ACHTERKLAP ACHTERBAN ZAL BIESHEUVEL MEER HEBBEN GEDAAN DAN SNIEREN JOOP DEN UYL Jtap in de spaarveek even bij ons binnen Bollen exporteren is voor particulier een kwestie van heel en heel veel geduld CATHERINE ANDRIESSEN: 55Frans staat open voor suggesties RaiffeisenbankQBoerenleenbank ZATERDAG 14 OKTOBER 1972 ;er liepen deze week de debat ten in de Tweede Kamer uit op een persoonlijke confrontatie tussen en Den Uyl. Twee vijfti- 5 gers uit het gereformeerde nest die illtiek vér uit elkaar zijn gegroeid. —/Scherper dan wel eens het geval is I geweest stonden zij tegenover el- I kaar. Door Peter Riemersma het slot van zijn beschouwin- vroeg de minister-president ^geen lof, maar een eerlijke en nuchtere beoordeling" van het be- ran zijn kabinet. Biesheuvel bekende dat hij zich had opgewon- ver het voortdurend hameren van Den Uyl op de hiaten in dat beleid. „We hebben toch ook goede» dingen gedaan", riep Biesheuvel smekend. Waarom laat Den Uyl die ongenoemd?" Taak Scherp en snel scheurde de PvdA- voorman het beeld van de man en zijn kabinet die toch het beste met ons voor hebben aan flarden. „U, meneer Biesheuvel noemt de goede dingen op die u heeft gedaan. Me neer Andriessen van de KVP doet dat en meneer Wiegel van de WD. In de oppositie heb ik een anderp taak. Ik moet laten zien hoe een ander beleid eruit kan zien". Wat mismoedig zei Biesheuvel: „Ik denk daar anders over". Twee werelden. Twee politieke op vattingen. Biesheuvel, de man van het harmonie-model. Van het sa men, in eendracht, de schouders onder de problemen zetten. Den Uyl, de man van het conflict-model Van het laten zien van de tegen stellingen in de maatschappij. KVP-fractleleider Andriessen zat op dezelfde lijn als Blesheuvel. Hij verweet Den Uyl „Jaar in Jaar uit stelselmatig ongeveer alles kapot praten wat een ander doet in de politiek. Dat is meer vragen dan kan en minder geven dan moet". Gekwetst slingerde Den Uyl deze cijfers in de ring: de oppositie heeft in het vorige parlementaire jaar 140 moties ingediend; veertien kregen ook steun van regeringspar tijen. Een score van tien procent. Daarentegen steunde de oppositie van de 125 ingediende wetsontwer pen van de regering er 115. Een score van 90 procent. Glashelder Het politieke beeld is glashelder. Den Uyl en zijn geestverwanten van D'66 en PPR gaan alleen de verkiezingen van eind november in en zij komen er ook alleen weer uit. Van een samenwerking in een regering met andere partijen kan niets meer komen. De christen-democratische partijen KVP. ARP en CHU gaan ook alleen de verkiezingen in. Maar de kans Is groot, dat zij er samen met de WD en DS'70 weer uitkomen en vervol gens het beleid van de huidige re gering voortzetten. De WD en DS'70 gaan op hun beurt alleen de verkiezingen in, met het oogmerk er zo sterk mogelijk uit te voorschijn te komen om straks deste meer invloed op dat beleid te hebben. Een opmerking van Aantjes (ARP), dat minderheidskabinetten tot de mogelijkheden gaan behoren, hetzij van de „linkse drie", hetzij van de „christelijke drie" is slechts bedoeld de kiezer in het ongewisse te laten. Hetzelfde geldt voor de uitlating van Andriessen, dat herstel van de oude coalitie „niet de beste oplos sing is" en zelfs „de minst waar schijnlijke". Het zijn rookgordijnen rond de stembus. In die categorie valt ook de onver hoedse aanval van Andriessen op het beleid van de WD-minister Geertsema bij het overleg met de ambtenarenbonden over een hogere eigen bijdrage voor de pensioenpre mie. Al mag men natuurlijk de christen-democratische partijen niet het recht ontzeggen te pogen eigen gezicht van de kiezers te presente- In dit opzicht heeft CHU-liJsttrek- ker Tilanus zich niet onbetuigd ge laten. Hij attaqeerde Biesheuvel voor zijn doen nogal heftig over het eigen risico bij de ziekenfondsen. En zijn woordenwisseling met Wie gel (WD) over het kiesstelsel paste eveneens in die opzet. Tilanus voelt voor een beperkt districtenstelsel. Wiegel liet onomwonden weten te gen elke wijziging in het systeem van de evenredige vertegenwoordi ging te zijn. Tijdens deze algemene beschouwin gen heeft de ARP er misschien spijt van gekregen, dat zij Biesheu vel wederom als lijsttrekker heeft aangewezen. Fractieleider Aantjes was hierdoor gedoemd zich koest te houden. Het eigen gezicht van de ARP zat achter de regeringstafel. En dat gezicht stond vaak knap somber. Biesheuvel wil zijn kabinet en zijn beleid tot inzet van de ver kiezingen maken. Zijn christelijke geestverwanten Tilanus en Andries sen hebben hun best gedaan dat idee de wereld uit te helpen. Dat zal Biesheuvel meer pijn hebben gedaan, dan de snieren van Den Uyl. Den Haag „Na de eerste dag van de Algemene Beschouwingen voelde ik me dood- en doodmoe. Ik had het gevoel of ik zes uur paard had gereden. Mijn dertienjarige zoon reageerde daar schattig op: „Mam, ik wil je morgenochtend niet aan het ontbijt zien", riep hij woensdag. Catherine Andriessen-Ten Holter (41), vrouw van KVP-Tweede Ka merfractieleider en lijsttrekker mr. Frans Andriessen, heeft de Algeme ne Beschouwingen vanuit de voor- zittersloge met intense belangstel ling gevolgd. In KVP-kringen bestaat grote waardering en sympathie voor de wijze waarop zij zich inleeft in het politiek gebeuren. Op het Binnenhof wordt het echtpaar regelmatig hand-in-hand wandelend gesigna leerd. Dat is geen pose, maar een beeld van een zeventienjarig geluk kig huwelijk en dit zonder zoetsap pigheid. Want Catherine heeft het in haar politiek actieve Jaren ook nog wel eens gepresteerd om vrouwelijke te genkandidaten te stellen tegen de kandidatuur van haar man toen hij voor Provinciale Staten te Utrecht op de nominatie stond. Rond die Jaren heeft ze een streep getrokken onder haar eigen politie ke activiteiten. „Het werd te gek. Je struikelde over de Andriessens. Mijn schoonvader was lid van de Tweede Kamer, mijn zwager zat in het kringbestuur en Frans zat toen in de Provinciale Staten. De kinderen werden groter ze heeft er vier in de leeftijd van dertien tot zeventien - red. en hadden mij nodig. Ook al omdat mijn man meer en meer afwezig was". „In hun kleuterjaren kon ik dankzij een goede babysit de deur 's avonds om zeven uur achter me dichttrek ken om naar vergaderingen te gaan Ik was al vrij jong geïntereseerd in politiek en dat was de tijd dat de voorzitter dan opende met: „Me vrouw, mijne heren", want er liepen nog praktisch geen vrouwen rond". „Van discriminatie heb ik nooit iets gemerkt. Integendeel, soms is het griezelig om te constateren dat voor je als vrouw zovele deuren opengaan". „Dat er op het ogenblik zo weinig vrouwen in de Kamer zitten, ligt voor mijn gevoel aan hun weinig politiek geïnteresseerd zijn". „Toen ik Frans leerde kennen had hij binnen de KVP geen bestuurlij ke functie en was hij volop in de woningbouw bezig". Er kwam een tijd dat ze werkelijk thuis nodig was in Bilthoven. Het huishouden alléén is voor haar ech ter nooit genoeg geweest. „In die tijd heb ik een aantal Jaren peda gogie gestudeerd en zodra ik de kans krijg, ga ik dat afmaken. Ik moest stoppen toen mijn man in '67 Tweede Kamerlid werd." Ze kwam deze week naar Den Haag niet alleen om haar eigen man te horen, „maar ik wilde ook het ver haal van Den Uyl en Van Mierlo en van de anderen volgen. Hele maal. Onderbrekingen vind ik niet erg. Wél als het gebeurt om iets kapot te maken. Een interruptie moet gebeuren om iets duidelijker over te laten komen. Catherine Andriessen gelooft dat het koketteren voor de t.v.-camera's dat vooral in de eerste Jaren nogal eens gebeurde, is teruggelopen. „Ik denk dat men er in het parle ment aan gewend is geraakt. Het is nu wat rustiger geworden dan een paar Jaar geleden. Het gevaar van directe t.v.-ultzendingen blijft dat er bij de mensen thuis makkelijk het misverstand kan ontstaan als men de soms praktisch lege banken ziet, dat een Kamerlid maar een lui leventje heeft". Fractie „Men ziet niet die andere kamers waar fractie- of commissievergade ringen bezig zijn. Een tijdlang heb ik alle post en documentatie ver zorgd toen Frans al Kamerlid was. Dat is geen bemoeizucht, maar ik wil weten wat er gaande is en soms kan ik helpen". „Het praten bij de algemene be schouwingen en het schrijven van een speech voor dit doel is iets heel anders dan wat Frans vroeger heeft gedaan. Het is een enorme over schakeling geweest. Vroeger heeft hij ook veel geschreven en gespro ken, maar dat was voornamelijk voor specialisten". „Nu heeft hij zich heel bewust ge realiseerd dat dit bij iedereen moet overkomen. Vorige week zaterdag kon hij er pas voor gaan zitten. Die dag heb ik zeker nog vijftig tele foontjes voor hem gehad, waarbij ik voor sommige hem echt uit zijn verhaal moest halen". Catherine vindt het bijzonder ple zierig dat haar man open staat voor suggesties van het thuisfront. Omgekeerd interesseert hij zich ook voor haar zaken. „Niet de futilitei ten. Wel de grote dingen. Frans heeft bijvoorbeeld een feilloze smaak voor mijn kleding. Dit pak heeft hij zelf uit het rek gehaald en de grote stukken kopen we altijd Als straks in november de verkie zingscampagne begint, zal dit van uit hun huis in Bilthoven gebeuren. „We wonen heerijk centraal en kunnen hiervandaan makkeiyk „uit rukken". Ik verwacht een harde verkiezingsstrijd. Hard is ook niet erg als het maar geen stoten onder de gordel worden en alles fatsoen lijk gaat". Het is niets bijzonders voor mij om mee te gaan, dat deed ik altijd al. Meestal hebben we dan tijd om in de auto op de heen- en terugweg bij te praten. Mijn kinderen zijn geweldig coöperatief, ze zijn gewend aan een werkende moeder. Ze leven erg mee. Af en toe zegt er één: „Pappa werkt hard, verwen hen» eens...". Soms worden we door hen samen uit eten gestuurd". (we zijn zo gemakkelijk dichtbij) sparen doet u bij de Nog enkele dagen. Dan begint de Spaarweek 72 bl] de Raiffeisenbank en de Boerenleenbank. Van 23 oktober tot en met 27 oktober en nog een extra dag op maandag 30 oktober (Wereldspaardag). Goed om eens te overleggen waarvoor u wilt gaan sparen en hoe u uw plannen wilt uitvoeren. „Waar" hoeft geen probleem te zijn. Bij de Raiffeisenbank en de Boerenleenbank hebt u 8 mogelijkheden voor het kiezen. Daar spaart u volgens uw eigen wensen en mogelijkheden. Er zijn 3000 vestigingen in Nederland. Dus altijd wel een bi] u in de buurt. Gemakkelijk als u uw spaarplannen ten uitvoer wilt brengen. de bank voor iedereen 3000 vestigingen Op een mooie zonnige dag ln sep tember kreeg lk een nobel Idee: een pakje bloembollen sturen naar relaties in Frankrijk, ook uit de Eu rogemeenschap. Een doosje vol van die knobbelige vriendjes, die het la ter op een bloeien zouden moeten zetten was gauw gekocht. Er zat al een keurig doosje omheen met lekker makende plaatjes vol geur en kleur. Mooi voor onze nationale publiciteit, gratis van een particulier, die dat nou eens leuk vindt. Een avontuur van Piet Ruivenkamp Daar moet Je niet kinderachtig in zijn: een tientje bloemen en nog eens een handvol guldens, want de PTT spoort zo'n pak niet meer voor een paar dubbeltjes diep Frankrijk in. Een papier eromheen, een touw, het adres erop. Op het postkantoor zei ik achteloos: bloembollen. Had ik mijn kiezen maar op elkaar ge houden. Het gezicht van de employé kreeg iets smartelijks. „Maar dan moet U eerstHij bladerde enige tijd in een dik boek en bracht een dienst voor uitvoercontrole tersprake op de Groot-Hertoginnelaan in Den Haag. Dat ik eerst nog bij een nette fa milie aanbelde, die van mijn bollen niet wilde weten, was natuurlijk mijn fout. Maar de controlemannen schudde even later het hoofd. Heel bereidwillig zochten ze het adres, waar het allemaal wel zou lukken, bij siergewassen, hemelsbreed een kilometertje verder. Nog een geluk, dat dat schap al niet verhuisd was naar Apeldoorn of Spekholzerheide. Op de stoep Op naar de siergewassen. Maar de sierteelters hadden 's ochtends hun wagentjes al op alle voorhanden zijnde parkeerplaatsen neergezet. Op de stoep dan maar even. De portier verwees kwiek naar boven. Daar zat. een man tussen stapels pakken en dossiers iets af te turven. Ook hij keek problematisch. „U had beter." maar Ja ik had dat pak nu eenmaal. „Als U daar even gaat zitten pn hij bewoog zich naar een andere des kundige. elders ln het gebouw. Die kwam er zelf voor kijken, een erg aardige man. Eén van hen zei:„Gis teren was er ook al zo iemand" als was ik een wezen van een andere planeet. Maar hij droeg geen papie ren met zich. Die kwamen van een lieve dame, die er even later bij werd gehaald. Dat wil zeggen een keurig stencil. „Frankrijk is moeilijk," zei den ze „ze willen daar soms erg las tig wezen". Bewijs Het was nog slechts een kwestie van naar Boskoop of Hillegom rei zen. of naar Dronten dan wel het hoofdkantoor van de plantenziekte- kundige dienst ln Wageningen. Ik kon zelf kiezen. Daar zou ik zeker pakje open. pakje dicht het bewijs kunnen krijgen, dat mijn bolletjes zo gezond waren als vissen. Ik sputter de en zei nog zo iets als „door veel hoepels springen". Vragen om een stempeltje op mijn pakket, een heel kleintje maar. leek mij kinderach tig. Naar Boskoop dan maar? En dan nog even Inklaren op het postkan toor. pakkeje open pakketje dicht? Ik zie die tulpen nog niet bloeien in de Jura. Ik plant ze gewoon in mijn eigen tuin!

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7