fintern' vervoer Vlet interlokale ijnen naar snel Leiden vroeger en nu (43) j ffERDAG 21 OKTOBER 1972 LEIDEN LEIDEN De nota Het openbaar vervoer op korte termijn", deel uitmakend van verkeers- en vervoersplan van de agglomeratie Leiden, fc'eeft aan wat er moet ge uren om in 1975 een tien-minutenfrequentie van de buslijnen te verwezenlij- n. In deze nota gaat het in eerste instantieom het interne" openbaar vervoerpakket, ich ook wordt de nodige aandacht geschonken aan de externe relaties, m.n. Den Haag Katwijk-Bollenstreek. Een verhoging van de aantrekkelijl us) vervoerpakket intern is zeker gewenst. Deze zal naast icering ook gepaard moeten gaan met een verhoging van de lerne (korte) ritten de wachttijd een belangrijke rol speek. de agglomeratie Leiden om te wer- Katwijk-Bollenstreek. Een verhoging van de aantrekkelijkheid__van "het openbaar!*™' leVgtomSta een "goede" en "snelle" binnenkomend, zo snel mogelijk de let inschakelen van de interloka- busdiensten in de lokale open vervoersvoorzieningen is ook Leidse agglomeratie een be- md gebruik. In de voorliggende deze methodiek echter verder doorgevoerd. Alle loka- igglomeratie lijnen worden in iel opgeheven, en pas als het t interlokale lijnen tekort om het gewenste voorzienin- •niveau te bereiken, zal dit pak- aangevuld worden met agglo- (jfcjlatie-lijnen. verbetering van de inter- busdiensten zal in vele gevallen hebben, door een ver- de reistijden; maar zal andere gevallen evenzeer gebaat verhoging van de fre- üglotle. het buslijnenplan "10 min. fre tte" (alle grotere wooneenheden iüojfeen een 10 min. frequentie of eu. t) zijn de volgende interlokale nen in frequentie verhoogd: i 41 - van 15 min. naar 10 lijn 43 - van 30 min. naar 20 lijn 45 - van 30 min. naar 20 JJ| lijn 49 - van 30 min. naar 20 nd lijn 2 - van 30 min. naar L nto., lijn 4 - van 60 min. naar In. het 10 min. pakket zijn twee lo- lijnen opgenomen, t.w. de lij- 14 en 15 (de oude lijnen 13 14 5 zijn vervallen) om het ge- gde pakket van openbaar ver- coorzieningen te bereiken. In- men externe lijnen in frequen- verhoogt, vervalt lijn 15, doch [ekeerd als blijkt dat één van hierbovengenoemde frequen- rerhogingen geen doorgang kan extra interne lijn iten worden ingevoerd. In dit pakket, is de frequentie 6 van 15 min. naar 20 min. U™ ïagd. 66) iet gebruiken van de interlokale tn voor de lokale diensten kan trijd ztyn met de beginselen van bevorderen van het openbaar aanf»er. maar heeft vervoerskundig de nodige voordelen. Daarnaast de economische voordelen van jjJBlaggevende betekenis. erlokaal m fat betreft de interlokale lijnen, onderscheid gemaakt worden Irie categoriën: ie lijnen naar Den Haag; bewo- de agglomeratie Leiden, Den Haag om te wer- :rotJwinkelen enz. de lijnen 43. 46. 66 a 89. J ie lijnen naar Katwijk, Bollen- ek. Alphen, Leimuiden en Ter mo bewoners uit genoemde gebie- komen naar Leiden om te wer- winkelen enz. de lijnen 30, 31. 40, 42, 50, 60, 7, 8, 9, 2 en 1. odl ■en i a KH sn 4, 45, 50 en 55. niTat betreft de externe relaties van agglomeratie, zijn die met Den Haag veruit het grootst, en Juist in deze relatie is het openbaar busver voer slecht vertegenwoordigd. Kort geleden is derhalve mede naar aan leiding van deze studie een bus verbinding Leiderdorp-Voorschoten— Den Haag (lijn 49) ingesteld. Ook heeft de agglomeratie via de spoor weg een verbinding met Den Haag, waarbij naast de halte Leiden-cen- traal begin 1970 de halte Voorscho ten werd geopend. Een voordeel van de busverbindingen kan zijn, dat de overstap weerstand kleiner is dan bij de spoorverbinding, zowel aan Leidse als aan Haagse zijde. De buslijnen nemen immers de mensen op (resp. zetten ze af) in de woonwijken van de Leidse agglo meratie, en bij een goede lijnvoe- ring in Den Haag kunnen deze men sen in de belangrijkste werk- of win kelcentra uitstappen (resp. instap pen). Deze categorie buslijnen zal dus voor dit externe verkeer haar haltes Juist in de woonwijken van de Leidse agglomeratie moeten heb ben. ook in deze relatie quentie eenvoudig te bereiken is. Indien het "busbanen" pakket in en rond het Leidse centrum voltooid ls en de nodige voorzieningen in Voor schoten getroffen zijn om vertragin gen van het busvervoer te voorko men, kan van een snelle doorstro ming van deze bussen in de agglo meratie gesproken worden. Lijn 46: Merenwijk, Stationskwar tier-centrum, Voorschoten, Den Haag. Deze lijn gaat via de Veurse- weg naar Den Haag, dit traject zal nader bestudeerd worden en dit zal zonodig in concrete voorstellen ter verbetering van de reissnelheid uit monden. Daar lijn 49 een deel van de functie van lijn 46 overneemt is deze lijn in frequentie verlaagd van 15 min. naar 20 min. Lyn 89: Deze lijn tussen Den doen. Het omleiden van bussen door woonwijken om deze op de weg naar de "centra" te bedienen is zeker 10 min. fre- I in strijd met het bevorderen van het openbaar vervoer. Een dergelij ke omleiding kan alleen gedaan worden als de externe relaties min der belangrijk zjn (weinig passa giers naar de agglomeratie) Het "halteren" in de woonwijken, die deze lijnen toch moeten passe ren, kan in zekere mate ook be schouwd worden als een extra op onthoud voor de passagiers die reeds in de bussen zitten. Om eco nomische redenen zullen de inter lokale lijnen wel gebruikt worden voor de bediening van de wijken die zij op hun directe route naar de centra passeren. Daar deze bussen het gehele cen trum en Stations kwartier moeten bedienen worden zij doorgetrokken naar daarachter gelegen woonwij ken. Deze lijnvoering is de meest economische en beantwoordt ook het meest aan de bestaande Amsterdam gaat langs de i ,fL lHp T.PiHpn Ir BW voersbehoeften. Deze lynvoenng Deze lijnen gaan (uit nomische overwegingen) ook dooi het centrum van de Leidse agglo meratie. Slechts beide functies ge zamenlijk zullen een bestaan van 'n buslijnennet met hogere frequentie mogelijk maken. Door het aantrekkelijk zijn van het openbaar vervoer (voor beide functies) zal aan de volgende voor waarden voldaan moeten worden; 9 hogere reissnelheden op het ge hele traject, zowel in de woonwijk als in het centrum. gestrekt lijnvoering, die niet alleen invloed heeft op de meetbare reis snelheid, maar ook op de psycholo gische weerstand tegen het gebruik van het openbaar vervoer. hogere reissnelheden tussen de agglomeratie Leiden en Den Haag. het aandoen van de belangrijk ste werk- en winkelcentra in Den Haag. agglomeratie Leiden Sinds kort is van de rijksweg op de Rijnzichtweg een halte gekomen, die reeds een gunstig effect op het gebruik van de- ze lijn heeft gegeven. De wens van j de agglomeratie Leiden is natuurlijk dat deze lijn iets meer glomeratie zal bedienen en daarmee het betreffende deel een snelle ver binding geeft met Den Haag. De vraag is hier of een interlokale lijn van dit karakter een vertraging mag ondervinden om (zoals deze oplossing aangeeft) Oegstgeest een betere be- dening te geven? Deze maatregel kost natuurlijk extra tijd (5 8 min.) en dit tijdverlies is hinderlijk voor de doorgaande passagiers, hetgeen ver lies aan passagiers kan betekenen Anderzijds geeft deze tracering door Oegstgeest een tijdwinst voor een aantal gebruikers die hier in- of uitstappen, hetgeen een winst geeft ook het beste gebruik aansluiting bussen de bediening extern- j centrum en woonwijk-centrum tevens een verbinding ontstaan tus sen een aantal woonwijken. Lijnen 40 en 42 Noordwijk, Oegst- .tuuriyK I geest, stationskwartier-Centrum. De e g" Kooi. De binnenkomst in de agglo meratie bij het Groene Kerkje dient verbeterd te worden. Spoedige aan leg kortsluiting Irislaan-Haarlem merstraatweg gewenst, (geldt ook voor lijn 60 en 89), Lijn 42 en 40 geven samen een 15 min. frequen tie in het Noorderkwartier en De Kooi. Lijnen 31 en 60: Katwijk resp. Noordwijkerhout. Deze lijnen vor men tesamen met lijn 14 een 10 min. dienst vanaf Oegstgeest tot in de Stevenshof. Lijn 60 dient in de zomermaanden aan de zijde van Noord wij kerhout te worden doorge- pLssagierè kan 'opleveren. "DlTvoor- naar de Lange VelderslaS- Den Haag Het grootste deel van de Leidse agglomeratie heeft een directe ver binding met Den Haag. Ten aan zien van deze lijnen kan het vol gende worden opgemerkt: Lijn 49: Leiderdorp-noord. Stations kwartier, centrum Zuid-West, Voor schoten, Den Haag. In tegenstelling tot de huidige tracering gaat deze lijn nu van de woonwijk naar het Leidse centrum. Ook heeft deze lijn van 7.00 tot 19.00 uur een vaste fre quentie van 20 min. Om een 10 mi nuten frequentie in de agglomera tie, in de gebieden die deze lijn 49 bedient, te verkrijgen, is een inter ne lijn 15, met een 20 minuten fre quentie op het traject Leiderdorp noord tot aan het station Voorscho ten, toegevoegd. Deze lijn 15 kan bo vendien in de spitsuren doorgetrok ken worden naar Den Haag, zodat stel is in het plan opgenomen daar gezien het algemene afstandsgedrag van de reiziger verondersteld is dat er uiteindelijk een winst zal zijn in het gebruik van deze lijn. De eis van een goede doorstroming in de ze omleidingsroute van lijn 89 door Oegstgeest zal natuurlijk zwaar tel len. Vertragingen zoals de nu optre den bij de Dorpstraat-Groene Kerkje zijn dan ook niet toelaatbaar. Met een aanvraag tot omleiding van Ujn 89 door Oegstgeest zal dan ook ge wacht moeten worden tot deze toe gang naar Oegstgeest verlegd is naar de Irislaan (volgens de be staande plannen). Een snelle realise ring van een goede kortsluiting tus sen de Haarlemmerstraatweg en de Irislaan is ook in het belang van de doorstroming van de lijnen 42 en 60. Lijn 43: Zuid-West, Centruin. Sta tionskwartier, Morskwart-ier, Wasse naar, Den Haag. Een directe verbin ding Morskwartier-Den Haag is ze ker aantrekkelijk. Daar deze lijn echter midden door Wassenaar ge voerd moet worden kan hier niet van een snelle verbinding worden gespro ken. Een verhoging van de frequen tie van deze lijn van 30 min. naar de 20 min. is voor de agglomeratie in dit „10 min. plan" welkom, doch deze verhoging s mede doorgevoerd met het oog op de te verwachten ex terne ontwikkelingen in het lijnen- pakket. Met de buslijnen KatwijkBol lenstreek, Alphen, Leimuiden en Ter Aar komen de bewoners naar' De lijnen 14, 60 en 42 geven geza menlijk een 10 min. frequentie in Oegstgeest noord. Liln 41: Katwijk, Oegstgeest, Sta tionskwartier, Centrum, Leiderdorp zuid. Gezien het huidige vervoers aanbod moeten gedurende langere perioden per dag volgbussen wor den ingezet op deze lijn. De fre quentie ls derhalve verhoogd tot 10 min. Lijn 30: Valkenburg, Stevenshof, Zuid-West, Centrum, Stationskwar tier, Pesthuiswijk en Leeuwenhoek. Daar lijn 30 interlokaal van minder betekenis is, zal deze lijn wel omge leid worden door de Stevenshof naar de Vijf Meilaan. In de zomer maanden is voor het recreatie- verkeer directe verbinding met het strand natuurlijk ook een voordeel. Indien de bediening van Zuid-West tussen Vijf Meilaan en Voorschoter- weg onvoldoende gedacht wordt, kan lijn 30 na de Debussystraat, Brahms- laan, Kennedylaan, Churchilllaan naar de Voorschoterweg gevoerd worden, om dan langs de Lam- menschansweg het centrum te be reiken. Lijn 45: Wassenaar, Voorschoten, Centrum. Stationskwartier, Me renwijk. Deze lijn loopt vanaf de Leidseweg tot het eindpunt in de Merenwijk geheel samen met lijn 46 Tesamen geven deze lijnen een 10 min. frequentie. Hiervoor moet de frequentie van lijn 45 wel verhoogd worden van 30 min. naar 20 min. een verbinding met de agglomeratie. Een uur frequentie blijkt hier tot nu toe voldoende te zijn. Lijn 1 is van af t Stationskwartier doorgetrokken naar de Witte Singel. De (nood) ver binding tussen Morssingel en Haag- weg is hier noodzakelijk. Lijn 2: Leimuiden, Willem de Zwijgerlaan, Stationskwartier- Cen trum, Zuid-West (west). De lijn vol doet aan een grote externe vervoers- relatie. In tegenstelling tot de huidi ge lijnvoering is hier een gestrekte, snelle tracering naar het centrum gekomen. De frequentie van lijn 2 is in dit plan verhoogd van 30 min. tot 20 min. Het aantal vervoerde pas sagiers en het aantal in te zetten volgbussen geeft aanleiding tot een verhoging van de huidige frequen tie, e.e.a. afgezien van de ontwikke lingen aan de Leimuidense zijde. De ze lijn is na het centrum doorgetrok ken naar Zuid-West. Hier zal hij te samen met lyn 43 een 10 min. dienst onderhouden. Vervoerskundig gaat de voorkeur uit naar de hier aangegeven directe lijn voering vanaf de Provinciale- weg 5 naar het station en het cen trum. Zodra de lijn in zuid-oostelij ke richting doorgetrokken moet wor den is de binnenkomst in deze rich ting noodzakelijk. Zolang deze lijn niet doorgetrokken wordt naar een woonwijk zou een binnenkomst via de Willem de Zwijgerlaan, Kooi- laan Ir. Driessenstraat Hooigracht - mogelijk zijn. Deze lijnvoering kan beter zijn als veel passagiers van de ze lijn aan de oostzijde van de bin nenstad moeten zijn. In de tegen- oordige lijnvoering blijkt nl. de hal te bij de Haven nogal belangrijk te zijn. Indien dit de winkelende men sen zijn, kunnen zij hun winkelrou te ook verleggen, zodat zij aan de an dere zijde van de Haarlemmerstraat uitkomen en hier de bushalte vin den. Een onderzoek zal hier nog plaatsvinden. Lijnen 7, 8 en 9 Deze drie-uur diensten vormen vanaf de Gemene- weg (Hazerswoude Rijndijk) samen 'n 20 min. frequentie. Deze lijnen worden via het Levendaal naar een- trum-stationskwartier gevoerd. In dien er ook in de toekomst geen ver tragingen optreden bij het Plesman- viaduct, kunnen deze lijnen, reeds met de huidige tijdsreserve aan het station, doorgetrokken worden naar het Morskwartier. Zoetermeer Lijn 4: Zoetermeer, Zoeterwoude- dorp, Centrum-Stationskwartier Pest huiswijk en Leeuwenhoek. Met de snelle groei van Zoetermeer, neemt ook de vervoersbehoefte tussen de Leidse agglomeratie en Zoetermeer toe. Lijn 4 heeft dan ook een zo goe de bezetting dat een verhoging van een 60 minuten naar een 20 minuten frequentie op niet te lange termyn doorgevoerd kan worden. Lijn 50: Haarlem Lisse Sassen- I heim. Warmond. Oegstgeest. Sta- I tionskwartier-Centrum, Professo- I renwijk. Meerburg. Voor het gebied Lisse-Sassenheim vervult deze exter- ne busverbinding zeker een belang rijke functie in de woon-werk woon- I winkel en sociale activiteiten relaties j met de agglomeratie Leiden. De door voering naar de Professorenwijk is j afhankelijk van de vraag of lijn 2 de relatie Zoeterwoudedorp moet bedie- Lijn 55 AmsterdamSchiphol, Hoofddorp, Warmond, Oegstgeest, Station. Deze uur frequentie geeft een relatie met het zuidelijk gebied van de Haarlemmermeer dat op Lei den georiënteerd is. Een doortrekken van deze lijn tot Centrum-Kore- vaarstraat of naar de Witte Singel, (samen met lijn 1) kan bezien wor den. Naast deze Interlokale lijnen nog de twee „lokale" lijnen 14 en 15. Lijn 14: Haaswijk (Oegstgeest), Irislaan, Lange Voort, Warm onder weg, Stationskwartier, Centrum - Zuid-West, Stevenshof. In Oegstgeest geeft deze lijn 14 samen met de lij nen 42 en 60 een 10 min. frequentie, zo ook aan de andere zijde in Ste venshof met de lijnen 60 en 31. Lijn 15: Leiderdorp-noord, Sta tionskwartier-Centrum, Zuid-West, Samen met lijn 49 vormt lijn 15 de agglomeratie een 10 minuten dienst. Door deze lijn in de spitsuren met lijn 49 te laten doorlopen ontstaat hier ook een goede externe verbin ding van de agglomeratie met Den Haag, met een zeer hoge frequentie. KLOKKEN Friese Staart en Stoeltjes, Zaanse- en Sallanders. Echte antieke Franse en Comtolse klokken, enz. Uw specialist met vak-service v. d. Water Haarlemmerstr. 181 - Leiden Binnenstad onder de loep LEIDEIN Er spelen zich momenteel zó veel dingen af in de Leidse binnenstad, die in de krant-van-elke-dag aan de orde komen, dat deze rubriek een sporadische verschijning is geworden. Vandaag twee foto's van binnenstads-randver- schijnselen. De hoge foto (van Jan Holvast) geeft een bizar binnenstadsbeeld. Bij de bomen langs de Oude Rijn zijn zonnebloemen opgekomen, die hoog zijn gegroeid. Een merkwaardig, maar' wel fijn stukje groen in de hiermee karig bedeelde binnenstad. Een leuk initiatief, van wie het ook is. De tekening laat een parkeergarage zien en met plannen hiervoor is men ook voor de Leidse binnenstad bezg. Het is een standaard garage, aangepast aan de nieuwste inzichten en voor schriften. die is ontwikkeld door de bouwcombi natie Kemper Slavenburg in samenwerking met ingenieurs- en architectenbureau A. G. en J. D. Postma. De belangrijkste kenmerken zijn een ver doorgevoerde toepassing van gestandaardiseerde geprefabriceerde betonelementen, zeer korte bouwtijd, flexibiliteit en verzorgd uiterlijk. De bouwkosten zullen bij een garage voor 1000 auto's ca. f4.000 per parkeerplaats bedragen voor een tot in details compleet gebouw. HANS MELKERT LEIDEN Voor vandaag gaan ivij in deze serie weer zo'n tachtig jaar in de ge schiedenis terugHet was in een tijd, dat een verhuurin- richting nog schuitjes ver huurde (op de voorgrond van onderste foto) om daarmee een spelevaart in het Rapen burg of de singelgrachten te maken. Hoewel de foto uit een ver verleden dateert zijn er toch nog wel aankno pingspunten te vrinden met foto Jan Holvast al moet daarbij vooral gelet worden op de raampartijen en de da ken. Wat er zich al die jaren heeft loeten te handhaven zij t na een totale afbraak is café ,.l' Esperance" op de hoek van de Kolfmakers- steeg (voorheen Meutjes- steeg en de Kaiser straat en bekend bij véle studentenge neraties. die er veelal na een promotie of examen even binnenvripten en aan het glas nipten. Aanvankelijk was het oafé in handen van een zekere Selier, vandaar het oude versje: ,fBcroen bij Selier, daar drinken ze Beiers bier". Na Selier loaren het twee geslachten Goejee (be kende Koos), die hier voor een natje en droogje zorgden. Een traditie, die nu al weer vele jaren ivordt voortgezet door kastelein Vreeburg. Te genover het café lag tot voor korte tijd het poeliersbedrijf van Baayer "de kippen - draaier". Langs het Rapen burg de "mooiste gracht van Europa" waartoe de raad o.a. in 1876, 1883 en 1907 een verzoek tot demping afwees was lange tijd een kruide nierswinkel van de heer An thony gevestigd, waarvan het woonhuis nog juist op de fo to (oeheel rechtszichtbaar is. Nieuw in het stadsbeeld, doch dit is overal zo, zijn de geparkeerde auto's langs het Rapenburg, waar rond de eeuwwisseling nog een dood se stilte heerste. Het Rapenburg kreeg tn 1360 zijn naam, die vermoe delijk afkomstig is van de heren Van Raaphorst, die te genover het voormalige Be- oijnhof (thans Universiteits- bilbliotheek) een "burgh of bewoninghe hebben gehad. De Kaiser straat, op de foto nog juist zichtbaar, heeft haar naam te danken aan de sterrekundige Frederik tfai- ser én is in 1875 ontstaan door de demvina van de Cel- lebroersgrachtIn de middel eeuwen sfnnd er aan deze aracht een mannenklooster, dat in 1810 tot manége iverd bestemd. SAM PLATTE EL

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3