Grond voor kantoor Stationsweg niet in erfpacht Schetsen voor fijnschalig stuk binnenstad In t Veld Verpatst door B. en W. STUMPEREN m £1DEN De Leidse raad ging gisteravond tenslotte toch akkoord met het voorstel en W. om de grond voor een kantoorgebouw aan het Stationsplein te verkopen tniet in erfpacht uit te geven. Tenslotte, want aan dit besluit ging een discussie voor- 5, die het allergrootste deel van de avond opeiste. PvdA en de PSP wcuren van mening, dat het college op geen tiele manier duidelijk had aangetoond, dat de belangen van de [ai Leiden ernstig zouden zijn geschaad wanneer men op zijn (repen was gaan staan en de erfpacht als eis zou hebben gehan- tzrd. De raad besloot onlangs dat erfpacht in 't algemeen de voor- tur heeft boven vetfkoop. Jk heb alleen briefjes gezien van een lijnheer uit Den Haag, die zei dat hij geen erfpacht wilde. De sneente heeft klaarblijkelijk niet sterk onderhandeld. Integendeel: jruier dat er een duidelijk stuik van het college op tafel ligt waarin ijrdt uitgelegd waarom erfpacht een ramp zou zijn. wil men de ■ond verpatsen. Als B. en W. dat doen met grond die op de gun- „,fiqste plaats in de regio ligt, en dan nog tegen een te lage prijs, n hoeft het voor mij allemaal niet meer", viel PAK-fractieleider 't Veld uit. Hij werd bijgevallen door Amptmeijer (PSP), die van SXnin(7 was dat het college met dit geval aan het proberen was of traad verkoop in plaats van erfpacht zou slikken zonder duidelijke tfiïoering van de keuze. Bovendien was hij met D'66-er Oosterman dat het kantoor voor een ongezellige, "dode" plek in de bin- *fyistad zou zorgen. overige raadsfracties wa il van oordeel dat duidelijk at men moest kiezen voor p. "Het gaat hier om een renteloos liggende grond", KVP-er Cornelissens. „De om daarvoor geld te krijgen eten we met beide handen aan- |pen". Alle partijen behalve PAK PSP vonden verder, dat het si Leiden halen van ee. stuk ^gelegenheid in de dienstverle- a sde sector een zeer belangrijke weging zou moeten zijn. Een piment dat In 't Veld iets af- ikte: "Op korte termijn maakt let zo heel veel uit, want nog glijd wordt een groot deel piNSDAG 17 OKTOBER 1972 igd opgeleid tot handarbeider, rendien hangt het ervan af wat :r dienstverlenende bedrijven er men. Een kantoor waar 300 aca- mici gaan werken helpt Leiden ining. 'ethouder Kret van stadsontwik- en verkeer wees met name op moeilijkheden die het stuk grond een bouwer oplevert. "Vooral or de aanwezigheid van de school de Rijnsburgersingel en ook het in de wfeg staan van een osformatorhuisje, kan het ge- iw niet zo groot worden als (enlijk de bedoeling was, en wor- bovendien de bouwkosten hoger dan normaal. Grote bezwaren waar aan tegemoet gekomen moet wor den, zeker wanneer men bedenkt dat er in diverse grote steden Rot terdam, Den Haag kantoren leeg staan, dat de animo om in een grote stad kantoren te bouwen dui delijk afneemt". De beschuldiging van Amptmeijer dat hier werd uitgeprobeerd of de raad verkoop van grond zou slikken vond hij niet Juist. „Het zit er in dat de onderhandelignen over het Schuttersveld heel anders zullen uitpakken, dat we daar wel erf pacht zullen krijgen". Vervoersplan Na tier deelde In 't Veld mee, dat zijn fractie „in uiterste meegaandheid" akkoord zou gaan met het voorstel van B. en W. om de grond te verko pen. Hij verbond daaraan echter wel twee voorwaarden: dit zou het laatste geval moeten zijn waarin het feit da*, de onderhandelingen met mogelijke bouwers al lang aan de gang waren voordat de raad besloot in het algemeen voor erfpacht te zijn een overheersend argument zou zijn voor verkoop in plaats van erfpacht: daarnaast zouden voor waarden die "de drie wijze ADVERTENTIE Stemmen in een willekeurige gemeente •e Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat au een kiezer op zijn verzoek wordt toegestaan in een willekeu- ige gemeente aan de stemming ter verkiezing van de leden van .e Tweede Kamer der Staten-Generaal deel te nemen. De kiezer, die van vorenbedoelde bevoegdheid gebruik wenst te maken, moet daarvan uiterlijk 15 november a.s. mededeling doen aan de Burgemeester der gemeente waar hij op de dag der kandi daatstelling in het kiezersregister is opgenomen, met gebruikma king van een formulier, dat vanaf heden ter secretarie van elke gemeente kosteloos verkrijgbaar is. Leiden, 17 oktober 1972 De Burgemeester van Leiden Verkiezing leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal De voorzitter van het hoofdstembureau voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in kieskring VII (Leiden) brengt ter openbare kennis, dat dit hoofdstem- !li bureau in een openbare zttting, te houden op maandag 23 okto ber a.s. te 9.00 uur vun. in het Stadhuis, zal beslissen over de geldigheid der op 17 oktober 1972 ingeleverde lijsten van kandi daten voor de op 29 november a.s. te houden stemming ter ver kiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, alsmede over de handhaving van de op die lijsten voorkomende kandidaten. Leiden, 17 oktober 1972. De voorzitter voornoemd. Stemmen bij volmacht De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis dat ter gemeentesecretarie, afd. Bevolking c.a., kosteloos verkrijgbaar zijn formulieren om bij volmacht te stemmen ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De gelegenheid tot het stemmen bij volmacht is opengesteld voor de kiezer, die mededeelt, vermoedelijk niet in staat te zullen zijn in persoon aan de stemming deed te nemen. Als gemachtigden kunnen worden aangewezen: de echtgenoot of echtgenote, één der bloed- en aanverwanten in de eerste tot en met de vierde graad, de echtgenoot van een schoonzuster of de echtgenote van een zwager, dan wel één der huisgenoten van de volmachtgever. Onder huisgenoten worden verstaan zij die, blijkens het kiezers- register, hetzelfde adres hebben als de volmachtgever. Het verzoekschrift tot het stemmen bij volmacht moet uiterlijk woensdag 15 november a.s. worden Ingediend ter secretarie der gemeente, in welker kiezersregister de volmachtgever op de dag van de kandidaatstelling, t.w. 17 oktober 1972 was opgenomen. Het verzoekschrift kan uiterlijk op de vijfde dag voor die der stemming, t.w. 24 november a.s. worden ingediend, indien de kiezer bij volmacht wenst te stemmen zich daartoe persoonlijk vervoegt ter secretarie van de gemeente, in welker kiezersregister hij op de dag der kanlddaatstelling is opgenomen, vergezeld van de kiezer, die bereid is als zijn gemachtigde op te treden. De gemachtigde dient op genoemde dag eveneens in dat kiezers register te zijn opgenomen. Leiden, 17 oktober 1972 De Burgemeester van Lelden. voor verkoop hebben voorgesteld in dit geval al moeten worden gehan teerd. Deze voorstellen zijn nog niet door de raad goed&j|keurd, wel door de commissie voor de erfpacht. Wet houder Kret kon rich na enig be raad verenigen met deze voorstel len. Een voorstel van PSP-er Ampt meijer waarin het college werd ver zocht. om alles in het werk te stel len om te voorkomen dat het kan toorgebouw een "dode plek" in het centrum zou gaan worden, nam hij eveneens over. Wethouder Kret had gisteren een drukke avond. Behalve voor de kwestie-Stationsplein moest hij ook nog in het strijdperk voor het ver- keers- en vervoersplan voor de Leid se agglomeratie. B. en W. wilden voor werkzaamheden voor dit plan geld beschikbaar stellen. PvdA-raadslid Jonker had bij dit voorstel een paar kanttekeningen. „Het project gaat nu al een ton meer kosten dan de f 700.000 die men oorspronkelijk in het hoofd had. Als er dan nog altijd geen en kel beleidsadvies van de raad op ta fel ligt, lijkt de hele zaak mij een tonnenverslindend kluitje in het riet". Daarnaast had hij nog bezwa ren tegen het feit, dat er geen telling het aantal voetgangers had plaatsgevonden, maar wel van de andere verkeersdeelnemers". De tel lingen die er zijn gehouden zijn ove rigens al drie Jaar oud, dus verou derd," voegde hij eraan toe. Hij diende daarop een voorstel in waarin hij als voorwaarden aan het verlenen van het door B. en W. voorgestelde krediet verbond, dat de raad voor 7 november de nota open baar vervoer „een beleidsadvies van het college" zou moeten hebben ont vangen: dat die nota nog dit jaar zou worden behandeld; dat men voor de zomervakantie van 1973 tenminste fase 6 van het opstellen van het plan toe zou zijn, wat inhoudt dat eventuele wijzigingen in het oor- sprohkelijke plan, voorzien van een beleidsadvies van B. en W. gepresen- LEIDEN In Leiden Zuidwest zijn gisteren in de drie clubhuizen de herfstvakantie-activiteiten van start gegaan. In het Vijf Hovenhuis betekende dat, dat het een geweldig geblaf en geschreeuw van bezorgde baasjes was. Voor de tweede maal werd er een dieren- middag georganiseerd. De kinderen moesten htm huis dier meenemen, dat dan werd gekeurd door een jury die bestond uit de heer Van Krieken van de Leidse dierenwacht en mevrouw Vlieland, eigenares van een dierenwinkel. Dit keer was er niet zo veel reclame voor de verkiezing tot "miss of mister hond" gemaakt Verleden jaar bleken er namelijk niet minder dan 105 deelnemers en deelneemsters te zijn. Iets teveel het goede. Dit keer waren er 35 huisdieren, vooral honden, maar ook veel cavias, hamsters vogels een honden, maar ook veel cavias, hamsters, vogels, een enkele schildpad en een duif. De bedoeling van de dag was vooral kinderen te stimuleren goed voor dieren te zijn. Er waren fraaie voorbeelden te tien van dieren die als zielige scharminkeltjes uit een asiel waren gehaald maar die er nu dank zij de zorgen van hun jonge baasjes opperbest uitzagen. (Foto Jan Hol. vast). (Foto Jan Holvast) teerd zouden moeten worden. Daar aan zou men overigens, meldde hij, al in de zomer van 1971 toe geweest zijn volgens het oorspronkelijke tijdschema. Wethouder Kret antwoordde, dat er nog een paar „niet zo grote" kredieten zullen moeten worden ver strekt. „Er bleken meer complica ties te zijn dan wij hadden verwacht. De gevraagde nota zal deze week overigens uitkomen, en za/1 dan in december of januari in de raad wor den behandeld". Op vragen van Jonker zei hij dat een experimenteerproject, zoals de werkgroep milieubeheer van de uni versiteit dat wil laten uitvoeren, niet moeten worden gehouden voor dat de raden van de gemeenten die met het streek verkeers- en ver voersplan te maken hebben, daartoe zouden hebben besloten". WIJ willen een dergelijk besluit overigens wel uitlokken," aldus wethouder Kret. Hij merkte voorts op, dat de ver keerstellingen steeds worden bijge houden. en dat de cijfers worden aangepast aan de laatste ontwikke lingen. Hij ging akkoord met een voorstel van Jonker om in de Leidse raad in november een standpunt in te nemen over het eventueel houden van het experimenteerproject van de werkgroep milieubeheer. Jonker vond dit noodzakelijk, omdat Pro vinciale Staten van Zuid-Holland in ▼jytvy' t SALON KOETSIER Van simpel knippen tot moderne permanent. Nu ook op donderdagavond geopend tot 9 uur. t KOETSIER COIFFURES Hogewoerd 21 - TeL 20560 december het wegenplan voor 1973 waarschijnlijk al in december zullen behandelen. Gisteravond was het weer zo ver. Eindeloze, en naar te vre zen valt nutteloze discussies. Het voorstel van B en W om de grond aan het Stationsplein te verkopen, en niet in erfpacht xilt te geven, werd tenslotte toch aangenomen. En in hoeverre het voorstel van In 't Veld (PvdA) dat dit de laat ste keer zou moeten zijn dat het feit, dat de onderhandelingen al in een vergevorderd stadium zijn, een overheersend argument vormt om toch maar tot verkoop over to gaan, wezenlijk iets verandert is de vraag. In een volgend gevai zal het college vermoedelijk toch weer geneigd zijn om de gelegenheid om geld te krijgen voor grond aan te grijpen zeker als er dan kans is op vesti ging van dienstverlenende bedrij ven, met andere woorden een stuk werkgelegenheid van het soort waaróp Leiden zich in de toekomst zal moeten gaan richten. Leiden kan het geld nu eenmaal goed ge bruiken, en de geboden werkgele genheid nog beter. En als een be legger niets voelt voor erfpacht, en de zaak erop dreigt te laten afket sen, zal men waarschijnlijk toch weer "eieren voor rijn geld kiezen. De oppositie verdenkt het college ervan, dat het niet krachtige ge noeg optreedt tegen 'lastige" be leggers, zoals Amptmeijer en In t Veld gisteravond weer eens lieten weten. Amptmeijer verweet B en W.dat men op deze manier de on derhandelingspositie van Leiden zeer verzwakt. "Deze belegger, dat Is bekend omdat hij ook in andere plaatsen actief is, gaat het niet in de eerste plaats om grondspecula- tie. Hij zou dus door de knieën zijn gegaan als het college hard had onderhandeld. Dat is niet ge beurd, en toekomstige beleggers zuilen daaruit hun conclusies trek ken. Ze zullen wel gek zijn als ze nu niet ook koop eisen." Het lijkt mij, dat er veel waars ln deze redenering schuilt. Ander zijds is het niet bekend of de be leggers inderdaad door de knieën zijn gegaan, of dat men zou heb ben gezegd dat het niet meer hoef de. Daarmee komt de schuld vraag op losse schroeven te staan. "Het college drukt niet genoeg door", zegt het PAK. 'De beste stuurlui staan aan wal", zou het college kunnen antwoorden. "Het PAK heeft zich indertijd door de beruchte wethoudersclausule zelf aan wal gezet." Wethouder Kret deed overigens het aanbod bij al le onderhandelingen over ver koop/erfpacht een PAK vertegen woordiging aanwezig te laten zijn. Het zal, kort en goed, voorlopig wel stumperen blijven zolang het PAK niet in 't college zit. Het zal nog wel de nodige oervervelende raadsvergaderingen opleveren, waarin niet meer dan vier van de veertien agendapunten kunnen worden afgehandeld. BERT VAN DOMMELEN ^1^3 Door Hans Melkert 1-~ --------ks-V .~=^j LEIDEN Er ligt een plan voor het saneringsgebied Herengracht- Zijlsingel, het plan-Klarenbeekdat voorziet in de herbouw van de Havenwijk-zuid. Leidse architecten, verenigd in de werkgroep archi tecten binnenstad, vragen zich af of het goed is van dit stuk bin nenstad een soort tuindorp te maken, zoals het plan wü. Daarom hebben deze architecten schetsen gemaakt en voor een fijnschalig stuk binnenstad, dat beter aansluit op het bestaande gedeelte. Die schetsen een rekenmodel en geen plan zijn onder de titel "Modul 420" gevoegd bij het afwijzend advies over het plan-Klarenbeek van de adviesraad voor de binnenstad. Die titel zegt iets over de fijnkorreligheid x>an het op deze manier op te zetten stadsdeel: geen kavelbreedte van 6 meter (het goed koopst en meest toegepast, maar niet in de oude binnenstad), maar van 4.20 meter of daaromtrent. Dat kan worden doorgevoerd in de Havenwijk-zuid, waarbij volgens de architecten alle ivoningtypes kunnen worden gebouwd. Eén van de voordelen een belangrijk economisch voordeel van fijnschaligheid: er gaan 500 i.p.v. 300 huizen in de wijk. De onderste drie tekeningen laten zien wat er met een fijnschalig ontwerp te bereiken is. Links onderin bestaande bebouwing tussen Oranjegracht en Waardgracht. Op dezelfde ruimte kunnen in deze tijd passende huizen worden gebouwd (erboven en ernaast). De andere tekeningen geven profielen aan van hoe de architecten werkgroep de wijk ziet. Het derde van boven is het meest interes sant, omdat daar de hoge steenklomp van de Meelfabriek Orechts) in is opgenomen met daar naar toe lopende terrasiooningen. Onuitvoerbaar? Niet te betalen? De architecten geloven het niet. Ze hopen, dat het gemeentebestuur ruimte zal geven om de plan- ne nader uit te werken. Behalve de architecten van de werkgroep zijn ook reeds belangstellend een stuk of vier leden van de kring Leiden van de vereniging van architecten BNA. Zij zijn bezig meer te doen met stukjes van het "rekenmodel"zodat een alternatief kan worden geboden. De binnenstadsadviesraad heeft gekozen voor deze ideeën. Wat doet op 20 november de gemeenteraad?

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3