)ptiniisme in lanoi over redesgesprek Hedex, een niernv middel tegen hoofdpijn. HEDEX* Madrid wil studentenonrust smoren BONN LOOPT ACHTER MET CHINA-POLITIEK ATENLOZE HATEN UIT UGANDA IN JROPESE \MPEN PALESTIJNEN DREIGEN MET ACTIES TEGEN DUITSLAND Parijs verbiedt de ETA Iïedexveroorzaakl geen maagldaeliten. AG 11 OKTOBER 1972 lerikaanse sdaden Ier de loep J2NHAGEN (Renter, DP A) aternationale commissie voor aanee oorlogsmisdaden in In- na" heeft in Kopenhagen haar jaarlijkse congres geopend met 11e aanklacht tegen de Ver- Staten. De 73-jarige Zweedse or Gunner Mydral wees erop [Algemene Vergadering van de Naties in 1949 het principe rkend dat oorlogsmisdaden een itionale aangelegenheid zijn. reurde het dat een voorstel van eedse regering een VN-orgaan richten voor het onderzoeken straffen van oorlogsmisdaden t een besluit van de Algemene lering heeft geleid. Het voorstel druk van de Amerikaanse ig zijn weggewerkt, doel van het congres in Ko- ;en is volgens Myrdal in eerste ;ie een oproep richten tot de imerika om hen ertoe lingen "de politieke en morele ig" te erkennen waarmee hun yordt bedreigd. Myrdal noemde erikaanse oorlogvoering in In- V. Ina een fiasco wegens de =spe moed en de krachtige wil om dedigen" van de Indochinese De commissie die zichzelf niet iwt als een rechtbank, is tot in Kopenhagen by een. Ze meer hetbelangryke rap- ibliceren over het effect van •ikaanse bombardementen dat irnatlonale werkgroep heeft ild na een recent bezoek aan •Vietnam. Van de groep maakte nerikaanse oud-minister van e Ramsey Clark deel uit. congres werd gisteravond toe ken door de nieuwe Deense re- sleider Anker Jörgensen. De er van Jens Otto Krag onder- te dat Denemarken zich al ja- ig inzet voor een oplossing van inflict in Vietnam. Aan het slot jjn toespraak riep Jörgensen Ik wens dat de Verenigde Sta- ido-China verlaten". Deze uit leverde hem een minutenlange van de congresgangers op. De verslaggever, John Hart, die in gezelschap van het anti-oorlogsco- mité naar Noord-Vietnam reisde om de drie onlangs vrijgelaten Ameri kaanse krijgsgevangenen in ont vangst te nemen en na hun vertrek achterbleef voor reportage, citeerde voor deze verklaringen een niet na der aangeduide Noord Vietnamese functionaris. Hart zei verder dat de- functionaris in het gesprek her haaldelijk zei dat men in Noord- Viebnam .optimistisch" was over een bevredigende vredesovereen komst. ïÈVE (Reuter) Het is moge- )t statenloze Aziaten uit Osgan- delyk in vluchtelingenkampen iropa ondergebracht worden, mde uitreiking van papieren die zijn om zich in 'een ander land itigen. Dit verklaarde in Genève minister van Staat, Joseph Iber sprak met journalisten na Miderhandelingen over het lot statenloze Oegandezen met internationale organisaties. Hy -t nu tussen de tien- en elffdui- Aziaten met Brits paspoort uit Ida in Engeland waren toege- Engeland verwacht er nog eens Volgens Godber kan de rest or president Amin gestelde fcer- van 8 november halen als ze allemaal melden. De interna - le instanties waarmee Godber gedachten gewisseld heeft, zijn oge Commissie voor Vluchtelin- het Internationale Rode Kruis Intergouvernementele Commis- oor Europese migratie. (Door onze correspondent) WASHINGTON Volgens een pas uit Hanoi teruggekeerde televisieverslaggever van de Amerikaanse omroep CBS zou de Noordvietnamese regering niet langer bezwaar maken tegen voortgezette Amerikaanse hulp aan Saigon, zolang de gevechts handelingen zijn gestaakt. Volgens dezelfde bron zou Hanoi zelfs geen bezwaar meer maken tegen het aanblijven van pre sident Thioe van Zuid-Vietnam, wanneer deze zich verzoent met de door Hanoi voorgestelde drieledige coalitie-regering. Door Henk Leffelaar Wanneer deze berichten Juist zijn, betekenen ze niet minder dan een bijna dramatische positie wijziging in het tot nog toe door Noord-Vietnam ingenomen standpunt. Daarbij werd stééds geëist dat president Thioe voorgoed zou verdwijnen, en dat de Verenigde Staten zich zouden ont houden van verdere steun aan Zuid- Vietnam. Aangenomen wordt dat verslag gever Hart zijn inlichtingen betrok, nog voordat Nixon's adviseur, dr. Henry Kissinger, aan de huidige ge spreksronde met de Noordvietname se onderhandelaars begon. Deze ge sprekken zijn inmiddels uitgelopen tot vier dagen Kissinger werd oor spronkelijk dinsdagavond door het Witte Huis terug verwacht. Ook is bekend geworden dat Kis singer in Parijs twee maal geheime onderhandelingen heeft gevoerd met de Franse minister van Buitenland se Zaken, Maurice Schumann, en blijkbaar op verzoek van Kissinger. De twee functionarissen hadden el kaar al eerder in Washington ge sproken, in september, toen Schu mann in de Verenigde Staten was voor zijn bezoek aan de Algemene vergadering van de Verenigde Na ties. In die gesprekken zou overeen gekomen zijn dat Kissinger de minis ter op de hoogte zou houden van zijn gesprekken met de Noordvietna mese vertegenwoordigers. Banden Uit berichten in de afgelopen maan den is op te maken dat Frankrijk, dat nog steeds belangrijke banderi heeft met Indo-China, zich steeds actiever opstelt in het Vietnamese conflict. Klaarblijkelijk heeft de Franse regering zich voorgenomen om deze banden door een terugtrek king van de Amerikanen uit Indo- China niet te verbreken, maar zelfs te versterken. Meer dan 600 doden in drie jaar geweld in Ulster LONDEN (Reuter) Uit de ver brande resten van een huis in de katholieke wijk Lower Falls in Bel fast zijn gisteravond drie lijken borgen, nadat in vyf huizen brand was ontstaan als gevolg van een ex plosie. Het vermoeden werd uitge sproken dat in een van de huizen bommen gefabriceerd werden. Een paar honderd schreeuwende mensen beletten militairen en politie het ter rein te betreden. Eerder op de dag werd een lid van de hulppolitie in Belfast doodgescho ten en kwam een man bij een onge woon busongeluk om. Een door jon gelui gekaapte autobus reed na de .herovering" naai' de remise toen kinderen stenen begonnen te gooien. De chauffeur verloor de macht over het stuur waarna de bus begon te slingeren en een voorbijganger werd overeden. Daarmee is het aantal doden als gevolg van drie Jaar geweld in Noord-Ier land gestegen tot 601. Inmiddels heeft de militante provi sionele vleugel van het Ierse Repu blikeinse Leger de Noordier se brand weer gewaarschuwd, niet meer het Britse leger te helpen. Verklaard werd dat brandweerlieden herhaal delijk Britse militairen hielpen bij het bergen van militaire voertuigen na springstofaanslagen. Als men niet ophoudt met het verlenen van derge lijke hulp, zullen de brandweerlieden voortaan als soldaten worden behan deld. BEIROüTT (UPI) De Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) heeft meegedeeld dat zij een vergeldings actie zal uitvoeren voor de slechte behandeling van Arabieren in West- Duitsland. Zij zal alle maatregelen nemen die zij geschikt vindt. De officiële woordvoerder van de organisatie, Kamal Nasser, drong er bij alle Arabische Landen op aan der gelijke vergeldingsmaatregelen te nemen en alle politieke en economi sche betrekkingen met Bonn te ver breken. „De PLO heeft de racistische en willekeurige maatregelen van de Westduitse regering tegen onschul dige en vreedzame Palestijnen, die meest studenten en arbeiders zijn, bezien. Zij hoopte dat de Westduitse regering een einde zou maken aan deze nazi-maatregelen tegen de zo nen van het Palestijnse volk Maar het is duidelijk geworden dat wachten niet langer mogelijk is daar duizenden Palestijnen elke minuut onder de Westduitse nazi-vervolging lijden". „Wij dringen er by alle Arabische progressieve en bevrijde machten op aan vastberaden te antwoorden op de acties van de neo-nazi's door dezelfde of zelfs wredere maatregelen te ne men. Wij dringen er bij de Arabi sche regelingen op aan alle politieke en economische betrekkingen met de Westduitse regering te verbreken". WIESBADEN Een kennelijk zeer vrolijk moment tijdens het congres van de Westduitse CDU dat in Wiesbaden wordt gehouden. Links CDU-voorzitter Barzel en rechts Franz Jozef Strauss voorzitter van de Beierse CSU. (Door onze correspondent) BONN Walter Scheel, de West duitse minister van Buitenlandse Zaken, en China's premier Tsjoe En -lai ondertekenden gisteren de over eenkomst over het aanknopen van diplomatieke betrekkingen tussen hun landen. Scheel, die gisteren hartelijk werd ontvangen in China en van plan is er vijf dagen te blijven, zal vermoedelijk ook vast de basis leggen voor een handels verdrag. Dat zou dan tegen het eind van het jaar kunnen worden ondertekend. Door Wim Timmers De West-Duitsers, doorgaans haantje-de-voorste als er voor hun industrie ergens wat te verdienen valt, komen met hun Ohina-politiek nogal achteraan. De handel met Mao's rijk loopt al jaren terug. Dit jaar verwacht de industrie echter een wending. Het handelsvolume zou eind december rond de 900 miljoen mark kunnen liggen. Ruzie met het nationalistische China (Formosa), van Tsjang Kai-tsjek zullen de West- Duitsers wegens de banden met Peking niet krijgen. Di.omatieke betrekkingen met dat land zijn er nooit Bonn heeft het tot dusver altijd moeilijk gevonden Peking te bena deren. De Peking-Chinezen zijn van oordeel dat er een, onverdeeld Chi na bestaat, maar Duitsland be hoort naar hun oordeel gesplitst te blijven. Eerst ondersteunden zij daarmee Moskou en Oost-Berlijn la ter beperkte de steun zich tot Oost- Berlijn. Zeer verontwaardigd is in Peking gereageerd op het verdrag dat Brandt met Moskou sloot: de DDR zou door de Russen verraden zijn. Kou Om heel andere redenen had Bonn de communistisohe Chinezen overigens al eens in de kou laten staan. In 1964 leek het erop dat het tot een handelsverdrag zou komen. Over diplomatieke banden werd er zelfs al gesproken. Toen ging ech ter Bondskanselier Erhard op be zoek in Washington en van het ene moment op het andere was de toe naderingspoging van de baan. Er- hard wilde niet tegen de Ameri kaanse belangen handelen. Voor de regering-Brandt was er alle reden om niet, bij het ontplooien van haar "Ost-politik", ook zo snel mogelijk de met Moskou overhoop liggende Chinezen in de armen te sluiten. Suggesties om Moskou door het spelen van de "Chinese kaart" onder druk te zetten, hebben op de regering nooit invloed gehad. Nu zijn echter voor beide kanten een reeks hindernissen weggeno men. De "Ost-politik" is een feit en de DDR praat met de Bondsre publiek, die op haar beurt in de praktijk de deling van Duitsland heeft erkend. De Amerikanen gooi den het roer om, de Chinezen kwa> men uit him isolement. Peking nam zelfs het initiatief het nodigde de buitenlandse expert van de opposi tie in Bonn, Gerhard Schroder, uit voor een reis door China. Succesvol Sinds Schröders succesvolle reis, eerder dit Jaar, moest de regering in Bonn wel in actie komen. Strauss de krachtige woordvoerder van de grote industrie, wreef de regering het uit politieke motieven verwaar lozen van China aan (dat daar ver stokte communisten wonen speelde ineens geen rol meer). De rege ring had echter de druk van de in dustrie of de slimme actie via de oppositie niet meer nodig. Het moment was gunstig voor het aanknopen van betrekkingen en voor de naaste toekomst zou het zelfs po litiek nuttig kunnen zijn, omdat tenslotte de beide Duitslanden vol gend Jaar in de VN hopen te wor den opgenomen, waar Peking een van de machtigen is. China's belang bij goede banden met de Bondsrepubliek, de sterk ste economische macht in de Euro pese Gemeenschap, ligt voor de hand. De handel kan zich ontwikke len zij het heel langzaam, om dat de grondstoffenrijkdom in China nog grotendeels opgeborgen ligt, het aantal exportprodukten van het land beperkt is en Peking nog altijd contant wil betalen zodat van de uitvoer van complete Duitse fa brieken (een succes in andere com munistisohe landen) in dit geval geen sprake kan zijn. (Door onze correspondent) MADRID De Franse regering heeft weer eens een vooroorlogse wet uit de oude doos gehaald, die er toe dient om de brave burgerij te sus sen met de verzekering dat bepaal de extremistenorganisaties verboden zijn. Ditmaal publiceerde het Pa- rijse staatsblad een bevel van de minister van Binnenlandse Zaken, Raymond Marcellin, gedateerd op 2 oktober, waarbij de Baskische guer rilla organisatie ETA "nietig" ver klaard wordt en de prefect van Bayonne, in het Franse Basken land, opdracht krijgt er op toe te zien dat de leiders van de verboden organisatie hun onroerende en roe rende goed binnen een maand li quideren. Erg doeltreffend is het ministe riële besluit natuurlijk niet, aange zien de Spaanse ETA ook in Frank rijk altijd als een klandestiene or ganisatie is opgetreden en er nooit officieel onroerende of roerende goederen heeft laten inschrijven. De Parijse regering had dezelfde wet ook al na mei 1968 gebruikt om be paalde radicale groepen "verboden" te verklaren, maar het ging er altijd meer om het goede volk te tonen dat de regering de ogen openhoudt, dan om werkelijk tegen de extremisten te kunnen optreden. Daarvoor heeft Parijs vele andere, en meer doeltref fende, methoden ter beschikking wanneer men werkelijk iets berei ken wil. Het verbod tegen de ETA klonk meer als een goodwill-geste voor de Spaanse regering, die er dan ook gretig gebruik van maakte om het Franse regeringsbesluit van de da ken- te schreeuwen en zo haar ei gen onderdrukking van de Basken- organisatie te rechtvaardigen. Het was wel duidelijk dat Madrid op zijn minst een dergelijke geste van Parijs verwachtte. Want on danks alle aangename woorden van president Pompidou, zoals zijn ver klaring tijdens zijn laatste perscon ferentie dat Frankrijk Span- Je's spoedige toetreden tot de EEG steunt, waren de Franse aut r'tei- ten in de praktijk altijd heel wat minder behulpzaam. ADVERTENTIE Pijn is zo oud als de mens zelf. En omdat we ons hoofd overal bij nodig hebben is hoofdpijn de meest vervelende. Men ontwikkelde pijnstillers. De aktieve stoffen daarin blijken soms nare bij verschijnselen te hebben. En vooral op de maag. Sommige pijnstillers moeten daarom bruisen, andere moeten oplossen in het glas of voorzien worden van een coating, een beschermend laagje. Hedex tabletten hebben dit alles niet nodig. De aktieve pijnverdrijvende stof in Hedex laat de maag namelijk ongedeerd. Een nieuwe ontwik keling onder de pijnstillers. De lege maag ver draagt Hedex goed. Hedex wordt snel ïh het lichaam opgenomen. Bestrijdt hoofdpijn dus met bekwame spoed en effektief. Logisch dat Hedex groot en klein prima helpt. In een nieuwe tablet- vorm die makkelijk inneemt. Bij hoofdpijn slikt u Hedex. Voor eigen bestwil. Alleenvertegenwoordiging voor Nederland: Bergerac N.V., Den Haag. EADRID De Spaanse rege- stelt pogingen in het werk de k groeiende onrust onder de tenten aan de universiteiten te >ren. Ze heeft de afgelopen va- tieperiode gebruik gemaakt om nieuw systeem op te stellen haar uiteindelijk bijna volle zeggenschap geeft over de versitelten. an het begin van het acade- ch Jaar dreigen nu echter gro- problemen: veel academici am- 'en niet langer de functie van •gleraar terwijl het aanbod van tenten opnieuw, zoals gebrui- Uk. veel groter is geworden. Op grond van het nieuwe sys teem moeten kandidaten voor een functie van hoogleraar kunnen aantonen dat zij, afgezien van nor male academische bevoegdheden, een aanvaardbaar politiek getuig schrift bezitten. Tevens zijn er in de maand Juli twee decreten uit gekomen die de hoogleraren bijna direct "onder de duim" van de mi nister van Onderwijs hebben ge plaatst. Het onmiddellijke resul taat van dit regeringsingrijpen was dat vele hoogleraren die in het verleden studentenprotesten actief of passief steunden hun ontslag indienden. Een even groot aantal gaf te kennen naar ander werk te zullen omzien eenvoudig uit afkeer van het nieuwe beleid. En terwij] de onderwij sautoriteiten heit on derwijzend potentieel zien slinken kunnen ze dit Jaar rekenen op een massieve inschrijving van studenten bijna 20 procent meer dan in 1971. De regering stelt dat de maatre gelen noodzakelijk zijn om te waarborgen dat de studenten hun studies in de kortst mogelijke tijd kunnen voltooien zonder daarbij door een ondermijnende minder heid te worden lastig gevallen. „Het nieuwe beleid is vooral een poging academische discipline op te leg gen, niet openbare orde", zegt Luis Saurez, de nieuwbenoemde directeur-generaal voor het uni versiteitswezen. Maar kritici blij- van van mening dat het neerkomt op de intellectuele laag gelichte autonomie waarin de Spaanse col leges zich mochten verheugen. Het op de intellectuele laag gericht maandblad Cuadernos Para el Dialogo hief onlangs een klaag zang aan over het feit dat de rege ring in een klap de universiteiten van al hun traditionele vrijheden had beroofd. „Als wij zo doorgaan staat dit wel vast: „Spanje vormt zich hiermee om tot een cultureel ontwikkelings land". Binnen enkele weken na de officiële aankondiging van de nieuwe maatregelen in de staats courant dienden vijf rectores onder hen die van de beide Ma- drileense universiteiten hun ont slag in. Een aanwijzing van het rege ringsplan om af te rekenen met de dissidente studenten werd gegeven toen de scheidende rector van Ma- drids Complutense universiteit die vorig Jaar 70.000 studenten herbergde werd vervangen door Munoz Alonso. Munoz, een voor aanstaand functionaris in de Spaan se pers ten tijde van de periode van strenge censuur in de Jaren vijftig, wordt in universitaire krin gen alom beschouwd als een ha vik. Zijn voorganger, José Botella Llusia, was voor de komst van de algemene onderwijswet van 1969 ook benoemd door de regering. Maar hoewel voor zijn heengaan een reden is gegeven heeft men de indruk dat hij in de ogen van de regering niet doeltreffend ge noeg is gebleken bij het bestrijden van de onrust op de campus van zyn universiteit. Afgezien van het gebrek aan on derwijzend personeel worden de studenten nog met "n andere stren ge maatregel geconfronteerd die be doeld is om de proteststemmen te verstommen. De regering heeft aan de Complutense-universiteit een disciplinaire raad van drie profes soren ingesteld met de be voegdheid parate straffen uit te de len aan rebellerende studenten. De straffen zullen variëren van het Intrekken van beurzen tot het onmiddellijk uitsluiten van de uni versiteit. Eerder dit Jaar boycotte de gehele medische faculteit, met 4000 studenten, de colleges uit pro test tegen veranderingen in het stu dieprogramma. De studenten wer den gestraft met schorsingen die leidden tot landelijke studentensta- kingen om meer inspraak te ver krijgen. De meeste universiteiten werden daarop gesloten en het af leggen van examens liep op een chaos uit.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9