"Het gaat steeds beter ïnet mij flelanie zingt voor de Unicef C(fV) vandaag... ...en gisteren hair- spray in long size bus 9 972: WOENSDAG 11 OKTOBER 1972 RADIO - TV - KUNST PAGINA 5 ANTWERPEN Een groepje gewonden langharigen beent i en weer achter het podium de Koningin Elisabethzaal in ntwerpen. De zaal is amper voor helft gevuld en dat voor Me- tnie. Schande! Of iedereen, die zich achter het vdium bevindt over dit geringe \zoekersaantal de kaken op el- iar roil houden, want Melanie u wel eens furieus kunnen wdr- m. Overal in Europa barstens Ilie zalen en nu in België, in de ntwerpse concertzaal, waar bij- i tweeduizend bezoekers een aats kunnen vinden, slechts een idjevol, ongeveer zevenhon- Urd. Jelanie maakt een tournee door ropa ten bate van Unicef, het iderfonds van de Verenigde Na- s. Morgenavond is zij in het ka- r van die tournee in het Amster- mse Concertgebouw. Opnieuw te- j in Nederland, het land dat zij J altijd dank verschuldigd is, ndat zij gelooft, dat sinds „Back town" de vaderlandse popliefheb- rs vertederde, haar opmars in iropa kon beginnen, ij was niet van plan interviews te ven tijdens deze liefdadigheids- irnee, maar voor een Nederland- krant maakt zij graag een uit- ndering. In haar kleedkamer staan flessen champagne en een bos gaat al gauw, de con- rten zijn immers ten bate van licef, over hongerende kinderen in wereld en kinderleed. Ze zegt: k ben de eerste artieste die niet t het zogenaamde establishment de showbusiness behoort die een dergelijke tournee is ge- ■erVaagd. Ik denk, dat men via mij hongeren wil interesseren voor het hierk van Unicef. Als dat de bedoe- Jer ig is voel ik mij er niet door be- o& raard. Als kind heb ik al eens ge- bij illecteerd voor Unicef. Gek hoe ieungen te kunnen keren in je le- giijn." elanie is niet dood, integendeel, i is na twee uur werken opmerke- |k fit. Dit compliment mag wel 'en worden gemaakt. ,Jk zal Je !t nog sterker vertellen," vult zij „het gaat steeds beter met mij. Hjn nieuwe album, dat binnenkort ft Amerika uitkomt, overtreft 1 1 mün vorige werk." Ze slaat zich En plezier op de dijen, die schuil pan onder een kazuifel-achtig ge- B I De 66-jarige Sir John Betjeman benoemd tot Engelands Poet Lau- ate (hofdichter). Hij volgt Cecil ay-Lewis op die in mei over Is poet laureate meet Sir John oden shrijven voor officiële gebeurtenis- Hij krijgt daarvoor jaarlijks 550 gulden en een vat wijn. let op de roos waad, over deze opmerking. „Maar serieus hoor, zonder mezelf op de borst te slaan. Het gaat mij allemaal steeds makklijker af". Zij verzekert dat dat niet alleen geldt voor haar artistieke loopbaan. Privé, ondanks hardnekkige geruch ten over een scheiding van haar man, gaat het haar ook wel, aldus bericht zij. „Ach ja, ik voel mij vrij. Mijn hele leven is eigenlijk een voortzetting van mijn Jeugd. Op pertinente privé-vragen kan ik geen antwoord geven, want ik weet niet wat mij de volgende dag te wach ten staat, misschien denk ik dan wel weer heel anders over een hele boel van dat soort zaken." „Mijn jeugd heb ik moeten door brengen heen en weer geslingerd tussen een vader en een moeder, die het niet met elkaar konden vinden, maar allebei voor mij het beste wilden. Ik zit nou niet zielig te doen, want het was, wat ik me ervan herinner een geweldige tijd. Dan weer een tijdje bij mijn moe der, dan weer een tijdje bij mijn vader en dan weer bij allebei tege lijk als zij het weer hadden bijge legd. Ik vond het opwindend. Echt, ik lieg het niet." ZELFONDERZOEK Bij de meeste dingen die zij zegt, kijkt zij ginnegappend om zich heen, af en toe verdwijnt dat. Bij voorbeeld als zij zegt, dat zij voelt, dat zij nog lang niet is uitgedold. „Ik voel wel dat ik steeds dichter bij mijn doel kom." Wat mag dat doel dan zijn? „Dat is niet te defi niëren. Ik geloof, dat het doel be reikt is op het moment dat je voelt, dat je een compleet mens bent. Ik wil best een normaal gezinsleven en kinderen, maar ik kan vandaag nog niet zeggen wanneer ik eraan toe ben." Ze doet veel aan zelfonderzoek, ver klaart zij op dezelfde manier ginne gappend met een lichtelijk aange taste. stem („Ik ben machtig ver kouden. In Napels had ik een paar dagen geleden kiespijn"). Heeft ze met al dat zelfonderzoek al uitge vonden wie Melanie eigenlijk is? „Nee, hoewel.. Het publiek moet het eigenlijk weten. Dat ziet mij nu op avond twee uur bezig en luis tert naar mijn elpees. Dat is ook de reden, dat ik niet zo gek ben op hit-singletjes. De mensen krijgen vertekend beeld van je. In een lp kan Je je persoonlijkheid leggen. Ik geloof, dat de meeste mensen er uithalen, dat ik erg op mijzelf ben." Uit dat laatste mag ook worden verklaard, dat Melanie plotseling uit de publiciteit verdwenen kan zijn („Als ik artistiek niks te vertellen heb, wat moeten ze dan met mij"). „Het is een kleine moeite om in de publiciteit te blijven als artiest. Ze ker in deze periode van de verkie zingscampagnes in Amerika. Je hoeft maar in het openbaar partij te trekken voor een kandidaat en de kranten staan er vol van." „Ik doe daaraan niet mee. Ik ben erg bang voor politiek. Het is geba seerd op manipulaties, macht en geld. Ik stem wel en zeker op een vredeskandidaat, dus niet op Nixon. Niet alleen hij maar al die mensen die op hem stemmen hebben zoiets grimmigs. (Trekt een grimas) Vote voor Nixon. Begrijp je wat ik be- Trilby opnieuw in theatervorm AMSTERDAM (ANP) „Trïlby" naar de roman van Gecrge Dumau- rier zal de tweede helft van het uit- gaansseizoen opnieuw in theatervorm worden gepresenteerd. De produktie- groep „Interstage" zal de toneelbe werking uitbrengen. „Trilby" is de romantische vertel ling over een volksmeisje, dat van voddenraapster en schildersmodel onder de hypnotische invloeden van een geheimzinnig en geniaal musi cus een groot zangeres wordt. Wim Vesseur maakte voor de theaterpro- duktie de bewerking en enscenering. Hij ging daarbij uit van volkstoneel. Muziek van Robert Heppener en beeldvorming van acteur- fotograaf Ab van Gessel voegen er nieuwe fa cetten aan toe. „Trilby" werd eerder op het toneel gebracht door het ge zelschap van Willem Rooyaards, die er ook een Europese tournee mee maakte. doel. Iedereen die voor Nixon stemt of hem omringt loop met een ge zicht rond of hij het niet best heeft." GELOVIG „Het is net als met mensen, die een geloof belijden, in het geval er toe vallig eens een god mocht bestaan. Ik ben gelovig, maar ook dat zal ik niet uitzingen en ten gelde maken. Dat is van mij. Geld is in het arties tenvak geen doel. In de politiek wel, geld en macht lopen parallel. In mijn vak verkeren we tegen in de gelukkige omstandig heid, dat artiesten worden gehono reerd voor hun creatieve prestaties. De showbusiness is er niet voor geld en van manipuleren is hele maal geen sprake, tenminste zo voel ik dat." Grote namen op Newportfestival ROTTERDAM (ANP) In de Rotterdamse Doelen wordt op 27, 28 en 29 oktober voor de zevende ach tereenvolgende keer het Newport-fes tival gehouden. Het spektakel dat wordt aangekondigd als het „festival van de grote namen", bestaat uit drie avond- en twee nachtconcerten. Op treden zullen o.m. het Charles Min- gus quintet, The Elvin Jones quar tet, Dave Brubsck trio, Cannonball Adder ley quintet, Jimmy Smith and Friends, Dizzy Gillespie en Thelo- nious Monk. e.rtin de panty die tegen een stootje kan (in de groene verpakking) Het filmverzoekprogramma van de KRO-tv „Voor een briefkaart op de eerste rang" wordt met - ingang van zaterdag 14 oktober in het nieuwe seizoen eenmaal per vier weken uitgezonden in de vooravond. Ook nu is in ,Voor een briefkaart" een kwis opgenomen tussen twee kandidaten ober hun kennis van film, filmsterren en filmmakers. Ook is er weer een gas*, die een van de opgaven voor de kandidaten voor zijn of haar rekening neemt. In de uitzending van zaterdag 14 oktober is die gaste Sylvia de Leur (op de foto met presentator Bob Bouma)die een verhaal voorleest. In deze aflevering van het veelbekeken KRO-programma worden fragmenten vertoond uit de films „Butch Cassidy and the Sundance Kid", „Me and the colonel", ,Jtififi in Amsterdam" en The mark of Zorro", NEDERLAND I 17.00 Kinderprogramma (VARA) 18.00 Samenvatting algemene beschouwingen over de Rijks begroting in de Tweede Kamer (NOS) 18.45 Ti-ta-tovenaar (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Country Competitie (TROS) De finalisten van de door de TROS-radio georgani seerde talentenjacht onder de Nederlandse folk- en country w es terugroepen worden aan de tv-kijkers voorgesteld. 19.25 Wereld op water (TROS) In dit informatieve programma aandacht voor de win terslaap van schip en motor. 19.50 Stichting Socutera 20.00 Journaal (NOS) 20.20 Uitzending van de CHU 20.30 Trekking Staatsloterij 20.35 High Society (TROS) Een uit 1956 daterende Amerikaanse speelfilm met Grace Kelly, Bing Crosby, Frank Sinatra en wijlen Louis Armstrong. 22.35 Badplaatsen (TROS) Een documentaire over de accommodatie in de Neder landse badplaatsen. 22.45 Journaal (NOS) 22.50 Samenvatting algemene beschouwingen over de Rijks begroting in de Tweede Kamer (NOS) NEDERLAND II 18.45 Ti-ta-tovenaar (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Dagje ouder (VARA) 20.00 Journaal (NOS) 20.20 Liedjes van Alex de Haas (VARA) Tonny Huurdeman, Willy Alberti, Ab Hofstee en Frits Lambrechts maken een keuze uit het uitgebreide re pertoire van Alex de Haas. 21.00 Achter het Nieuws, actualiteiten (VARA) 21.35 Monty Pythons Vliegende Circus, kolderiek programma (VARA) 22.05 Kenmerk (IKOR/RKK) 22.50 Journaal (NOS) 22.55 Hoe word ik de computer de baas?, les 4 (TELEAC) Ja, daar is onze dierbare va derlandse tv negen dagen gele den volwassen geworden en niemand die er aan gedacht heeft of erger nog, die er iets van heeft gemerkt. Geen feest, geen terugblik, geen herden kingsrede, geen hooggestemde beschouwingen over vorderin gen van ons nu 21-jarige kijk- medium. Het is niet moeilijk er een hele ris redenen voor op te sommen, maar het deed toch deugd, dat uitgerekend mr. A. B. Roosjen, oud-voorzitter vaD de NCRV met ontelbare func ties in NTS, NRU en NOS, ons gisteravond in .Mensen, men sen, mensen" op die mijlpaal attent maakte. Het duurde niet lang, of hij was weer het en fant terrible van vroeger, dat na enige plechtstatigheden plotseling fel van leer trekt te gen het onrecht in de (om roep) wereld. „Wij in 1951 met AVRO, KRO en VARA ieder drie ton op tafel leggen om sa men met dat concern in het zuiden des lands de tv hier van de grond te krijgen en na 21 jaar krijgen we stank voor dank! Allerlei nieuwe omroepen komen in een door ons ge spreid bedje en voor ons is er alleen maar zendtijdverkor ting. De versnippering stemde hem verdrietig, maar hij kon het niet laten de EO indirect een hak te zetten door er prat op te gaan dat de NCRV behalve religieuze uit zendingen ook amusementspro gramma's voor het hele Neder landse volk brengt. Maar volwassen is zo'n uurtje met Gerard van den Berg, dit maal in de dertiende eeuwse Kloosterhoeve in Harmeien, natuurlijk allerminst. Van deD Berg heeft geen vat op zijn mensen, hij is gewoon te aar dig voor ze op een onpersoon lijke manier en soms is hij bijna aandoenlijk onaardig, wanneer hij aan een werkloze Groningse loodgieter van 50 jaar argeloos vraagt of er geen eigen schuld bij zit. En wan neer die man zijn hele misere heeft geëtaleerd, wordt dit brok eerlijk sentiment grondig bedorven door de valsheid van zo'n veertig jaar oude smartlap van Willy Derby, „Werkloze handen", door Willy Alberti nog eens extra huilerig voor de microfoon geteemd met een close-up van de arme Gronin ger en gevolgd (niet te gelo ven!) door applaus van het (vermoedelijk niet werkloze) publiek. Er was ook nog een 30-Jarige bouwvakker uit Rotterdam, Jan Tersteege, die marathonloper wil worden en daarom iedere dag van zijn werk in Den Haag naar Rotterdam loopt (in bijna twee uur). Maar 's och tends gaat hij liever met de bus en dat bleek brave Gerard, die al van vice versa had ge sproken, niet te weten. Zulke tegenvallers kunnen in een lut tel gesprekje vooraf vermeden worden. Marcel van Dam was ook al niet aardig voor zijn gespreks- spartner, maar het schijnt bij een Ombudsman te horen om dan schamper glimlachend de ongelovige Thomas uit te han gen. Wat dan ook de reden van de toekomstige sluiting van de astmakliniek in Davos mag zijn, er was geen aanlei ding te twijfelen aan de inte griteit van het bestuurslid Plantinga (reeds dertig jaar bij de vereniging, met leden die nooit een vergadering bezoe ken) Beelden en gesprekken uit Davos vormden natuurlijk een pleidooi voor voortzetting, maar het is de plicht van Van Dam ook een open oor te heb ben voor de aangevoerde be zwaren. En dan houdt hij zich terwille van de goede zaak nogal eens doof. Hier en Nu had veel tijd inge ruimd aan de talrijke proble men met de buitenlandse werknemers. In het gesprek van de ministers Engels en Boersma met twintig buiten landse werknemers moest de eerste toegeven dat de regering in het begin de problemen had onderschat, maar dat er nu wel degelijk een beleid is. En tegen collega Boersma, na enige in terrupties: „Heerlijk zoals ze proberen ons tegen elkaar uit te spelen INVALLER RADIOPROGRAMMA'S Nws en om 11.03 Radlojourn. (S) allerlei voor ledereen, met 11.55 Beursber. 12.30 Zelfstandig 'Wm praatje 12.35 lS) Nws 13.11 Radio- 13.21 (S) klass. en mod. muz. 3.45 (S) Internationaal Belaardcon- zlj: Sportrevue 13.00 mod. onderwijsvormen 1020 .55 informatie over ac- tentoonstelllngen 20.00 (S) Ge- 'gr.) 20.39 (S) serlehoor- varieerd programma 2220 Avondoverdenking 2220 Nws 22.40 Hier en Nu 22.50 Wereldpanorama 23.00 Ekonomlsche orde: 2320 (S) formatie, waarin Voor de vrouw 11.05 Voor de zieken 11.40 Vrouw en maatschappij. 11.55 Mededelingen 12.00 lezing 12.20 (S) volksliedjes 1226 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw 1220 Nws 12.41 Hier en Nu 1220 Gereformeerde mld- dagpauzedlenst 13.10 (S) Lichte koor zang (gr.) 13.20 (S) Licht ensemble 13.45 Noodkreet van een hartpatiënt 14.05 Schoolradio 14.25 (8) klass. en mod. kamermuz. 15.15 De Bijbel maakt nieuwsgierig: 1520 Nws 1523 erstroollng •- afgewisseld door grammofoonmuz. liedjes, chansons of progr. waarin over doorgepraat 23.50 Radlo- Journ. 23.55 Nws. HILV. in 240 m en FM-kanalen 7.00 TROS 9.00 KRO 16.00 NOS 19.00 TROS. 7.00 Nws 7.02 De Hugo van Gelderen Show (8.00 Nws) 9 00 Nws 9.03 dlsck- lockeyshow (10.00 en 11.00 Nws) 12.00 Nws 12.03 Van twaalf tot twee: 13.00 Nws en om 13.03 Raden maar. 14.00 en 15.00 Nws 16.00 Nws 16.03 De daverende dertig (17.00 Nws) 18.00 Nws 18 02 Joost de Draayer Show 19.00 Nws 19.02 U spreekt met Plet 20 00 Nws 20.02 Pos ter 21.00 Nws 21 02 hoorspel 21.30 Kabaretteketet 22.00 Nws 22.02 De Hugo van Gelderen Show, i nederlandstallge Top dedellngen 23.00 Nw Sport-TIJd met sport en muziek 24 00 Nws 002 Aktua 0012 Jazz-Slr. 00.56— 01.00 Nws. ÏV

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 5