Honderden wonen er zo' Leids Marendorp: meer fleur 'UBLIEKE TRIBUNE WAARSCHIJLIJK AAN BANDEN Brandweercommandant A. C. Broeshart slechts 3 dagen ialve prijs 15S. PAK-fractie wil veel gesubsidieerde huizen in Stevenshof Standpunt Leiden nog niet bepaald jgj fêNSDAG 11 OKTOBER 1 LEIDEN: Haarlemmerstraat Vu y I IDEN Papieren reconstructie van de brand, zondag- uniitend vroeg, op de zolder van het pand Rijnstraat 5 A, [ei arbij een man en een baby omkwamen. In zijn werk- ner draagt brandweercommandant A. C. Broeshart er klaringen, «en rapport en een situatieschets voor aan. I'amüie Oedit (man 24, vrouw lochtertje van tien maanden), geleden uit Suriname overge- en, ligt in het voorkamertje de zolder te slaven. In de \erkamer brandt de gevel- iel, die geen afvoer naar bui- heeft. 's Nachts moet de hou- lambrizering zijn gaan bran- maar het is geen vlammen- ..^meer een smeulproces, omdat e« )ei7iig luchttoevoer is. Er doet vorming van koolmonoxyde waaraan het echtpaar en de j ten prooi vallen. De vrouw It het erg warm in huis, pelt uit bed en doet de deur die naar het andere ver- iï&ie op de zolder leidt. Frisse w stroomt van het geopende n door de deur naar de plek r het vuur smeult. Er oitt- t wat de brandweer een h-over noemt, een sterke op- nming van het vuur. De man, veel erger door de koolmo- aangetast dan de Iw, roept haar toe: „Neem het en ga meteen naar beneden, \ed me wel". Van het een noch ander komt iets terecht, als vlammen om zich heen grij- De vrouw begeeft zich in hoop naar het raam, de man niet meer de kracht van ied af te komen. (Kool- e, loxyde-vergiftiging werkt ver tuiend, aldus de heer Broes- het merkwaardige is dat Onnen er eerder door worden Door Ruud Paauw een originele "Falcon" wollen tweed winterjas in een kwaliteit, die U voor déze prijs onmogelijk acht In dien U de afwerking ziet, het binnen werk met capiton bovenvoering, twee binnenzakken, daaronder de voering, afgewerkt met extra stiksels, dan vindt Udeprijs een buitengewone verrassing. Deze jas brengt Coster nu, als speciale oktober-aanbieding dan vrouwen). Om 19 minuten over zeven komt de mel ding binnen in de brandweerka zerne. Dre minuten later staat de brandweer voor het door vuur aangevreten pand. Met veel man schappen en extra materieel. Dat is gebeurd op aanwijzing van de dienstdoend officier G. Bijlsma. Uit de melding kan hij iveliswaar niet veel meer halen dan dat het een gewoon brandje is, maar het feit dat het in de oude Rijnstraat is, met zijn dicht op elkaar staan de woningen, doet hem dubbel op zijn hoede zijn. Zijn taxering van de situatie is maar al te juist. Hij zal er later van zijn commandant een pluim voor krijgenDe vrouw die zich vastklampt aan de al brandende kozijnen kanmet ernstige brandwonden, worden gered. De man en het kindje ko men in de vlammen om. Niet beseft Commandant Broeshart: "Het Is een tragedie. Als de vrouw meteen die deur had dichtgedaan, misschien was het hele gezin dan te redden ge weest. Die zuurstoftoevoer heeft het vuur razendsnel doen uitbreiden. Die vrouw heeft dat niet beseft, zo als het gezin zich niet bewust was dat een kachel zonder deugdelijke afvoer levensgevaarlijk is. Die mensen kwamen net uit Suriname, die kun je nauwelijks iets verwij ten. Maar de hele situatie drust ons weer eens op iets, waar we normaal niet bij stilstaan: hoe moeten we optreden bij brand, we ten onze kinderen wat ze moeten doen? Ieder huisgezin doet er goed aan zich dat af te vragen. Dat ge beurt bijna niet, ik weet het. Je leert je kinderen wel veilig over te steken, maar wat ze bij brand moe ten doennee. Het zou toe te juichen zijn als men daar op de scholen eens een begin mee zou willen maken. Water en vuur zijn van oudsher de vijanden van de mens geweest, maar je hoeft er niet bevreesd voor te zijn als je maar de kennis bezit om ze te bestrijden". De woonsituatie van het betrok ken gezin en de dood van man en kind hebben veel beroering gewekt. Wat de reacties betreft zegt com mandant Broeshart: "Ik ben de laatste dagen herhaaldelijk opge beld door ongeruste ouders, die hier een zoon hebben studeren die ook op zo'n zolderkamertje woont. Ze vragen mij dan wat ze voor zo'n jongen kunnen doen. Ik geef dan maar een lijstje van de norma le veiligheidsvoorzieningen. En aan het slot zeg ik: koop maar een lang, stevig stuk touw voor die knul, zodat hij als de bliksem het pand uit kan wanneer het vuur echt doorzet". Wat zijn in zulke gevallen de vei ligheidsvoorzieningen? Broeshart: "Bij verwarming en koken niet met prutstoestellen wer ken. Let er op dat de kachel een goede afvoer heeft. Heb Je een olie kachel controleer dan of hij niet lekt. Bij butagaskachels ik vind dat ondingen, hoor is het drin gend gewenst dat het butagas buiten op een platje of zoiets komt te staan. Handig is om een plastic slangetje op de waterleiding te hebben. Want de meeste branden kun Je bij een goede, vlotte reactie met gewoon water doven. Houd bij brand deuren en ramen dicht. Bel by brand en ongevallen 5 x 3". Honderden Hoeveel van die (bewoonde) zolder kamertjes als in de Rijnstraat zijn er naar schatting in Leiden? Broeshart maakt een licht-wanho- pig gebaar met de armen. "Ik zou daarvan geen schatting durven ma ken. Maar ik kan wel zeggen: hon derden. Per Jaar blust de Leidse Brandweercommandant Broeshart. brandweer ongeveer 50 branden die min of meer vergelijkbaar zijn met die in de Rijnstraat". Is de heer Broeshart tevreden over het materiaal dat de Leidse brandweer ter beschikking staat? "Ja. ten volle. Toen ik hier kwam. trof ik een allegaartje aan. Erg goed onderhouden materieel, maar verouderd. Ik heb toen een vijf-Jarenplan opgesteld om tot ver nieuwing en aanvulling te komen. Daarmee is het erg voorspoedig gegaan. De Leidse gemeenteraad heeft er alle begrip voor gehad dat een stad als Leiden een goed uitgeruste brandweer moet hebben. Zowel links als rechts heeft er zijn medewerking aan gegeven, dat wil ik er nadrukkelijk bij zeggen. In december krijgen we nog de z.g. hoogwerker. Dat ding kost een kwartmiljoen. En dan hebben we (Foto Jan Holvast) zo ongeveer alles wat we moeten hebben. Ja, er blijft altijd wat te wensen over. Ik hoop dat we nog eens naar een ander gebouw kun nen. want het gebouw waar we nu in zitten is eigenlijk te klein, ligt verkeerstechnisch gezien slecht be zit onvoldoende recreatieve voorzie ningen. En zo zijn er nog wel wat nadelige punten op te noemen. Dat nieuwe gebouw is iets om de toekomst naar toe te werken". LEIDEN De PAK-fractie deelt niet de conclusie van B. en W., dat het rapport v an het Ned. Econo misch Instituut "De gewenste diffe rentiatie van de in Leiden te bouwen woningen" aanvaard zou moeten worden als uitgangspunt voor de dif- ferentialte van de toekomstige wo ningbouw in Leiden. De enige conclu sie. die het PAK onderschrijft, is. dat er naar gestreefd moet worden om in de nieuwbouwplannen een percenta- van 80% eengezinswoningen te be reiken. De fractie meent, dat eigenlijk over de precieze differentiatie van de woningbouw in de Stevenshof pas een uitspraak gedaan kan worden als: a) onderzocht is wat de woningbe hoefte in Leiden op middellange ter mijn is. mede gezien de te verwach ten ontwikkelingen op de woning markt in gewestelijk verband, b) het effekt van de woningbouw in de Me- renwijk bekend is, m.n. het doorstro- mingseffekt, c) bekend is of en op welke wijze gewenste voorzieningen in de Stevenshof tezamen met de Voorschotense wijk Noord-Hofland gerealiseerd zouden kunnen worden. Alternatief Het PAK heeft een proeve gemaakt voor een alternatief besluit, waarin oun. staat: In nieuwbouwplannen zal gestreefd worden 807o van de woningen in een- gezinswoningbouw uit te voeren. Ook de bestaande plannen zullen voor zo ver mogelijk worden aangepast aan dit streven. Bij het maken van plannen dient bedacht te worden dat ongesubsidi eerde woningbouw niet toegankelijk gemaakt kan worden, door middel van Individuele huursubsidie, vooi minder-draagkrachtige woningssoe kenden. Verwacht kan worden dat de nieuwbouw in Morskwartier en Me- renwijk .zeker gezien de'recente kos tenontwikkelingen, de potentiële doorstromers méér dan voldoende mogelijkheden biedt. Er moet rekening mee worden ge houden dat de Stevenshof géén door- stroomeffect van betekenis zal heb ben. De bebouwing zal er op afge steld moeten zijn dat deze recht streeks voor de dan woningbehoeven- den toegankelijk is. Dit kan slechts bereikt worden als voornamelijk ge subsidieerde woningen worden ge bouwd, daar te verwachten is dat ook in de toekomst slechts bewoners van dit soort woningen in aanmer king zullen komen voor een individu ele huursubsidie, en alleen via deze subsidie-techniek de mensen met la ge en middelhoge inkomens de nieuwbouw kunnen bewonen. In elk bouwprogramma moet een ruim kwantum (10%) wooneenheden voor bijzondere categoriën. t.w. be jaarden, studenten, werkende Jonge ren, gastarbeiders, worden opgeno men. De exploitatie-opzet van de Ste venshof zal zoveel mogelijk sluitend moeten worden gemaakt door: 1) bouwen van kantoorflats bij het hal testation van de NS.; 2) bouwen van flats voor bijzondere categorieën in de directe omgeving van de spoorlijn; 3) gezamenlijk met Voorschoten re aliseren van wijkvoorzieningen aan de spoorlijnzijde van de beide wijken en 4) op zo goedkoop mogelijke wijze de wijk bouwrijp te maken, o.m. door het zoveel mogelijk intakt laten van de bestaande structuur, (bijv. sloten). Indien een sluitende exploitatie-op zet niet mogelijk is zal aan de hoge re overheden een voorstel voor een niet-sluitende exploitatie moeten worden voorgelegd, waarbij aange toond zal moeten worden dat in het kader van een regionale woning marktplanning een dergelijke opzet gewenst is. Streekenergiebedrijf LEIDEN De Leidse commis sies voor financiën en bedrijven wil len het statuut van het toekom stig streekenergiebedrijf op vrij veel punten bijslijpen. De commissies vergaderden gisteren gezamenlijk over een fors aantal wijzigingen, ingediend door KVP-raadslid Dries- sen en door een paar andere ge meenten. met name Leiderdorp. Eén van de meest ingrijpende veranderingen die Driessen zou wil len zien. is dat men het een ge meente die uit de gemeenschappe lijke regeling zou willen stappen, niet al te moeilijk zou moeten ma ken. De werkgroep die de regeling heeft voorbereid stelde voor dat men behalve goedkeuring van de eigen gemeenteraad ook die van 4/ 5 van de overige gemeenten nodig heeft. Driessen wild© van dat laat ste liever een absolute meerderheid zien gemaakt. Een groot deel van de commissie had daartegen geen bezwaar. Overigens kwam men gis teren niet door alle voorstellen heen. Maandagmiddag zal men de rest gaan behandelen. Dan komen er ook bezwaren van het PAK aan de orde die buiten deze punten val len. De bedoeling is, dat men dan maandag de zaak kan afronden, zo dat de overige gemeenten zich over de wijzigingen kunnen uitspre ken. LEIDEN In een gisteren ge houden buurtvergadering van de be woners van Druckersstraat, Greve straat, Maredorpsedwarsstraat, Van der Werfstraat en de Oude Vest is besloten: om een buurtvereniging op te gaan richten om de belangen van de huurt te behartigen en de eenheid in de buurt door gezelligheid te sti muleren; wat betreft de verbetering van het leefmilieu in de buurt: GOUDEN Blijft Uw adres Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Grote keuze en vak-service. I als eerste de parkeerplaats in de van der Werfstraat (op foto Jan Hol vast) geheel tot speelplaats te maken (vergelijk het Indianenspeelfort aan de Vliet). als tweede wat betreft het auto probleem een stelcil in de buurt te laten gaan met alternatieve oplos singen, waardoor de buurt dan be slist hoe het opgelost moet worden; als derde bloembakken vrijwillig aan de huizen te hangen en vaste bloembakken op straat, meer bomen en een telefooncel op één van de vier hoeken van de Maredorpsedwars straat. Het is de bedoeling dat het toe komstig bestuur van de buurtvereni ging deze zaken behartigt. Voorlopig 1 blijven de initiatiefnemers het doen. Dat zijn Thorn, van der Werffstraat j 15B, W. Weber, Grevestraat 15a, me- vrouw M. van der Heijden, van dei Werffstraat 45a, Kramp, van der I Werffstraat 60a, H. Overduin, Gre vestraat 2a, L. Mieremet, Drucker- straat 6. C. M. B. van de Ende. Druckerstraat 6a, mevr. R. Oorschot, j Genestetstraat 33, fam. NLeuwen- burg, Druckerstraat 8, W. Bemel- I man, Grevestraat 19a, W Kan bier, Druckerstraat 3, L. Bossen, I Oude Ryn 100. EIDEN Het ziet ernaar uit, dat se raad binnenkort maatrege- nemen om te voorkomen dat lubliek tribune de orde van raads- jaderingen in gevaar brengt. De Ji van bijna alle ties in de commissie voor alge bestuurlijke aangelegenheden Iden met burgemeester Vis en 'loco' xxlijnsen dat de inmenging van het lHek de laatste tijd herhaaldelijk Patyer is gegaan. Overigens was het wil [atief om iets aan deze zaak te niet van het college van B. en afkomstig, maar van de KVP-er >n. die de vrijheid van verga ng in het geding achtte. ^én maatregel, meldde burgemees- Vis gisteravond, is al zo goed als zeker. Een officieel brandweerrapport geeft aan, dat er in verband met de brandveiligheid niet meer dan 40 mensen op de publieke tribune mo gen worden toegelaten. Het college overweegt nog, antwoordde Vis op een vraag van Amptmeijer (PSP) of men de andere bezoekers in de kof fiekamer naast de raadszaal kan on derbrengen en hen via een luidspre ker mee laten genieten van de schermutselingen in de raad. Wie er nu precies op zal moeten gaan toe zien dat er niet meer dan 40 mensen naar boven gaan, is nog een strijd punt. Burgemeester Vis vond dat een taak voor de brandweer, KVP-er Driessen wilde liever dat men dat vanuit het stadhuis zelf zou regelen. Reactie van Vis: „Het is ons gebleken dat het moeilijk is om bodes in te zet ten, al is het alleen maar omdat ze waarschijnlijk fysiek niet tegen deze taak zijn opgewassen. Deze maatregel loste het ordevraag stuk echter nog niet op. Vis over zijn wijze van voorzitten tot nu toe: „Ik ben er vanuitgegaan dat alles wat de gang van zaken in de raad niet ver stoort kan worden toegestaan. Een applaus bijvoorbeeld aan het eind van een betoog, of boe-geroep, vind ik niet zo erg. Ook een spandoek lijkt mij in principe een goede uitlaatklep voor de onlustgevoelens die het publiek mis schien heeft. KVP-er Driessen en mevrouw Geelkerken (Prot.-Christ.) vonden dat niet. WD-er Wiebenga trok een wat bedenkelijk gezicht toen het woord spandoeken viel: „Wat mij betreft kan een spandoek, als het niet zo groot is dat de ambtenaren de hele avond achter het linnen schuil gaan, zoals maandag het geval was toen de Haver- en Gortbuurt de tri bune bevolkte Hij was het eens met loco-burge meester Harmsen, die vond dat de eerste "maatregel" bij verstoring van de orde zou moeten zijn, dat de voor zitter een beroep doet op de tribune Als dat niet zou helpen, was zijn idee, zou de voorzitter tijdens een schor sing met de tribune kunnen gaan pra ten. Zou zelfs dan de orde niet zijn weergekeerd, meende hij dan zou ont ruiming van de tribune de enige ma nier zijn. „Ach, het zijn meestal maar een paar mensen die herrie schoppen", vond DS-70-er Zunderman. ,Die moe ten we er gewoon uitzetten". Op het idee van Wiebenga om de voorzitter in tijden van „nood" de tri bune op te laten gaan, was zijn re actie: „Dat is niet genoeg. De mensen willen meer. Het is veel beter om met raadsleden van alle fracties voor de vergadering met de betrokken burgers te gaan praten". Een gedachte, die bij Wiebenga, Oosterman (D'66) en me vrouw Van der Bom (CPN) in goede aarde viel. PvdA-voorman Van Aken had al eenzelfde idee geopperd: „Het PAK gaat al lang geregeld de wijk in, omdat wij vinden dat de openbaar heid zo gemaakt moet worden dat er een goed contact komt met de burge rij". Burgemeester Vis tekende wel aan, dat hij het niet de taak van het col- leg vond om op die tochten de wijken in mee te gaan. „Wat niet wegneemt dat ik graag bij die gesprekken aan wezig zou willen zijn, maar dan niet als lid van het college, maar als be langstellende". PSP-raadslid Amptmeijer vond het allemaal nog maar lapmiddelen. „We moeten het kwaad bij de wortel te lijf gaan. De mensen die op de tri bune zitten zijn machteloos. Daarbo ven in de raadszaal zit een heel brok frustratie dat men niet kwijt kan. De tribune ontruimen helpt niet. Dan gooien ze wel een steen door de ruit of iets dergelijks. Die frustratie moet weg".

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3