Kerkehout ontsluiten oplossing van woningnood in Wassenaar agenda RAADSLID SCHUYER: Witte-Poort- Stenen spraken op Duivenvoorde OPHALEN VAN GROFVUIL I Overlegorgaan Voorschotenaren namen initiatief Bouw recreatiebad kan gaan beginnen Geslaagden in burgerlijke en utiliteitsbouw Vluchtpoging in Oeganda: 35 doden ZATERDAG 14 OKTOBER J Het klinkt misschien een beetje gek, maar niettemin is het een feit: het villadorp Wassenaar, woonplaats van Nederlands meest welgestelden, heeft te kampen met een woningnood, die in verhouding minstens zo ernstig is als die van Den Haag. Maar dat is dan wel woningnood voor de aanzienlijk minder welgestelde Wassenaarse ingezete nen. Want die bestaan ook. De Leidse raad,, zo vaak verdeeld, heeft zich onlangs eenstemmig ge schaard achter het idee om op korte termijn een opvangcentrum voor daklozen te stichten in de Witte Poortkazerne aan het Noord einde. Die eensgezindheid dreigt nu verstoord te worden bij het uit werken van de plannen. PvdA-raadslid Van Peype heeft zich van de week namens het PAK af gezet tegen de wijze van beleids voorbereiding van wethouder mevr. Den Haan van CRM. Hij had er bezwaar tegen, dat een informele bijeenkomst van raadsleden en ambtenaren werd gehouden, waar in een kolonel van het Leger des Heils een uiteenzetting gaf. Het Leger des Heils is ingeschakeld om eventueel het beheer van het centrum op zich te nemen onder het oog van een begeleidingscom missie met werkgroepen. De wet houder ziet in deze oplossing een mogelijkheid om snel te handelen nu haar pogingen om op korte ter mijn een plaatselijke stichting van de grond te krijgen zijn mislukt. Van Peype heeft niets tegen het Le ger des Heils, maar hij wil méér informatie dan tot nu toe is ge geven. Ook anderen moeten z.i. worden ingeschakeld. Het centrum moet niet in handen komen van één instelling, omdat de opzet dan maar gedeeltelijk zal slagen. Het PAK gaat nu proberen mensen te vinden om toch een stichting van de grond te krijgen. Van Peype: „Het PAK staat nog steeds achter het plan, maar de beleidsvoorbe reiding moet worden gewijzigd wil len wij er onze steun aan blijven geven". Het is te betreuren, dat er strubbe lingen zijn of dreigen. Gegeven is gewoon, dat Leiden een opvang centrum moet krijgen. O.a. is dat noodzakelijk om het probleem van de Witte Singel-panden op te los ten. In deze panden, die de univer siteit wil afbreken, zitten nog steeds een twintig Jongeren zonder dak boven het hoofd. Release, dat zich het lot van deze reeds sterk ingekrompen groep aantrekt, ziet op dit moment in het hele Witte Poort-plan geen op lossing de Witte-Singeljongeren- Release wil een andere oplos sing voor deze groep, maar ove rigens wel meepraten over het Witte Poort-plan. Daarvoor kreeg het deze week in de informele en besloten bijeenkomst in het stad huis geen gelegenheid. HANS MELKERT VOORSCHOTEN In kasteel Duivenvoorde te Voorschoten was de Marotzaal tot edlaatste plaats be zet tijdens een voordracht door Jan Veelo over „Als op Duivenvoorde de stenen spreken". Aan de hand van een groot aantal mooie dia's werd een aardig beeld geschetst over de geschiedenis van hst kasteel. Vanaf 1650 kwamen er verre families uit de oude doos, te beginnen bij Jacob van Jacoba met hun 14 kinderen en tenslotte de freule Schimmelpenninck van der Oye, die, hoewel kinderloos, toch zorgde dat het kasteel voor het na geslacht bewaard bleef door het in een stichting onder te brengen. In een voordracht werd ook op humoristische wijze aandacht besteed aan de kleding en de soms hoge en Ingewikkelde pruiken. Medewerking werd verleend door de fluitiste Ellen Mac Gillavry, die oude muziekfragmenten speelde. De samenstelling en regie berustte bij Frans van Marsbergen. Een enkel cijfertje: bij de laatste straatweg afgesneden van het ande telling van de woningbehoefte in Wassenaar werden 850 woningzoe kenden geregistreerd. En ongeveer tweederde van dat aantal gaf te kennen een huur te kunnen beta len, die een bedrag van 150 per maand niet te boven gaat. Er moet dus gebouwd worden in Wassenaar. En liefst zo goedkoop mogelijk. Dus in de woningwetsec tor. Al is ook in die zwaar gesubsi dieerde sector allang niet meer te bouwen voor prijzen, die huren be neden de 150 per maand mogelijk maken. Maar daar is dan met het middel van de individuele huursub sidie wel iets aan te doen. Maar wéar in Wassenaar bouw Je volkswoningen? Dat Is in deze def tige gemeente altijd een heet han gijzer geweest. Zeker niet in de van rijkdom stralende villaparken of landgoederen. Natuurlijk niet. En de wat eenvoudiger uitbreiding, die Wassenaar in noordelijke richting- heeft tot stand gebracht heeft vrij wel alle voor woningbouw in aan merking komende ruimte opgeslokt. Op één hoekje na: het meest noor delijke puntje, vlak onder het vlieg veld Valkenburg. Daar. het gebied heet Hoge Klei, heeft het gemeen tebestuur nog ruimte gevonden voor enkele honderden woningen. Maar tot een financieel interessante oplossing kon men er niet geraken. De grond is nu nog bloembollen- grond en die is zeer kostbaar. Wan neer, zo luidt het plan, er gebouwd zal worden in een verhouding van 40 woningwet, 30 premiebouw en 30 particuliere (dus heel dure) bouw, blijft er tooh nog een nadelig exploitatiesaldo van 3,5 mil joen over. Wanneer er uitsluitend in de woningwetsector zou worden gebouwd wordt dat tekort zelfs ƒ6 miljoen. Verkeerde kant ,We kijken naar de verkeerde kant', zegt Wassenaars gemeenteraadslid E. H. Schuyer van de combinatie 'open appèl (D'66, PvdA en Onge- bondenen). ,We moeten naar het armetierige wijkje Kerkehout kij ken. Daar moeten een paar honderd woningen een stimulans geven aaD dit wijkje, dat te klein is om er de meest elementaire voorzieningen als scholen en winkels en zo te kunnen hebben'. Ja en óók dat klinkt vreemd als we het over het ideale woonoord Wassenaar hebben er bestóót in dat dorp een armetierig wijkje. Kerkehout. Door de drukke Rijks- re Wassenaar, veel te klein om leefbaar te kunnen zijn. Het gemeentebestuur heeft nooit iets gevoeld voor vergroting van Kerkehout. Het ligt te geïsoleerd, dus moet Je er niet nog meer men sen laten wonen, is de redenering, maai- omdat het te klein is voor wijkvoorzieningen, blijft het op die wijze armetierig voor de mensen, die er al zijn. Ontsluiten Schuyer wil Kerkehout dan ook niet alleen groter maken, maar hei ook ontsluiten. Door het een weg verbinding te geven met Mariahoe- ve. En zelfs ook een HTM-verbin- ding met Den Haag. Een railverbin ding. die eventueel zelfs tot aan de dierentuin zou kunnen worden doorgetrokken. Weg- en railverbindingen zouden, zegt Schuyer, het natuurgebied tus sen Wassenaar en Den Haag van zelfsprekend niet moeten aantasten. Maar daar zullen, meent hij, oplos singen voor gevonden kunnen wor den. En met die tramverbinding zou meteen het verlies van de gele tram (waarover Wassenaar nog altijd treurt) goedgemaakt worden. Het is een financieel haalbaar plan, zegt Schuyer. Voor hetzelfde geld bouw je in Kerkehout meer wonin gen dan in de Hoge Klei. Vandaar dat hij ook ernstige kritiek heeft op het onlangs verschenen structuur plan van Wassenaar, waarin met geen enkel woord over Kerkehout wordt gerept. Ziet hij als vertegenwoordiger van een zo kleine raadsfractie te genover de in Wassenaar zo grote VVD- en confessionele blokken een schijn van kans in zijn plan? ,We moeten het proberen. En ik hoop, dat er in agglomeratieverband wat instemming voor te vinden is', zegt hij voorzichtig. Een agglomeratiezaak ls het in feite ook. Want de grond voor woning bouw in de agglomeratie die nog schreeuwt om duizenden woningen is vrijwel op. Zaterdag Sociëteit Trejl ners iiiMml1 nj~ 912 uur nam. Oegstgeeat (Geversatraat 66) ciëteit voor kamerbewoners en leenetaanden 8 uur nam. Doopsgezinde kerk Zevendedag* adventisten bijbelstudie 10 uur m prediking 11 uur roorm. Schaakzolder (Morsweg 1 Jeugdschaaksoclëtelt 25.30 uur Bij molen De Valk Posteefdn 25 uur nam. Oegstgeest Gemeenteoentrun» ha'i dag. 10 uur voorm. St. Agne6gebouw (EiJmerspoeljA i hnt Rotterdam Zondag Oegstgeest (Groene Kerk)' dagmidiaagconcert 4 uur nam. Middelweg 19c Lelde Poppenthi 2.30 uur nam. Ant. Clubhuis Dansen 8-11 Te Breestraat 19 Sociëteit T. wel (voor kamerbewoners en ii 111 ■taanden) 9-12 uur nam ra Oegstgeest (Geversstraat j. ciëteit voor kamerbewoners en c ataanden 1 uur voorm.-2 uur n«n V 8-12 uur nam. Leiderdorp Wllhelmlnastraat Gespreksavond Baha'l 8.15 uur Sfceenschuur 6 Kerk van de hr der laatste dagen 10.30 en 5 uur:if. Rijnlandelyceum (Apollolaan Gem. voor oorspronkelijk christen D' afd. Oegstgeest. Spr. evang. N. U Brugge 7.30 uur nam. Hoge woerd 175 Jehova getuigen Veatestraat 39/40 Jehova getuig* uur voorm. en 3 uur nam. Oude Rijn 3 Pinkstergemeentt f dhr. The Sian King 3 uur nam. Kreatief Sentrum Breestra«t j Blues-session 812 uur nam. LEIDEN De afdeling Leiden van de Diabetes Vereniging Nederland vierde gisteravond in grote Burchtzaal haar zilveren jubileum. Het feest, dat werd opgeluisterd door de muziek- en zangverenigingen „Sempre Avanti" en Jong en Jolig", werd een groot succes. Vooral de grote verloting van artikelen, die door diverse firma's en bedrijven beschikbaar waren gesteld, sloeg in. De Diabetes Vereniging Nederland, waarvan de afdeling Leiden één van de grootste afdelingen is, houdt zich vooral bezig met het geven van voorlichting aan suikerzieken, over medische problemen, belastingen, diëten etc. Op de foto v.l.n.r.: mevrouw Van Klaveren, de heer Boer- ma, mevrouw Van Kapel, voorzitter A. v. d. Velden, penningmeester A. v. d. Leek en mej. Bos, het bestuur van de afdeling Leiden, dat wordt gefeliciteerd door de leden. (Foto Jan Holvast) Voorschoten Vrijdag, de dertien de, moet voor de Stichting Recrea tiebad Voorschoten 'n geluksdag wor den. De Stichting is niet bijgelovig en daarom gebeurde de officiële overhandiging van de plannenvoor de bouw van een recreatiebad in het restaurant van de sporthal "De Vliethorst". Wethouder P. S. Pels aanvaardde namens het college van B en W, de tekeningen en luisterde naar de uiteenzetting van voorzitter A. Eveleens. Vier Jaar geleden rijpte bij een aan tal burgers het plan om te gaan ijve ren voor de bouw van een eigen zwembad. Met groot enthousiasme ging men aan het werk, de burgerij leent, voor het project van ruim f 5.— miljoen de grond in. Het nieuwe zwembad in Voorschoten zal een zgn. dubbelbad worden. De open zweminrichting, waarvan het zwemwater verwarmd kan worden bestaat uit een diep bassin van 17 x 25 m; een half diep bassin van 20 x 50 m. en een kleuterbal van 250 m2. De overdekte inrichting bestaat uit: een diep bassin van 12.5 x 25 m. en een instructiebassin van 12,5 x 10 m. In totaal een wateroppervlakte van 2,112,5 meter. De overdekte inrich ting en de kleedaccommodaties voor het open bad zullen op een niveau van 1 tot 1,5 m. boven het maaiveld worden gebouwd. Het recreatiebad is geprojecteerd in bracht ruim 50.000,-- bijeen en jAdegeest achter de Richard Wagner- binnenkort kan de eerste paal. mits laan en gaat een geheel vormen met de gemeenteraad goedkeuring ver- het nieuwe sportveldencomplex. MAANDAG Herensingel (van Medusastraat tot Lage Rijndijk), Hambroeklaan. Koollaan, Celebesslraat. Decima- straat, Sieboldstraat, Floresstraat, Bloemstraat, Formosastraat, Bor neostraat, Driftstraat, Lombokstraat, Javastraat, Medusastraat, Park straat, Kooipark, Atjehstraat (van Kooilaan tot Sumatrastraat). Am- bonstraat, Madoerastraat. Lage Rijndijk, Voorstraat, Sumatra straat, Atjehstraat (van Sumatra straat tot Soembastraat) Soemba- straat, Balistraat. Timorstraa/t, de Ringkade, Bonairestraot. Aruba- BENTHUIZEN Opperwacht- straat, Surinamestraat, Antillen- meester van de Rijkspolitie in Bent- j straat, Curacaostraat. St. Maarten huizen V. H. J. Dusink, die met in- straat, St. Eustatiusstraat. Saba- gang van 1 november is benoemd tot1 straat, Bankastraat, Bilitonstraat, groepscommandant van de Oegst- j Kooihof geester Rijkspolitie, zal op 27 okto- dinsdag ber afscheid nemen van Benthuizen Jacq Urlusplantsoen, A. Noorde- Dat gebeurt om half zeven s avonds wierlaan c schuytlaan. Diepen- brocklaan, Joh. Verhulstraat. Ri chard Holstraat, Obrechtstraat, Chruchilllaan, Willem Pijperstraat, Peter van Anrooystraat. Joh. Wage- naarlaan. Valeriusstraat. Van Blan kenburgstraat, Julius Röntgen straal Mozartstraat, Bernard Sweersstraat, Sweelincklaan Eduard van Beinumstraat, Brlicknerstraat, Debussystraat, Ravelstraat, Chopin- straat, Moesorgskistraat, Caesar Franckstraat. Verdistraat. Schubertlaan, Mahlerstraat, Handel- straat, Beethovenlaan. Vivaldistraat, Bachstraat, Corellistraat Toscanini- laan, Berliozpad, Rossinistraat, i het gemeentehuis. LEIDEN De burgemeesters Gal las van Alphen aan den Rijn en Van der Have van Leiderdorp hebben gisteravond in de Leidse Stadsge hoorzaal de einddiploma's burgerlijke en utiliteitsbouw uitgereikt aan 36 mensen, die in Leiden een kader- en ondernemersopleiding voor het bouw bedrijf hebben gevolgd. De geslaagden zijn: A. J. M. Aker boom, Ter Aar; H. J. Akerboom, Ter Aar; P. A. M. Barten. Leidschendam P. Beekman. Leiden; C. E F. de Boer Hazerswoude; J. A. de Boer, Hazers- woude; J. H. F. v. d Bongaardt, Box tel m. lof; L. J. v. d. Boog, Wassenaar C. G Boon. Voorschoten; J. P Boon, Voorschoten: A. J. de Bruin, Bode graven; C Bruijnes, Alphen aan den Rijn; A. J van Dijk, Leiden; P. W. C. Geest, Ter Aar; A. H. G v. d. Ham. Wassenaar; G. C. Heemskerk, Roe lof arendsveen; R. T. van Heij, Alphen aan den Rijn; H. van Keppel, Wassenaar; A P M. Koenen. Leiden; P Kort. Rijnsburg; G Kreuger, Lei den; E. H T M. van Luiing, Spaarn- dam; J. G. M. Matze, Leerdam: P. H. van der Meer, Hoogmade gem. Woubrugge: K. Meijvogel, Katwijk a. d. Rijn; H. P. Noordermeer, Lei den; J. R. van Oosten, Leiderdorp; K. Paap, Katwijk; L Plomp, Bode graven; A. Pos. Benthuizen; H. G. Rademaker, Alphen aan den Rijn; T J. C Remmersweal Wassenaar; G. Sogt. Leiden; J G M van Steijn. Leiden; J. Varkevisser, Katwijk aan I Zee; J. J. L. van Kesteren, Leider- I dorp. Mendelssohnkade. Wag- nerplein, Brahmslaan, Tsjaikowski- kade, Sibeliusstraat. Bartokstraat, Kennedylaan, Max Regerlaan. J Haydnlaan, Apollolaan, Smétana- straat, Paganinilaan, Scarlattistraat. Griegstraat, Donizetti laan, Bizetpad. DONDERDAG Paramaribostraat, Corantijnstraat, W de Zwijgerlaan, Abr. Crijnssen- straat, Van Riebeeckhof. J. P Coenhof, Pieter Bothstraat. Stuyve- santhof. Alb. Agnesstraat, Ch. de Bourbonhof. Jul. van Stolberghof, Anna van Burenhof, Marnixstraat (van W. de Zwijgerlaan tot Volk stuinen). Zwarte Pad en Merenwijk Herensingel (van Medusastraat tot Julianastraat), Julianstraat. Julia- nakade, Sophiastraat. Anna Paulow- nastraat. Alexanderstraat, Prinsen- senstraat, Oranjestraat. Lusthof laan, Dillenburgerstraat, Nassau- straat, Mecklenburgerstraat. Os- en Paardelaan. Bernhardkad Marijke- straat, Margrietstraat, Irenestraat, Bernhardstraat, Beatrixstraat. VRIJDAG Haagweg, Rijndijk, Dijkhofl&an, Valkenburgseweg, Da Costastraat, Klikspaanweg, De Genestetstraat, Nic. Beetsstraat. Potgieterlaan. Tol lensstraat, Schimmelstraat, Olt- mansstraat. Hasebroekstraat, Bor- gerstraat, de Lennepstraat. ten Ka- testraat, Toussaintkade. Staringka de. Kneppelhoutstraat. Multatulistraat, Fred, van Eedenlaan. Lod. van Deysselstraat, A. Verweystraat. Jacq Perkstraat. H. Gorterstraat. L. Cou perusstraat, Hoflaan, Willem Kloos- laan. Boshof, Duinhof, Meerhof. Akkerhof, Weidehof. Telderskade. Mulderstraat, Gerrit Kasteinstraat, Segaarstraat, van Diemeistraat. Rooseveltstraat. LISSE De stichting „Bollen streek Overlegorgaan Vakcentraien" (BOV) is gisteravond een feit ge worden. In dit BOV hebben zitting afgevaardigden uit Hillegom,, Lisse. Sassenheim, Warmond, Voorhout, Noordwijk en Noordwijkerhout. Het initiatief tot vorming van deze stich ting is uitgegaan van het Samen- werkings Orgaan Vakcentralen (SVO) in Lisse. Animator in deze zaak is J. H. Salman, van Lisse. De drie districtsbestuurders van de Vakcentralen NKV, NW en CNV, die de stichting hebben begeleid, waren dankbaar, dat gisteravond eenparig tot dit besluit gekomen kon worden en dat er een grote opkomst was uit bijna alle plaatsen. Uit de afgevaardigden werd een bestuur ge kozen en uit het bestuur een dage lijks bestuur. Hierin hebben zitting; A. van Duyn, Noordwijk, voorzitter; M. A. Groeneboom, Warmond, secre taris; W. Geurta. Voorhout, penning meester. Maandag Stadhui» (kamer 3). Spreefcuw i Burgerlijk Pensioenfonds 2.30—4.: on namiddag. Museum voor Volkenkunde. K P. H. Pott over ,.De Borobudui ii Midden Java. 8 uur nam. Stadhui» Gemeenteraad 7.30 uk Doktersdiensten Leiden Tot zaterdagmorgen uur raadplege men de eigen huj daarna tot zondagnacht twaalf u, de Oegstgeest Dokter E. W. P. van cheren, Oranjelaan 29 tel 52130 (i zuster L. de Bruyne-Fontein, m fendreef 27 Leiderdorp tel 31483,: 54500) Voorschoten Dokter F. Swen, 1 seweg 20 tel. 2356 (wijkverpleginf sondheidscentrum, Wljngaardenk Leiderdorp dokter Ouwerkerk 1 dompstraat 10 tel 44844 (wljkzuk - van Meurs, Snouck Hurgronje 9a Lelden tel 34112. Warmond Dokter kamp, Dorpsstraat 45, telef. 2 (wijkzuster S. Posthuma, Kageft plein 308 Sassenheim. Tel. 11 sb Apothekers De avond- nacht- «n aondagsd wordt waargenomen door theek Reyst Steenstraat 35 en theek Voorschoten Leldseweg 66, )S-dienst 303-Telefonische Hulpdienst ,01710)—25202 Vooi alle die U) dikheden verkeren berelkbaau werkdag van acht uur o m tol uur v m doorlopend in net weekt K dwz van vrijdag acht uur n.B Tiaanaae acht uur vjn. Release Hulpverleningsdienst Relaese: we Rijn 20a, tel. 24555 Maandaj vrijdag 20-22 uur; dinsdag t.m. derdag ook 16-18 uur. Gezinsverzorging Aanvragen hulp bejaarden en durlg zieken en gezinsverzorging) singel 8 tel. 24800 9-10 uur KAMPALA (AP) Een Oegundese militaire woordvoerder in Kampala heeft bekendgemaaktdat 35 geuril- leros, die in september tijdens de in val uit Tanzanië gevangen genomen werden, zijn gedood tijdens een op stand in een legerkamp in het noord-westen van Oeganda. HU zei. dat zeven of meer gevan genen wisten te ontkomen. Een van deze vluchtelingen was de oud-mi nister van Voorlichting in de rege ring van ex-president Obote, Alex Ojera. De woerdvoerder het incident zich voordeed 50 gevangenen in het Kifaroe een kampbewaker digden en verwondden. Acht vangenen werden later weer pakt De regeringsrad lo te heeft de bevolking helpen bU het zoeken naar de telingen. Verondersteld wordt vluchtpoging vrijdagavond k nomen. Mevrouw H. JHeetwinkel-Post uit de Smaragdlaan gaal vijf dagen naar Parijs. Dat was hoofdprijs van een foto-icedstrijd van het Leids City Centrumdie mevrouw Heetwinkel in een puzzelwedstrljd. Op de foto (Jan Holvast) een nog beduusde familie Heetwinkel.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 2