Potest randstadprovincies egen woningatie liberalis Vernieuwing wetenschappelijk onderwijs 'n jaar uitgesteld SER beroepsrecht werknemers voor invoering van DUITS CYAAN NAAR OCEAAN MEDISCHE MACHT DREIGT ARTSEN BOVEN HET HOOFD TE GROEIEN tinder draagkrachtige woningzoekenden in het nauw ftPAG 14 OKTOBER 1972 [RECHT (ANP) De provinciale besturen van J-Holland, Zuid-Holland en Utrecht dringen er bij er Udink van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or- ng op aan de woonruimtewet in de drie provincies buiten werking te stellen, zoals de bedoeling van de ster is. Dit voornemen kan ertoe leiden, aldus de pro- tbestuurders, dat de plaatselijke overheden hun p verliezen op de verdeling van de woonruimte en de [te van de huren, zonder dat er evenwicht op de wo- markt bestaat. IESHEUVEL ET BOOS PDENUYL EN HAAG Premier Bles- rel heeft gisteren verklaard het geheel niet boos te zijn PvdA-fractievoorzitter Den over diens houding tijdens algemene beschouwingen week. vele zijden was kritiek ge- rd omdat de premier op itionele wijze zijn betoog had oten. at was zeker niet de bedoe- maar tijdens de bespreking zo'n algemene rijksbegro- komt men vaak met de st kleine details. Van het Keke verhaal komt dan vaak terecht", aldus de minis- president. trouwens van mening de emotionaliteit vaker bij politieke opponent zicht- i anders gestructu- i Ik ben wat Engels en hy van dat Italiaanse". itenarenpensioen tie-Andriesseri )ot probleem regering HAAG De motie Andries- VP) over de ambtenarenpen- emie stelt het kabinet-Bies- grote problemen. TiJ- ministerraad gisteren is lang iet afbreken van het overleg regering en ambtenarenbon- proken. lotte werd de zaak in han- tsteld van een kleine werk bestaande uit de ministers elissen en Biesheuvel, loet nagaan hoe open het her- overleg moet zijn. s deze week in de Tweede liet ook gisteren premier el er geen twijfel over be lt de operatie tenminste hon- ljoen voor de Schatkist moet ikkelijk wees hij op de mo ld om een progressielijn bij sloenpremies in te bouwen, ir ambtenaren met een lager i minder pensioenpremie betalen dan die met een hoo meerderheid van de Tweede bleek deze week voor een Dg van het overleg. Tijdens andeling van de begroting inenlandse zaken van minis- irtsema (VVD) komt de zaak aan de orde. De belangen van met name de minder draagkrachtige woningzoe kenden zullen ernstig in het nauw ko men, zo wordt gezegd. De drie pro vincie-besturen zouden ook graag zien dat de op 1 september in grote delen van de drie provincies inge voerde huurliberalisatie wordt terug gedraaid. Zowel de invoering van de huurliberalisatie als de voorgenomen buitenwerkingstelling van de woon ruimtewet zijn overigens maatrege len waartoe minister Udink heeft be sloten tegen het advies van de drie provincies in. De liberalisatie geldt voor de lan delijke gebieden in de drie randstad provincies en tevens voor die stede lijke gemeenten die een functie heb ben als opvanggebied voor de bevol kingsoverloop uit de vier grote ste den, Amsterdam, Rotterdam. Den Haag en Utrecht. "In deze "opvang- gebieden" bestaat een grote vraag naar woningen, waardoor moeilijk van een evenwichtssituatie kan wor den gesproken, die invoering van het liberalisatie van het huur- en woon- ruimtebeleid kan rechtvaardigen", staat in de brief. "Er valt iets weg", aldus de pro vincies aan de minister, "waarvoor nietg in de plaats komt. Op die wijze wordt de weg vrijgemaakt voor een verstoring van de* woningmarkt in de gemeenten in de open gebieden. Helft aantal landbouwers in de rode cijfers DEN HAAG (ANP) Op bijna de helft van de landbouwbedrijven heeft het geïnvesteerde kapitaal m het boekjaar 1970/71 een negatief rendement opgeleverd. Op ongeveer 40 procent van de bedrijven kwam de investering voor. Dit betekent dat een deel van de afschrijvingsbe dragen niet voor vervangingsinveste ringen kon dienen. Het geld werd gebruikt voor aflos singen of voor privé-uitgaven. Hier door loopt de continuïteit van deze bedrijven gevaar. Dit zijn enkele conclusies uit de iblxkabie ,„De financiële positie van landbouwbedrijven (boekjaar 1970/71) "van het Land'bouw-econo- misch instituut. Hierin staat voorts, dat het per centage bedrijven dat slechts be drijfsresultaten had, in 1970/71 gro- r was dan het jaar daarvoor. Grote betekenis als „buffer" heeft het eigen vermogen. Uit het onder zoek is gebleken dat drievierde van het balanstekort uit eigen vermogen bestaat en dat gemiddeld ruim 70 procent van de jaarlijkse inves teringen uit eigen middelen wordt gefinancierd. Het eigen vermogen daalde de laatste drie boekjaren met 0,7 procent van het balanstekort. REMIE ZIEKTEKOSTEN- IERZEKERING 25 A 30 'R0CENT HOGER IN '73 HAAG (ANP) Met fang van 1 januari 1973 zul- de premies voor ziektekos- iverzekering met 25 tot 30 'cent (afhankelijk van het ngspakket) omhoog Voor verzekeringen met vrijwillig gekozen hoger risico kan de premiever- Jlng zelfs met ongeveer 40 •cent stijgen. Dit is gisteren ïmaakt door de contact- emissie landelijke organisatie e ziektekostenverzekeraars, éigens de ziektekostenverze- "ears is de premieverhoging i onvermijdelijk gevolg van kostenontwikkeling in de ge- idheldszorg. In een verkla- stellen de particuliere ziek- jostenverzekeraars onder meer mede door de nieuwbouw en fbouw van ziekenhuizen de kenhuistarieven voortdurend sanzienlüke mate stijgen. Behalve tariefsverhogingen ziekenhuizen en artsen speelt, aldus de verzekeraars, bij de stijgende uitkeringen ook het sterk toegenomen gebruik van de mogelijkheden die de moder ne wetenschap biedt een belang rijke rol. „Er is dus ook sprake van kwaliteitsverbetering en van consumptiestijging". De ziektekostenverzekeraars delen voorts mee dat zij met anderen wegen proberen te vin den om aan de „alarmerende" stijging van de kosten van de gezondheidszorg enigermate een halt toe te roepen. Voor de groep verzekeraars, samenwerkend iin de Nederland se Vereniging van ongevallen en ziektekostenverzekeraars bete kent de premieverhoging per 1 Januari 1973 een vervroeging van de zogenaamde aanpas singsdatum. Voor nieuwe verze keringen zal deze groep maat schappijen de verhoogde premi' reeds in de loop van oktobe- invoeren. In Hotel Figi in Zeist is gisteravond het tweede politieke congres van DS'70 begonnen. Op de foto voor de aanvang van het congres een gesprek tussen v.l.ns. fractievoorzitter mr. J. J. A. Berger, jhr. mr. M. L. de Brauw, lijsttrekker mr. W. Drees jr. en mevrouw S. van Veenendaal van Meg gelen. DEN HAAG (ANP) De So ciaal-Economische Raad heeft gisteren na een discussie van on geveer drie uur, eigener beweging de ministers van Justitie en van Soclüale Zaken geadviseerd eren beroepsrecht van werknemers in ROTTERDAM Het Westduitse schip „Bettingen" komt zondag avond met 2.500 vaten uiterst giftige cyaniden in Amsterdam aan. Daar zullen de vaten worden overgeladen het Westduitse zeeschip Necker- tal, dat het extra in beton verpakte gif zal dumpen in het 2000 meter diepe Noordwestelijke deel van de Atlantische oceaan. De vaten werden vorig Jaar ge vonden op een vuilstortplaats bij het Westduitse Bochum. Het chemische afval is ongeveer van dezelfde sa menstelling als de 12.000 vaten cy- aanzouten die kortgeleden bij het Belgische Hannèche werden ontdekt. De grote voorraad cyaanzouten die zich al jarenlang opstapelt bij Ne derlandse bedrijven overweegt men ook in de oceaan te storten. te voeren tegen besluiten of han delingen van hun werkgever(s) die, naar de mening van werkne mers. kennelijk onredelijk zijn. De ondernemingsraad besluit over het instellen van beroep tegen zo'n beslissing of handeling van de di rectie. De ondernemingskamer van het gerechtshof in Amsterdam is de enige instantie die bevoegd is ken nis te nemen van het beroep. De voorzitter de in 1970 ingestelde commissie van voorbereiding van dit advies, prof. mr. W. C. L. van der Grinten, merkte in een toelichting o.m. op dat deze advisering is voort gevloeid uit het in november 1964 door de commissie-Verdam uitge brachte rapport over herziening van het ondernemingsrecht. Op grond van de rapportering van die com missie-Verdam zijn adviezen van de raad uitgebracht over de wetge ving op de gebieden van het enquê terecht, het ondernemingsrecht, de jaarrekening van ondernemingen en de uitbreiding van bevoegdheden van ondernemingsraden. Het advies over een beroepsrecht van werknemers, een zeer omstreden materie, in een logisch sluitstuk van de Wet op de Ondernemingsraden en de medezeggenschapsgedachte die daaraan ten grondslag ligt, aldus prof. Van der Grinten. Hoewel de raad in zijn geheel het eens is over het invoeren van dat beroepsrecht al hebben de werk geversvertegenwoordigers verklaard daar nu niet zo'n behoefte aan te hebben nu het hele bedrijfsleven nog volop bezig is zich aan te passen aan de wetgeving op de andere ge bieden van het ondernemingsrecht zijn er verschillen over o.m. de wij ze van toepassing, de omvang van het gebied, de betaling van de kos ten blijven bestaan. De werkgevers die, naar mr. P. M. van Boven (voorzitter van het Nederlands Christelijk Werkgevers verbond) opmerkte, con amore aan de totstandbrenging van dit beroeps recht hebben meegewerkt, zien als motief voor zo'n nieuw recht meer de vervolmaking van de medezeg genschapsgedachte dan een vergro ting van de rechtsbescherming die h.i. reeds ruim is vastgelegd in an dere wetgeving. NIJMEGEN (ANP) Het groei tempo van de medisch-techni sche macht en de medisch-biologi- sche ontwikkeling doen steeds meer de vraag rijzen of de artsen opge wassen zijn tegen hun macht, of zij wat zij kunnen ook ethlsfh aan kunnen, of zij aan machtsmisbruik zullen kunnen ontkomen. De voorzitter van de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst, dr R. Vermeer, zei dit vandaag op het ledencongres van de maatschappij in Nijmegen. In de toekomst zal deze vraag nog meer gaan klemmen. In dit verband merkte dr. Vermeer op, dat bijvoorbeeld selectie en be ïnvloeding van het menselijk nage slacht beslist niet als een soort science fiction op hun mogelijkhe den en consequenties mogen worden onderschat. Hetzelfde geldt voor le vensverlenging op grote schaal door betere kennis van de verouderings processen en beïnvloeding van de hersenprocessen door psycho-farma- Een „waarde-vrije" beoefening van de medische wetenschap is ondenk baar geworden, aldus dr. Vermeer. Er is een herbezinning nodig gewor den nu door de mechanische macht grenzen dreigen te worden overschre den. Anderzijds is er sprake van medi sche onmacht als het erom gaat, hulp te bieden aan „lijders aan de wel- zijnsnood", aan het steeds toenemend Sterke kwik vervuiling in Eems-Dollard DEN HAAG (ANP) De mosse len in het Eems-Dollardgebied ver tonen een hoger kwikgehalte dan langs de overige Nederlandse kust. In het algemeen is het kwikgehalte in de Nederlandse wateren zeer hoog, vergeleken met de centrale Noortfcee en de Hebriden. Tot deze conclusie komt drs. P de Wolf verbonden aan het centraal la boratorium TNO. Sinds najaar 1970 heeft hij op 42 plaatsen langs de Ne derlandse kust een onderzoek inge steld naar de mate van vervuiling door metalen. Hij heeft hiervoor als proefdier de mossel gebruikt, omdat dit dier op vele plaatsen in grote aantallen gevangen kan worden. Ofschoon de variaties in kwikge halten tamelijk groot zijn en nog niet verklaard kunnen worden, is het wel mogelijk gebleken aldus drs. de Woll met behulp van dit dierlijke meetnet een industriële vervuiling zoals in het Eems-Dollardgebied aan te to- aantal patiënten wier klachten terug te voeren zijn op pscyho-sociale pro blemen. ADVERTENTIE KLOKKEN Friese Staart en Stoeltjes, Zaanse- en Sallanders. Echte antieke Franse en Comtoise klokken, enz. Uw specialist met vak-service v. d. Water Haarlemmerstr. 181 - Lelden Uitgifte nieuwe staatslening met open bedrag DEN HAAG (ANP) De minis ter van Financiën is voornemens over te gaan tot de uitgifte van een 6 3/4 procent 25-Jarlge staatslening tegen een koers van 100 procent. De lening past in het monetaire beleid, gericht op een omvangrijker liquidi teitenbinding, zoals in de miljoenen nota 1973 is uiteengezet, aldus het ministerie. Het bedrag van de lening wordt na sluiting van de Inschrijving vastge steld. Indien op de inschrijvingen ;n redactie wordt toegepast zal de- i systematisch geschieden. Op de lening zal de eerste 10 Jaren geen aflossing plaatsvinden. Daar na, te beginnen op 1 december 1983, zal aflossing geschieden in 15 Jaar lijkse termijnen afwisselend 7 pet, 6 pet en 7 pet per Jaar zodat eiken- male in drie opeenvolgende Jaren 20 pet van de lening wordt afgelost. Vervroegde gedeeltelijke of algehele aflossing in de eerste 10 Jaren niet toegestaan. Nordsee geeft toe: Hilversum 3 populairst HILVERSUM Hilversum m la veruit het populairste postation. Tot die conclusie is nu ook de directie van Radio Noordzee Internationaal gekomen. Een onderzoek dat Noord zee zelf heeft laten instellen naar het luisterbereik van haar zender heeft uitgewezen, dat Hilversum m beide piraten slaat, maar dat Noordzee zelf erin geslaagd is op haar beurt Ra dio Veronica voorbij te streven. ADVERTENTIE Mercedes showt zijn nieuwe S-klasse in Scheveningen Op 13, 14 en 15 oktober wordt in het Kurhaus in Scheveningen het Mercedes-programma geëxpo seerd. Centraal staat Mercedes' opzienbarende nieuwe S-klasse: de 6-cilinders 280 S en 280 SE en de 350 SE met V-8 motor. En vanzelfsprekend staan de ver trouwde modellen voor u klaar. Letterlijk. Want u kunt een proefrit in het type van uw keuze maken. Tijdens de show of na afspraak. De show wordt - in samenwerking met onderstaande dealers - gehouden in het Kurhaus in Scheveningen. Openingstijden: vrijdag 13 oktober van 10.00 - 22.00 uur zaterdag 14 oktober van 10.00 - 22.00 uur zondag 15 oktober van 12.00 - 18.00 uur. AGAM B.V. - Den Haag Automobielbedrijf T. Boer - Den Haag Luyendijk Automobielbedrijf N.V. - De Lier N.V. L.I.A.M. - Leiden Rooyakkers Automobielbedrijf N.V. - Oegstgeest Mercedes-Benz Wie over Mercedes soreekt denkt'aan veiliaheid DEN HAAG (ANP) De her structurering van het weten schappelijk onderwijs (wet- Posthumus) zal een jaar later tot stand kunnen komen dan in het wetsontwerp was voorzien. Mi nister Van Veen van Onderwijs en Wetenschappen heeft dit de Kamer meegedeeld. Hij zal met een wijziging komen, waardoor de datum van toepassing van de nieuwe wettelijke regeling wordt verschoven van 1 september 1973 naar 1 september 1974. Minister Van Veen is hiermee te gemoet gekomen aan de wens van ri»1 vaste kamercommissie voor On- 1 r ''ijs en Wetenschappen en aan de t algemeen levende wens van de onderwijsraad, de academische raad en de universiteiten en hogescholen. Een van de voorwaarden voor toe passing van de herstructurering is, dat een herprogrammering van de onderwijs- en examenprogramma's te voren haar beslag heeft gekregen. Ook al wordt de invoering uitgesteld, dan nog wordt het noodzakelijke pro ces van herprogrammering door tijd nood bedreigd, aldus de minister. Minister Van Veen stelt dat de Wet Herstructurering Wetenschappelijk Onderwijs niet eerder dan in het voorjaar van 1973 door de Kamer kan worden behandeld. HIJ kan de herprogrammering nog niet organi seren. De centrale gedachte, een cur susduur die op externe gronden is bepaald, vond steun bij de meerder heid van de kamercommissie. Minister Van Veen acht dit voorlo pig voldoende om het verantwoord te vinden te gaan overleggen over het instellen van een coördinerende stuurgroep voor de herprogramme ring. De stuurgroep moet zo snel mo gelijk aan het werk, wil er kans zijn dat het wetsontwerp op 1 september 1974 in werking kan treden, aldus de minister. Hij zal de stuurgroep vragen de vierjarige cursusduur tot aan het doctoraal examen als uitgangspunt te nemen, met inachtneming van de mogelijkheid van een eventuele stu dieduur van zes Jaar.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9