Van Tuyll voorop in evolutie BERT JANSEN LANGZAAM NAAR TOP APPIE ASC-HVV JVS - Unitas Belgische doktoren: Als Merckx faalt zijn Italianen de schuldigen... L.F.C.- D.H.L. rERDAG 21 OKTOBER 1972 BERT JANSEN: ,Jk reken niet op duel tegen Feyenoord". LEIDEN/ROTTERDAM Bert Jansen, 21-jarige werkne mer van Sparta en het Leidsch Dagblad, die het begrip car rière langzaam maar zeker met kapitale letters gaat schrijven, zou op het punt bescheidenheid een tweelingbroer kunnen zijn van Gerrie Mühren. Zoals de aanvalsbron van Ajax met Vo- lendamse onverschilligheid kort geleden verklaarde dat zijn koppositie op de topscorers lijst „van ondergeschikt belang was en dat de doelpunten allereerst belangrijk voor Ajax waren", zo doet Bert Jansen de door hem geregisseerde finale tegen NEC af met „Er kwam een hoop ge luk by dat ik juist in die laat ste seconden Sparta nog op 3-3 zette. Een mooie goal was het beslist niet. Een van de lat te rugspringende bal schoot ik op de punt van Thijssens schoen, waardoor de bal een vreemde curve kreeg. Iedereen stond verbaasd toe te kyken hoe de bal de hoek van het doel in- Door Jan Preenen draalde". Een kwartier eerder, was Jansen uit het trainings pak gestapt en had hij de plaats ingenomen van Dries Visser. Een fortuinlijker wissel had Sparta's Jonge trainer Leo Steegman nauwelijks kunnen toepassen. Voor Jansen overi gens geen reden om het voet balevangelie nu met vage, on grijpbare superlatieven te pre diken. „Ik verwacht echt niet dat ik door deze prestatie te gen Feyenoord kan mee spe len. Als ik er maar steeds by ben op de bank. Als verse reser ve. Ik wil het niet forceren. Neem nu Peter de Quant. Toen hy van CVV overkwam stond hy al na vier wedstryden in het eerste elftal. Een paar we ken hield hy het uit. Toen zag Je hem niet meer. Nu speelt hy voor Cercle Brugge. Nee, laat my dan maar langzaam naar de top stygen". Die aanlooproute naar Span gen betrad Bert vier Jaar gele den na in de etalage by Roo- denburg onbewust model te hebben gestaan voor betaalde voetbalscouts. Af en toe werd Jansen op het hoogste niveau gewogen. Totdat de militaire leiders de wacht betrokken by de grensovergang van tweede naar eerste elftal. „Vooral toen ik als infanterist naar Frank rijk en Duitsland moest kwam er van myn plannen weinig meer terecht. Aan trainen kwam ik nauwelyks toe. Trou wens, ook niet toen ik na myn opleiding in Venlo werd over geplaatst naar Steenwyk. Met sport werd daar helemaal geen rekening gehouden. Het was zelfs moeilijk om vry te krijgen voor het militaire elftal, waar voor ik was gekozen. Als er oe feningen waren behoefde ik he lemaal niet over trainen te prakkizeren. De kapitein hield niet van sport. Misschien had het allemaal anders gelopen als ik eerder voor het militaire elf tal was gekozen. Nu zat ik al acht maanden in dienst toen ik een uitnodiging kreeg. Was ik eerder aangeschreven dan was ik wellicht overgeplaatst naar Den Haag". In mei dit Jaar zwaaide Bert Jansen af. De Leidenaar vierde de „bevrijding" met een over tuigende comeback, die hem tot nu toe twee volledige wedstry den opleverde. Tegen PSV en tegen Go Ahead. In Deventer mocht Jansen na drie minuten invallen voor de geblesseerde Nol Heyerman. Het licht sprong bovendien nog een keer op groen in de floodlightwedstryd tegen NEC. Ook toen scoorde Jansen, die by het aanroeren van dat doelpunt even feller wordt: „Volgens de kranten stond ik in buitenspelpositie, maar daar is niets van waar. Na een trekbal van Kleinjan liep ik goed op, kwam alleen voor Sobzack en omspeelde die" Even snel omgeeft Bert Jansen zich weer met het aureool van de bescheidenheid en is hy weer de Gerrie Mühren, die af stand weet te nemen van zyn prestaties: Slechts eenmaal nog laat hy een gevoel van trots duidelyk doorschemeren: „Te gen Go Ahead uit verloren we met 20. Op myn favoriete plaats op het middenveld stond ik tegenover Gerrie de Winkel. Hy is niet erg gevaarlyk ge weest". Voorzichtigheid en be scheidenheid. Eigenschappen, die het talent Jansen kenmer ken. Een vechter ook, die voor zyn doorbraak de nodige tyd heeft willen uittrekken en nu onder het bewind van Steeg man daarvan de vruchten lykt te gaan plukken: „Voor my is het beslist een voordeel geweest dat hy a-trainer is geworden by Sparta. In het b-elftal heb ik twee jaar onder hem ge traind. Hfj weet wat hy aan my heeft. Steegman is bovendien iemand, die Je in vertrouwen kan nemen. Hy voelt zich niet verheven boven de spelers. Tydens de training maakt hy nog wel eens lolletjes. Sparta is trouwens toch een grote vriendenkring. Vooral nu ik wat meer contact heb met de eerste elftalspelers word ik steeds meer opgenomen in de groep. Zoiets komt Je zelfver trouwen alleen maar ten goe de" Gevoegd aan de gewichtstoe name van 63 naar 70 kilo kan gesteld worden dat Bert Jansen een „stevige" plaats in Sparta's kerngroep heeft veroverd. Maar of er morgen al een con frontatie met vroegere club makker Wim Rysbergen inzit? „Ik geloof het niet. Wim is een stuk verder. Hy heeft een vaste plek. Vooral ook, omdat hy in de UEFA-Jeugd en Jong Oran je heeft gespeeld. In die etala ges had ik ook wel willen staan. Dan was lk nu ook ver der geweest". e evolutie van de lange mannen in het basketbal is in volle l Afgelopen zaterdag tijdens het topduel Raak/Punch ilVFlamingo's was het vooral de 2.14 m lange Pieter van ril van Serooskerken die tot ieders verbazing kon "basket- en". Niet alleen dienst bewijzend aan het team door lengte, maar vooral ook door met schijnbewegingen tegen- iders te passeren. Acties die vriend en vijand tot opperste bazing brachten. !r van Tuyll zelf was niet in minst verbaasd. Een paar dagen iet grote duel ziet hij er nog gelukkig uit. „Jan Sikking zei rust tegen me, dat ik er bui- langs moest gaan. Op de ilng doe Je dat soort dingen urlljk wel, maar ook dan raak )oor !ia Racké ':U bal vrij veel kwijt aan die mannetjes. Maar nu in de trijd waar ik door een andere e" (Harry Kip) werd verdedigd het wel". wil Pieter en Tuyll nog niet len. Daarvoor heeft hij al te met al zijn twijfels rondgelo- ADVERTENTIE Zondag a.s. 2.30 uur rein de Kempenaerstraat -itslagen van de s iersen a ootdorp ÖTDORP De uitslagen van de fovond op de baan van Nootdorp aden draverijen zyn. ^trta-prys: 1. Karate (J. van weerd) (1.33.6), 2. Kairolo D, 3. tfeta. Toto w. 2.90, pl. 2.30, 4.00, 160. trio 39.30. inebroek-prijs, le afd.: 1. Jupiter ■P. v. d. Pyi) (1.26.8), 2. Jona- 3. Justiana Hanover. Toto w. Morg (j. v. Dooyeweerdj (1.24.8). weling S, 3. Ivonne Mac. Toto w. t 1.90, 2.60, 1.60, kop. 6.80. trio vfjte Prys van Nootdorp II: 1. Dox en Noot (J. de Leeuw) Gehade Hollandia, 3. Du- toto w. 3.30, pl. 1.70. 2.80, kop. «nel-prijs: 1. Hedy O (J. Olst- (W. Duivenvoorden) (1.27.1), Way, 3. Johannes "lo 616.20. Prijs van Nootdorp, finale: 1. J tog S (C. Imming) (1.28.7), 2. Gehade Hollandia. Toto w. .80. 3.40, 3.00. kop. 8.80. i-prijsKephalus P (W. P. ^n-prljs1. Johnny Fibber (M. v. *t) (1.31.3). 2. Ine J, 3. Impala Toto w. 3.60, pl. 2.-. 1.70, kop. kllsator-omzet f. 132.941,-. ADVERTENTIE Zondag 2.30 uur pen op de basketbalvelden. Na het pre-olympisch basketbaltoernooi in mei wilde hij er eigenlijk maar mee stoppen. Een maand lang keek hij geen bal meer aan. Daarna begon hij er toch weer mee. Partijtjes spelen, geen training, geen officiële wedstrijden, maar gewoon .lekker spelen. En op die manier kreeg hij er weer zin in. „Dat basketbal wordt een stuk van Je leven, daar kun je zomaar niet mee stoppen". En daar kwam dan nog bij, dat Punch met Raak tot een akkoord kwam. dat er twee Amerikanen kwamen. Impulsen die Pieter van Tuyll weer zeer enthou siast maakte. „Maar iedereen trou wens. We trainen drie keer in de week en dan zijn we er ook alle maal". Obsessie Toch ging het in het begin van de competitie nog zeker niet naar wens. Toen kwamen echter de wed strijden tegen Transol/RZ en Levi's, waarin ook lange mensen aan het werk waren Pieter van Tuyll, „daarom wil ik ook nog niet jui chen, dat het allemaal goed zal zijn. Ik heb nu goed gespeeld tegen lange kerels, omdat die net als ik diezelfde tijd nodig hebben om te stoppen, te keren enzovoort. Een lange speler doet daar nu eenmaal langer over dan een kleintje". „Kleintjes", ze zijn vaak een obses sie voor de langere spelers. Trai ner-coach Jan Janbroers, die lange mensen als Kip en Akerboom in zijn team heeft: „Die lange mensen worden hun hele Jeugd al gepest door die kleine kereltjes, die dan al volgroeid zijn, terwijl zij maar lan ger en langer worden en als ze dan ook het sportveld komen, blijkt dat ze daar ook alleen maar lang zijn. Tegen Kees Akerboom heb ik op een gegeven ogenblik gezegd: „Je bent een bevoorrechte basketballer. Je hebt lengte meegekregen. Ande ren moeten oneindig veel doen om al springend net zo hoog te komen als jij". Kees Akerboom en Harry Kip wa ren de eersten van de lange basket balgeneratie in Nederland, die tot ontplooiing kwamen. Akerboom vo rig Jaar in de Europa Cup-wedstrij den van Levi's, Harry Kip in het IÜF BRUSSEL Volgens een Belgische dokter hebben de Italianen Eddy Merckx onderworpen aan „nutteloze" trainingsproeven ter voorbereiding van zyn aanval op het werelduur record. Dr. Jean-Marie Petit van het me dische sportinstituut in Luik ver klaarde t.o. de pers: „Niet slechts hebben Milanese doktoren Merckx nutteloze proeven onderworpen, maar zy hebben nooit de zuurstof stikstof flessen gebruikt zoals wy hadden aanbevolen. Myn Italiaanse collega beweert plompverloren dat Merckx boven de 52 km/u zal komen. Is dat de rol een dokter? Hy speelt met sport- getallen, niet met wetenschappeiyke getallenIk meen dat Merckx kans van 999 op 1.000 heeft om record te halen, maar als het niet lukt zal ik de schuld geven aai Milanese doktoren, die niet gedaan hebben wat wy gevraagd hadden De doktoren gaven een uitvoerige beschrijving van de huidige voorbe reidingen van de Belgische kampi- In zyn garage in Brussel oefent hy op een h me-trainer, waarbij hem lucht toegevoerd wordt zoals de yle lucht boven Mexico. De voorbereiding is zo grondig dat Merckx dit meng sel van zuurstof en stikstof ook door middel van een masker krygt toege diend zelfs als hy op de masseer- tafel ligt of naar de t.v. kykt. Een andere dokter zei: „Hy ïydt veel, maar hy aanvaardt het. zyn mond is droog, hy transpireert veel. De grond is nat van het zweet, na dat hy een half uur op de rollen heeft gestaan". In het begin had Merckx last van duizeligheid en was hy bleek in het gezicht, maar na vier dagen is by grote inspanning zyn hartslag terug gelopen van 152 naar 100. De zware training is noodzakeiyk, omdat Merckx geen lange acclimati seringsperiode in Mexico wiL Merckx, die voor de record poging een fiets zal gebruiken die slechts 5.5 kg weegt, zal vandaag om 15.40 uit Brussel vertrekken Hy wordt rond 22.00 uur plaatseiyke tyd in Mexico Stad verwacht. Hy zal ver gezeld worden door Albani, Ambrogio Molteni, president van de ploeg, mechanicien Ernesto Colnago, een dokter en een masseur. Albani zei dat Merckx de record- poging zal ondernemen voor as. don derdag. ADVERTENTIE Zondag 2.30 uur n.m. Terrein Boshuizerkade. Hans Perrier (Fiat Stars), Van Tuyll, Nederlands team. In dit nog prille basketbalseizoen is echter gebleken, dat nu ook Pieter van Tuyll en Jan Loorbach hun leertijd hebben vol bracht en „echte" basketballers gaan worden. Spelkennis Voor buitenstaanders is zoiets mis schien een plotselinge gebeurtenis. Voor mensen die er dagelijks mee bezig zijn, zoals Transol-trainer Jan Bruin, een heel normaal verschijn sel. „De spelers krijgen meer bewe gingservaring door jarenlange trai ning. Hun kennis van het spel wordt steeds groter en bovendien leren de mensen om hen heen ook steeds beter hoe ze met die lange spelers moeten omgaan. De ballen die ze krijgen zijn dus ook beter te verwerken. Wanneer je een lange speler een bal geeft die bij z'n knieen terecht komt, dan zal die man er niets meer mee kunnen doen, terwijl een klein spelertje zo'n pass nog wel eens onder controle kan krijgen". De lange spelers zelf zijn heel ge lukkig met deze ontwikkeling. Jan Loorbach: „Het was gewoon een noodzaak. Vroeger was alleen het feit, dat je lang was voldoende om in de basis te staan. Dat voordeel begon weg te vallen toen de anderen steeds meer manieren gingen vin den om dat lengte-voordeel te com penseren. Je moet nu dus een „goe de lange" zijn wil je steeds mee kunnen spelen. Het moet gewoon wel. Je moet all-round worden. Maar daar wil ik graag voor trainen. Ik heb bij Egon Steuer in het Neder lands team gezeten en daar mocht ik alleen maar een bal vangen en hem weer door plaats. Toen voel de ik me net een hondje van Pa- vlow. Ik speel nu veel fyner, Je bent tenminste creatief bezig". Janbroers tenslotte over deze evolu tie: „In Nederland is lengte Jaren lang verwaarloosd, vandaar dat nu pas bij ons goede lange spelers doorbreken. Volgens mij gaat dit proces nog verder. Je zult in de toekomst guards krijgen tussen 1.80 en 1.90 m, forwards tussen 1.90 en 2.00 meter en centers boven de 2.00 meter. En dat zijn dan wel alle maal kerels, waarvan Je niet eens ziet dat ze lang zijn omdat ze zich net zo goed bewegen als kleintjes". Gemser blijft voorlopig aan ARNHEM Hoewel de KNSB negen dagen geleden Henk Gemser met onmiddeliyke ingang van zyn functie als conditietrainer heeft ontheven biyft de Arnhemmer tot eind november de herenkernploeg op Papendal begeleiden. Ook zal hy tot destryd om de Nederlandse kam pioenschappen, die op 13 en 14 Ja nuari in Eindhoven worden gehou den, de gewichttraining blyven ver zorgen. Gemser zal stoppen met de conditietrainingen van de professio nals Schenk, Verkerk, Bols en Ver- heyen. Het feit dat hy de profs on der zyn hoede nam was voor de KNSB aanleiding hem op non-ac tief te stellen. „Ik heb donderdag avond laat nog contact gehad met de profs", aldus een opgeluchte Gemser. „en zy hebben my de vol ledige vrye hand gelaten met de amateurs door te gaan. Dat is een by zonder sportief standpunt". MULDER GEOPEREERD AMSTERDAM De operatie de rechterknie, die Jan Mulder gis termiddag in het Oi.V.-gasthuis te Amsterdam heeft ondergaan en waarby chirurg Van Rens de buiten- meniscus heeft verwijderd, is naar wens verlopen. Er zyn geen complicaties opge treden. Tennisteam niet tegen Engeland LONDEN Nederland zal niet deelnemen aan het tennistoernooi om de Koning Gustaafbeker. De Koninkiyke Nederlandse Lawn ten nis bond is niet in staat een repre sentatief team op te stellen en heeft daarom aan Engeland, de tegenstan der in de eerste ronde, een walk over toegestaan. Engeland en Ne derland zouden elkaar op 30 en 31 oktober ontmoeten. Contracten KNSB AMSTERDAM De Koninkiyke Nederlandse Schaatsenryders Bond heeft de leden van de herenkern ploeg een contract aangeboden voor één seizoen om te voorkomen dat een of meer ryders midden in de voorbereidingen van een scha&tsjaar een verbintenis aangaat met de In ternational Speedskating League, de groep van de professionals. De KNSB wil daardoor meer zekerheid heb ben niet weer voor een verrassing te staan komen, zoals deze zomer met Verkerk. Schenk, Verheyen en Bols gebeurde. Het contract loopt van 1 juni 1972 tot en met 15 maart 1973. De kernploegleden hebben tot 1 november de tyd te reageren. IJshockey Het Tilburgse TIJSO Trappers heeft gisteravond in de eigen Pelikaanhal een zeer ruime overwinning behaald op Paris Viry. Het was een wedstrijd in het toer nooi om de Cup International. Autosport De Braziliaan Emer son Fittipaldi heeft gisteren in een JPS Lotus het baanrecord van Brands Hatch, dat reeds op zyn naam stond met 2.8 seconden verbe terd. Fittipaldi deed dit ln training»- ritten voor de Grand Prix, die zoo dag wordt verreden. Wielrennnen De Nederlanden Jan Jansen en Gerard Koel hebben de leiding in de Wielerzesdaagse van Montreal. In het puntenklassement hebben de Nederlanders met 387 punten de leiding, gevolgd door het Belgische koppel Stevens en Seeuwa met 372 punten.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 13