Voedselschaarste groeit in Chili 1 Nieuwe onthullingen Ml"" rond VS-verkiezingen E> SADAT HOOPT OP OPLOSSING GESCHIL MET MOSKOU bases doelwit ROGERS: MOEILIJKHEDEN BIJ VIETNAM-OVERLEG Palestijnse PROGRESSIEVE RABBI'S WINNEN IN ISRAËL Israëlische aanvallen: nieuwe tactiek DUREX LUCHTRAMP BIJ MOSKOU GROOTSTE Uit GESCHIEDENI MAANDAG 18 OKTOBER n WASHINGTON (DPA/AFP, AP) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, William Ro gers, heeft gisteravond meegedeeld, dat moeilijkheden een afsluiting van het geheime Vietnam-overleg be lemmerden. „Wij bevinden ons in een zeer ernstige en delicate fase van de onderhandelingen", zei de minis ter in een televisie-vraaggesprek. Daarom wilde hij geen enkel com mentaar geven. Elke verklaring die uit haar verband gerukte zou wor den, zou de onderhandelingen kun- schaden. Op alle vragen betreffende een mogelijke politieke regeling van het conflict zei hij: „Wij zullen zo han delen dat de communisten zich niet met geweld van de macht in Zuid- Vietnam kunnen meester maken". President Ngoejen Van-thioe van Saigon sprak het afgelopen weekeinde met zijn chef bij de Pa- rijse vredesbesprekingen en zijn am bassadeur in Washington. De laatste ontkende, dat besloten was tot een wapenstilstand in Indo-China onder internationaal toezicht. Ondanks dit dementi klaring van het Witte Huis, waarin indirect werd bevestigd dat er nog vele hinderpalen zijn op de weg naar een regeling voor Vietnam, schijnt er een grootscheepse poging onder nomen te worden om de impasse in de besprekingen te doorbreken. Thioe sprak zaterdag ook met de Amerikaanse ambassadeur Ellsworth Bunker. De Noordvietnamese politicus en lid van het politburo Le Duc-tho, die vorige week met de adviseur van president Nixon, Kissinger, in Parijs dagen onderhandelde; reeds werd verwacht van Parijs eerst naar Moskou en vervolgens naar Peking gegaan alvorens door te vlie gen naar Hanoi. Het enige Engelstalige blad van Sain, de Saigon Post, is zaterdag in beslaggenomen op grond van de nieuwe perswet die president Thioe, met zijn „volledige bevoegdheden", onlangs van kracht heeft verklaard. Het blad bevatte een bericht van een buitenlands persbureau waarin stond dat Nixons adviseur Henry Kissin ger en zijn Noordvietnamese tegen speler Le Duc-tho in Parijs overeen stemming hebben bereikt over de j „neutraliteit" van Zuid-Vietnam. Amerikaanse vliegtuigen hebben j zaterdag meer dan 350 bombarde- j mentsvluchten naar Noord-Vietnam gemaakt. Tussen de gedemilitariseer de zone en de delta van de Rode Ri vier zijn vooral bruggen en opslag plaatsen aangevallen. Het kaanse opperbevel meldt d< ling van 13 bruggen, 45 sen en 5 stukken luchtafweergeschut. Het was volgens de Amerikanen de zwaarste aanval sinds 16 augustus. SANTIAGO (Reuter) De belangrijkste steden in Chili zien zich geplaatst tegenover een groeiend tekort aan voedsel, brandstof en andere belangrijke produkten nu de staking bij het wegtransport al zes dagen voortduurt en er geen oplossing in zicht is. De particuliere vervoersonderne mingen die protesteren tegen natio nalisering van het wegvervoer in het zuiden verwerpen een bemiddelings aanbod van president Allende. Het staatshoofd heeft 17 van de 25 pro vincies onder militair bewind ge plaatst. voertuigen gevorderd en ca. 1000 eigenaars van vrachtwagens la ten arresteren. De wegvervoerders willen geen bemiddeling aanvaarden zolang de arrestanten niet zijn vrij gelaten. President Allende hield zaterdag een bewogen radiotoespraak, waarin hij de bevolking opriep tot bezinning op de ernst van de huidige situatie. Volgens Allende is het duidelijk dat bepaalde groeperingen van de oppo sitie op een confrontatie tussen Chi- lenen onderling aansturen. Hij drukte zijn aanhangers op het hart niets te doen dat op provocatie zou kunnen lijken en dus bijvoorbeeld niet over te gaan tot illegale bezet ting van bedrijven of openbare ge bouwen. gen gesloten omdat het „onrustwek kende" berichten zou hebben ver-, spreid over de staking van het weg transport. Steun De anti-socialistische politieke par tijen hebben gisteren hun steun ge geven aan de stakingen. De leiders van de christendemocratische partij, de nationalistische partij en de an dere politieke groeperingen die tegen de linkse regering van president Sal vador Allende in de oppositie zijn. gaven verklaringen uit waarin zij zei den de stakers te steunen. Ia—m-m t j SANTIAGO ,Geen benzine" staat op een aanplakbiljet op deze bewaakte benzinepomp 4L-™ k*1 de Chileense hoofdstad. KANTOORINRICHTING BRANDKASTEN Open KANTOORMEUBELEN DIREKTIEKAMERS MAGAZIJNKASTEN KANTINEMEUBELEN De confederatie van kleinhande laren en kleine industrieën zijn met de militaire autoriteiten overeenge komen de levensmiddelenzaken die sedert vrijdag ook staakten, weer'te openen. Maar zij zeggen dat er wei nig of niets te verkopen is daar de voorraden uitgeput zijn. Uit het grootste deel van het land worden grote tekorten aan vlees, verse groen ten, vis, pluimvee en eieren gemeld. Veel bakkerijen bakken weinig brood omdat hun meelvoorraden klein wor den. Het hoofd van het militair gezag in de 17 van de 25 Chileense provin cies waar sinds vorige week donder dag de staat van beleg van kracht is. had bepaald dat de winkeliers die vanochtend hun zaken niet zouden hebben heropend, de kans zouden lo pen dat hun bedrijven worden ge vorderd. Verbod De Chileense regering heeft een tijdelijk verbod voor de verkoop van benzine aan particuliere automobilis ten afgekondigd. De minister van mijnindustrie, Alfons David Lebon. deelde in een radio- en televisie-uit zending mee dat de maatregel nood zakelijk was om de bevoorrading van essentiële instanties te waarborgen. Al eerder was de benzineverkoop be perkt. Lange rijen vormden zich toen voor bewaakte benzinestations in Santiago en andere steden waar voorrang werd gegeven aan bussen, ambulancewa gens, politie-auto's en de brandweer. Veel ongeduldige automobilisten moesten vijf a zes uur wachten al vorens tien liter benzine te krijgen. Generaal Hector Bravo Munoz, die als commandant van het gebied van de hoofdstad 17 van de 25 provincies onder militaire controle heeft gesteld, waarschuwde de 155 radio-stations in het land af te zien van tenden tieuze verklaringen over de staking. De waarsohuwlng was gericht tot re geringsgezinde en oppositionele ra dio-stations. Tegen het verspreiden van berichten die de openbare orde zouden kunnen verstoren, zou streng woredn opgetreden. De generaal heeft al een radio station van de oppositie voor zes da- I TOONZALEN Ge< Cheque voor sabotage ontdekt JERUZALEM (UPI, ANP» Twee rabbijnen die bekend staan om hun liberale opvattingen op het ge bied van de Joodse wetten zijn op het gisteren in Jeruzalem gehouden kiescollege van 150 rabbijnen ge kozen om gezamenlijk leiding te ge ven aan de rabbinale raad. die de Joodse wetten interpreteert en uitvoert. Het zijn de 55-Jarige rabbi SJlomo Goren en de 51-Jarige rabbi Ova- dia Josef. "Zij vertegenwoordigen ons aller hoop. De oude garde is verdwenen", zei Haim Haifeitz van het ministe rie van Religieuze Zaken toen 'de uitslag bekend was. Rabbi Goren, de progressieve oud-hoofdlegerrabbijn, versloeg bij de stemming in het kiescollege de oerconservatieve 87-Jarige rabbi Is- ser Unterman en neemt derhalve voor de komende vijf Jaar diens functie als Askenasisch opperrab bijn voor de Westerse Joden over. Rabbi Ovadia Josef versloeg rab bi Jitzhak Nissim (76) voor de func tie van opperrabbijn voor Sepha- dische of oosterse Joden. Sjlomo Goren is voormalig hoofdlc- gerrabbijn. Hij was het die tijdens de zesdaagse oorlog, omringd door ontroerde Israëlische militairen, bij de klaagmuur in Jeruzalem de ramshoorn der overwinning blies. Door de verstrengeling van kerk en staat in Israël heeft de verkie zing van het opperrabinaat ook een politieke betekenis. Alle partijen voerden dan ook een intensieve ver kiezingscampagne. Rabbi Goren had de steuh van premier Golda Meir. In tegenstelling tot de verslagen op perrabbijn Unterman is zijn opvol ger van mening dat de Joodse reli gieuze wetgeving voldoende soepel geïnterpreteerd kan worden om de religieuze problemen van de staat Israël tot een bevredigende oplossing te brengen. Hierbij speelt vooral de kwestie van "Mamzers" een rol. Dit zijn kinderen van overspelige gehuwde vrouwen die volgens de conservatie ve interpretatie van de Joodse wet ten tot in het tiende geslacht geen kerkelijk huwelijk kunnen sluiten. Voor deze parias hebben genei-aal Mosje Dajan, de minister van De fensie, en premier Meir zich publie kelijk ingezet. Men verwacht dat het nieuwe opperrabbinaat de ze kwestie uit de politieke sfeer kan halen en daarmee een regeringscri- ses zal bezweren. NEW YORK (Reuter) De voor zitter van de commissie voor het bank- en geldwezen van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden, Wright Patman heeft meegedeeld dat hij een kopie heeft van een che que voor het aankopen van afluister- materiaal. De cheque was getekend door een voormalig penningmeester van de commissie voor de herverkie zing van president Nixon. De Democratische afgevaardigde Patman zei voor de televisie dat de cheque was uitgeschreven voor Ja mes McCord, oud-veiligheidsbeambte van de commissie voor de herverkie zing. die met vier mannen op 17 juni op het hoofdkwartier van de Demo cratische partij was gearresteerd. In het programma "Pace the nation" van de omroep Columbia Broad casting System zei Patman getracht te hebben zijn commissie een onder zoek te laten instellen naar de be schuldigingen inzake het plaatsen van afluisterapparatuur. De leden van de commissie stem den echter tegen het voorstel. De voorzitter zei nog steeds te hopen dat zijn commissie voor de verkiezin gen van 7 november een onderzoek ADVERTENTIE overal verkrijgbaar zal instellen. Waarnemers achten het echter onwaarschijnlijk dat dit alsnog zal gebeuren daar het congres vermoedelijk morgen voor het laatst bijeen zal komen. Het gezaghebbende Amerikaanse tijdschrift Time bevestigt in zijn jongste uitgave dat twee naaste me dewerkers van president Nixon, Dwight Chapin en Gordon Strachan, vanaf september 1971 beroep hebben gedaan op een saboteur en hem 35.000 dollar hebben betaald om de verkiezingscampagne van de Demo cratische kandidaten te ontwrichten. Volgens Time heeft zelfs de persoon lijke advocaat van Nixon, Herbert Kalmbach. de saboteur de 35.000 dol lar doen toekomen die afkomstig wa- I ren uit fondsen waarover Maurice Stans, de campagneleider van de Republikeinse Partij, beschikte. In het betrokken artikel herinnert Time aan de woorden die president Nixon deze zomer tijdens een pers conferentie sprak in antwoord op vragen van Journalisten over de Wa tergate-affaire: "Het Witte Huis heeft met deze zaak totaal niets van doen". De saboteur wordt door Time ge ïdentificeerd als een advocaat uit Los Angeles. Donald Segretti, lid van de Democratische partij en oud-me dewerker van het ministerie van Fi nanciën. Hij onderhield contacten met Howard Hunt, één van de voor naamste verdachten in de Waterga te-affaire, en verscheen zodoende ook op de lijst van de rechercheurs van het ministerie van Justitie. Recher cheurs vonden het niet nodig hem lang te ondervragen, aldus Time. De Watergate-affaire betreft, zoals bekend, de inbraak door sympathi santen van de Republikeinse partij in het hoofdkwartier van de Demo craten in Washington. BEIROET (Reuter, AFP) Zes Israëlische vliegtuigen hebben p termiddag stellingen van de Palestijnse guerrillastrijders aan\ ]i| vallen bij Sidon in het zuiden van Libanon. Ook een Palestiji f guerrillabasis in het noorden van Syrië was het doelwit van i raëlische luchtacties. Hier werd een kamp bij het dorp Mos, aangevallen. Een woordvoerder in Tel Aviv maakte bekend dat de luchtaanval in Libanon tegen vier guerrillabases waren gericht. Dat mi bases bij Batifah en Deir el Asjaja, in een gebied dat bekend sfe onder de naam Fatah-land, bij de Israëlische grens, een comma dobasis bij Ras el Naba aan de Middelandse Zeekust en een am werkplaats van de Palestijnen ten zuiden van Sidon. AUe vliegtuigen keerden op hun basis terug, aldus de Israëist woordvoerder. De hele actie duurde een twintigtal minuten, v( Palestijnse zijde is verklaard dat de Israëliërs het vluchteling kamp Ain Heloe, bij Saida, hebben aangevallen. Volgens de een berichten zijn bij de luchtaanvallen op Libanon twee burgers dood en zestien geivond. Er zijn twee vermisten. (Door onze correspondent) JERUZALEM De bombarde menten op Al Fatach-bases in Li banon en Syrië worden door mili taire kringen uitgelegd als een ac tie, die van regeringswege de laat ste weken is aangekondigd, om het Palestijnse verzet overal te treffen waar dat mogelijk is. Het betekent tevens een verandering in de Is raëlische strategie. Tot nu toe plach ten de Israëliërs alleen te reageren op aanvallen van Palestijnse com mando's, maar nu hebben de Is raëliërs het initiatief genomen zon der aanwijsbare provocaties. Het feit dat betrekkelijk kleine bases werden getroffen kenmerkt 't voornamelijk psychologische karak ter van de aanvallen. "Zij zullen zich nu des te meer realiseren dat zij nergens veilig zijn, en dat wij niet alleen van grote maar ook van Versteende dieren In de buurt van Saloniki in Griekenland zijn versteende resten gevonden van reu zemastodonten, honden, paarden, rhinocerossen en van vleesetende dieren die op vossen leken. De ont dekkingen werden gedaan tijdens opgravingen, geleid door de afdeling voor geologie en paleontologie van de Aristotel es-universiteit aldaar. De deskundigen schatten dat de ver steende resten 13 miljoen Jaar oud zijn. Eigen campagne De Franse so cialisten hebben besloten een zelf standige verkiezingscampagne te voe ren en niet op alle niveaus hierbij samen te werken met de communis ten. zoals van die zijde was voorge steld. Wel zullen de socialisten him campagne voeren op basis van het regeringsprogram zoals de „Unie van links" dat heeft uitgewerkt. Protopappas in ziekenhuis De secretaris-generaal van de Griekse socialistische partij, de 52-jarige Protapappas, die een gevangenis straf van acht uitzit wegens ver zetsactiviteit, heeft zaterdag een zware hartaanval gehad, aldus zijn familie. Hij is van een gevangenis in Piraeus overgebracht naar de zie kenafdeling van een gevangenis in Athene waar hij in een zuurstoftent ligt. Zwembaden gesloten Op last van de Belgische staatsgezondheids- dienst heeft het gemeentebestuur van Antwerpen zaterdagmiddag twee zwembaden in de stad gesloten na dat vrijdagavond een 14-Jarig meis je dat deze baden had bezocht, aan hersenvliesontsteking, veroorzaakt door een amoebe, was overleden. Later bleek, nóg een meisje aan hersenvliesontsteking te zijn overle den. Dit sterfgeval heeft volgens de artsen echter niets te maken met besmetting door een amoebe. Vlaamse betoging In Vilvoorde, tegen Brussel aan, hebben gisteren ongeveer 20.000 Vlamingen een be toging gehouden. Er werd aan deel genomen door een dertigtal parle mentsleden, voornamelijk van de Vlaamse Volksunie. De betoging was een protest tegen de oprukkende Franse Invloed, vooral in de provin cie Brabant. Bij deze betoging heb ben zich slechts enkele kleine inci denten voorgedaan. kleinere bases op de hoogte zi]; k aldus een militaire zegsman. d< De persoonlijke adviseur van pi dl mier Golda Meir, ex-generaal Jar bi tot voor kort hoofd van de miliu re inlichtingendienst, zei niet tej.- loven dat dit soort aanvallen alls W het vraagstuk van het Palestlir - verzet kunnen oplossen. Hij zei r allen tijde bereid te zijn Fatach-li der Jassir Arafat te ontmoeten mii vreesde dat bij Arafat deze berd heid niet bestaat. Een enigsö verrassende uitspraak gezien i weigering van premier Golda Mi de Palestijnen als een partner conflict te zien. MOUSKOU (DPA) vliegtuigongeluk van vrijdagavts in de buurt van het vliegveld VI 1» Moskou "Sceremetjewo een" U 176 mensen omgekomen. Het daarmee het grootste ongeluk Ini geschiedenis van de burge T luchtvaart. Officieel was zaterdagavond het aantal slachtoffers nog nil meegedeeld. Een hoge functioni ris van het vliegveld zei zaterdaj avond dat in het verongelukte vilei tuig 162 passagiers en 10 bemat ningsleden hadden gezeten. Het Russische persbureau Tass b. vestigde later de berichten over b ongeluk. Het noemde geen aanti len slachtoffers, maar zei dat i Inzittenden waren omgekomen. Aanvankelijk werd gevreesd dat: Fransen waren omgekomen, mai later bleek dat van deze groep tot risten er 49 in Leningrad ware j| uitgestapt. Een Fransman vlo: - verder en vond de dood. De Chileense ambassade in Mosko meldde dat in Leningrad ook i lenen waren ingestapt. Rassengevecht op Amerikaanse oorlogsbodem bij Vietnam: 46 gewonden HONOLOELOE (AFP, UPI) Bij een vechtpartij tussen blanke zwarte matrozen op het Amerikaan se vliegdekschip „Kitty Hawk" in 4 Golf van Tonkin zijn 46 gewond'! gevallen, van wie er drie ernstig au toe zijn. Dit heeft het opperberi van de Stille Oceaanvloot vrijdag C Honoloeloe bekendgemaakt. Inróld dels is de orde op het schip herstek Er wordt een onderzoek ingesteK naar de aanleiding van de vechtpu- tij. Het opperbevel heeft geen vet' dere bijzonderheden meegedeeH Het schip heeft 4.900 officieren manschappen aan boord. CAIRO (Reuter AP UPI) President Sadat heeft gisteravond verklaard te hopen dat Egypte en de Sowjet-Unie hun geschillen zouden kunnen oplossen. Aan de vooravond van het vertrek van de Egyptische premier Sidky, met een delegatie op hoog niveau naar Moskou zei het staatshoofd: "Wij ondernamen en zullen elke moge lijke poging ondernemen om voor de buitengewone omstandig heden in onze betrekkingen met de Sowjet-Unie een oplossing te vinden". De president hield een rede van 50 minuten voor het Egyptisihe parlement die door radio en tele visie werd uitgezonden. Premier Sidky luisterde met ernstig gezicht toen de president verklaarde "dr. Sidkey vliegt morgen aan 't hoofd van een grote delegatie, naar Moskou. Hem wordt ge vraagd een missie uit te voeren, waarvan ik, zoals iedereen weet, wil dat zij een succes zal zijn". De opmerkingen van president Sadat waren een aanduiding, van een dooi in zijn standpunt je gens Moskou na zijn uitwijzing van Russische deskundigen eind juli. "Wij erkennen de waarde van Ara- bisch-Russische vriendschap. Wij beschermen deze steeds tegen fel le aanvallen". De president deed een krachti ge aanval op Washington. 'Tk kan niet anders zeggen dan dat de houding van Amerika die is van een vijand. Wij zullen in onze ko mende strijd staan tegenover een Israëlische luchtmacht die geheel vernieuwd is. De wedloop tussen Amerikaanse politici om Israël te vreden te stellen is een wedloop zonder weerga geworden. Westduitsers Egypte heeft zaterdag acht Westduitsers. onder wie een gezin van vier personen, teruggestuurd, als vergelding voor de beperkingen die Bonn heeft opgelegd aan Ara bieren die in de Bondsrepubliek komen of verblijven. De autori teiten op het vliegveld van Caïro weigerden de Westduitsers visa te verstrekken. Volgens het blad AJ Gomhoeria zijn de acht op het eerste vliegtuig terug naar Frank furt gezet. De actie volgt nog geen drie uur nadat Egypte had aange kondigd dat het een besluit van de federatie van Arabische repu blieken waarvan het samen met Libië en Syrië deel uitmaakt In werking had gesteld. West duitsers op dezelfde wijze te be handelen als Arabieren in West- Duitsland worden behandeld. Het gezaghebbende Egyptische dagblad heeft zaterdag de Israëli sche inlichtingendienst ervan be schuldigd de briefbommen te heb ben verzonden, die sinds de aan slag te Milnchen. overal in de we reld opschudding hebben veroor zaakt. Het artikel van Al Achram is ge schreven aan de hand van feiten, bijeengezocht door de afdeling voor politieke en strategische stu die van het blad. Israël had de aanslagen gepleegd, aldus de krant, omdat het het enige land was dat hiervan voordeel had. Geen enkele Arabische guerrilla- troep, met inbegrip van de "Zwarte September" had gezegd, voor de aanslagen verantwoorde lijk te zijn. In meer dan een Europees en Zuid-Amerikaans, land hadden de veiligheidsdiensten doen weten dat in de meeste ge vallen de briefbommen waren ont dekt nadat men telefonisch was ge waarschuwd. Er waren, aldus Al Achram door de Israëliërs briefbommen gebruikt bij het doden in Amman, al Jaren geleden, van de Egyptische militai re attaché aldaar, kolonel Sal ach Eddin Moestaf aen van een ande re Egyptische officier. Het blad wijst voorts nog op de "ontplofba re pakketten" die im 1963 waren ontvangen door Duitse geleerde» die in Egypte raketten ontwierp» Alleen Israël kon winst boeket uit de huidige "bomepidemie" om dat het trachtte "de aandacN van de wereld ver te houden de essentie van het midden-oost®* se probleem" terwijl de VN in Al gemene Vergadering bijeen was in Amerika de presldentsveridf zingen voor de deur stonden. raël heeft er ook belang bij men in Europa en de VS Arabi sche jonge mensen uitwijst", aldi* het blad, "omdat zij daar de gf' legenheid hebben de Palestijn# zaak te verklaren en aanhang vinden.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4