.EIDSCH DAGBLAD )n\ erantwoord veiligheidsbeleid Beperking verblijf van gastarbeiders EI Werkgroep „wonen" over brand in Leidse Rijnstraat rm: Ook Rotterdam boycot „koperschip" [(OOG WEER Bomalarm LEIDSCH DAGBLAD VERSCHERPTE CENSUUR m ZD-AFRIKA n.v. v. d. velde Citroën jnr: G Koopman redacteur: Han Mulder icht 1 maart 1860 MAANDAG 16 OKTOBER 1972 No. 33839 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 25,90 per kwartaal (postabonnementen f 28,30), f 8,76 per maand (by vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0,35 Witte Singel l, Leiden - TeL: 25041, Redactie 21507 Nabe zorging tot 20 uur. tel 30500 (zat 18 uur) KHOLM (AP) Twee Israë- jongelui hebben politiek asiel eden gevraagd omdat zij het ais zijn met "de smerige oor- Utlek" van hun regering. ens het dagblad "Aftonbla- lat dit vandaag bekend maak- bben immigratie-functionaris dat de twee Israëliërs Jiijnlijk geen asiel zal wor- erleend, hoewel Zweden be- itaat om zijn liberale houding eer mensen die om humani- edenen hun militaire dienst illen verrichten in Vietnam, rtugese koloniën of Noord- L beschouw onze Arabische bu- mijn vrienden en wil daar- _t het risico lopen betrokken -■den in de strijd tegen hen", klaarde een van de twee Is- TTTdie drie Jaar geleden uit Tertrok. weiger om ook maar iets met merige oorlog te maken te f, zo verklaarde de ander die i ln dienst zou moeten. Bei- tillen permanent in Zweden omdat zij vrezen tot een fcenisstraf veroordeeld te q als zij naar Israël terugke- weer met in hoofdzaak veel g, zwakke tot matige wind zaak tussen west en noord, lumtemperaturen omstreeks Hen, maxima ongeveer 13 gra- (Opgemaakt te 11.15 uur. 17 OKTOBER 1.08 uur; onder 17.42 uur. op: 15.26 uur; onder: 0.20 uur rater te Katwijk te 10.24 en te 5.42 en 18.12 (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN De werkgroep wonen van de adviesraad voor de binnenstad is van mening, dat de Leidse brandweer faalt. Ze baseert dit op uitspraken van de brandweercom mandant in het Leidsch Dagblad over de brand in de Rijn straat, waarbij twee mensen om het leven kwamen. Volgens de commandant zijn er Jaar- lijks 50 vergelijkbare branden. Hij heeft geen inzicht ln het Juiste aan tal van onderkomens als de zolder- woning in de Rijnstraat. Naar aan leiding van deze uitspraak komt de werkgroep tot de conclusie, dat de brandweer faalt. Mocht hier van overmacht sprake zijn, dan wijst de werkgroep naar burgemeester en wethouders en gemeenteraad. „Die ROTTERDAM De Rotterdam se politie heeft vanmiddag groot alarm gemaakt na een melding over een bom die vlak bij het gebouw van de Bank of America aan de Boompjes was geplaatst. De onge veer vijftienhonderd werknemers in het kantoorpand werden onmiddel lijk gewaarschuwd en vluchtten naar buiten. Politieagenten hebben de wijde omgeving afgezet. Personeel van de borg heeft het voorwerp van 50 cm. lang en 10 cm. doorsnee wegge haald. De politie werd gewaarschuwd door twee voorbijgangers. AMSTERDAM/ROTTERDAM In de Amsterdamse Vlothaven is men vanmorgen begonnen met het overladen van de 2500 vaten uiterst giftige cyaniden uit het binnenvaartschip Bettingenin het Westduitse zeeschip Neckar- tal, die de gevaarlijke lading bij de Azoren in de Atlantische Oceaan zal dumpen. Vanochtend werd bovendien bekend dat in het havengebied van de Botlek een vermoedelijk illegale dumpplaats van chemica liën is ontdekt, waaronder voor zover nu bekend is giftige ereso- len bifenylen zouden zijn. De ont dekking is gedaan door het Cen traal Aktiekomitee Rijnmond. Het CAR vond naast de vesti ging van Frans Swarttouw tussen de Sint Laurenshaven en de Bot- lekweg een terrein van honderd bij tweehonderd meter waar vol gens het aktiecomité enorme hoeveelheden stinkend en ger- vaarlijk afval zijn gestort. De chemicaliën zouden gedeelte lijk los en gedeeltelijk verpakt in vaten zijn gedeponeerd. Een deel van de stortplaats is met zand afgedekt. Hea CAR zegt onder andere in sloten watermonsters te hébben genomen die werden geanaly seerd. Vanmiddag zouden leden van het CAR een emmer veront reinigd water onder aanbieding van een open brief op de stoep van het Rotterdamse stadhuis deponeren. Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs n Ik word abonnee per 31 oktober 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden n Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee |dres: ■plaats: lironnn ^°k)e zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder Postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer Lelden. Minister: „Niet langer dan twee jaar ROTTERDAM/DEN HAAG Minister Boersma van Sociale Zaken wil de verblijfsduur van buitenlandse werknemers in ons land beperken tot twee jaar. Dit staat in het regeringsant- woord op vragen over de nota-buitenlandse werknemers, dat spoedig zal verschijnen. De ministerraad zal nog deze maand beslissen over de door de be windsman voorgestelde beperking van de verblijfsduur. In een vandaag verschenen nota over de problemen rond de vestiging van gastarbeiders in Rotterdam komt de Rotterdamse wethouder van Sociale Zaken G. Z. de Vos tot een vrijwel gelijke conclusie: bui tenlandse werknemers moeten maar LEIDEN De minister van On derwijs en Wetenschappen heeft in principe subsidie toegezegd voor 1973 voor het werk van de schooladvies dienst voor zover dit wordt gedaan in wijken met een sociaal-zwakke structuur. Na aanvankelijke afwij zing wil de minister dit werk nu wel subsidiëren en er prioriteit aan verlenen. tijdelijk twee tot drie Jaar in ons land kunnen werken. Het secretariaat buitenlandse werknemers van het NW heeft zich fel gekeerd tegen de nota van de Rotterdamse wethouder G. Z. de Vos. Het secretariaat meent dat er geen sprake van is dat de buiten landse arbeiders in Nederland een vak leren, omdat zij over het alge meen beroepen uitoefenen waar voor geen opleiding nodig is. Het secretariaat vindt het onmenselijk, dat overkomst van gezinnen van buitenlandse werknemers zoveel mo gelijk zal worden beperkt. "Het recht om met vrouw en kinderen samen te leven kan niet worden geweigerd aan buitenlandse arbeiders", aldus het secretariaat. Zie ook elders. Minister BoerSma bestendigen een onverantwoordelijk beleid ten opzichte van de Leidse be volking. in het bijzonder in de bin nenstad en met name in de oude woonbuurten". In een advies aan B. en W. adviseert de werkgroep met de meeste spoed afdoende maatregelen te treffen: Handhaven en hanteren van alle hierop betrekking hebbende wet ten, bepalingen, voorschriften en verordeningen. In de daarvoor in aanmerking ko mende buurten, straten enz., voor lichting ter voorkoming te geven met inschakeling van scholen, verenigingen, wijkcentra, wyk- comité's e.d. Voorzieningen te laten treffen ter voorkoming, waarbij de te maken kosten niet in de eerste plaats ge heel op de huurders van de woon ruimte drukken. Kosten te maken voor opslagruimten e.d., voor reke ning van de gebruikers. Ook simpele voorzieningen zoals bijvoorbeeld een praktisch touw als tijdelijke maatregel te advi seren. De te nauwe straten, stegen enz., zeker waar inry- en parkeerver boden gelden, intensief autovrij en hlndernisvrij te houden. Dit is een noodzaak ln het bijzonder in de stille avond-, nacht- en och tenduren. De brandweer moet on gehinderd kunnen rijden en wer ken. Het dagelijks houden van proefritten door de brandweer in de betreffende straten en stegen is dringend aan te bevelen. In noodsituaties tijdelijk andere hulsvesting aanbieden of te laten aanbieden. Benaderen van exploitanten e.d. van woonruimte, evenals de zelf- bewoners. Spoedige, snelle renovatie, rehabi- lisatie en andere oplossing en verluchting gevende maatregelen. Bespoedigen van bestemmings plannen en bij goedkeuring snelle uitvoering daarvan. PORT ELIZABETH (Reuter) Nog dit jaar wordt ln Zuid-Afrika de toch al strenge censuur verscherpt. Minis ter van Binnenlandse Zaken en Voorlichting dr. Connie Mulder heeft dit op een vergadering van de rege rende nationale party meegedeeld. Hy hekelde de moraal van „de zieke westelyke wereld". „Als de losse ze den van de langharige ruggegraat- loze kwallen hier ingang vinden, ls het met Zuid-Afrika gedaan", aldus de minister. „Zonodig zullen wy ab normale maatregelen nemen en men mag daar dan in het buitenland net zo hard over schreeuwen als men wil". In navolging van Franse havenarbeiders ROTTERDAM De 1250 ton Chileens koper in de rui men van het Westduitse schip „Birthe Oldendorf" zullen in Rotterdam niet worden gelost. De vervoersbonden heb ben de Rotterdamse havenarbeiders opgeroepen het schip in navolging van hun collega's in Le Havre te boycotten. Het schip werd vanmiddag in de Rotterdamse Maashaven verwacht. De arbeiders in het Franse Le Havre besloten de omstreden ko perlading niet te lossen om te voor komen dat de lading zou worden gebruikt om de Amerikaanse koper- maatschappy Kennecott tevreden te stellen. Deze maatschappij had op 30 september J.l. bij een PariJ- se rechtbank beslag laten leggen op de lading. De maatschappij vond niet genoeg vergoeding te hebben gekregen voor de naasting van haar belangen in Chili en eiste een extra schadevergoeding van 700 miljoen dollar. Als de Birthe Oldendorf In Le Ha vre zou zijn gelost dan zou de la ding vrijwel zeker in beslag zijn ge nomen. De Nederlandse vervoers bonden laten voor de boycot van het schip dezelfde overwegingen gelden als de Fransen. Het was overigens niet de bedoe ling dat alle koper in de ruimen van de Birthe Oldendorf in Rotter dam zou worden uitgeladen. De los sing in de Maashaven had alleen maar betrekking op het Neder landse kwantum van 1250 ton. Na Rotterdam zou het schip vertrek ken naar Antwerpen en Hamburg. Wat de rederij de Rotterdamse 's Werelds vier belangrijkste ko- perproducerende landen. Chili, Pe ru. Zambia en Zaire zouden van daag in Parijs bijeenkomen om een gemeenschappelijke actie tegen maatregelen als die van Kennecott te bespreken. Het Amerikaanse concern dat met slechts nog een paar andere de wereldmarkt be heerst heeft er de laatste tyd voor weten te zorgen dat de Internationa le koperprijs aanzienlijk is ge daald. De economieën van de be trokken landen, die hoofdzakelijk van koper afhankelijk zijn hebben daarvan aanzienlijk te lijden gehad De Chileense regering heeft de naasting van de Amerikaanse ko- permynen altjjd gerechtvaardigd, door te wijzen op de buitenspori ge winsten die de maatschappij met het Chileense koper wist te boeken. Kennecott wist in de Jaren 1967, '68 en '69 in Chili winsten te be halen van respectievelijk 106. 113 en 205 procent van het geïnvesteer de kapitaal. Terwijl de maatschap pij tussen 1955 en 1967 over de he le wereld een gemiddelde rentabi liteit van 9,95 procent had, bedroeg die in chili: 52,87 procent. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken William Ro gers heeft gisteren een kleine tip van de sluier van geheimzinnig heid rond het Vietnamese vredes overleg opgelicht. Tydens een persconferentie, waarop hij ove rigens weigerde op details in te gaan. zei hij, dat er nogal wat moeilijkheden waren te overwin nen PAGINA 4 Het Nationale Ballet maakt een tournee door Italië. Onze verslag gever maakte de reis naar Rome mee PAGINA 5 En het is weer maandag: de dag na de wekelijkse sportexplosies. In deze krant betekent dat een weer slag van zes pagina's sport PAGINA'S 7—17 Aan de top van het vaderlandse voetbal is de situatie na nieuwe overwinningen van Feyenoord en Ajax nu als volgt: Feyenoord 1017 Ajax 10—16 FC Den Haag 10—15 FC Twente 10—15 Sparta 1012 MVV 10—12 (9ur/ ^ÏCt teum& v. ZUYLEN VAN NIJEVELTSTR. 372 - WASSENAAR - TEL 3013 ZOETERWOUDSEWEG 23 - LEIDEN - TELEFOON 33741 ln April volgend jaar zal te Dordrecht een wedstrijd worden gehouden voor schrijnwerkers, smeden, in strumentenmakers, boek binders en blik- en koper- De officieele „Gaceta"' (Madrid) bevestigt, dat te Ferrol een republikeinsche opstand is uitgebarsten. Het aantal opstandelingen wordt geschat op duizend. Een ge blindeerd fregat met vele troepen is derwaarts gezon den. De opstandelingen be vinden zich in het arsenaal Ook troepen onder leiding van generaal Bragura zijn op mars naar Ferrol. Bij hun nadering zouden ver scheidene opstandelingen hunnen onderioerping heb ben aangeboden. Vandaag 50 jaar geleden De Minister van Binnen - landsche Zaken heeft tot de verschillende besturen een schrijven gericht, waarin hij deze uitnoodigt tot wegla ting van den halven cent ln hun administratie. Aan het Departement van Fi nanciën wordt een regeling voorbereid, die de wettelijke bezwaren tegen het ver- waarloozen van den halven cent zal opheffen. Het Rijksgerechtshof te Leipzig heeft vonnis geveld in het proces inzake den moord op Rathenau. Som mige beklaagden werden vrijgesprokenmaar er vie len ook straffen van twee. vijf en vijftien jaar gevan genis, al of niet met eerver lies. In Moskou heerscht in communistische kringen jroote ongerustheid, daar de boeren de prodnalog (belas ting in natura) weigeren te betalen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1