Wegrestaurant „Avifauna moet wijken voor Rijn- overgang „Maatregelen nodig, maar wie betaalt?" VAN KATWIJK-NOORD WIJK SNELLER NAAR DEN HAAG Leidse brandweercommandant over kritiek werkgroep „wonen" WACHTEN OP DE TRAP TOT STOEL VRIJKOMT SNELDIENST MET WINST VAN HALF UUR DINSDAG 17 OKTOBER 1972 LEIDEN -De kritiek die op de Leidse brandweer wordt ge spuid leg ik naast me neer. De verwijten raken kant noch wal". Dat is de eerste reactie van brandweercommandant A. C. Broeshart op het advies dat de werkgroep "wonen" van de advies groep voor de binnenstad aan B. en W. heeft uitgebracht en waar in naar aanleiding van de recen te brand in de Rijnstraat wordt geconcludeerd dat de Leidse brandweer faalt. "Als ik het goed heb begrepen", aldus de heer Broeshart, "dan verwijt de werkgroep ons twee din gen. Ten eerste dat er in Leiden jaarlijks 50 branden zijn die ver gelijkbaar met die van de Rijn straat zijn. En ten tweede dat de Leidse brandweer geen inzicht heeft in het juiste aantal onder komens als de zolderwoning in de Rijnstraat". "Over het eerste punt kan ik kort zijn: branden ziin, in de meeste gevallen, het gevolg van menselijke fouten of menselijke tekortkomingen, of ze nu uitbre ken op een zolderkamer of op een onberispelijk benedenetage. Dat is tragisch maar zo is het nu een maal. Die mensen in de Rijnstraat zouden er nu vermoedelijk nog rustig hebben gewoond als ze geen ernstige fout hadden gemaakt. "Je kunt de schuld voor dit soort fouten moeilijk de brandweer in de schoenen schuiven". "Dan het tweede punt. het aan tal onderkomens op zolder in Lei den. Ik weet het juiste aantal niet. Weten de heren van de werkgroep het wel? Maar goed, stel dat ik het wist, dan schiet ik daar in de situatie waarmee we in Leiden te maken hebben, nog niets mee op. Aan een bloot cijfer heb ik in dat geval weinig". "Ik zal in dit verband een voor beeld noemen. Destijds hebben w< een onderzoek ingesteld naar de veiligheid op alle Leidse scholen. Daar is een rapport van gemaakt. We weten dus precies wat er alle maal aan schort. Maar schieten we daar iets mee op? Nee, want voor het treffen van al die maat regelen die de brandweer nodig acht, is een bedrag nodig waar je akelig van wordt. En wie zal dat betalen?" Van de punten die de werkgroep in haar advies aan B. en W. op somt, zegt de heer Broeshart: "Er zit wel wat goeds bij, maar van een aantal dingen, zoals afsluiting van straten, zeg ik: het is vlot op papier gezet, maar ga het nu maar eens in praktijk brengen". Het PvdA-raadslid Van Baaren is verontwaardigd over de kritiek die de werkgroep op de brandweer heeft. "Met de reinigingsdienst be hoort de brandweer tot de weinige diensten in Leiden die uitstekend functioneren. Ik vrees dat de werkgroep niet goed weet waar over ze praat als ze op deze wijze met haar kritiek komt. Wie het jaarverslag van de brandweer kent. wie iets afweet van de cij fers van het Centraal Bureau van de Statistiek over brand in Neder land, wie ook kennis draagt van oi de brandschadecijfers, die haalt het niet in zijn hoofd om te spre ken van een falende Leidse brand weer. De brandeijfers behoren bijv. tot de laagste van Nederland. Dat wijst op een uitstekend ge traind, zeer doelmatig optredend korps. Nee, als de werkgroep naar een oorzaak speurt, dan moet ze zijn bij de categorie van de huis jesmelkers, die ter wille van een hoog rendement maar aan rom melt zonder de overheid er in te kennen. Je kunt van de brand weer toch niet verwachten dat ze wekelijks al die panden langs gaat 55 i te kijken wat er nu weer ver anderd is". Over het advies van de werk groep aan B. en W. is Van Ba», ren ook niet erg te spreken. "Veel van wat er wordt opgesomd j door Broeshart al in het inter view in het L.D. naar voren g(. bracht. Dan moet je er niet aankomen alsof je het zelf hebt uitgevonden. Op andere punten sta ik verbaasd dat je zoiets ka» neerzetten. Zoals het punt "h noodsituaties tijdelijk andtri huisvesting aanbieden of te laten aanbieden". Zou de werkgroep mij eens willen zeggen hoe dat f stad als Leiden moet?". ALPHEN AAN DEN RIJN Avifauna's wegrestaurant zal hoogst waarschijnlijk in de zeer nabije toekomst moeten wor den afgebroken. Het complex aan de rijksweg naar Leiden ligt binnen de zogenaamde "rooilijn" en daar mag geen uitbreiding worden gerealiseerd. Dit gaat straks spelen als de nieuwe Rijn overgang vanaf de Prins Bernhardlaan naar Ridderveld een feit is en De Hoorn zal worden aangepast aan de dan ontstane verkeerssituatie. tot er een stoel vrijkomt. Het ge beurt ook wel, dat men al bij een tafeltje gaat staan waar iemand bijna klaar is met eten,' aldus Houtzager, die de leiding van het voorrestaurant heeft. "Dat is toch gewoon te gek. En het is niet één Door Jan Westerlaken Foto's Wim Dijkman "Zelfs voor de kleinst mogelijke uitbreiding krijgen we geen vergun ning van de gemeente." zegt be drijfsleider Engbersen. "We willen een overdekt terras aan het weg restaurant bouwen maar dat heeft 'zelfs geen kans In tegenstelling tot andere ho recabedrijven loopt het als het wa re storm bij Avifauna. Vooral in de weekeinden is er een schrome lijk tekort aan plaatsen. "De men sen zitten op deze dagen zelfs op de treden van de trap te wachten keer gebeurd, dat een vergunning voor uitbreiding is geweigerd. Er is al een paar keer bij de gemeente aangeklopt maar tot nog toe heb ben we een nul op het request ge kregen." GROTER Als het aan Engbersen zou liggen, zou hij het liefst het hele wegres taurant. tegen de grond laten halen en er een nieuw voor in de plaats zetten. Hij denkt dan aan een ruim te waar minimum tweehonderd- vijftig mensen een plaatsje kunnen vinden en dat men niet staat te dringen om een stoel te bemachti gen. "Duidelijk blijkt wel, dat er be hoefte aan die uitbreiding bestaat Gesteld, dat de gemeente "ja" zou zeggen tegen onze plannen, dan duurt het beslist niet lang of er wordt een begin met het bouwen van een nieuwe vleugel gemaakt. Thans zijn er diverse projecten onder handen maar dan .krijgt Al phen zonder meer voorrang." De mogelijkheid is natuurlijk al tijd aanwezig om in het vogelpark zelf een nieuw restaurant op te trekken. Maar dan raak Je een mooi stuk van de tuin kwijt en dat is niet de bedoeling. De familie Van dei Valk heeft een aantal huisje naast bet complex opgekocht en deze af gebroken om daar te zijner tijd de vleugel neer te zetten en het aantal parkeerplaatsen uit te breiden. Maar zoals gezegd heeft de gemeente "nee" gezegd tegen deze plannen "Overigens zegt Engbersen, I overstappend naar een ander on- J derwerp, "hebben we toch nog een goed seizoen achter de rug. Het parkbezoek was in augustus wat I minder dan vorig jaar maar aange- zien we een bij zonder goede nazo- mer hebben gehad is dit "tekort" i geheel recht getrokken." Seijbel wil alternatieve begroting: "Wanneer we zouden besluften t in de tuin te gaan bouw komen we toch wel een eind v de weg af te liggen. De afstand v het parkeerterrein haar het restau- 1 rant kan dan wel eens net iets te yyr7"I"lVTnP AT k ~I\T veel zijn voor de bezoekers. Want als I |~y 1^ Vy 111 X V ./Vii BENTHUIZEN ze honderdvijftig meter moeten lo- pen willen ze nogal eens gauw door rijden." is de mening van Eng bersen. in zo'n lijst is dat het be- ileid meer planmatig kan worden I aangepakt. Een ontwerp van de prio- riteitenlijst moet naar het oordeel, van de heer Seijbel worden gevoegd bij de aanbiedingsbrief van de komende begroting, opdat de ge- meenteraad dit jaar wel in de ge legenheid zal zijn prioriteiten te stel len. „SPRINGERS' Bedrijfsleider Vic Engbersen zou best een nieuw restaurant willen, waarin dan minstens 250 personen een plaats zouden ■moeten vinden. NIEUWBOUW Vier nieuwe bedrijven heeft Van der Valk thans in aanbouw Dit zijn motels in Katwoude, Gilze-Rijen, Eindhoven en Wouw Maar daarnaast bestaan er ook plannen om het park restaurant een nieuwe ingang te ge ven De bedoeling is. dat er zo'n tien meter wordt aangebouwd waarin dan toiletten en garderobe zullen worden gecreëerd De tekeningen gaan bin nenkort naar de gemeente voor goed keuring. Als alles volgens planning verloopt wordt er volgend najaar met de uitbreiding begonnen. GOUDA T.R.K. heeft in Gou da bewezen weer op de goede weg te zijn na de „misstap" van afge lopen woensdag. Het team van de Springers werd via een ruststand van 15-26 naar een kansloze neder laag gespeeld van 3549. Absolute uitblinkers in dit duel waren: Huib Hasselbach en Frank Verbeek. Voor al laatstgenoemde nivelleerde op 'n voortreffelijke manier, aanvallend zowel als verdedigend, het lengte voordeel van de tegenstander. Top scorers T.R.K.: Frank Verbeek 14 punten. Huib Hasselbach 12 pun- ten. Jan de Jong 8 punten. Naast de nieuwe gemeentebegroting moet aan de ge meenteraad van eBnthuizen een al ternatieve begroting worden aange boden. Daaruit kan blijken dat er eigenlijk zou moeten gebeuren. Deze wens, verpakt in schriftelij ke vragen, heeft het socialistische raadslid M. Seijbel gedeponeerd bij het college van burgemeester en wethouders. Seijbel herinnert het college er aan, dat vorig jaar bij de begro tingsbehandeling de gemeenteraad het er over eens was dat er behoef te is aan eeü „praatstuk". Hij houdt het college ook voor dat de raad toen eveneens stelde dat liet noodzakelijk is een flexibele prioriteitenlijst vast te stellen. Het Duivendieven LEIDEN In het afgelopen weekeinde is ingebroken in een vo gelasiel aan de Tweede Binnenvest- gracht. De daders gingen er van door met elf postduiven en vier sier- duiven, die ter verzorging in het asiel waren opgenomen. Ze namen ook vijf kilo voer mee. De duiven- dieven zijn het asiel binnengekomen door een gazen afscheiding door te knippen. Avifauna's wegrestaurant ligt binnen de rooilijnen dat kan betekenen, dat het tegen de vlakte moet alt De Hoorn wordt aangepast nadat de nieuwe brug over de Rijn gereed is. BVP-Bentliuizeii bestaat 35 jaar BENTHUIZEN De Bond v Plattelandsvrouwen in Benthuizen viert volgende week dinsdag hei 35-Jarig bestaan. Het feest 's avonds om kwart voor acht het dorpshuis de Tas. LEIDEN Met ingang van 30 oktober voert de NZH onder ltfnnummer 95 een nieuwe sneldienst in. De dienst zal de bad-forensenplaatsen Noordwijk en Kat wijk op snelle wijze via Wassenaar ver binden met Den Haag. Evenals de reeds ingestelde lijn tussen Leiderdorp, Leiden en Voorschoten ener zijds en Den Haag anderzijds wordt er mee beoogd het openbaar vervoer naar en van de residentie te verbeteren en aantrekkelijker te maken. De snelbussen zullen rijden van maan dag tot en met vrijdag: in de spitsuren met een halfuursfrequentie en daarbuiten met een uursfrequentie. De instelling van deze tweede sneldienst past in het kader van de plannen die in uitvoering zijn met betrekking tot de si tuatie die is ontstaan door de afgelasting van de aanleg van de zogenaamde Leidse Baan. Katwijk met ongeveer 36.000 inwo ners en Noordwijk met rond 21.000 komen royaal voor een dienst met een intercity station in aanmerking, mede omdat beide gemeenten een groot aantal forensen on der de Inwoners tellen. Op het ogenblik kent Katwijk overdag een halfuursdienst via de Rijksstraatweg verzorgd door lijn 90 (Den Haag HS Haarlem) èn een halfuursdienst via het villapark Wassenaar verzorgd dooi- lijn 91 (Den Haag Katwijk). Tussen de eind punten rijden beide lijnen overdag in een starre kwartlersdienal Door de eerder ge noemde lijn 90 bezit Noordwijk overdag een starre halfuursdienst met de residen tie. 's Avonds is de frequentie voor beide plaatsen vanzelfsprekend aan de behoefte aangepast en wordt Katwijk om het half uur en Noordwijk om het uur bediend. Het invoeren van de sneldienst komt tegemoet aan de wensen van de werkgroep milieubeheer van de Leidse universiteit, die afgelopen zomer een voorstel tot uit voering van een experimenteerproject lanceerde. Overigens had NZH met de NS in een brief van 15 oktober 1971, gericht aan het College van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, reeds geattendeerd op de mogelijkheid van invoering van een snelbus van Katwijk eventueel Noordwijk. De nieuwe sneldienst heeft zijn begin punt aan het Rederijkersplein te Noord wijk-Binnen. De route is dan als volgt: Noordwijk-Binnen: Van de Mortelstraat, Van Panhuysstraat; Noordwijk aan Zee: Duinweg, Nieuwe Zeeweg. Huis ter Duin straat, Picképlein, Oude Zeeweg; Kat- wijk-Binnen: Beeklaan, Herenweg, Zwar- teweg; Katwijk aan Zee: Hoomeslaan, Rijnmond, Karei Doormanlaan, Zeeweg, Callaoweg. Daarna wordt de Provinciale weg door het Marine vliegkamp gevolgd. Wassenaar In Wassenaar wordt gereden via de Kokshoornlaan, Oostdorperweg. Van Cra- nenburchlaan Van Duivenvoordelaan, Stadhoudersplein- en weg, Van Oldenbar- neveltweg Lange Kerkdam en de Rijks straatweg: in Den Haag rijdt de bus via de Leidsestraatweg, Benoordenhoutseweg. Zuid-Holland laan en Koningskade naar het Station Staatsspoor. Voor lijn 95 zijn in de spitstijd drie, daarbuiten twee bussen bussen nodig. Om het karakter van sneldienst te bewaren zal lijn 95 evenals dit het geval is met lijn 49 in Den Haag niet meedoen aan het lokale vervoer. De rijtijd van de sneldienst bedraagt van Noordwijk naar Den Haag 34 minuten (in omgekeerde richting 42 minuten) hetgeen een besparing oplevert van praktisch een half uur ten opzichte van de normale lijndienst. Voorschoten Eveneens met ingang van 30 oktober zal de bestaande snelbus 49 gaan stoppen aat de halte Voorschoten, Zilverfabriek, of verzoek van de in de omgeving van halte wonende Voorschotenaren. Dank zij de goede zorgen van de ge meente is achter het wachthuisje eeD fietsenrek geplaatst. Vooral voor de bewo ners van de iets verder van de halte gele gen woonwijk Noord-Hofland is dit eer- uitkomst. Met de fiets kunnen zij n' de bus. Gezien het siKces van deze sneldien* van Leiderdorp via Leiden-Zuid, Voor schoten en Wassenaar naar Den Haag - zal ook de nieuwe sneldienst, mede geW op de rijtijd, haar uitwerking op een selectief autogebruik niet missen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4