LEIDSCH DAGBLAD UTRECHT NU WEER DOELWIT BOMMANIAK 2B zeggen. waal Moordrecht in actie tegen Zuidmolukkers DATSUN KLERKS vandaag üssinger a iaigon LAATSELIJK EN BUI Massale jacht LEIDSCH DAGBLAD Leidse nota: „Bus moet om de tien minuten Bewoners dreigen met 'knokploeg' rijden Bonden: „Geen trein zonder conducteur" teuton Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 18 OKTOBER 1972 No. 33841' ^cteor: O. Koopman „rfdredacteur: Han Mulder DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 25,90 per kwartaal (postabonnementen f 28,30), f 8,76 per maand (by vooruitbetaling)giro 57055, losse nummers f 0,35 Witte Singe) i. Leiden - TeL: 25041, Redactie: 21507 Na bezorging tot 20 uur, tel. 30500 (zat. 18 uur) ietnam-akkoord nd? iARIJS, SAIGON (Reuter, DPA, AP) Uit een plotselinge reis Nlxons speciale adviseur Hen- Kissinger naar Saigon valt te iduderen dat er belangrijke ont- ïellngen in de kwestie Vietnam zijn. Kissinger vertrok gister- ad uit Parijs naar de Zuid- itnunese hoofdstad, nadat hij nog geheim overleg had ge- ni met de Noordvietnamese on- iandelaar bij de vredesbespre- Xoean Thuy Het is op dit !c een komen en gaan van be- pijke Amerikaanse autoriteiten Saigon. Behalve Kissinger komt de chef-staf van het Ameri- nse leger naar Zuid-Vietnam. Of- id heet het dat Abrams zich op hoogte komt stellen van de isringen die de Zuidvietnamezen ben gemaakt bij het oorlogvoe- de Vietnamisering. In feite lijkt i te zullen gaan deelnemen besprekingen tussen Kissin- Thioe. den draadje le van de Zuidvietnamese itor lijkt al geruime tijd aan rijden draadje te hangen. Zo- San oi als het Bevrijdingsfront oen Thioes aanwezigheid de na&mste hinderpaal genoemd een succesvol afsluiten van de fesbesprekingen. Voor Thioe c.s. coalitie van drie groeperin- (neutralen, Bevrijdingsfront en uit de groep rond Thioe) iD plaats moeten komen. Hoewel of- sl niets is meegedeeld lijken bei-' partijen flink water in de wjjn te ban gedaan. Ingelichte kringen ra te weten dat Hanoi en het ri]dlngsfront deze eis hebben af- rakt en akkoord zullen gaan met regering van nationale eenheid rerkiezingen zou moeten voor- iden. ihnisch pmerkelijk is dat Henry Kinssin- M) zijn huidige bezoek aan Sai- wordt vergezeld door William van een hooggeplaatste ambte- het ministerie van Bui- indse Zaken en Zuidoost-Azië rt. Dat zou er op kunnen wij- dat de onderhandelingen van an de politiek terechtge- n zijn op de technische kant ak, met omlijnde voor in voor een wapenstilstand en politieke regeling. nog opklaringen maar morgen bewolking en plaatselijk een Matige tot krachtige wind uit Wjke richtingen. Minimum- tfaturen van 8 tot 3 graden en *HJk nachtvorst. Maximum- eraturen ongeveer 11 graden. (Opgemaakt om 12.40 uur) 19 OKTOBER 7.12 uur; onder: 17.37 uur >p: 15.59 uur; onder: 2.59 uur. Cater te Katwijk te 0.06 en 12.38 laagwater te 8.29 en 20.41 uur. Bom en lading lagen vanochtend keurig verpakt op het Utrechtse politiebureau. UTRECHT De gehele Nederlandse politie is op zoek naar de geheimzinnige bommenlegger" die vanochtend in alle vroegte een luchtdrukbom heeft geplaatst tegen de ge vel van het gebouw van de verzekeringsmaatschappij de „Zwolse Algemene" in Utrecht. De bom van dezelfde makelij als die in de afgelopen dagen bij Holiday Inn in Utrecht, de "Bank of Americain Rotterdam en onder de auto van Philips-commissaris drs. G. J. Bavinck in Eindhoven werd tijdig ontdekt en onschadelijk gemaakt. In Justitiële kringen vermoedt de "bommenlegger man is die de vrij simpele maar levensgevaarlijke appara ten op volkomen willekeurige plaat sen legt. Op de achtergrond houdt men rekening met een terreurorgani satie maar waarschijnlijk acht men het niet. Deze organisatie im mers claimen altijd openlijk een aan slag om op deze manier de "eer" voor zich op te eisen. Ofschoon de korpsleiding van de politie in Utrecht, Rotterdam en Eindhoven reeds nauw samenwer ken in deze bommenzaken zijn van daag op het directoraat-generaal van politie in Den Haag besprekingen begonnen om alle onderzoeken van hieruit te coördineren. Zeker is dat de namen van per sonen die telefonisch meldingen over bommen doorgeven voortaan zul len worden genoteerd. Dit is door het drukke telefoonverkeer in de meldkamers op alarmcentrales van dat de mantel van je keuze al hangt te wachten bij de politie ln Rotterdam en Utrecht bijvoorbeeld niet gebeurd. Alle gevonden bommen onge veer veertig centimeter lang en ver borgen ln een zwarte koker wor den onderzocht in het gerechtelijk la boratorium in Den Haag. De bom bij de Utrechtse verzeke ringsmaatschappij werd door de poli tie tegen de gevel gevonden, na een telefonische mededeling van een on bekende voorbijganger. Drie gezin nen uit aangrenzende hulzen wer den geëvacueerd. Een scherpschutter van de politie stelde daarop met en kele schoten het tijdmechanlsme buiten werking, zodat de bom niet meer als tijdbom kon functioneren. Deskundigen van de hulpver leningsdienst van het ministerie van Binnenlandse Zaken slaagden er tenslotte in de bom te demonteren. Bij alle Philips-bedrijven in Neder land zijn inmiddels na het vinden van de bom onder de auto van drs. Bavinck verscherpte veiligheids maatregelen genomen. Hoge functio narissen worden beschermd door re chercheurs van de Eindhovense po litie. Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Qlk word abonnee per 2 nov. 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leldsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee naam: adres: plaats: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder Postzegel) sturen aan Leldsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. LITERFLES Citroen Brandewijn extra zacht. Overal 9.95. Bjj ons m 5,95 Voor steeds m een begrip. Sherry „Vat 99" (eigen import). Per fles 3,95. 3 fl. 9,95 Kennedylaan 7 - Tel. 42836 Bevrijdingsplein 19 - Tel. 33561 Leiden Z.W. DURBAN Hoewel de Zuidafrikaanse minister van Justitie onlangs nog tekeer ging tegen zedenverwildering, zijn ze toch wel overgegegaan tot een miss-verkiezingDat brengt in een land waar de blanken in de minderheid zijn aanzienlijke pro blemen mee. De Zuidafrikanen losten dat op door twee missen te kiezeneen blanke en een gekleurde. De blanke heet Miss Zuid-Afrika en de gekleurde Miss Afrika-Zuid. Het probleem dat het land van de apartheid wel eens een zwarte schoon heidskoningin zou kunnen krijgen is daarmee weer omzeild. MOORDRECHT In Moordrecht dreigen verontruste bewoners op nieuw een knokploeg te formeren om zich te weren tegen agressieve daden van Zuidmolukkers. Directe aanlei ding daartoe zijn twee benzinebom men die vannacht zijn gegooid. Vol gens een van de bewoners is er geen twijfel aan, dat dit door Zuidmoluk kers is gedaan. Een van de brandbommen (bier flesjes vol benzine) vernielden een ruit van een woning, kwam op straat terecht en ontplofte. De tweede richtte geen schade aan. Volgens de bewoners doet de politie te weinig tegen de terreur. z Tijdens de grote moeilijkheden be- SIKKENS AUTOLAKKEN NIEUWE RIJN 49 LEIDEN gin Juni was er eok al een plan om een knokploeg samen te stellen. Daar is toen van af gezien omdat een grote politiemacht naar Moordrecht werd gedirigeerd om de rust terug te brengen. De situatie sinds Juni bleef gespannen. Grote problemen waren er vannacht niet. In de gemeente zijn thans zeven tien man van de Rijkspolitie gesta tioneerd. "Zij doer niets. Minister Van Agt heeft gezegi dat geen harde maatregelen genomen mogen wor den. Wij zijn het nu beu. In de nacht van zaterdag op zondag zijn banden van een paar wagens doorgestoken. Nu vannacht die brandbommen weer. Je weet niet wanneer en wat de Zuidmolukkers gaan doen. Als de po litie hier niet optreedt knappen we het zelf wel op", zegt een bewoner. Volgens hem zijn er genoeg men sen te vinden om van de knokploeg deel uit te maken. Vandaag zijn en kele bewoners naar Den Haag ge weest om antwoord te krijgen op een brief die ln Juni naar de vaste com missie Binnenlandse Zaken van de Tweede Kamer is gestuurd. In deze brief werd om maatregelen gvraagd maar een antwoord bleef tot nu 99 LEIDEN Voor bevordering van het openbaar vervoer op korte ter mijn zullen de gemeenten van de Leidse agglomeratie allereerst een vervoersautoritelt in het leven moe ten roepen. Dat blijkt uit de vandaag versche nen beleidsnota „Het openbaar ver voer op korte termijn", die deel uit maakt van het verkeers- en vervoers plan en is opgesteld door de hoofd afdeling verkeerszaken van gemeen tewerken Leiden. Er is een werkgroep ingesteld, die de mogelijkheden van zo"n vervoers- autoriteit bestudeert Volgens de nota zal verbetering van de busdiensten meer succes heb ben door verhoging van de frequen tie. Uitgegaan wordt van een 10-ml- nuten-frequentie (alle grotere woon eenheden krijgen die). In principe worden dan alle lokale lijnen opge heven. Pas als het pakket Interlokale lijnen tekort schiet om het gewenste voorzieningenniveau te bereiken wordt het aangevuld met agglomera- tielijnen. Met een experiment van goede Ujn- voering en hoge frequentie, die als de gelden beschikbaar komen op korte termijn kan worden doorge voerd, zal ervaring worden opgedaan in hoeverre deze vervoerswijze een wezenlijk alternatief vormt voor de auto. Een 10-minutendienst vraagt 14 bussen extra. Een kwartierfrequentie vraagt zes bussen méér. De kosten voor één bus zijn te stellen op f 125.000 per jaar. Een globale kostenraming is opti mistisch over een 10-minuten-fre quentie. De inkomsten van een ge middeld aantal ritten ln de Leidse agglomeratie in 1975 met bijna 200.000 inwoners geeft een inkom stenbedrag van f 5% miljoen. De kosten zouden nog geen f 4 miljoen bedragen. Zie verder pagina Leiden. UTRECHT (ANP) De vervoers- bonden hebben de directie wan de NS met klem verzocht de voorgenomen proef met conducteur loze treinen af te gelasten. De NS wil deze proef vanaf 21 november twee weken lang gaan houden op het baanvak Gouda —Alphen aan den Rijn. De bonden vinden dat het onver antwoordelijk zou z(jn om de machi nist met nog meer werkzaam heden te belasten. De grote winnaar in stijl en techniek Officieel DATSUN-OEALER AUTO HEEMSKERK ROEUOFARENDSVEEN Alkemadelaan 1 Telefoon 01713 - 2866 - 2215 LEIDEN Herengracht 7® Telefoon 01710-33861 -20987 24 PAGINA'S Morgen begint in Parijs de lang verbeide Europese topconferentie van de vergrote EEG. Minister Norbert Schmelzer van Buitenlandse Zaken (foto) en zijn staatssecretaris Tjerk Westerterp analyseren deze gebeurtenissen in een exclusief interview PAGINA 9 Het werd weer laat, maar de raad maakte agenda eens af. PAGINA LEIDEN Willeke Alberti wil wat anders gaan doen. Maar geen rol in een seksfilm of zoiets. PAGINA 5 Wat toelichting b(j het ingewik kelde gesprek over lonen en prij zen is geen overbodige luxe. PAGINA 7 We zitten midden in de kinder boekenweek. Aanleiding om wat kinderboeken extra te belichten. PAGINA II De benefiet van Jimmy Greaves werd geheel door Feyenoord be heerst, maar de Rotterdammetyt desondanks niet. PAGINA (9ttd tyCie Te Charleroi in België houdt men zich druk bezig met het onderzoeken van plannen voor het exploitee- ren van tramways in die industrieële stad en naar zeven der omliggende ge meenten. Men weet nog niet of de paardenspoor dan wel een spooi met kleine stoom machines zal worden aan genomen. De vorst van Lichten- stein een klein gebied aan de Zwitsersche grenzen is in concurrentie getre den met den vorst van Mo naco. Hij heeft in zijn hoofdstad Vaduz een schuil plaats aangeboden aan de croupiers en andere beamb ten van de speelbanken, die ln Duitschland opgeheven zijn. Men gelooft, dat dit plan tot overbrenging der speelbanken dicht bij de Zwitsersche badplaatsen veel kans van slagen heeft. Te Batavia is een bur ger uit de Vereenigde Sta ten aangekomen een mergiek man van vijf-en- zeventig jaren, geïnteres seerd bij den suikerhandel die van nabij met cul tuur en bereiding van dat artikel op Java kennis wenscht te maken. Reuter meldt uit Londen dat minister Churchill aan blindedarm-ontsteking lijdt. In Italië zijn de fascisten onderhandelingen begonnen met de liberalen en demo craten om eventueel een regeerings meerderheid te vormen. Naar het schijnt wenscht Mussolini zelf geen deel uit te maken van de regeering.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1