ULDER VOELT ZICH KL THUIS BIJ AJAX Feyenoord port supporters per advertentie op APPÏE HAPPiE De twee rijksten Ildiiiuim- BlfViw Zwarf ROEMENEN EN AMERIKANEN GELIJK IN DC-EINDSTRIJD Rodenburg - D.R.L. ^TERDAG 14 OKTOBER 1972 [Mulder blijft vaag over tal van •werpen. Zo ook over de toe- iet voetballen. „Wat 7 Qroot doet voor Ajax, spreekt [Vel aan. Ik zou het dan meer opsporen van talentvolle Jon- J willen zoeken. Er zijn zoveel voetballertjes in de vierde I in de onderafdelingen. Als ,pen er nog wel vijftig rond ,>derland. Ik ben ervan over ig dat die zó meekunnen in de Uvisie. Ze denken maar. dat die zo groot is. Maar dat Kfemaal niet waar. Het voetbal ÏWW was niks anders dan bij jerlecht. De trainers doen het dikwijls verkeerd. Na één Teen slechte wedstrijd zetten ze I jongen hup aan de kant. Ze n meer geduld hebben". Jan Mulder over de Belgen: „Die gaan er vreselijk tegenaan. Dat 6taat helemaal vast. Die zien op te gen het Nederlandse voetbal en zul len daarom niets schuwen. Belgen zijn in hun spel ruiger, onbesuisder. Er bestaan geen fatsoensnormen meer. Dat zit diep in de mentaliteit. Natrappen is niets bijzonders. Dat wordt toch afgedaan met een vrije trap". Over de Nederlandse scheidsrech ters: „Die vallen me wat tegen". Over de competitie: „AJax heeft iets meer klasse en kwaliteit. Maar Feyenoord zit ook niet zonder. Meer dan genoeg om het lang uit te hou den tegen AJax. De onderlinge strijd duurt dan ook langer dan in het vorige seizoen". Jan Mulder (links) op het bcmkje naast Johan Cruijff. Het tweetal wordt beschouwt als de rijkste voetballers van Neder and met Cruijff als de koplo- 5USSUM Die morgen demonteert een militaire deskun- p in de nabijheid een roestige brisantbom, die in de oorlog igsrde zijn vernielzucht uit te blazen. Jan Mulder (27) heeft tgens de voorschriften de ramen van zijn woning opengezet, dat niet, bij een onverhoopte ontploffing, de ruiten in de ners versplinteren. Maar er schudt géén klap door de om ring. Het oude tuig is na het sluimerend bestaan voorgoed kracht. )e tosstand is wel bijzonder toepasselijk. Maanden leefde jouqMulder (psychisch) bovenop een bom. (Die nu ook levens ei lijkt). Een defect in de rechterknie, de clou in tal van Rot- damse grappen, stelde het debuut in Ajax-1 maar uit. In die J was hij voor de buitenwereld de knorrige, gesloten Gronin- Hij isoleerde zich ter zelfverdediging bewust van de itjes en de roddels waarin hij door het wisselvallige publiek idjjHls een (prijzige) miskoop was afgedaan. „Wat had ik? Vocht de knie. Hoe dat daar kwam, moet je mij niet vragen. Het s% helemaal over. (Hij klopt het af op het hout van de kast). V dat heb ik een paar maanden gelden ook al eens gezegd". systematische keuring bij de •medici eindigde destijds toch TjVl in een verontruste diagnose het knietje van Jan Mulder, Kt na een verkeerde beweging iTken vriendenwedstrijd van An- "Ijecht te Eupen. Hij knapte ook idig op. Tot hij tien dagen voor tamp in Hoogeveen bij zijn er, al stoeiend met zijn zonen, dat scharnier verdraaide. Rot- im huichelde mee te leven met tegenspoed. Mulder: „Maar is maar goed, dat het me niet Ij€e Feyenoorder is overkomen. Dan tffi Brox wat te verduren gehad". die verzuimde op de broeierige in juli met Jan Mulder even de secretaris van Anderlecht jden om het door beide partij - a beklonken contract met de ekening van het handelsobject „ad te verklaren. De Brusselse kon zodoende, terwijl de loord-manager verguld terug le, de overeenkomst ontduiken, dacht toen. ik ben nu van loord. Maar de secretaris van ot rlecht zei door de telefoon, dat dl overeenkomst met Feyenoord om het lijf had. Wanneer met mij langs Anderlecht was had het Feyenoord nooit kunnen beduvelen." teleurstelling en afgunst, die triken uit de Kuip, mengde zich ntt verhaal, dat Feyenoord hem al jaar eerder niet moest vanwege itte (linker) knie. Hem zou toen kb een gezondheidsbriefje verzocht. Jer wil die episode eigenlijk meer terugdraaien. Kan zich itory wel voorstellen van de erdammers, om er zich achter leschermen. „Maar het grenst laster. Er is nooit over zo'n 'Je of wat dan ook gesproken, als ze bedenkingen hadden, bellen ze mij dan op de ingsdag van de transferperiode bet strand in Nice? Of ze nog met me konden komen? Ik n. dat Kostedde toen niet door- i jaar :k kalkt er een brede lijn onder ld£ fc Ajacied, voor vijf jaar, waar- Feyenoord niet meer aan de aal zijn. Het boeit hem even- oog welke hoogte aan bankbil- Anderlecht op zijn lege opstapelde. Weet wel, dat dl- H eur Vandenstock de onderling sproken zes ton tweevoudig en t «Hjk zelfs drievoudig opschroef- Waarop AJax koeltjes bedankte het smakelijke diner. Later het, dat hij voor 1,3 miljoen vergeven. Maar AJax, soms met onbetrouwbaar in zijn be- P Igeving, erzekerde, dat de om lager reikte. Mulder zelf de eigenwaarde niet, zegt hij eelt ook niet steeds te blikken het prijskaartje. Hij lijkt her- en dat intrigeert hem meei het voorgaande. Rolink: „Hij is bemaal van af. Er was een lr- "e binnen in het gewricht, wat abnormale vochtontwikkeling •orzaakte. In de volksmond sot men zoiets een waterknie". Kovacs moet nu de beschikbare aanwinst in de voorhoede onder brengen. „Bij Anderlecht stond ik acht jaar centrumspits. Het is klaar, dat die plaats mijn voorkeur heeft. Maar ik ben niet vastgebak ken aan dat midden. Het is niet zo, dat als ik op rechts of links loop, -iedereen zich afvraagt wat die vent daar eigenlijk doet. Brekamp en Van Koeten bijvoorbeeld zie ik nog niet slagen als rechtsbuiten. Dat zijn typisch aan een plaats gebon den spelers. Dat ben ik niet. Zoals ik er ook niet van overtuigd ben, dat ik een koele afmaker ben. Gerd Müller schopt er van de tien kan- sèn negen in. Ik hooguit zeven van de tien." ADVERTENTIE ondag a.s. 2.30 uur n.m. Terrein aan Oegstgeesterweg Waardering Cruijffs waardering: „Hij kan enorm schieten, met beide benen. Hij heeft daarbij een opvallende koptechniek. En is nog een goede voetballer ook. Je zou kunnen zeg gen, dat wij zo'n type niet hadden". Kovacs is zonder die aanbeveling van de aanvoerder toch wel genood zaakt Muider zoveel mogelijk ten gelde te maken in de ploeg. De simpelste ingreep is Swart op te of feren. Maar Nederlands oudste rechtsbuiten blijkt nog van gewicht voor de balans in het elftal. „Ik kan heel goed met hem opschieten. Hij verwijt mij niets. Swart is erg eerzuchtig. Hij heeft een stuk of wat kwaliteiten, die niet gauw ver slijten. Zijn geweldige schot, zijn redelijke kop zijn lange pass, zijn grote dosis routine. En hij kan goaltjes stelen". 'Andere oplossingen om Mulder ln te passen, zijn de achteruitgang van Cruijff Kovacs knutselt evenwel niet graag aan het middenveld of Cruijff tijdelijk voor Keizer, zoals zondag na het omdraaien. Drie jaar terug raakte Mulder, in de interland tegen Engeland, klem tussen het koningsaoppel van Ajax. „Dat is veranderd. Ik nad de in druk, dat het tegen Telstar uitste kend liep. Ik ga trouwens goed om met Cruijff". Wiens vertakte in vloed hem bekend voorkomt. Ander lecht benutte ook de uitlatingen van Pol van Himst. Er is, volgens Mulder, nog een ge lijkenis met de Brusselse club. „Ajax heeft ook een alles of niets mentaliteit. Thuis tegen Benfica (1—0) had het veel peoh. Toch liet het niet de kop hangen, ging het door tot het einde. Feyenoord heeft daarvoor niet de spelers, mist daar toe het avontuurlijke in het spel. In België is dat hetzelfde verschil tus sen Anderlecht en Standard". Botste Bij Anderlecht botste hij met Kess-' Ier, die zijn disciplinetheorie almaar niet moderniseert. Kovacs past ln dat opzicht in een commando-loze maatschappij. Mulder wil niet alles kwijt over hem. „Een eerlijke man. En de geschikte persoon voor Ajax. Een soho^1 meesterachtig figuur zou niet gaan, met die moeilijke karak ters. In het begin van het seizoen was zijn aanpak te slap. Dat vond hij zelf ook. Sinds twee weken heeft hij de zaak flink verzwaard, vooral op dinsdag en donderdag. Die laatste dag moeten wij heuvel op, heuvel af in het Amsterdamse Bos. Persoonlijk heb ik zoiets nodig. Ik móet afzien". Hoewel zijn ge wicht zelfs in de zomervakantie niet verschuift: tachtig kilo, bij een lengte van 1.80 meter. De straffere training vresnelt het Inhalen van de conditie. Straks op 1 novpmber is die wel voldoende van volume om een verkiezing voor Tegen FC Groningen speelde Jan Mulder (rechts) zijn eerste (halve) wedstrijd voor Ajax. de interland tegenNoorwegen te bil lijken. Aan de rechterzijde heeft hij amper concurrentie. Swarts bijstand was éénmalig, Wery is door Happels reorganisatie tot rechtsback onmo gelijk geworden. Beiden missen zo doende een hap uit de met weelde rig vlees bedekte kluif van 65.000 gulden. Mulder: „Dat iz zo'n bela chelijk getal. Als wij alles winnen, steken we maximaal 20.000 gulden in onze zak. Natuurlijk, want van die veelgenoemde 65.000 gulden gaat 75 procent naar de belasting. En niemand praat tegenwoordig toch over wat-ie bruto verdient. De Bel gen zullen heus niet veel minder dan die 20.000 gulden van ons pak ken". Alleen al om dit rekensommetje zou hij in de smaak vallen bij Cruijff Die op de laatste centrale training in Zeist nog eens terugkwam op de reclame-inbreng van 20.000 gulden I op dat totaal van 65.000 gulden. Die morgen prees hij in de kranten het voordeel aan van twee costuums te gelijk bij een opkomend modebe- drijf. „En dat doe ik voor heel wat meer dan 20.000 gulden". Cruijff is dan ook vermoedelijk al miljonair. Hoewel Mulder nauwelijks over geld (spreek uit: poen) rept, is hij van wege zijn Belgische jaren vrijwel zeker de op één na rijkste voetbal ler vanNederland. Uniek verschijnsel: Feyenoord heeft een advertentie ge plaatst om de Rotterdammers en andere Feyenoorders uit de om liggende steden en dorpen op te porren de eerste wedstrijd thuis tegen OFK Beograd te bezoeken. Een uniek verschijnsel, want nog maar een paar Jaar geleden zou het gerucht alleen al dat enkele Feyenoordspelers van plan waren in gestrekte draf, maar wel ln hun colbertcostuum, eenmaal heen en weer over de middenlijn te lo pen, de Kuip hebben doen volstro men. Door Nico Scheepmaker BOEKAREST De droef van achter zijn snor de wereld inkijken de tennisveteraan Ion Tiriac heeft voor eenmaal zijn humeurige rijk getalenteerde jongere landgenoot Ilie Nastase (kampioen van Amerika) in de schaduw gesteld. Op de eerste dag van de Davisbekerfinale in het Progesul-stadion, waar zesduizend Roemenen voor een kokend sfeertje zorgden, verloor Nastase in drie (9—11, 2—6, 3—6) van Wim- bledonkampioen Stan Smith. Maar voor wie gedacht mocht hebben dat Amerika hiermee voor het zesde achtereenvolgende Jaar het bezit van de „sla-schaal" zowat had veilig ge steld, vergiste zich in Tiriac. In een slopende vier uur durende vijfsetter versloeg de Roemeense nummer twee Daviscupdebutant Tom Gor man (4—6, 2—6, 6—4. 6—3, 6—2). waardoor het dubbelspel Nastase/Ti- riac-Smith/Eric van Dillen van van daag wel eens de sleutelpartij van de ontmoeting kan worden. De openongspartij NastaseSmith had voor de Roemeen de revanche voor de finale van Wimbledon moe ten worden. Zover kwam het niet. Smith paste zich gemakkelijk aan bij de trage banen en scoorde vele pun ten met zijn geplaatste cross-volleys. Het tweede enkelspel tussen Ti riac en Gorman dreigde door de fluitconcerten en het boe-geroep van duizenden van meet af aan te ont aarden in een chaos. Het Roemeense publiek juichte Gorman's missers toe en floot de lijnrechters uit, die be slissingen tegen Tiriac durfden te nemen. In deze zenuwen-oorlog ging Tom Gorman uiteindelijk ten onder. Nadat hij zich schijnbaar onaan gedaan door de eerste twee sets had geslagen, begon hij eenvoudige smashes te missen. De returns, die eerder een superieur wapen van hem waren geweest, gingen in het net. De partij werd meermalen onderbroken omdat beide spelers zich uitgebreid met de wedstrijdleiding bemoeiden en enkele malen leek het erop dat de partij zou worden gestaakt. Ik begrijp die angst voor een half leeg stadion trouwens niet, of laat ik liever zeggen: ik begrijp niet, waarom de Rotterdammers min der belangstelling voor die wed strijd zouden hebben, want ten eerste is Feyenoord de beste club van Nederland (zie de ranglijst, en raadpleeg ook de laatste uitslag van Feyenoord-Ajax) dientenge volge is Feyenoord ook de beste club van de wereld en omstreken, terwijl anderzijds de tegenstander, OFK Beograd, allerminst onder schat dient te worden. „Ofke," zoals de club in Belgradose volksmond genoemd wordt (wat je zou kunnen vergelijken met de uitspraak „Pusve" voor PSV), staat momenteel derde in de Joe goslavische competitie, achter Crve- na Zveda (Rode Ster) van aan voerder Djajic, en Zjeleznicar maar ruim voor het door Velibor Vasovic getrainde Partizan. Het Joegoslavische voetbal is hoogst wisselvallig, zoals de laatste uitsla gen van het nationale elftal wel bewijzen (31 nederlaag tegen Italië, maar 11 in Londen tegen Engeland, waarbij Engeland „ge zwijnd" heeft), maar de Joegosla- ven Djajic en doelman Maric maak ten in het Europese elftal, dat met 0—2 van Zuid-Amerika verloor, toch een uitstekende indruk. Bo vendien telt Ofk Beograd zelf en kele uitstekende internationals in linksback Stepanovic en linksbui ten Petkovic, terwijl middenvoor Santrac als Joegoslavie's topsco rer geldt. Boekhouder Feyenoord zal het ook daarom niet gemakkelijk krijgen, omdat het Joegoslavische voetbal momenteel erg vechtlustig is, om het zo maar eens voorzichtig uit te drukken. Het voetbal wordt er harder en harder, de incidenten zijn niet van de lucht, met als „hoogtepunt" twee weken geleden de wedstrijd in Tuzla tussen Sloboda en Sara- jevoo, waarbij oud-international Musemic voor de achtste keer ln twee Jaar van het veld werd ge stuurd (dat moet toch wel bijna een wereldrecord zijn). Met hem werden nog drie andere spelers in deze wedstrijd naar de kleedka mer verwezen. yersohillende sportdagbladen (want Joegoslavië met zijn 17 miljoen inwoners kan het zich veroorloven er een sportdag op na te houden) gebruikten voor die tumultueuze wedstrijd het aardige woord „Ras- homon" de titel van de beroemde Japanse film die in het Servo- Kroatisch is overgenomen als men wil aangeven dat er sprake is van een „strijd met verschillende ge zichtspunten". Beide clubs en de spelers van beide clubs gaven uiteraard elkaar en ook nog eens de scheidsrechter en het publiek de schuld. \ls deze incidentenrijke wedstrijd nu nog op zichzelf stond, was het nog tot daar aan toe, maar ook andere clubs maken zich aan die spelver- groving schuldig .Ik bedoel maar: Feyenoord hoeft niet te verwach ten dat Ofk Beograd gemakkelijk kan worden opgerold omdat er todh maar sprake is van een stel letje half-amateurs, die zich zullen laten overdonderen door de fysie ke overmacht van de Feyenoor ders. Ik ben er van overtuigd dat Feyenoord beide wedstrijden wint, zowel in Rotterdam als in Belgra do, maar Ik ben er ook wel bijna zeker van, dat het slopende wed strijden zullen worden, waafbij de kans groot is dat Feyenoords pro fessionele hardheid niet zal wor den voorafgegaan, maar wel zal worden beantwoord door Ofk'a ve nijnige charges. Feyenoord zou er mijns inziens het verstandigst aan doen, niet vanaf het beginsignaal meteen de ge bruikelijke, ook door Ajax toege paste, professionele Intimidatie- politiek te volgen, waarbij de Rot terdammers hun directe tegen standers meteen even „hun plaats wijzen", "hun tanden laten zien", of „laten weten wie ze zijn", of welke andere eufemistische om schrijvingen daarvoor nog meer in zwang zijn. Als Feyenoord zo begint, wordt het een chaotische wedstrijd, een rotzooitje, met de kans dat de betere toch nog het onderspit delft. Doet Feyenoord het kalm aan, zoals het dat zo goed kan, als een pietepeuterige boekhouder zijn overdosis aan kwaliteit ten toon spreidend, dan wordt Ofk Beograd geleidelijk aan naar een onvermijdelijke neder laag gespeeld en is er geen vuiltje aan de lucht. Denk ik. Staken Overigens is het misschien wel aar dig even te melden, in ho- arre de Joegoslaven nu eig°nliik oro- fessional zijn. Joegoslavië's be roemdste voetballer, Dragan D1a- Jic, die zoals gezegd ook ln het Europese elftal speelde en de laat ste Jaren een vaste keus is voor dat soort elftallen, schijnt officieel 12 miljoen oude dinars per Jaar te verdienen. Dat komt neer op 24.000 gulden, wat voor een Joego slaaf een heel aardig bedrag is, maar in vergelijking met wat bij voorbeeld Cruyff per Jaar verdient natuurlijk een habbekrats is. Ik betwijfel dan ook sterk dat het bij die 24.000 gulden blijft, ook al zijn de reclamemogelijkheden in Joe- slavie veel kleiner dan in Neder land. Daar staat echter tegenover dat er in een land als Joegoslavië makkelijker met allerlei privileges geritseld kan worden, dus reden tot ontsteld medelijden met Djajic is er zeker niet. Ik heb ook nog enkele andere cij fers. De spelers van Sloboda uit Tltovo Uzice, een ander en lager Sloboda dus dan dat van het „ras- homoon" in Tuzla) zij vorige maand in staking gegaan uit onte vredenheid over hun betaling. Slo boda speelt ln de tweede liga-oost. Er zijn zo vier tweede liga's onder de eerste liga die uit achttien clubs bestaat. Welnu, die tweede liga-spelers kregen per maand 800, 700 of 600 nieuwe dinars (160, 140 of 120 gulden), afhankelijk van de categorie waarin zij geplaatst waren, als „kostgeld" zoals dat genoemd wordt, en zij wilden dat verhoogd zien met 200 dinar ofte wel 40 gulden. Het bestuur van Sloboda wilde voor gewonnen wedstrijden, mits Slobo da promoveert (en daar is weinig kans op .gezien de elfde plaats op de ranglijst) 1300 dinar per wed strijd betalen ofte wel 260 gulden. De spelers wilden dat verhoogd zien tot 300 gulden. De premie voor een gewonnen wedstrijd kon volgens het bestuur 160 gulden be dragen als er niet gepromoveerd wordt, de spelers wilden 200 gul den. De voorzitter van Sloboda merkte over deze eisen op: „In september hebben we elf wedstrij den gespeeld, die slechts vijf pun ten opleverden. Daarvoor ontvan gen de spelers alles bij elkaar 3200 dinar (640 gulden) per per soon. en zij eisen daarvoor nu 780 gulden. Dat verdien ik als voorzit ter van de districtsrechtbank niet eens, evenmin trouwens als een in genieur bij de kopermijnen". ADVERTENTIE Zondag 2.30 uur DE COMPETITIEWEDSTRIJD SPORTPARK NOORD.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 13