fioodenburg geeft les Italiaanse school SCHAKELT ZICHZELF UIT: 0-2 De prive-oorlog van een arbiter ïilale inzinking treft LFC m JSSE WINT VAN iCHOTLOOS ASC ONSTUIMIG DRL NOG TE ONERVAREN Amateurselecties DOCOS: WEER NEDERLAAG DAG 16 OKTOBER 1972 SPORT B 01 pflDEN Lugdunum heeft het spoort tot de eerste klas voorlo- ffeer moeten inleveren. Na de Ij als "cowboys" te weer stellen- als "cowboys" te weer stellende Orders van Texas vorige week een Teerd, werden de Leidenaars ttlf uit het zadel gelicht. De se- Qjtderby tegen het met 2—0 win ter uj preenen nende Blauw Zwart werd een slecht verzorgd stripverhaal, waarin ken nelijk het wel en wee van modeont werper als thema was gekozen. Die indruk kreeg je tenminste bij het zien van zoveel breipatronen. die Lugdunum door zijn fantasie loze spel weefde. Technisch zat het allemaal nog vrij aardig in elkaar (Blauw Zwart-trainer Zoltan Sza- lai: "Lugdunum speelde handig, kort voetbal, maar was nauwelijks gevaarlijk"), maar taktisch was het povertjes. Als nijvere post- bestellers, die er niet voor terug deinzen grote afstanden af te leg gen, bezorgden de spelers elkaar de bal, daarmee het element verrassing vrijwel geheel uitsluitend. Slechts tweemaal brachten ijlboden de voet- balpost rond. Even zovele malen sidderde Blauw Zwart. Beide keren (kort voor rust) waren Gijs Collé en Karei de Wit bij de "aanslagen" be trokken" Eerst wrong Collé zich op de lin kervleugel langs enkele fel attaque rende tegenstanders, voor op wie de puntspeler als een magneet had ge werkt, waardoor De Wit geheel vrij staand kon worden aangespeeld. Diens inzet keerde de fortuinlijk uitvallende doelman Peet Pieterse nog juist met de voet. Vervolgens verlengde De Wit een corner van Collé, waardoor Pieterse wel dege lijk werd gepasseerd. Ditmaal redde Grundeken op de doellijn. Alleen op die momenten riep de ploeg associa ties op met de doortastende equipe van een week eerder. Voor het ove rige assisteerde het Blauw Zwart bij diens overwinning. Allereerst in de 16e minuut na rust toen Dub- beldeman de bal uit een hoekschop van Ren v.d. Ham voor de voeten van diens broer Siem sloeg, die ad- rem van afstand inschoot. De hulp vaardigheid werd helemaal optimaal toen in de 23e minuut de in hst nauw gedreven Jan van Egmond zijn uit positie gespeelde doelman zelf passeerde: 02. Blauw Zwart, sim pel spelend met lange ballen en vaak het middenveld negerend, heeft daarna op bekwame wijze het veel te behoudend spelende Lugdu num van zich afgehouden. Of lie ver gezegd. Lugdunum blééf zelf op mfstand. Met een teleurstellende middenlinie, waarin alleen de bal- handige Maniputty indruk maakt, moesten aanvallers als De Wit (la ter vervangen door Henk de Cler), Jaap Schildhuizen en Collé vaak zelf de bal, die op het middenveld bleef "hangen", ophalen. De tegenaanvallen daarente gen verliepen veel sneller, minder gevarieerd misschien, maar wel veel efficiënter. Zo had Blauw Zwart al voor rust dit Lugdunum kunnen uitrangeren. Na een uit stekende dieptepass van aanvoerder Ger Smit lobte de alleen voor Dub- beldeman opgedoken Pieter Donath de bal echter juist naast het doel. Lugdunum: Dubbel deman; Op- pelaar, Van Egmond, Redel en De Roo, De Kelrk, Man putty en v. d. Starp, Schildhuizen, Collé en De Wit (H. de Cler). 0DEN Iedereen was het er i over eens: jong en onstuimig JftL de debutant in de eerste 1 sse B stal gistermiddag j "Noord' de show. Een Rotter- nse show van sprankelend I ïvalsspel welke de 1500 toe- I houwers tot het laatste fluit- jnaal van invaller-arbiter (die het voortreffelijk ed) geboeid hield. Maar die niet werd gehonereerd met i aten. Die werden bijgeschreven de rekening van het gerouti- >rd incasserende Roodenburg: it was gistermiddag op „Noord", botsing tussen routine en on- rarenheid. DRL van vrijwel de iste tot de laatste minuut met nmer aflatende energie aanval- id is (nog) onervaren. Het kent het nieuwe milieu de tegenstan- (nog) niet. DRL was onbekend het feit, dat Roodenburg juist ijn aller-gevaarlijkst is als het een terrein-verkleinende tegen- ^ojander gedwongen wordt het Grote Vos LEIDEN Dinsdag 31 ok tober wordt op het LFC-terrein een wedstrijd gespeeld tussen twee (amateur) selecties van het district west 2. Opstellingenzondagam ateurs Stamkot (Unitas)Bezem (Gouda), Van Dullemen (RVC), v. d. Oever (RVC), De Jong (Xerxes), v. d. Leek (Xerxes), (Hokke (DRL), v. d. Vliet (DRL), Lagendijk (UVS), Bou- wens (Musschen), Junte (Mus- schen)Hannaart (Roodenburg) A. v. d. Linden (Papendrecht) en W. v. d. Linden (LFC). Zaterdagamateurs De Block (GSV), Remmel- zwaal (Quick Boys), C. Wan der (Zw. Wit), A. Wander (Zw. Wit), Viergever (Zw.-Wit) Steur (Zw. Wit), Van Kesteren (Noordwijk), Karsten (Noord- wijk), Glas (Noordwijk), Ree dijk (SHO), v. d. Graaf (De Zwerver)Verboon (Spijkenisse-. Meyer (Heerjansdam) Van Zijderveld (Heerjansdam) en Polderman (DOTO). Voetbalboek open te slaan bij het hoofdstuk „Italiaanse school", het „catanaccio" dat de blauwzwar te Noord-club zo heel erg graag -speelt. En dat gistermiddag ook héél goed speelde. KNVB-scout Piet Kantebeen be wonderend: „Als het goed wordt uit gevoerd kan ook catanaccio aantrek kelijk zijn. Ik vond dat Roodenburg vooral voor rust (erna was het min der) voortreffelijk counterde Zo'n verrassende uitbraak uit de massale verdediging velde in de ze ventiende minuut van de eerste helft DRL. Toen de frêle middenvelder Reinier Verkuylen zich losspurtte en de (steeds) tot de middenlijn op rukkende Rotterdamse verdedi ging in een totale ontreddering werd gestort. Doelman Van Haaren tracht te nog te redden wat er te redden viel, maar sloeg onfortuinlijk het leer voor de voeten van Roo- denburgs eenzame spits Sam den Os, die koelbloedig scoorde10. Daarmee was DRL verslagen. Al wist het dat zelf nog niet en weiger de het ook daarin te geloven. De Rot terdammers bleven komen. Onver moeibaar. Waardoor het een aantrek kelijke, levendige partij voet bal blééf. Piet Kantebeen: „Ik heb wel slechtere wedstrijden gezien. Dat DRL beschikt over heel wat leuke spelers. Spelers die dat bleek op deze zondagmiddag ook nog onbekend waren met het fenomeen Mat Kee- reweer, de boomlange doelman van Roodenburg. Die oervast is op ho ge ballen: een artikel dat DRL met wagonladingen de drukke nering van Keereweer binnenreed. Onbegrijpe lijk dat een slimme speler als Jan (Mister Inswinger") Nijman daarin bleef volharden Kantebeen: „Een korte, snel uit gevoerde één-twee langs de grond is 't aanbevolen wapen tegen 'n cata naccio spelende ploeg." Maar dat wapen had DRL gistermiddag niet in voorraad: het bleef drukken, het bleef het terrein verkleinen en het bleef alles hoog, voor de pot gooienUitgezonderd dan die ene machtige schuiver van rechterverdediger Van Gent in de veertiende minuut van de twee de helft. Toen knikte Roo denburg even in de knieën. Maar op nieuw was Mat Keereweer de red der Roodenbrug: Keereweer Ooyen- dijk, Pennenburg, De Groot, Klink hamer, Ciere, Tisseur, Verkuylen, Hannaart, Den Os, De Klerk. r Het doelpunt van Roodenburg in de maak. DRL-doelman Van Haaren probeert de rust van Rei nier Verkuylen (7) te onderbreken, maar zal de bal voor de voeten van Sam den Os midden slaan. (Foto Jan Holvast) Trainer Jan Kentie van na afloop van het treffen gen ASC een tevreden man. "Niet ieen", zo stelde de ex-oefenmees- r van de roodzwarten, "hebben we belangrijke winstpunten ge- maar ook zit er duidelijk een ijgende lijn in het spel. Dit was ook de beste wedstrijd tot nog ïn dat geeft met deze sterk ver- egde ploeg beslist goede hoop voor toekomst. het verlate beginsignaal scheidsrechter J. G. Ballengooy- door een auto-ongeluk niet op |d aanwezig - nam Lisse het initia- Wielrennen De Italiaanse ielrenner Felice Glmondi heeft gis- d grote prijs van Lugano ge- een tijdrit over 77,5 kilo- fier (vijf horden van 15.5 km), tweede plaats was voor de Belg *er Swerts, die een achterstand van 37 seconden. Felice Gimondi, die voor de reede achtereenvolgende keer won, stigde met zijn gemiddelde van HS25 kilometer per uur een nieuw sdstrijdrecord. Het oude stond sinds op naam van Eddy Merckx Eft44.495 km/u. tief. Met snelle combinaties, veelal over aanvoerder Wim van Beek, werd ASC in de verdediging gedron gen, maar knappe reddingen van doelman Herman Roedoe na schoten van Theo Boot, Henny Ransdorp en Van Beek voorkwamen dat het stormachtige begin van Lisse suc ces had. In de 44ste minuut viel het "onver mijdelijke" doelpunt echter toch. Peter Oude Velthuys gaf de bal voor en onder toeziend oog van de niet in grijpende ASC-defensie mocht Theo Boot de thuisclub op een 1-0 voor sprong zetten. Invaller Dennis van der Water bracht na rust wel meer gevaar in de roodzwarte aanval, maar het gebrek aan schotvaardig heid kwam ook in die tweede helft schrijnend tot uiting. Pas in de 70ste minuut loste Ed Staal - vlak voor tijd uit het veld gestuurd wegens "vermeende belediging van de lei ding - het eerste gevaarlijke schot op de veste van Ko Kleyhorst LISSE: Kleyhorst: Eewijk, Konijn, Van der Voort, Van der Klauw, Bis- schops; Van Beek, Ransdorp; Ou de Velthuys (L. Kleyhorst), Van dei- Laan, Boot. ASC: Roedoe: Boers, Weduwer, Maass, Logger, Schiphorst: Van Rooyen, L. de Goey; H. de Goey, Staal, Zwart (Van der Water). Duel om de bal tussen Theo Boot van Lisse en ASC-er Ben Boers. Frans van der Laan kijkt toe. (Foto Jan Holvast) LEIDSCHENDAM Het zal voor iedere rechtgeaarde LFC- Wpporter altijd wel een vraag blijven wat de oorzaak was van fatale inzinking, die de, tot de 62ste minuut, prima draai- fode "Kanaries" plotseling volledig vleugellam maakte en ge torende 6 minuten als een uit Hogere Sferen gezonden macht )leef rondwaren over de geelzwarte ploeg. Zes minuten die voor de gebroeders Bolleboom van het debuterende RKAVV toldoende waren om de krappe 11 om te zetten in een 41 tFC was in de eerste helft uitste- 'd begonnen en pareerde, dankzij twee centrale verdedigers Teun en René Holswilder, de eerste je aanvalsstoten van RKAVV kundig om vervolgens zelf het eft in handen te nemen en via het wdwerkende middenveld, waarop teruggetrokken Piet Gubler ook '"eerde, naar openingen te zoe- Het openingsdoelpunt zou toch, zo vaak, aan de andere kant Door Simon van Meijgaarden vallen. Rechterverdediger Chris Gubler beging bij een snelle uitval van RKAW een onnodige overtre ding. Na de door Klaas Frederiksz ge nomen vrije trap belandde de bal via het LFC muurtje voor de voeten van Ben Bolleboom: 1—0. De jeug dige ploeg van LFC (gemiddelde leeftijd is 21,6 jaar) was geenszins aangeslagen, maar moest tot kort voor de rust op de gelijkmaker wachten. En weer was het middenvelder Theo van Seggelen die voor de tref fer moest zorgen. Een pass van Wim van der Linden (39ste minuut) be landde bij Peter van Laarhoven, die op zijn beurt Theo van Seggelen vrij speelde. Zijn inzet was teveel voor doelman Sjaak Mulders: 11. Een stand waarvoor de meeste bestuurs leden van RKAW in de rust, nog niet ,beseffend welk een mysterieu- inzinking LFC in de tweede helft i treffen al bij voorbaat best wil den „tekenen". Nadat doel- Sjaak Bouwmeester direct na rust zijn uitstekende vorm toonde, toen hij met de voet een doorgebro ken RKAW'er het scoren belette, kon LFC gaan „werken". De aanval len verliepen echter over teveel (en thousiaste) schijven en bovendien ontbrak het de voorwaartsen en mid denlinie van LFC aan een gericht schot. Een schot dat de gebroeders Bolleboom wel bezaten en dat tussen de 17e en 23ste minuut drie maal zijn uitwerking niet miste. Ben Bolleboom strafte een foutje van Teun Hoek af waarna broer Siem (ex-Holland Sport) drie minuten later een voorzet van Ben Bolleboom achter de kansloze Bouwmeester de poneerde. Ben Bolleboom tenslotte deed LFC twee minuten later voor de derde maal de das om. LFC: Bouwmeester, Chris Gubler, Hoek -Tolswilder, Moesman, Van der Lin Van Seggelen, Pardon, Po- leu ,.i Laarhoven, Van Weerlee. Piet Gubler. GOUDA De Brabantse scheidsrechter Veenhof was gistermiddag een druk bezocht mens. Vlak vóór het duel GoudaUVS kreeg hij op zijn uitdrukkelijke verzoek de twee clubgrensrechters en de twee trainers op visite, vlak na de doodgefloten strijd (20) vervoegden zich twee spelers aan de deur van zijn kleedkamer. Het doel van die bezoeken kende een zekere samenhang, maar vertoonde tegelijkertijd toch ook een frappante tegenstelling. De oefenmeesters Jan Kuyte- rink (hij heeft de naam Kutte- rïnk laten wijzigen) en Wally v. Schooten moesten tot hun verba zing een arbitrale toespraak over 'spelverruwing en de strijd daar tegen' aanhoren. Gouda-midden vel der Jan van Veenendaal en zijn UVS-collega Gerard Désar kwamen vragen hoe het nou pre cies 'zat' met de boeking die zij hadden opgelopen. Die bleef gehandhaafd. Van Vee nendaal ging op "rapport" wegens het opzettelijk haken van een te genstander, een actie die alleen Veenhof had opgemerkt, Dé- "wegens het opzettelijk blokke- van een opponent", een voorval waarbij de „opzettelijkheid" ook al sterk in twijfel mocht worden ge trokken. Door Paul de Tombe De boekingen waren geheel in stijl in Veenhofs beleid, de Brabander voerde in Gouda een anderhalf uur durende privé-oorlog. Naarmate de niet vriendelijke, maar beslist niet té harde vergelijking vorderde zag Veenhof steeds meer overtredingen. Tot hij in bijna elke fors lijkende actie een reden zag om vrije trap pen en eenmaal zelfs een straf schop (aan Gouda) uit te delen. "Hij voelde de strijd niet aan" zei Gouda-trainer Kuyterink later. "Het Is natuurlijk prachtig mooi dat hij in het kader van de spelverruwing vooraf spreekt maar ik heb er niets aan. Het is belachelijk dat je daar over moet praten, om dan in de rust naar de trainer toe te gaan te zeggen dat hij een speler moet waarschuwen dat hij de bal niet meer over de lijn mag trap pen. Terwijl er zovéél meer was gebeurd. En Wally van Schooten: "Ik heb het nog nooit meegemaakt. We moesten om vijf voor half drie bij hem zijn en toen zei hij: "de strijd tegen de spelverruwing is begonnen ik zal streng leiden". En streng Veenhof al vanaf het begin GoudaUVS. Aanvankelijk daartoe ook reden, want er n inderdaad veel botsin gen, voordat Van Veenendaal in de vijfde minuut van de tweede helft met een opmerkelijk laconieke knal 10 scoorde. Tot de Goudse vreugdedans kon er nog worden ge sproken van een scheidsrechter die het spel "goed kort" hield, daar na veranderde Veenhof in een flui ter die de strijd "tè kort" hield. Met zijn vaak merkwaardige be slissingen beïnvloedde hij het ver dere verloop van het duel, waarin tenslotte niemand van de 22 spe lers en de toeschouwers nog wist, wat nou wel en wat nou niet mocht. "Niets" doen mocht niet, want dan werd de betreffende spe ler geboekt (Van Veenendaal), en "iets" doen mocht ook niet want ook dan kwam het boek tevoor schijn (Désar), en "véél" doen dat mocht hélemaal niet. In die sfeer moest UVS proberen de achter stand op fysiek sterker Gouda in te lopen, het lukte de blauwwitten niet. Inplaats van 11, waartoe de kansen in de slotfase zeker aanwe zig waren, werd het 20 toen Veen hof zijn oorlogje besloot met het geven van een strafschop aan Gou da. (Van Veenendaal benutte de elf- metertrap, toen Clement in het Leid- se strafschopgebied was gestruikeld met medewerking van Rol: 89e mi nuut). Het was een verdiende ne derlaag, UVS speelde bepaald niet sterk onder de spanning die over de ploeg lag na vijf weken topposi tie; het pluspunt van het verlies kan zijn dat die "topspanning" ver dwijnt en dat UVS weer op een an dere manier kan gaan spelen. Van Schooten: "Zolang Je bovenaan staat, speel je behoudend. Dan hoef Je hier niet persé een goal te ma ken, want als Je het op nul houd is het ook goed. Als Je echter een keer verliest, kijk Je er weer an ders tegenaan. Scheidsrechter Veenhof had in middels bezoek gekregen van Dé sar en Van Veenendaal. Toen die "visite" vertrokken was, helderde hij de bijeenkomst van vóór het duel op: "Dat was een kort gesprek om gewelddadig voetbal te voorko men. Bij mij bedrijven we nog steeds sport, sport kan alleen be dreven worden als we elkaar goed begrijpen. Dan pas kan er een mooie wedstrijd worden gespeeld. Ik doe het zo want: ik ben Veen hof en ik wil prettig leiden En een toeschouwer is een toe schouwer die graag „prettig" voet bal wil zien UVS Sloos, Lardé, Rol Han naart, Balkhoven, Lagendijk, Van Duyn, Désar, V. d. Bogaart, Van Putten (voor de tijdens de training geblesseerde Jan Verver), Hendrik- LEIDEN Met het in de tweede helft op een brancard weggedragen Docos middenvelder Hein Heems kerk (waarschijnlijk een her senschudding) verdween ook het zelfvertrouwen van de roodwit een. Ook bij de toeschouwers .smolt" de hoop op een overwinning of een ge lijkspel tegen het toch niet al te sterke Celeritas snel weg. Het werd tenslotte een 1-3 nederlaag, de vijfde in deze competitie. Het is bekend waaraan het bij DOCOS al een poosje schort: een goede aanvalslinie. De verdediging en het middenveld draaien bij vla gen goed. Vooral Ruud van der Meel en Hein Heemskerk doen goed werk. Daarna mort het echter te veel van een eenmansactie van Peter Dubbel- deman of Henny Montanus komen. Gezamenlijk aanvallen is er niet bij. Uit zo'n eenmansactie ontstond voor rust dat ene voor Celeritas gevaar lijke moment toen Henny Monta nus alleen voor Drewes kwam (24ste minuut)'. Zijn schot werd echter door de Celeritas-doelman tot corner ver werkt. Bepaald zonnig zag het er voor DOCOS uit toen na een vrije trap, genomen door Henny Montanus, de Celeritas-verdediging niet voldoen de wegwerkte en Eddy Dubbelde- man 1-0 scoorde. Vier minuten la ter kwam Eddy Dubbeldeman all-en voor Drewes maar schoot naast. De gelijkmaker liet tot ruim 20 minuten voor tijd op zich wachten. Een fraaie solo-actie van Smink betekende 1-1. Daarna stootte Celeritas snel door naar 2-1 (Charles Struyck) om daar kort voor tijd (Fred Struyck) 3-1 van te maken.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11