg vrijwel onontkoombaar gepaard zal gaan met het prijsgeven van verworven heden. „Ik meen dat wij ons hierbij moeten laten leiden door waarlijk sociale beginselen, waarbij persoon lijke belangen eerst op de tweede plaats dienen te komen. Wanneer wij ons op een dergelijke wijze inzetten, kunnen wij de vele verdachtmakin gen over de medische specialisten, wat momenteel zo zeer in zwang is, op de Juiste wijze waarderen en met des te meer kracht aan de kaak stel len voor wat dit in werkelijkheid is: een poging tot het behalen van po litiek gewin en eigenbelang," aldus dr Versteegh. Hij gaf drie wegen aan als moge lijkheden de kostenstijging te beper ken. In de eerste plaats zag hij die in de versterking van de functie van de huisarts. Als het zou lukken daarmee patiënten uit het zieken huis te houden, betekent dat 'n kos- Korter vlaggen in Haarlem op verjaardagen HAARLEM (ANP) B. en W. van Haarlem willen per Jaar f 25.000 besparen door het vlaggen op ver jaardagen van leden van het ko ninklijkhuis te beperken tot de nor male werktijden. De vlag-uithangers behoeven dan geen overuren te ma ken. De beperking moet niet gelden voor Koninginnedag, zo vinden B. en W. tenbesparing, meende dr. Versteegh. Maar de versterking van de positie van de huisarts in de gezondheids zorg zal toch voornamelijk de kwa liteit ervan doen toe nemen. Kosten besparingen kunnen volgens hem te vens worden bereikt als de specia list zich meer opstelt als consulent van de huisarts, waarbij de patiënt niet naar de specialist wordt door verwezen en de huisarts verantwoor delijk blijft voor de behandeling. In het ziekenhuis kan tot kosten besparing worden gekomen, zo zei dr Versteegh, door een nog kritischer beoordeling van de noodzaak tot op name en de noodzaak van onderzoek Een regelmatig aan de staf te ver strekken lijst van de onkosten van onderzoekingen zou volgens dr. Ver steegh een belangrijk hulpmiddel kunnen zijn om de specialisten kos tenbewust te maken. In sommige zie kenhuizen wordt de begroting al met de staf besproken, dit zou in alle ziekenhuizen moeten gebeuren. Maar een al te strikte economische bena dering is volgens dr. Versteegh uit den boze, omdat dit kan leidei) tot stagnatie in de ontwikkeling van de medische wetenschap. Teslotte noemde hij de regio nalisatie als kostendrukkende factor in een bepaald gebied onstaat sa menwerking om efficiënter te wer ken. Dr. Versteegh wees er tevens op dat ziekenhuizen niet te groot mo gen worden alleen om redenen van efficiëncy. daar anders de patiënt met zijn individuele noden „voor wie dit alles uiteindelijk wordt opge zet" zichzelf niet zou kunnen te rugvinden en thuisvoelen, voor zover dat in een ziekenhuis mogelijk is. straat benauwd kregen netrante stank, waarin men een mengsel van carbol en chloor (of bleekwater) meende te onderken nen. Voor zover de politie kon na gaan, moest de stankwolk afkomstig zijn van het Amatex-terrein in de Petroleumhaven langs het Noord- zeekanaal. De eerste telefoontjes kwa men reeds voor acht uur binnen. Ze namen daarna sterk in aantal toe. De stankbron moet hardnek kig zijn geweest, want de vrij ster ke noordwesten wind slaagde er niet in de stank te verdrijven. Inte gendeel, deze groeide in de loop van de avond dermate aan dat sommige mensen op straat ervan begonnen te hoesten. Nadat de eerste telefoontjes uit de bhnenstad waren gekomen, werd de politie later ook gebeld door in woners van de Bijlmermeer, die he melsbreed 13 km van de Petro leumhaven is verwijderd. Politiemannen, hun neus volgend, belandden op het terrein van de Amatex, een tankopslagbedrijf. waar zij drie overigens lege kleine re tanks aantroffen, die tot voor kort gevuld waren met het afval- produfct chloorfenoL Volgens de di rectie van Amatex was de inhoud van de tanks donderdag geleegd in een tankboot die vertrokken is. Het chloorfenol wordt volgens eerste in lichtingen geregeld op de oceaan Op het terrein van de Amatex, was de stank zo sterk, dat volgens een inspecteur van politie "geen Waterpolo De Nederlandse kam pioen HZC/De Robben uit Hilver sum is het Europa Cuptoernooi suc cesvol gestart door in de voorronde met 54 te winnen van Akademik Sofia uit Bulgarije. Voor de Hilver summers scoorden André Hermsen (4x) en Jaspers. de hinderwet, die poolshoogte kwam Volgens de GGD kon de tank, zoals die in deze dunne concentratie over de stad dreef, geen gevaar voor de volksgezondheid opleveren. Wel zou zij smaakbedervend zijn. BESLAG OP KOPERSCHIP OPGEHEVEN ROTTERDAM Het Amerikaanse koperconcern Braden Kennecott heeft gistermiddag het beslag opge heven, dat het had lateD leggen op het Westduitse zeeschip ,3irte Ol- dendorff" en de lading van 1250 ton voor Franse afnemers bestemde Chi leense koper. Volgens de gezag voerder wil men naar Le Havre in Frankrijk vertrekken. Gisteravond kon dat nog niet, omdat de loods- diensten bij Hoek van Holland wa ren gestaakt. Volgens de Amerikanen is het be slag opgeheven, omdat de Chileense maatschappij Codelco in Parijs heeft toegegeven, geen recht te hebben op het koper. Wie er wel recht heeft op de koopprijs van het koper zal door een Franse rechter moeten worden uitgemaakt. Volgens sommigen in Rotterdam heeft de plotselinge opheffing van het beslag ook te maken met de s van alle bij het conflict betrok kenen zo snel mogelijk tot eer oplossing te komen. Alle partij. zouden belang hebben bij een snelle oplossing van het geschil, om dat het beslag op de „Birte Olden- dorff" een kostbare zaak was. Iedere dag nodeloos aan de kade liggen kostte ongeveer tienduizend gulden. UTRECHT (ANP) Als de explo sieve groei van de sociale verzekerin gen (het percentage verdubbelt zich bijna iedere tien Jaar) doorgaat, zal omstreeks het jaar 2000 het com plete nationale inkomen daardoor worden opgeslokt. Deze sombere voorspelling deed prof. dr. F. Har- tog, hoogleraar in de economische wetenschappen in Groningen, gister middag in een voordracht voor de ledenraadsvergadering van de be drijfsvereniging voor detailhandel en ambachten (Dètam) in Utrecht. Prof. Hartog heeft een remedie ge vonden door een systeem uit te den ken dat hij aanduidt als „verster kers en verzw akkers in de sociale verzekering". Hij is voorstander van een ziekenfondspremie in vaste be dragen in plaats van percentages, li quidatie van achterhaalde voorzie ningen zoals kraamgeld, invoering van steeds meer eigen risico en in voering van een percentage van het nationale inkomen waarboven de so ciale verzekering niet meer mag stij gen. Het laatste denkbeeld van prof. Hartog (het meest vergaand) gaat uit van de veronderstelling, dat in dien men nieuwe voorzieningen wil Invoeren en bestaande uitbreiden, dit alleen maar mogelijk is als ande re voorzieningen worden ingekrom pen. Aldus wordt het pakket voort durend uitgekamd. Prof. Hartog noemt het een soort Zijlstranorm de sociale verzekering, maar wil vanwege overwegingen van be scheidenheid zijn naam aan deze norm pas geven als anderen dat wil len. Op den duur kan deze norm wel licht worden verlaagd, vindt prof. Hartog. Twintig procent Prof. Hartog becijferde, dat het percentage van het nationale inko men dat aan sociale verzekeringen wordt besteed van vier procent in 1948 via negen procent in 1958 is gestegen tot (naar schatting) 20 pro cent dit Jaar. In zijn algemeenheid worden de toenemende lasten op den duur niet ondraaglijk, want het zijn overdrachtsuitgaven die voor het overgrote deel worden gefinancierd uit de premies. Wat de internationale concurrentiepositie betreft is van belang, dat bij stijging van de pre miepercentages minder ruimte is voor nominale loonstijging. Beide moeten namelijk uit dezelfde ruimte worden betaald. Wel is de kans gro ter. dat de ruimte wordt overtrokken doordat men zijn aspiraties formu leert in termen van toeneming van het reëele beschikbare inkomen. Er vindt dan een dubbele afwenteling plaats want de prijsstijging zelf wordt, voorzover deze drukt op het ontvangen inkomen, afgewenteld door additionele looneisen waaruit de hogere premie kan worden bekos tigd. De inflatie wordt dus verstrekt, met name voor arbeidersverzekerin gen. De betalingsbalans hoeft hierdoor niet in het ongerede te raken, omdat een inflatietempo dat hoger is dan in de concurrerende landen kan worden opgevangen door daling de wisselkoers. Als „versterkers' in de sooiale zekring noemde prof. Hartog de oudering van de bevolking (en dus steeds hogere AO W-premies), sterkere toeneming van de kosten van de gezondheidszorg dan het na tionale inkomen (kwaliteitsverbete ring, geringe mogelijkheid tot pro- duktiviteitsverbetering en sterke j marktpositie versterkkers medische voorzieningen), achteruitgang het arbeidsethos (toenemend ziekte verzuim) en de ten dele herverde lende werkende aspecten van de so ciale verzekering (voorzieningen die men zo langzamerhand zelf wel kan dragen worden vrijwel niet meer afgeschaft er komt alleen maar bij er wordt niet geschrapt). Ombuigen Of het zo moet doorgaan is kwestie van persoonlijk oordeel. Als men de bestaande tendenties zou wil len ombuigen, zou men de sociale verzekering, althans op enkele pun ten, kunnen beschouwen als een In terim-stadium tussen zeer lage en zeer hoge welvaart. Stijgt de welvaart, dan kan steeds meei aandacht worden besteed aan het dekken van materiële risico's die samenhangen met de positie van de arbeiders of het bestaan in het alge meen. Gaat de welvaartsstijging ver der, dan kan er volgens prof. Hartog punt komen waarop een zekere afbouw van de sociale verzekering mogelijk wordt, omdat men bepaalde risico's weer zelf kan dragen. Deze gedachte kan worden geacht ten grondslag te liggen aan de huidige weistandsgrens. Bij voortgaande stij ging van de welvaart komt er een moment, dat ieder de weistandsgrens heeft bereikt, althans als zij op het zelfde reëele peil wordt gehandhaafd. Op grond van deze overwegingen formuleerde prof. Hartog een reeks „verzwakkers" in de sociale verzke- ring. Hij pleitte voor het uitziften van de herverdelingselementen door de overheidsbijdrage af te schaffen (profijtbeginsel) en de premies en uitkeringsrechten op elkaar af te stellen. Dit betekent: ziekenfondspre mie voortaan in vaste bedragen in plaats van percentages. Achterhaalde voorzieningen en (kraamgeld bijv.) kunnen pijnloos worden afgeschaft Prof. Hartog noemde als „ver- zwakker" voorts het niet meer reëel verschuiven van de weistandsgrens door deze grens slechts te verhogen met de algemene prijsstijging Voorts zijn „verzwakkers" Invoering van steeds meer eigen risico bijv. bij zie kenfondsvoorzieningen, wachtdagen bij ziekengelduitkering en kinderbij slag Dit kan dubbel werken omdat het ook verspillingen kan terugdrin gen. En tenslotte: Invoering van een percentage van 't nationale in komen waarboven de sociale verzeke ring niet meer mag stijgen. Om de verzwakkers effectief te maken, is een combinatie van de genoemde mogelijkheden noodzakelijk, aldus prof. Hartog.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9