Oost-Duitsland staat meer menselijke contacten toe In Oeganda 4000 doden Vijf olielanden betalen miljard Nobelpri naar - en Amerika Nog meer stakers in Chili in vogelvlucht in vogelvlucht SATERDAG 21 OKTOBER 1972 BUITENLAND PAGINA U BONN (GPD) De Oostduitse regering schijnt het te me nen met de verbetering van het menselijk contact tussen beide puitslanden: sinds afgelopen woensdag het verkeersverdrag Is ondertekend, komen steeds meer Oostduitsers "wegens bij zondere familie-omstandigheden" naar het Westen. Voorts is 25 vrouwen, die verloofd zijn met Westduitsers, toestemming gegeven naar de Bondsrepubliek te vertrekken. Zij brengen in totaal 18 kinderen mee. Dit laatste is gisteren in Bonn be kendgemaakt door Brandts onder handelaar Egon Bahr. Hij is voor het eerst door de SPD (socialisten) kandidaat gesteld voor een zetel in de Bondsdag en het ligt voor de hand dat hij een geheel eigen bij drage levert aan de verkiezingsstrijd. Van CDU-zijde werd onmiddellijk verklaard dat vroeger op veel grotere schaal zulke bijzondere uitreisver gunningen van de DDR zijn losge- KRITIEK VAN STRAUSS OP NOBELPRIJS VOOR BOLL BONN (AP) Hoewel de West- duitse oppositieleider Rainer Bar- zel aan de schrijver Böll een ge lukstelegram heeft gezonden wegens toekenning van de Nobelprijs had Barzel's rechtse bondgenoot uit Beie ren, Franz Josef Strauss, kritiek op de toekenning. Strauss, die Brandt er reeds herhaaldelijk van heeft be- ïchuldigd dat hij zijn Nobelprijs voor de vrede heeft gebruikt om kie zers te winnen, gaf als commentaar dat „het toch wel opvallend was dat nu de Nobelprijs voor de letter kunde was toegekend aan een ver klaarde sympatisant van de sociaal democratische partij slechts enkele weken voor de algemene verkiezingen In de bondsrepubliek". De felste aanval op de toekenning van de prijs aan Böll kwam van Springer- dagblad „Die Welt". „Dat de Nobelprijs voor de letterkunde in de eerste plaats een politieke bete kenis heeft dat kan niemand ont kennen". In het blad werd verder de winnaar van de Nobelprijs van vorig Jaar, de Chileense dichter Pa- blo Nerude, „een slecht schrijver en een orthodox communist" ge noemd. Tevens werd gewezen op Bölls sympathie voor de beruchte Baader- Meinhoff-bende. INNIGERIE TIEN ROVERS GEVONNIST LAGOS (AP) Voor een vuur peloton van het Nigeriaanse le ger zijn te Ikot Ekpene, dat 240 kilometer ten zuidoosten van Lagos ligt, tien mannen terechtgesteld, die schuldig waren bevonden aan ge wapende roofovervallen. De leider der bende leeft nog, over zijn lot wordt later beslist. Twee Jaar geleden maakte de Nigeriaanse regering be kend, dat de doodstraf werd gesteld oor roofovervallers. Sindsdien zijn .r, volgens de officiële statistieken, in het land meer dan 120 rovers in het openbaar terechtgesteld. Geen belasting In de Sowjet- ünie hebben 79 Joodse gezinnen vrijdag toestemming gekregen naar Israël te emigreren zonder dat zij daarvoor de diploma-belasting be hoeven op te brengen. Zes gezinnen hebben toestemming gekregen de Sowjet-Unie te verlaten, maar slechts nadat zij de belasting hebben betaald. In Joodse kringen wordt de goedgunstige houding van de Rus sische autoriteiten eerder als een uitzondering op de regel beschouwd dan een teken dat "het Kremlin heeft besloten de diploma-belasting geheel en al af te schaffen. kregen zonder dat daar echter op hef van werd gemaakt. Bahr meende de komst van de 25 vrouwen echter in het perspectief van het komen de basis-verdrag met de DDR te kun nen stellen. Het zou zover kunnen komen, dat bewoners van bondsre publiek en DDR in de toekomst weer gewoon met elkaar kunnen trouwen. Bahr kon bovendien onthullen dat de onlangs in de DDR afgekondigde amnestie voor politieke en andere categorieën gevangenen ook zal gel den voor Westduitsers, die in het Oosten gevangen zitten. Zij zouden erop kunnen rekenen vanaf de eerste november te worden vrijgelaten. Het is echter moeilijk te bepalen in hoe verre zulke beslissingen werkelijk een gevolg zijn van de toenadering. On langs werd de ruil van twee inge rekende vrouwelijke DDR-spionnen tegen honderd politieke gevangenen uit de DDR bekendgemaakt. Die publikatie nota bene door minister in Bonn werd lijk diep betreurd. Transacties van deze soort werden vroeger bewust bui ten de publiciteit gehouden. Inmiddels zijn de berichten over een „dodelijke versterking" van de Japanners uit de Tweede Wereldoorlog aangetroffen Manilla (Reuter) Een Phiüp- pijnse politiepatrouille is in de ber gen van het eiland Loebang, ten zui den van Manilla, in gevecht geraakt met twee overlevende van het kei zerlijke Japanse leger uit de Twee de Wereldoorlog, zo is gisteren offi cieel in Manilla bekendgemaakt. Een politiewoordvoerder zei dat een van de twee is doodgeschoten. De ander werd gewond, maar slaagde er in met het geweer van zijn dode metgezel te vluchten. Het is mogelijk dat er op 't eiland- Je nog meer Japanse soldaten schuilen. De woordvoerder zei dat er een grote militaire operatie op komst is om hen uit hun schuilhoeken te halen. De Japanse ambassadeur in Manilla heeft verzocht een red dingsploeg uit Japan naar de Phi- lippijnen te mogen brengen om te proberen de soldaten over te halen zich over te geven. Zeven jaren kamp voor een Oekrainse arts MOSKOU (AP, DPA) Een Oe krainse arts is wegens „nationalis tische activiteiten" veroordeeld tot zeven jaar werkkamp en drie jaar ballingschap in Siberië, aldus werd gisteren in Moskou vernomen. Het proces waar de arts, Slava Gloezman, werd veroordeeld, vond plaats te Kiew. Een 19-jarig meisje werd te Kiew veroordeeld tot een jaar werkkamp. Evenals Goezman had zij terecht ge staan in verband met „anti-sowjet- agitatie en -propaganda". Het tweetal was samen met 18 an dere Oekrainers in Januari gearres teerd. Verleden week was een hun ner, de 58-jarige Danilo Sjoemoek, reeds veroordeeld tot 10 Jaar straf kolonie. Over de straffen der 17 overigen is nog niets bekend. NAIROBI (AP) Oegandese bal lingen in verschillende Oostafri- kaanse landen hebben meegedeeld, dat in Oeganda sinds general Amin daar de macht overnam, 21 maan den geleden, naar schatting 3.000 militaire en 1.000 burgers zijn ge dood en duizenden mensen zijn ge arresteerd of mishandeld. Het mili taire regime te Kampala, aldus de zegslieden gaat geregeld voort met de zuivering van Afrikaanse intel lectuelen en van religieuzen en leiders en stamhoofden die het re gime als gevaarlijk beschouwt. Het is de bedoeling van Amin el ke vorm van hedendaagse of hui- ke vorm vanh edendaagse of hui dige oppositie te vernietigen en het bereiken van dat doel zou thans in ücht zijn. Nu met het heenzenden der Aziatische burgers is begonnen, staan honderden winkels leeg en dit heeft geleid aan een tekort aan vele soorten goederen. In de stad zijn nog maar tien winkels open. Door het heengaan van de Aziaten zijn 75.000 Afrikanen zonder werk gekomen. Velen hunner zijn de ste den uitgetrokken en wonen thans op het land bij familie in. Er zijn ook veel scholen gesloten of slechts enkele uren per week open omdat de Aziatische onderwij zers er niet meer zijn, evenmin als de Europese en Amerikaanse leer krachten. Sommige fabrieken gaan sluiten omdat de machinerieën, zo dra die het niet meer doen, stuk- blijven. Er zijn geen mensen meer om ze te onderhouden of te herstel len. In bepaalde districten liggen de overheidsdiensten geheel stil. DDR-grens onmiddellijk him rol gaan spelen in de Westelijke ver kiezingsstrijd. Het lag voor de hand dat de oppositie, in de hardnekkige poging om te doen alsof van verbe tering in de contacten geen sprake is, een duidelijk protest van de regering zou eisen. Bahr heeft nu laten weten dat hij ook deze kwestie samen met zijn DDR-college Kohl heeft behan deld. Ze is echter volgens hem niet nieuw en zou al lang geleden aan de oppositie zijn meegedeeld. Van CDU-kant is dit laatste on middellijk energiek bestreden. Het schijnt dat het ministerie van Bin nenlandse Zaken de spontane ver ontwaardiging van de oppositie wat kan ontkrachten door eenvoudig no tulen van een vergadering der bonds dagcommissie voor intern-Duitse aangelegenheden uit 1971 te cite ren. Men is van de hermetische af grendeling der DDR-grens met alarminstallaties en automatisch- werkende „hagel/kanonnen" in de Bondsrepubliek blijkbaar allang op de hoogte. In de DDR verklaar de partijschef Honecker gisteren niet temin dat zoiets in het geheel niet bestaat. Honnecker lite zich overigens ook uit over het basis-verdrag, waarin de betrekkingen tussen beide Duitslan- den definitief zullen worden gere geld. Het einde van de onderhan delingen ligt, naar zijn oordeel, bin nen handbereik. Aangezien ook Bahr zich nogal optimistisch uit liet, is de kans groot dat het essen tiële verdrag voor de Westduitse ver kiezingen van 19 november kan worden geparafeerd. Op onderteke ning door Brandt en Stoph rekent echter in Bonn niemand meer. SANTIAGO (AP) Eigenaars van particuliere busondernemingen hebben gisteren hun bussen van de straten van de Chileense hoofdstad Santiago gehaald en hebben zich aangesloten bij de golf van stakin gen uit protest tegen de plannen van president Allende tot nationali sering in sommige sectoren. Hier door ligt het openbare vervoer in de stad van drie miljoen inwoners bij na lam. Door de toenemende schaarste aan benzine als gevolg van de groeien de staking van vrachtwageneige naars, die op 10 oktober is begon nen, konden een aantal forenzen gisteren niet per auto naar hun werk komen zoals ze dat gewend waren. Piloten van de staatsluchtvaart maatschappij hebben eveneens het werk voor 48 uur neergelegd, waar door op binnenlandse en buitenland se vluchten vertraging ontstond. Intussen heeft de regering van pre sident Allende in nog een provincie de noodtoestand afgekondigd. Giste ren was in 20 van de 25 Chileense provincies de noodtoestand afge kondigd. Hierdoor zijn de strijd krachten belast met de handhaving van de openbare orde in de desbe treffende provincies. Bijna-blind meisje krijgt zeven ton LONDEN (SPD) Een 18-jari- ge studente, die zeven jaar gele den tijdens een ontploffing in een schoollaboratorium vrijwel haar gehele gezichtsvermogen verloor en ernstige brandwonden opliep, is door een Engelse rechter ruim 700000 gulden schadevergoeding toegewe zen. Zes jaar lang heeft het meis je, Meredith Hamp, voortdurend zware oogoperaties ondergaan. Al leen al daaraan hebben haar ouders meer dan 250.000 gulden uit gegeven. Het resultaat van deze operaties is dat ze nu via een speciale bril ten minste een vaag gezichtsvermogen heeft en in staat is om aan de uni versiteit van Houston in Texas met behulp van taperecorders, Engels filosofie, Latijn en Spaans te stude ren. In de civiele procedure, die zij heeft aangespannen tegen de zus terschool, in het laboratorium waar van de mislukte proef plaatsvond, stelde de rechter haar in het gelijk. De compensatie die zij kreeg toege wezen is de hoogste die ooit door 'n Engelse rechter aan een vrouw is toegekend. In zijn uitspraak kwam hij tot de conclusie dat zij door het ongeval niets aan haar Jonge jaren heeft gehad. Op dit moment is haar situa tie zo. dat zij licht en duisternis kan onderscheiden en alleen kan lopen in een omgeving die zij kent. Om deze toestand te handhaven, j krijgt ze geregeld speciale injec ties en medicijnen. Het is overigens de vraag of de school, die slechts voor een bedrag van enige tonnen verzekerd is, in staat zal zijn het bedrag uit te keren. STOCKHOLM (DPA, AFP) Zes Amerikaanse geleerden zullen op 10 december in Stockholm de no- belprijzen voor natuurkunde en chemie ontvangen. Een van hen. prof. John Bardeen van de univer siteit van Illinois, is de eerste die de Nobelprijs voor een categorie voor de tweede keer ontvangt. In 1956 werd hem reeds, tezamen met twee landgenoten de prijs voor na tuurkunde toegekend. Nu is de 64- jarige hoogleraar elektrotechniek, tezamen met de 42-jarige Leon Coo per van de Brown-universiteit in Providence (Rhode Island) en de 41-jarige John Robert Schrieffer, van de universiteit van Pennsylva- Wel liggen de verkiezingen in Ar gentinië nog vijf maanden in het verschiet, maar nu reeds trekken zij de aandacht door de figuur van Juan Peron op de achtergrond. Al zeven tien jaar woont de nu 77-jarige ex- president in ballingschap, waarvan twaalf jaar in Madrid Daar resten hem, tussen de vele bezoeken van leidende aanhangers uit Argentinië door, de herinneringen aan de bijna tien Jaren (van maart 1946 tot au gustus 1955), toen hij, met de door het volk vurig vereerde Eva Peron aan zijn zijde, 's lands hoogste func tie bekleedde. Voor Argentinië was die periode van autoritair-peronis- tisch bestuur er een van gemengd karakter. Aan leuzen ontbrak het niet: een radicale sociale politiek, herverdeling van het grondbezit, ver heffing van de armste arbeiders, in het bijzonder van de "descamisados" (letterlijk "hemdlozen"), afromen van uitzonderlijke rijkdom en maat regelen tegen buitenlands kapitaal. Maar.de praktijk zag er toch wel an ders uit. Veel bleef bij het oude, on danks de met succes bekroonde in spanning van Eva Peron voor verbe tering van de toestanden in de ar beidersklasse en ondanks de grote Invloed van de machtige vakbond CGT, die samen met het leger de stuwende kracht achter Per ons re gime vormde. De vlag van het pe- ronisme dekte lang niet altijd de door corruptie en terreur besmette lading. Bovendien ging de financiële toestand na verloop van tijd achter uit. Aanvankelijk hadden Juan en Eva Peron rijkelijk kunnen putten uit de enorme deviezenvoorraad uit de Tweede Wereldoorlog. Maar die pot begon langzaam leeg te raken. En toen Peron meende, dat hij zich conflicten met de R.K. Kerk kon Zij zullen samen de geldprijs van ruim 300.000 gulden delen. De drie werden onderscheiden voor hun gezamenlijk ontwikkelde theorie inzoke de supergeleiding, gewoonlijk bes-theorie genoemd. Deze theorie betreft het geleiden van elektriciteit door metaal waar bij de elektrische weerstand geheel verdwijnt. Het fenomeen werd in 1911 al ontdekt door de Nederland se natuurkundige Kamerlingh Onnes. Maar de achtergrond bleef 'n mysterie tot het einde van de ja ren '50. Het effect van supergelei ding bestaat daarin dat bij uiterst lage temperaturen bij het absolu te nulpunt van min 273 graden Cel sius veel stoffen hun elektrische I weerstand verliezen. NEW YORK (ANP) De olie maatschappijen, die de reserves in vijf olielanden aan de Perzische Golf exploiteren, krijgen een mil jard dollar als de overeenkomst die in New York is gesloten over deel neming van de landen in de win ning wordt goedgekeurd. Dit is gis teravond meegedeeld door een woordvoerder van een van de maat schappijen die aan de besprekingen in New York hebben deelgenomen. Voor het bedrag krijgen de landen een belang van 25 procent in de ex ploitatie van de oliebronnen, aldus de zegsman. Hij verklaarde verder, dat het be lang van de landen in tien Jaar tot 51 procent zal toenemen. Deze voorwaarden staan in een ontwerp overeenkomst waarover onlangs in In Engeland Rechtbank heft schorsing van voetballer op LONDEN Een rechtbank in Londen heeft gisteren voor sensatie gezorgd door een straf van de Foot ball Association opgelegd aan de voetballer Ernie Machin (Coventry City) nietig te verklaren. Machin (28) was twee jaar geleden door de F.A. gestraft met een schorsing en een boete, omdat hfj in een wed strijd tegen Newcastle United opzet telijk een tegenstander zou hebben geschopt De FA. vonniste Machin zonder hem of zijn raadsman te willen horen. Dat laatste vond geen genade in de ogen van de Londense rechter, Sir Peter Bristow. „Het "is hier in Engeland gebruikelijk dat een beklaagde gehoord wordt. Dat is een zaak van rechtvaardigheid", j Sir Peter baseerde zijn vonnis onder andere op een televisiefilm (ampex) van het incident, waarbij Machin was betrokken. ,Dat heeft ons enorm I geholpen" aldus Sir Peter. Het was de eerste maal in Engeland dat een burgerrechter een beslissing van de machtige FA nietig verklaarde. De Nobelprijs voor chemie gaat voor de helft naar dr. Christian B. Anfinsen (56) van het Nationale Gezondheidsinstituut in Bethes- da (Maryland) en voor een kwart elk naar dr. Stanford Moore (59) en dr. William H. Stein (61), bei den van de Rockefeller-universiteit in New York voor hun werk op het gebied van de scheikunde der en zymen. Het totale bedrag van deze prijs is eveneens ruim 300.000 gul den. Op de foto: Dr. Anfinsen in opge wekte stemming met zijn vrouw Flo rence en zijn dochter Margot bij t in ontvangst nemen van telefoni sche gelukwensen. New York overeenstemming is be reikt tussen de minister van Olie van Saoedi-Arabië, sjeik Achmed Zaki Jamanl, en een delegatie van de Westerse oliemaatschappijen die in de vijf landen aan de Perzische Golf werken. De basis voor de be taling van een miljard dollar is de boekwaarde van de bezittingen van de oliemaatschappijen in het Mid den-Oosten. Tijdelijk gesloten De nieuw» chemische fabriek van de Limburgse vinyl maatschappij in Tessen- derlo (Belgische provincie Limburg), die voor de helft het eigendom is van de Nederlandse staatsmijnen, moet tijdelijk worden gesloten we gens aanhoudende klachten over mi lieuhinder. Pool in Bonn Polen heeft giste ren zijn eerste ambassadeur voor W.-Duitsland sinds meer dan dertig Jaar benoemd. Het is de 51-jarige Waclaw Piatowski, die sedert 1969 hoofd is geweest van de Poolse han delsmissie in Keulen. Polen en West- Duitsland hebben op 14 september diplomatieke betrekkingen aan geknoopt. Fellowship onderscheiden De or ganisatie van Duitse verkeerslucht- havens A.D.V. heeft bij haar zilveren jubileum te Stuttgart aan Fokker- VFW een onderscheiding verleend voor haar belangrijke bijdrage in de bestrijding van de milieu-verontrei niging door het lage geluidsniveau van de F28-fellowship. Schilderijen gestolen Drie kost bare schilderijen zijn in de nacht van donderdag op gisteren in het Nationaal Museum van Praag gesto len. De drie doeken, waaronder een Frans Hals, werden ruw uit hun lijsten gesneden en met behulp van een touw door een raam neergelaten. Malraux in ziekenhuis De be kende Franse schrijver André Mal raux is in een ziekenhuis in Parijs opgenomen. De toestand van Mal- reaux die op 3 november 71 Jaar hoopt te worden, zou reeds enige we ken zorgen baren. In het diepste ge heim werd de schrijver onder een andere naam in 'n ziekhuis opge- HiJ zou daar minstens een week moeten verblijven. Over de aard van zijn ziekte is niets meegedeeld. Komplot tegen Heinemann? LONDEN (UPI) De Palestijnse „Zwarte september beweging" is van plan geweest de Westduitse bonds president G us tav Heinemann te ontvoeren of te doden tijdens diens bezoek aan Londen, maar Israëlische agenten hebben het complot ont dekt, zo berichtte het Engelse dag blad Daily Mirror vandaag. Heine- nemann moet dinsdag in Engeland aankomen voor een staatsbezoek van drie dagen. Scotland Yard wilde het kranten bericht niet bevestigen en niet te genspreken. Volgens het Engelse dagblad had den de Palestijnen de 73-jarige Hei nemann als hun slachtoffer gekozen als repressaillemaatregel voor de dood van vier Arabieren in het bloedbad van München. waardoor de eindstrijd tussen partij en met een grote aanhang gaat. De vraag is nu maar of de peronisten zich in de eerste gelederen der grote partijen kunnen scharen. Peron mag dan het voordeel hebben, dat hij door zijn ballingschap en zijn lange afwe zigheid een geïdealiseerde figuur is geworden, letterlijk een mythe, daar staat tegenover dat Juist die afwe zigheid hem parten kan spelen. Bo vendien mist hij de steun van wijlen Eva, die voor en na haar dood (op 33-Jarige leeftijd tengevolge van kanker) als een godin vereerd werd, Maar vooral Perons leeftijd is een nadelige factor. Uiterlijk ziet hij er veel Jonger uit dan zijn Jaren, maar dat hij bij zijn wandelingen de steun van een wandelstok nodig heeft, wijst wel in de richting van lichame lijke achteruitgang, die moeilijk te rijmen valt met de eisen van een presidentschap. En dat die eisen zwaar zullen zijn staat vast. Tijden* zijn bewind is er veel voor de verbe tering van het lot van de arbeiden gedaan, maar toen de deviezenpot eenmaal leeg begon te raken, deed zich een hevige inflatie gelden. En die is het land nog altijd niet te bo ven. Bovendien zijn er grote handels, tekorten, aanzienlijke werkloosheid, teruggang van de landbouwproduk- tle, eens de ruggegraat van de wel vaart, en gebrek aan investeringen. Die hachelijke toestand kan niet tenvolle op rekening van Perons be wind geschreven worden, al is de achteruitgang door dat regime wel verhaast. Hoe dat zij. erg aanlokke lijk is een nieuwe regeringsperiode niet voor de balling, zeker niet omdat hem thans de deviezenpot uit de Tweede Wereldoorlog ontbreekt RL veroorloven (in 1955 werd hij dooi Rome geëxcommuniceerd) was zijn lot bezegeld. Tenslotte bracht het leger "ei lider maximo" ten val. Maar al was de president zelf dan uitgeschakeld, toch deed zijn invloed zich, in de gestalte van de peronisti- sche vakbond, ook nadien nog krach tig gevoelen. En ook nu nog is het mystieke geloof aan de presidentiële balling nog zo sterk, dat de moge lijkheid van zijn terugkeer niet uit gesloten moet worden geacht. Enkele weken geleden richtte hij zich met een programma van tien voorwaar den tot het leger en de militaire re gering van president Lanusse. Daar in bepleitte hij, als minimum, op heffing van de staat van beleg, vrij lating van alle politieke gevangenen, een sociaal-economische beleid in overeenstemming met de eisen van de vakbonden, herziening van de grondwet, beperking van de macht der strijdkrachten en het afbreken van internationale contacten, die schadelijk zijn voor de nationale souvereiniteit. Van de financieel-eco- nomische, sociale en politieke toe stand van Argentinië schetste hij een somber beeld. Neutrale waarnemers zijn van mening, dat het niet eens tè zwart genoemd mocht worden. Op merkelijk is nu, dat de regering heeft laten weten dat er "punten van over eenkomst" zijn tussen haar opvattin gen en het program van Peron en dat het militaire bewind bereid is tot een gesprek. Dit wijst er wel op. dat Lanusse en zijn militaire colle ga's de invloed van de Madrileense balling allerminst onderschatten. bewind naar een peronistisch regime reeds gezet. President Lanusse on dertekende kortgeleden een nieuwe kieswet met het oog op de verkiezin gen van maart as., wanneer dertien van de 23 miljoen Argentijnen ter stembus zullen gaan. Voor het eerst sinds twintig jaar zijn nu ook de "peronistas" toegelaten. Maar wel is bepaald, dat van kandidatuur die genen zijn uitgesloten, die in augus tus van dit Jaar hun woonplaats in het buitenland hedden. Dit slaat na tuurlijk op Peron. Toch is dit een weinig zeggende bepaling. Zouden de peronisten immers de overwinning behalen, dan is de terugkeer van de ex-president slechts een kleine stap. En bij die verkiezingen van maart behoeft de peronistische partij niet eens dadelijk de absolute meerder heid te behalen. De nieuwe Argen tijnse kieswet kent namelijk een soortgelijke regel als de Franse: ver krijgt geen der partijen in eerste in stantie de absolute meerderheid, dan volgt een tweede ronde. Daaraan mo gen dan alle partijen deelnemen, die meer dan vijftien procent van de stemmen behaalden, tenzij de twee partijen met het grootste aantal stemmen driekwart van het totaal uitgebrachte op zich hebben verenigd, Is dat laatste het geval, dan gaat de strijd in tweede instantie alleen tus sen die beide. Men kan zich inden ken, dat by de eerste ronde één par tij 30 procent behaalt, een tweede 20 procent en twee andere elk 15 procent. De bedoeling van dit sys teem is duidelijk: op deze wijze wordt een ruime basis gelegd voor een toe komstige regering, zonder dat an derzijds de minderheidsgroeperingen in het gedrang komen. Voor de twee de ronde kunnen de kleinere partijen zich verbinden met een van de grote,

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11