Summer al geproefd? Blokken nog verder uiteen Applaus voor de eigen afgang Eindelijk nhalvarine die smaakt! X Regeringspartijen en DS70 zijn geschokt door congres van PvdA Regerings partijen Jtvillen ociaal ontraet De Jong bracht z'n telraam mee Dode scholeksters langs Oosterschelde DOLFINARIUM NEEMT BABY DOLFIJN OP kvp Het PvdA-congres en de democratie WOENSDAG 11 OKTOBER 1972 BINNENLAND DEN HAAG De drie progressie- partijen hebben gisteren bij de lanvang van de Algemene Beschou wingen twee moties ingediend. Zij willen dat de invoering van jen eigen risico in de ziekenfonds- rerzekering achterwege moet blij- „Met een dergelijk ge- ram wordt het sociaal klimaat ver st". zij dat met ingang augustus 1973 de tweede ag onderwijs en vorming voor de erkende jongeren van 15 jaar ge- doorgaat )EN HAAG De regeringspartijen DS '70 hebben zich [isteren tijdens de Algemene Beschouwingen geschokt ge- oond over de stormachtige ontwikkelingen tijdens het af gelopen weekend op het PvdA-congres. )e samenwerking tussen de politieke blokken lijkt thans 'erder weg dan ooit. Andriessen. KVP-fractie- ïider, nog tot het laatst favoriet de progressieve drie zei: "Van lierlo heeft gewonnen, in het holst de nacht, de nacht waarin Den yl het niet meer zag. Hij won echts de helft: het programma, ij verloor de mentaliteit; hij ver- aan de polarisatie. Wat er op het congres van de vdA is gebeurd, is het gevolg van in jaar uit stelselmatig onge- alles kapot praten wat een an- doet in de politiek. Dat is meer ragen dan kan en minder geven moet. Het is de mensen zo on treden maken dat zij hun eigen liders niet meer erkennen. Wat is ebeurd was vooral vernederend het congres zelf en voor de lei- l, die het niet meer in de hand Dat wordt niet anders door het ndresultaat, waarin D'66 het ene jmpromis na het andere op zijn wist te brengen en dat ten- otte werd geslikt. De tijger had ch overeten en proefde niet meer hem werd voorgezet. Hoe lang il Van Mierlo die tijger in be- wang kunnen houden?" Daarmee sloeg hij de deur tussen :VP en progressieven wel dicht. !haos Ook fractieleider Tilanus (CHU) lag hierop in. "Het Nederlandse DEN HAAG Alle regeringspar- ]en DS '70 en SGP hebben giste- 5Q tijdens de eerste dag van de Al- Bmene Besohouwingen in de Twee- Kamer zich uitgelaten over een snel mogelijke vorming van het )ciaal contract. KVP-fractieleider Andriessen wil at de regering andere mogelijkhe- en overweegt om de uitgaven te ékken om een eerlijk en opbouwend ssprek met het bedrijfsleven mo- BliJk te maken. Gezien de enorme Sgenvaller van de sterk stijgende kiale premies, vraagt hij zich af de stap die we nu gaan zetten iet te groot is voor één keer". De fractieleiders van de AR en de H willen van de regering weten, I de adviesaanvraag over het teen risico van de ziekenfondsver- ekerden nog op tijd kan komen om D 1 Januari te kunnen worden in- evoerd. Als dat niet lukt, moet de legering het zeggen, want dan is f weer een knelpunt voor het tot tand komen van het sociaal con- ract weggenomen. Mr. Aantjes, AR, merkte op: Het bedrijfsleven moet niet op de foei van het parlement, maar het arlement ook niet op de stoel van iet bedrijfsleven plaatsnemen". Ook WD-fractieieider Wiegel loopt op een spoedige overeenstem- ilng tussen regering en vakbewe- tag. "De heer Nelissen (minister an Financiën) kan zijn begroting 'el aan de wilgen hangen als er een doortastend prijs- en inkomens- •eleid komt", verklaarde fractie- eider Berger van DS '70. Hij is 'd oorstander van ingrijpen door de 'verheid als het sociaal contract toet op tijd klaar zou komen. volk wil geen chaotische toestan den. Die zouden we wel krijgen met een links minderheidskabinet, waar van de interne stabilisatie na za terdag jongsleden een heel groot vraagteken is geworden". Alleen AR-fractieleider mr. Aan tjes vroeg de PvdA o m de deur ook na de verkiezingen open te houden. "Laat de progressieve drie nog maar eens een kabinetsperiode stoom afblazen" vond de heer Berger (DS'70). VVD-fractieleider Hans Wie gel bepleitte het herstel van de oude coalitie met DS'70. Hij deed een honende aanval op het progres sief regeerprogramma dat over de komende vier Jaar 13 miljard meer zou kosten. "Dat betekent krank zinnige belastingverhogingen", meende hij. "Professor Pen heeft over dit programma gezegd dat het door ge wetenloze reclamejongens b\j el kaar is geschreven. Dat zou ik nooit durven zeggen. Als Pen met zijn economisch inzicht en politieke ken nis zoiets zegt, dan zegt dat wel iets over de waardevolheid of waarde loosheid van dit program". D'66 deed Wiegel denken aan een man die beroofd is van al zijn kle ren en die blij is dat hij zijn sokken nog aan mag houden, anders moest hij helemaal naakt over straat. VVD: NIEUW URGENTIE PROGRAMMA DEN HAAG De WD zal aan staande vrijdag met haar urgentie programma komen. Een aantal hoofd zaken zijn gisteren door de liberale fractieleider Wiegel al genoemd: krachtige bestrijding van de in flatie. een zo zuinig mogelijk overheids beleid. premiedrukstijging kan niet door gaan. iedereen zal zo veel mogelijk over eigen inkomsten moeten kunnen be schikken; optrekken aow; bevriezen van de kinderbijslag, invoeren van eigen risico bij ziekenfondsverzekering en bestrijding van misbruik bij sociale uitkeringen. De WD wil er vooral voor wa ken dat onze defensie op peil blijft en dat Nederland een betrouwbare partner binnen de NAVO kan zijn. ADVERTENTIE IJSHOCKEY tegenH.S.V. BREMEN HOUTRUST DEN HAAG Het onafhan kelijke tweede-kamerlid Jac .de Jong beklom gistermiddag het katheder in de Tweede Kamer met een schoolbord en een zwa re koffer. Voor het gebruik van het schoolbord, kreeg hij van Kamervoorzitter mr. F. J. F. M. van Thiel nog toestemming. "De Heer De Jong kan zijn standpunt niet zonder school bord duidelijk maken", ver klaarde de voorzitter. De koffer moest tot grote te leurstelling van het Kamerlid gesloten blijven. De inhoud be stond uit 15 telramen voor het kabinet om aan de hand daar- de benarde financiële po sitie van de middenstanders duidelijk te maken. De CDU heeft gisteren na het ledencongres van de De mocratische Middenpartij, waarvan De Jong lijsttrekker is, verklaard niet met deze partij in zee te zullen gaan. HAAMSTEDE (ANP) —Langs de Schouwese Dijk van de Oosterschel de zijn honderden dode scholeksters gevonden. Waarschijnlijk zijn de vo gels maandagavond op goed geluk in de mist gedoken en in de Ooster schelde terechtgekomen. Daar moe ten ze zijn verdronken. Een schol ekster is geen eend, bezit geen vet- klieren en blijft daarom niet drijven. Zo verklaarde de heer J. P. C. Boot, voorzitter van de Natuur- en Vo gelwacht Schouwen Duiveland de grote sterfte. Mensen die langs de zeedijk wonen hebben maandag talloze kreten ge hoord van vogels die boven de mist vlogen en in doodsnood verkeerden. De meeste dode scholeksters lagen in de buurt van Burgsluis. Ondanks de vermoedelijke doods oorzaak zullen er enkele omgekomen vogels worden opgestuurd naar de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Vogels in Utrecht. De- ROTTERDAM (ANP) De spits- snuit-dolfijn, die aan het strand by Ostende samen met de moeder wer den gevonden, is gistermiddag over gebracht naar het dolfinarium in Harderwijk De moeder van het 200 pond zware Jong is overleden. In het laboratorium zal worden on derzocht, waaraan het dier is be zweken. Het jong, dat volgens de di recteur van het Dolfinarium, de heer De Hei-der jr., ongeveer een ander half jaar oud is, zal na observatie opgenomen worden in de 14 man sterke dolfijnenfamilie in het Har- derwij kse Dolfinarium. Het jong is met een lengte van 2,75 meter bijna even lang als de volwas sen dolfijnen in Harderwijk. De spitssnuit-dolfijn komt volgens de heer De Herder voornamelijk voor in de Stille Oceaan. Het dier is in dit deel van de wereld een zeldzame verschijning. Het is dan ook een grote vraag hoe de dolfijn en de moeder hier zijn gekomen. ADVERTENTIE maag en ingewanden onder zoeken om na te gaan of er sprake is van vergiftiging. Astmakliniek in Davos nu later dicht? DEN HAAG (ANP) De directie van de Astmakliniek in Davos gaat op verzoek van het bestuur onder zoeken of het mogelijk is de kliniek te sluiten per 1 april van het volgend jaar in plaats van per 1 januari. Dit is gisteravond meegedeeld na een ge sprek tussen bestuur en directie. Een commissie van onderzoek heeft het bestuur gevraagd de sluiting op te schorten. Er waren al maatregelen genomen voor het ontslag van alle patiënten en het personeel. De directie zal na overleg met pa tiënten en staf aan het eind van de volgende week antwoord geven op het verzoek tot 1 april door te gaan. Veldkamp wil einde maken aan conflict hartchirurgie EINDHOVEN (ANP) „Sluit een godsvrede, begraaf de strijdbijl en ga, in het licht van de noodsituatie in de hartchirurgie, weer aan het werk. Hier komt het advies op neer dat dr. Veldkamp heeft uitgebracht aan be stuur en directie van het Eindho- vens binnenziekenhuis door het con flict over de plaats van de hartchi rurgie in dit ziekenhuis is sinds 1 juli vrijwel geen patiënt meer aan het hart geopereerd. Daarvoor ver richtte hartchirurg dr. P. J. van der Schaar vier open hartoperaties per week. Dr. Veldkamp vindt dat dr. Van der Schaar uitlatingen over zijn assistent dr. Y. Mashour moet terug nemen. Er moeten volgens dr. Veld kamp werkafspraken worden ge maakt in afwachting van werkzaam heden van een begeleidingscommis sie, bestaande uit functionarissen uit het ziekenhuis en buitenstaanders. Dr. Veldkamp is bereid zelf in deze commissie zitting te nemen, even tueel, zo beveelt hij aan, moet ook een agogisch begeleidingsteam wor den ingesteld. Wie vorige week vrijdag de arena betrad van het PvdA- congres moest na enige tijd haast wel het gevoel krijgen dat de deelnemers daar de dag wa ren begonnen met het collectief verorberen van een klontje sui ker met lsd. Zij het, dat velen daar een „bad trip" aan over hielden: de NAVO moest verla ten worden: basis-industriëen genationaliseerd: STER-recla- me afgeschaft; verzekerings- en bankwezen in staatshanden ge bracht. Ik noem nu maar enkele van de zwaarste klappen die er in het Haagse Congrescentrum zijn gevallen. Door Joop van den Berg Elke redelijkheid leek zoek. Stre ven naar een parlementaire meer derheid (dat wil zeggen: samen werking met de KVP) werd be schouwd als verwerpelijke machts wellust. Gegevens uit wetenschap pelijk onderzoek werden gelijkge steld met manipulatie. Zelfs kwa men af en toe tekenen van anti papistisch ressentiment boven wa ter, als sprekers per ongeluk spra ken over „de katholieken" in plaats van over de KVP. Een acht uur lange nachtelijke vergadering van het overlegorgaan 'der progressieve partijen leverde, dankzij de hardheid van vooral de D'66'ers, een resultaat op dat nau welijks afweek van het vrijdag nog afgekraakte regeerakkoord. En wat gebeurt? Na een zaterdagochtend congres onder donderend applaus akkoord met zijn eigen afgang en Zoals een vooraanstaand socialist zei: „Met geen vijf psychiaters kun Je verklaren, wat hier allemaal ge beurt". De andere twee congressen, van D'66 en de PPR, hadden min der behoefte aan psychiatrisch onderzoek, maar erg veel ordelijker en doordachter ging het er niet toe. De redelijkheid keerde er echter wat vroegtijdiger terug. Wat drijft een congres nu zover en waarom worden de pathologische verschijnselen sterker, naarmate zo'n plenaire vergadering democra tischer is opgezet en bedoeld? Want ieder die de PvdA en D'66 kent, weet dat in de partijen niet werke lijk zo extreem en onverantwoorde lijk wordt gedacht als afgelopen weekeinde leek. Wat geen vijf psychiaters kun nen uitleggen, kan een leek op dat terrein uiteraard helemaal niet. Toch zijn er wel een paar facto ren aan te geven, die het door slaan en het Irrationele optreden van overigens redelijk intelligen- kunnen verklaren. Grote plenaire vergaderingen hebben haast per definitie de nel- ging zich als losgelaten olifanten te manifesteren. Zij hebben weliswaar geen tanden meer, maar het ont zaglijke gewicht kan veel verplet teren, zeker als ze worden geprovo ceerd. Ze zijn helemaal niet meer te houden, als de temmer z'n vak niet kent of geen enkel kalme rend middel wil gebruiken. Welnu, de leiding van het con gres van de PvdA kende haar vak niet en liet bovendien niets na om de congresgangers op te Juinen. Om een voorbeeld te noemen: vanaf 1969 heeft de PvdA de koers van de polarisatie gevaren. Geen samenwerking met de confessio nelen en zeker niet met de KVP. Zo'n koers heeft een paar jaar nodig om in de lagere regionen van de partij gemeengoed te wor den. Zij wordt dat doorgaans via een selectieproces, waarbij steeds meer plaatselijke leiders gekozen worden om wille van deze nieuwe koers. De duiven worden geleide lijk aan vervangen door haviken. Andere gedachten Precies nu dat schiftingsproces zijn werk gedaan had, kwam de partij-elite op andere gedachten. Vooral de kamerfractie begon de nadelen van de polarisatie groter te vinden dan de voordelen ervan. Door de uitiiigen ervan werden, zoals te verwachten viel, de con gresgangers nogal geïrriteerd. Ze konden die irritatie des te mak kelijker laten blijken, omdat de partij-elite niet bijster zeker van z'n zaak bleek. Daarbij komt nog dat het presi dium van het congres voortdurend de indruk probeerde te vermij den aan de vergadering leiding te geven. Het moest vooraJl demo cratisch toegaan. Zowel bij D '66 als bij de PvdA wordt "manipula tie" als de ergste misdaad be schouwd en tegelijkertijd voortdu rend verondersteld. Het probleem is dat we te ma ken hebben met een even ethi sche als naïeve interpretatie van het begrip democratie, omdat ze ervan uitgaat dat de besluitvor ming democratischer is als ieder een maar kan zeggen wat hij wil. Dit soort van naïeve opvattingen gaat uit van de veronderstelling, dat binnen zo'n congres als van zelf een soort "algemene wil" ont staat. als men maar iedereen de vrije loop laat. Een algemene wil dan nog boven dien die tamelijk nauwgezet weer geeft wat iedere individuele con gresganger vindt. Tenslotte wordt van zo'n congres verondersteld dat het representatief is voor alle leden. Dat laatste is al niet Juist door het hierboven aangegeven se lectieproces. In deze naïeve democratie wordt miskend dat individuele leden niet gelijk denken, ongelijke bedoelin gen hebben en niet allemaal even integer zijn. In een betrekkelijk gezagsvacuüm, dat van de naïevi- teit het gevolg is, krijgen indivi duen en kleine hechte groepen een ongekende ruimte om zich te groeperen en, zonder adequate weerstand, hun intenties en opvat tingen door te drukken. De zo langzaam aan gebruike lijke procedure der discussies (die ook elders gemeengoed is gewor den) draagt aan dat proces in hoge mate bij. Iedereen mag im mers het woord voeren. De enige beperking is die van de spreek tijd, in feite de enige ondeugdelij ke beperking. Immers, het gevolg is, dat er geen ruimte is voor goed opgezette en beargumenteerde be togen. In plaats daarvan is er alleen ruimte voor getuigenissen, die min der opvallen door hun argumenta tie dan door de spectaculaire ma nier van formuleren. Een eldorado de de demagoog. De vergadering, geme lijk van de reeks van sprekers, ver langt naai' ofwel het einde of naar de rel. Tegen de beer de democratie, als competentie en verantwoordelijkheid, leggen het op zulke momenten af. Want, formeel mag de verantwoordelijkheid bij zo'n congres berusten, in feite be rust zij bij anderen, die de be slissingen moeten uitvoeren en waarmaken. In grote organisaties is zulk een opvatting van democratie een bui tengewoon gevaarlijke. Het resul taat is immers, dat er ofwel be slissingen worden aanvaard die de leidende groep in grote verlegen heid brengen en de vergadering naar huis doet gaan met ernstige spijtgevoelens, ofwel de elite moet met harde, bijna fysieke middelen (zwaaien met portefeuilles) het congres weer in het gareel probe ren te brengen. Bij de PvdA is dat ook gebeurd en ongelukken zijn uitgebleven, behalve waar het de samenwerking met de KVP be treft. Je vraagt je echter af wat er had kunnen gebeuren als D'66 niet zo taai was geweest. Dit soort naïeve aanpak van de democratie bevestigt eens temeer de' Juistheid van de theorie over organisaties van Robert Michels die let wel: ruim 60 Jaar gele den al had vastgesteld dat de beslissende en dirigerende macht omgekeerd evenredig is aan het aantal beslissers. Ofwel de tradi tionele elite beslist, ofwel Infor mele activisten die gebruik ma ken van de passiviteit der elite. Er ontstaat onvermijdelijk een sfeer waarin de redelijkheid wordt uitgejouwd en waarin de betrekke lijk grote groep zo niet: de meerderheid) van gematigden zich wel zullen wachten te vechten „te gen de beer". Je moet al de bull dozer-mentaliteit van een Marcel van Dam hebben (en niks te ver liezen) om het daar tegen op te Belangrijke grondbeginselen van Een strijdorganisatie als de po litieke partij is geen volkshoge school, waar men in een weekend vrijblijvend de hele wereld kan hervormen. Wie weigert daaruit de consequenties te trekken, riskeert dat hij op een beslissend moment moet grijpen naar dictatoriale middelen of botte dreigementen, dan wel moet toezien hoe zijn or ganisatie de vernieling wordt in gestuurd.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7