Zware luchtdrukbom houdt Maasstad uren in spanning Giftige fenolen in het Botlekgebied Aantjes (AR) wil PvdA „terug" 'Huurkopers onroerend goed beter beschermen' Bomexpert, over riskante klus: „Dit was een echte bom en een zware ook" Het kopen van een eigen huis. Weetudatu bijdeAmroBank een hypotheek kunt krijgen? amrobank TIMMERMAN SLOEG OMA SCHEDEL IN Na weigering om geld te lenen Chemische Industrie Rijnmond loost 100 kilo per dag DINSDAG 17 OKTOBER 1972 BINNENLAND pagina 7 ADVERTENTIE ROTTERDAM (ANP) Een zware luchtdrukbom, die elk ogenblik kon ontploffen, heeft gisteren, een deel van het Rotterdamse stadscentrum uren lang in spanning ge houden. Toen om kwart over drie een bomdeskundige van de binnenlandse hulpverleningsdienst het projectiel via een kleine springlading liet exploderen, werd bovendien duide lijk dat enkele tientallen mensen aan de dood waren ont snapt. zware bom werd zoals wij gisteren reeds meldden gevonden te gen de pui van de "Bank of Ameri ca", die onderdak heeft in de acht verdiepingen tellende kantorenflat "Maasboulevard" aan de Boomp jes. Als dit projectiel tegen de pui was ontploft, zou de hele gevert van het gebouw zijn weggeslagen. De ramp i niet te overzien zijn geweest, mensen op de eerste etages aan voorkant van het gebouw, die op dat ogenblik aan het werk zouden zijn geweest, hadden het er niet le vend af gebracht", aldus de bom expert. Een deskundige verklaarde, dat de bom van precies dezelfde makelij als die welke enkele weken ge leden tegen de pui van het "Holi- ay Inn" hotel in Utrecht ontplof- Restanten van een tijdmechanis- me werden na de explosie in de buurt gevonden. Gistermiddag circuleerden ge ruchten dat de actie niet was ge richt tegen het Amerikaanse bank bedrijf, maar dat een Palestijnse verzetsorganisatie het projectiel te gen het gebouw had gelegd, omdat drie directeuren van de Israëlische rederij Zim-line op bezoek waren bij het cargadoorsbedrijf en reisbu- Dammers en Van der Heide. De kantorenflat Maasboulevard is eigendom van Dammers en Van der Het bedrijf heeft er zelf ook kantoorruimte in gebruik. Tegen twaalf uur begon een Jon ge rechercheur van de politie met levensgevaarlijk karwei, name lijk het verwijderen van de bom. Hij bond een touw rond het projectiel en trok de bom voorzichtig weg van de gevel tot ongeveer 50 meter van het gebouw. Inmiddels had de poli tie het drukke verkeer op de Boomp jes stilgelegd. De rivierpolitie sloot de vaarroute op de Maas, het dichtst bij het kantoorgebouw gelegen, uit veiligheidsoverwegingen af. Nadat de rechercheur de bom midden op de rijweg had gelegd, schermde de brandweer het pro jectiel af met balen stro. Later kwa men grote vrachtauto's nog eens een brede zanddijk rond de bom leg gen. Tegen twee uur arriveerde uit Den Haag de bomexpert. Kort daarop verdween hij, helemaal al leen, achter de zanddijk om het projectiel te inspecteren. Een mi nuut later kwam hij vertellen: "Dit is een echte bom en een zware ook". "Wat die rechercheur gedaan heeft was erg moedig en levensge vaarlijk. Ik zelf zou de bom niet hebben verplaatst, maar hem ge deeltelijk tegen de pui tot ontplof fing hebben gebracht. Er bleef niets anders over dan het projectiel via een kleine springla ding tot ontploffing te brengen. De bomexpert trok zijn overall aan en verdween opnieuw achter de zand hopen voor het levensgevaarlijke karwei. Binnen vijf minuten had hij de lading aangebracht, die hij nog eens vijf minuten later elek trisch tot ontploffing bracht. Met een enorme knal explodeerde ook de bom. De bom is hier tussen de zandhopen en strobalen tot ontploffing gebracht. Op de achtergrond de kantorenflat "Maasboulevard" met de vestiging van de "Bank of America". Minister Van Agt (Justitie) wil: Bij het kopen van een eigen huis komen ingewikkelde dingen kijken. Vragen rijzen, zoals: Kan ik hypotheek krijgen? Hoeveel procent van de koopsom? Welk bedrag kost dat dan per maand aan rente en aflossing? Wat is het verschil tussen k.k. en v.o.n.? Wat zijn de fiscale mee- en tegenvallers? Wat is erfpachtscanon? Weet u dat allemaal? En weet u dat er bij alle kantoren van de Amsterdam-Rotterdam Bank een handig vraagbaakje klaarligt over allerhande problemen bij het kopen van een huis? Het heet: „Het kopen van een eigen huis" en u krijgt het gratis mee. Even langslopen dus. ROTTERDAM (ANP) Mr. W. Aantjes, AR-fractieleider In de Tweede Kamer, vindt dat zijn party zich er niet bij moet neerleggen dat de PvdA de deur voor overleg heeft dichtgedaan. Op een verkiezingsbij eenkomst van de AR te Rotterdam zei hy gisteravond dat het geen ver lies van zelfrespect is een beroep te blijven doen op de PvdA terug te ke ren tot een positieve parlementaire democratische opstelling". "De wijze waarop de PvdA zich nu opstelt vind ik rampzalig, maar ik weet zeker dat er binnen die party ook redelijke mensen zyn, die met zorg zijn vervuld over de ingeslagen weg", aldus mr. Aantjes. De AR- fractieleider benadrukte, dat hy de wenselijkheid van een kabinet dat steunt op een parlementaire meer derheid hoog aanslaat. Hy voegde er echter onmiddellijk aan toe, dat hy dat niet zo ziet zitten. "Hoe een her stel van de oude coalitie na de breuk met DS'70 tot stand zal moeten ko men is my niet duidelijk". Det heer Aantjes liet zich niet vriendelyk uit over de oude coalitie genoot DS'70. Hy vond dat de party als alternatieve socialistische party heeft gefaald. Nog minder was hy te spreken over de VVD, met name over de rede van fractieleider Wiegel ty- dens de algemene beschouwingen vorige week. De reactie van de heer Wiegel op het besluit van de linkse drie niet meer met andere party en te praten, noemde hy "sarrend en triomfantelyk". DEN HAAG Minister Van Agt (Justitie) wil nog verder gaan dan zijn ambtsvoorganger Polak bij de bescherming van huurkopers van on roerend goed. Nadat minister Polak vorig jaar april bij de Tweede Ka mer een voorontwerp had ingediend dat huurkopers van huizen en an dere onroerende goederen meer rechtsbescherming bood wil mr. Van Agt de risico's verbonden aan huurkooptransacties nog kleiner ma ken. Bij de memorie van antwoord die aan de Tweede Kamer is gezonden heeft de minister van Justitie een nota van wijzigingen bij huurkoop van onroerend goed nu een authen- tiepe (notariële) actie voorschryft volgens het oorspronkelijk wets ontwerp was een onderhandse actie voldoende dan kan de overeen komst op vordering van de huurko per worden vernietigd door de rech ter. De huurkoper kan als er geen au thentieke acte is ook aan de rechter vragen de overeenkomst vast te leg gen, dit kan dan eventuele nietige be dingen veranderen en er op toe zien dat rechten en plichten van de huurkoper in een redelijke verhou ding tot elkaar staan. Verklaart de rechter op verzoek van de huurkoper de overeenkomst nietig dan moet deze weliswaar het pand verlaten, maar hij krijgt zijn geld terug: de huurverkoper moet al len, zonder dat hij enige vergoeding van vorderen voor het gebruik van het pand sinds het aangaan van de overeenkomst. Het „landelijk huurverband" huis vestingsnood" pleitte in een alterna tief wetsontwerp in november 1971 preventieve zin. Ook in het memo randum Stein opstelde (onder lei ding van prof. mr. P. A. Stein) wordt een definitieve regeling van de moeilijke materie van de huurkoop voorbereidt werd gepleit voor een notariële acte. Ook bij huurkoop overeenkomsten die zijn gesloten voor de nieuwe wet in werking treedt kan alsnog aan de rechter worden gevraagd de overeenkomst te willen vastleggen. Het gewijzigde wetsont werp regels ook de aanspraken van meer rechtsbescherming in de huurkoper bij onteigening. Geen goedkope wa-verzekering voor bejaarden DEN HAAG (ANP) Minister Langman (Economische Zaken) acht een goedkopere wa-verzekering ten behoeve van bejaarden niet ge motiveerd. Immers, door hun veelal verminderde reactievermogen leve ren bejaarden eerder grotere dan kleinere risico's op voor assuradeu- In antwoord op vragen van het Pvd'a-kamerlid Oele wijst de minis- er op, dat het aantal dodelijke slachtoffers bij verkeersongevallen in 1970 in de leeftijdsgroep 60 - 90 jaar ruim 43 procent van het totale aantal doden bedroeg, terwijl deze leeftijdsgroep naar aantallen perso nen niet meer dan ongeveer 14,5 procent van de totale bevolking uit maakt. Minister Langman noemt de ver hoging van het te verzekeren be drag tot f 250.000.— over het alge meen verantwoord, zowel in het be lang van verzekerden als van mo- gelyke benadeelden. DEN HAAG (ANP) De 22-Ja- rige timmerman L.A.G. heeft, i eerst gisteravond is ontdekt, vori ge week donderdag zijn bejaarde oma mevrouw Keersemaker in haar huis aan de Multatulistraat in Den Haag met een ijzeren staaf de schedel ingeslagen. De vrouw werd gisteravond dood in de woonkamer gevonden. Haar zoon, de 52-jarige J. E. Keersema ker, is door de timmerman even eens met de staaf geslagen, heer Keersemaker is gisteravond met ernstige hoofdwonden overge bracht naar een ziekenhuis. Een uur nadat een overbuurman van mevrouw Keersemaker had ontdekt wat er gebeurd was, hield de Haag se politie de timmerman aan. Kort daarna heeft hij bekend. Volgens de verklaring van de heer Keersemaker heeft G. hem en zijn moeder met de ijzeren staaf gesla gen omdat zij donderdagavond wei gerden G. geld te lenen. Hij zou om een bedrag van f 2.000 gevraagd heb ben en toen hij dit niet kreeg di rect hebben geslagen. Gisteravond laat bekende G. dat hy uit het huis van zyn oma f 5800 had geroofd nadat hij de vrouw en haar zoon had neergeslagen. Van dit geld had hij een auto gekocht. Een 22-jarige overbuurman van moeder en zoon Keersemaker ont dekte gisteravond tegen acht uur dat de deur van het huis van de Keer- semakers op een kier stond. Hij ging de trap naar het op de eerste etage gelegen woninkje op en vond daar op een bed in de slaapkamer de heer Keersemaker, badend in het bloed. De man vroeg hem de poli tie te waarschuwen. Deze vond me vrouw Keersemaker dood in de huis- (Vervolg van pagina 1) Rotterdam Ook in de RUn- Wond worden giftige fenolen als af- Tal op openbaar water geloosd. De Chemische Industrie Rynmond doch teronderneming van de Nederlandse Staatsmynen pompt honderd kilo fe nolen per dag of zesendertig ton per Jaar in de haven. Volgens sommige onderzoekers zyn fenolen kankersti- mulerend. Onlangs werd een Duitse fabriek strafrechtelyk vervolgd we- 8ens het lozen van enorme hoeveel heden fenolen op de Ryn. Het bedryf werd vrygesproken. De chemische industrie Rynmond loost het water op dicht met riet be groeide sloten, op een braakliggend terrein achter het fabriekscomplex aan de Botlekweg. Vandaar wordt het in de Botlek gepompt. De direc teur van de Chemische Industrie Rynmond de heer H. C. F. Schram heeft dit gisteravond in een uitzen ding van Avro's Televizier toegege ven. Het afvalwater uit zyn fabriek bevat 0.6 microgram fenolen per mil liliter. In de sloten achter de fabriek loopt de concentratie op tot 1 2 microgram. Milieugecommitteerde Joh. de Jong van het Openbaar Lichaam Ryn mond noemde de A vro-uitzending onthullend. Rynmond mag dan enige zeggenschap gekregen hebben op het gebied van de luchtverontreiniging, de watervervuiling resorteert onder de provincie met de mogelykheid de legeren naar water- of zuiverings schappen. Dit systeem Is in de pro- Het Centraal Aktiecomité Rynmond heeft de afvallozing van de Chemi sche Industrie Rynmond vorige week ontdekt. Op 't terrein bevinden zich ook enkele tientallen vaten met een gestolde slakachtige massa er In. Sommige van de vaten zyn voor zien van een doodshoofd. Daarin zou den zich volgens analyses op het la boratorium van de universiteit van Amsterdam stoffen als bifenylen, mierezuur en azynzuur hebben be vonden. Volgens CAR-activist Remy Poppe waren de concentraties van deze stoffen In het slootwater zo hoog dat analyse-apparatuur ze niet registreren kon. „De monsters moes ten daarom eerst geweldig worden verdund", aldus Poppe. Voor de drinkwatervoorziening rond Rotterdam levert de lozing van feno len in de Botlek geen direct probleem op. Het drinkwaterbedrijf neemt al leen by afgaand ty water in en daar de spaarbekkens zich oosteiyk van de Botlek bevinden kunnen in dat water geen fenolen van de Chemische Industrie Rynmond zitten. Overigens voert het Rynwater uit Duitsland wel fenolen mee maar over het alge meen In vrij kleine concentraties. Ook dan kunnen ze echter nog wel problemen opleveren, want fenolen bederven ook in kleine hoeveelheden al de smaak van het drinkwater, ter- wyi ze zelfs met de modernste zuive ringsmethode moeiiyk uit het water te verwy deren zyn. kamer. De heer Keersemaker kon nog vertellen dat G. hem en zijn moeder met een ijzeren staaf had neergeslagen. De heer Keersema ker had zich na de roof naar de keuken weten te slepen waar hij wat water had gedronken. Ook was hij erin geslaagd met het touw de buitendeur te openen. Enkele da gen moet hij met zwaar schedellet sel op bed hebben gelegen. Doordat de heer Keersemaker voor hij naar een ziekenhuis werd ver voerd nog in staat was de naam van G. te noemen, kon de politie de timmerman al rond negen uur in diens huis in Den Haag aanhouden. Voor bouw van kernreactor heffing op elektriciteit DEN HAAG (ANP) Om finan ciering van de bouw van een proto type van een "snelle kweekreactor" mogelijk te maken, is het noodza kelijk een heffing te leggen op het elektriciteitsverbruik die van de elektriciteitsbedryven zat worden geheven. Dit ,is de kern van het wetsontwerp "flnancieing ontrwikke- ling snelle kweekreactor", dat bij de Tweede Kamer is ingediend. Ge dacht wordt aan een belasting van 2 3 procent over de geleverde ki lowatt-uren, maar aangezien de kosten na 1974 zullen afnemen en het verbruik (en dus de opbrengst) stijgt, is het de bedoeling dit per centage iedere twee of drie Jaar te herzien. Minister Langman van Economi sche Zaken wijst In de memorie van toelichting op de nota Inzake het kernenergiebeleid, en op de daarin uiteengezette redenen voor het ver der deelnemen in het Benelux-pro- Jekt (Duitsland en de drie Benelux- landen) voor de ontwikkeling van natriumgekoelde snelle kweekreac toren (reactoren die hun eigen brandstof voortbrengen). De Jury van de hoorspelwed strijd. die de Belgische BRT en de NOS gezamenlijk hebben uitge schreven in opdracht van de Confe rentie der Nederlandse Letteren, heeft besloten, geen prijzen toe té kennen. Naar het oordeel van de Jury was geen van de 105 Ingezon den teksten van een dusdanige kwa liteit, dat zij voor een prijs in aan merking kon komen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7