Bekokstoving bij woningbouwverenigingen Lezers schrijven LEIDEN VROEGER EN NU (42) leidse jolitici »oven? mderste- iTtKDAG 14 OKTOBER 1972 ti ft- LEIDEN IDEN „Alles moet onder- feboven om Leiden werkelijk hulp t kunnen bieden. Daarom moe- in de Leidenaars bij de komende Jjerkiezingen voor de Tweede Ka- jner in plaats van de lijsttrekker „hun" partij de man stemmen jjie onderop de lijst staat". Op de- i«c H wijze wil een actiegroep die ln jet leven is geroepen door Plan- 1 floordman Vervoorn in Den Haag m massaal protest laten horen gen het „vergeten" van Leiden. JJjnet name de zwakke buurten in f. ,eiden, door het Rijk. Men wil rooral een fikse uitbreiding van de Joor het Rijk verstrekte toelage, lpjvee! meer aandacht voor onder- rijszakcn in de „moeilijke" wij len er- voor de woningproblemen b die buurten. dit artikel de reacties van leiders tl leden van de diverse partijen iut b de raad. Alleen D'66 ontbreekt. omdat beide raadsleden niet be- gp, tikbaar waren. D'66 maakt ecb- iui u deel w monde va RONNY VINK/BERT VAM DOMMELEN Krankzinnig „Een krankzinnige omdraalerij". Is het oordeel van PAK-fractielei- der In 't Veld. „Als Je vindt, dat de regering het niet goed heeft ge daan, zul Je moeten stemmen op de progressieve drie, PvdA. D'66 en PPR. Dan kun Je een ander beleid verwachten. Of de mensen niet denken dat het allemaal één pot nat is, die politieke partijen? Als dat zo is kan dat twee oorzaken heb ben: de mensen verdiepen zich niet voldoende in wat er politiek ge beurt. of wij laten niet duidelijk ge noeg merken dat wij een ander be leid voorstaan. Voor de komende verkiezingen zullen wij daar o.m. door huisbezoeken, het nodige aan gaan doen. Maar deze actie lijkt mij waanzin". Geweldige grap „Ik vind het wel ludiek, een ge weldige grap", aldus WD-fractie- voorzitter De Jong. De gevolgen kan ik zo op het eerste gezicht niet overzien, maar als manier om de aandacht te vestigen op de Leidse problemen lijkt het me zo gek nog niet. Er zal echter wel enige be kendheid aan de zaak worden ge geven". Hij heeft echter wel een paar be denkingen: „Het lijkt me zinnigei om in plaats van de onderste kan didaten de Leidse te nemen. Die onderste mensen zijn vaak niet be schikbaar voor de Kamer. Je frus treert op deze manier een beetje het kiessysteem. Maar veel gevol gen zal de actie niet hebben, zelfs al steunt heel Leiden hun. Ik zal me er niet tegen verzetten." Weinig heil Mevrouw Geelkerken (prot. christ.) ziet weinig heil in de actie. „In de praktijk heeft het geen enkel gevolg. Op deze manier zul len we geen enkele indruk maken. Wie zien namelijk die stemmen op de ondersten? De Leidse tellers, en een paar ambtenaren in Den Haag die met steekproeven moeten na gaan of er in Leiden goed geteld is. Ik kan wel begrijpen dat men de regering wil wijzen op de pro blemen, maar om dat te berei ken lijkt een demonstratie op het Binnenhof mij de aangewezen ma nier. Daar kun je de politici benaderen, hoewel zij er ook niet zo veel aan kunnen doen. Maar deze actie, ik geloof niet dat h et zin heeft". Positieve actie Herman Amptmeijer (PSP) gnif felt eerst, vindt het een grappige gedachte en gelooft, dat, als de hele bevolking meewerkt, de actie voor de grote partijen zeker gevolgen zal hebben. „Ik ben er sterk voor dat er eens iets anders dan lijsttrekkers in de kamer komen, maar het lijkt me niet zinvol om de onderste van We laten de aan het woord zijnde Leidse politici een rondedansje maken, maar echt ondersteboven gaat niemand. V.l.n.rDe Jong, Cornelissens, In 't Veld, mevr. Geelkerken, Ampt meijer, Zunderman en me vrouw v. d. Blom. de lijst te stemmen. Het is slim mer de lijsten na te vlooien en dan voor iedere lijst iemand aan te wij zen die het beter zal doen dan de bovenste. Op zichzelf is deze manier van stemmen al protest genoeg. Ieder een weet hoe die lijsten worden samengesteld: een paar kopstukken bovenaan en de rest wordt opge vuld met rommel: een paar dure namen om de lijst aanzien te ge ven. Ik vind de actie wel positief omdat het beter is dan de men sen te vragen uit protest niet to stemmen". begin van deze eeuw ontstaan. Het is een internationaal probleem dat je met zo'n actie echt niet ver helpt!". Grote nonsens Communiste mevrouw Van der Blom-Vijlbrief roept verontwaar digd uit dat dit een helemaal on juiste zaak is. „De partijen stellen him lijsten op via ledenvergaderin gen. Daar wordt, mét de nodige in spraak, de Juiste mens op de juis te plaats gezet. Wij zullen aan deze aotie zeker niet meedoen. De doel- bstelling van de Communisti sche Partij is Juist, de onderste laag naar boven halen. Wij me nen dat we de juiste mensen heb ben op de Juiste plaats en deze ae- tie vind ik grote nonsens". ,,7, Duidelijk nee Als kleuters J Zunderman (DS-70)„Als Je op deze manier wil stemmen moet Je maar communist worden. Ik voel er niets voor, ik kan nog wel hon derd kreten verzinnen zoals ze daar worden geslaakt. Op die manier protesteren kleuters die him zin niet krijgen. Als je van al die ac ties leest ga Je gewoon op Je hoofd lopen. Als je echt alles onderste boven wilt gooien moet Je met een echte revolutie komen, niet met 'n stembiljet. Je kunt toch de regering de schuld niet gevan de situatie zoals d!ie nu ligt. Die is in het „Nee", zegt KVP-er Cornelissens heel duidelijk tegen de actie. „Na tuurlijk sta ik met hart en ziel achter pogingen om invloed uit te oefenen in het belang van Lei den. In principe ben ik voor acties Maar tegen „onderste boven" heb ik toch wel bezwaren. Het zou na melijk kunnen gebeuren dat er ca pabele mensen uit de Kamer plaats zouden moeten maken voor men sen die veel minder in hun mars hebben. Een partij doet er per slot van rekening toch moeite voor om de beste figuren hoog op de lijst te krijgen. r Terwijl de winkeliers van de Haarlemmerstraat proberen een fors bedrag op tafel te krijgen om het bedrag, dat de gemeen te beschikbaar heeft, aan te vullen voor het maken van een echte promenade, lijkt heidens eerste wandelstraat op één stuk al op een echte promenade. Er zijn sierlaniaarns geko men bij de oversteek in de Mare, die de straat bij avond een heel ander beeld geven. (Foto Jan Holvast) Overgenomen ADVERTENTIE Inter-top in de Herenstraat gevestigde bureau Verzekeringen Inter-Top met ingang van 11 okto ber overgenomen. Bij Inter-Top HERENSTR.AAT 60 worden verzorging van admini- L^IDEN. Tel. 34533 stratles en het assurantiegedeelte verzekeringen, gewoon voortgezet. Anno 1972. Zo begint een com- lentaar op de voorpagina van dit Yn ad van maandag J.l. Een aan- acht tegen woonsituaties anno jet W2, gecreëerd door het gemeen- 11 beleid rondom de tragedie van mensenlevens (vader en kind) in Rijnstraat. Vanzelfsprekend it het wijkcomité "Plan-Noord" ihter deze bèrichtgeving en hoopt it veel lezers (essen) het mét ons liezen hebben. s de achtergrond dat men- zo'n situatie terecht komen i) Zogenaamde woningnood) De in, die dit stukje lezen, begrij- wel wat ermee bedoeld wordt. Enige tijd geleden schreven wij corruptie en discriminatie bij loningbouwvereniging „Ons Be- n ook over het toewijzings- eleid van de gemeente Leiden at 'n aanfluiting voor die demo- ie is. Dit wordt bevestigd door recent interview met de heer treefland, directeur van de Ge- eentelijke Woningstichting in de gjeidse Courant. N.l. het navolgen- Inderdaad. woningbouwvereni- ;en discrimineren bepaalde ersonen bij de woningtoewijzing daar worden wij dagelijks mee iconfronteerd. Er bestaat vriend- politiek. Daarom is de woning- lichting opgericht. Het is wel frappant, dat door on- actie het bestuur van "Ons Be lang" op springen staat, en al eni- ge bestuursleden zó in het nauw zijn gedreven, dat ze het zekere voor het onzekere hebben geno men. en bedankt hebben. Onze be wijzen waren overstelpend en wij vinden dat leden van andere wo ningbouwverenigingen zo'n zelfde actie moeten voeren om een recht vaardiger verdeling van woningen in de toekomst veilig te stellen. Ook ambtenaren hebben samen met het bestuur van "Ons Belang" meegewerkt aan dit soort zaken. Het gaat om een bekokstoving van de samenvoeging van het repara- tiewerk en -onderhoud van "Ons Doel" en "Ons Belang". Dit is in het nadeel van de bewoners van "Ons Belang", want ze worden niet geholpen in tegenstelling met die van "Ons Doel". De voorzitter van de ene vereniging is een zwa ger van de andere voorzitter en ook nog ambtenaar van stadsont wikkeling. Daar zit de bekoksto ving. Betrokken is voorts een amb tenaar, die met doorstroming en aanverwante zaken te maken heeft. Nog iets: een derde bij "Ons Be lang" betrokken ambtenaar heeft op onfaire wijze een prachtig heel huis in de Kersenstraat gekregen Het is belachelijk om het college te horen zeggen: wij mogen de wet niet ondermijnen of overtreden. Dit college bepaalt het beleid. Het kijkt met een scheef oog naar actiegroepen en verklaart, dat de ambtenaren zulke brave, eerlijke en hardwerkende mensen zijn. Namens het wijkcomité Plan Noord. L. CAVé Van Hogendorpstraat 30 Leiden Zwembad- jubileum De gemeente Voorschoten willen we feliciteren met a.s. bouw van een open- en overdekte zwemin richting. Waarschijnlijk zal 1 Fe bruari van het volgende Jaar de eerste paal de grond ingaan. De kosten van het complex zijn ge raamd op 5,3 miljoen gulden. Het vermoedelijke exploitatietekort zal rond de 290.000 gulden liggen. Waar blijft de gemeente Leiden? Dit jaar vieren we het 25-jarig bestaan van de zwembadplannen makers. 25 Jaar van gezwets, ge leuter. verschuilen achter Jan. Piet of Klaas. Afschuiven naar „Den Haag". Bouwen uit een schouw- burgpot, gronden reserveren en weer niet beschikbaar hebben, schetstekenineen maken, kiften over onbenulligheden. Een zwem badnota laten opstellen door afd. onderwijs en bureau sociografie, die dan uiteindelijk toch de ge meenteraad niet zal bereiken. Nieuwe nota's maken, nieuwe be dragen voteren, nieuwe vergade ringen over lapjes grond, nog meer wethouders, ambtenaren, commis sies en politieke partijen die zich bezig houden met de bouw van een zwembad. Voor de restauratie van een aftandse schouwburg, die van ellende op instorten staat, wil men een bedrag van 6,3 miljoen gulden welk bedrag door diverse verho gingen in de bouw tot 7,6 miljoen is opgelopen, voteren. Directeur Hans van Dam van de Leidse Schouwburg juicht, alleen in Bris tol en München zijn nog zulke theaters. Het zal een unicum in de wereld worden. Wij, zwemmers, gunnen het theaterpubliek deze buitenkans. Wat ook een unicum in Leiden en de wereld is, dat onze stad met 100.000 inwoners, waarvan 20.000 inwoners hun vuile pin een teiltje moeten wassen, naar een oude verbouwde, aftandse kerk moeten gaan óm een keertje te zwemmen. Belachelijk, schandalig. onver antwoord en spotten met de Volks gezondheid dat is het optreden van voorgaande en huidige bestuurders van de gemeente Leiden. Wanneer zullen de ogen van on ze „vroede" vaderen eens open gaan? Wij zijn benieuwd. A. V. D. BERG Secr. Leidse Watervrienden Naar Elisabeth Brandweercommandant Broes- hart zegt in het Leidsch Dagblad van 11 oktober: Ik hoop nog eens naar een ander gebouw te kunnen gaan, omdat het te klein is, en verkeerstechnisch slecht en onvol doende is. Zou het mogelijk zijn, wanneer het St. Elisabeth zieken huis. verhuist naar Leider dorp. daarheen brandweer, politie en E.H.B.O. te laten verhuizen? W. JANSSEN Utrechtseveer 33A Leiden. Release Aan het ingezonden stuk van me vrouw E. van Zegveld in het Leidsch Dagblad van 11 okto ber zou ik gaarne het een en an der toevoegen. Wat deze mevrouw schrijft kan ik uit ervaring ten volle onderstre pen. Inderdaad. Release onttrekt minderjarige personen aan de ouderlijke macht, hetgeen volgens de wet strafbaar is. Als Je bij deze instelling verhaal komt halen weet niemand ergens van. Een paar duf fe Juffen staan Je te woord maar resultaten boek Je niet, de persoon in kwestie is al weggemoffeld. Bij de politie dezelfde klacht, we staan machteloos, als we al eens wat doen krijgen we de burgerij op ons nek. Mooie toestanden. Uit gesprekken, die ik over dit onderwerp met politie heb ge had is duidelijk naar voren ge komen dat de magistraten van goede wille zijn, maar zoals ge zegd een bepaalde categorie van ons volk schijnt deze mensen over één kam te scheren met de zo ge hate S.S. uit de oorlogsjaren. Re sultaten, op alle fronten tegenwer king. Dat dit in onze welvaart staat anno 1972 allemaal getole reerd word is mij een raadsel. En hoe 't mogelijk is dat genoem de instelling nog subsidie ontvangt voor de sinistere werkzaamheden kan er bij mij ook niet in. Want houd mij ten goede, als de Jonge ren werkelijk open zouden zijn, het leefklimaat in t eigen gezin niet zouden verpesten, ouders vaak slapeloze nachten zouden bezorgen, zie daar instellingen als Release zouden geen bestaan hebben. Verder moet mij nog van 't hart dat 't er bij mij niet in kan dat per- ^sonen van om de 20 Jaar waar deze instelling zo rijk mee ge zegend is, de psychologen uit kun nen hangen. Ze barsten zelf van de problemen, hoe kunnen dergelij ke figuren iemand met raad en daad bijstaan? Rest mij nog dit, kunnen de panden waar Release blijkbaar zo welwillend aan geholpen wordt niet beter opgeknapt worden voor de nog steeds door de woningnood voor de nog steeds door de woningnood getergde Jonge paren, die graag wil len trouwen en die wel wat anders te doen hebben dan die lieden die instellingen als Release eto. be volken. L. GIJSMAN Parelstraat 8 Leiden. 5 de Witte Singel vond men toen blekerijen, waarvan onlangs de is verdwenen (wasserij fonk). Het bedrijf moest verdwij- ien om straks plaats te maken voor de universitaire uitbreiding. De foto brengt één van de toegangs wegen tot de stad: het Noordeinde in Na de stadsuitbreiding van 1389 werd in deze omgeving even buiten de Witte Poort een gasthuis gebouwd, dat weer in 1562 werd afge broken De Witte Poort werd in 1863 gesloopt. Op de plaats waar eens een brug wachter shuisje stond is in later jaren een borstbeeld van Rembrandt, die tn deze omgeving (Weddesteeg) werd ge boren, geplaatst. Ook de Rembrandt- sfiraat herinnert nog aan deze meester van het palet. Nog duidelijk te her kennen op de foto is het herenhuis waarin thans (nog steeds, men denkt aan nieuwbouwde Eerste Leidsche Schoolvereeniging is gevestigd. Een vereniging, die ook al weer de halve eeuw is gepasseerd. Het stoomtrammet je, dat vanuit het Noordeinde, in de richting ,J)e Vink" vertrok het huidige café- restaurant ligt nog steeds op Voor- schotens gebied passeerde toen da gelijks al puffend en bellend de Haag- brug, die tn later jaren (foto Jan Hol vast) is verbreed en gemoderniseerd. Verdwenen uit dez omgeving is ook het water van de Rijn en Schiekade. Wat er Tcwam, dat is het gebouw van de huidige lagere technische school (in de volksmond Ambachts school) en om dicht bij huis te blijven het gebouw van het Leidsch Dagblad, dat in de jaren 1916-1917 naar een ontwerp van architect W. M. Dudok werd gebouwd en thans een flinke uitbreiding heeft ondergaan. Zoals op vele punten in de stad, heeft ook het verkeer in deze omge ving flink van zich doen spreken. De landelijke rust heeft plaats gemaakt voor een intensief verkeer. SAM PLATTEEL

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3