'Huis ter Duin' is voor Noord wijk duistere zaak Protest tegen aantasting stiltegebied NIET AMPER MAAR AMPEL Schiphollijn brengt Sassenheim weinig nieuwe mogelijkheden Op V.V.VAijst voor 1973 ruim 600 hotel- en pensionbedden minder Kaas uit 't vuistje HENGELSPORT ZAALVOETBAL IN LISSE WOENSDAG 11 OKTOBER 1972 W( "I w< SASSENHEIM In de Rijksbe groting voor 1973 is de realisering van de eerste fase van de aanleg van de Schipholspoorlijn opgeno men. Een zaak, die ook voor een aantal gemeenten van belang is en Sassenheim bijvoorbeeld de aanslui ting op het spoorwegnet kan gaan bieden in de vorm van een halte plaats aan de noord-oostelijke kant van de gemeente. Een halteplaats, die tevens de functie van Sassen heim als woongemeente kan stimu leren en voor een verdere uitgroei van de gemeente kan gaan zorgen dan de nu als maximaal aangehou den 15.000 inwoners. In enkele nota's wordt die 15.000- grens overigens al verlaten. In de begin deze maand uitgekomen cen trum-nota wordt voorzichtig al over een groei tot 20.000 inwoners ge sproken en ook in gewestelijk ver band wordt er over een verdere uit bouw van Sassenheim gedacht. Toch: wanneer de plannen Tey- lingen (op korte termijn zal met de bouw van rond 200 woningen wor den gestart) en Wasbeek (in ver gaande staat van voorbereiding) gerealiseerd zijn, is de uitbreidings mogelijkheid van Sassenheim ge ring. Aan de oostelijke grens is er de rijksweg Den HaagAmsterdam met er achter een agrarische strook tot aan de Kaag, westelijk is er de grens met Voorhout en ook in het zuiden en noorden zijn de mo gelijkheden beperkt. De Schipholspoorlijn dwars door het agrarisch gebied en het beschermde kooi-gebied van War mond! brengt Sassenheim wei nig nieuwe mogelijkheden aan de Kaag-kant. Van gemeentezijde luidt: "We dachten niet dat dit nieuwe mogelijkheden tot woning bouw biedt. Allereerst omdat de stroken tussen Rijksweg-spoorbaan Kagerplassen niet al te breed zijn en daarbij ook omdat het niet waarschijnlijk geacht moet worden, dat er planologisch goedkeuring verkregen voor zou kunnen wor den". De stroken tussen Rijksweg en KagerpUus zullen hoogstwaar schijnlijk een recreatieve bestem ming gaan krijgen. Er wordt op het ogenblik aan wandelwegen en een fietspad gedacht, waarbij het geheel een niet al te actieve recreatiebe stemming moet krijgen. Er wordt o.m. van de zijde van Warmond, die ook nadrukkelijk met de Schip holspoorlijn te maken gaat krijgen al sterk geageerd tegen aantas ting van het stiltegebied rond de Kagerplassen. Uitbreiding van de Leidse Merenwijk bijvoorbeeld in de richting van de Kaag wordt als onaanvaardbaar aangemerkt. De contouren van zo'n nieuwe woon wijk te dicht bij het waterrecreatie gebied doet er ernstig schade aan. Rond de Kagerplassen zou een groe ne bumper dé oplossing betekenen, waar geen plaats voor woningbouw zou mogen zijn, de komst van de Schiphol-spoorlijn ten spijt. Sas senheim denkt ook niet aan bouw. Ook niet bij de inmiddels al weer enige Jaren afgesloten vuilstortplaats nabij de Kaag-oever. „Die stortplaats moet afgewerkt worden. We heb ben, „zo luidt het bij de gemeente, „er wel over gedacht om op die plaats een Jachthaven te realise ren. Maar het is de vraag of er op het ogenblik wel behoefte aan Is in de Binnen-Kaag is men wat dat betreft erg actief en of het nu wel zo de taak is van de over heid om voor dit soort voorzieningen te zorgen". Sassenheim is overigens nog niet verder dan „een denk beeld" gekomen en zal voorlopig ze ker nog niets in die richting onder nemen. Uitbouw Denkbeelden zijn ex- ook ten aan zien van de (eventueel toch moge lijke) uitbouw van de gemeente naar het. al eerder genoemde getal van 20.000 inwoners (momenteel telt Sas senheim ruim 13.000 inwoners). In de reportage over de kassenbouw in de Bollenstreek wordt een mogelijkheid aangegeven in noordoostelijke rid ting (Ringvaart). In streekverba denkt men tevens aan westelijke bouw, temeer daar tussen de huidj gemeentegrens en de bebouwde k< van de gemeente Voorhout een nie we secundaire weg is geprojeot» ter ontlasting van de bestaat noord-zuid verbinding de or de B lenstreek. Deze op het wegenplan aangegev weg zou buiten de kommen van Sj senheim, Lisse en Hillegom ns het noorden moeten lopen. Een vi die ook dat staat in de versch lende nota's/praatstukken voor toekomstige ontwikkeling van streek/gewest los moet komen vi de bebouwing. Beroepingswerk NOORDWIJK AAN ZEE Het doek rond „Huis ter Duin" is nog niet opgetrokken. Heel Noordwijk leeft in afwachting van wat er na 31 oktober gaat gebeuren. Sinds de „reddingspoging" van de Rotterdamse bankier Thijs Slavenburg (83) die volgens ingewijden is mislukt heeft men in Noordwijk niet meer van Torenhoed gehoord. Overigens neemt men wel aan, dat het 85 jaar oude hotel niet meer zal worden aangepast aan deze tijd, maar dat het met de Noordwijkse grond gelijk zal worden gemaakt, zo dat er tenslotte toch een appartementenproject zal kunnen komen. Een vaststaand feit is, dat „Huis ter Duin" in 1972 niet meer zal voorkomen op de Noordwijkse VVV-lijst van hotels en pensions Hoewel men van gemeentelijke zijde een volkomen stilzwijgen be tracht over de zaak "Huis ter Duin" kwam ons ter ore, dat B. en W. sinds de bankier Slavenburg Door Cees Combee op de bres ging staan voor het be houd van het "grand-hotel" in de huidige vorm, officieel niets meer van Torenhoed heeft gehoord. Er Is geen enkel gesprek geweest. Men heeft daardoor sterk het idee, dat de reddingspoging van Slaven burg is vastgelopen. De verwach ting heerst, zo vernamen we. dat Torenhoed vandaag of morgen de onderhandelingsdraad met het ge meentebestuur wel weer zal opne men. waar deze is blijven liggen en dat de appartementengedachte weer onderwerp van de onderhan delingen zal worden. Beddenverlies Wel is men er in gemeentelijke be- stuurskringen van overtuigd, dat er snel iets moet gebeuren. "Huis ter Duin" is 85 Jaar lang de trekpleis ter van Noordwijk aan Zee geweest. Het steunpunt van de badplaats dat we eens zo hebben horen typeren "Het is mooi om zijn lelijkheid". Noordwijk verliest in 1973 als de ze oude "recreatieburcht" wordt afgebroken niet minder dan 350 bedden. Een respectabel aantal, dat nog wordt vergroot door het sluiten van het "Rembrandt Hotel" met 160 bedden. Lang heeft de ge dachte geheerst, dat dit E.M.S.-ho tel een vaantiecentrum of confe rentieoord zou worden. Daar schijnt men nu ook weer op terug gekomen te zijn. Vast staat, dat de EJV1.S. van deze "last" af wil. Het ziet er naar uit, dat men het nu meer zoekt in de richting van ver huur van appartementen. Onderhandelingen over de ver koop zijn thans gaande, zodat bij een wat vlot verloop verwacht mag worden, dat er over niet al te lan ge tijd een beslissing zal vallen. Wel is bekend, dat exploitatie-maat schappijen en particuliere belang stellenden in verband met de door de regering aangekondigde belasting maatregelen, erg terughoudend zijn met het doen van Investeringen. Kennelijk wil men de kat uit de boom kijken. Hoe het ook zij, in Noordwijk is iedereen benieuwd wat er uitein delijk gaat gebeuren met .Huis ter Duin" en het „Rembrandt Hotel". Er dient snel een einde te komen aan de onzekerheid, want dat komt de balplaats bepaald niet ten goede. Wat er ook mag gebeuren, zo redeneren de mensen uit de toeristische in dustrie, er moet voor .Huls ter Duin", dat gelegen is op het mooiste punt van Noordwijk. iets represen tatiefs in de plaats komen dat bo venal dienstbaar is aan het toerisme. De hotel- en pensionlijst van de V.V.V. „Noordwijk" zal volgend jaar maar liefst een dikke zeshonderd bedden minder bevatten dan in 1972. Er zijn hotels en pensions, die hun accommodatie hebben ver kleind door interne veranderingen, zoals het inrichten van een restau rant en het combineren van kamers Bovendien zijn er twee hotels met respectievelijk 20 en 23 bedden, die niet meer op de lijst willen voor komen. Dat wordt door de V.V.V. ernstig betreurd. Als het sluiting van bedrijven betreft is daar natuurlijk niets aan te doen. Deze hotels blij ven echter geopend en zullen dus, ook als zijn ze geen lid meer van de horeca en V.V.V., toch blijven pro fiteren van de propaganda, die door de V.V.V. in binnen- en buitenland wordt gemaakt. Noordwijk beschikte het arge- lopen seizoen in totaal over 3059 bedden in hotels en pensions. Dat zal In 1973 ruim 2400 worden. Er had den bijna 700 bedden van de hotel - en pensionlijst moeten worden af gevoerd, doch doordat enkele bedrij ven uitbreiding hebben gegeven aan hun beddenbestand door vergroting van het hotel of pension door het bijtrekken van een dependance of door opening van een nieuwe hore cagelegenheid kon het aantal afge voerde bedden worden beperkt tot 'n 615. Jammer Directeur Wim Rovers: Ruim zes honderd bedden minder is geen klei nigheid. Dat houdt in, dat we op top dagen in het voorseizoen en tijdens het hoogseizoen heel wat minder kunnen aanbieden, dan tot nu toe het geval is geweest. Erg Jammer. Enige Jaren geleden raakten we al 150 bedden kwijt toen „Huis ter Duin" door interne veranderingen en het uitbreiden van kamers terugviel van 500 naar 350 bedden. Hotel Ver loop, thans „De Beuk", heeft er 30 minder door het inrichten van het restaurant „La Coquille" en kan thans nog maar aan 50 gasten onderdak verlenen. „Palace" is te ruggevallen van 170 naar 150 en Poolstar met 15 bedden is van de lijst afgevoerd, omdat het hotel is op gegeven. Hotel Zonne krijgt er 17 bedden bij, hotel Aluwine 10 en ho tel Sonnevanck verschijnt als nieu we op de lijst met 40 bedden. Daar naast zijn de pensions „Eli Mare" en „De Lantaarn" met respectieve lijk 35 en 20 bedden opgeheven". Overigens laat de V.V.V. „Noord wijk" door al die teleurstellingen de de moed niet zinken. De propagan- da-actle voor 1973 is al in volle he vigheid gestart. De kegelweekeinden beloven ook voor 1973 een succes te worden. Voorts is al een contract af gesloten met een Duits reisbureau, dat gedurende het gehele seizoen 'n bepaald aantal bedden heeft gereser veerd en speciaal arrangementen naar Noordwijk zal gaan verkopen. Men hoopt begrijpelijk op een zonnig sei zoen 1973 met veel gasten Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Bussum W. G. Gijzel te Den HaagLoosduinen, naar Leusden J. J. Kooman te Baardwijk-Drunen. Bedankt voor Haarlem. Schoten, en Wemeldinge B. Duisterhof te 's Gravenzande. voor Brouwershaven- Zonnemaire P. Magre, voorheen zendingspredikant te Kameroen, wo nende te Oegstgeest. Geref. Kerken Beroepen te Haren J. Schelhaas te Delft, te Groningen-west als stu dentenpredikant drs. D. Tieleman te Heinkenszand, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Weesp M. P. v.d. Kruk te Oudega (Fr.), naar Oldenzaal R. Oranje, kandidaat te Amsterdam, naar Meerkerk W. A. Boer, kandidaat te 's-Gravenmoer. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Beroepen te Ede H. J. Venhuizen te Zutphen. Bedankt voor IJmuiden K. J. Kapteyn te Spakenburg. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Klundert B. de Romp te Naarden, te Harderwijk P. den Butter te Bunschoten (verbeterd bericht), te Elburg M. C. Tanis te Sliedrecht. Aangenomen naar Rozenburg J. Vogel te Emmen. Bedankt voor Utrecht H. W. Eer- i land te Hilversum. NOORDWIJK In het artik over de Noordwijkse familie Sievfc™ die door de huisbaas op straat 1 gezet en nu in armetierige omstainrc digheden een behuizing vindt acht nd in de winkel van de heer Sieval, een storende fout geslopen, die (>r houding van het gemeentebestui im en van burgemeester mr. J. M. Boi g nike in het bijzonder in een and ,g daglicht stelt. Gesproken wordt nl. van het ff dat deze zaak in het college amp was besproken. Bedoeld werd, en ander in het college ampel w£j besproken. Scholieren gaan strand schoonmaken WASSENAAR Vierhonderd leeiaf llngen van de Karei Doorman schans in Wassenaar gaan vanmiddag hierl strand tussen Wassenaar en Meijei ig del van alle verontreiniging ontdoei ?a Zij willen daarmee een steentje bij>n< dragen in de strijd tegen de milieu n§ verontreiniging. De Jongelui begin «n nen om één uur van twee kanten, el Over de toekomst van grand-hotel "Huis ter Duin" weet men in Noordwijk nog steeds niets. Politierapport Valkenburg VALKENBURG/RIJNSBURG Op de Katwijkerweg te Valkenburg ontstond een botsing tussen een VW bestelauto en een Audi personenauto. Na deze aanrijding is de bestuur der van de Volkswagen doorgereden, zonder zich bekend te maken. Een getuige heeft echter kans gezien het kenteken van deze auto te noteren waardoor deze achterhaal kon wor den. De aanrijding werd veroorzaakt doordat de Volkswagenbestuurder een stilstaande trekker met opleg ger ging passeren op het moment dat er een tegenligger naderde. De te genligger stopte tijdig maar bij het naar rechts draaien raakte de be stelauto de Audi. Beide auto's liepen schade op. In de nacht omstreeks vier uur had de bestuurder van een BMW er op de Noordwijkerwog te Rijnsburg zo de gang in dat hij niet meer van ophouden wist. In een bocht luister de de auto niet meer naar zijn baas aan het stuur, maar zijn vele pk's dreven hem een andere richting uit. Bij de bushalte velde hij met een zwierige zwaai negen paaltjes. De bestuurder en mede-inzittende lie pen lichte snij wonden op die in het Academisch ziekenhuis te Leiden zijn behandeld. De politie is op zoek naar één of meer kaasliefhebbers. Afgelopen week zijn er uit een pakhuis een aantal kazen verdwenen. De hande laar in zuivelproducten heeft ver zekerd dat de weggehaalde kazen van eerste klas kwaliteit zijn Een ongeluk ligt in een klein hoek je zegt een spreekwoord. Voor de be stuursters van een personenauto werd dit op de Kerkstraat te Rijnsburg werkelijkheid. Toen zij rijdende een tegeltje dat naast haar in de auto lag wilde pakken, reed zij met haar auto tegen een boom. Hetzelfde overkwam de bestuurster van een Opel Kadet op de Voorscho- terweg te Valkenburg. Zij raadpleeg de tijdens het rijden door een flau we bocht haar bestellinglijstje. De auto reed daardoor rechtdoor en ging prompt tegen een lichtmast. De auto was drie maanden oud en kan wor den afgeschreven. Op de hoek Tulpstraat- Noordein de verleende de bestuurder van Ha- nomag geen voorrang aan de bestuur der van een Audi. Omdat dit nogal rustig gebeurde was er bij beiden slechts lichte averij. Een 19-jarige bestuurder van een Daf bestelauto met 3 maanden rij ervaring zag kans op de Brouwer- traat, nabij de Petrakerk, in een slip te raken. De auto maakte een schui ver en kwam op zijn kant te liggen. Er kropen vijf Jongens ongedeerd uit. Bij controle bleken de remmen van de Daf niet in orde te zijn. Nabij de brug over de Wassenaar- sewetering in de Valkenburgseweg te Valkenburg ontstond een botsing tus sen een personenauto en een bestel auto waarbij en echtpaar met een kind werden gewond. De bestuurder van een Opel bestelauto wilde, ko mende uit de richting Haagsche Schouw bij de zandafgraving links af een pad inrijden. Gelijktijdig na derde uit de richting Valkenburg een NSU personenauto. De bestuurder van deze auto zag ineens de be stelauto dwars voor zich op de weg. Een aanrijding volgde waarbij de NSU totaal vernield werd. De be stuurder en zijn vrouw liepen verwon dingen op aan hoofd, armen en be nen terwijl hun kind van ongeveer 1 Jaar vermoedelijk een hersen schudding opliep. Bij controle ble ken de remmen niet aan de wette lijke eisen te voldoen. Dokter van Delft verleende ter plaatse eerste hulp. De Rijkspolitie van de groepen in de Bollenstreek hebben in de nacht van 6 op 7 oktober 1972 ver keerscontrole gehouden in de ge meente Noordwijkerhout en Rijns burg. Op de Splitsing te Rijnsburg zijn tussen 2.00 uur en 4.00 uur III auto's en 8 bromfietsen gecontro leerd. De volgende overtredingen werden geconstateerd: 10 bestuurders zonder rijbewijs; 9 bestuurders zon der kentekenbewijs; 5 auto's met gladde banden; 6 auto's met een de fect aan de verlichting, terwijl er nog 9 andere overtredingen werden ge constateerd. Aan één bestuurder werd voor het drankgebruik een rijverbod opgelegd. Totaal zijn er op de 119 voertuigen 39 overtredingen vast gesteld. Zondagmiddag werden de 21-Jarige Rijnsburger T. B. en zijn 10-Jarig broertje gewond bij een aanrijding op de Noordwijkerweg te Rijnsburg. Terwijl hij met zijn Toyota uit de richting Noordwijk naderde zag hij LEIDEN Tal van sportvissera hebben in verenigingsverband weer deelgenomen aan en viswedstrijd, waarvan de uitslagen als volgt lui den: "De Bliek'T. K. v. d. Maat. 2. J. Zandvliet, 3. H Schouten, 4. C. Schouten, 5. W. Schouten, 6. C. v. d. Maat, 7. W. Schouten. 8. C. Zandvliet jr., 9. C. v. d. Wijngaard 10. A. Bavelaar. De Ruisvoorn: 1. J. Nieuwenburg Sr.; 2. A. C. v. d. Meer, 3. Th. Voskuil; 4. J. Nieuwenburg Jr.; 5. J de Hoed; 6. P. Dubbeldeman; 7. P Kijk in de Vegte; 8. G. v. d. Meer Sr.; 9. N. Dorrepaal 10 H. v. Oosten. De Zinker: 1. F. van Leeuwen 2. P. Willemse jr., 3. W. Holverda, 4. Chr. de Wit. 5. W. de Wit, 6. J. v Gent, 7. B. Kok. 8. W. van Gent. Viscollege Hfi.V.: 1. A. Doesburg. 2. H. Montanus, 3. C. Arnoldius Jr., 4. H. Laterveer, 5. Later veer Sr., 6. B. Laterveer, 7. K. Laterveer, 8. Nieuwenburg Sr., 9 P Wondergem 10. J. Singeling. Het. programma van het Lissese zaalvoetbal ziet er voor zaterdag als volgt uit: 8.45 urn-: Blauwe Reigers 3M Minnesota; 9.40 uur: Bar Boys FC Fair Play; 10.35 uur: Be Je—FC Import; 11.30 uur CeasarVan Zeist Stars. Mavo-school GS schijnt geen bezwaren meer te hebben tegen ves tiging van een ohr. mavoschool aan de Patrijsstraat in Lisse. Voor de ontsluiting van het gebied moet een weg worden aangelegd van f 206.400, de grond kan worden verkocht voor f 258.750. de weg versperd door "n kerende Opel die bestuurd werd door J. R. uit War mond. Door de aanrijding zwenkte de Toyota naar rechts en kwam tot stilstand tegen *n lichtmast. Door de klap liep de bestuurder van detze auto en zijn broertje een hoofdwond op, die door dokter Leerink ter plaatse werd behandeld. Voor hechting en nader onderzoek zijn belden naar het ziekenhuis overgebracht. De Toyota werd totaal vernield terwijl de Opel zwaar beschadigd werd. NEW YORK De eigenaars van het Empire-State Building in New York overwegen het gebouw met elf verdiepingen te verhogen om te voorkomen dat andere gebouwen het hoogste gebouw ter wereld voorbij streden, zo berichtte de New York Times. Na uitvoering van dit plan zou het Empire State BuS ding 113 verdiepingen gaan tell n en 459 meter hoog wor den. Daardoor zou het 44 meter hoger worden dan de concur rerende twee torens van het wereldhandelscentrum in Man hattan en 13,5 met hoger dan de Sears toren in Chicago.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4