Adviesraad voor binnenstad dl plan-Klarenbeek niet Huurstop en goed onderhoud huizen Bisschop op open-hofdag in Leiden Discussie voortzetten over vernieuwing van gebied Herengracht-Zijlsingel 197} ANDAG 16 OKTOBER 1972 IIDEN De adviesraad voor de binnenstad ziet in een vandaag aan het gemeente- jtiiur uitgebracht advies het concept-ontwerpbestemmingsplan Herengracht-Zijlsin- JJ? I, ontworpen door ir. H. Klarenbeek, alleen als een bijdrage tot de discussie „rond jwe bestemmingsgedachten voor dit gebied". De adviesraad wil overigens het bin- pstadsgedeelte tussen Zuidsingel en Havenkade erbij betrekken en spreken van |avenwijk-zuid". De raad adviseert de discussie voort te zetten met een tweezijdige werken aan een structuurplan voor de ge hele binnenstad werken aan een nieuw bestemmingsplan Havenwijk-zuid. DS. MARIS IN MAREKERK LEIDEN. Op Initiatief van de hervormde wijkgemeenten Konings- kerk en Molenwijk wordt er woens dag om acht uur in de Marekerk een bijeenkomst gehouden, waarin ds J. C. Maris, chr. geref. predikant in Amsterdam en secretaris van de ICCC zal spreken over "Christen zijn in de communistische wereld". Na de lezing bestaat er gelegenheid om vragen te stellen. Ons Belang aardgracht moet blijven Ie adviesraad biedt als bijdrage in de discussie aan vijf ad- een van de werkgroepen, een eigen memorandum structuur- fbaarheid en schetsen van enkele plaatselijke architecten ii het gebied bij de Haven. Voorts wil de raad in de discus nota betrekken de in ons blad uitvoerig gepubliceerde doel- 1njdennota van Groningen als vruchtbaar voorbeeld van het J jpakken van een aan Leiden gelijke stadsstructuur en het i-Hooidonk, de ideeën van een lid van de adviesraad, die reeds zijn gepubliceerd in deze krant. t plan-Klarenbeek, gebaseerd een nota van de gemeentelijke af- M lag economie, sociografie en sta te, is gemaakt in samenwerking de maatschappij tot ontwik- S van bouwprojecten NV "Pro- 5in Utrecht. De adviesraad het onderzoek van ESS niet loende voor het ontwerpen van bestemmingsplan. De stede- Jwkimdige opzet lijkt te zeer ge- verwezenlijking door een istriële bouwer, die elke differen te van de hand wijst als kosten- gend. De gemeenteraad heeft in 1970 afkerig getoond een tgelijk bedrijf de binnenstad in talen. De adviesraad wil het bou- liever onderbrengen bij plaat- fee aannemers. adviesraad acht de inspraak- ledure over het plan niet vol- 'lt nde. Inspraak van betrokkenen is enst. Ontstemd is de raad over uitblijven - ondanks toezeggingen p an de economische bijlage bij het waardoor men te weinig reke- heeft kunnen houden met de l^Aomische aspcten. adviesraad gaat ervan uit, dat ti nog aanwezige oude bebouwing .worden gehandhaafd, waar mo- gerestaureerd, inclusief grach- bruggen en bestrating. De in ekeiplan voorgestelde - van de ver- „Q tbinnenstad afwijkende - kavel- sdte van 6 meter leidt tot een on- wenste schaalvergroving en versto ring van de fijne structuur. De oor spronkelijke kavelbreedte van ruim 4 meter is zeer bruikbaar. De verwevenheid van woon en an dere functies, die kenmerkend zijn voor de binnenstad, worden onvol doende teruggevonden in het plan. De adviesraad heeft bezwaar tegen de functie "sluisproject", waarbij minder-draagkrachtigen er met een doorstromingsregeling zullen komen. Deze gedachte staat een leefbaar milieu in de weg. Het is beter men sen, die door hun werk of mentali- teit.centrumgericht zijn, in het ge bied te huisvesten. De noodzaak tot het dempen van de Waardgracht wordt niet ingezien. Een plaatselijke overkluizing onder het aan de Nieuwe Ryn te bouwen Oudeliedenhuis kan tot behoud van de oude gracüt leiden. Grachtbebou wing aan Oranjegracht en Zuittóïngel is gewenst voor het behoud van het stedelijk profiel. Het aantal geplande woontypen moet tot drie worden uitgebreid. De woningdichtheid kan groter waar door 500 ip.v. 300 wooneenheden kunnen worden gebouwd, wat de ex ploitatie ten goede kómt. De Oosterkerkstraat moet geen door gangsfunctie krijgen. Dat zou de wijk in tweeën snijden. De wijk moet parkeer- en ver keersvrij worden gemaakt. De ge plande uitbreiding van garage/auto handel Kempeneers komt zeer on gewenst voor. Uitbreidingsclaims van de Meelfabriek dienen niet te worden gehonoreerd. Bij eventuele uitbreiding moeten nadere eisen aan vorm en hoogte worden gesteld. Over al deze punten en bezwaren zijn de werkgroepen het aardig eens. De werkgroepen leefbaarheid en stadsverfraaiing en structuurplan spreken duidelijk over "afwijzen van dit ontwerp". Leefbaarheid wijst op de schetsen van de werkgroep archi tecten binnenstad om aan te geven, dat wel degelijk nieuwbouw moge lijk is, met kavels van ruim 4 meter dat aan alle eisen voldoet. De werk groep wijst met name op het gloed nieuwe denkbeeld van terraswonin gen aan de noord-oostrand. De werkgroep wonen is is er ont stemd over, dat de plannen zo laat openbaar zijn gemaakt. Dat gebeur de half augustus, terwijl de gemeen teraad op 20 november hei ontwerp behandelt. De werkgroep monumen ten ziet het gehele gebied met hui zen, grachten en bruggen het liefst verklaard tot beschermd stadsge zicht. De werkgroep verkeer en ver voer vindt het aantal parkeerplaat sen niet voldoende (de eis is één per woning). Ten aanzien van het open houden van de Oranjegracht zijn de meningen verdeeld. De meeste le den zijn voor het dempen van deze gracht zonder de ruimte een ver keersfunctie te willen geven. Aan de Nieuwe Rijn is een nieuw Oudeliedenhuis geprojecteerd. In zijn advies over het plan Herengrucht-Zijlsingel zegt de adviesraad voor de binnenstad er alleen mee akkoord te kunnen gaan als er een duiker in de Waardgracht komt, waardoor deze gehandhaafd zou blijven als water. (Archieffoto Jan Holvast) In uw blad van zaterdag ver scheen een nogal "warrig" stuk van de hand van de langzamer hand zeer bekende heer L. Cavé, spreekbuis van het wijkcomité Noord. Zonder in te gaan op de details der beschuldigingen geuit in ge noemd stuk wil ik me beperken tot de volgende zaak. Volgens de heer Cavé staat het bestuur van "Ons Belang" door zijn actie op "sprin gen". Er zijn reeds enkele open plaatsen zo schrijft hij. Heer Cavé waarom heeft het zolang geduurd, waarom dit, volgens uw mening corrupte bestuur zolang gehand haafd? Waarom heer Cavé levert u geen nieuwe bestuursleden, waar om heer Cavé neemt u zelf geen verantwoording door het aanvaarden van een bestuursfunctie door u of door één uwer medestrijders? Waar om niet? Ik kan alleen maar raden naar de reden. Schoppen van buitenaf kost geen inspanning, is makkelijk, slaat aan bij de bevolking, maakt populair enz. maarverandert in wezen niets. Zelf bestuursverantwoordelijkheld gaan dragen is de enige mogelijk heid om iets wezenlijks te kunnen werking van de leden. Dit brengt echter geen populairiteit, integen deel. Overigens ben ik een voorstander van wijkcomité's of hoe het ook mag heten, die een bijdrage kun nen leveren tot noodzakelijke ver anderingen. H. K. MATTERS, Hyacinthenstraat 23a, Leiden. LEZERS SCHRIJVEN Naast het concept-ontwerp-be- stemmingsplan van ir. Klaren beek ligt op de tafel van het Leidse gemeentebestuur nu een duidelijk advies van de advies raad voor de binnenstad. Het is in feite een afwijzing van het plan. Er zijn zó veel bezwaren, dat de adviesraad het plan al leen zif+ als een bijdrage aan de dis»- ;ie. die moet worden voortgezet. De raad van belangstellende bur gers wil verder praten over dit stuk binnenstadsgebied. Hij wil duidelijk grotere groepen be trekken dan totnogtoe is ge beurd. Het is jammer, dat de Leidse burgerij zo lauw rea geert op oproepen van de ad viesraad om haar mening te BBL. (Foto Jan Holvast) Leidenaar maakt zelf straat schoon LEIDEN „Je kunt hier zo langzamerhand geiten gaan houden op het gras dat tus sen de stenen groeit. En aan gezien honden hun behoefte het liefst doen op een stukje groen wordt het hier 'n gro te stinkbende. Kinderen lo pen al die troep daarna nog eens een keer je huis in. Dan is de maat wel vol. Daarom heb ik besloten een begin te maken met het schoonmaken van de straat". Apothekersdijk-beuxmer L. van Wijk is dezer dagen bezig om gewapend met een pan netjeschopje en bezem de straat schoon te maken tot waar de parkeermeters be ginnen. „De rest moet de ge meen maar doen. dat is haar terrein", vindt hij. Hij doet dat op zijn gemak: tiuee uur werkend, en in die tijd onge veer 20 meter vooruitkomend. Indertijd is de Apothekers- dijk door de gemeente schoongemaakt. Men heeft toen echter geen chemische middelen willen gebruiken om ervoor te zorgen dat het grus nooit meer terug zou 'komen. Na de behandeling van de heer Van Wijk zal de straat naar hij zegt echter nooit meer zo'n lusthof voor behoefte gevoelende dieren worden als zij nu is. Kijk eens", is zijn mening, „ik ben ook dol op dieren. Maar re ken maar eens uit wat er per week op straat komt te lig gen als je één hond drie maal per dag uitlaat. Daar naast vind ik het zeer on juist als men sommige stra ten van bloembakken ■voor ziet, terwijl er niemand loopt, maar aan andere straten niets doet, ook al is het er nog zo'n troep. Daartegen toil ik op deze manier de monstreren". De tijd om de zaak gedegen te be studeren is voor de adviesraad ook wat kort geweest. Met de vlotte binnenstadsaanpakdie het stempel Kret draagt, heeft de adviesraad het druk. Nog maar nauwelijks is dit advies klaar of als nieuwe taak wacht het uitbrengen van een advies over de noord-zuid-verbinding. j Het gemeentebestuur zal de raad van belangstellende burgers wel tijd en gelegenheid moeten geven. Die burgers hebben im mers een gewone dagtaak. Overal in Leiden is er groot verzet ontstaan tegen de invoering va: huurharmonisatie. Ook bij de be woners van de „Eendracht" in de Kooi was de verontwaardiging groot. Het buurtcomité van de Bond van Huurders en Woningzoekenden had daarom voor afgelopen donderdag 'n buurtvergadering uitgeschreven, vóór acht uur zat de zaal vol en de stemming was geladen. Wij zyn de huurverhogingen zat! Zijn onze huizen ooit beter ge worden van alle huurverhogingen? Als we hier zouden opsommen, wat er allemaal aan onze huizen man keert, zouden we de hele krant kun nen volschrijven. Op de buurtvergadering aanwezig was de ex-voorzitter van de woning bouwvereniging. die de jaarlijkse huurverhogingen goedkeurde, omdat er anders geen geld zou zijn voor reparaties. Als hij applaus uit de zaal had verwacht, had hij het mooi mis. In plaats daarvan regende het klachten over de manier, waarop wij door het bestuur behandeld worden Een mevrouw: „Ik had al jaren lang een kapotte gootsteen. Bij 't schoon maken gaat het val van mijn han den. En wat zei deze man, toen nog voorzitter van het bestuur? Hij zei: dan maakt u de gootsteen maar niet schoon!" Dat is nog maar een klein voorbeeld. Een lid van de le denraad van de „Eendracht" deed uit de doeken, hoe het beleid van het bestuur eruit ziet. We zullen hiervan enkele zaken noemen. Uit gebreidere details en de namen van de betrokken personen zijn bij het buurtcomité bekend Duizenden guldens, die wij aan huur betalen, eigenen deze bestuur ders zich persoonlijk toe. De telefoon rekening van de eerste bestuurders wordt geheel vergoed en die van de tweede bestuurders voor de helft. De huidige voorzitter bv. vroeg een tele foonvergoeding over twee maanden van f 162,-. Verder namen de „da mes en heren" bestuurderen respek- tievelijk: f 2160.- f 2310.- f2160,- f1785,- f1785,- f 1000,-. De voorzitter en de penningmees- teresse wonen helemaal niet in de „Eendracht", maar in kapitale hui zen aan de Burggravenlaan en ln Lisse. Twee „dames" zitten buiten de statuten om in het bestuur. Toen Iemand vah de ledenraad zei: „Maar dat kan toch niet, ze zijn helemaal geen lid", zei de voorzitter: „Maar dat kan toch helemaal geen bezwaar zijn. dan schrappen wij hun man nen en maken de dames lid' Binnenkort gaat het bestuur een jubileum vieren met feestavonden Dat gaat handen vol geld kosten Op de vraag of dat geld niet beter onder de bewoners verdeeld kan wor den om een beetje tegemoet te ko men aan de kapitalen die we zelf voor onderhoud hebben uitgegeven, zei de voorzitter: „Een jubileum moet gevierd worden". Alsof wij allemaal zo dankbaar zijn, dat we jaren heb ben mogen wonen en betalen van deze woningbouwvereniging. Verder is het bekend, dat de vrien den van het bestuur de beste huizen hebben. De werklieden staan op el kaar te wachten om deze huizen od te knappen. Als wij ergens om vra gen, zeggen ze: dat moet je zelf be- We zouden nog veel meer kunnen noemen, voorlopig zullen we het hierbij laten. Het bestuur van de wo ningbouwvereniging kan er op re kenen, dat hun schandalige prak tijken binnenkort afgelopen zijn. Onze huizen zijn meer dan 50 jaar oud. Tienduizenden guldens hebben we aan huur bestaald. Dui zenden guldens hebben we zelf aan onderhoud moeten uitgeven. Als de huur werkelijk voor het onderhoud van onze huizen werd gebruikt, had den we allang een Bruinzeel-keu ken en een douche. Maar zo liggen de zaken niet. We betalen jarenlang huur voor niks en dan komt de minister ook nog eens zeggen, dat we te goedkoop wonen. Dat past precies in de huidige poli tiek, waarin de ene prijsverhoging na de andere aan de Nederlandse be volking wordt opgelegd. Maar wij zul len het niet nemen. Velen van ons weigeren al Jaren lang de huurver hogingen. Van nu af aan weigeren we massaal. Zo zullen we het bestuur van de „Eendracht" op de knieën krijgen. Waar halen ze het recht vandaan om 3 pet. huurharmonisatie te vragen? Wij, als leden, hebben hen in elk geval geen toestemming gegeven, want We hebben allemaal „nee" ingevuld op de formulieren. We hebben een buurtcomité van 18 man sterk, dat het weigeren van de huurverhoging organiseert. Met de hele buurt zullen we een eind ma ken aan de gemene praktijken van de „Eendracht". Huurverhoging is diefstal! Buurtcomité van de Bond van Huur ders en Woningzoekenden, afd. „Een dracht", Kooi. Getekend door 18 co mité-leden). Bedrogen voor z'n leden? Niets. Alleen z'n le den beliegen en bedriegen. Met 'n grijnslach zei de heer De Ru: „We staan helemaal achter onze leden, maar 't blijkt nu wel dat dat niet zo is. Er werd ook gezegd van de maand oktober dat de leden er tot 10 procent mochten aftrekken en dat de maand november de oude huur van vóór 1 april betaald mag wor den, dat zijn z'n eigen woorden. Maar uit de krant blijkt dat dat niet zo Is. Wij hebben gestreden voor Tuln- stadwijk, maar dat bestuur heeft stand gehouden. „Dat is een hand druk waard. Maar de leden van Ons Belang zien 't bestuur nog liever vandaag aftreden dan morgen ze zijn z'n spuug zat. Ze worden belogen en bedrogen. Tenslotte wil ik hierbij nog 'n oproep doen aan de leden, en wel dit: steun 't actie comité Plan Noord en blijf weigeren huur harmonisatie en huurverhoging te betalen dan komen wij ook waar we wezen moeten. MEVR. GEUKE Actiecomité Plan Noord Leiden Wij hebben drie weken terug kun- j nen lezen wie er wel huurharmoni- i satie en huurverhoging kreeg en wie i niet. G.W.S. woningen en verschil- i lende woningbouw-verenigingen stond „geen" achter. Wat doet wo- j ningbouwverenigiing „Ons Belang" HORLOGES SEIKO - ETERNA - CERTINA CITIZEN - PRISMA - LASITA JUNGHANS - EWE - ANCRE Voor f39,50 heeft U bij ons al een echt Anker Uurwerk, schokvrij, onbr. veer. Door eigen ateliers, de beste vakservice. Uw horloger v. d. Water Haarlemmerstraat 181 - Leiden LEIDEN Zaterdag werd de open-kofdag van het bisdom Rot terdam gehouden in de aula van de St. Agnes Scholengemeenschap. Hier vond een groot aantal missio narissen elkaar, die gezamenlijk de prdblemen, waarvoor ieder afzon derlijk in zijn missiegebied zich ge plaatst zag, konden bespreken. De bisschop van Rotterdam, mgr. SLmonis, haalde het rapport "Onze Missie-opdracht nu" aan, dat vijf Jaar geleden op het pastoraal con cilie van de kerkprovincie werd besproken. De verantwoordelijkheid voor "de missie" valt in twee de len uiteen. Enerzijds blijft de mis sionaris in den vreemde rekenen op de geestelijke en morele steun van het stamland Nederland. Ook bij stand op materieel en financieel gebied wordt hieronder gerekend. Wij zien in den vreemde een omt- winkkeling van de "jonge kerken", die hoegenaamd geen binding heb ben met het thuisfront. Toch moet onze betrokkenheid verder reiken, dan het werk van de betreffende mis sionaris. Ook de Jonge kerken heb ben onze steun nodig en kunnen zonder de Juiste begeleiding niet voortzetten wat missionarissen met veel zorg hebben opgebouwd. Anderzijds is er de verhouding tussen de landen, die traditioneel als missie-basis en die welke als missie-gebieden werden gezien. sterk veranderd. Hoewel wij nog spreken van "onze" missionarissen moeten wij tot het besef komen, dat het werk grotendeels geleid wordt vanuit de behoeften, die in het missie-gebied bestaan. De be sturing vanuit het stamland 'is daar door zuiver van begeleidende aard geworden. Ook legde mgr. Simonis de nadruk op de stuwende krachten van het thuisfront, die vaak nog ten onrech te van de veronderstelling uitgaan, dat de missionaris zich dient te rich ten naar instructies vanuit de kerk provincie. Hij zag meer een op verantwoordelijkheid en werkelijk heidszin gebouwde taak, die de missionaris naar de problematiek van het gebied, waarin hij werk zaam is, moet verrichten. Elke vorm van paternalisme vanuit de kerkpro- vlnoie, wélke de missionaris naar de ontwikkelingsgebieden stuurt, be hoort bij de begeleiding te wor den vermeden. Hij zal de richtlij nen naar eigen goeddunken en ge ënt op de daar heersende noden dienen toe te passen. Slechts op die manier kan er in de toekomst sprake zijn van een harmonisch sa mengaan van de begeleidende ele menten binnen de missie-basis en zij, die die begeleiding uitdragen in de missie-gebieden. Op de foto (Jan Holvast) is de bis- söhop in gesprek met één van de missionarissen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3