.President Allende van Chili voor grote problemen Geen enkele tegenstand voor Heath' politiek Nasa-Esro dringende een zaak Radiostations tot nader order onder toezicht Samen op reis? Neem een MeerNlan's Kaart! Geld nodig? Binnen'n paar dagen geregeld-met een persoonlijke lening van de NMB Twee jaar geeist in danszaal-tragedie in vogelvlucht in vogelvlucht Dagje vrij? Maak'n NS-Snïppertrip SANTIAGO (EFE) De Chileense regering heeft de uitzendingen van alle radio- itations in het land „tot nader order" onder toezicht gesteld. De presidentiële persdienst maakte dit bekend nadat de directeuren van de radiostations ontvangen waren door generaal Hector Bravo, die krachtens de bepalingen van de noodtoestand bevelhebber is in het gebied van de hoofdstad Santiago. EATERPAG 14 OKTOBER 1972 BUITENLAND Portugezen vallen Senegal binnen DAKAR (AFP) Portugese pant- ori Krwagens zijn uit Guinee-Bissao op a Benegalees grondgebied doorgedron- gen waar zij een militaire post heb ben aangevallen, zo heeft het Sene galese ministerie van Defensie be- dgemaakt. Daarbij was een Se- alese officier gedood en een sol daat gewond. Volgens het communiqué konden de direct in het geweer gekomen Se- UI negalese troepen de aanvallers te rugslaan. Over de verliezen aan Por tugese zijde werd niets meegedeeld. Het grensincident deed zich het departement Velingara. Noorse formateur geslaagd OSLO (Reuter) Formateur Lars Korvald Noorse regering te formeren. Zij be lli !taat uit leden van drie niet-socia- ■^hstische partijen: de Christelijke Volkspartij, de Agrarische Centrum partij en een aniti-EEG-vleugel van Liberale Party. Corvald kreeg de farmatieopdracht lat vorige week de socialistische boij regering - Br atteli aftrad wegens de het referendum toetreding van Noorwegen tot de EG, welke door een meerderheid in de Noren werd afgewezen. De verdeling van de ministers- ntdzetels .Dg ADVERTENTIE Voordelig samen een dag door Nederland reizen, ongeacht de afstand, kost voor 2 personen f35.- 3 personen f 40.- 4 personen f45.- 5 personen f50.- le Klas 50% meer. 2 Kinderen van 4 t/m 9 jaar gelden als 1 persoon. Geldig: maandag t/m donderdag vanaf 9 uur 's morgens, vrijdag in 't geheel niet, zaterdag en zondag onbeperkt. Eén van de reisgenoten moet een NS-identiteitsbewijs of een pasfoto meebrengen. voordelig uit met NS De generaal deelde hun mee dat de programma's gewoon zouden kun nen worden voortgezet mits men zioh onthield van alarmerende be richten. De avond tevoren had president Allende in een bewogen radio-toe spraak de bevolking opgeroepen tot bezinning op de ernst van de huidige situatie. Aanleiding tot deze oproep vormde de maandag by het wegver voer uitgebroken staking die met name de bevoorrading van de hoofd stad dreigt te ontwrichten. Volgens Allende is het duidelyk „dat bepaalde groeperingen van de oppositie aan sturen op een confrontatie tussen de Chilenen onderling". Hy drukte zyn aanhangers op het hart geen enkel initiatief te nemen dat op een pro vocatie zou kunnen ïyken en dus byv. niet over te gaan tot illegale Solidariteit hebben de voornaamste werkgeversbonden van Chili voor vrijdag een algemene staking afge kondigd uit solidariteit met de sta kende particuliere vervoersonderne mingen. In Santiago wordt ze al gevoeld. Er is reeds een tekort aan vers voed sel, melk en benzine. De pompsta tions hebben opdracht gekregen voorrang te geven aan ziekenauto's, brandweerwagens, de politie en voer tuigen van het leger. Gisteren waren er veel minder taxi's op straat. Of dit het gevolg was van een sympathiestaking of het gebrek aan benzine is niet bekend. ADVERTENTIE Een persoonlijke lening Is tegenwoordig een gewone zaak. Het is een moderne manier om wensen of noodzakelijke voorzieningen in het privé vlak te verwezenlijken. De NMB maakt 't niet moeilijker dan 't Is. Geen onnodige formaliteiten. Een persoonlijk gesprek waarbij in overleg met u het benodigde bedrag wordt vastgesteld evenals de maandelijkse aflossingstermijnen. En bovendien: gunstige voorwaarden. Een lening van ƒ2000,- kunt u bijvoorbeeld terugbetalen in 18 termijnen van 129,50, Een bedrag van ƒ3500,- in 24 keer 171,50. Rente en kosten zijn daar al bij inbegrepen. Stap eens binnen voor meer inlichtingen. Nederlandsclie Middenstandsbank Brand kostte 146 jongelui het leven President Allende van Chili GEEN REFERENDUM OVER EEG BLACKPOOL (DPA/Reuter) Een belangrijke rol van het Europese parlement, de grootst mogelijke overeenstemming op het terrein van de buitenlandse politiek en een bevordering van de regionale industrie waren gisteren in het Europa-debat de belangrijkste verlangens van het congres van de Britse Con servatieve partij, dat deze week in Blackpool wordt gehouden. Talryke gedelegeerden spraken hun voorkeur uit voor een recht streekse verkiezing van de afgevaar digden van het Europese parlement om daardoor een zichtbare democra tische controle op de instellingen van de Europese gemeenschap te verkry- gen. Minister van Buitenlandse Zaken sir Alec Douglas-Home sloot zich in zyn toespraak by dit verlangen aan, maar hy pleitte ervoor de Britse af gevaardigden in Straatsburg de tyd te geven ervaring op te doen alvo rens de regering in Londen wyzi- gingsvoorstellen doet. By de debatten ontmoette de Europese politiek van de regering- Heath nauwelyks enige tegenstand. Een resolutie, waarin het congres de toetreding van Engeland tot de EEG ondersteunt en de regering wordt aangespoord tot „positieve initiatie ven binnen de gemeenschappelyke markt", werd met zeer grote meer derheid aangenomen. Het congres wordt vandaag met een toespraak van premier Heath besloten. Sir Alec voelde niets voor een re ferendum over de Britse toetreding, zoals sommige Conservatieve tegen standers van het EEG lidmaatschap voorstelden. Onze grondwet kent geen referen dum, de regering is niet van plan het in te voeren en dat is dat, zei de minister. WENEN (AFP/DPA) „Wij hebben aan de Europeanen ge vraagd ons vóór het einde van deze maand antwoord te geven op de vraag of ze al dan niet willen deelnemen aan de ruimte vaartprojecten die na de Apolloreeks komen". Dit verklaarde gisteren op het 23ste interntionale lucht- en ruimtevaartcon gres in Wenen, Dale Myers, adjunct-directeur van de NASA, het Amerikaanse bureau voor de lucht- en ruimtevaart. Myers herinnerde eraan dat toopa was uitgenodigd een orbi tal ruimtelaboratorium dat naar de i >arde teruggehaald kan worden, te bouwen. De kosten van dit project *orden begroot op 250 miljoen dollar. Myers voorspelde dat er goed kopere ruim te vluchten zouden ko- tocn en dat de recrirteringseisen voor bejaarde astronauten minder hoog fcuden worden Groot concentratievermogen en ®elle reactie zullen vereist blyven voor astronauten die ruimtevaar tui sen besturen maar van bemannings kden die tydens die vlucht experl- ®enten uitvoeren zal minder geëist *orden. Him gezondheid moet uiter aard niets te wensen overlaten De goedkopere projecten komen voor wat de Verenigde Staten be treft na beëindiging van het Apol- loproject in december, zei hy. ROME (AP) De voormalige Ar- gentynse president Juan Peron heeft in een vanavond voor de televisie uitgezonden vraagesprek gezegd dat hy verwacht „binnen enkele dagen" naar Argentinië terug te keren. Peron, die nu 77 jaar is, zei tegen de correspondent van de Italiaanse Radio en Telvisie (RAI) in Madrid dat er gevaar voor een burgeroorlog bestaat in Argentinië als gevolg van de .gewelddadige onderdrukking door de militaire dictatuur". Hy hoopte dat de Labour party, te genstandster van toetreding op de door de conservatieven bedongen voorwaarden, een aantal vooraan staande functionarissen zal aanwy- zen om Engeland in het Europese parlement te vertegenwoordigen. Gevreesd wordt nameiyk dat de stroming in de Labour party die de Europese instellingen wil boycotten de overhand zal krygen. Lord Carrington, minister van De fensie, pleitte voor een sterkere Europese samenwerking op militair terrein.. Het is weinig zinvol, zei hy dat Engeland en West-Duitsland te- gelyk verschillende typen tanks, de Chieftain en de Leopard, maken. By zyn jongste bezoek aan Bonn had Lord Carrington voor dit standpunt volledig begrip gevonden. Men gaat nu gemeenschappelyk een tank fa briceren. De minister sprak de overtuiging uit dat Europa eens een eigen atoom- strydmacht zal hebben. Dat moest naar zyn mening echter niet een verzwakking van het bondgenoot schap met de Verenigde Staten tot gevolg hebben. Drinkwatertekort dreigt in België BRUSSEL (GPD) België wordt tegen 1980 bedreigd door een per manent drinkwatertekort. Deskun digen hebben berekend, dat tegen die tijd 785 miljoen kubieke meter grondwater per jaar voor de drink watervoorziening nodig is, terwijl er ln totaal niet meer dan 900 miljoen kubieke meter per Jaar beschikbaar is. Het oppervlaktewater van stro men en rivieren wordt steeds min der bruikbaar om eventuele tekorten aan te vullen vanwege een toene mende en verregaande vervuiling die zulke vormen heeft aangenomen dat het water zelfs voor de industrie niet meer ongezuiverd bruikbaar is. De grootste vervuiling wordt gecon stateerd bij de in het noorden gele gen delen van de rivieren de Sambre en de Maas. Gevreesd wordt dat ook in het zuiden, waar tot nu toe het oppervlaktewater nog wel voor ver werking tot drinkwater geschikt zou zijn, op den duur de vervuiling zal toenemen. LYON (AFP) In het proces in Lyon naar aanleiding van de brand die in november 1970 de „Cinq- sept"-danszaal van St. Laurent-du- Pont in as legde, waarby 146 jonge lui om het leven kwamen, is giste ren het requisitoir gehouden. Tegen Gilbert Bas (mede-eigenaar van de dancing) werd twee jaar gevange nisstraf geëist. Respectieveiyk vier en zes maanden luidde de eis tegen Marcel en Joseph Winfles (verwar mingsinstallateurs), 20.000 francs boete tegen Albert Moskovits (leve rancier van decor-onderdelen van plastic) en „een zeer matige straf" tegen Pierre Perrin, de burgemeester i St. Laurent. De openbare aanklager, Trucne, wydde het grootste deel van zyn requisitoir aan een analyse van de verantwooraeiykheden van de bur gemeester. „Wat men de burgerva der verwyt is niet zozeer dat hy geeen controle heeft verricht waar voor hy duidelijk geen bevoegdheid had, maar dat hy niet zyn bemid delende rol heeft gespeeld door de prefectuur te waarschuwen". Wat Gilbert Bas betreft zed Tru- che. dat deze niet getracht had ge heim te houden dat de bouwwerk zaamheden niet in overeenstemming waren met het plan. Over Marcel en Joseph Winfles merkte hy op dat zy verantwoorde- ïyk waren voor de installatie van de verwarmingsbuizen die de brand hadden veroorzaakt. „Hun fout is zeer ernstig", zei hy. Tenslotte merkte hy op dat Mos kovits een fout had begaan door een produkt te leveren waarvan Enkele maanden geleden om precies te zijn: begin Juli zag het er naar uit, dat de enorme span ningen op het Indische subcontinent sterk verminderd waren. Het voor malige Oost-Pakistan had. onder de naam BangladesJ, met hulp van In dia zijn onafhankelijkheid verwor ven en een half Jaar na het be ëindigen van de vijandelijkheden kwamen de Indiase premier me vrouw Indira Gandhi en de Pakis taanse president Bhoetto in Simla bijeen om de gevolgen van de am putatie verder te regelen. Zo goed was daar de sfeer, dat men zelfs van „de geest van Simla" sprak om de toen sterk verbeterde verstandhou ding tussen India en Pakistan te omschrijven. Helaas, van die „geest van Simla" lijkt op dit ogenblik niet veel meer te zijn overgebleven. Zo publiceerde dezer dagen het Indiase ministerie van Buitenlandse Zaken, een verklaring, waarin Pakistan ver weten werd de regeling van de grens kwestie in Jammoe en Kasjmier tegen te werken. Wel haastte de Pa kistaanse regering zich dit verwijt van de hand te wijzen, maar India houdt vast aan de opvatting, dat de tegenpartij nu maar eens met nieuwe initiatieven moet komen om de moei lijkheden uit de weg te rumen. Het is overigens niet de eerste maal, dat het. ondanks „Simla," niet al te best met de dialoog tussen India en Pa kistan wil vlotten. Reeds anderhalve maand na het topoverleg tussen me vrouw Gandhi en Bhoetto konden de partijen niet tot een akkoord ko men over het verloop van de grens in overeenstemming met de posities, die de troepen hadden ingenomen op 17 december vorig Jaar, toen de oor logshandelingen beëindigd werden. Men poogde die impasse te doorbre ken door een byeenkomst van ambtenaren van beide partyen. Er kwam toen een regeling uit de bus. waarbij de 800 km lange grens lijn voor een zeer aanzienlijk deel kon worden vastgesteld, maar die toch geen beslissend resultaat ople verde wegens verschil van mening over enkele vierkante kilometers. Pa- kitstan verklaarde, dat de schuld by India lag. Want by een bespre king, die korte tijd daarna werd ge houden tussen de Indiase luitenant- generaal Bhagat en zijn Pakistaan- ollega Abdoel Hamid Chan had eerstgenoemde de grens in Kasjmier centimeter voor centimeter opnieuw willen trekken, ofschoon de oude wa penstilstandslij n in dit gebied gedu rende de oorlog van 1971 slechts voor tien procent was overschreden. Die eigenlijk mislukte onderhandelingen hebben intussen tot gevolg gehad, dat de datum van 15 sept. waar op aan beide zijden met de terug trekking der troepen zou worden be gonnen reeds geruime tijd is overschreden zonder dat er ook maar één soldaat zijn huidige posi tie heeft verlaten. Nu is het, on danks de Indiase verwijten, niet aan nemelijk, dat de schuld alleen bij Pa kistan ligt. Dit land heeft namelijk by het terugtrekken van de troepen achter overeengekomen grenzen het meeste voordeel. Daar staat dan weer tegenover, dat president Bhoetto de aanwezigheid van Indiase troepen op Pakistaans gebied zeer wel als propagandistisch wapen kan ge bruiken, zowel met het oog op het komende VJT.-debat over Bangla desJ als voor het binnenland. Laatst genoemd facet mag niet uit het oog worden verloren, want Bhoetto's in terne positie is niet al te stevig, in tegenstelling tot die van mevr. Gand hi, die vast in het zadel zit. De Pa kistaanse president beschikt dan ook over heel weinig ruimte om zijn volk te winnen voor concessies aan de „aartsvijand India". Hoe ingewikkeld de verhoudingen op het Indische subcontinent zijn. blijkt duidelijk als men ook BangladesJ in de beschouwingen betrekt. Daar wei gert Moedjiboer Rachman, leider van die nieuwe staat, toestemming te geven tot terugkeer naar huis van de 90.000 Pakistaanse krijgsgevan-1 gezet. Een tragische situatie genen, die zich in Indiase kampen deze mensen, die, omdat ze bevinden. Eerst wil hij uitgemaakt BangladesJ hebben geopteerd, zijn zien wie van die Pakistanen als oor- oorlogsmisdadigers voor de rech ter moeten verschijnen. Volgens hem hebben de Pakistaanse legers in hun brute poging de opstand van Bangla desJ neer te slaan drie miljoen Oost- pakistanen vermoord, 200.000 vrou- verkracht en honderdduizenden huizen in brand gestoken. De schul digen, aldus Rachman, zullen hun straf niet ontlopen. Vandaar dus zijn weigering de in India verblijvende krijgsgevangenen naar hun land te laten terugkeren. Pakistans presi dent Bhoetto is het antwoord niet schuldig gebleven. Want in Pakistan bevinden zich nog 205.000 Bengalen, die daar als ongewenste vreemdelin gen worden beschouwd omdat zij de voorkeur geven aan BangladesJ, een land dat ze wel nooit hebben gezien, maar dat hen trekt omdat er stam verwanten wonen. Nu zou Bangla desJ die Bengalen ongetwijfeld met open armen ontvangen. Onder hen zijn namelijk 16.000 geschoolde amb tenaren en 39.000 militairen (de overigen hadden functies in het be drijfsleven) en dat zijn Juist mensen, aan wie Rachmans geteisterde land bij de opbouw grote behoefte heeft. Maar zolang Moedjiboer Rachman weigert de krijgsgevangenen te la ten gaan, denkt Bhoetto er niet over de Bengalen te laten vertrekken. In tussen verkeren die laatsten in een weinig benijdenswaardige positie. De Bengaalse ambtenaren en militairen zyn ontslagen en moeten met een derde van hun vroegere salaris zien rond te komen. Ook de Bengalen uit het bedrijfsleven zijn op straat ge zet, maar die krygen helemaal geen cent en dreigen van honder te ster- Twee duizend zijn de ellende ont vlucht, de helft bereikte India ol Afghanistan en trok daarop naar het "beloofde land" BangladesJ anderen zijn onderweg door de po litie opgepakt en in de gevangenis hy niet had laten weten welke ge varen aan het gebruik daarvan kleefden". Tevoren hadden de advocaten voor de familieleden van de 146 slacht offers gepleit. Over Gilbert Bas, Marcel en Joseph Winfles en Albert Moskovits verklaarden zy dat hun schuld vaststaat daar zy fouten heb ben begaan. trDe kwestie van de schuld van Perrin ts ingewikkeld zo stelden zy. SPD-programma goedgekeurd DORTMUND (DPA) De Westduitse socialisten hebben hun partijdagen in Dortmund afgeslo ten met de goedkeuring van een pro gramma waarmee ze voor het eerst als regeringspartij de vervroegde ver kiezingen van 19 november ingaan. Het programma gaat uit van drie punten: een vredespolitiek naar bui ten, het waarborgen van de werk gelegenheid in de Bondsrepubliek en binnenlandse hervormingen die tot een .sociale rechtsstaat" moeten lei den waarin de arbeiders tenvolle de len in de welvaart. In een slotwoord deed bondskan selier Willy Brandt op de 435 afge vaardigden een beroep door een laat ste krachtsinspanning zoveel mogelijk stemmen voor de SPD te winnen. HIJ zei dat hij ervan overtuigd was dat de sociaal-democraten de verkie zingen „ook inderdaad kunnen win nen". Zou dat het geval zijn, dan wil len ze in hun volgende regeerperio de wettelijke maatregelen „ter verze kering van de persvrijheid en pluri formiteit van het nieuws". ontslagen en als ze vluchten achter de tralies terecht komen. Een toe stand, die sterk herinnert aan die de Joden in de Sowjet-Unie. Een nuchtere toeschouwer zal nu zeg gen: laat Bhoetto en Rachman toch met elkaar aan tafel gaan zitten zo als eerstgenoemde ook met mevrouw Indira Gandhi heeft geconfe reerd. Maar Moedjiboer Rachman weigert een dergelijke bespreking, zolang Pakistan zijn nieuwe staat niet erkent. Maar w&arom erkent Bhoetto BangladesJ dan niet? Het antwoord is, dat president Bhoetto dergelijke stap, vooral on der zijn grote aanhang ln de Pends- Jaab, geen steun kan vinden. De si tuatie is dus wel bijzonder moei lijk: Bhoetto's positie als president van het geamputeerde Pakistan zwak, de erkenning van BangladesJ kan hij vooral aan zijn trouwste ste aanhangers niet kwijt; om dat Bhoetto weigert BangladesJ te erkennen, ziet Rachman van een gesprek af en houdt de 90.000 Pa kistaanse krijgsgevangenen in In dia vast; waarop Bhoetto antwoordt met het vasthouden van de 200.000 Bengalen. Deze ingewikkelde toe stand heeft duidelijk nadelige ge volgen voor de verhouding India- Pakistan. Er zijn zelfs geruchten, dat de troepen van belde landen versterkt worden en dat het ge vaar van een nieuwe oorlog niet he lemaal is uitgesloten. De werkelijke slachtoffers van dit geharrewar zijn intussen, behalve de krijgsgevange nen in India, vooral de Blhari's in BangladesJ die niet naar Pakistan mogen en de 200.000 Bengalen, die weerhouden worden naar Bangla desJ te trekken. Veel menselijk leed dus door politieke tegenstellingen, die met wat goede wil en werkeiyk leiderschap zeker opgelost konden worden. Rl. MÜNCHEN (DPA) De 25-Jarige in Oostenryk geboren bankrover Di- mltri Todorov is in München tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld. Todorov heeft op 4 augustus 1971, samen met zyn tydens de vluchtpo ging gedode medeplichtige Hans Georg Rammehnayr, een bank ln München overvallen en een aantal gy zeiaars gemaakt. Een dezer de 21- Jarige Ingrid Reppel, kwam daarby om het leven. Todorov en Rammélmayr wilden voor de vrijlating van hun gijzelaars twee miljoen mark afpersen. By hun vlucht raakten ze ln een vuurgevecht met de politie gewikkeld. Dit kostte Rammélmayr het leven, maar hy zag eerst nog kans Ingrid Reppel dood te schieten. In een laatste woord heeft Todo rov „diepe spyt" over het gebeurd* uitgesproken. ADVERTENTIE 12 Fijne Snippertrips staan er voor u op 't programma. Niets vooraf te boeken! Gewoon naar 't station gaan en zo'n voordelig trein-toe gangbiljet nemen. B.v. naar Amsterdam, Den Haag of Rotterdam. Naar Gouda, Leiden of Hoorn en Enkhuizen. Naar 't Evoluon in Eindhoven of naar 't Spoorwegmuseum in Utrecht En wie 't allemaal al kent, kan nu ook naar het Lips Autotron in Drunen. voordelig uit met NS

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11