'REKEN ER OP DAT IK EEN BLIJVERTJE BEN' Op tijd! de postgiro Rick - Speak to the sky' - Springfield: Ramses en Liselore komen ...ert gisteren I Veel lof voor het Nationale Ballet C(fy)vandaagHD ^WAProc'ramma\ DINSDAG 17 OKTOBER 1972 Van tijd tot tijd verrijst als een komeet zo snel een nieuwe gter aan het showfirmament, maar meestal verdwijnen die opduikers weer even snél als ze gekomen zijn. Rick Springfield is zo'n naam die plotseling uit het niets opduikt. Jiet zijn nu ook in Nederland uitgebrachte single "Speak to the sky" verovert Australische Rick 's werelds hitlijsten. Op het ogen- Wik staat hij met zijn zelf geschreven en gecomponeerde werkje nummer achttien op Amerika's toonaangevende hitlijst Billboard. In Nederland is "Speak to the sky" eveneens stijgende. plan Blok Is edhter allerminst binnen een maand :es van zijn hit is verdwenen nee te verdwijnen. „Reken er op dat ik een blijvertje ben. Ik wil neer dan één enkele hit", zegt Rick op zijn kamer in een Amsterdams Dit weekeinde vereerde de nieuwbakken ster Nederland met een bliksembezoek. govema, de platenmaatschappij die Bick in Nederland onder de hoede heeft genomen, verwacht veel van de 22-Jarige. Een groots opgezette promoting moet hem hier meer be kendheid geven. Gisteravond presen- Rick Springfield, beslist geen familie van Dusty, zich in AVRO's Toppop voor het eerst aan het Ne derlandse publiek. Zanger, gitarist, componist Rick met zijn verzorgde uiter lijk, een spoortje make-up hier en daar verfraait zijn gladde gezicht, enigszins op David Cassidy. het tie neridool uit de tv-serie ..The Par tridge family". Zelf wil hij van een rergelijking niets weten. Binnenkort komt Rick hier ook met öjn eerste elpee op de markt. In Australië en Amerika mag de elpee, getiteld „Beginnings", zich in een enorme koopkracht verheugen. geen grote prater. Hij maakt een verlegen, charmante in druk. Hij laat liever zijn manager Steve Binder, een Amerikaan, het woord doen. Rick: „De mensen kunnen beter naar mijn muziek luisteren. Ik heb niet veel te vertel len". Op het ogenblik is hij bezig aan een wals hij zelf zegt, vermoeiende promotie tournee. Hij bezooht reeds Amerika en Engeland voor tv-op- tredens en na Nederland komen Duitsland, Frankrijk en de Scandi navische landen aan de beurt. In Amerika reisde hij in dertig dagen 27 steden af en stond hij in verschil- tv-shows. TWEEDE LP Rick, geboren in Sydney, begon zich vijftiende jaar voor muziek te interesseren. Hij leerde zichzelf gitaar spelen en later ook piano en accordeon. Hij was zeventien toen n een band ging spelen. Vorig besloot Rick het verder alleen te proberen. En tot nu toe met suc- Het materiaal al klaar. Zijn teksten zijn „Ze zijn op een ADVERTENTIE panty extra de panty die tegen een stootje kan (In de groene verpakking) nier droevig, niet echter somber. Ik houd ervan een beetje droevig te zijn. Klinkt vreemd hè. Wanneer ik depressief voel, en dat gebeurt vaak, is m'n karakter, dan pak ik papier en dan moet ik schrijven. Ben ik vrolijk dan pak ik m'n fiets ga d'r op uit. Vandaar dat veel droevig zijn." Over inspiratie heeft Rick voorlopig niet te klagen, die vindt hij bij zijn kennissen en familie. „Er gebeuren zoveel dingen. Mijn nummer bij voorbeeld „What would the children think" handelt over een vrouw met twee kinderen, die door haar man wordt bedrogen. Alleen om de kin deren blijven ze nog bij elkaar. Dit is een kennis van mij overkomen. Het heeft me zo aangegrepen dat ik het onderwerp voor een nummer heb gebruikt. Zo stapelen de ideeën zich op. Je hoeft maar om Je heen te kijken. Alleen het uitwerken van de ideeën daar kom ik vaak niet aan toe." NIET GEDACHT Rick, die eigenlijk liever archeoloog had willen worden („Op een dag reis ik naar Egypte om er te snuf felen"), had niet gedacht dat zijn „Speak to the sky" zo'n succes zou worden. Hij zegt: „We hebben dat plaatje alleen gemaakt om daarmee de aandacht op mijn eerste elpee te vestigen en dat lukt aardig. Het publiek moet Je eerst accepteren en daarom is Je eerste single zo be- Kljk naar de Beatles, die een ander nummer dan „She loves you, yeh, yeh, yeh" ails binnenkomer hadden gebruikt, wie weet hadden ze dan nooit zo'n suoces gehad." Manager Steve: „Zo is het. Het eerste nummer, daar moet Je het van hebben. We moeten alles heel voorzichtig aanpakken en grondig voorbereiden. Rick moet een blijver worden." Onderscheidingen voor leden van Hoofdstad Operette AMSTERDAM (ANP) Aan de in Oostenrijk geboren, maar de Ne derlandse nationaliteit bezittende Lizzi Sohöffmann (42) en Karl Frey (53), die sinds 1957 zijn ver bonden aan de hoofdstad-Operette uit Amsterdam, zal namens de Oostenrijkse president het erekruis voor wetenschap en kunst worden uitgereikt. Deze onderscheiding voor personen die zich bijzonder ver dienstelijk hebben gemaakt op het gebied van wetenschap en kunst, viel eerder ten deel aan onder ande ren Robert Stolz en Willy Forst. De onderscheiding zal worden uitge reikt door de Oostenrijkse ambassa deur in ons land, de heer J. Coreth, tijdens de voorstelling morgenavond van de operette 'Tm weissen Rössl" van de Hoofdstad-Operette in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag. Bij de Hoofdstad-Operette hebben beide sterren meer dan 3700 voorstellingen gegeven. Zij als hoofdrolspeelster, hij als zanger, re gisseur en bewerker van operette teksten en muziek voor het gezel schap. Voorts traden beiden op in operettes en opera's in onder meer Oostenrijk, Duitsland, Zwitserland en Engeland. Rick Springfield in Amsterdam,Mijn teksten zijn op een prettige manier droevig". ADVERTENTIE dak makkelijk! Met Postgiro steeds snel en precies op tijd uw salaris, loon, pensioen of ander inkomen. Staatsprijs voor Louis Paul Boon BRUSSEL (ANP) De Jury voor de toekenning van de driejaar lijkse staatsprijs voor verhalend proza in België, heeft voorgesteld de prijs toe te kennen (voor 1969 1971) aan Louis Paul Boon. Hij krijgt de prijs voor zijn werk "Pieter Daens". LEIDEN Ramses Shaify en Lise lore Gerritsen hebben in de afgelo pen maanden hard gewerkt aan een nieuwe tour de chant. Ze komen morgenavond met hun liedjespro gramma naar het Rijnlands Lyceum ta Oegstgeest. Liselore en Ramses brengen samen én afzonderlijk de teksten, die zij zelf voor de show heb ben geschreven. Het dichterlijke duo beeft voor een deel ook zelf de mu tt gemaakt. Muzikale bijdragen tjn voorts geleverd door Herman tan Veen en Rob Kreeveld. Het tweetal laat zich op zijn tour- aee door het land begeleiden door bet combo van Jan Huydts, bekend *an het programma "Namens Jac- QUes Brei. waarin Liselore een be- kngrijk aandeel heeft gehad. Ram ses Shaffy is een begaafde artiest. Wanneer hij samen met een zange res als Liesbeth List die het thea tervak ook goed kent dan is er alle reden om deze tour de chant met belangstelling tegemoet te zien. P.R. ROME De kranten in Rome loven in alle toonaarden het Natio nale Ballet uit Nederland en schrij ven dat de twee voorstellingen van het ballet in het Opera-theater za terdag en zondag een „triomf" wa ren. In een lang, enthousiast commen taar zegt het avondblad Paese Sera: „De eerste reaktie op het optreden van het Nederlandse Nationale Bal let is er een van afgunst. Gezegend zij het Nederlandse volk, omdat het een oude en werkzame cultuur bezit die hen geholpen heeft een eigen artistieke identiteit te ontwikkelen, maar ook om al het goede dat er in Europa is te absorberen en serieus en met overtuiging aan iets nieuws te beginnen". Paese schrijf dat het Nederlandse ballet bewezen heeft dat het „het wijdste en gedurftste repertoire heeft dat men de laatste Jaren in Europa heeft gezien". Paese zegt verder dat de twee choreografieën in het programma van .Epitaaf" door Rudi van Dantzig en „Twilight" van Hans van Ma- Uit de Jongste statistische ge gevens blijkt dat er in Belgie 3.483.000 radio- en 2.196.000 televi sietoestellen in gebruik zijn. Het merendeel van de televisie-ontvan gers staat in het Vlaamse landsge deelte, namelijk 1.263.000 toestellen. Daar kijkt men ook veel naar de Nederlandse programma's. nen „Het peil van een meesterwerk dicht benaderden". „Het technisch peil van de 70 le den van het ballet was buitenge woon en vlekkeloos", aldus 11 Messa- gero. De kranten hebben speciale lof voor de twee solisten, Alexandra Ra dius en Han Ebbelaar. II Tempo schrijft dat zij een wonderlijke ritmische harmonie" bezitten. Boete voor Joe Cocker ADELAIDE (AP) De Britse popzanger Joe Cocker is gistermid dag tot een boete van 300 Australi sche dollar veroordeeld, nadat een rechtbank in Adelaide hem schul dig had bevonden aan het bezit van marihuana. Vijf andere leden van de groep van Cocker werden eveneens voor het in bezit hebben var marihua na bot een boete van 300 Australi sche dollars veroordeeld. Een ander lid van de groep van Cooker, Felix Falcon, werd veroor deeld tot een boete van 300 dollar voor het bezit van heroine en tot een boete van nog eens 300 Au stralische dollars, omdat hij in het bezit was van een spuit om zich de heroine toe te dienen. NEDERLAND I 18.45 Ti-ta-tovenaar (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 De stratemakeropzeeshow, spektakelprogramma (Vara) 19.25 Daar komen de schutters, tv-serie (Vara) 20.00 Journaal (NOS) 20.20 De Onedin Lijn, kroniek van een zeevaarder (Vara) 21.10 Koning Klant (Vara) 21.40 Twee voor twaalf, quizprogramma (Vara) 22.20 Van onderen, een actie aan de basis van de samen leving (Vara) Programma over acties die werknemers kunnen onder nemen om aan hun recht op zeggenschap uitdrukking te geven. 23.00 Stichting Socutera (NOS) 23.15 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 18.55 19.05 19.30 22.00 22.40 22.45 22.55 Ti-ta-tovenaar (NOS) Journaal (NOS) De vrouw in het wit, tv-feuilleton (NCRV) Achtergronden van de Bijbel (NCRV) Journaal (NOS) Het meisje met de blauwe hoed, muzikale komedie, deel 3 (NCRV) Hendrik VII (NCRV) .Blanke onschuld?" is de titel van de vijfde aflevering uit de BBC-serie „The shadow of the Tower", een dramatische kroniek over de regering van Hendrik VII. Hier en Nu, actualiteiten (NCRV) Dag, dag (NCRV) Den Haag vandaag (NOS) Journaal (NOS) In 1944 maakte Fred Zinne- mann, die later zulke befaamde films als „High noon" en .Erom here to eternity" zou maken, een film met Spencer Tracy, getiteld „Het zevende kruis". Onderwerp: zeven ge vangenen ontsnappen in 1936 uit een Duits concentratie kamp, zes worden weer gepakt, Spencer Tracy niet. Eigenlijk een curieuze film, want in 1944, toen hij gemaakt werd, naderde de Tweede We reldoorlog zijn einde, de oor logsfilms moesten in Amerika de strijdlust gaande houden, het zou dus vergeeflijk zijn als er in deze „semi-propaganda- film" sprake was van een zwart-wittekening ten ongunste van de vijand, dus van Duit- In de praktijk bleek echter het omgekeerde het geval: de wer kelijkheid van de concentratie kampen was toch nog een stuk gruwelijker dan in het Ameri ka van 1944 bevroed werd, ook als we er rekening mee houden dat het verhaal zich in 1936 afspeelde en niet in 1944. Na „Het zevende kruis" kregen we in Gamma een goed door timmerde documentaire te zien over de uitmoording van de vogels in landen als Italië en Frankrijk, inclusief het nekje- breken, dood trappen en af schieten van de vogels. Alleen al in Italië worden per Jaar 150 miljoen vogels doodge maakt, een getal dat misschien iets meer aanspreekt als men weet dat het totale vogelbe stand van bijvoorbeeld Finland (dat zijn trekvogels in Italië kwijtraakt) ruw geschat 54 miljoen vogels is. Je kunt je afvragen of zo'n uitzending zin heeft in een land waar de vogeljacht bin nen de gewenste perken blijft. Je kan natuurlijk besluiten nooit Italiaan of Fransman te worden, maar dat helpt vogels niet veel verder. Beter zou zijn als zo'n programma in de be treffende landen werd getoond, maar ook dan kim je Je afvra gen of het wat uithaalt, want de vogel jagers die zich hadden laten filmen, braken de nekjes of smeten de vogels dood, zon der enige terughouding tegen over de aanwezige camera, dus ook zonder enig schuldbewust zijn. Je zou hun houding tot de vo gels kunnen vergelijken met die van ons tegenover de vis sen, die wij toch ook met net ten vol vangen, doden en sma kelijk opeten, ook al leveren zij even weinig voedsel als zo'n zanglijstertje. Zo goed als wij de vis als een dier van lagere orde beschouwen (een dier bo vendien met een aaibaarheids factor van 0,0) zo goed be schouwen de mediterrane vol keren de vogels blijkbaar als een levend wezen van soortge lijke lagere orde. In onze contreien schrikken fijnproevers er niet voor terug in het betere restaurant de fo rel in het aquarium aan te wijzen die zij straks willen opeten, terwijl men in Italië voor zover mij bekend, nog niet zo ver gaat dat de clienten in het restaurant enkele kwinke lerende vogeltjes in een kooitje kunnen aanwijzen, waarna die panklaar worden gemaakt. M.a.w.: ons idee dat we be schaafder zijn dan die vogelja- gende volkeren zou wel eens op gezichtsbedrog kunnen wijzen, er is misschien alleen sprake van een verschuiving van waarden. Daarom viel er toch lering te trekken uit dit Gam ma-programma, te weten: oor deel niet te snel over anderen, en eet minder vis. Televizier Magazine ontdekte ook nog dat er te veel fenol in het Rijnwater zit (maar wie weet doodt dat fenol net die ene procent huishoudbacterie die ons nog dwarszat). Dus alle leed van deze maandagavond zou niet te overzien zijn ge weest als Jan Brusse en Fred Oster niet een kwasl-weten- schappelijk programma hadden gemaakt over „het lief-zijn voor elkaar". Een enquete had onder meer uitgemaakt dat 67 procent het niet nodig vindt de prostitutie te verbieden, en dat 35 procent het wenselijk vindt dat de Jonge man als „knaap" het huwelijk ingaat. Het was af en toe een wat schutterig programma met uit drukkingen als: „Is mijn man lief voor iemand anders?", als er overspel werd bedoeld. Ik noteerde twee typerende ant woorden op de vraag hoe lang twee mensen al samenwoonden. Een Jongen en een meisje die ongehuwd samenhokten, zei den: „twee Jaar al". En twee lesbiennes antwoorden: „zes jaar, op 13 november". NICO SCHEEPMAKER WOENSDAG 18 OKTOBER HILV. I 402 i FM-kanalen 7.00 VARA EO. 21.30 TROï*. .00 Nieuws. 7.11 Ochtendgymnastiek. e dag. 8.23 (S) Dag woensdag 9.15 Koning 11.00-11.02 Nieuws. 12.00 gesprekken. Dingen 18.20 Uitzending commentaar. 19.15 (S) Informatie gewade mubzlek (gr.). 19.35 (S) Kerk orgelconcert. 20.00 Jezus Christus In Leviticus (III). 20.15 (S) Samenzang van geestelijke liederen. 20.25 Het protestantisme ln Italië, klankbeeld 20.50 Woensdagavond-Finale 21.30 (S) verzoekplatenprograaima. 22.20 Aktua. 22.30 Nieuws. 22 40 Wegens gebrek aan bewijs hoorspel. 23.30 (8) ln Plm Jacob s notenbar. -3.55 Nieuws. HILV. n. 298 m. en FM-kanalen. 7.00 TROS. 11.45 KRO. 14.10 NOS. 17.32 NCRV. 18.00 NOS. 7.00 Nieuws. 7.02 (S) gevarieerd pro- Aktua nastlek i Voor de kleuters. 10.30 Nieuws. 10.3 (S) Voor de vrouw 11.30 Aktua. 11.45 Bejaardenprogramma. 11.55 Me dedelingen. 12.00 (8) gevarieerd pro gramma. (12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws; 14.10 Nederlandse volksverhalen volksgebruiken. 14.30 (S) oude het ministerie 17,30 Nieuws. 17.32 Hier en Nu. 18.00 Informatie en muziek uit de bondsre publiek. 18.30 Nieuws. 18.41 Program- avond Muziekmagazlne. 22.30 kunst uitingen buiten het Nederlanse taalgebied. 23.00 (8) Woensdagavond muziekmagazlne (vervolg). 23.55 Nieuws. HILV. HL 240 en 298 m. en FM-ka nalen 7.00 AVRO. 18.00 NOS. 7.00 Nieuws. 7.02 Steevast. (8.00 Nieuws. 8.02-8.05 Radiojournaal.) 9 00 negen-uur-show. populair verzoek- m I (11.00 Nieuws) 12.00 Nieuws. 12.03 Radiojournaal. 12.06 Zet 'm op. (13.00 Nieuws.) 14.00 Nieuws. 14.03 een topprogram- ma. 15.00 Nieuws. 15.03 Ceee van ZIJtveld. (16.00 Nieuws» 17.00 Nieuws. 17.03 Radiojournaal. 17.06 verzoekpla ten programma. 18.00 Nieuws. 18.0~ platenprogramma. Draayer Show. 19.00 Nieuws. sportberichten 22 00 Nieuws. 22.56 23.00 Nieuws. 24.00 Metro's Midnight Mu-

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 5