kwestie opvolging n China nog open Statenloze Aziaten tussen wal en schip STAKING CHILI WORDT POLITIEK CONFLICT DDR: geen straf voor vluchte lingen f 3 Sabotage- ing nu ïeel dicht )ij Nixon RUSDAG 17 OKTOBER 1972 SANTIAGO (AFE/UPI) De jtajdng van expediteurs en winke- jjn Chili is langzamerhand normaal conflict meer tussen fleers en regering maar groeit jteeds meer uit tot een politieke botsing tussen de oppositie en de jegeiing-Allende. jo regeringskringen wordt de jjjosportstaking gezien als het be- van het „burgerlijk verzet" dat tijd geleden al door de rechtse politieke groeperingen is aangekon- 'gd. President Allende. leden van zijn regering, de in de „Unidad Popu- - samenwerkende regeringspar en het vakverbond beschui ten de werkgeversorganisaties er- de staking voor politieke doel einden te gebruiken te trachten (joor het kweken van economische PEKING De kwestie van vernieuwing van de leidende quipe in China, waarvan het grootse deel al behoorlijk op leef- is, begint langzamerhand erg dringend te worden. Maar jplomaten in Peking hebben desondanks met grote twijfel de itlatingen van een groep Amerikaanse journalisten onvangen ie na een onderhoud met Tsjoe En-lai uitvoerig berichtten dat Chinese eerste minister de naam van Jau Wen-joean had ilanceerd als de leider van de toekomst chaos de regering ten val te bren gen. Het centrale vakverbond, dat voor 70 procent wordt beheerst door socialistische en communistische organisaties, heeft een beroep op zijn leden gedaan de maatregelen van de regering te steunen. De christen-democratische partij heeft intussen haar leden opgeroe pen alle krachten te bundelen. Deze oproep volgt op een zondagavond genomen besluit van het partijbe stuur de staking van expediteurs en winkeliers actief te gaan steunen. Inmiddels heeft de regering in 17 van de 25 provincies de noodtoe stand afgekondigd. Tegenstanders van de regering Allende hebben bij Quilpue, 130 km ten westen van Santiago, een stuk spoorbaan opgeblazen, De schade kon spoedig worden hersteld. Poli tiemannen en mariniers houden nu bij de spoorweg te wacht. In de hoofdstad Santiago ge bruikte de politie traangas en wa terkanonnen tegen leden van de oppositie die protesteren tegen de gedwongen opening van winkels die uit solidariteit met de stakende wegvervoerders gesloten waren. Generaal Hector Bravo, het hoofd van het militair gezag in de pro vincies waar de staat van beleg van kracht is, had alle winkeliers gelast hun zaken gisteren te openen. In dien zij dat niet deden zou hun be drijf worden genaast. Toen de po litie in de hoofdstraat van San tiago de sloten van de nog dichte zaken openbrak, kwamen de beto gers in het geweer die schreeuwden „Chili is een land van vrijheid en dat zal het altijd blijven". kwestie Lin Piao nog maar mrelijks is verwerkt is het moei te geloven dat de Chinese pre- die de reputatie geniet erg voor- Btig en handig te manoeuvreren, heeft gewaagd op categorische de een of andere naam de po- ren. Hij zou zich daarbij aan een piging" binden die in vele op- hten gevaarlijk lijkt. Men behoeft te wijzen op het lot van niet een Lin Piao, de kroonprins van rzifcter Mao Tse-toeng maar even van oud-president Lioe Sjao- eertijds ook als de wa£tr- lijnlijke opvolger werd beschouwd. Men weet uit goede bron dat Tsjoe i-lai op het laatste partijcongres april 1969 één van degenen is ge- die opmerkelijk krachtig stel- heeft genomen tegen het prin- officieel aanwijzen van zoals tijdens dat con- het geval was met Lin Piao. Op duidelijker wijze Jau Wen-joean de komende leider van de Volks- wbliek China kwalificeren zou gezien de voorafgaande gebeur- lissen, in een vrij ongemakkelijke dtie kunnen brengen, terwijl zijn rekkelijk lage leeftijd (rond de 45 hem in staat kan stellen nog tijd een belangrijke rol te spe- aan de top van de Chinese hier- hie, waarin hij volgens de officiële van september de zesde plaats Kt. erste rang loewel Tsjoe En-lai naar het ijjnt op de eerste rang zit om de gels in Peking over te nemen als ratter Mao verdwijnt heeft hij 3d zorgvuldig vermeden als de immer twee" op de officiële lijsten figureren. De kwestie van de op- ïg is, zelfs voor hem, zo deli- dat hij nauwelijks drie maan- ivoor de val van Lin Piao, de lof- mpet stak over hem die toen nog naaste wapenbroeder" van Mao Tegenover een groep van erikaanse studenten zei Tsjoe op juli van het vorig jaar: "kame- Lin Piao heeft een grote by- geleverd aan het verbreiden de gedachten van Mao onder de diking". De Chinese premier ?de er echter voor zijn gehoor te irschuwen voor de "onvermijde- dwalingen" die zün uitlatingen den kunnen bevatten. de affaire Lin Piao en het n van een aantal topfiguren de Chinese hiërarchie, telt het itleke bureau (het hoogste an) waarvoor tijdens het dljcongres van 1969 de 25 leden ten gekozen, nog slechts 16 leden wie er zes voor de kwalificatie toebejaard" in aanmerking ko- De president van de republiek Nieuwsanalyse van het persbureau Agence France Presse ad-interim Toen Pi-woe en de voor zitter van de nationale vergadering maarschalk Tsjoe-teh zijn 86 jaar, maarschalk Lioe Po-tsjeng 80, voor zitter Mao 79, terwijl Tsjoe En-lai en Jeh TsJien-Jing, de opperbevelheb ber van het leger sinds de verdwij ning van Lin Piao, 74 zijn maar erg actief en vitaal blijven. Bovendien is Kang-sjang, lid van het permanente comité van het politieke bureau, naar het schijnt ernstig ziek en ver- Guinee-Bissau vormt regering NEW YORK (Reuter) De be vrijde delen van de Portugese kolo nie Guinee-Bissau zullen spoedig de onafhankelijkheid uitroepen, zo heeft de leider van de bevrijdingsbeweging PAIGC (Partij voor de Onafhanke lijkheid van Guinee-Bissau en de Kaapverdische Eilanden)Amilcar Cabral, verklaard voor de Dekoloni satiecommissie van de Verenigde Naties. „De Portugese regering kan en mag ons volk niet vertegenwoor digen bij de Verenigde Naties. We hebben al een nationale regering in gesteld en zullen ons land spoedig tot een Afrikaanse staat uitroepen", zo zei hij. Onbekenden dreigen water te vergiftigen DÜSSELDORF (DPA) Onbekende afpersers hebben gedreigd, drinkwa terreservoirs voor honderdduizenden mensen in de Westduitse deelstaat Noord-Rijnsland-Westfalen met che micaliën te verontreinigen als hun eis tot betaling van een groot bedrag aan geld niet ingewilligd wordt. Van de zijde van het Westduitse mi nisterie van Binnenlandse Zaken is vernomen, dat een brief met de eis van de afpersers vorige week is ont vangen. Het geëiste bedrag zou een miljoen mark zijn. ADVERTENTIE Philips batterijen noemen ze ook wel langspeel-batterijeaElbee's dus. Collegiaal De machtsstructuur van het poli tieke bureau is per definitie "colle giaal" hoewel Tsjoe En-lai er op bij zondere wijze bovenuit torent. Het is de taak van het centrale comité, dat volgens de officiële bekendmakingen voor het laatst in augustus 1970 in plenaire vergadering bijeen is ge weest, om de vernieuwing van de lei ding te waarborgen. In afwachting van het moment waarop dit "parle ment van de partij" opnieuw verga dert heeft de premier, zo meent men, de Amerikaanse journalisten willen geruststellen met de verklaring dat men zelfs in de leiding van de partij nog Jonge mensen vindt en heeft hij als voorbeeld Jau Wen-joean ge noemd. Jau Wen-joean schijnt sterk naar voren te zijn gekomen dankzij de culturele revolutie (voorheen was hij literair criticus in Sjangai) en bezit momenteel een zeer verant woordelijke en belangrijke functie op het terrein van cultuur en propagan da terwijl hij tevens de contacten onderhoudt met de marxistisch- leninistische partijen in het buiten land. Maar hy is niet de enige lei der die nog Jeugdig genoemd kan worden. Zijn directe chef, Tsjang Tsjoen-tsjiao, is ongeveer 50 Jaar en schijnt nog belangrijker verantwoor delijkheden te bezitten. Met mevrouw Tsjiang-tsjing, de echtgenote van Mao, leidde Tsjoen-tsjiao "de groep belast met de culturele revolutie" en hy heeft tegenwoordig als belang rijke standplaats Sjanghai met zijn tien miljoen inwoners, waar hij bur gemeester is, eerste secretaris van het partijcomité en eerste poliieke commissaris van het militaire dis trict. J^u Wen-joean is slechts loco burgemeester en tweede secretaris van het partijcomité. Oud-arbeider De nummer drie ln Sjanghai, de stad die steeds meer de politieke voorhoede schijnt te vormen waar over de pers niet ingeschreven raakt, is Wang Hoeng-wen, een oud-arbei der van nog geen 40 jaar wiens bril jante geest, ongedwongenheid en au toriteit alle buitenlanders die met hem in contact raakten heeft over troffen. Wang die eveneens de cul turele revolutie heeft gebruikt om zich op te werken is al "gestegen tot Peking" waar hij in september op de lijsten van diverse manifestaties onmiddellijk achter de leden van het politieke bureau stond. Maar Sjanghai is niet de enige sa menstellende kracht van het Chinese politieke leven en men moet ook ter dege rekening houden met vooraan staande regionale militaire leiders als Tsjen Si-lien (noordoosten) en Haoe Hi-hioe (Nanking) evenals talrijke vooraanstaande leden van het partij- en staatsapparaat die na „een missie naar het platteland" tij dens de culturele revolutie momen- teel zijn gerehabiliteerd dankzij de edelmoedigheid van Tsjoe En-lai Het lijkt waarschijnlijk dat Tsjoe zijn Amerikaanse toehoorders heeft verteld van het vertrouwen dat in Jongere mensen bestaat, zy achten het echter onmogelyk dat de Chinese premier de indruk heeft willen geven dat de opvolger reeds is aangewezen en dat hy daarby degenen heeft ge passeerd die tezamen het machts apparaat in China vormen. PEKING Hei Chinese volksdagblad heeft twee foto's gepubliceerd van een jonge boerin, de 29-jarige Tsoei Wen-sji, bij wie de chirurgen in Peking met succes de linkervoet aan het rechterbeen hebben bevestigd. De foto links toont het betrokken been, op de andere loopt ze zonder krukken op het plein van de Hemelse Vrede. Haar andere been is door een kunstbeen vervangen. De operatie heeft twee uren geduurd en is enige tijd geleden verricht. Veertien da gen na de operatie deden zich infectie verschijnselen voor die een nieuwe ingreep nodig maak ten. Momenteel zijn de bloedvoorziening van de voet, de werking van de voetspieren en de beenderen bevredigend, aldus het Volksdagblad. De voet heeft zich betrekkelijk snel aan de omgekeerde stand aangepast dank zij de physiotherapeutische behandeling en speciaal schoei sel. De dag waarop zij haar kunstbeen had gekregen kon Tsoei Wen-sji meer dan een kilo meter lopen zonder krukken. Revolutionair systeem van openbaar vervoer in VS DENVER (AFP) De Ameri kaanse regering heeft besloten deel te nemen in de financiering van een revolutionair systeem voor openbaar vervoer in de stad Denver, zy zal zelf 11 miljoen dollar steken in het project dat wordt verwezenlijkt in het cen trum van de hoofdstad van Co lorado. Het systeem Is opgebouwd uit een keten van zich horizontaal voortbewegende liften. Men kan een dergeiyke cabine by een halte laten stoppen door op een knop te drukken. Op een tableau ln de cabine kunnen reizigers door middel van knoppen hun reisdoel kiezen. De cabines bie den plaats aan twaalf personen. Het geheel wordt centraal door een elektronisch brein geregeld. De eerste lün die in Denver wordt aangelegd is 1,6 km lang, dubbelsporig, heeft drie tussen stations en werkt met vyf ca bines. Het is de bedoeling dat de eerste fase van het project be gin 1975 gereed is. Een tweede fase voorziet in de aanleg van 6.5 km cabineiyn met twaalf stations en 196 voertuigen, die tegen 1977 in bedryf komt. Amin wijst artsen uit President Amin van Oeganda heeft gisteren de uitwyzing uit Oeganda gelast van twee Blitse hoogleraren in de genees kunde en een Britse arts. Volgens de Oegandese president zouden de drie mannen „geen belangstelling voor Oeganda hebben" en zouden zy an dere buitenlanders hebben aange raden het land te verlaten, omdat er volgens hen ongeregeldheden zouden komen. De uitgewezenen hebben vele Jaren in Oeganda gewoond. In een officiële Oegandese verklaring heet het, dat Oeganda het verdwijnen van de Engelsen in het geheel niet als een gemis zal voelen, „omdat Oegan da vele uitstekende artsen heeft, die het onmlddeliyk van hen kunnen overnemen". Italiaanse bezwaren Mevrouw Pompidou, echtgenote van de Franse president, ziet af van het bywonen (vanavond) van de Franse première van de Amerikaanse film „The God- father" (De Peetvader), na een klacht van de Italiaanse ambassa deur in Parijs. De baten van de pre mière, die wordt gevolgd door een Italiaanse diner opgediend door de sfeer van de film oproepende „Sid- liaanse vissers", gaan naar een stichting voor medisch onderzoek. Het vereenzelvigen van Italië met de Mafia hinderde de Italianen temeer daar de première plaats heeft in het Nationaal Theater en op het tydstip waarop zich ln Parijs een Italiaanse minister bevindt voor de Europese top. Londen popelt om Amin mat te zetten (Door onze correspondent) LONDEN Terwyi in Londen uit Oeganda meer dan 17.000 Aziaten met Britse paspoorten zün aange komen en de autoriteiten de indruk krijgen dat de grote stroom aan het afnemen is, rijst meer en meer de vraag wat er nu gebeuren moet met de Aziaten die geen paspoort of an der nationaliteitsbewys kunnen over leggen en ook voor 8 nov. Oegan da moeten hebben verlaten. Naar schatting gaat het nu om 10 tot 15.000 statenlozen, voor wie nu de tyd begint te dringen, maar die in feite geen kant uit kunnen. Door Rudolph Bakker Waar moeten ze heen, nu president Amin ook hen heeft uitgewezen? De generaal laat voortdurend biyken dat hem dit een zorg zal zyn. Hy her haalt dat Engeland voor hen de ver- antwoordelykheid draagt en Londen maar een oplossing moet zien te vin den. De Britten zeggen alleen ver- antwoordeiyk te zyn voor de Aziaten die een Brits paspoort kunnen over leggen, en dat de andere categorie een internationaal probleem is. Niemand weet precies uit welke bron, maar plotseling circuleerden er deze week berichten in de Oegandese hoofdstad Kampala dat Engeland alsnog bereid zou zyn ook statenloze Aziaten toe te laten. Te meer omdat het aantal Britse paspoorthouders, dat zich ln Engeland wenst te vesti gen, tot nu toe aanzienlyk beneden de raming is gebleven. Nieuw kabinet De nieuwe Noorse premier Lars Korvald (56) van de Christeiyke Volksparty heeft gisteren de lyst van zyn minder heidskabinet voorgelegd aan Koning Olaf. Het kabinet heeft met 16 leden én minister meer dan hert vorige van sociaal-democraat Trygve Bratteli, die na de negatieve uitslag van het referendum over de toetreding tot de EEG zyn ontstaan indiende. De nieuwe Noorse minister van Buiten landse Zaken wordt Dagfinn Vaarvüc, eerder minister van Handel en Fi nanciën. Onmlddeliyk vormden zich opnieuw lange ryen wachtenden voor het ge bouw van de Britse legatie in Kam pala. Een ontwikkeling die Londen kenneiyk in grote verlegenheid bracht want plotseling was er de verklaring van het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken, waarin krachtig wordt ontkend dat nu ook statenloze Aziaten naar Engeland kunnen ko men. Het enige dat onze afvaardiging ln Kampala nu doet, is diegenen op roepen over wiens Britse nationaliteit nog onzekerheid bestaat. Er is wat dit betreft nogal wat administratieve achterstand, die wy nu wegwerken, aldus een woordvoerder van Buiten landse Zaken. Inmiddels is uit Kampala de Britse Hoge Commissaris Richard Slater in Londen aangekomen. Hy zal minister van Buitenlandse Zaken, Sir Alec Douglas Home, uitvoerig op de hoogte brengen van de huidige stand van zaken in Oeganda. Sinds generaal Amin heeft laten weten dat ook de heer Slater voor de achtste november Oeganda moet hebben verlaten, acht men het niet uitgesloten dat voor de nog resterende korte tyd de heer Slater niet meer naar Kampala te rugkeert. Vooral sinds zyn breuk met de generaal, die hem ervan beschuldigd heeft tegen de belangen van Oeganda te werken, zyn de verhoudingen tus sen Engeland en Oeganda tot een dieptepunt gedaald. Het is duidelyk dat Londen broeit op een passende tegenzet. Maar factoren als de aan wezigheid van een aanzienlyke kolo nie Engelsen in Oeganda en het feit, dat de exodus van de uitgewezen Aziaten nog niet is voltooid, maken een uiterst voorzichtige diplomatie noodzakeiyk. Wat dit betreft heeft de corpulente generaal, die Londen aanvankeiyk zo bejubeld heeft als de verdryver van dr. Milton Obote, de Britten wel enige pynlyke lesjes ge leerd. Aan wraaknemen zonder meer is Engeland in dit stadium nog niet toe. ADVERTENTIE Basketball-Topper BONA STARS LEVI'S FLAMINGO'S 5 MEIHAL - LEIDEN. Extra voorverkoop v.a. morgen woensdag 18 oktober. KAPPER BOSMAN, Churchilllaan 3, Ledden. 5 MEIHAL, buffet kantine TOEGANGSPRIJS 2,50 incl. progr., tm. 14 Jaar 1,50 p.p. Kaartverkoop zaterdag 21 okt v.a. 7 uur kassa 5 Meihal. Publ. Sportpromotion Leiden (Door onze correspondent) BONN Alle DDR-burgers cüe hun land voor 1 januari van dit Jaar hebben verlaten, zyn met in gang van vandaag geen Oostduits staatsburger meer. Hetzelfde geldt voor htm kinderen. Tegelijkertijd zul len zy niet meer wegens het onge oorloofd verlaten van de republiek worden vervolgd. Door Wim Timmers Deze maatregelen zyn vastgelegd in een wet, die gisteren nogal onver wacht door de Volkskammer, het parlement van de DDR, is aangeno men. Voor de parlementszitting be stond in de Bondsrepubliek een by- zondere belangstelling, omdat nu ook in het Oosten het verkeersverdrag tussen beide Duitslanden zou moeten worden aangenomen. Het verdrag het eerste dat de twee staten soeverein en los van de grote mogendheden sloten pas seerde de Volkskammer naar ver wachting met algemene stemmen. Vanodhtend zouden de staatssecreta rissen Kohl (Oost) en Bahr (West) in Bonn de oorkonden uitwisselen, waarna het verdrag woensdag van kracht wordt. Het verkeersverdrag regelt een reeks technische kwesties. Staatsse cretaris Kohl heeft indertyd echter aangekondigd dat de DDR als by- komende maatregel het reizen wfl velgemakkelijken. Voor Westduitsers zouden in de toekomst ook toeristen- reizen naar de DDR mogelijk moeten zyn, terwyl Oostduitsers toestemming zullen krijgen om voor dringende fa milieaangelegenheden (geboorten, trouwen, sterfgevallen) naar de Bondsrepubliek te gaan. Tot dusver waren het by na alleen gepensioneer de Oostduitsers, die naar het Wes ten mochten reizen. De gisteren onverwacht aangeno men wet zou nu kunnen betekenen dat ook vluchtelingen uit de DDR, tot nu toe strafbaar volgens de Oost- chntse wet, in de toekomst zonder gevaar by familie in het Oosten op bezoek kunnen gaan. Het verliezen van het staatsburgerschap der DDR heeft voor hen persoonlijk niets te betekenen, zy zyn allen naar de Bondsrepubliek gevlucht en hebben automatisch het westeiyke staatsbur gerschap gekregen. Het verkeersverdrag, dat in het al gemeen vastlegt hoe het verkeer tus sen de twee landen overeenkomstig de internationale gebruiken dient te verlopen, geldt zowel voor het weg transport als voor de scheepvaart. Voor het eerst sinds vele Jaren zal het vanaf morgen voor de Westduitse binnenscheepvaart weer mogelijk zyn naar Tsjecho-Slowaldje en Polen te varen. Het verdrag voorziet voorts in de mogelykhedd dat meer grensover gangen worden geopend. ADVERTENTIE Laatst kwam iemand om een nieuwe vulling voor zijn Philips batterij vragen. Tja/ misschien maken we ze wel tè mooi (Door onze correspondent) WASHINGTON De Ameri kaanse binnenlandse veiligheids dienst (FBI) heeft vastgesteld dat president Nixons persoonlijke advo caat en diens agenda-secretaris be trokken zijn geweest bij de poli tieke spionage en sabotage van de Democratische partij en Democra tische kandidaten. Volgens deze laatste onthullingen zou de advocaat van Nixon onder meer het salaris (f 60.000) hebben uitbetaald aan een van de gerecruteerde saboteurs uit speciaal daarvoor gereserveerde fondsen. De agenda-secretaris, de 27-jari- ge Wight Chapin, die president Nixon nog voor de verkiezingen van 1968 vergezelde en een van de weinigen is die dagelijks contact on derhoudt met de president over zyn afspraken, werd in een verklaring onder ede genoemd als één van de personen aan wie rapport werd uit gebracht over de spionage- en sa- botagepraktijken. De verklaring werd afgelegd door Lawrence Young een jonge advocaat aan de west kust, die onder ede verklaarde dat deze gegevens afkomstig waren van Donald Segretti, ook een jurist, die voor de sabotagedoeleinden werd ge recruteerd en een persoonlijke vriend was van Wight Chapin. De FBI heeft deze bevindingen, die door de „Washington Post" werden geverifieerd, bevestigd. Het aantal betrokkenen bij de Republikeinse infiltratie in de De mocratische gelederen is hierbij on gemakkelijk dicht in de buurt geko men van president Nixon zelf. De in krantenberichten genoemde na men van betrokkenen omvatten nu onder meer ex-minister van Justi tie, John Mitchell (later hoofd van Nixons herverkiezingsorganisatie), ex-minister voor de Handel, Mau rice Stans, Nixons persoonlijke ad vocaat, Nixons agenda-secretaris, en tenminste vier presidentiële assistenten verbonden aan de Wit- te-huisstaf. President Nixon heeft op een van zijn schaarse en laatste persconfe rentie voorzichtig gezegd dat nie mand „die op het ogenblik in dienst is van het Witte Huis" be trokken was bij de spionage-affaire, maar deze laatste berichten doen vermoeden dat de president z(jn woorden te zorgvuldig koos. De presidentiële agenda-secreta ris Chapin zou bovendien volgens de beëdigde verklaring van Young (Democraat) de Republikeinse sa- botage-recruut Segretti geïnspi reerd hebben over wat hij moest zeggen tijdens hun voor-gerechte lijk onderzoek van de grand jury. Chapin beschikte hierbij over de rapporten van de FBI betreffende ondervraging door FBI-agenten van Segretti, die nog geen dag te voor had plaatsgevonden. De Washington Post berichtte dat tenminste een vijftigtal geheime Republikeinse agenten die sinds 1971 bezig waren om de Democra tische voorverkiezingen, de Demo cratische kandidaten voor het pre sidentschap en de Democratische kandidaten voor het president schap en de Democratische partij congressen in de wielen te rijden met het doel zulke grote scheurin gen te veroorzaken dat de Democra tische partij de grootste moeite zou hebben om zich na de verkiezingen van de kandidaat voor het Witte Huis weer aan te sluiten. Segretti zou onder meer de op dracht hebben gehad om tijdens het Republikeinse partijcongres in Mia mi een demonstratie te organiseren, waarbij hij moest laten voorkomen dat deze demonstratie in naam van senator George McGovern werd uit gevoerd. Verder werd hem, voor dat hij tenslotte voor ondervraging voor een jury moest verschijnen, door een functionaris van Nixons mi nisterie van Justitie verzekerd dat hij alleen maar moest zeggen wat al bekend was en dat er geen „nieu we" vragen gesteld zouden worden. Dat werd hem ook door de presi dentiële agenda-sesecretaris Chapin gezegd. John EhnHt.hma.nti, een van de topfiguren van de paleiswacht van Nixon, zei onlangs in een televisie programma dat zoiets bij de „Ame rikaanse folklore" van de politiek behoorde, dat hij jaren geleden ook het slachtoffer was geweest van zulke trucs, en dat er daarom niet al te veel aandacht aan besteed moet worden. Vrijwel iedere Amerikaanse pre sident in de afgelopen jaren heeft zijn schandalen gehad. Sherman Adams, een van de adviseurs van president Eisehower, nam destijds van iemand een nog niet eens zo'n dure bontjas als relatiegeschenk aan. Onder president Johnson was er het schandaal rond Walter Jenkins, die op het toilet van de Imca betrapt werd op oneerbare handelingen. Het verschil met de ze schandalen is echter drieledig: de betrokkenen werden toen ont slagen, het waren geen politieke schandalen, en noch Eisenho wer, noch Johnson waren van die persoonlijke kwestie op de hoogte. Behalve deze situaties worden de betrokkenen niet ontslagen, maar zijn zijn verwikkeld in een van de onverkw ikkelijkste politieke affai res die de VS de laatste jaren heb ben gekend, terwijl ook de presi dent niet bereid is zijn medewerkin te verlenen aan een volledig on derzoek en hen zelfs de hand boven het hoofd blijft houden.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9